Ni A I g e m e e n uws- en Advertentieblad voor Ze&uwsch-Vlaanderen. No 5020. Donderdag 18 Juli 1907. Ti^TTEToNT'"5™3 Di mooie Molenaarster, 47e Jaargang. U1TSLAG VEBKIEZING. Buitenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Ainerika l,321/2 en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTS N' TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. AHERiiCA ecu JAPAN. 22) Als wezenloos dwaalde hij door den molen en terwijl hij anders den groet beantwoordde, zells van den minsten leerjongen, wie hem nu groette, keek hij een poos lang aan, alsof hij niet begreep, wat dat beduidde, en ging dan verder zonder te antwoorden. Doch Ernst Mahler bleef niet lang in den molen, hij werd voortgedreven naar zijne kamer, daarkon hij zijn teleurstelling verbergen, dachthij. Op de trap ontmoette hij de oude Doortje. //Het is goed, dat ge terug zijt," vertelde zij. z/De julfrouw heeft op u gewacht. Er is be- zoek gekomen. Haar bestuur is nu ten einde, maar zij is daar volstrekt niet boos om z/Wie Meer kon Ernst niet uitbrengen, zijn lippen schenen verdroogd en zijn oogen schitterden koortsachtig in zijn hoof'd. z/Wie anders dan de molenaar Enz Van Amerika komt hij terug een fijn heer een schatrijk man. Nu zal bier al'les op zijn -Amerikaansch worden ingericht en..." ENGEL AND. FRANKRIJK. z/Ik moet de juffrouw spreken, ga haar roepen", gebood Ernst barsch. z/Dat zal moeilijk gaan op dit oogenblik". "Dan vertrek ik zonder afscbeid te nemen". Met een paar sprongen was Ernst boven aan de trap en verdween in zijn kamer. De oude Doortje liep, zoo vlug als haar jichtige beenen toelieten, naar beneden, sloop in de huiskamer stil acbter den stoel van Gbrista Maria en fluisterde haar eenige woorden in het oor. De molenaarster ontstelde en werd bleek. z/Neem mij niet kwalijk," zeide zij, //men heeft mjj noodig." z/Wat is er dan?" »Niets bijzonders, vader". Buiten de deur gekomen, leunde Gbrista Maria tegen den muur. //Doortje wil hij weg Is het waar z/Ja, hij zei dat hij u wilde spreken an ders moest hij vertrekken zonder afscheid te nemen." z/Waar is hij z/In zijn kamer." z/Ga hem roepen Of neen, wacht ik zal hem zelf halen De schoone molenaarster snelde de oude meid voorbij en deze keek haar glimlachend TER NEUZEN, 17 Juli 1907. UITSLAG der herstemming voor een lid van den Gemeenteraad te Ter Neuzen op 16 Juli 1907. Aantal stem men in district I (raadzaal) II (Sluiskil) III (Java) Totaal. Aantal kiezers 840 199 425 1464 Uitgebracht 699 168 362 1229 Van onwaarde 19 5 1 25 Geldige stemmen 680 163 361 1204 T.v. Borssum Waalkes 373 58 153 584 R. Scheele 307 105 208 620 Gekozen de heer S C H E E L E. In verband met het bezoek van H. M. de Koningin aan deze gemeente zal Baron Bentinck, opperstalmeester van H. M. de Koningin, morgen, Donderdag, alhier arriveeren, teneinde de ge- legenheden voor stalling der paarden en hof- rijtuigen na te gaan. Vermoedelijk zal de heer Bentinck bier in den voormiddag arriveeren, om in den namiddag Hulst te bezoeken met hetzelfde doel. In de Maandagavond door de wielrijders- club //Ter Neuzen" gehouden vergadering, werd het programma voor het op 15 Aug. a.s. te houden vierde internationaal wielerfeest vast gesteld. Er zullen weder 4 wedstrijden voor alle deelnemers worden uitgeschreven, waaronder een tweetal nieuwe interessant beloven te zijn, terwijl ook weer een wedstrijd uitsluitend voor dames, zal worden gehouden. Voor eerstge- noemde wedstrijden worden als altijd geldprijzen en voor de dameswedstrijd luxe- en kunstvoor- werpen uitgeloofd. Premies worden uitgeloofd voor de grootste en voor de verstkomende club en onder de deelnemers zal weder een fraai heerenrij wiel worden verloot. na. Weinige seconden later stond Christa Maria voor de deur van zijn kamer. Zij moest adem scheppen, haar hart klopte ontstuimig. Daarbinnen liep hij met zware sehreden heen en weder. Zij klopte zacht aan hij hoorde het niet. Haar moed verminderde, en zij begon ook te beseffen, dat het niet paste zoo voor zijn deur te staau. Maar moest zij hem laten heengaan Moest zij hem loslaten voor immer Ten tweede male klopte zij en nu tamelijk luid. Een oogenblik was het stil in de kamer. toen hoorde zij hem naar de deur ioopen. Daar stond Ernst Mahler tegenover de schoone Christa Maria, die een gezicht zette alsof zij wei wist, dat zij de schuld had. z/Wilt ge mij spreken, ErnstMahler? Kom dan mee naar beneden in de groote kamgr daar is het warm". Even werktuiglijk als zij gesproken had, even werktuiglijk volgde hij haar. Hij had geeu oogen voor de feestelijk versierde kamer, voor den schoonen dennenboom, voor de tafels met fraaie geschenken zijn blik rustte alleen op haar, die nu in het schemerlieht tegenover hem stond. Haar oogen, die smartelijk verwijtend op hem rustten, vulden zich met tranen, toen zij Onderhandelingen zijn aangeknoopt om dien dag weder eene bijzondere uitvoering op rijwiel- gebied te verzekeren, terwijl ook verschillende muziekgezelschappen ter opluistering zullen worden uitgenoodigd. Aan de drie navolgende landmeters bij het kadaster thans alien tijdelijk te Ter Neuzen, zijn als standplaats aangewezendhr. A. C. J. Hof, 's Hertogenbosch en de heeren W. Jansma en II. Roetert Steenbruggen, Zutphen. Ingang 1 Aug. a. s. De heer B. G. Deddes, landmeter, en W. P. Stakman, asp.-landmeter, zijn met ingang van denzelf'den datum overgeplaatst van Ter Neuzen naar Dordrecht. De veldwerkzaamheden van de hermeting onzer gemeente zijn geeindigd. Na herhaalde oproeping hebben zich voor de betrekking van onderwijzer bij het open- baar lager onderwijs alhier 2 sollicitanten aan- gemeld. Heden voormiddag werd alhier de door het gemeentebestuur bestelde nieuwe beermachine voor de reukelooze gemeentelijke ruimingdienst beproeld. Men kon daarvoor beschikken over een zeer grooten beerput. De proef liep, voor zoover wij konden beoordeelen, naar wensch af. Nadat het toestel was gesteld, was op een tijd van 4 minuten een hoeveelheid van l1^ M8, uit den put getrokken. Zelfs op korten afstand van den geopenden put, was geen staDk te bemerken, /terwijl de werkzaamheden geen on- reinheden veroorzaken. Gisteren werd alhier door den notaris Van der Moer in het logement ,/s Lands wel- varen" ten verzoeke van den heer D. Herrebout in het openbaar geveild Koop 1. Een woonhuis, waarin winkel met toebehooren, erf en schuur, of werkplaats, tusschen Grenulaan en Van Bovenstraat, groot 1 are 41 centiaren. Hiervan werd kooper de heer W. Rouw te Ter Neuzen voor 40U0. Koop 2. Een woonhuis met toebehooren en erf, aan de Van Bovenstraat, groot 66 centi aren, verhuurd aan Polderman. Koop 3. Een woonhuis met toebehooren en erf, naast het vorige, groot 66 centiaren, ver huurd aan Ch. van Wijck. Koopen 2 en 3 gecombineerd werden toege- wezen aan den heer J. A. Klaassen te Ter Neuzen voor 2160. Koop 4. Een woonhuis met toebehooren en erf, aan de Van Bovenstraat, groot 68 centi aren, verhuurd aan Th. Kegels. Hiervan werd kooper de heer G. A. Harue- link Levinuszoon te Ter Neuzen voor 900. Koop 5. Een woonhuis met toebehooren en erf, aan de le Kortestraat, groot 56 centiaren, verhuurd aan F. Doppegieter. met bevende lippen vroeg//Wilt ge weg van hier Ja", antwoordde hij barsch. //Wat doe ik nog hier! Een ander is gekomen om mijn plaats in te nemen, ik ik kan niet ge- tuige zijn van ik zou het niet kunnen verdragen, Christa Mariade marteling zou te groot zijn. Daarom ga ik op staanden voet heen. Vaarwel, juffrouw Ik dank u voor al uw goedheid, maar het was niet goed van u gehandeld, dat ge mij in den waan liet, dat ge ongetrouwd waart en uw hart nog vrij was. Dat was niet goed van u en niet barm- hartig ook, wantge zult het wei reeds weten, datdat ik u heb lief gehad sedert het eerste oogenblik, dat ik u zag dat ik u liefheb, zoo oprecht, zoo hartstochtelijk, als die oude grijskop onmogelijk kan doen. Vaar wel Ik ensch u een prettig Kerstfeest Hoe langer Ernst sprak, hoe meer het ge- laat van Christa ophelderde. Zij begreep alleen dit eenedat hij haar beminde Zij had hare vreugde wei kunnen uitschreeuwen. Haar boezern golfde op en neder, haar gelaat werd plotseling purperrood. terwijl zij de hand uit- strekte om hem tegen te houden. (Slot volgt). Bit blurt verscliijnt VIi.iiinlii»-, IVneDsdag- en Vrijdngavond, nitgezonderd op Feesftlagen. bij de Firma I*. J. VAS BE SAA'DE <e Ter Kenzen. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN maken bekend, dat een afsclirift van het proces-verbaa), verineldende den uitslag der op 16 Juli 1907 gehouden herstemming, ter verkiezing van 6en lid van den Gemeenteraad, is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeente-secretarie ter inzage iigt. Ter Neuzen, den 16 Juli 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILB, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. Volgens een gerueht zouden Zaterdag in Den Haag besprekingen zijn gehouden, waaraan ook de bekende bankier Rothschild deelnara, die het resultaat hadden dat het gevaar voor oorlog tusschen Amerika en Japan geheel geweken kan beschouwd worden. We beboeven er niet aan toe te voegen, dat we dit geiucht onder alien voorbehoud vermeiden. Wat de Japanscbe verspieders zijn't wei spionnen te San Diego betreft, kan men nog maar niethetjuiste te weten komen. De correspondent te Tokio van de //Daily Telegraph" heeft een onderhoud gehad met den Japanschen Minister van Oorlog. Deze logenstrafte het bericht, dat de Japansche z g. spionnen, die te San-Diego in Californie waren gepakt, officieren zouden kurinen wezen. De Japansche leger-autoriteiten hebben nooit aan iemand opdracht gegeven, te gaan spionrieeren in en om forten in de Vereenigde Staten. Tntusschen blijft de anti-Japansche opwinding in Californie aarihouden vooral de overtuiging, dat de Japunners in de Vereenigde Staten straffeloos kunnen spionneeren, brengtde gemoederen nog meer in beweging. In San Diego heeft een reusachtige volksvergadering een protest uitgesproken tegen »de gele verspieders". Het kwam daarna tot heftige botsingen tusschen Ameri- kanen en Japanners, wat de verbittering des volks tegen de Japanners zoo mogelijk nog aanwakkerde. Intusschen zijn de beide Japanners iu vrijheid gesteld, omdat.... men niets bezwarends bij hen vond. Waarom ze dan wei opgepakt mogen zijn? In de /Matin" wordt een overzicht gegeven van de strijdkrachten der beide volkeren. De Vereenigde Staten zijn thans in het bezit van Slagschepen23 Kustverdedigingavaartuigen .11 Gepantserde kruisers12 Kruisers26 Japan kan daartegenover stellen Slagschepen15 Kustverdedigingsvaartuigen 1 Gepantserde kruisers10 Kruisers 26 In dit opzicht zijn de Vereenigde Staten dus eenigszirs in het voordeel. Bij gelijk jaar van aanbouw rekent men, dat teger,woordig elke ton inhoudsmaat van oor- logsvaartuigen van alle naties gelijkwaardig ziin. Dit aangenomen, heeft Amerika een voordeel van 120.000 ton aan slagschepen, 38.000 ton aan kustverdedigers,59.000 tun aan kruisers, al of niet voorzien van pantserdek. Hierbij moet bovendien nog in rekening worden gehouden, dat de Amerikaansche slagschepen gemiddeld nog geen zeven jaren oud zijn, de Japanners bijna tien. De Amerikaan sche gepantserde kruisers zijn vijf jaren oud, de Japansche gemiddeld zes en een half jaar meer. Wat de verdedigingsmiddelen betreft, heeft Japan de superioriteit. Het bezit nl. 56 torpedojagers, 79 torpedo- booten en 7 duikbooten, terwijl de Amerikaansche vloot er resp. 20, 79 en 8 telt. Volgens den schrijver is echter het Japansche zeevolk veel l'ijker aan ervaring door den oorlog tegen Rusland. Bet zeegevecht hij Cavita of he blokkade van Santiago in den Spaansch-Amerikaanschen oorlog zijn niet te vergelijken met rle zeeslagen van 10 Augustas en van 2i Mei, zoomin als met de operaties tegen Port-Arthur. Mocht het tot een oorlog komen, dan zijn de 4750 mijlen, die Japan van Californie scheiden, een kolossale moeiiijkkeid voor beide staten. Japan heeft, om naar Californie te komen, noodwendig statons noodig en zal dat; genoodzaakt zijn eerst de kolonies van zijn tegen- stander in te palmer. De Amerikanen hebben echter wei degelijk de nood- zakelijkheid ingezien de verhinding met hun kolonies in het Verre Oosten te onderhouden. Hawai, op de Sandwicheilanden, Geeam op de Marianen zijn stations op den weg van de arsenalen aan de Amerikaansche kust naar de Filippijnen, waar men een belangrijke basis heeft te Cavita en 'n andere te Ulongapo. Verder bezitten de Amerikanen een koienstation in den Samo- archipel te Toetoeila, waar in geval van oorlog de Amerikaansche eskaders van den Stillen en van den Allanlisehen Oceaan kunnen worden samengetrokken. Alles te zamen geriomen hangt het overwicht van een der beide zeemachten uitsluitend af van de zee- raanschap en militaire vaardigheid der ievende strijd krachten. De befaamde Amerikaansche slagvloot, die zooveei pennen in beweging liracht, voordat de reis naar den Stillen Oceaan aanvaard is, doet nu nog meer van zich spreken door een ernsiig ongeluk, dat aan boord van die Georgia" plaats had. Gistermorgen ontbrandde aan boord van het schip, dat nog maar een paar maanden in gebruik gesteld is, een achtduims kanon, waardoor vijf man gedood en zeventien gewond werden, van wie acht ernsiig. Het ongeluk is te wijten aan het ontbranden van een bus kruit, 'tgeen, volgens sommigen, door een vonkuitden schoorsteen geschiedde. De ./Georgia" voer naar Boston, om de gewonden naar 't hospitaal te brengcn. Onder aanvoering van Fisher Unwin en andere En- gelsche vrienden van de vrijheidsbeweging in Rusland, is Zondagmiddag op het Trafalgarplein te Louden een groote betooging gehouden, teneinde te protesteeren tegen het aangaan van elke mogelijke verstandhouding tusschen Engc-land en Rusland, daar zuiks enkel zou kunnen strekken tot het versterken van de positie der Russische autocratie. Deze openluchtbijeenkomst werd bijgewoond door honderden personen, vooral Russen, Italianen en Franschen. Verscheiden bekende Eugel- sche sociaiisten, o w. het parlementslid Thome en de arbeidersleider Hyndman, voerden het woord. Laatst- genoemde stelde voor, in optoclit naar Downingstraat te gaan en daar de betooging voort te zetten. Nadat eenige moties waren goedgekeurd, werd daartoe be- sioten. De politic, die inmiddels versterking had ver- kregen, belette Williams in Downingstraat het woord te voeren en joeg de betoogers uiteen. Bij het straat- gevecht, dat toen ontstond, werden tal van personen gekwetst, evenals een vijftal agenten. Een paar Russen werden in hechtenis genomen en daar een hunnerwei- gerde zijn naam te noemen, ook gevangen gehouden, ofschoon pogingen werden gedaan hen door borgstelling op vrije voeten te krijgen. Beiden moesten gister in Bow-straat terechtstaan. De beroemde aanslag op Fallieres, den Franschen president, blijkt niet veel om 'tlijf gehad te hebben. De groote parade ter eere van het feest van de Bas tille, had ditmaal al vroeg in den moigen plaats. De parade en de plechtige uitreiking van ridderorden aan hooggeplaatste officieren, was om kvvart na negen unr afgeloopen. President Fallieres met Clemenceau reed ii) een rijtuig door de voile straten naar het Elys6e terug. toen er, in de avenue de Marigny, vlak bij het rijtuig van den president, geschoten werd. Faliieres en Clemenceau keken om en zagen dat er opnieuw geschoten werd. Daar stond een man met een revolver iii de lucht te schieten. Of de schutter de eerste maal eveneens in de lucht geschoten heeft, is nu nog niet vastgesteld. Maar van het tweede schot hebben beiden gezien, dat het niet in hun richting werd afgeschoten. Het voorvul gaf opschudding, de menschen vielenop den schutter aan en zouden hem zeker niet onverlet hebben geiaten, ais de politie zich niet spoedig van hem had meester gemaakt. De politie en de rechter van instructie zijn gewaar geworden, dat de man, Mailld geheeten, op de oorlogs- vloot heeft gediend en als kanonnier le kl. ontslagen is. Maille schijnt het den rechter van instructie gezegd te hebben, dat hij zoo door zijn familie geplaagd werd dat hij zoo onrechtvaardig behundeld was en nu de aandaeht op zich wilde trekken. Meer wilde hij, naar het schijnt, niet loslaten, uit vrees, dat men op zijn klachten geen acht zou slaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1