A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad yoor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5022. 61M HITIEA A B. Dinsdag 23 Juli 1907. 47e Jaargang. Buitenland. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Ainerika f 1,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADYERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. KOREA. Donderdagmiddag beeft de Keizer van Korea in een keizeriijk besiuit aankondiging gedaan, dat bij afstaud deed van den troon. Hij be- tuigde zijn leedwezeu er over, dat in den loop van-zpn 44jarige regeering de rainpen, welke de natie hebben getroffen, elkaar snel zijn op- gevoigd. De ellende des volks bad nu zulke afmetingen aangenomen, dat de tijd gekomen scheen om, volgens de voorvaderlijke gewoonte, de kroon over te geven aan den troonopvolger. Donderdagavond heeft daarop de plechtigheid van den troonafstand te Seoel plaats gehad en is de kroonprins tot keizer uitgeroepen. Een deel der Koreaansche troepen is aan het muiten gestagen en deed een aanval op een politiebureau. Na eenige salvo's te hebben af- gevuurd. verspreiden zij zich en vergezeld van iieden uit het volk, deden zij nu vervolgens aan- vallen op de Japanners, die zij ontmoetten. Tien Japanners werden door steenworpen ge- wond en naar het hospitaal gebracht. Met het vallen van den nacht werd het rustiger, waartoe zware regens bijdroegen. De Japansche winkels worden bewaakt25 Japan ners zijn gedood of gewond. Troepenbescherming is aan de consulaten aangeboden. FRANKRIJK. Maille, de man die den zg. aanslag op pre sident Faillieres pleegde, is of houdt zich althans zoo niet wel bij t hoofd. Hij twijfelt er aan, of hij wel een Franschman is. Hij heeft vermoeden, dat hij als gijzelaar in Frank- rijk wordt gehouden. Te Havre heeft hij zich willen laten aanmonsteren, maar er was geen schip te vinden, dat Maille meenemen wilde. En dat komt, zegt Maille, omdat de regeering last had gegeven, hem aan land terug te houden. Toen is hij naar Parijs gekomen om een eind aan dat misdrijf te maken. Maille maakte den rechter van instructie opmerkzaam op de eigenY aardigheid, dat hij een verlicht hoofd had. Een verlicht hoofd is een hoofd dat men overal kan zien. Dit verklaart dan ook, dat zijn vijan- den hem zoo gemakkelijk kunnen vervolgen. Zijn ellende dagteekent van het oogenblik dat zijn moeder in de gevangenis was gezet. Dit was een laaghartige politieke daad neweest, zegt Maille. In het Zuideu is het nog niet, wat het wezen moet. Het belangrijkst zijn wel de besluiten, die eeD vergadering van burgemeesters uit het departement Herault verleden week te Mont- pellier en een bijeenkomst van dezelfde waar- digheidsbekleeders uit het departement Aude te Carcassone gehouden, hebben genomen. De Heraultmensehen waren het heftigste bij aan- staande verkiezingen zulien ze noch candidaten stellen, noch een stembiljet in de bus werpen, terwijl ze hun vertegenwoordigers in de departe- mentsraden zullen opvorderen hun mandaat neer te leggen. De m aim en, te Carcassone bijeengekomen, waren niet zoo strijdlustig. Zij namen een motie aan, waarin wordt geconstateerd, dat de Earners niet de maatregelen genomen hebben, die het /miden noodig bad dat het evenwel niet recktvaardig is, de bevolking te laten lijden onder de opsckorting van den gemeentelijken dienstdat het mitsdien wenschelijk is, den dienst te hervatten, al is het tevens meer dan oo't noodig, betoogingen te houden tegen de onbeteekenende maatregelen, die omtrent de wynvervalsching zijn vastgesteld. Trouwen, geboren worden en sterven kan men dus in bet departement Aude weer, maar desalniettemin houdt Tartarin, die onsterfelijke schepping van Daudet, vol, dat hij onreckt- vaardig behandeld is. DRIEVOUDIG VERBOftD. De Oostenrljksche en Italiaansche Ministers van Buitenlandsche zaken hebben de vorige week een samenkomst gehad te Desio en natuurlijk heeft de pers van alle landen over deze ontmoeting weer de meest uiteenloopende beschouwingen ten beste gegeven. In een enkel opzicht waren die beschouwingen echter eens- luidend Het Drievoudig Yerbond is door deze staatsliedenvisite opnieuw //opgelapt." Officieel, dat wist men reeds, is het verbond, dat in het voorjaar afliep, stilzwijgend verlengd tot 1914, maar de verstandhouding, voornamelijk die tusschen Italie en Oostenrijk, iiet in den laatsten tijd wel eens wat te wenschen over. Officieel is het volgende omtrent de ontmoeting bekend gemaakt //Bij het te Desio tusschen de Ministers, baron v. Aerenthal en Tittoni plaats gehad hebbend onderhoud zijn de gevoelens van hartelijke vriendschap, die als gevolg van het bondgenoot- schap de beide regeeringen en de beide landeir verbinden', tot uiting gebracht en bevestigd. Bij de bespreking van den algemeenen toestand in Europa en van al de verschillende vraag- stukken, die voor Oostenrijk-Hongarije en Italie van bijzonder belang zijn (Balkan-politiek), bleek den beiden Ministers tot wederzijdsche voldoening, dat volkomen overeenstemming bestond. Deze overeenstemming, welker grondslag steeds bet beginsel van het evenwicht en de hand- having van het status quo blijft, heeft niet alleen betrekking op het heden, maar ook op alle mogelijkheden der toekomst." Nadat deze nota openbaar was gemaakt had een vertegenwoordiger van de Neue Freie Presse met baron v. Aerental een onderhoud, waarin de Oostenrijksch-Hongaarsche Minister nog eens nadrukkelijk deed uitkomen, dat de Oostenrijk- Hongarije en Italie niet alleen de oprechte begeerte hebben samen te werken in alle vraag- stukken, die de belangen der beide stateii raken, maar ook dat beide landen in alle opzichten eensgezind zijn, een eensgezindheid, die door niets zal worden geschaad. Maar de Minister deed nu tevens een beroep op de pers om door bedaardheid en bezonnen- heid in de beoordeeling der gebeurtenissen, het pogen der staatslieden te ondersteunen. In de nota wordt, zoo verklaarde de minister verder, de derde bondgenoot (Duitschland) niet uitdruk- kelijk genoemd, omdat hiervoor geen reden was maar het spreekt vanzelf, dat de bedoeling is, ook dezen bondgenoot trouw te blijven. Het zou eigenlijk onnoodig zijn dit nog te zeggen, maar de ervaring had geleerd, dat dikwijls de duidelijkste woorden nog worden misverstaan. En aan het slot van het onderhoud zeide de Minister nogmaals Italie en Oostenrijk-Honga- rije zijn het in alle opzichten volkomen eens. TER NEUZEN, 22 Juli 1907. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 nre te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenaanbieding gemeente- rekening over het dienstjaar 1906verorde- ningen op de heffing en invordering van loon voor het van gemeentewege ruimen van privaat- putten en tonnenbenoemen leden stembu- reaux verkiezing lid van den raadbepalen rooiljjn langs toegangsweg naar aanlegplaats provinciale stooinbootdienst. Het bestuur der Ter Neuzenscke Eere- wacht heeft namens H. M. de Koningin van Haren particuliereu Secretaris bet volgende schrijven ontvangen Voldoende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eei; ter kennis te brengen van de Vereeniging //Ter Neuzensch Eerewacht" te Ter Neuzen, naar aanleiding van het ver- zoc .schrift van Juli 1907, dat Hare Majesteit gaarne het geleide van deze Eerewacht zal aanvaardeu, gedurendelioogstderzelver aanstaand bezoek aan Ter Neuzen. Vrijdag werd alhier in het //Hotel Centraal" door, den bouwkundige J. Scheele namens zijn principaal aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan den Schoolweg te Ter Neuzen. Yoor het eerste perceel (metselwerk) werd ingeschreven door de heeren D. de Smidt voor 1085, P.J. Rijnberg voor 1040, W. Reinhoud voor f 990, Gebr. Wisse voor f 930, W. P. Nieuwelink voor f 895,50 en Joris Kolijn voor 727. Voor het tweede perceel (timmerwerk) werd ingeschreven door de heerenA. J. de Kort voor f 1444, J. A. Rijnberg voor 1404, G. F. Rijnberg voor 1155 en F. C. Herrebout voor 1136. Het werk is aan de minste inschrijvers, de heeren Kolijn en Herrebout, gegund. Op Woensdag 21 Augustus zal aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg worden aanbesteedhet bouwen van woningen voor sluis- en brugpersoneel te Ter Neuzen en te Sluiskileen dienstgebouw bij de schutsluis te Ter Neuzen twee dienst- gebouwtjes nabij de draaibruggen voor gewoon verkeer te Ter Neuzen en te Sluiskileen gebouw voor de ambtenaren der belastingen, bij ae schutsluis te Ter Neuzen en een halte- gebouw voor den spoorweg GentTer Neuzen te Sluiskil, in 4 perceelen. Ramingperceel 1 42700perceel 2 17900perceel 3 f 21850 perceel 4 f 8700. Samen 91150. De aanbesteding heeft plaats in perceelen en in massa. Koewaeht. Zondag gaf de wielrijdersclub z/De Adelaar" op den Ouden Molen alhier een wielrijderswedstrijd, waaraan 99 personen deel- namen. De premie voor de verstkomende club werd uitgereikt aan //De Excelsior" te Sluiskil, voor het grootste aantal //De Werklieden" te Koe waeht (Moerbeke) met 22 leden. Bij het ringrijden werden de prijzen behaald door: le prijs Ed. D'Hollander te Koewaeht (Moerbeke)2e pr. A. Waelput te Zuiddorpe en 3e pr. E. Ferket te Koewaeht ((Moerbeke). Bij het eierrijden le prijs B. Poecke2e pr. Arth. Ysebaert; 3e pr. Th. de Guchte- naire alien alhier. Bij het vogelpikle prijs A. Vernaeve te Westdorpe2e pr. A. Baert en 3e pr. A. Ysebaert beiden alhier. De geldpremies vielen bij loting ten deel aan de nummers 13, 20 en 68 zijnde A. Baert alhier A. Vernaeve te Westdorpe en A. de Vlieger alhier. TTalsoorden, 20 Juli. Heden werd alhier door het bestuur van het calamiteuze waterschap Walsborden aanbesteed het maken van werken tot dijksverbetering (verhooging) aan de water- keering van bovengenoemd calamiteuze water schap (begrooting f 34012,01 Hiervoor werd ingeschreven door de heeren G. J. Balkenstein te Ter Neuzen voor f 32290 H. de Kluijver te Sliedrecht voor f 31840 J. Lindenbergh te Wemeldinge voor 31730 0. de Jong te Hardinxveld voor 30980 P. Boogaart te Ossenisse voor 30900 J. Cambeen te Hontenisse voor f 29400A. Tholens te Ter Neuzen voor 27470Lodder te Oud- Beierland voor 26500 en J. B. Koch te Hansweert voor f 26470. Het werk is gegnnd aan den laagsten inschrij- ver behouden nadere goedkeuring van Ged. Staten. De Veldbode schrqft over het groeien en rijpen van appels en peren in papieren zakken het volgende In andere landen doet men heel wat meer moeite om oogelijke appels en peren te krijgen dan in het onze, Omtrent het gebruik van papieren zakken ter bescherming van groeiende appels en peren lezen wij het volgende De vruchten worden omhuld als zij de grootte van een flinke walnoot bereikt hebben, dus van het laatst van Juni tot in Juli. Men begint met de peren, eerstens omdat deze langere stelen hebben dan de appels en men zich hierop als 't ware voor de appels oefent, en tweedens om dat de peren, wanneer het omhullen te laat plaats heeft, licht bij de steel afbreken. Het omhullen van appels vordert meer geoeiend- heid en is te moeilijker, naarmate de stelen der vruchten korter zijn en deze dick ter bij elkaar zitten. De meest verschillende soorten van papieren zakken worden in den handel gebracht. Er zijn er van geolied papier, perkament, lichte geimpregneerde stof enz. De meeste van deze waterdichte zakken hebben het nadeel, dat de vruchten er in verbranden, onverschillig of de zakken al of niet luchtgaten bezitten. Het best, goedkoopst en eenvoudigst zijn zakken van courantpapier. Te Montreuil bij Parijs en in de omstreken gebruikt men voor *"t omhullen van de witte winter-calvilie slechts zulke zakken, die bij massa's door een biinden- inrichting te Parijs vervaardigd worden. Thans worden ze ook gemaakt in het blindeninstituut Annaheim te Daren in de Rijnprovincie. Daar kosten ze 36 cent per kilo (220 a 250 stuks) en per 100 K. G. slechts 27. Men maakt ze daar in twee groottenvoor appels 18 c. M. lang en 161/2 c. M. breed voor peren 20 e. M. lang en 161/2 c. M. breed. Het omhullen der vruchten geschiedt het best door meisjes. Voor het gebruik worden de zakken een weinig bevochtigd en opgeblazen. De rand om de opening wordt om den vrucht- steel geplooid en met raffia of katoen vastge- maakt. In natte zomers maakt men van onde- ren een gaatje in den zaak, opdat het indringende regenwater gelegenheid hebbe weg te loopen. lets over het bemesten van stoppelknollen. TER VEI/iEVSCHE tlMRIVT. l»i< l.litil verscliijnt VlitMinlWoensdag- en Vrijda^avonA, uitgezonderil op Feestdageu. bij de Kirma I", j. VAI gAMDE «e Ter Aeiizen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen llonderdag den 25 Juli 180J, des voormiddags te 10 ure. Ter Nenzen, den 22 Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL. De kool of raap, als stoppelvrucht verbouwd, dus gezaaid worden in het tijdvak 1 Juli15 Augustus, heeft een korten groeitijd en dus behoefte aan gemak kelijk opneembare planlenvoedende stoffen. Ze dient derhalve bemest te worden met snel werkende meststoffen. Daaruit volgt, dat bet niet oordeelkundig is, den akker, voor stoppelkuollen bestemd, te be mesten met stalmeat, tenzij die zeer kort en geteerd is. Beter is het aan het voorafgaande gewas deze meststof toe te dienen en wel in ruime hoeveelheid. Ier of beer is, op lichte gronden althans, beter voor onmiddellijke aanwending op dit gewas geschikt. Gewoonlijk evenwel heeft de landbouwer niet over genoegzame hoeveelheden van de bovengenoemde natuur- lijke meststoffen te beschikken en moet hij dus, althans wanneer hij zich niet tevreden stelt met een minder dan middelmatig gewas, zijn toevlucht nemen tot kunst- meststofifen. En zelfs, waar hij voldoende hoeveelheden stalmest, beer, enz. op zijne stoppelknollen aanwendt, zal hij ervaren dat eene toegift aan kunstmeststoffen steeds veel voordeel geeft. De snelst werkende komen hier het meest in aanmer- king. Dat is, wat de stikstofhoudende betreft, buiten twijfel de Chilisalpeter. Proefnemingen door den beer De Vuijst een Belgisch landbouwkundige gedurende vier jaren genomen, met het doel de werking op stoppelknollen van chili salpeter met die van zwavelzuren ammoniak te verge- lijker,, gaven steeds uitkomsten in het voordeel van de Chilisalpeter. Van de phosphorzuurhoudende meststoffen is voor stoppelknollen alleen aan te bevelen superphosphaat. Deze bleek steeds meer voordeel te geven dan tliomas- meel of beendermeel. Andere door den heer De Vuijst genomen proeven gaven de volgende resultaten Door de aanwending van 170 K. G. chilisalpeter en 340 K. G. superphosphaat van (74 per H. A., werd het eerste jaar een netto-winst verkregen van 30 per II. A. Het tweede jaar bedroeg de winst, door de aan wending van even groote hoeveelheden chilisalpeter en superphosphaat behaald 34,75. Het besiuit, waartoe genoemde deskundige aan de hand van bovenvermelde en nog meerdere proeven komt, is, dat op gronden, als waarop hij de proeven nam (middelmative kleigrond) de aanwending van 225 K. G. chilisalpeter en 450 K. G. superphosphaat (van 14<>/0) per H. A. het meeste voordeel zal opleveren. Naar de aarde en den bemestingstoestand, waarin ze verkeeren, kunnen op andere gronden die hoeveelheden grooter of kleiner genomen worden. De superphosphaat kan in den om te ploegen stoppel uitgestrooid worden. Van de Chilisalpeter worde de helft bij het zaaien der knollen ingeegd en de andere helft als overbernes- ting gegeven bij de eerste maul behakken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1