Gemengde berichten. Landbouwberichten. schnft van mej. wed. Jos. Daelman tegen haar aanslag in den Hoofdelijken Omslag over 1906. De geloofsbrieven van de herbenoemde raads- leden de heeren C. van Waes en Pol. van Waes werden onderzocht en in orde bevondcn, waarop tot toelating werd besloten. De ingekomen begrooting van het Burg. Armbestuur voor 1908, bedragende in ontvang en uitgaaf f 1210,13 werd goedgekeurd, het daarby gevraagde subsidie. van 900 uit de gemeentekas werd verleend onder nadere croed- keuring van (led. Staten. werd de gemeenterekening over 1906 draTCaad aangeboden. Eene commissie, bestaande mt' de heeren Ch. Steyaert, C. Dellaert en P. H. van Haelst zal deze onderzoeken. Op voorstel van Burg, en Weth. werd aan de gezamenlijke onderwijzers voor de buitenge- wone diensturen gedurende het verlof en°de vacature van den heer Hamerlinck, eene ver- goeding toegekend van /"124,87 s, welke vergoeding werd berekend per lesuur. Eveneens werd op voorstel van Burg, en Weth, besloten, nu als onderwijzeres in functie trad mej. aelput, die de acte nuttige handwerken bezit, deze eveneens daarin ouderwijs te doen geveu. De jaarwedde van de tegenwoordige onderwijzeres (daarin zonder bevoegdheid) werd teruggebracht van 90 op 60, en die van de voormelde met 60 verhoogd, alles met ingang van 1 Sept. e. k. of zooveel later als voorgestelde wijziging van het leerplan met betrekking tot onderwijs in de nuttige hand werken zou zijn goedgekeurd. In verband met de toegekende vergoeding aan het onderwijzend personeel en van de ver- hooging der jaarwedde van de onderwijzeres werd de begrooting van 1907 onder nadere goedkeuring gewijzigd. Tot slot werd afwijzend beschikt op het heihaalde voorstel van den heer Ingels tot plaatsing van een lantaarn op den Zwartenhoek aan de kinderen Dellaert. Ilierna werd de vergadering gesloten. Middelburg, 29 Juli. Wy vernemen dat morgen met de prov. stoomboot Wester-Schelde" een proeftocht naar het Zijpe zal worden ge- maakt. Dezelfde route zal worden gevolgd als het Kon. Echtpaar in September bij zijn bezoek aan Schouwen zal afleggen. Deze proeftocht zal worden medegemaakt door de Oommissaris der Koningin, de commissaris van toezicht op de prov. stoombootdienst, de hoofdingenieurs van de rijks- en de prov. waterstaaten de mspecteur van het^loodswezen in het 6e district. Ylissingen, 29 Juli. Bij het bezoek dat bet Kon. Echtpaar in September ook aan deze ge- meente zal brengen, zullen de fabriek en werk- plaatsen der Kon. Maatsch., ,De Schelde" worden bezichtigd. Hoefbeslag. "V rijdagmiddag is te Vlissingen een 2jarig meisje van zekeren P., wonende aan den Vrijdom- weg, in een onlangs daar gegraven sloot, gevallen en verdronken. Even te voren liep het kind nog in de nabijheid der moeder te spelen. Pogingen door een inmiddels geroepen genees- heer aangewend om de levensgeesten weer op te wekken, mochten, helaas, niet meer baten. Woensdag had bij het karwij-dorschen het zesjarig zoontje van den landbouwer W. te Krabbendijke het ongeluk met den rosmolenin aamraking te komen en een paar keer mee ge- slingei d te worden. Spoedig werd de jongen uit zijn netelige positie verlost. De inmiddels ontboden geneesheer constateerde een lichte hersenschudding. Men schrijft uit Tiel aan de Geld. Begin van het komisch-dramatisch voorval in het gerechtsgebouw. Daar zitten de veld- wachter V. en de gemeente-veldwachter S. uit Buren, met zekeren v. D. De laatste was zoo juist bij den rechter-commissaris in instructie Zaterdag geraakte te Holten bij het aanhaken van een wagen met vee aan den personeutrein n°. 915 de arbeider-wisselwachter H. J. B. be- kneld tusschen de buffers. Hij is kort daarna overleden. Zaterdagmiddag is onder den Papendrecht schen kant, tusschen de spoorwegbrug en de kerk, bij het zwemmen verdronken zekere A. Verwey, uit Dordrecht, ongeveer 18 jaar oud. Het lijk is door twee zandtrekkers gevischt Tit Ravenstein meldt men aande'sHert. Ct: Een vreeselijk ongeluk had Vrijdagmiddag omstreeks half vier plaats aan den Overweg naar Neerlangel, bij den ploegbaas M. De vijftien- jarige zoon B. had een geweer ter hand genomen, slechts enkele dagen in huis aanwezig om kraaien te verjagen, en hoe dan ook, hij trof het 22jarig meisje van A. Jansen uit Niftrik, dat daar dien dag als naaister werkte, zich even naar buiten te Buren. Opeens springt van Ijjn steel1 op, gooit de deur open ep voor een der be wake rs het opmerkte, was hy de wachtt: uit ep in de: gang. De rijksveldwachter hem na Nog juist zag hij hem achter in de gang uit het geopencle laam springen, dat zich ongeveer 5 meter boven den beganen grond bevindt. Hij voor het gebouw om de jacht begon. Een fiets werd geleend van een voorbijganger, maar de vluchteliug sprong over een sloot. W eer hem na, nog eens een rijwiel geleend, totdat eindelijk beiden zich op den hooizolder bevonden aan de steenfabriek van mevr. wed v. Manen, nabij Zennewijnen. Nu zou de dief met meer ontsnappen, meende V. Doch deze was hem ook hier weer te vlug en sprong boven van den zolder. Beneden stonden echter eenige arbeiders van den steenoven, die hem vatten. Eindelijk was de jacht met sueces bekroond. Nu met den arx*estant naar Tiel. Dicht by de gevangenis traehtte een neef nog hem te ontzette'n, doch een slag met de sabel verhinderde dat. Van D. heeft nu gelegenheid in voorarrest van den vermoeienden tocht uit te rusten. D;eder, getroffen door het zwaar "••'••den geweer. Een paar maanden geleden werd te Amster dam de 70jarige kantoorlooper der Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel" De stationschef te Vorden is Donderdag morgen boven wonder aan een groot gevaar ontkomen. De treinen uit de richtingen Zutfen en interswijk kruisen in de nabijheid van dit station, doen de trein uit Winterswijk was vertrokken had de chef geen gedachte op de directe aankomst van den'trein uit Zutfen, bleef bij de rails staan, met het gevolg dat hij door den komenden trein werd aangereden en een heel eind werd medegesleurd. Het is een wonder dat hij er behalve met .een bebloede hand heelhuids afkwam. - Men meldt uit Amsterdam aan L. en V. De directie der Neder!,. Centr. Spoorweg-Mij. is door de oplettendheid van een treincondueteur bekend geworden met gepleegde fraude mpt werklieden-vacautiekaarten die te Amsterdam aan werklieden van groote instellingen voor zich en hun in wonende familieleden tegen veel verminderde prijzen worden verstrekt, maar aan anderen tegen hoogere bedragen werden verkocht. Kaarten, afgegeven voor X en zijn echtge- noote, werden gebruikt door een derde met zijn meisje, enz. Vrijdag is uit TJtrecht een ambtenaar hier aangekomen, die speciaal belast was met een onderzoek en voldoende gegevens heeft opge- spoord om tegen de personen, die zich aan die fiaude hebben schuldig gemaakt te kunnen ageeren. In den diefstal bij den juwelier te'sGraven- hage is nog geen licht gekomen. Er is geen spoor van dader of daders ontdekt. Zelfs is er nog geen volledige opgave van de outvreemde sieraden. De voorloopige lijst dezer voorwerpen, waarvan een buitengewoon Politieblad van dertig bladzijden is verschenen telt thans reeds niet minder dan ongeveer 60 kettingen, 30 colliers, ruim 600 ringen, 225; broches, 65 armbanden, 40 gouden horloges. 225 medaljons en aanhangefs. 40 dasspeldeif en een groot aantal gouden Zeeuwsche dasspel- den, waarbij hoefjes enz. nicer dan 60 stellen manchet- en overhemdknfyopen^, lieuetens.. mn partijtje losse knoopen. De colliers, bracelettenf dasspelden waren voor het meerendeel versierd met robijnen, paarlen, diamanten, brillanten en andere edelgesteenten. Van de horloges en ook van verschillende •nngen zijn de nummers bekend, en onder de veriniste armbanden is o. a. een zware gouden gourmet-armband met drie gouden munten een daarvan was een Kruger Pond Sterlincr Tegen Gezina N., vrouw van Harm 81., wonende in een der armenkamers te Muntendam, is door de marechaussees proces-verbaal opge- maakt wegens het opzettelijk dronkenmaken van haar lOjarig dochtertje. Deze vrouw was zoo laag, om haar dochtertje een theekopje jenever op te laten drinken, tengevolge waarvan het arme meisje zoo dronken werd, dat het heel wat moeite heeft gekost om het kind weer bij te maken en men in het begin voor het ergste vreesde. vermoedelijk in gedrang op de tram van een portefeuille met 55,880 beroofd, en 't gelukte niet, de daders te ontdekken. Yoor eenige weken evenwel kreeg de politie een spoor in handen, waarvan een huiszoeking het voorloopige besluit is geweest. Bij een ruzie in de werkplaats van S. in de Koestraat werden merkwaardige verwijten gedaan, waaruit kon worden opgemaakt, dat twee zoons van 8., met hun zwager P. de roovers zouden zijn. Een deel van het kapitaal zou in huisjes zijn belegd geworden. Inderdaad blijkt P. met de dochter van S. te Londen te vertoeven sinds het misdrijf ge- schiedde, en er een heerenleventje te leiden en ook de ffgeldbegging" moet vaststaan. Vier weken heeft de inspecteur van politie Haarman met den rechereheur Bedeke te Londen vertoefd voor onderzoek en toen waren de ver moedens van dien aard geworden, dat een huis zoeking gewettigd was, die Vrijdag plaats had. Onverwachts verschenen de oflicier vanjustitie, de rechter-commissaris, de hoofdinspecteur van politie Van Asperen en een 20 tal rechercheurs ten huize van S., Koningstraat 54. Alles werd haarfijn onderzochtzelfs het behang wegge- scheurd de huiszoeking duurde anderhalf uur, maar leverde niets op. Toen ging men naar de Koestraat, waar de werkplaats van S. ook nauwkeurig werd onderzochtmaar hier werd evenmin geld gevonden. De buit bestond uit 55 bankbiljetten van 1000 en eenige andere biljetten. Geen enkel numnfer was bekend, zoodat moeilijk bewjjs te* leveren zal zijn. v. 4 In weerwil van de electrische trams en andere moderne middelen van verkeer werden de Rotterdammers verleden week verrast door een middeleeuwsch transport. Op een boerenkar, bewaakt door drie veldwachters, werd n.l. een inbreker uit Ouderkerk a/d IJssel stevig ge- bonden overgebracht naar het huis van bewaring aan den Noordsingel. Doordat de minnelijke regeling in het havenbedrijf te Rotterdam is afgestuit, zijn huzaren en mariniers aldaar wcderom aan het patrouilleeren, ter bescherming van den arbeid aan booten. Een onbekend man heeft Vrijdag te Berlijn op verschillende plaatsen vijf kinderen met een mes den buik opengereten. Een kind bezweek op een post voor eerste hulp bij on- gelukken. Men denkt dat de dader een krank- zinnige is. Bij Attendorn, in Westfalen, heeft men, bij het laten springen van rotsblokken in een kalksteengroeve, onverwachts een druipsteengrot ontdekt die, volgens het eerste oppervlakkige onderzoek, alle totnutoe in Duitschlaud bekende grotten van die soort in schoonheid en grootte overtreft. De ontdekkers kwamen door de opening in Ieen ruime hal waarin prachtige gordijnen van snceuwwitten\ druipsteen en ter dikte van nog geen centimeter hingen. Andere gordijnen fonkelden in alle kleuren van den regenboog. De bprijzende zuilen zijn ook fraai, er zijn er bij die tot 5 M. hoog zijn. Verschillende beekjes ruischen van een hoogte van 15 M. omlaag en storten zich, in schitterend wit schuim, in een diepere grot die nog niet onder zocht is. Het aantal nissen, kansels, koren en kapellen bedraagt tusschen de 50 en 60. Zij zijn meerendeels schitterend wit en bij het rundwandelen hoort men onafgebroken bet ge- heimzinnig geluid van de omlaag schietende beekjes. In de zijgaugen heejt men nog niet kunnen doordringen, maar het is niet onmogelijk dat men daardoor nieuwe hallen zal bereiken. De politie te New-York heeft een inval gedaan in het Brooklynsche hoofdkwartier van het Amerikaansche heilsleger dat men niet moet verwarren met het leger van generaal Booth. Het Amerikaansche leger is in 1882 opgericht door mannen die niet tevreden waren met Booth's leiding. Het bezit voor een waarde van ruim 1,200,000 gulden aan huizen en de hoofdofficieren schijnen een weelderig leven te leiden. De opperbevelhebber Duffin, majoor Charles Roos en twintig officieren zijn echter nu in hechtenis en voor den magistraat gebracht. Hun wordt ten laste gelegd dat zij zich ver- rijkt hebben, door allerlei kleeren en andere dingen, die het leger voor liefdadige doelein- den kreeg, te versjacheren, en zich ook het geld dat inkwam toe te eigenen. Ongehoorde dienstklopperij. Volgens een gemeenteverordening te Dresdei^ mbefcen de winkels om 8 uur 's avonds sluiten. Dezer dagen wilde een agent van politie proces- verbaal opmaken tegen een winkelier, terwijl deze al bezig was met sluiten. De winkelier wees hem er op, dat de klok juist sloeg. Te laat volgens den agent de winkel had bij den eersten slag van achten gesloten moeten zijn en niet bij den laatsfen slag en hij maakte proces-verbaal op. En wat het ergste is, de rechter vereenigde zich met de zienswijze van den agent, dat het bij den eersten slag van de klok het aangewezen uur is en niet bij den laatsten, zoodat hij den winkelier een boete oplegde. - New-York lijdt nu al tien dagen onder een ondragelijke hitte. Het is niet uit te houden in de stad. Er slapen elken nacht 90,000 menschen buiten in parken of aan het strand van het Coneyeiland. Moorden en zelfmoorden nemen toe. Een rijke zijdefabrikant uit Lyon, Ernest Surion, schoot zich voor het hoofd, na aan zijn compag- non het volgende briefje te hebben geschreven ^Mijnheer, de hitte maakt mij gek", en eenige menschen hebben hem dit nagedaan. De aan- randingen van vrouwen en kinderen nemen ook toe. Het Handelsblad van Antwerpen meldt In eenen bazar te Brussel, waar een Fransch- man aan het hoofd staat, worden, behalve allerlei voorwerpen, ook fonografen verkocht. Nu had de winkelbediende, welke met dezen rayon gelast is, op de dagen van de Fransche Nationale Feesten, zulk instrument de Marseillaise doen spelen. Dit was natuurlijk in de kaart van monsieur le directeur. Maar, die bediende, een Belg van geboorte en van hart, zette den 21 Juli eene sehijf onder de naald, die de Brabamjonne te hooren gaf. Dit stond den directeur minder aan en hij verbood, ons nationaal lied voort te spelen. Daarop volgde verontwaardiging vay al de Belgisch'e beaienden, die nu, ten teeken van protestatie, zoowel de mannelijke als de vrouwe- lijke, Belgische driekleurkokarden op de borsft staken. Nieuwe woede van den directeur, welke dat voor eene uildaging aanzag en den aanlegger van den tw.ist eene straf oplegde. Volgde eene nieuwe protestatie van het per soneel, dat nu eene som geld bijeenbracht, om den gestrafte een schoonen palmtak te koopen. Waar die twist gaat eindigen, ziet men nog niet. Als 't maar geen oorlog wordt Tengevolge van de buitensporig hooge vleeschprijzen hebben duizenden Joodsche vrou wen de Joodsche slagerswinkels te Philadelphia geplunderd. Zij begoten het vleesch met petro leum en vernielden de boeken van de slagers. Ongeveer honderd menschen zijn in hechtenis genomen en vele vrouwen en kinderen zijn gewond. De kommandant van de vrijwillige brand- weer in een Belgisch stadje zond onlangs aan den prefect het volgende verslag van een brand z/Mijuheer de prefectToen gister als ge- woonlijk tegen den avond de nacht gekomen was en ik me ter ruste gelegd had om in den schoot van den slaap te rusten, werd ik plotseling gewekt door geroep, dat om vuur riep Daar ik dadelijk raadde, dat er sprake was van brand, stond ik op en bemerkte een gloeienden gloed in de richting van de brouwerij. Ik liet met de signaalhoorns alarm blazen en vereenigde mij met rnijn manschappen om ons naar den brand te begeven. Daar aangekomen voelde ik den drang appel te houden en ik ontdekte, dat we alle voltallig waren. Ongelukkig hadden wij in de verrassing van de haast de spuiten vergeten en moesten daarom, op raad van den bnrgemeester, met emmers water uit een put halen, die stonk, zoodat ik onwel werd, en toen er niets meer te branden viel, ging het vuur uit. /Daarop heb ik mijn manschappen toege- sproken en dankte hen voor den ipogdi,dien zij getoond hadden, want zonder dien zouden de vrouwen, die in het huis waren, vernield zijn. We betreuren den dood van een van ons, van het varken van Frans, dat doodgeslagen werd, zonder dat het zeggen kon //hoe." Ik bevestig de juistheid van dit bericht, terwijl ik mij teeken kommandant van de Pond Pieds (pompiers)." Zoo'n Chinees Een ontwikkelde Chinees die een Europeesche modelboerderij had bezocht, met zaakkennis over bet daar waargenomene sprak en veel er van bewonderde, maakte de Het edelste iiuisdier ie ongetwijfeld het getemde paard door Puvier de belangrijkste verovering genoemd, welke de mensch ooit gedaan heeft. Door zijn snelheid van bewegingen, zijn leerzaamheid en gehoorzaamkeid, zijn kracht en volharding is het meer dan eenig ander dier voor het trekken en dragen van lasten, bijzonder als he daarb.j op zekere snelheid aankomt, geschikt. Wijl het die eigenschappen in een groote mate van volkomenheid slechls bij en onder den onmiddelliiken invloed van den mensch bezit en zijn goede hoedanig- heden afnemen, zoodra het zich daarvan verwijdert. is er voortdurend zorg noodig om het de verkregen eigen schappen te doen behouden. De Engelschen hebben een gezegde, waardoor zij de hooge waai de der onderste deelen van het paard weer- geven no foot, no horse geeu goeden hoef, geen paard zeggen zij. Doch lang voor dit gevleugeld woord gangbaar was, schieet reeds Xenephon, een Attheensch veldheer, in een werk over de ruiterij Voor wat het lichaam van een paard betreft, moet men eerst en vooral acht geven op de voeten. Evenals een huis niet deugd. waarvan de bovendeelen buitengewoon fraai, doch de fundamenten met goed zijn aangelegd, zoo ook is het schoonst ge- bouwd oorlogspaard niets waard als zijne hoeven slecht zijn. Het is evenwel niet genoeg, dat het paard goede hoeven heeft, ook het hoef beslag moet deugdelijk wezen. in den natuurstaat.hebben de hoeven van het paard geen beschutting noodig; de stevigheid en taaiheid van den draagrand, het ontbreken van harde wegen, geen last of bezwaring dan eigen lichaamsgewicht, zijn zoo- vele factoren, die het in vrijheid levend paard voor overmatige sleet der hoeven behoeden. Maar daar waar het paard in dienst van den mensch is, moet de hoef tegen verminking of afslijting gevrii- waard worden. En nu is het geen geringe moeilijkhei'd te zorgen dat en te weten hoe de hoeven die kleirie maar voorname lichaamsdeelen van het paard steeds met goed oordeel en overleg beschermd zijn Daartoe dient het hoefbeslag! En nil moge de hoefsmerterij als een nederige kunst, als een bescheiden handwerk beschouwd worden, toch verhoogt een goed beslag de waarde van het paard. De ondervinding leert het dagelijks dat de waarde van vele tok- en rijpaarden welke landgenoot en vreemden zich aanschalfen, stijgt als door wel passende en goed aangelegde hoeven de standen dezer paarden correct zijn. ,°o .'.s ('f; i'oefsmid de beste helper van onze paarden- tokkerij. En waar dit erkend wordt zal de belang- steliing in de hoefsmederij toenemen. Particulieren, maatschappijen voor landbouw en fok- kenj, de regeering moeten in deze steunen en hun steun blijven geven. Ook ten onzent kan in deze richting nog veel goeds geschieden. 'tZal mede den goeden naam, welke het Zeeuwsche paard heeft, verhoogen. ""g no uaaisuer weraie, zicn even naar ouiter gehoord wegens diefstal van food van een pomp, I had verwijderd en binnentrad. Morschdood vie: te Buren. Opeens springt v, TL van zijn steel; zij in 't.Dortaal neder. o-etrnffon dno.- h«t v_- o >i*u con mi |fiin sh aiH9»Vf n» v O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2