A I g e m e e n Nieuws- en Advertentie e e u voor sch-V!aanderen. No. 5018. Zaterdag 13 Juli 1907. Gemengde beriehten. 47e Jaargang. ABONNEMENT: Per dvie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32T/3 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzendlng van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. A D V E R T E N TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. EIDBSTB 3BXjA.ID- TER NEUZEN, 12 Juli 1907. In de week van 3 tot en met 9 Juli zijn in Zeeland voorgekomen 7 gevallen van rood- vonk en wel een te Biervliet, Colijnsplaat, Hoofdplaat, Kruiningen en Rilland-Bath en twee te Vlissingen en 8 gevallen van diphte- ritus en wel een te Middelburg en te Philippine en drie te Ter Neuzen en te Zierikzee. Blijkens het verslag omtrent den toestand der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen was 1906 voor de weervisscherijen een prachtig jaar, na vele jaren van tegenspoed. Voor de andere visscherijen was het resultaat niet boven 't middelmatige ook de mosselvisscherij was niet zoo goed als zij meermalen is geweest. De oesterhandel, die zich aanvankelijk zeer goed liet aanzien, ontviug van de ziektegevallen, die door het gebruik van Bergen op Zoorasche oesters waren ontstaan, een slag, die op de geheele campagne een allerongunstigsten in- vloed uitoefende. Aan Nederlanders werden afgegeven 849 consenten, bedoeld bij art. 8 van het regle- ment en welin Zeeuwsch-Vlaanderen 227 Zuid-Beveland 196, Walcheren 79, Schouwen en Duiveland 180, Tholen en St. Philipsland 95, Noord-Brabant 33, Zuid-Holland 26 en Noord-Holland 13. Aan ingezeten vau Belgie werden 64 con senten afgegeven. Kleine consenten, bedoeld in art. 8c, werden afgegeven ten getale van 1985 stuks. De ontvangsten hebben bedragen /390.422.75 tegen 399.250.06 in 1905. Het aantal vaartuigen, dat in 1906 de vis- scherij als hoofdbedrijf uitoefende bedroeg918, met 10627 tonneninhoud en een bemanning van 2065 personen. Ter openbare civiele terechtzitting van de arrondissements-rechtbank te Middelburg is Woensdag de heer W. C. de Smidt, benoemd notaris te Schoondijke, als zoodanig beeedigd. Bij Kon. besluit is vernietigd het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij onder de onderwerpen van uitgaaf in het belang der zeewering en de oeververdediging van den ,/Leendert Abrahampolder" gebracht waren de kosten van verhoogiug en verzwaring van den dijk tusschen den genoemden en den „Cats- polder". De Commissaris der Koningin was van het besluit van Ged. Staten in hooger beroep ge- komen. Hoek. Door het bestuur van het waterschap Loven en Willemskerke werd j 1. Woensdag aanbesteed de onderhoudswerken aan het water schap. Ingeschreven werd door J. Bree te Ter Neuzen voor 582. J. van Drongelen te Hoek voor f 520, R. Verschelling te Ter Neuzen voor 445. Axel, 11 Juli. Heden werd alhier door het bestuur van den polder C'apelle, in het logement i/Het Gulden Vlies" bewoond door mej. de wed. L. B. A. Rolff, aanbesteed het maken van een grindbaan op den Zaaidijk, ter lengte van 1226 M. en ter breedte van 2,50 M. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren D. de Doelder voor f 3000 J. de Bree Fz. voor 2975 R. Verschelling voor 2960 A. M. de Doelder voor f 2784. Alle inscbrijvers women te Ter Neuzen. Het werk is niet gegund. 11 estdorpe. Op den derden kermisdag werd als naar gewoonte alhier de plechtigheid ge- vierd van het kinderfeest „De H. Kindsheid". Om 8 uur schaarden zich een 350tal kleinen bijeen aan de gemeentesehool, waaronder ver- scheidene getooid in Chineesche kleeding, waarua zij door de dames zelatricen in grootsche op- tocht naar de kerk werden geleid. In de kerk gekomen zongen al deze kleinen een mooi toe- passelijk liedje, waardoor de indruk nog werd vermeerderd. Wanneer de plechtigheden in de kerk afgeloopen waren konden de kinderen volop van de kermispret genieten, daar de draai- molen gratis geheel ter hunner beschikking was opengesteld, hetwelk een aangenaam slot aan 't kinderfeest gaf. Een woord van lof mag niet onthouden worden aan de dames zelactricen en voorzeker de hoofdzelactrice mej. Math, van Haelst, door wiens ijver de v-ereeniging dit jaar is vooruit gegaan met niet minder dan 96 nieuwe leden. Aan de Zondag alhier gehouden schieting ter gelegenheid der kermis uamen 68 schutters deel. De hoogvogel word geschoten door Al. de Moor van Zuiddorpe, de zijvogels door Arth. Daelman alhier en J. Descrouez van Assenede, terwijl de beide kallen te beurt vielen aan H. Verhelst en J. Descrouez voornoemd. Philippine. Woensdagnacht ongeveer half twaalf werd de bakker Ed. de Mulder gewekt door het gerinkel, eerst aan de achter- en kort daarna aan de voordeur. Daar hij alleen met zijn zuster het huis bewoond en aan de taal kon bemerken dat de bezoeker niet veel goeds in den zin had, riep hij om hulp, waarop dade- lijk de manscbappen der brigade marechaussee toesnelden. Dit beviel onzen bezoeker niet en hij is toen op de vlucht gegaan. Clinge, 11 Juni. Gisteren maakten een aantal leerlingen der hoogste klassen der o. 1. school alhier met twee onderwijzers en enkele belangstellende ouders een uitstapje naar Antwerpen. Achtereenvolgens werden daar bezocht de Haveninrichtingen, het Steen, dat een museum van oudheden is, O. L. V. Kerk de Groen- plaats met den Grooten Bazar de Meirde Tietz, den Dierentuin, terwijl bovendien nog tal van merkwaardige gebouwen, standbeeldeu enz. werden in oogenschouw genomen. Het gemeentebestuur van Antwerpen had vergunniug verleend om eenige stadsgebouwen en de haven inrichtingen te bezichtigen, terwijl de Koninklijke Maatschappij van Dierkunde den Dierentuin voor half geld toegankelijk stelde. Alhoewel er af en toe wat regen viel, slaagde het uitstapje uitstekend en genoten alien ten voile van het nieuwe en schoone, dat zich voor hunne oogen ontrolde. Grooten dank zijn wij verschuldigd aan de Ondervvijzersvereeniging ,/Diesterweg", voor de bereidwillig verstrekte inlichtingen en nog meer aan den heer Louis Louette, een harer leden en onderwijzer in Antwerpen, die ons den gansehen dag vergezelde en op de meest welwillende wijze alle mogelijke inlichtingen verschafte. Het uitstapje heeft buitengewoon genot ge- schonken en zal niet nalaten veel nut af te werpen. Woensdagmorgen is aan een woning op het Oostkerkplein te Middelburg eene dienst- bode, terwijl zij bezig was een goot van een veranda schoon te maken, door eene tot nog toe onbekende oorzaak door het glazen dak dier veranda gevallen. Zij viel van een hoogte van eenige meters met het hoofd op een steenen vloer, tengevol- ge waarvau zij hersenschudding bekwam en iuwendig zwaar werd gekneusd. Bewusteloos werd zij opgenomen en naar het gastbuis vervoerd. Haar toestand is nog steeds hoogst ernstig. Men vreest voor haar leven. Woensdagavond sloeg de bliksem in den korenmolen van de wed. Potappel te Colijnsplaat. Eerst geruimen tijd ua den fellen donder- slag bemerkten de bewoners een brandlucbt, en bij onderzoek bleek dat een balk in de kap van den moleu vuur had gevat. Met eigen hulp werd het begin van den brand gebluscht. Zondagavond is een dienstmeisjeuitZutphen, toen zij zich met een rijwiel van Voorst naar Zutphen begaf, door twee huzaren aangevallen, die haar van de fiets trokker. en haar ernstig bf-eedigden. Een der huzaren beet zij bij de worsteling in den vinger, en deze is door haar herkend. Tijd-strijd. Dat zells kleine gemeenteu een werkzaam aandeel nemen in den huidigen ^tijd-strijd" en tevens als bewijs, dat in elken oorlog ook humoristische episodes voorkomen, moge het volgende dienen In een welvarend West-Brabantsch dorp kwam in den gemeenteraad wederom eens de vraag ter sprake of men al of niet den tijd van Green wich zou invoeren. De voorzitter was er sterk voor en wees erop, dat de tijd dan in overeen- stemming zou zijn met dien der posterijen en spoorwegen. Reeds begonnen de vroede vaderen ten teeken van instemming herhaaldelijk beves- tigend te knikkebollen. De burgemeester meende reeds zeker te zijn van de overwinning, toen de nestor, en vraagbaak der raadsleden, met toor- nige stem bulderde n't Is schande burgemees ter, dat gij zoo iets durft voor te stellen, gij bent net zoo goed Nederlander als ik, en dan zeg ik maar, wat hebben wij, Nederlanders, met diejen Greenwig, diejen Engelschen horloge- maker te maken Met algemeene stemmen besloot men den z/ouden tijd" te handhaven Men meldt uit 's Gravenhage omtrent een door een beambte van het postkantoor aldaar gepleegden postdiefstal het volgende Maandagavond was met den posttrein voor Rotterdam ook een zak verzonden, bevattende brie ven en aangeteekende stukken voor Del It. Na aankomst van dien zak bleek spoedig, dat daaruit stukken werden vermist. De begeleidende beambte, door de administrate van het Haagsche postkantoor in verhoor genomen, beweerde van niets te weten en ook toen de hulp der politie was ingeroepen, bleef deze beambte bij zijn bewering, dat hij den zak had afgeleverd, zoo- als hij dien had ontvangen. Echter stond toen reeds vast, dat niemand anders dan deze beambte de vermiste stukken kon hebben verduisterd. De commissaris van politie der le afdeeling, de heer Olivier, gelastte toen zijn overbrenging naar het politiebureau aan de Riviervischmarkt. Bij zijn fouilleering werd daar op hem gevonden een bedrag van bijna f 17,700, zijnde op enkele guldens na het bedrag, dat met een der aange teekende stukken was verzonden. Toen baatte natuurlijk geen ontkennen meer. Uit de bekentenis van den dader, zekeren G., een gehuwd man, vader van 2 kinderen, die reeds eenige jaren aan het postkantoor alhier werkzaam was, bleek het volgende In den trein had hij het touwtje, waarmede de zak is dichtgebonden en waaraan een gelakte label is vastgemaakt, doorgesneden en aldus de zak geopend. Vervolgens had hij daaruit twee aangeteekende stukken met bijbehoorenden ge- leidebrief genomen en deze geopend. Het eene stuk bevatte een som van f 17,700 aan bank- papier en nog andere geldswaardige papieren het andere bevatte geen geldswaarden, en is door hem met de enveloppe van het eerste stuk uit den trein geworpen. Daarna heeft hij de doorgesneden eindjes touw weer aaneengebonden en aldus den zak weer dichtgemaakt. De weggeworpen stukken zijn tot nu toe, ondanks ijverig zoeken, nog niet teruggevonden. Te Rotterdam heeft de ontrouwe beambte een der biljetten van 100 gewisseld en is toen weer naar Den Haag teruggekeerd, om zijn dienst op het postkantoor te hervatten. Hij is thans door den commissaris van politie, die hem liet arresteeren, ter beschikking van de justitie gesteld. Door de politie te Rotterdam is Woensdag morgen gearresteerd een 24jarige graanweger, een der hoofddaders van den verraderlijken over- val van het stoomschip „Hillhouse" op Vrijdag- middag jl. in de Rijnhaven. Het is bij herhaling gezien dat deze persoon heeft gestagen met een leeren riem voorzien van looden knoppen, waar mede dan ook minstens een 4tal ernstige ver- wondingen zijn veroorzaakt. Op last der justitie is hij, beschuldigd van openlijke geweldpleging te zamen en in vereeniging, Woensdagmiddag in het huis van bewaring opgesloten. ,/Een onafhankelijke". Aan de drie aanplakborden te Numansdorp is de volgende bekendmaking aangeplakt Kiezers van Numansdorp Hartelijk dank voor het vertrouwen in mij gesteld, om zooveel stemmen op mij uit te brengen, dat ik in herstemming kom. Toch verzoek ik u heden niet een stem op mij uit te brengen, daar ik bij mogelijke ver- kiezing geen plaats in den Raad wil innemen, om reden, ik onmogelpk samen kan werken in het belang der Gemeente, als men van mij eischt, dat ik bukken en knielen moet en over- al maar ja op moet zeggen dit kan en wil ik niet. Daarom verzoek ik u brengt uw stem uit op rnijn tegen-candidaat den heer Jz. Boer. Jb. Yos Janz., landbouwer. Onder gierend huilen bewoog zich Zon- dagmorgen omstreeks halfacht een windhoos met groote snelheid in Z.W. richting langs de noordzijde van het dorp Oudkerk. Bij de boer- derij van gebrs. Meijer werd door de ontzet- tende kracht van het verschijnsel de zware kap van een hooiberg gerukt en weggeslingerd een deel van het hooi werd opgezogen en voortgedreven. In het veld staande hooihoopen werden op genomen en verplaatst. 't Verschijnsel was van buitengewonen omvang. Ook te Terhorne kwam ruim 9 uur in zuid- oostelijke ricliting een kolossale lange hoos voor, die het water uit de omliggende plassen. tot een oogenschijulijk 10 M. hoogen cylinder opvoerde en in zeer snel ronddraaiende bewe- ging hield. Op een afstand leek het eenigszins een geweldige rookmassa als van een uitslaan- den brand. Brooddronkenheid. Men schrijft uit En- schede Zonder eenige reden trapte Zondagavond in het naburige Glanerbrug een zekere Yis de fiets van een voorbijgauger in elkaar. lemand die den woesteling tot reden wilde brengen, werd door dezen met een mes zoo danig over het gelaat gesneden, dat overbrenging naar het ziekenhuis te Euschede noodzakelijk bleek te zijn. Proces-verbaal is opgemaakt. Te Amsterdam zijn door de politie 3 mannen aangehouden, die grafschennis hadden gepleegd op de oude Oosterbegraafplaats. Zij hadden Maandagmiddag een gedeelte van een zwaar brons metalen hek van een familiegraf losgemaakt en verstopt. Twee agenten van politie hadden zich daarop in burgerkleeding ter plaatse verdekt opgesteld en toen de ver- dachten tegen 10 uut in den avond verschenen. om het bedoelde stuk hek te halen, sprougen de agenten plotseliug te voorschijn. Een der verdachten werd op het kerkhof gearresteerd, de 2 anderen, die het hazenpad kozen, zijn eenigen tijd later uit hun woningen gehaald. Een ballastschop en een gonjezak, door de daders op het graf achtergelaten, ziin in beslag genomen. Dinsdagnamiddag kreeg het dochtertje van de wed. A. te Goes een steen, welke een jongen gooide tegen het oog met het ongelukkig gevolg dat haar bril stuk sloeg en zij daarvan een stukje glas in haar oog kreeg. Direct was geneeskun- dige hulp noodig. Hondeutrouw Een eigenaar van een bleekerij te Haarlem had een hond verkocht. De hond scheen zijn ouden meester niet te kunnen vergeten, doch daar deze niet op zijn terugkomst gesteld was, werd de hond uit zijn oude woning geweerd. Zondagmorgen nu outdekte men een groot gat in een der deuren der bleekerij en bij nader onderzoek bleek, dat de hond des nachts met zijn tanden zich toegang had verschaft tot de plaats, die hij blijkbaar niet wilde verlaten. Het sat had het dier in een dikke houten deur gebeten en was ongeveer 40 bij 20 centimeter groot. Nu zal zijn vorige baas het trouwe dier zeker wel willen houden Bit lilad verscliijnt Maandag., Woensdag. en Vrijdngavond, uitgezomterd op Feesldageo. bij «le Firm* 1". 3. J"1' 5P8-. t O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1