j A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Gemeenterekening. No 5024. Zaterdag 27 Juli 1907. Gemengde berichten. laargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32V, en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich by alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders 1 e 1 e f o o n N o. 2 5.Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. EBBSTB -RT. AT-) TER NEUZEN, 26 Juli 1907. In de week van 17 tot en met 23 Juli 1907 kwamen in Zeeland voor: 4 gevalJen van typhus en febris typhoidea5 van roodvonk en 9 van diphtheritiste wetenvan typhis en febris typhoidea: 1 te St. Maartensdijk 1 te Oudelande 1 te Poortvliet en 1 te Stavenisse van roodvonk: 1 te Biervliet 1 te 's Graven- polder, 2 te Hoofdplaat -en 1 te Zuidzande van diphtheritis2 te Axel2 te Goes- en 5 te Zierikzee. Volgens mededeeling van den inspecteur van het loodswezen is in het Schaar van On- rust, Roohipot, eene spitse ton No. la bijge- legd in 54 d.M. water op ongeveer54° 36''°4" N.b. en 1° 15' 36" W.I. De diepte in het vaarwater is belangrijk verminderd, waarom het met groote omzichtig- heid moet worden bevaren, zorgende den spit- setonskant, waar diepten van 40 tot 45 d.M. water voorkoraen, niet te dicht te naderen. Ter hoogte van stompe ton No. 7 in den Roompot ligt over het vaarwater een rug, waarop ZZO. ongeveer 500 M. en 700 M. van die ton diepten van 54 en 60 d.M. water zyn gevouden. Dinsdag verlieten vijf wagens, geladen met aardappelen en bestemd voor Belgie, den Koninginnenpolder. Bij den afrit, die vrij steil is, verloor de voerman van een der wagens het bestuur over zijn voertuig, waardoor dit regelrecht in een zeer breede sloot terecht kwam. De dissel, die wel meer dan een halven meter m den grond drong, hield gelukkig den wagon tegen. De knecht was er afgesprongen. De aardappelen moest men overladen. De dieren waren onkenbaar van den modder en aan den wagen was weinig schade. Over het laatst verloopen seizoen zijn te Bergen op Zoom 8, te Burghsluis 52, Veere 98, Bronwershaven 44, Bruinisse 30, Ouddorp 30, lerseke 7 en Tholen 5 stuks zeehonden gevangen, samen 274, tegen 376 in het vorice jaar, terwijl er 25 levend naar Frankrijk en 3 naar Belgie verzonden werden. In de Greve- lingen kwamen er meer voor dan vorigejaren, maar steeds dieper zeewaarts. De gebroeders Van der Klooster te Burghsluis klagen er over, dat de vangst voortdurend moeilijker wordt, omdat de vangst buitengaats voor hen meestal met zeer veel bezwaren gepaard gaatzij zijn voornamelijk de leveranciers van levende zee honden voor buitenlandsche afnemers. Axel, 24 Juli. Heden zijn alhier voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad candidaat gesteld de navolgende heeren Door de liberale kiesvereeniging F. van Driel door de anti-rev. kiesvereeniging J. van Hoeve| en door particulieren L. Jansen van Rosendaal en J. de Kraker. Axel, 25 Juli. Heden werd alhier door het bestuur van den polder Willem III aanbesteed cle levering van 1°. 132,500 keien Quenast ol Lessines. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren i Q7 t\ Van ,^aa te ^'er Neuzen voor J 37,o0 per 1000 Margaretha of 38,30 op den walA. Tholens Dz. te Ter Neuzen voor 40,65 per 1000 station KijkuitA. G. van der Hooft te Ter Neuzen voor 4729,44 de massa station Ter Neuzen de firma De Mol en Key te Bergen op Zoom voor 1,95 per strekkende meter; Jac. Jansen te Ter Neuzen voor f 41,50 per 1000 levering Ter Neuzen E. A. de Waal te Lamswaarde voor 38,70 per 1000 levering Ter Neuzen en 39,90 per 1000 levering Margarethapolder en 2". 2300 M. kantsteenen. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. C. van der Hooft te Ter Neuzen voor 0,35 per M. Margarethapolder en 0,361/2 los op den walA. Tholens Dz. te Ter Neuzen voor 0,38'/g levering station Kijkuit; firma De Mol en Keij te Bergen op Zoom voor 0,29 per loopende meter levering Ter Neuzen; Jac. Jansen te Ter Neuzen voor 0,33V2 levering Margarethapolder en 0,30 levering Ter Neuzen en door E. A. de Waal te Lamswaarde voor 0.33 levering Ter Neuzen en 0,36 Mar garethapolder. De keien werden gegund aan den heer A. G. van der Hooft te Ter Neuzen en de kant steenen aan den heer Jac. Jansen te Ter Neuzen. CJiuge, 23 Juli. Onze kermis is weer achter den rug. Ze beduidde niet veel, dit jaar. De carroussel ontbrak en het getal kramen was tot een minimum van een beperkt. Voor de jeugd dus een groote tegenvaller. Gelukkig was er nog een mooie ,/Schommel" voor hen die de kinderschoenen ongeveer ontwassen zijn. Dansgelegenheid voldoende voor de talrijke liefhebbers. Cafe-chantants niet, wat jammer genoeg is. In de plaats daarvan een paar phonographen, die duchtig hun best deden en niet s c h o r worden. Ai ontbrak dus veel, wat andere jaren de kermis aantrekkelijk maakt, toch was er de beide dagen druk bezoek van vreemdelingen. Cafehouders klagen dan ook niet, tegen hunne gewoonte in. De derde dag is meer voor eigen volk, doch wordt ook al aardig druk. De schietingen waren matig bezocht. De koningschieting had op Dinsdag plaats. Koning werd de heer C. de Puysseleir. Dinsdag, 's avonds om 10 ure, hadden we nog een brandje in de Molenstraat bij Ed. laeminck. Alles verbrandde en was verzekerd. V1. werd door de politie in arrest genomen. Het staartje der kermis is dus minder mooi. Overigens van geen ongeregeldheden gehoord. Biervliet, 24 Juli. Een vreeselijk voorval bracht gisteren de gemoederen in beweging. De 22jarige boerenknecht C. B. kwam in den namiddag te paard nit IJzendijke met een paar ploegscharen op den rug. Aan den tol schrikte zijn paard van een zwaar geladen meelwagen, het sprong den naast den weg lig- genderi hoogen dijk op, keerde zich om en stortte zich op of tusschen de beide voor den meelwagen gespannen paarden. Zijn berijder tuimelde tus schen paarden en wagen en kreeg een slag op het hoofd, waardoor de flinke jonge man in een minimum van tijd een lijk was. Zoo snel had dat plaats gehad, dat de besluurder van den meelwagen onmogelijk zeggen kan, hoe bet nu eigenlijk gebeurde. Eer hij van den wagen was, gaf de ander niet het minste teeken van leveu meer. Het is te begrijpen, hoe ontzettend dit plotselinge verlies van een zoo oppassende jongen voor zijne ouders en andere huisgenooten moet zijn. Het hoofdbestuur van de //Hollandsche Maatschappij van Landbouw" heeft besloten dat de nationale en internationale landbouwtentoon- stelling, in September a. s. te 's Gravenhage te houden, doorgaat. Zij wordt echter verkort met drie dagen en de afdeeling veetentoonstelling vervalt wegens het heerschen van mond- en klauwzeer. In aansluiting met het berichPomtrent het niet doorgaan van de afdeeling veeop de Haagsche landbouwtentoonstelling wordt gemeld dat. in Zuid-Holland dennate het mond en klauwzeer hee.rscht, dat het geraden zal zijn het vee uit andere provincies niet in September naar Den Haag te brengen, teineinde de besmetting niet over het geheele land te verspreiden. Er waren ruim 500 beste dieren uit alle deelen des lands ingeschreven, die nu thuis zullen moeten blijven tenzij er spoedig wijziging optrede, die evenwe. niet te verwachten is. Verschillende Z.-Hollandsche boeren hebben verzuimd aangifte te doen van de aanwezigheic der ziekte, zoodat de ziekte zich zeer snel heeft verbreid, en voor half September wel niet tot staan zal zijn gebracht. In de Dinsdag gehouden vergadering van de provinciale Regelings-commissie voor de paar- denfokkerij in Zeeland werden ge'installeerd de nieuw benoemde leden H. A. Hanken te Wil helminadorp Ph. J. van Dixhoorn te Axel, Th. Daclman te Westdorpe, H. J. Dorst te Sta- vennisse, C. de Bruyckere te Breskens. Tot voorzitter werd benoemd de heer F. 0 O. M. Hombach te Hulst in plaats van den heer Mr. P. O. J. Heunequin, die wegens ge- zondheidsredenen als voorzitter had bedankt De heer H. A. Hanken werd benoemd tot vice-voorzitter. Onlangs meldden we, dat het lijk van een van'de twee luchtschippers, die te Duinkerken opstegen en wier ballon leeg uit een kanaal in Groningen opgevischt werd, gevonden is. Het lijk van den ander is nu door Belgische visschers drijvend op zee gevonden en naar Ostende gebracht. Te Zutfen is een 20jarig meisje onder het dansen dood ineengezakt. Omtrent de brutale nachtelijke inbraak in het magazijn van den juwelier, den heer Goudsmit in de Passage te's Gravenhage wordt nog het volgende vernomen Nu men in den loop van den dag door inven- tarissen eenigermate kan nagaan den omvang van den diefstal, komt men meer en meer tot de overtuiging, dat degene, die de inbraak heeft gepleegd, met groote kennis van zaken de voor- werpen, welke hij heeft ontvreemd, heeft uit- gekozen. Niet alles wat voor de hand lag is weggenomen, maar juist die sieraden, welke de meeste waarde hebben. als juweelen colliers, ringen en broches met edelgesteenten en der- gelijke kostbare kleinoodien. De brandkast, welke achter een gordijn achter een der toon- banken stond, is blijkbaar niet opgemerkt ge- worden. Sporen van braak zijn althans niet waar te nemen. Wel was een ijzeren kist opengebroken, maar daarin bevonden zich slechts de magazijnboeken. Gelukkig zijn deze boeken ongeschonden gelaten, waardoor 't nu althans mogelijk zal zijn met juistheid te kunnen con- stateeren, welke sieraden zijn ontvreemd. Toevallig zijn tot laat in den nacht in het aan het geplunderde magazijn grenzende cafe Riche een aantal werklieden bezig geweest voor bet aanbrengen van een electrische licht-instal- latie. Maar ook deze werklieden hebben niets van de inbraak gemerkt. Het vermoeden wint dan ook veld, dat het gebeurde heeft plaats gegrepen na 3 uur. Een schoenmaker, wonende Nieuwe Lelie- straat 172 te Amsterdam, heeft Dinsdagnacht zijne kinderen verlaten. Het laatste wat hij tot zijn oudste dochtertje zeide, was,/Hier is een dubbeltje en wat koekjes", vje vader kan niet langer voor jelui zorgen." Het huisgezin bestaat uit vier kinderen, waar van de jongste twee-en-een-half jaar en de oudste twaalf-en- een-half jaar is. De moeder ligt al vier weken in het O. L. Vrouwengastguis. De buren hebben de kinderen tijdelijk in huis genomen. Dat in ons stadje Vaals alles te koopen is, evenals in aodere stadjes van gelijker. rang, wie zal het kunnen betwijfelen, doch dat men er geen Nederlandsche zegels krijgen kan, is haast ongeloofelijk. En dat men zich even over de Duitsche grens moet begeven, bij den Duitschen restaurateur, om dit Nederlandseh papier machtig te worden, zal menigen Neder- lander vreemd doen opkijken en een raar denk- beeld geven van vreemde toestanden in den uitersten hoek van Limburg. Te Veen is de woning van de wed. v. R., welke van gemeentewege zou gerepareerd worden, ineengevallen. Op het onverwachts begon de boel te kraken en met moeite moest de bewoonster, een 80jarige weduwe, er uit- gehaald worden. 't Is evenwel gelukkig, voegt de corr. der •'s Hert. Ct. aan zijn bericht toe, dat zoo'n oud krot, dat de naam van woning niet verdiende, opgeruimd wordt. Eergisteren omstreeks 12 ure reed een met vier paarden bespannen wagen der veldartillerie over den Utrechtschen straatweg te Zeist. Een 15jarige knaap, zekere v. R., was er achter op geklommen. Bij de remise van de tram werd dit opgemerkt door den korporaal, die het trans port geleidde, en deze gelastte den knaap zich te verwijderen. Dadelijk sprong hy er af, maar geraakte onder een voorbijrijdende tram, met het noodlottige gevolg, dat een der wielen hem over het lichaam ging. Bij den gemeentearts Dr. Tjeenk Willink binnengedragen, was zijn toestand reeds hopeloos en ongeveer een half uur later overleed de ongelukkige knaap. (U. D.) Een Zuid-Afrikaansche courant schrijft het volgende over een merkwaardig geval, dat voorkwam bij de familie Lourens, te Standertou (Transvaal). Deze familie bezat reeds een drietal jaren een meerkat, die dagelijks met de kinderen speelde en 's nachts weleens bij ze sliep. Kort geleden werd 't huisgezin met een dochtertje vermeerderd, en de meerkat scheen rechtig jaloers op deze kleine indringster. Toen de moeder een oogenblik afwezig was, hoorde zij haar kleintje hevig schreeuwen, en, toestormende, bevond ze, dat 't kindje heelemaal met bloed was bespat. Bij nader onderzoek bleek het, dat de meerkat de schuld was. Hij hield 't kind zoo stijf aan de wang, dat de moeder het dier moest versmoren, om haar kind los te krijgen. Wij lezen in het Hand.blad van Antwerpen Men weet dat de Koning een bewonderaar is van het balspel en dat hij, wanneer er in eene stad die hij bezoekt, een wedstrijd is van dit soort sport, nooit. nalaat., daar een bezoek te brengen. En zoo kwam hij eens op den wedstrijd van den Grooten Zavel, waar hij volgens gewoonte de spelers aansprak, en aan een hunner vroeg wat zijn beroep was. In den zomer. Sire, win ik genoeg met het balspel. Gij zijt inderdad zeer behendig. Ik doe wat ik kan, Sire. En in den winter In den winter, Sire, doe ik mijne maanden gevangenisstraf uit. Ik. ben niet alleen balspeler, Sire, ik ben ook wildstrooper. De Koning glimlachte en zette het gesprek niet voort. Gemeenteraad van Ter Neuzen, 1M< biacl ver-it-li ijut yiaamlag-, Wueniilag- en yrijdagavond, nitgeionderJ up Feesldagen. bij de Firmn P. J. I'AS OE IASDE te Ter Ki Burgemeester en Wethouders der eemeente TER NEUZEN, 8 Gelet op artikel 2^:der. Gemeentewet Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Rekening van de inkomsten en uitgaven dezer ge- meente over het jaar 1906 aan den Raad is overgelegd, en die Rekening van den 26 Juii tot den 11 Augustus 1907 op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter inzage zal liggen, alsmede dat tegen betaling der kosten, afschriften van haar kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, den 25 Juli 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Vergadering van Donderdag 25 Juii ]9"7. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig de heeren Van den Hoek, Visser, Dees, Moggre, De Masier, De Koeijer, De Jager, Verbrugge en Scheele. Afwezig de heeren Moes, wegens ziekte, en Wielai^J wegens uitstedigheid. Twee vacatures. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Hierna stelt de Voorzitter aan de orde 1 Ingekomen siukken. n. Een schrijven van den heer Moes, waarin deze bericht wegens ongesteldheid de vergadering van heden niet te kunnen bij won en. De Voorzitter spreekt de hoop uit, dat de ongesteldheid van den heer Moes van korten duur moge ziju, en deze weer spoedig in staat zal zijn om aan de werkzaamheden deel te nemen. I». Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 28 Juni 1907, waarbij de ontvangst wordt bericht van een af- schrift der op 18 Juni jl. door den Raad vastgestelde veror- dening op het ruimen van privaatputten en -tonnen en het vervoeren van beer. Aangenomen voor kennisgeving.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1