W^ETTmTrTfA^Dr Gemengde berichten. Van balang voor Ter Neuzen. Donderdagmiddag ontspoordea te Kapelle Biezelinge van den goederentrein 1405 een paar wagens op het hoofdspoor. Daardoor moesten eenige treinen, o. a. de personentrein no. 342 en de sneltrein no. 106, op verkeerd spoor rijden, en ondervonden daardoor circa 20 min. vertraging. De goederentrein kon met twee uren yertraging vertrckken. De materieele schade is geringpersoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Alle versperring was spoedig weer opgeheven. Voor ongeveer 4 weken werd mej. A. Christel te Gent, door een hond gebeten. Eenige dagen daarna merkte men dat de hond ziek was, waarna het dier gedood werd. Woensdag 1.1. begon mej. C. teekenen van razernij te vertoonen. De doktoren, die ter hulp geroepen waren, verklaarden, dat zij aanvallen van honds- dolheid had. Zondag is zij in het hospitaal, waarheen zij vervoerd was, overleden, tegen de verwachting in, betrekkelijk zacht. Zij is gestikt. In de voorname Engelsche jongensschool te Eton heerschte groote opgewondenheid om- dat er een samenzwering ontdekt is, ten doel hebbend de beide zonen van Lady Nailor- Leyland, den zeventienjarigen sir H. Nailor- Leyland en zijn vijftienjarigen broer master Ge orge Nailor-Leyland, te ontvoeren. Door den dood van bun vader zijn de jongelui in 't be- zit geraakt van een kolossaal vermogen. Hun moeder, een beroemde Amerikaansche scboonheid heette voor haar huwelijk miss Chamberlain en komt uit Ohio. Bij den oud- sfcen zoon fungeerde koning Edward als peetoom bij den jongsten de hertog van Cambridge en de prins van Wales. Verscheidene verdachte personen werden met een auto in de buurt der school gezien. Dag en uacht worden de jongens door detectives bewaakt. Men herinnert zich, dat in April op de Newa een stoomboot, een drijvende doodkist, met tal van passagiers aan boord, zonk. Thans lezen we dat nog steeds lijken uit de rivier worden opgeviscbt van meuschen die bij deze ramp orakwamen. Een vreemd verschijnsel beeft zich daarbij een paar maal voorgedaan. Men vond nl. in de zakken of tusschen de kleeren tamelijk zware steenen vastgebonden, blijkbaar met 't'doel om de lijken te bezwaren, en te beletteu dat ze naar boven zouden drijven en gevonden zouden worden. De eigenaar van 't beruchte stoom- bootje had indertijd het getal vermisten, nadat het eerste groote aautal lijken geborgen was, op niet meer dan vijf en twintig aangegeven, om daarmee aan te toouen, dat 't bootje niet meer dan bet geoorloofde aantal passagiers aan boord had gehad. Intusscben zijn nu van die vijf en twintig vermisten al dertig geborgen en zeer waarschijnlijk ligt er nog menig lijk in de diepte van de rivier. De eigenaar van deze stoombootreederij is een machtig man aan de oevers van de Newa, en men spreekt er nu van, dat op zijn bevel elk lijk, dat ergens drijvende gevonden werd, met steenen belast is en op die wijze weggemolfeld werd. Men beeft in een veld, tusschen Orielsdorf en Bucbenwalt het afschuwelijk verminkte lijk van een 4jarig meisje gevonden. De buik was met een mes opengesneden, de oogen, de ooren de neus en de wangen waren van het licbaam gescheiden. Er is nog geen spoor van den moordenaar ontdekt. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in een van de putten, van de mijn Grand flornu (Beige), ten gevolge van een ontploffing, brand uitgebroken. De werklieden, in de mijn aanwezig, slaagden er alien in te ontkomen. Dinsdag lag bet werk geheel stil. Men vreest, dat de mijn onder water gezet zal moeten worden. Op bet gehucht Noeveretty-nafeij Boom, was de grondwerker Van D. Woensdag bezig met het graven van een put. Onverwaelits stortte de wand in en werd Van D. geheel onder de aardinassa's bedolven. Dadelijk werd een aanvang gemaakt met bet reddingswerk. De bedolvene was nog in leven, want men hoorde hem roepen. Daar men zeer voorzichtig te werk moest gaan, was men er Donderdagmorgen nog niet in geslaagdYan D. te ontgraven. Men had toch alle hoop hem te redden. Een jubileums-record. Op een zeker wel eeuig record in zake dienstjaren mag de thans 87 jaar oude juffrouw Anna Berger, te Glottau bij Heilsberg, bogen. Het moedertje dient daar reeds 72 jaren in een en dezellde familie en werd bij haar 25- en 40jarig jubileum openlijk onderscheiden, het laatst door keizerin Augusta, met bet verleenen van een gouden kruis. Dure steenkolen een kwaad ding vooral voor de financien van gasfabrieken enz. enz. leder die steenkolen verbruikt moet zich voorbereiden op een enorme prijsverhooging, zegt 't yNieuws." De eigenaars der mijnen in Yorkshire vragen zooveel meer, dat de gewone jaarcontracten, welke gewoonlijk op 30 Juni gesloten worden, nog niet geteekend zijn. Als men hoort dat de groote spoorwegmaat- scbappijen, die eentraal Engeland bedienen, in bet aigeloopen contractjaar f 5,10 per ton moesten betalen en dat er nu f 7,20 gevraagd wordt, en als men daarbij weet, dat b.v. de Midland-spoorwegmaatschappij perjaar 1,600,0(00 ton steenkolen noodig heeft en dus deze ver- hooging in prijs voor haar een meerdere uitgaaf van f 3,350,000 beteekent, dan kan men zich eenigszins voorstelleu waarom er zoolang ge- aarzeld wordt. Drie der groote maatschappijen hebben reeds geweigerd, tegen zulke prijzen contracten afjte sluiten. Maar de eigenaars der Britscbe mijnen hebben zich vereenigd en weigeren, minder aian te nemen, verklarende dat de vraag zoo groot is, dat zij gereedelijk zelfs 8,40 per ton kun nen krijgen. Zij begrijpen ook, dat de goed- georganiseerde mijnwerkers hunnerzijds een deel van de grootere winst zullen vragen en dat zulk een eiscb niet geweigerd kan worden, waartegen de spoorvvegdirecties aanvoeren, dat dit alleen kan geschieden tenkoste van de spoor- wegarbeideirs de kosten van beheer der spotir- wegen zijn reeds zoo drukkend, dat aan de grieven der arbeiders niet tegemoet gekomen kan worden als de steenkolenrekening van edn maatschappij, voor een jaar, met 3y2 mil- lioen verhoogd wordt, kan men daar dus nau- welijks meer aan denken. De spoorwegdirecties meenen den mijneige- naars bet hoofd te kunneD bieden, en tot dus- ver hebben zij zich elders tegen de oude prijzen te voorzien. Dit geeft echter veel last en de aanvoer is ook niet zoo geregeld als wannetr een jaareonlract bestaat. 't Beboeft wel niet gezegd te worden, dat alle belanghebbenden met zorg de naaste foe- It ftmst' tegermmt~'zren:I Een lynchgerecht op groote scbaal. In de buurt van Elpaso (Mexico) werden 20 roovers door de bevolkiug gelyncht. De bende had den geheelen omtrek reeds lang ouveilig gemaakt en toen ze eenige dagen geleden de huizen van twee rijke Mexikanen aanvielen, de beide eige- naren dooden en zich van al bun eigendommen meester maakten, organiseerden de mannen uit bet dorp een klopjacht. 20 roovers werden ge- vat en op de plaats zelve afgemaakt. De ervaring leert dat er geen veiliger boom, om bij een onweder onder te scbuilen, is dan een beuk. In een Duitsch rijmpje, dat tegen andere boomen waarschuwt, wordt dan ook ge zegd ,/Nur die Buchen, Sollst du suchen." De veiligheid van een beuk schijnt samen te bangen met de sapverdeeling in den boom. Een aardige proef op de som levert een statistiek uit Lippe-Detmold. In een tijdsruimte van elf jaren is daar in de bosschen, die voor 70 pet. uit beuken bestaan, 86 maal een eik, 20 maal een pijnboom, 4 maal een spar maar geen enkele maal een beuk door den bliksem getroffen. Olifanten-manieren. Zelfs olifanten schijnen gevoel voor goede manieren en galanterie te hebben. Dat heeft onlangs een der reuzen- dieren in den Parijschen dierentuin bewezen. Terwijl hij anders gewoon was zich tevreden te stellen met bet brood, de koek en de suiker, die de omstanders hem toereikten, vervolgde op zekeren dag Pollux dat is de naam van den olifant met zijn bedelarijen en uitingen van genegenheid, een jonge dame. Zoo dikwijls zij zich verwijderen wilde, liep hij haar met voor- uitgestoken snuit na. Hij liep, wanneer de dame liep hij bleef staan, wanneer zij stil stond, en gedroeg zich op de zotste manier. De jonge dame werd een beetje bang, niettegenstaande de goedaardigheid van Pollux genoegzaam bekend was, en trachtte hem te ontvlucbten. Daarover stiet de galante olifant een droevig jammer- geschrei uit. Een oppasser stelde de jonge dame gerust en veirzocht haar den olifant het bouquetje bloetneiCfe ^eveii. 'dat ze op het corsage droeg. Aan dit verzoek voldeed zij. Pollux greep de bloemen met zijn tromp snoof met zichtbaar welbehagen den geur op en gaf ze toen tot verbazing van alle toeschouwers, met bepaald komische gratie terug. Het bouquetje bestond uit oranjebloesems, en dit verklaart ten deele het gedrag van den olifant. In bet algemeen zijn deze dieren op dergelijke geuren bijzonder gesteld. In verschillende streken vernielen de olifanten soms heele oranjeboomen om zich aan de geuren der bloesems te goed te kunnen doen. Tegen de graanspeculanten. De graan- speculanten, die talrijk en machtig zijn in het rijk van den Padishah, Perzie, zijn het voorwerp der haat van het volk, dat gebrek lijdt en er is maar wemig toe noodig om die haat tot uitbarsting te doen komen. Dat gebeurde te Tubriz. De prijs van het graan was daar al weer gestegen en dat weet men aan een rijken koopman, Hadji Kassim Ardebelli, voor wiens pakhuizen, waarin hij het koren had opgesta- peld, het volk te hoop liep. De bediendeu van Hadji Kassim Ardebelli trachten hun meester en zijn schatten te beschermen, maar zij wer den weldra op de vlucht gejaagd. De bestor- mers drongen door in het woonhuis en vouden daar den ouden Hadji Kassim Ardebelli, ver- borgen achter de zakken met het graan, dat hem den haat der bevolking op den hals ge- haald had. //Ha, houdt ge zooveel van graan riepen zij hem toe, welnu. dan zult ge het eten". Zij wierpen hem op grond en stortten de graanzakken over hem uit, zoodat hij ge heel door het graan bedolven was en er on der stikte. Yah Dublin uit schijnt men er naar te streven den diefstal der kroouj uweelen voor te stellen als een dood eenvoudig geval, waar- over veel te veel drukte gemaakt is. Een ben de, die naar een weloverlegd plan gewerkt heeft, is er heel niet bij betrokken geweest, vertellen de hooge slotbeambten en ze voegen er bij, dat er niet eens buiten Dublin gezocht is of wordt, terwijl ze vertrouwen, dat de ju- weelen terug zullen komen op zeer eenvoudige wijze, die elkeen verrassen zal. Dit lijkt op een raadseltje of zouden ze misschien reeds terug zijn, maar aarzelt men ruchtbaarheid aan de zaak te geven. Eenige dagen geleden vielen 4 negers in de nabijheid van New-York een trein van den Pennsylvania-road aan. Zij hadden zich in een signaalhnisje verborgen. Met de toestellen goed vertrouwd, zetten ze het signaal op //halt". De machinist stopte en liet, meenend dat er iets niet in orde was, de vier negers ongehinderd op de locomotief komen. Op hetzelfde oogenblik riep een der bandieten Handen omhoog. Een vreeselijke worsteling ontstond. Hetge- lukte den machinist door een handigen greep de locomotief weer in beweging te brengen en voort ging het, terwijl de stomme, verbitterde worsteling werd voortgezet. Eindelijk bereikte de trein Waverley. Hier gelukte het den machinist den trein tot stilstand te bt^ingfin, Jha negers vluchten, maar per automqbiel nagezef, waren zij weldra,gepakt. Terwijl wij nog immer geen hinder hebben van de warmte, er bij ons nog steeds met ver- langen wordt uitgezien naar een graad of twintig temperafuursverhooging, rnaakt men in Engeland enSchotland nu een buitengewone warmteperiode door. Zelfs komen er hier en daar gevallen van ongesteldheid met ernstigen afloop voor, ingevolge de warmte. Twee soldaten van het 4e regiment Hooglanders zijn te Irvine Moor, na een ver- moeienden dag met een spiegolgevecht en een marsch van vijf uur, bewusteloos geworden en kort daarna overleden, terwijl een dertigtal manschappen daar en zeven in het Griles Kamp, op 3 K.M. afstand, in het hospitaal ter verpleging opgenomeu moesten worden. Te Glasgow stond de thermometer gisteren en eergisteren boven 80 graden in de schaduw en onder de Schotsche vrij willigers, die juist op de jaarlijksche manoeuvres zijn, zijn eenige ernstige gevallen van zonnesteek voorgekomen, waarvan twee met doodelijken afloop. De officieren en minderen trokken hun uniformjas uit en leverden gevechten in broek en hemd, De oefeningen moesten ingekort worden. Teneinde de koopers en verkoopers vol- doenden waarborg te geven voor het gewicht van het verkochte en gekochte vee op de markt van CureghemAnderlecht, zijn maatregelen genomen tot voorkoming van bedrog. 't Is voortaan verboden aan 't personeel, en vooral dat der weegschalen, met de koopers of de verkoopers in de herbergen te gaaneen handel te drijven, die in betrekkmg kan staan met de vleeschhouwerijvergoeding of iets anders te aanvaarden, op straf van onmiddellijk ontslag. Maatregelen zijn genomen, opdat de wegers en aanteekenaars niet van te voren zullen weten, aan welken bascuul zij zullen werken. De twee zelfde bedienden zullen nooit twee dagen achter- een samen zijn. KOERS VAN HET GEL 1). Belgisch per 100 fr. 47,725 a 47,75. per y 12,— 12,—. Engelsch Een kort woord gericht aan vrouwen. Yelen onder U schijnen voortdurend ongestefd mis schien lijdt gij aan hevige pijn in den rug, aan een kwaal die gelijkt op afmatting, aan mi graine of overspanning der zenuwen. Wees niet te vlug in het vellen van een oordeel en met te zeggen dat gij lijdt aan een der ziekten waaraan vrouwen lijden. Een groot aautal dezer ingebeelde //vrouwenziekten" zijn niets anders dan aandoeningen der nieren. Verlies niet den moed en denk niet langer aan een ingebeelde kwaal, het:zijn misschien Uw nieren weike in het spel zijn. Mejuffrouw A. Hopstaken, Stroopestraat D 102 te Roosendaal, zegt ons Voordat ik Fos- ster's Rugpijn Nieren Piilen begon in te nemen, heb ik ruim een jaar veel gekfaagd over een stekende pijn in den rug tusschen de schouder- bladen en in de lendenen. Daarbij sukkelde ik veel aan hoofdpijn en duizelingen en bij de geringste inspanning bad ik last van kartklop- pingen. Ik sliep onrustig en mijn eetlust was zeer geringzonder aanleiding kreeg ik zwee- tingen en gevoelde mij steeds loom, vermoeid en afgemat. De urine was racestui vuil, troebel en met veel bezinksel. Zondror het minste re- sultaat te verkrijgen, heb ik verschilende me- dicijnen ingenomen. Toevallig hoorde ik van Uw pillen spreken, zijnde deze het beste ge- neesmiddel tegen nierziekten. Ik liet dadelijk een doosje pillen komen en moet eerlijk ver- klaren dat ik reeds onmiddellijk na de inname een verandering ten goede in mijn gestel kon waarnemen. Nadat ik drie doozen geregeld volgens de gebruiksaanwijzing had ingenomen, was ik goed hersteld. Wanneer ik daartoe in de gelegenheid ben, zal ik Uw pillen steeds aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat bet boven- staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn de pillen, die U zullen genezen, laat U niet^ overhalen iets anders te probeeren. Zij zijn te Ter Neuzen verkrygbaar bij den heer A. van Overbeeke Leunis, Westkolkstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor een ol f 10 voor zes doozen. is men tot telkens rijker varieteiten gekomen ten opzichte <i®r su ikeiopbrengst. Een zelfde soort kan door zekere omstandigheden nochtans in suikergekalte verschillen. Eu onder die omstandigheden komt ook het weder in aanmerking. Hoe droger klimaat, hoe minder water de wortel be- vat, hoe hooger zijn suikergehalte komt. Bij nat weder zijn de wortels saprijker, bevatten meer water, wat het suikergehalte verlaagt. Bij het rijpen der bieten neemt ook het suikergehalte toe. In de periode van volkomen rijpheid is het sap der bieten het dichtst, dus ook het rijkst in suiker. Om de rijpwording der bieten te verhaasten plant men de bie ten ook wel dichter. Elke plant heeft om wel te gelukken eene volledige bemesting noodig. Daartoe behoort, dat de planten voldoende voedende bestanddeelen te hunner beschikking he(iben van stikstof, kali en fosforzuur. Iseenvandeze uitgezonderrb dan is de groei niet wel mogelijkont- breekt er edn in bepaalde hoeveelheid dan wordt de groei beleramerd, en de andere voedingsstoffen kunnen hun geheelen iuvloed niet uitoefenen. Daar vandaan de stelregelA1 de voedende bestauddeelen moeten ter beschikking der planten gesteld worden; is ditniethet geval dan is dit ten.nadeele van den oogst. De kali speelt een voorname rol in de vorming van de orgauische weefsels; zij is vooral van invloed op de vorming van zetmeel, bloem en suiker. Bij gebrek aan kali is er dus een groote vermindering van zetmeel in de granen, van bloem in de aardappelen, van suiker in de bieten. En de proefnemingen vari Dr. Ilellriegeb leeren, hoe het suikergehalte en degewichtsvermeerdering der bieten regelmatig stijgen door de vermeerdering van de kalibemesting, waarbij de planten eene genoegzame hoeveelheid stikstof, fusforzuur en kalk te hunner be schikking hebben. Enkel door het gebruik van kali wisten lanbouw- kundigen het suikergehalte van 16 tot 17,45 procent te doen klimmen. Door toepassing van chloorkalium op kleigrond kreeg men 13,3 proc. suiker in plants van 11,8 proc. en bij voortgezette proefnemingen bracht men het suikergehalte van 12,8 proc. tot 15,3 proc. Waar geen voldoende zekerheid bestaat, dat door be mesting met stalmest de gewenschte voorraad voedende bestanddeelen aanwezig is en door de planten kan benut worden,is het gebruik van hulpmeststoffen aan te bevelen. Bij de suikerbieten de stikstof als chilisalpeter, het fosforzuur als superfosfaat. En welke kalibemesting de voorkeur verdieet, hebben tal van proeven door Dr. Wagner in het landbouwproefstation te Darmstadt ge- nomen bewezen. Hij verkreeg nl. bij een bemesting met zwavelzuur kalimagnesia 32,000 K. G., met kainiet 37,700 K G. met chloorkalium 39.800 K G., zonder kali 30,000 K. G. Bij een bemesting met volledigen hulpmest en eene met slechts stalmest werd een vorig jaar te Houten verkregen eerste bemesting 43.900 K. G. per H. A. tweede 39.660 K. G. Het suikergehalte was successievelijk 16.4 en 15.9 proc. Afgescheiden van het suikergehalte is ook de gewichts- vermeerdering eene aansporing om het bijmesten met hulpmesstoffen niet te verwaarloozen of van de hand te wijzen. De toepassing er van kan de geringe winst met de bietenteelt te halen nog tot een belangrijke verhoogen. Clifige. Iluwelijks-voltrekkingen. 3 Juli. Jan Prancies Kint (van Stoppeldijk), oud 45 j., jm.en IVIaria Stephania Verhelst, oud 39 j., jd. 10 Juli. Gustaaf Bracke, oud 20 j.. jm. en Clotkilde Pkilomena Piessens, oud 18 j., jd. Geboorten. 4 Juli. Maria Pkarailda Antoinette, d. van Pelrus van Immense®! en van Victorina Leopoldina van Mieghem. 6 Juli. Petrus Leonardus, z. van Jose- pkus Judocus Mangnus en van Christina Veneranda Kint. 11 Juli. Amelia .Maria Josepliina, d. van Benig- nns Aloijsius Ferket en van Louisa Maria Freijser. 12 Juli. Josephus Henri Nicolaas, z. van Michel Lambert Teulings en van Anna Maria Kriele. 13 Juli. Pelagie liozalie, d. van Fredericus Vertenten en van Mathilda Johanna V'ercauteren. Rozalia, d. van Petrus van Dorsse- laer en van Leonia Maria Buijs. Overlijden. 2 Juli. Cecilia van der Aa, oud 76 j., echtg. van Karel Lodewijk Flos. Augustinus de Beijn, oud 12 d., z. van Joannes en van Maria Wilhelmina van Eetveldt. 3 Juli. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. gesl. van Josephus Antonius Bauwens en van Maria Theresia Bolsseus. 9 Juli. Amelia van Dongen, oud 43 j., echtg. van Theophilis de Rock. Horwachl. Geboorten. 3 Juli. Joseph Hattheus, z. van Edmondus de Schepper en van Mathilda Schelfaut. 5 Juli. Bertha Prudentia Aloysia, d. van Dominions Ooone en van Clemencia van Regenmortel. 12 Juli. Maria Coleta, d. van Petrus Vercauteren en van Anastasia Jacob's. Ossenisse. Huwelijks-aangiften 5 Juli. Gerulphus Strobb6, oud 33 j„ jm. en Jozina Bogaart, oud 34 j., jd. 1"2 Juli. Josephus Bouckaut, oud 39 j., jm. en Maria Louisa van Moorten, oud 29 j jd. St. Jnitiern. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Juli. Petrus Jacobus van de Wiele, oud 26 j., jm. en Maria dementia Smet, oud 27 j., jd. Geboorten. 4 Juli. Magdalena Maria, d. van Francies de Haen en van Maria Louisa Baert 5 Juli. Petrus Johannes, z. van Augustinus Josephus Inghels en van Apolonia de Theije. 8 Juli. Martha Maria Augustina, d. van Modestus Mangnus en van Apolonia Baart. 10 Juli. Albertus, z. van Cecilianus Verstraeten en van Maria de Smet. 11 Juli. Maria Seraphina, d, van Charles Ludovicus de Recbter en van Julia Daflckaert. 15 Juli. Irma Maria, d. van Eduardus Roegiest en van Clemen tina de Jonghe. Overlijden. 6 Juli. Aloijsius Stevens, oud 3 vv., z. van Emmanuel Johannes en van Rosalie Penneman. ZuitUlorpe Huwelijks-aangiften. 11 Juli. Au gustus Poppe (van Wachtebeke,) oud '28 j., jm. en Emerenlia Maria Dhert, oud 20 j., jd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 6