Tsr Nsuzsnsclis Courant 9@ sod® llvleaaarstsr. Gemengde berichten. Donderdag 4 Juli 1907. No. 5014. Buitenland. FETJILLETON. T^ATEDEIIDIBj SXjA-ID. Bij de terugkomsfc van Minister Iranco te Lissabon hebben er weer ongeregeldheden plaats gehad. De regeering zoekt dat nu weer wat te ver- kleinen en spreekt van een //eenvoudige vecht- partijWat dat voor een soort van vechtparty is, vergeet bet door de Portugeesche regeering geinspireerde Reuter-telegram naderte verklaren. De Standard verneemt uit Lissabon, dat de Koning den minister-president beloofd heeft, dat hij zijn toestemming zal geven wanneer de regeering desnoods alle rechten, die de grondwet waarborgt, op zij zou willen zetten. Ribeiro, een der leiders der oppositie, moet daai tegen- over aan den Koning verklaard hebben, dat de aauvoerders van de oppositie verder niet instaan voor de handelingen hunner volgelingen, wanneer het grondwettelijk stelsel niet hersteld wordt en de Cortes niet onverwijld bijeen worden ge- roepen. Het Staatsblad be vat besluiten, waarbij ver- schillende voorschotten, die den Koning zijn verstrekt uit de staatskas, wettig worden ver klaard, voorschotten tot een bedrag van tegen de vijf millioen gulden, die de Portugeesche Kamer tot dusverre geweigerd had goed te keuren. Bovendien wordt er nog een koninklijk besluit verwacht, waarbij de civiele lijst aan- merkelijk verhoogd zal worden, omdat de uitgaven van het koninklijk huis de inkomsten sterk over- treffen. Het rassen-allegaartje, dat men met kracht en geweld binnen de rijksgrenzen van Oostenrijk- Hongarije wil houden, bewijst nu en dan op zeer hevige manier, dat de verschillende volksstammen toch heelemaal niet bij elkaar behooren. De Al-Slaven hebben dat Zondag op bloedige wijze aangetoond. 20,000 dezer heethoofden sloegen in Praag, de hoofdstad van Bohemey, de ruiten van het Duitsche kasino in en mis- handelden de Duitsche studenten, die zij maar te pakken konden krijgen, waardoor velen dezer gewond werden. Prins Biilow heeft Etienne, den vroegeren Franschen Minister van Oorlog en lid van de Kamer, te Berlijn bij zich ontvangen, vertelt de n Berliner." Etienne had vooraf reeds met den Keizer te Kiel gesproken, en het is te begrijpen, dat er nu geruchten opduiken, volgens welke Duitsch- land en Frankryk over een overeenkomst misschien met Marokko als ruilmiddel onder- handelen. Etienne heeft, naar men van ver schillende kanten vertelt, al in 1002 terwijl Delcasse met Engeland onderhandelde te Berlijn vertoefd, maar heeft toen geen gehoor kunnen vinden. De correspondent van de //Tempsmeldt, dat by Etienne voor zijn vertrek naar Parijs heeft gesproken. Etienne zeide dat zijn twee lange gesprekken met den Keizer wel over alle poli- tieke vraagstukken van den dag hadden geloopen, maar geen diplomatiek of ambtelijk karakter gehad hadden. Toch vond Etienne het noodig over de gesprekken te zwijgen. De correspondent //Zwijg, juffrouw, ik zou me zelven vergeten riep Knoop, bloedrood van toorn en met een boosaardige schittering in de oogen. //Moet die melkmuil de vrucht plukken, waarnaar ik zoo lang gereikhalsd heb De Enz-molen is geen slechte bezitting, maar het beste zijt gij zelf. En als ik u niet bezitten mag, wil ik ten minste weten, hoe een kus van uw lippen smaakt Vlug was hij haar genaderd, nu sloot hij haar in zijn armen. Hij boog het gelaat reeds over Christa Maria, zij voelde zijn naar brande- wijn riekenden adem en hoorde het hij gen van zijn borst. Ofschoon zij bijna het bewustzijn verloor, streed zij toch uit alle macht, zoowel tegen haar eigen zwakheid als tegen haar schan- delijken belager. Doch zijn geweldige kracht scheen de overwinning te zullen behaleneen zegevierende glimlach kwam hem op het gelaat, toen hij voelde dat haar tegenstand ver- zwakte. Doch opeens verzamelde zij al hare krachten rukte haar rechterhand los en gaf hem zulk een geduchte oorvijg, dat hij schreeuwende van pijn, haar losliet en terugtuimelde. Van dit oogenblik maakte Christa Maria gebruik om naar de deur te vluchten. //Blijft daar staan", riep zij hem met heesche stem toe, uoi ik roep alle menschen hier in huis te hulp 1 En laat het u gezegd zyn, dat ge kreeg echter den persoonlijken indruk dat I Etienne uit Kiel en Berlijn het vertrouwen op een gestadige verbetering van de betrekkiugen tusschen Frankrijk en Duitschland meeneemt. I De //Daily Mail" verneemt uit Johannesburg, dat de wet op de Aziaten Maandag in werking treedt. Zij zal blijkbaar districtsgewijs worden uitgevoerd, te beginnen met Pretoria, waar de I Aziaten voor 31 Juli ingeschreven moeten zijn. Gandi, de leider van de Transvaalsche Indiers, heeft in een gesprek gezegd dat de wet vernederend was en dat 6000 Indiers liever het I gevang in wilden, dan zich onder zulke om- standigheden laten inschrijven. Hij gelooft dat er velen het land zullen uitgaan. Volgens de voorschriften van de wet, moeten er vingerafdrukken van den ingeschrevene worden genomen. In de Vereenigde Staten zijn thans nieuwe krasse bepalingen op landverhuizers in werking. Het hoofdgeld wordt om te beginnen van 5 tot de dubbele som verhoogd. Men berekent, dat de nieuwe belasting de 121j2 millioen on- I kosten, van de landverhuizersafdeeling zal dek- ken en nog een winst van 5 millioen voor de schatkist zal opleveren. De scheepvaartmaatschappijen, die, idioten, I stompzinnigen en teringlijders aanbrengen, zul- I len met 250 dollars beboet worden. Een andere nieuwigheid is dat vrouwen, die binnen drie jaren nadat zij het land zijn binnenge- komen, een onzedelijk leven blijken te lijden, I teruggezonden kunnen worden. Zij die zulke vrouwen voorthelpen, zullen door de landver- huizingsafdeeling vervolgd worden en kunnen met 12,500 gulden of vijf jaren gevangenis gestraft worden. Telkens vindt men in California nieuwe m;d- delen uit om het den Japanners onaangenaam en lastig te maken. Nu heeft de politie weer geweigerd, de vergunningen van een aantal Japanners die kantoren voor dienstverrichdngen beheeren te verlengen, omdat de Japs geen Amerikaansche burgers zijn. De betrokkenen betoogen echter, dat deze nieuwe plagerij een inbreuk is op het Japansch-Amerikaansch traktaat. De politie zei echter kortweg, dat die traktaatsbepalingen ondergeschikt zijn aan de rechten der afzonder- lijke Amerikaansche staten. De Japanners maken er nu een gerechtsge- ding van. Worden de gele breeders in't ongelijk gesteld, dan is men van plan, alle Japanners, die zaken drijven, dit recht te ontnemen. 't Is werkelijk heel fraai, vooral in het land der vrijheid en gelijkheid gelijk Amerika zich gaarne laat noemen. De Californische regeering laat inderdaad geen middel onbeproefd om de Japanners het leven te verbitteren. De correspondent te New-York verneemt, dat de Amerikaansche regeering zoo ongerust is over de houding van Japan, dat zij het bes'uit heeft genomen om, den geruststellenden ver- klaring der Japansche regeering ten spijt, de sterkte van de Amerikaansche vloot in den Stiffen Oceaan op te voeren en het aantal slagschepen in dien Oceaan te brengen op zestien. De commissie tot verdediging der wijnboereu in Frankryk te Beziers heeft besloten in het heele wijnbouwende Zuiden een beweging op te wekken voor het naar Tunis verbannen zeven- tiende regiment. De commissie heeft een op- roeping gedaan, waarvan de tekst luidt //Voor de soldaten van het 17de regiment pleiten zeer verzachtende omstandigheden. Zij zijn slacht- offers van hun gehechtheid aan de zaak van niminer weer den voet hier in den molen zet, of het zou u slecht bekomen z/Het gezelschap, dat ik den eerstvolgende keer meebreng, zult ge wel moeten toelaten in uw huis juffrouw Dan zal het u berouwen mijn aanzoek afgewezen te hebben. Ik heb mijn schaapjes op het droogemaar ik heb nu een- maal zin in den Enz-molen. En als het gerecht hier den boedel verzegeld heeft en alles verkocht wordt, dan zullen u de oogen open gaan. Maar dan is het te laat want dan zijt ge mij niet goed genoeg meer. Ofschoon zij bijna het verstand verloor door de voorafgegane ontsteltenis en door de toe- komst, die Knoop haar zoo donker voorstelde, toch hield zij zich dapper. Bij zijn laatste woorden voer haar een rilling door de leden maar toch richtte zij het hoofd vlug op en antwoordde ffGe spreekt als de vos, wien de druiven te zuur waren." z/Ge denkt zeker, dat die pronkerige muilezel zich uw lot zal aantrekken Hij zal wel strijkages kunnen makenmaar als het er op aankomt is hij even onmachtig om te betalen als gij zelf en uit steenen kan hij geen geld maken, evenmin als andere menschen". z/Het is ook volstrekt niet noodig zulke onmogelijke dingen tebeproeven, baas Knoop Onverwacht trad Ernst binnen. Toen Ernst zoo onverwacht voor haar oogen stond, uitte Christa Maria een kreet, die hare vreugde en verbazing vertolkte. Knoop echter balde woedend de vuisten. //Die melkmuilmompelde hij toornig. Maar zijn woede werd nog grooter, toen Ernst nader trad en zeide hun geboortegrond, van hun toewijding aan familie en vrienden. De verantwoordelijkheid voor de daden die zij bedreven hebben is elders. Het heele wijnbouwende Zuiden, om hetwelk de soldaten van het 17de zoo zwaar zijn ge straft, zal meedoen aan het verzoek om hen naar het vaderland terug te laten gaan." Marcelin Albert laat in de bladen bekend maken, dat hij een brief aan Clemenceau ge- schreven heeft, om Clemenceau er aan te her- inneren, dat hij, Albert, niet om die 100 frank heeft gevraagd, maar dat Clemenceau ze hem heeft aangeboden. Te Lezignan heeft Zaterdag een vergadering plaats gehad van afgetreden gemeenteraadsleden, bijeengeroepen door burgemeester Castel. Burge- meester Castel stelde voor, den dienst van den burgerlijken stand te hervatten en ook nog andere takken van dienst al naar behoefte, maar alle voeling met de centrale regeering volstrekt te blijven vermyden. De afgetreden gemeente raadsleden vereenigden zich met het voorstel van den burgemeester. Gelukkig Geboorten, huwelijken, overlijdens zullen nu te Lezignan weer behoorlyk geregistreerd worden, innerlijk zal voor den gang van zaken worden gesorgd, maar de rijksregeering zal in het lief en leed dier plaats niet mogen deelen. TER NEUZEN, 3 Juli 1907. Bij besluit van het Gerechtshof te 's Gra- venhage dd. 28 Juni 1.1. is de heer A. C. M. Poppe, deurwaarder bij het kantongerecht te Hulst benoemd tot deurwaarder bij de Arron- dissements-Rechtbank te Middelburg ter stand- plaats Hulst. Maandag j.l. herdacht de heer G. L. P. van Ham te Oostburg het feit, dat hij voor 25 jaren aldaar in functie trad als hoofd der openbare school. Hoewel het betrekkelijk slechts aan weinigen bekend was, ontving de jubilaris toch van alle zijden belangstellingbloemen stroomden toe van alle kanten, terwijl tal van ingezetenen hem gingen gelukwenschen. Het dagelijksch bestuur der gemeente kwam den heer Van Ham feliciteeren. By monde van den oud-burgemeester werd hem, namens eenige vrienden, een zeer nette schrijfbureau met stoel, vergezeld van een album, aangeboden. Tevoren was de heer Van Ham 5 jaren hoofd der school te Sluiskil, tien jaren als onderwijzer te Schoondijke en anderhalf jaar te Hoek werk- zaam. Zondag werd aan het muziekgezelschap z/Nut en Genoegen" te Waterlandkerkje een vaandel uitgereikt. Dit inderdaad mooie doek, donkergroene grond met gouden harp en franje is een geschenk der gemeentenaren en van eenige andere belangstellenden. Het nog pas jeugdige gezelschap gaf na de plechtigheid op het markplein een uitvoering. Een en ander bracht in de anders stille gemeente heel wat levendigheid. Hulst. Op uitnoodiging van den burgemees ter kwamen Zondag in de benedenzaal van het Stadhuis een aantal stadgenooten bijeen tot vorming van een feestcommissie voor een waardige ontvangst van het Kon. Echtpaar in Sept. a.s. De burgemeester zag in de talrijke opkomst een bewijs, dat de burgerij het Hooge bezoek op prijs stelt en dat bij haar het voornemen bestaat H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins op eene luisterrijke wijze te ontvangen. z/Nu baas Knoop toch hier is behoef ik de moeite niet te doen hem te gaan opzoeken om de schuid te betalen hij kan hier het geld in ontvangst nemen. Zijt ge bereid een kwitantie te onderteekenen De juffrouw trek een lade open, waaruit zij papier nam de pen kon zij echter niet dadelijk vinden. Reeds wilde zij de kamer uit gaan om elders te gaan zoeken, toen Ernst haar terughield. z/Laat maar blijven, juffrouw. Ik heb zelf I een pen". Bij die woorden nam hij een vulpenhouder uit zijn vestzak, schroefde er langzaam het dopje af, ging bij de tafel zitten en schreef met vlugge vaste hand een behoorlijke kwitantie. Niet alleen de blikken van Christa Maria rustten op hem, ook die van Knoop waren op den jongen man gevestigd, omtrent wien hij niet wist, wat hij er van denken moest. Dat hield zijn gedachten bijna nog meer bezig dan het verrassende feit, dat met de ontvangst van het geld alle plannen om den Enz-molen in handen te krijgen in duigen zouden vallen. j En ook begon hij te bedenken, dat nu de mole- naarster in dit geval was geholpen, zij ook met de leverantie zou geholpen worden en alzoo over hem zou triomfeeren.' „Lees dit, baas Knoop, en onderteeken het", gebood Ernst op den vasten toon van een er- varen man. vDan kunt ge hier het kapitaal met de rente voor acht en een halve maand in ontvangst nemen", voegde hij er bij, terwijl hij uit zyn portefeuille eenige bankbiljetten te voor- schijn haalde. Knoop zag wel hoe treurig zijn figuur hier I werd. Haastig las en onderteekende hy de Besloten werd een commissie saam te stellen van 11 leden waarin zullen worden uitgenoodigd zitting te nemen de heeren j. B. F. Brouwers pastoor en deken en L. M. de Boer, predikant alhier. Verder werden in de commissie benoemd de heeren H. G. Burgers, Ch. Burm, A. J. d'Haens Jos. Janssens, A. F. Kusse, B. H. Reuling, F. Verstraeten, Jos. v. Waesberghe en H. Wauters. Op voorstel van den heer Wauters werd de burgemeester tot eere-voorzitter der commissie benoemd. (Zel.) Koewacht. Bij de Dinsdag gehouden stem ming voor twee leden van den gemeenteraad waren van de 300 kiezers er 246 opgekomen. Een biljet was van onwaarde. De heer Th. Persijn (aftr. lid) verkreeg 146 stemmen, de heer Jac. Pieters (aftr. lid) 144 en de heer Ch. L. Borm 101 stemmenzoodat de aftredende leden herkozen zijn. lemand te Halfweg, onder Haarlem, deed bij de politie aangifte dat zijn 19jarige doeh- ter aan het eind der Kerklaan op ergerlijke wijze is mishandeld geworden door een 18jarig meisje. Zij kwamen elkaar tegen en kregen na een onaangename woordenwisseling ruzie, die zoo hoog liep, dat de dochter van den klager door haar vriendin(?) eenige slagen met een met azij n gevulde flesch op het hoofd wer den toegebracht, waardoor een hevig bloedende wond ontstond en haar gelaat door de glasscher- ven op verschillende plaatsen werd ontveld. Een reiger had in de omgeving van Nieuwenhoorn, het geluk een vetten paling te snappen, en meende er een lekker beetje aan te hebben. Hij kwam echter bedrogen uit, ja, moest de vangst met den dood bekoopen. In den doodsstrijd toch wond de paling zich zoo om den vogel, dat deze in de omhelzing stikte. Een inwoner vond reiger en paling beide dood op zijn land. Een inktgooier. Men meldt uit Utrecht Het voorbeeld in Amsterdam gegeven vindt ook in de bisschopsstad navolging. Donderdagavond bemerkte een jonge dame op den Steenweg plotseling dat haar kleeren door inktvlekken geheel waren bedorven. De dader blijft ook hier onbekend. Men meldt uit Wamel In den raad is aan de orde gratificatie voor buitengewone door de veldwachters bewezen diensten. Het lid S.De traaktemente vaan de veld wachters zin hier nie leeg. Vleje jaor zin ze paas verhogd. Ze verdiene 't gemekkelijk ge- nog aanders zoue ze zuvveul nie in de haarre- baarg zitte. De voorzitter meent, dat de klacht over het herbergbezoek wel wat overdreven zal zyn. De heer S.Awwe d'nen reksveldwachter van der Scheer nie hadde, zou 't aarreg zin Ze hiete veldwachters, maar ik kom veul in 't veld, mar ik zie noot 'nen veidwachter nie. Ze doen niks nie. De voorzitter Een bewijs, dat hier alles goed en ordelijk toegaat. De oudste wethouderAls waornemend burgemester heb ik de veldwachters verzog by de installaosie de orde te bewaore. Ik bin bes tevreje over d'r. Saoves en snags zin ze trouw op ter pos gewest. kwitantie, rukte Ernst het geld uit de handen, telde het geld niet eens na, maar snelde zonder te groeten de deur uit. Ernst keek hem lachend na. z/Dien man zijn wij kwijt". Nu eerst viel zijn blik op de molenaarster, die op een bank was neergezonken. Onop- houdelijk biggelde haar de tranen over de doodsbleeke wangen. Daar van schrikte hij. vGaat zijn wegloopen u zoo aan het hart, juffrouw vroeg hij zacht. //Had ik hem om uwentwille zachter moeten behandelen Was dat uw begeerte Juffrouw, spreek toch, pijnig mij niet zoo wreed Christa Maria stond op en kwam bij hem zij richtte haar door tranen benevelde oogen op hem en zeide z/Ge hebt hem behandeld zooals hij verdiende, ErnstIk dank u daarvoor uit den grond van mijn hart. Maar het andere gevaar bestaat nog, en dat is van veel grooter gewicht dan de schurkerij van dien man Er voer haar een rilling door de leden. Ernst bemerkte dit en beschouwde nu Christa Maria met meer aandacht. v Was Knoop reeds lang hier vroeg hij hierop. z/Wel een kwartier". z/Als hij het mocht gewaagd hebben u on- betamelijk aan te raken zou ik hem de ribben aan stukken slaan barstte hij los. Christa Maria bloosde. Zijn opbruisen zeide haar nog meer dan zijne woorden en blikken. (Wordt vervolgd). VAN ^^ssaamMaii!a-aa«aBBaBi i'iui ii hi UMBBaaM—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5