A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5015. Zaterdag; 6 Juli 1907, Binnenland. Landbouwberichten. Gemengde berichten. 47p Jaargaug BBBSTB BLAD. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika J l,32l/# en voor bet overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders Tele f o o h N o. 2 5. ADYEETEH TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. De staten van Friesland, waarin thans acht sociaal-democraten zitting hebben, gaven Woens- dag bij de keuze van leden van Gedeputeei'de Staten een zetel aan den socialist den heer Van der Zwaag (kamerlid) en herkozen de liberale leden de heeren Peereboom en Rengers en den antirevolutionairen beer Pollema. Het Gedeputeerd college bestaat thans uit 4 liberalen, 1 anti-revolutionair en 1 socialist, niet aangesloten bij de S. D. A. P. TER NEUZEN, 5 Juli 1907. In de week van 26 Juni tot 2 Juli zijn in Zeeland voorgekomen 15 gevalien van rood- vonk en wel 1 te Baarland, 2 te Biervliet, 2 te Colijnsplaat, 3 te Hoofdplaat, 3 te Koewacht en 1 te Kruiningen, Ter Neuzen, Schoondijke en Westdorpe en 9 van diphtheritis, nl. 2 te Axel, 3 te Middelburg, 1 te Ter Neuzen, 1 te Schoondijke en 2 te Zierikzee. In de te IJzendijke gehouden vergadering van het Waterschap der uitwatering ran de ver- eenigde polders van de Sluis tegen den Magda- lenapolder is tot voorzitter gekozen de heer Aug. Thomaes te Biervliet, met algemeene stem- men, ter vervanging van den heer Ch. Cuelenaere te IJzendijke, die ophield belanghebbende te zijn bij het waterschap. Kantongepecht te Ten RSeuzen. Van kaTnisf op utyeilandL Te Ransdorp is men voor het bouwen van een burgemeesterswoning met het heiwerk bezig. Toen Zaterdag om 4 uur de heiers (Amster- dammers) huiswaarts wilden keeren, was de aan- nemer, de heer J. Draak, uit Ilpendam, niet aanwezig om hun het weekloon uit te betalen. Nadat zij een paar uren gewacht hadden verscheen nog niemand, waarna zij naar des aannemers broeder te Nieuwendam trokken, doch zonder gevolg. Maandagmorgen kwamen zij terug. Nu kon hun het loon gedeeltelijk worden uitbetaald, doch zij eischten bovendien een ruime vergoe- ding voor den tijd, dien men hen Zaterdag had laten wachten. Toen dit door den aannemer geweigerd werd, gingen de heiers niet werken. En na des middags opnieuw te vergeefs op de geeischte betaling te hebben aaugedrongen, gingen zes van hen de directiekeet binnen en vielen den aanuemer aan. Hevig bloedend vluchtte deze naar buiten, waar men hem in een kalkput wilde werpen. Onder het geroep van //moord sprong hij over een sloot en liep bij een der bewoners binnen. Middelerwijl werd de keet gedeeltelijk vernield. Later werd de eisch der heiers iugewilligd. De burgemeester ontbood de hulp der Rijks- politie te Buiksloot. Toen deze verscheen, moest ook hij zich zeer ontzien, omdat men hem in 't water wilde werpen. Omstreeks 5 uur was de rust hersteld, nadat de heiers waren vertrokken. Tegen enkelen hunner is proces-verbaal opgemaakt. Dynamiet in de kachel Terwijl de dienstbode van den landbouwer C., te Cuyk, het kachelvuur oppookte, ontplofte met donderend geraas vermoedelijk een gedeelte van een dynamietpatroon, die zich tusschen de kolen bevond. De kachel vloog kort en klein eenige huismeubelen werden vernield. De dienstbode, die zich gelukkig alleen in het vertrek bevond, bekwam een kleine wonde aan de rechterhand en den linkerbovenarm. Men schrijtt van den Hoek van Holland aan de Tel. Een zeldzaam indrukwekkend natuurverschijn- sel werd hier in zee waargenomen. Op een gegeven oogenblik waren er zeven waterhoozen aan den horizon zichtbaar. Het wras een majestueus schouwspel, dat ongeveer 10 minuten aanhield. Ooli Watergeazen. Het zijn drie kleine kleuters, die voor den Rotterdamschen kantonrechter verschijnen.- Ze hebben met een handkar de deur van een afslaggebouwtje gerameid, onder het zingen van: ,/In naam van Oranje, doe open de poort", en dat nog wel tpdens daarbinnen afslag ge houden werd. De deur vliegt aan splinters en de jongens gaan aan den haul. De afslager en de politie- agent krijgen er twee te pakken, terwijl ook de derde wordt opgespoord. Kantonrechter: //Wie van jullie weet waar die woorden gesproken zijn ,/lk, meester zegt de kleinste, en hij vertelt van de inneming van den Briel door de watergeuzen. Kantonrechter tot den verbalisantZouden die jongens nu werkelijk gedacht hebben, dat ze voor de poorten van den Briel stonden, en dat het 1 April 1572 was?" //Geen kwestie van, edelachtbare Ze wisten heel goed, dat het het afslaghuisje was." Kantonrechter tot de jongens //Is dat zoo ,/Ja, edelachtbare z/Waarom zijn jullie weggeloopen /Omdat we bang voor dien ageut waren." z/En als er nu eens Spanjaarden in zouden zijn geweest, en ze waren naar buiten ge- komen. Zouden jullie dan ook weggeloopen zijn ,/Neen //Wat zouden jullie ze dan gedaan hebben?" //Dan zouden ze nog nooit zoo op d'r sm I gehad hebben' Lastig om zulke jongens te straffen, waar zulk een vaderlandsch hart in zit. Dus een berisping. (Vad.) Een drama in den sneltrein. De sneltrein BerlijnAken zette zich Maandagmiddag aan het tusschenstation Melsungen langzaam in beweging, toen plotseling een jong meisje de derde klasse coupe, waar zij met haar vader zat, uitsnelde en in de langs den spoorweg stroomende Fulda sprong. De spoorwegwerker Engelhardt, die daar had zien verdwijnen, wierp onmiddellijk zijn jas uit en volgde haar in den vloed. Ondanks den hevigen golfslag, mocht hij er in slagen haar bewusteloos, doch levend op het droge te brengen. De vader, die zijn kind had zien verdwijnen en uit den thans in voile vaart zijnden trein wilde springen, werd van zijn voornemen terug gehouden door een passagier, welke bijna door den wanhopigen man, dien hij met een arm omklemde, mede uit den trein getrokken zou zijn, als hij zich niet aan het bagage-net had vastgehouden. Zelfs toen de vader hem een revolver voorhield, liet hij niet los, maakte hem die afhandig en trok aan de noodrem, waarop de trein onmiddellijk stilstond. Over de oorzaak van het tragische voorval is nog niets bekend. Verleden jaar begon een bankiersfirma te New-York er mee haar bureaux ook 's uachts geopend te houden, iets, wat veel bijval bij de bevolking vond. Thans is men op het punt om aldaar een politie-rechtbank op te richten, die 's nachts zitting zal houden. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat onschuldige personen op- gebracht worden en een geheelen nacht opge- sloten in het twijfelachtig gezelschap van allerlei spitsboeven en eerst den volgenden morgen in vrijheid gesteld worden Om dit te voorkomen, zijn de magistraten van plan, om afwisselend 's nachts zitting te houden en de gevangen nachtvogels op staanden voet te ondervragen en zoonoodig te veroordeelen. Een wetsont- werp is aangenomen, waarbij een voor dezen maatregel noodige vermeerdering van rechters werd voorgeschreven. De bevolking is met de nieuwe instelling zeer ingenomen. De Amerikaansche predikanten beijveren zich in het uitdenken van nieuwigheden, om hun preeken aantrekkelijk te maken. Dr. Johnstone Myers in Ohio is een pionier van de nieuwe beweging. Een week geleden kondigde hij aan dat de dagen van de ouderwetsche predikaties geteld waren en nam hij dadelijk maatregelen om met iets nieuws voor den dag te komen. Hij nam een blazerscorps aan om in de kerk te spelen en ontplooide bij den kansel een reusachtige Amerikaansche vlag die door een zwart lapje, dat er aan bevestigd was, een //smet", ontsierd was. Als onderwerp koos hij de smettelooze vlag. Hij sprak met gloeieDde welsprekendheid over den drankduivel en besloot zijn preek door met een plechtig gebaar de //smet" van de vlag te rukken. Daverende toejuichingen. Een andere dominee, L D. Bass, te Cairo (Illinois) begon Zondag zijn preek met een geestdriftige beschrijving van een kus, uitwei- dende over de wonderbaarlijk magnetische en electrische eigenschappen van het kussen. Toen hij op het hoogtepunt was gekomen en zijne hoorders in verrukking had gebracht, plofte hij hen opeens neer, door met een daverende stem uit te roepen Weg met den kus-duivel De kus is des duivels meest geliefkoosd en vruchtbaarste wapen. Hij doet meer om de hel te bevolken dan whisky, amfioen en alle andere euvels samen. Mogen wi) van den kus- duivel verlost worden Een auto-omnibus te Gent reed Maandag avond door de Nieuwstraat, toen een reiziger, die boren op het rijtuig zat, bleef haken aan de plank eener afsluiting van een huis waar herstellingen gedaan worden. De man werd van het rijtuig gerukt en plofte op dengrond. Hij is in bedenkelijken toestand naar het St.-Jansgasthuis gebracht. Te St. Michiels bij Brugge, is een jongen, die onder de gesloten afsluitboom was door- gekropen, door een naderenden trein gegrepen en in stukken gereden. Zondagavond ontstond te Schaerbeke twist tusschen den tooneelspeler M. L. en de actrice S. P. Laatstgenoemde weigerde met L. uit te gaan. Per rijtuig reden zij samen naar de woning van het meisje. Dicht bij haar huis, haalde L. een dolk te voorschijn en bracht haar een aantal steken toe. De toestand van het meisje is zeer gevaarlijk. L. gaf zich direct bij de politie gevangen. Yuurtorens tot villa's ingericht. Niet minder dan drie afgedankte vuurtorens op de Engelsche kust hebben een nieuwe bestemming gevonden, in handen van menschen die veel geld en veel tijd bezitten. Twee van deze vuurtorens staan op Portland- Hill en de derde op South-Foreland, bij Dover. De laatste is reeds kant en klaar als villa in gericht, terwijl de twee andere nog niet geheel en al gereed zijn. Men roemt het heerlijk verblijf in deze villa's en misschien komt nog de tijd, dat een onder- nemend man een geheele rij torens in zee laat bouwen, om die als zeevilla's aan zonderlingen te verhuren. Weg met de slepen. ledere dame, die 't in Praag waagt met een sierlijken sleeprok rond te wandelen, wordt gestraft met een geid- boete, in geval van recidive, met gevangenisstraf. Nu de stads-statistiek aanwijst, dat Praag de stad in Oostenrijk-Hongarije is, waar de meeste sterfte aau longziekten voorkomt, heeft het be- stuur het noodig geacht, 't verbod tegen de slepen, dat vroeger alleen gold voor wandelaar- sters in de parken, ook te handhaven in de stadswijken. Nabij Grenoble kreeg een boer, die in de bergen hooi inzamelde, zulk een schok, toende bliksem naast hem in den grond sloeg, dat hij een afgrond van 90 voet diepte inviel. Hij was onmiddellijk dood. Te Stuttgart werd bij een vechtoefening de 21jarige polytechnische student Fritz Tried uit Saarbrucken door een medestudent met een sabel zoodanig aan het linkeroog gewond, dat hij spoedig overleed. Het vechtmasker was den ongelukkige van het gelaat gegleden. Zaterdag en Zondag hebben zware onweders gewoed te Insbruek en in oost-Tirol is door hagel groote schade aangericht. In het Stanzer- dal kwamen drie aa. dstortingen voor, die den rijksweg versperden. Bij Leonhard werden de lijken gevonden van een vrouw en een jongen, die v.Taarschijnlijk bij het bloemenzoeken door het weer verrast en naar beneden gestort zijn. Bij de bestijging van de Bisschopsmuts, in het Dachtsteingebied, zijn twee Weener toeris- ten verongelukt. In den nacht vau Maandag op Dinsdag hebben er te Berlijn twee zware onweders ge woed, samengaande met stortregens, die geheele gedeelfen der stad onder water zetten. In Westfalen en Waldeck is het ook zwaar weer geweest. Bij Rhenegge sloeg de bliksem in een kudde, een meisje werd gedood en twee andere kinderen werden gewond, terwijl drie stuks vee gedood werden. Het hulppostkantoor te Dringenburg brandde af en de wolkbreuken richtten groote schade aan. Door den zwaren regenval zijn de Rijn en het meer van Constanz op verscheidene plaatsen buiten de oevers getreden veel huizen staan gedeeltelijk onder water de waterval bij Schaff- hausen is nu op zijn prachtigst. TER JEIIZESSCHE COIRMT Hit blad verscliijnt Manndng-, Woensilag, en Vrijtlajffavonrt, gltgezonderd wp Feestdagen. b«j tie j'Lujf_.j - IWIIMI III I nil I IIIIIInil -miiT rrrr1rTTr-r-rnRES5KSEBB Ml II llll ■Willi II Hit WWII HI Mil ia&5HK*0 Zitting van 4 Juli 1907. Veroordeelit zijn E. J., chauffeur te lxelles, ter zake van als bestuurder van een motonijtuig, daarmede over een weg rijden op zoudanige wijze en tnetzoodanige snelheid, dat de vrijheid en de veiligkeid op dien weg wordt belemmerd en in gevaar gebracht, tot eene boete van vijf en twintig gulden, met ontzegging van de bevoegdkeid motorrijtnigen te besturen voor den tijd van drie maanden A. J., voerman te Zuiddorpe, ter zake van het rijden met aaneen gekoppelde wagens, tot eene boete van f 2, subsidiair 2 dagen heehtenis L. d. R., landbouwer te Axel, ter zake van het rijden met een voertuig zonder lichten, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; J. 'tG., schipper; I. L. v. D., echipper; L. F., voerman, alien te Ter Neuzen, ter zake van het rijwielen zonder licht, ieder tot eene boete van J 1, subs. 1 dag hecht.; J. L)., landbouwer te Zaamslag C. d. H., landbouwer te Axel; F. A. B., schipper te Philippine, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; P. B. L., schipper te Hoek, ter zake van geen licht voeren op zijn schip, tot eene boete van J 5, subs. 5 dagen hecht.; L. d. S., arbeider te Axel, ter zake van Leerpliehtwet- overtreding, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht., E. B. M., werkman te Westdorpe; M. d. F., arbeider te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht I P. J., arbeider te Axel, ter zake als voren bij herhaling, tot eene boele van J 2, subs. 2 dagen hecht.; G. T„ werkman te Westdorpe, ter zake van cpenbare dronkenschap, to' eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; J. B. v. W., opperman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. D. v. M., tijman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht; A. V., timmerman te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkenschap, tot eene boete van vijftien gulden, subs. 3 dagen hecht. Door den heer A. R. van Loon is cassatie ingesteld tegen het vonnis van 28 Juni 1907. (Brandweerover- treding). Een van de jongelui, die bij mij trouw den landbouw- cursus kwam bezoeken, verteide mij, dat door zijn vader vroeg in 't voorjaar kairiiet gestrooid was op 'n wei, 300 Kg. slecbts per bunder. Dus niet heel veei. Meer dan de helft te weinig naar mijn ziu. Maar 'twas op kleigrond. En daar meent men vaak, dat kai'niet (een kalimest) niet heel veel keipt. Veel proeven lcerden ecliter, dat bedoelde meening lang geen evangelie is, dat 't werk van kalimest op kleigrond dikwijls vrij wat mee kan vallen. En 'k dacht dan uok terstond, toen ik met 'tstraks vermelde feit in kennis werd gesteld 'k wil later toch eens informeeren, of die enkele zak met kai'niet nog zichtbaar werk deed op de wei. En wat vernam ik nu verleden week bij den betrokken landman, den heer C. D. Hoorweg te Hpijkenisse? Dat hij wonder in zijn schik was met de proef. Defmeet", die vrij van kai'niet gelleven was, bleek, toen de groei begon van 't voorjaar, vrij wat achter. Ze bleef dit tot heden. En wat vooral opmerkelijk was? Dat 't gras op de bemeste stukken de beesten schijnbaar lekkerder sinaakt. Althans ze grazen er veel liever dan op be doelde onbemeste meet. Ook nn nog, terwijl op de laatste thans wel voldoende //eten" is, hoewel toch minder dan op de stukken, die kainiet kregen. Deze resultaten kunnen er natuurlijk toe leiden, dat ook anderen eens wat kai'niet op grasland beproeven. Laten ze echter minstens 6 baaltjes per bunder nemen. o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1