A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5014. S Donderda^ 4 Juli 1907. Gemengde berichten. 47e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTED TIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worsen naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. BBKSTB BLAD. TER, NEUZEN, 3 Juli 1907. De op Maandagavond door den burgemeester in bet H Hotel de Commerce" belegde vergade- dering van ingezetenen, in verband met de komst van het Vorstelijk Echtpaar, was zeer druk bezocht. De burgemeester verklaarde dan ook in zijn openingswoord, daarin te zien een bewijs van de groote ingenomenheid der ingezetenen met het Koninklijk bezoek. Z.Ed.Achtb. deelde mede, voor dat bezoek een omvangryk programma te hebben opge- maakt. Bij de besprekir.gen met den adjudant van H. M. en den Commissaris der Koningin werd daarvan veel geschrapt, zoodat ten slotte overbleef hetgeen daaromtrent reeds in de raads- zitting is medegedeeld. Zoo zal het waarschijnlijk worden uitgevoerd, doch de straten die H. M. na Haren terugkeer uit Hulst zal doorrijden, zijn nog niet vastgesteld. Van de ingenomenheid der ingezetenen blijkt ook uit de versehillende buurtcom missies die zich reeds hebben gevormd voor het versieren hunner straat. Dat versieren is voorzeker aan die commissies wel toevertrouwd. Spreker moet evenwel over het algemeen verzoeken bij het aanbrengen van versieringen het berijdbaar deel der toch al nauwe straten niet te versmallen, Het rijtuig van H. M. is breed en daarnaast moet aan eike zijde een adjudant kunnen rijden. Van versehillende zijden is er bij spreker op aangedrongen om eene algemeene vergadering te beleggen en hy heeft daaraan voldaan, met het doel om eenheid te brengen in de wijze waarop H. M. alhier zal wordeu gehuldigd en de wijze waarop dat bezoek zal wordeu herdacht. Voornamelijk heeft hij hierbij ook het oog op het handhaven der orde, waarvoor hij rekent op den krachtigen steun der commissies voor de straten. Er is grooten toevloed van vreemdelingen te wachten, vooral ook uit Belgie, weiks inwoners onze Koningin zeer hoogachten en met het oog daarop is algemeene medewerking noodig. lot half Juli is er gelegenheid om aan spreker in verband met het bezoek vragen te stellen en wenschen kenbaar te maken, die hij dan aan den Commissaris zal overbrengen, welke ze aan H. M. zal voorleggen. Het was niet het voornemen van spreker om feestelijkheden te organiseeren, daar de samen- stelling van een programma in verband met de tijdstippen waarop H. M. hier komt wellicht moeilijk zou zijn, doch wanneer men dit wenscht is hij daarvoor ook wel te vinden. In het verder verloop der vergadering werden door versehillende aanwezigen velerlei plannen geopperd. Een voorstel om den dag van het bezoek feestelijkheden te organiseeren werd met applaus begroet.. Een voorstel om meerdere dagen te feesten werd niet gesteund. Aangekondigd werd een adres aan den ge- meenteraad om de kermis, evenals te Zierikzee, te verdagen, met dien verstande, dat de Markt des Zaterdags vrij blijft van ten ten en z. Hier- tegen werd bezwaar geopperd in verband met de reeds verpachte staanplaatsen voor groote inrichtingen. Aangegeven werd ook het denkbeeldom nevens de alhier gevestigde muziekgezelschappen ook die uit de omgeving uit te noodigen en ver sehillende andere denkbeelden werden aan de hand gedaan. De heer Speetjens stelde voor om een hoofd- commissie te benoemen die zich met de leiding van eventueele feestelijkheden zal belasten. Ten slotte werd goedgevonden dat de burge meester met den heer Speetjes eene hoofdeom- missie zullen samenstellen. Dit comite zal dan gaarne voorstellen ontvangen, om den 14den September zoo luisterrijk mogelijk te vieren. r yerschillende bladen werd bericht dat Burg, en Weth. alhier de vorige week eene samenkomst hadden met een vertegenwoordiger der firma II. Pander Zonen te's Graveuhage in verband met de versiering van het raadhuis. Uit dit bericht zou kunnen worden afgeleid dat aan die firma eene opdracht is verstrekt. Men deelt ons echter mede, dat de vertegen woordiger dier firma alhier is gekoraen op uit- noodiging een ouzer manufacturiers, die zich met de firma in betrekking stelde, om even- tueel voor de versiering van het raadhuis eene aanbieding te kunnen doen, met verzekering eener goede uitvoering. Ds. J. R. van Oordt, predikant bij de Oud-Gereformeerde gemeente alhier, hoopt Zon- dagavond a.s. afscheid te nemen van zijn ge meente. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot landmeter bij het kadaster, de heeren K. Roetert Steenbruggen, W. Jansma en A. Hof, thans aspirant-landmeter te Ter Neuzen. In de gisteravond gehouden vergadering der //Wielerclub Ter Neuzen" rlhierwerdbesloten het internationaal wielnjdersfeest. dat de laatste jaren burgerrecht verkreeg en steeds groot succes had, ook dit jaar op 15 Aug. te vieren. De vereeniging rekent er op, ook ditmaal den steun der ingezetenen op haar streven te zullen verkrijgen. Voorloopig werd tot het houden van enkele nieuwe wedst. rijden besloten. Men schrijft uit 's Graveuhage aan Zel Volgens een correspondentie in de Midd. Crt. schijnt men in Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. ontstemd te zijn, dat het bezoek dat H. M. de Koningin en Hoogstderzelver Gemaal aan Zeeuwsch-Vlaanderen brengen zal, beperkt is tot Oostburg. Er is echter geen reden voor die ontstemming. Als men de bezoeken nagaat, welke H. M. de Koningin aan de versehillende gemeenten des lands heeft gebracht, dan kan men ont- waren, dat daarin is een zekere rangorde eerst de groote steden des lands daarna de provinciale hoofdsteden en de voornaamste provinciesteden, vervolgens de kantonnale gemeenten en eindelijk de kleinere plaatsen. Zoo ook is het gegaan in Zeeland. Middel- burg en Vlissingen hebben een beurt gehad. Daarom kan nu Walcheren worden bezocht en zijn tegelijk Zierikzee en Goes aan de beurt. In Zeeuwsch-Vlaanderen, waar H. M. voor het eerst komt, blijft het bezoek voor ditmaal be perkt tot de kantonnale hoofdplaatsen. Nu zou het bezoek ook kunnen worden uit- gebreid tot de overige steden van Z.-Vlaanderen, maar dan vergeet men, dat het in den laatsten tijd om versehillende redenen, een vaste gewoonte der Koningin is om niet langer dan drie dagen op reis te zijn vooral de groote vermoeienis- sen moeten daarvan een oorzaak zijn. Maar wat in het vat ligt verzuurt niet. Het is zoo goed als zeker, dat bij de opening van het kanaal ler Neuzen Gent H. M. de Konin gin andermaal Zeeuwsch-Vlaanderen zal bezoeken en dan komen daarbij vermoedelijk Sas van Gent. lJzendijke, Aardenburg en Sluis aan de beurt. H. M. de Koningin moet meermalen het voornemen hebben te kennen gegeven, dat Zij hoopt in de gelegenheid te zijn om geleidelijk alle gemeenten, zelfs de kleinsten te bezoeken, maar men moet er op bedacht zijn, dat Gent en Brugge niet op een dag zijn gebouwd, en daarom moet men voor het oogenblik tevreden zijn en alle hoop op de toekomst niet laten varen. Provinciale Staten van Zeeland, De Zomervergadering der Provinciale Staten werd Dinsdagavond half acht door den Commis saris der Koningin, den heer Mr. II. J. Dijck- meester, in naam der Koningin geopend. Het eerst werd aan de orde gesteld, het ouder- zoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden. Hiervoor werden twee commissies be noemd. In de eerste commissie, die de geloofs brieven onderzocht, der leden, gekozen in de districten Zierikzee, Goes en Sluis, werden be noemd de heeren Tichelman, lien Bouwmeester en Van Waesberghe. De tweede commissie, samengesteld uit de heeren Fokker, De Boer en Van Dam, had in opdracht het onderzoek voor de districten Middelburg, Tholen, Vlissin gen en Hulst. Tijdens het onderzoek werden de werkzaam- heden geschorst. De commissies in de ver- gaderzaal teruggekeerd, concludeerden bij monde van de heeren Tichelman en Fokker tot toe- lating van al de leden. De leden werden hierop door den grittier binnengeleid en legden in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. De Voorzitter nam hierop het woord en sprak ongeveer het volgende Voor dat ik de herkozeu en nieuw gekozen leden welkom heet, wenscht de vergadering hen te herdenken, die niet meer in haar midden worden aangecroffen. Op 27 Januari 1907 overleed te Serooskerke op ruim 70jarigen ouderdom de heer W. Maas. In 1895 tot lid der Staten gekozen, stond hij met warmte de hem opgedragen belangen voor en bij uwe vergadering zal de overledene als een humaan en welwillend man in herinnering blijven. De heeren Mr. P. Dieleman, W. J. Vader van 's Gravenpolder en D. J. Oggel keerden niet in de Staten terug. Ik meen in den geest der leden te spreken, wanneer ik de diensten, door deze heeren als lid der Staten bewezen, met dankbuarheid vermeld en in het bijzonder hulde breng aan de kunde, de toewijding en den ijver, waarmede Mr. Dieleman in het college van Gedep. Staten werkzaam is geweest. D^ gekozen en herkozen leden wensch ik geluk met hunne benoeming en verzoek bun de presentielijst te teekenen en hunne plaatsen in te nemen. De Voorzitter deelde daarna mede dat de heeren Mr. Hennequin, Van Tevlingen en Moer- dijk, alien wegens ongesteldheid, verhinderd waren deze vergadering bij te wonen. Alvorens thans over te gaan tot de orde van den dag, zeide de Voorzitter, geef ik gevolg aan de mij gedane vereerende opdracht, U, mijne heeren, mede te deelen, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, voor- nemens zijn op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 12, 13 en 14 September a. s. een bezoek te brengen aan deze provincie. Verzekerd als ik mij houd dat deze mededeeling door U met vreugde zal worden vernomen, spreek ik den wensch uit, dat het aanstaand Koninklijk bezoek bij H. M. de overtuiging moge hernieuwen dat Vorstin en volk ook in Zeeland een zyn. Met de hoofdptaats zullen meerdere gemeenten in de provincie de eer van het bezoek genieten. Ged. Staten hebben gemeend een der stoom- booten van den Prov. Stoombootdienst voor dit doel ter beschikking van H. M. te moeten stellen, welk aanbud bereidwillig is aanvaard. Zij vertrouwen in overeenstemming met Uwe wenschen te handelen, nu zij Uwe machtiging vragen om tot H. M. en Z. K. H., namens U, de 'nitnoodiging te richten om op den eersten dag van het bezoek in deze zaal uwe gasten te zijn. De vergadering gaf blijken van instemming en verleende de vereischte machtigins'. Vervolgens werd mededeeling gedaan van versehillende ingekomen stukken, welke alien voor kennisgeving werden aangenomen. In de najaarsvergadering werd aangehouden een adres van het bestuur der Ambachtsschool te Hulst, om een jaarlijksche subsidie voor een aan die school verbonden avondteekenschool. Overgelegd werd daarna het verslag van den toestand der provincie over 1906. Goedkeuring werd verleend aan de voorstellen van Ged. Staten tot aanhouding van a. een adres van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland om aanvulling van het reglement op de wegen en voetpaden en b. een adres van het polderbestuur van Walcheren, om een renteloos voorsehot van ten hoogste f 17000 voor verbetering van we gen tusschen Biggekerke en Meliskerke. Overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten werd aan den heer M. B. G. Hoogerwaard, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofd- ingenieur van den provincialeu waterstaat. De benoeming van een nieuwen titularis werd aangehouden tot een besluit zal zijn genomen omtrent het door Gedep. Staten gedane voorstel tot regeling van de jaa>-wedde van den opvolger. De te behandelen voorstellen van Gedep. Staten werden alle naar de afdeelingen verzonden, terwijl goedgevonden werd de volgende vergade ring, tot het verkiezen van leden van Gedep. Staten en van het buitengewone lid van dat college, te houden op heden, Woensdag 3 Juli, des voormiddags 10 uur. Hierna werd de avondvergadering gesloten. Per Telegraaf. In de Woensdagmorgen gehouden zitting werden tot leden van Gedeputeerde Staten her- benoemd de heeren P. J. Siegers met 38, Mr. E. A. O. de Casemboot met 37 en P. F. Fruytier met 35 stemmen. In de vacature ontstaan door de niether- kiezing als lid der Staten van den heer Mr. P. Dieleman werd gekozen de heer J. H. Blum, (a. r.) met 23 stemmen. Op den heer Mr. H. C. Molenburgh (lib.) waren 15 stemmen uitgebracht. Alle gekozenen verklaarden de benoeming aan te nemen en werden door den Voorzitter gelukgewenscht. Tot buitengewoon lid der Staten werd be noemd de heer Mr. A. A. de Veer met 23 stemmen. De heer Mr. J. H. C. Heijse had 14 stemmen. Den heer Vorsterman van Oyen werd verlof verleend aan Ged. Staten eene vraag te richten in verband met den Prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde. Hij vroeg n.l. of geen verandering kan worden gebracht in den onhoudbaren toestand van het havenhoofd te Breskens,,. waar de booten met laagwater moeten aanleggen. Men moet dan 400 meters loopen naar het hoofd, terwijl daar bij donker volstrekt geen licht brandt. Na onderzoek bij den Minister van Water staat is hem gebleken dat de verlichting van dat hootd niet een Rijkszaak is, waarom hij dus Gedep. Staten vroeg hierin te voorzien. Verder vroeg hij ot zulke maatregelen kunnen worden genomen, dat gedurende den winterdienst altyd van Breskens en Ter Neuzen aansluiting kan worden verkregen op de om 3,16 ure des namiddags te Vlissingen aankomende trein, ook al is deze te laat. Deze vragen zullen in de volgende zitting worden beantwoord. Hierna werd de vergadering gesloten, nadat goedgevonden was de volgende bijeeukomst te te houden op Vrijdag 12 Juli. Mr. JE. baron Mackay, uieuwbenoemd lid van den Raad van State is gisteren als zoodanig beeedigd en geinstalleerd in de algemeene ver gadering van dat college. Maandagavond vijf uur greep nabij Harme- len een ernstig automobielongeluk plaats, dat nog betrekkelijk goed afgeloopen is. Een auto- mobiel, op weg van 's Gntvenbage naar Parijs, ontmoette eeuige van de markt terugkeerende paarden. Uitwijkende geraakte het voertuig op den berm en door zwenking in de vrij steile en diepe moddersloot. Door een wonder bleven de inzittendeu, twee dames en een heer, geheel ongedeerd, doch werden slechts met moeite uit het gesloten voertuig veriest. De bestuurder evenwel bleek vrij ernstig gekwetst te zijn. De geneesheer van Harmelen, Dr. Van der Minne, ijlings ontboden, was spoedig ter plaatse en constateerde armontwrichting, en daar het niet mogelijk bleek om de arm ter plaatse te zetten, ontbood hij een rijtuig en vervoerde persoonlijk den lijder naar het Andreasgesticht hier ter stede, waar het lichaamsdeel met mede werking van dr. Folmer werd gezet. De toestand is thans zeer bevredigend. Aan de automobilisten werd op de nabijgelegen hot- stede de meest liefdadige hulp verleend. De dames werden aldaar van droge kleeding voor zien en in elk opzicht geassisteerd. De auto zal niet dan met groote moeite weder op den wal gebracht kunnen worden. TGB SEIIZESSCHE 01 RUT i blttil verscliijnt Tlaiiiulng-, Woensda^- en Vrijdagavond, uitgescnderd op Feestdagen. I»ij de Firma P. J. ViM UE SASDE <e Ter Kenzen. Or) O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1