No. 5021. Ter Njeuzensche Courant. Zaterdag 20 Juli Buitenland. De mooie Molenaarster.. 1907. 47e Jaargang. FETJILLETON. Predikbeurten. Landhouwberichten. TWIBIEIPIE] ZBUL-AJP. AMERIKA en JAPAN. Het staat nu vrijwel vast ten minste voor het oogenblik dat de wrijving tusschen Amerika en Japan niet tot een oorlog zal leiden. In Japan heeft de openbare meening, ondanks het groote misbaar, niet genoeg macht om de regeering tot een oorlog te dwingen, als zij dit niet wil. De Grondwet van Japan kent ook het parlement maar een beperkte macht toe zoo hangt bv. het ontslag en de aanstelling van ministers uitsluitend van den wil der Kroon af en de raad ,/der oudste staatslieden", die de eigenlijke raadslieden van den mikado vormen, is onafkankelijk van het parlement. Deze oudste staatslieden kiezen uit de jongere krachten de candidaten voor de ministerzetels. In dien aard overheerscht echter thans een vredelievende stemming. Ook zou Japan uit een geldelijk oogpunt niet voldoende gereed zijn voor den oorlog. Wat Amerika betreft, is de Amerikaansche marine aan scheepsmateriaal sterker dan de Japansche, maar de eerste lijdt erustig aan ge- brek aan officieren en in nog ergere mate aan een tekort aan manscbappen, ter.wijl de Japan sche marine door een voldoende en in den laatsten oorlog uitstekend geschoolde beman- ning ver boven de Amerikaansche staat. De jongste vertrou welijke berichten uit Tokio drukten eveneens de meening uit, dat er geeu oorlog in uitzicht is. KOREA. Volgens een uit Seoel te New-York ontvangen telegram, verzocht de Jvoreaansche eerste-minis- ter den Keizer, naar aauleiding van het zenden van een afvaardiging naar de Haagsche confe- rentie, afstand te doen van den troon. De eerste-minister deed zijn verzoek, na een ministerraad, die vier uren duurde. Hij be- toogde bij den Keizer krachtig de noodzakelijk- heid om afstand van den troon te doen ten gunste van den kroonprins en naar Tokio te gaan om den mikado zijn verontschuldiging aan te bieden. De Keizer gaf geen beslissend ant- woo'dmen gelooft, dat de ministers er op zullen blijven aandringen dat de Keizer afstand doet van den troon. Door dit telegram worden dus de loopende geruchten bevestigd. Evenwel, duidelijk is de zaak nog niet. Wat echter wel uit dit bericht is op te maken, is, dat de afvaardiging der Koreanen te's Hage wel een officieele was. Dat de ministerraad zich tegen zijn Keizer rieht, valt alleen daar- door te verklaren, dat het kabinet be'invloed wordt door de Japansche regeering. ENGELAND. Er schijnen in Engeland ook nog wel vreemde diugen te gebeuren. In het Lagerhuis stelde lord Robert Cecil der regeering nl. de vraag of het waar was, dat in Engeland titels en eervolle onderschei- dingen worden verkocht en dat de opbrengst werd aangewend 0111 de verkiezingsfondsen te stijven, en of het waar was dat, wanneer de onkosten van iemands verkiezing geheel of ge- deeltelijk uit een verkiezingsfonds bestreden zijn, de betrokken afgevaardigde verplicht is voor alle regeeringsvoorstellen te stemmen, ook in geval die voorstellen strijdig zijn met de verplichtingen, welke die afgevaardigde tegen- over zijn kiezers op zich genomen heeft Lord Robert Cecil stelde de benoeming van een commissie van onderzoek voor. De heer Lea, die de door lord Robert Cecil in de Kamer 23) (S L 0 T.) //Ge zegt wel, dat gij mij bemint, Ernst maar ge vraagt er volstrekt niet naar, of ik u ook inderdaad heb misleid. Denkt ge, dat ik kan spotten met die heilige gevoelens Of dat ik de liefde slechts als een tijdverdrijf beschouw Hebt ge in al die weken geen betere meening omtrent mij opgevat Juffrouw, het is niet goed deze pijnlijke oogenblikken te rekken," antwoordde Ernst wrevelig. //Laat mij heengaan en vergeten." //Als het u daarom te doen is ga dan en en vergeetdatge mijn hart hebt gebroken", snikte zij. Ernst uitte een kreet, vatte hare handen, waarmede zij haar beschreid gelaat bedekte, en trok die zoo zacht weg, als bij zijn hevige aandoeningen mogelijk was. z/Christa", sprak hij, terwijl zijne stem van ingehouden teederheid beefde, //Christa, zeg dat nog eens, laat mij in je oogen zien, die niet liegen kunnen, laat mij daariu lezen. En toch hoe is het dan V De vreemdeling beneden in de kamerdat is immers de geopperde beschuldigilTgen hep eerst in ^de pers had geuit, drong iusgelijks aan op de benoeming eener commissie van enquete. Sir Henry Campbell Bannerman merkte op, dat de geop perde beschuldigingen op vroegere regeeringen betrekking hadden en achtte ze ongepast, terwijl de behandeling er van zou strijden met de waardigheid van het Huis. Men moest het land zelf over dergelijke zaken laten oordeelen. Hij stelde daarom voor eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag. 't Lijkt net of Bannerman te kennen wilde geven, dat de knoeierijen vroeger wel begaan zijn. Balfour sloot zich bij den premier aan en betoogde, dat de geuite beschuldigingen op niets berusten. De whips der uinionistische partij konden in alien gevalle hun handen in onschuld wasschen. Ook Balfour achtte het niet over- eenkomstig de eer en de waardigheid van het Huis, op deze zaak verder in te gaan. Lord Robert Cecil's voorstel werd daarop in stemming gebracht, doch met 235 tegen 120 stemmen verworpen. TER NEUZEN, 19 Juli 1907. De tegen Donderdag voormiddag uitgeschre- ven openbare vergadering van den gemeenteraad alhier kon niet doorgaan, daar slechts vijfleden aanwezig waren, n.l. de heeren Van den Hoek, Visser, Moggre, De Masier en Yerbrugge. Af- wezig waren de heeren Moes, Wieland, Dees, De Koeijer, De Jager en Scheele, eerstgenoemde wegens ziekte, terwijl de andere heeren uitstedig waren. Zooals wij in ons vorig nummer meldden, arriveerde gisteren alhier in verband met de komst van II. M. de Koningiu en Haar Gemaal de opperstalmeester Baron Bentinck, teneinde maatregelen te treffen voor het stallen der paar- den en het bergen der rijtuigen. Z.Ed, was vergezeld van den heer Jhr. Mr. De Casembroot, lid van Gedep. Staten en den heer J. A. Frederiks, rijks-bouwkundige. Het gezelschap werd alhier opgewacht door den burgemeester en den heer J. A. van Rompu, lid van Gedep. Staten. Aller- eerst werd een bezoek gebracht aan het terrein der sluiswerken, waarna de voor stalling der paarden aangeboden gelegenheden werden be- zichtigd. Na een lunch in het //Hotel des Pays-Bas" vertr-ok het gezelschap des namiddags naar Hulst, eveneens om de stalling der aldaar te gebruiken paarden en de andere maatregelen voor te be- reiden. Na de terugkomst uit Hulst werd alhier per rijtuig gereden door de straten die voorloopig waren aangegeven als door H. M. te zullen worden bezocht. Naar we vernemen zijnvdie straten thans definitief vastgesteld. De tocht van H. M. zal bij Haar bezoek alhier aldus worden gemaakt Van de aanlegplaats der Prov. boot waar H. M. en Prins Hendrik te 12,45 Amst. tijd zullen arriveeren, door de Nieuwstraat en Noord- straat tot het stadhuis. Na het bezoek aan het stadhuis verder door de Noordstraat, Vlooswijk- straat, Grenulaan, over de rolbrug door de Sassche poort naar de nieuwe sluis, welke even- als de werken der voorhaven, door H. M. zal worden bezichtigd. Vandaar wordt gereden langs de Grenulaan en Vlooswijkstraat langs de Axelsche poort, het ziekenhuis en de Kerkhoflaan door de De Feijter- straat, naar het station, van waar het Vorsteiijk Echtpaar, zooals bekend, te 2 uur Amst. tijd met een extratrein naar Hulst vertrekt. Na de terugkomst uit Hulst, te 4,05 Amst. tijd, wordt gereden langs den nieuwen Stations- weg, den Schuttershofweg, het Nieuwediep, Dijk- molenaar Enz Zeg toch, Christa, wat is hij van je? Welk recht heeft hij op je Die vragen overstelpten Christa Maria zoo- danig, dat zij er niet dadelijk op kon antwoorden, al had zij gewild. Met van vreugde stralende oogen keek zij Ernst aan, en de glimlach op haar gelaat scheen te zeggen //Dwaas, waarom kwel je toch je zelven met herschenschimmen V Niets belet je om met mij gelukkig te zijn 1" En Ernst verstond dien glimlach en die taal der oogen, en handelde daarnaarhij sloeg den arm om zijn geliefde en kuste haar innig. Toen Christa Maria zich uit zijn omhelzing losmaakte, keek zij hem schalks in de oogen. ,/De molenaar Enz heeft zeker aanspraken", begon zij, //maar andere dan gij dan je denkt. Hij is de zoon van mijn 00m, die zijn molen aan mij vermaakte, omdat zijn zoon als een lichtzinnig jonkman op zekeren dag naar Amerika ging en daar fortuin maakte. Nu is hij teruggekomen om mij het erfdeel af te koopen en zich hier in het ouderlijke huis te vestigen." Bij deze woorden kwam Ernst tot verademing, en juist daaraan bemerkte hij, hoe groot zijn angst was geweest de geliefde te verliezen. „De juffrouw van den Enz-molen zal heengaan en spoedig zal de herinnering aan haar en hare werkzaamheid op den molen verdwenen zijn," voegde Christa Maria er weemoedig bij. straat, Tholensstraat, Donze-Visserstraat, Dijk- straat, Westkolkstraat, naar de aanlegplaats der stoomboot, om daarmede te 4,20 ui-e naar Vlis- singen te vertrekken. In eene vergadering van bewoners der Grenulaan, gisterenavond, werd besloten ter ge- legenheid der komst van Hare Majesteit de Koningin de straat te versieren. Een commissie tot dat doel werd gevormd, bestaande uit de heeren Mr. Sipkes, voorzitter, Speetjens, secretaris, M. D. de Putter, penning- meester, Doorenbos, F. C. Herrebout, Jac. Jansen, G. F. Rijnberg en P. Verheijke, leden. Staande de vergadering werd reeds voor een flink bedrag ingeteekend. Het laat zich aanzien dat de Grenulaan flink voor den dag zal komen. Mede werd besloten de bewoners der straten die op de Grenulaan uitkomen tot deelneming uit te noodigen. Met ingang van 1 Aug. a. s. is eervol ontslag verleend aan den rivierloods bij het Nederlandsch loodswezen de heer J. Jansen alhier en is in diens plaats aangesteld de heer R. P. M. van Oppen, thans hulploods te Vlissingen. Naar men verneemt zal Z.Exc. de Com- missaris _der Koningin in Zeeland, de heer Mr. H. J. Dijckmeester, namens onze Koningin de plechtige inhuldiging der haven van Zeebrugge bijwonen. Als een bijzonderheid wordt ons mede- gedeeld, dat in een kerseboom bij den landbouwer De Putter in den Nieuw Neuzenpolder bijen zichzelf een woning hebben gebouwd, in een uitloopenden tak. Die woning lijkt op een omgekeerd opgehangen korf. Zij is van boven onsreveer twee decimeter in omtrek en aan den onderkant is er een gaatje, dat de nijvere dieren tot toegang dient. Oogenschijnlijk is de eigen- gemaakte korf uit was vervaardigd. De met ingang van 16 dezer van het kantoor te Oudewater naar hier verplaatste klerk der posterijen en telegrafie C. Kloosterman is daags te voren gearresteerd als verdacht van ver- duistering en valschheid in geschrifte, gepleegd in zijn oude woonplaats. Gisteren werd te Middelburg aan het gebouw van het provinciaal bestuur aanbesteed het leveren en storten van steen voor het weste- iijk hoofd van de Wester- of Koopmanshaven te Vlissingen (raming 15,000). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren K. de Boer Az. te Sliedrecht voor 18,000, M. van den Hoek voor 14,844, J. de Bree Fz. voor 14,435 en Jac9. Jansen voor 13,300 de drie laatste inschrijvers wonen te Ter Neuzen. Zaamslag, 18 Juli. Woensdagmorgenll.be- merkte een visscher dat hem in dien jongstver- loopen nacht uit een beun ongeveer 20 Kg. visch was ontvreemd. Bi] diens vader, koehou- der, wonende in die omgeving, was de putaker van de regenbak weggenomen en werd weer teruggevonden met een weinig melk er in. Zeer waarschijnlijk is een der koeien gemolken welke in de weide liepen en waarbij voornoemden putaker moet zijn gebruikt. Den vorigen avond zijn aldaar twee personen opgemerkt, die zich in het graan hadden verscholen, en die zeer waar schijnlijk de diefstal, metverbrekingvandeketting waaraan de vischbak vast was gelegd, hebben gepleegd. Philippine. Op initiatief van eenige raads- leden is alhier bij gelegenheid der kermis, want dan zijn de meeste visschers aan wal eene com missie gevormd tot het samenstellen der vis schers vloot om op 14 Sept. a. s. H. M. bij het Daardoor wordt je dan de flinke molenaars- vrouw van den Kruis-molen, Christa Die woorden deden haar verschrikt afdeinzen. ,/Van den Kruismolen vroeg zij langzaam. Zijt gij dan de man niet, waarvoor ge u hebt uitgegeven Dan heet ge ook niet Ernst Mahler //Christa," smeekte Ernst, die nu ontstelde van de vreemde harde uitdrukking van haar gelaat, terwijl hij trachtte haar in zijn armen te sluiten. z/Neen, laat mij los en geef mij antwoord O, ge hebt een wreed spel met mij gespeeld." //Is de liefde van Gotthold Ernst, den eigenaar van den Kruis-molen, u minder waard dan die van uw meesterknecht Ernst Mahler, die ge na een vlucbtig inzien van zijn papieren in huis naamt en wien ge zoo spoedig uw hart hebt geschonken z/De eigenaar van den Kruismolen staat bekend als een trotsch man." //Mijn vader is dood het past u en mij niet hem te veroordeelen. Hebt ge ooit te klagen gehad over mijn trotschheid Heb ik u niet liefgehad van het eerste oogenblik af z/En ge liet mij in den waan, dat het u om werk te doen was", antwoordde zij, reeds ver- zoend. ffDat was ook zoo, maar alleen om werk bij de mooie juffrouw van den Enz-molen. Christa, passeeren van den Braakman naar Ter Ne,|f2lfen een eere-saluut toe te brengen. De comn)i^e bestaat uit de heeren N. RammelooKusse, A. Minnebo, F. Wijne, J. de Graeve, E. Ramme?loo, F. van Hurck en J. de Mul. Niet alleen de visschers van Philippine en Boekhoutsche haven, ook enkele Belgische visschers waren 4$ die druk bezochte vergadering tegenwoordig en'een 70tal visschers beloofden hunne medewerking. In deze vergadering deelde de Burgemeester mede een schrijven te hebben ontvangen yan Z.Exc. den Commissaris der Koningin, Jat het plan bestaat 0111 de geheele visschersVldot van Zeeland in het Engelsehe vaarwater op de Oosterschelde te doen samen komen, en waarvoor de heer E. O. de Casembroot de medewerkihg van zooveel mogelijk alle visschers verzocht. Hoewel gaarne alien tot dit schoon idee zouden willen medewerken werden toch door vele kleine visschers daartegen bedenkingen ingebrac|it. In dien tijd toch zijn de zaadbanken opeft^n is er voor menigeen een aardige stuiver te ver- dienen, eene gelegenheid zooals in 't verdure van 'tjaar niet meer zal voorkomen. En daar de Oosterschelde zoo ver van hunne werkplaatsen is afgelegen n. 1. de Vlaamsehe en Belgisc'he kusten zouden zij minstens een halve week verdiensten daarbij inschieten. 'tis te hojten dat bij eenig overleg, het schoone voornemjen moge gelukken. it St. Jansteen, 18 Juli. Bij de beden gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad, waren uitgebracht 235 stemmen, waarvap, 5 van onwaarde. Gekozen werd de heer G. de Buck met 486 stemmen. De heer C. G. Bleijenbergh verkreeg ,94 stemmen. Meerdonck (Belgie). Dinsdagavond branden bij den landbouwer Van Poucke drie schuren af met alles wat er zich in bevond, uitgezonderd het vee. De oorzaak van den brand is onbekend, dqch de gevolgen wel daar alles verzekerd is. t Zondag 21 Juli 1907. Bietenbouw. ben je werkelijk boos Eu zelf heb je ook toch komedie gespeeld Zij keek op. Daaraan had zij nog volstrekt niet gedacht. Zij had eigenlijk geen recht hem iets te verwijten. Want zij had juist gehandeld zooals hij. z/En nu, geliefde, heb ik je nog een bekentenis te doen." Vast sloot hij naar in zijn armen, en vertelde haar toen van de misleiding bij de meelleverantie. Zij genoten het eerste en het reinste liefdes- geluk. Zij waren aan de wereld ontrukt, en tijd en plaats vergeten. Daar hoorden zij Christa Maria's naam roepen. Men zocht haar, en dacht dat zij bezig was de lichten van den Kerstboom aan te steken. Daar naderden voetstappen. Zij wilde zich losmaken en opstaan, doch Ernst hield haar vast en zoo bescheen de lamp het gelukkige paar, toen haar vader die in de hoogte hield, terwijl hij op den drempel bleef staan. Weinige minuten waren voldoende om alles op te helderen. Toen een poos later de boom met al zijn lichtjes pronkte en alien zich ver- heugden over de ontvangen geschenken, troonde Ernst zijn geliefde mee naar het venster, deed haar den gouden ketting om den hals en stak den verlovingsring aan haar vinger, als een teeken. dat zij voor eeuwig hem zou toebehooren. E IN D E. O 'in t i a Hervormde Herk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u., Dhr. H. J. van den Ouden. Axel. 9 n. en 2 u., Ds. J B. T. Hugenholtz Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9J u. en 2 u., Ds. Raams. Sas van Gent. 9 u„ Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. den Boer. Gereformeerde Rerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 n. en 2 u Ds. S. Los van Nieuweroord. II. 9 u. en 2 u.. Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 u h II. 9 n. en 2 u., Ds. H. Mulder. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. P. H. de Jonge. CSerefornteerde CVlemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 n., 2 u. en 5J u., leeskerk. Oad-GSereforineerile gemeente (Vlooswykstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. nI/okaaI Ebenliae*er" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., dhr. J. J. Kense. De teelt van suikerbieten is bij lage prijzen weinig winstgevend alleen met een tlink gewas bij boog suiker- gehalte is nog voordeel te maken. Doch klein is het profijt, erger soms, niet onaanzienlijk is de schade, zoo deze twee zaken niet samengaan. Het suikergehalte der bieten kan van de volgende omstandigheden afhangen n.l. van le de soort of va- rifiteit; 2e het weder3e de rijpwording 4e de bemesting. Door aanhoudende zorgeu' en een verstandige teeltkeus

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5