A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5013. Dinsdag 2 Juli 1907. 47e Jaargarig. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. T e 1 e f o on No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Dat de gebeurtenissen in trankryk door de Kamerleden, die blijkens de telkens en tel- kens elkaar opvolgende ministeries van een verandering houden, zouden worden benut om te trachten het ministerie Clemeneeau te laten duikelen, is iets dat als het ware van zelf spreekt. Dat er in zulke ernstige voorvalien wel eens het een en ander voorvalt dat men misschien bij kalm beraad anders zou doen ot ook wel eens wat dat een ander op eene andere manier zou doen, ligt voor de hand. Clemen eeau heett dan ook de laatste dagen heel wat aanvallen moeten doorstaan. Hij heeft die echter alien weten af te slaan. Vooral Vrijdag was het een heete dag. Door verschillende sprekers werd Clemeneeau voor de gebeurtenissen in het Zuiden verantwoordelijk gesteld. Er werd aangedrongen op het terug- trekkeu van de troepen. Een der afgevaar- digden maakte het zoo erg, dat hij voorstelde Clemeneeau in staat van beschuldiging te stel- Jen, op grond dat deze een aanslag tegen de staatsinrichting in den zin had en streefde naar het dictatorschap. Dit ging echter zelf's de tegenstanders van den Minister een beetje te ver en dat voorstel was spoedig van de baan. Eene motie vijandig aan de Regeering werd verworper met 350 tegen 230 stemmen. En te middernacht werd eene vertrouwens motie aangenomen met 323 tegen 233 stemmen. De Senaat heeft thans ook de wet op de wijn- vervalsehingen aangenomen, eene wet die de wijnbouwers echter nog niet voldoet. Het muitende Zuiden gaat zijn verzet tegen de Re geering reorganiseeren, dat beteekent dus, dat men nog niet van plan is, het hoofd in den schoot te leggeD. De afgevaardigden der wijn bouwers besloten een verbond der vier departe- menten te stichten met het doelvoort te gaan met het weigereu der belastingbetaling, staking der werkzaamheden door de gemeentelijke be- sturen en bewerken dat de in verband met deze troebelen gevangen genomen strijders worden in vrijheid gesteld. Men vermoedt evenwel dat dit nog een laatste opflikkering van den strijd is, voor deze geheel verloopt. Eene afdeeling muiters van het 17de regiment is Vrijdag te Tunis aangekomen. Zij was sterk 15 officieren en 627 onderofficieren en soldaten. Gedurende den overtocht was de algemeene tucht bevredigend. Er is niets ernstig voorgo- vallen. Bij het ontschepen bevonden zich op de kaden vele nieuwsgierigen. De orde werd door Spahi's en politie gehandhaafd. In Frankrijk zelf komen echter nog gevallen van verzet tegen de discipline voor. In Chatel- lerault wierp, gedurende een militaire oefening, een reserve-soldaat van het 32e regiment infan- terie geweer en ransel op den grond, terwijl hij eenige antimilitaristische uitroepen deed. In de kazerne vocht hij tegen een bataljons-adjudant en wierp hij een ander officier tegen den grond. Omtrent de gebeurtenissen in Portugal lekt niet veel uit dat men als betrouwbaar kan beschouwen aangezien de censuur geen berichten doorlaat. Gemeld wordt, dat Koning Carlos het plan heeft afstand te doen van de regeering ten behoeve van den Hertog van Oporto. Dit wordt onder voorbehoud vermeld, maar zeker is het, dat de toestand daar zeer ernstig is. Evenmin is het voor de bevolking in Itasland couleur de rose. De politieke partijen zijn na- tuurlpk aan het beraadslagen teneinde hunne houding te bepalen bij de aanstaande verkiezin- gen voor de Doema. Deze zullen plaats hebben volgens eene weer minder vrijgevige kieswet. Een gemakkelijk middel om ongewenschte af gevaardigden te weren, een middel echter dat alleen in Rusland valt toe te passen. Eerst waren de sociaal-demoeraten dau ook al voor- nemens aan de verkiezingen maar niet meer deel te nemen, omdat de nieuwe kieswet hunne kansen zoo verminderde, doch nu is besloten tot eene levendige deelname, in St. Petersburg tenminste. Het voorgenomen plan tot het uit- schrpven eener algemeene werkstaking, hebben zij laten varen. Ondertusschen is het er allesbehalve rustig en evenmin veilig. Te Odessa is de genees- kundige inspecteur en scheepsdokter der Rus- sische stoombootmaatschappij Popol door twee havenarbeiders doodgeschoten. De moordenaars zijn ontsnapt. Te Simferopol heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen politie en twee misdadigers. De politie wilde deze arresteeren, maar de misdadigers schoten op de agenten en verwondden deze. De woedende menigte en andere agenten zetten de vluchtende bandieten na. Het werd een ware wedloop, waarbij een commissaris van politie werd gedood en nog eenige agenten werden gewond door schoten der vervolgden. Laatstgenoemden zochten ten slotte een toe- vlucht op den zolder van een huis. Militairen omsingelden daarop het huis en losten een salvo, waardoor de beide vluchtelingen doode- lijk werden getroffen. Over den aanslag te Tiflis wordt nog ge meld dat de man, die de eerste bom wierp, in hechtenis is genomen en eveneens de eigenaar van den winkel, waarin die bom ontplofte. In een tramwagen werden eenige personen in hechtenis genomen, die in het bezit van enkele nieuwe 3roebel-banknoten werden bevonden, welke alkomstig waren van het geroofde geld. Men heeft echter daarvoor nog meer gevonden. In eene weide achter de kazerne zag men een groep mannen, die bij het naderen der politie op de vlucbt gingen, twee ledige zakken achter- latend, welke beide den stempel der Kroon droegen, met inschrijvingen van 90.000 en 150.000 roebels. Men heeft in Rusland met alleen van de ban dieten te lijden, daarvan getuigden ook reeds vroegere voorvalienthans wordt uit Brody gemeld, dat een herberg op den landweg in de nabijheid van de Russische grensstad Radzi- wilof Vrijdag door 14 kozakken werd overvallen. Deze barbaren plunderden voorts het huis van een graanhandelaar, doodden dezen en zijn vrouw, verwondden hun ouden, bij hen inwonenden vader en sloegen een zwager de beide handen af. Zij staken vervolgens het huis in brand en gingen op de vlucht. Twee kozakken werden op Oostenrijksch gebied in arrest genomen. Als die handhavers der rust op dergelijke wijze huishouden bij vreedzame ingezetenen, hoe gaan zij dan wel te werk wanneer zij door hunne bevelhebbers tegen oproermakers of den vijaud worden afgezonden EERSTE K A M E R. Vergadering van Zaterdag. Arbeidscon tract. De heer Stork geeft, alvorens hij zijn bezwaren tegen het ontwerp ontwikkelt, uiting aan zijn goede gezindheid jegens de Regeering. Het ontwerp echter levert een groot. gevaar op voor de ontwikkeling van de nijverheid en zal in velerlei opzicht den ondernemingsgeest fnuiken. Waarom zijn de mannen van de practijk niet te voren gehoord Voorts wijst spreker op de hoogst onzedelijke strekking van art. 1637r, waardoor men hem, die een gemeene daad verrieht, toch loon moet betalen. Een ander bezwaar geldt art. 1638c, de uitbetaling van het voile loon bij ziekte, welk artikel, al is het ook niet bindend, aanleiding zal geven tot zeer veel strubbelingen. Ook tegen het staangeld en den opzeggingstermijn heeft spreker bezwaren, ze zullen geen doel treffen. Nog is spreker gekant tegen de uniforme regeling bij dit ontwerp. Met den heer Regout is spreker het eens dat deze wet is onpractisch, plaagzieken wantrouw- wekkend. De heeren Hovy en v. d. Feltz verdedigen het ontwerp, de heer Franszen verklaart er zich tegen. Donderdag 11 uur voortzetting. TER NEUZEN, 1 Juli 1907. Gedurende de groote vacantie worden de studenten aan de Technische Hoogeschool de heeren K. H. A. Wichers en Th. W. Mundt, werkzaam gesteld als buitengewoon opzichter bij de werken tot verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen. De fietsclub ,/Nooit Genoeg" te floek kan toch onder alle omstandigheden haren naam niet bandhaven. Regen had zij althans jl. Zaterdag ter gelegenheid van den door haar op St. Pieter uitgeschreven wedstrijd te veel. Reeds van den vroegen morgen sijpelde de regen gestadig neer, de wegen doorwekend en weinig belovend voor het dien dag uitgeschreven inter- nationaal wielerfeest. Met den middag den tijd dat het programma een aanvang nam,bleefhet eenigszins droog en dit was oorzaak dat althans de belangstellenden uit de naaste omgeving zich opmaakten om aan Hoek een bezoek te brengen. De plaats waar de eerste Zuid-Nederlandsche rijwielfabriek der Gebr. Kaan is gevestigd, die haar fabricaat naar ver re streken verzendt, schijnt voor het wielerende deel der menschheid in deze streek nog altijd een bijzoudere aan- trekkingskracht te hebben behouden. Het bleek evenwel alras, dat de belangstel- ling deropgekomenenin een beperkten kring was te zoeken. Van ver uit den vreemde, werdeu sporadisch rijders opgemerkt, wat dan ook, den toestand der wegen in aanmerking genomen geen wonder mocht heeten. Omstreeks twee ure des namiddags werd een optocht door het dorp gehouden, waaraan deel- namen de muziekgezelschappen //Elk naar zijn krachten" van Hoek, ,/Samenwerking" van Sluiskil en //De Volharding" van Zaamslag. Daarop volgde een imitatie-automobiel, reclame makende voor verschillende merken rijwielen die door de eerste Zuid-Nederlandsche fabriek in den handel worden gebracht. Na afloop van den stoet die door vele belangstellenden werd gevolgd, vingen de wedstrijden in Vogelpik, Poppengooien en Ringsteken aan, terwijl de zooeven genoeinde muziekgezelschappen op de markt een concert gaven. Zij oogsten daarbij algemeeu het applaus der hoorders in. Bij de wedstrijden werd met aniuio gekatnpt. Er werden totaal 648 deelnemers ingesehreven. De premie voor de grootste club, 12,50 werd toegekend aan de vereeniging te Sluiskil met 24 personen, die voor de verstkomende club, eveneens 12,50, aan //De Zwaluw" te Boschkapelle met 10 personen. Voor ringrijden werden de prijzen toegekend als volgtle pr. Kieboom te Westdorpe, 2e pr. A. van Jole te Kloosterzande, 3e pr. P. de Meester te Hoek en 4e pr. Waelput te Zuiddorpe. Voor vogelpik werden de prijzen gewonnen als volgtle pr. J. Buter te Hoek, 2e pr. Kieboom te Westdorpe, 3e pr. Louwerse te Zaamslag en 4e pr. Heijmans te Westdorpe. Voor poppengooien werden de prijzen gewonnen als volgt le pr. Heijmans te Westdorpe, 2e pr. J. Lensen te Zaamslag, 3e pr. J. Bannier te Ter Neuzen en 4e pr. J. Klaassen te Hoek. Voor den wedstrijd voor dames waren 15 prijzen uitgeloofd. De deelneemsters aan dezen karnp, enveloppen trekken, deden Sink hun best, wat wel bleek uit de herhaalde herkampingeu die moesten worden gehouden. De einduitslag was, dat de le prijs werd behaald door mej. Emma Geers te Hoek, en verder door de damesJoh. Goossen te Hoek 2e pr., Bosschaert te Biervliet 3e pr., Fr. Faas te Sluiskil 4e pr., Jacomina Michielsen te Ter Neuzen 5e pr., Sara Wolfert te Hoek 6e pr., Cath. Fermont te Sluiskil 7e pr., Marie Keersemaker te Ter Neuzen 8e pr., Butler te Hoek 9e pr., N. Bareman te Hoek, lOepr., M. Poppe te Veere lie pr., Liza Goor te Hoek 12 pr., N. van der Meer te Ter Neuzen 13e pr., Mina Kiel te Hoek 14e pr. en Magdal. Bareman te Hoek 15e pr. Aan de dames werden voor de door hen be- haalde prijzen fraaie kunstvoorwerpen uitgereikt. Voor de eerstgenoemde wedstrijden werden uitgeloofd geldprijzen van 8, 6, 4 en f 2. Bij de verloting onder de ingesehreven deel nemers viel het heerenrijwiel ten deel aan Jules de Pone op no. 89 en het dames-rijwiel op no. 204 aan D. Tholens te Hoek. Ondertusschen was in de verschillende lokalen het dansen aangevangen en zwierde men daar lustig rond. Tot laat in den avond werd dat amusement voortgezet tot het sluitingsuur waarschuwde, dat aan alles een einde komt. Hoewel de omstandigheden niet medewerkten, mag //Nooit genoeg" met voldoening op den dag van jl. Zaterdag terugzien. Vrijdag werd te Cats door het Bestuur van den calamiteuzen Leendert Abrahampolder aanbesteed a. Het verbeteren en onderhouden tot 30 April 1908 van de aarde-, kram-, steeuglooiing- en andere werken aan genoemden polder. Hiervoor werd het minst ingesehreven door den heer J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 2272. b. Het verhoogen en verzwaren van den in- laagdijk van 1885, van dijkpaal 2 tot den in- laagdijk van 1896. Hiervoor werd het minst ingesehreven door den heer J. Lindenbergh Cz. te Wemeldinge voor 5626. O. m. werd daarvoor ook inge sehreven door de heeren J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 6846 en J. Wolfert te Hoek voor 8400. Door ingelanden van de Groote- en Kleine Zuiddiepe polders werd Donderdag, op een door hen te IJzendijke gehouden vergadering ter ver- vulling der door het overlijdeu van den heer De Bats ontstane vacature van ontvanger griffier, benoemd de heer G. A. Carpreau, met 8 stemmen. De heer Hendrikse verkreeg 7 stemmen. Twee brief]es waren bianco. A. s. Donderdag 4 Juli wordt in 't land van Cadzand te Groede op de weide van den heer J. H. de Bliek het tiende Zomerfeest der Chr. Jongelingsvereenigingen gehouden, aanvan- gende ten 10 ure. Sprekers zijn de volgende heeren E. van A ken van Rotterdam (zendeling), Ds. Dijkman van Rozenburg, Ds. Van Dis van Zaamslag, Ds. Van der Hoek van Ierseke, W. de Smidt van Cadzand, H. Stavinga van Oude Pekela, D. J. van Wijck van Groede en J. Zalman van Rotterdam, zendeling onder deJoden. Met ingang van 5 Juli worden het rijks- telephoonkantoor te Breskens, alsmede de aan dit kantoor rechtstreeks aangesloten of nog aan te sluiten perceelen en openbare spreek- cellen, opgenomen in het telephoonverkeer met de Belgische plaatsen welke tot de telephoou- gemeenschap met Kloosterzande zijn toegelaten. In de Vrijdag te IJzendijke gehouden buitengewone vergadering van ingelanden van den Retranchementspolder is met algemeene stemmen tot dijkgraaf benoemd de heer J. A. Neeteson. Clinge, 30 Juni. Gisteren bezochten de leerlingen van den Landbouwcursus alhier. onder leiding hunner onderwijzers, de heeren Derksen en Eggermont, de Emmahoeve in den Emma- polder. Met groote belangstelling werd gedurende een drietal uren het vele merkwaardige nagegaan, dat daar op het gebied van den modernen land- bouw te zien is. Machines voor alle mogelijke landbouwarbeid, o. a. eene maaimachine, die de schoven nefjes gebonden aflevert, een dorschmachine, die't graan zuiver in den zak brengt, bietenrooiers, enz., te veel om op te noemen. Ook voor de aller- kleinste werkzaamheden, als aardappelen door- snijden voor pootgoed, vindt men er een- werktuig. Op het gebied der paardenfokkerij ziet men tal van fraaie merries, meest met veulen, alien van het nieuwe ras Zeeuwsch-Belgiseh trek- paard. Bepaald mooie dieren, die allerlei onder- scheidingen hebben behaaldt Nog is eigenaardig de varkensfokkerij, alle Yorkshire-ras. Ze loopen er bij dozijnen. Verder bezagen wij de gebeele inrichting van - yfcaayw cub TEB VEUZEISGHE COERAJT. Hit bind verscliijnt Ulaandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, niigeioDderd op Feeufdagen. bij de Firma I". J. FAS BE SAI'PE te Ter A'euzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1