No. 5012. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 29 Juni 1907. 47e Jaargang. Buitenland. Binnenland. TWBBDB BLAD. flet schijnt dat de oproerige Fransche soldaten naar Algiers eu Tunis zullen worden vervoerd. Dat bericht heeft een diepen indruk gemaakt. Deze soldaten hooren alien in oproerige districten thuis en hunne bloedverwanten maken zich door die plotselinge scbeiding zeer ongerust. De 620 verbannenen zijn Woensdag te Ville- francbe-sur-Mer aangekomen en daar op twee gereed liggende kruisers ingescheept. Er waren buitengewone maatregelen voor hunne ontvangst getroffen en een groote troepenmacht was aan- wezig. In afwachting van hun vertrek naar Zuid-Afrika schreven de soldaten brieven en briefkaarten aan hunne verwanten, die zij aan menschen uit het publiek verzochten voor hen ter post te bezorgeu. Eerst nn deze verbanningsmaatregel wordt uitgevoerd, dringt de diepe beteekenis er van by de betrokkenen door. Dit voorkoint echter niet, dat nog andere gevallen van insubordinatie zich voordoen, hoe- wel Minister Picquart in de Earner heeft ver- klaard, dat zij, die beweren dat er bij het leger een algemeenen indisciplinairen aardbestaat het verkeerd voor hebben. Uit de verschillende beriehten in het zuiden van Frankrijk kan men opmaken, dat de bewe- ging der wijnboeren eenigszins aan het verloopen is. De Fransche bladen hebben zich natuurlyker wijze de laatste dagen vooral met Marcelin Albert bezig gehouden. Het lijkt dat deze van zijn bezoek aan den Minister-president niet veel ple/ier heel't gehad. Hij heeft echter vol- daan aan zijne belofte oin te trachten eene verzoening te bewerken. De vage toezeggiugen, door hem uaraens den Minister-president gedaan, zijn niet erg gunstig ontvangen. Na het vol- brengen der taak die Albert zich had voorge- steld, heeft hij zich te Montpellier aan de justitie gevangen gegeven. Het gevormde tweede comite der wijnboeren had nog geen lust het verzet op te geven en heeft naar het schijnt de reis van Albert naar Parijs, die hij zonder hun medeweten onder- nam kwalijk genomen De Matin zegt dat het uit is met het apostel- schap van Albert Er zijn er ook nog d e hem verdedigen, maar velen klagen hem aan, en verwijten hem zijn reis naar Parijs, vooral omdat hij van Clemenceau 100 fr. voor de terugreis heeft aangenomen. Waar was dat voor noodig zegt men. Als bij geldgebrek had, dat had hij ons moeten seinen, dan hadden wij hem geld gestuurd. Albert v#rdedigt zich met te zeggen, dat hij meende Clemenceau te zullen kunnen over- tuigen van het goede recbt der wijnboeren. En is dat niet begrijpelijk Zijn woord bedwong in het zuiden alle menschen, zou hij dan dien Clemenceau niet kunnen beteren Het comite heeft hem gedrongen zich ge vangen te geven. Toen hij vertrok was van geenerlei geestdrift sprake. Slechts eenige wei- nigen deden hem uitgeleide. En enkele dagen geleden dacht hij dat bij zijne arrestatie beken bloeds zouden vloeien Hij heeft aan Clemenceau de 100 fr. terug- gezonden met bericht dat hij zijne belofte had gehouden en zich gevangen ging geven. Te Agde, waar men hem nog eemgermate toejuichte, heeft hij nog eene rede gehouden, om zijne handeling te verdedigen en aan te sporen tot het volhouden van den strijd. Toen hij aan het paleis van justitie te Mont pellier kwam, vloeiden hem de tranen over de wangen. Nadat hij binnen was gekomen onder- ging hij een kort verhoor en werd toen naar de gevangenis geleid. Clemenceau deelde Donderdag in den Minis- terraad mede dat het hoe langer hoe duidelijker blijkt, dat er in het zuiden een ontspanning is ingetreden. Ook uit Lissabon wordt gemeld, dat de al- geraeene toestaud in Portugal verbetert, hoe- wel er uit dat land ook nog beriehten van opstootjes komen nainelijk te Brega, Villa Reral en V ina de Castelillo. De troepen moesten vuren en er wordt gesproken van 100 dooden en 600 gewonden. In Oporto sloegen de regi- menten aan het muiten. Uit Rusland valt weer eens een dynamiet- aanslag te vermelden. Te Tiflis zijn op het Eriwanplein. in het midden der stad, terwijl daar een groote menschenmenigte bijeen was, na elkaar acht bommen geworpen, die met ontzettende kracht ontploften.' Tot op grooten afstand werden ruiten deuren en schoorsteenen vernield. Deze aanval blykt in verband te hebben ge- staan met een roofaanval, die geplee<rd werd op een door vijf kozakken en twee soldaten geescorteerden wagen, waarin zich een bedrag bevond van 350,000 roebel, dat naar een filiaal der rijksbank werd gebracht. Toen de wagen het Eriwanplein bereikte, werd er een bom naar geslingerd die met vreeselijk geweld ont- plofte. De menschen op hot plein stoven in wilden schrik uiteen. Om de verwarring te verhoogen, slingerden de roovers de eene bom na de andere, die alien met oorverdoovenden knal ontploften. De roovers maakten van de algemeene verwarring gebruik, om zich met een -Redrag van 341,000 roebel uit de voeten te maken. De politie heeft den koetsier van den wagen gevonden en hem gearresteerd. Hij was door een bomscherf ligt gewond. In het deerlijk gehavende rijtuig werd nog een bedrag van 900 roebel gevonden. Het aantal gewonden bedraagt meer dan 50. Een soldaat, twee agenten en twee bankbe- ambten zijn gedood. Er hebben verseheidene arrestaties plaats gehad. De Stct. no. 148 bevat een Eon. Besl. van 7 dezer waarbij wordtI. ingesteld eene staatscommissie, aan welke wordt opgedragen a. te onderzoeken 1°. of en zoo ja welke voorzieningen op of van uit den vasten wal alsnog behooren te worden getroffen om bij scheepsrampen op de Nederlandsche kust en meer in het byzonder bij den Hoek van Holland, verlies van menschen- levens zooveel doenlijk te voorkomen en 2°. of en zoo ja welke wijzigingen in de organisatie van het reddingswezen hier te lande behooren te worden aangebracht, ten einde een zoo groot mogelijk nuttig efiect daarvan te verzekeren b. van de uitkomsten van dat or.derzoek aan Ons versing uit te brengen, vergezeld van de noodige voorstellen met toelichting II. in deze Staatscommissie benoemd a. tot lid en voorzitterZijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg b. tot lid en ondervoorzitterde beer A. G. Ellis, Adjudant in buiteDgewonen dienst, ge- gepensioneerd vice-admiraal, oud-minister van marine, te 's Gravenhage c. tot lid en secretaris de beer H. van Oordt, ingenieur eerste klasse van 's rijks-waterstaat te Rotterdam. TER NEUZEN, 28 Jnni 1907. Te beginnen met 1 Juli wordt eene wijziging gebracht in de vertrekuren van den trein naar Gent. De trein nl. die thans van hier vertrekt te 8,20 zal dan tien minuten later vertrekken, dus te 8,30. In het uur van aankomst te Gent is geen wijziging gebracht. Gisteren werd alhier in het /Hotel de Commerce" door den notaris van der Moer ten verzoeke van den heer A. van Dale in het openbaar geveild een gerieflijk en net onder- houden woonhuis met toebehooren en erf, aan de Korte Dijkstraat te Ter Neuzen, groot 99 centiaren. Hiervan werden koopers de heereu J. A. Klaassen en A. J. Tazelear voor de som van 1600. Heden werd alhier in het cafe van den heer E. de Meijer door den bouwkundige J. Scheele, namens den heer F. van de Ree aan- besteedhet bouwen van een woonhuis aan de Blokken bij de Oostkolk te Ter Neuzen. Voor het eerste perceel (metselwerk) werd ingeschreven door de heeren D. de Smidt voor 1500, P. J. Rijnberg voor f 1346, Gebr. Wisse voor f 1283, J. Kolijn voor 1253, W. P. Nieuwelink voor 1249 en J. van der Velden voor 1230. Voor het tweede perceel (timmerwerk) werd ingeschreven door de heeren H. Kaijser voor 1860, G. J. Balkenstein voor 1540 en I. P. Castelein voor 1531. Tot dekknecht bij den Provincialen stoom- bootdienst op de -Wester-Schelde is benoemd E. Mast, thans knecht bij de visscherij-politie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen te Ter Neuzen. De werklieden der firma Little Johnston alhier, maakten gisteren hun jaarlijks plezier- reisje. Met de stoomboot //Luctor et Eraergo" vertrok men des morgens ongeveer 6 ure naar Gent, alwaar men zich, velen met hunne familie, uitstekend amuseerde. Wei voldaan over het gesmaakte genoegen, keerde het reisgezelschap alhier te ongeveer 10 ure des avonds weer terug. In den nacht van Woensdag op Donder dag werd alhier door de surveilleerende agenten aangetroffen zekere J. P., een zeeman van beroep, wouende te Rotterdam, doch thans zwervende. Het wekte hun argwaan op dat hij in het bezit was van een zak waarin zich bebloede vrouwenkleeren bevonden en dat hij zelf nog versche wonden aan het hoofd had. Hij werd daarom in arrest genomen, waarna onze politie zich, in verband met de verkla- ringen van den gearresteerde des anderen daags met die te Middelburg in betrekkiug stelde. Daaruit bleek, dat P. in een vulksslaapstede te Middelburg in een gevecht was gewikkeld ge- weest, om het bezit eener jonge Belgische vrouw en dat hij by die gelegenheid door slagen met een flesch aan bet hoofd was ver- wond geraakt. Hjj was toen uit die slaapstede vertrokken en had ook de kleeren van bedoelde vrouw meegenomen. Bij het inpakken daarvan was her bloed dat hem uit de wonden aan het hoofd liep op die kleeren gedropen, vandaar het bloed waarmede deze waren besmeurd en dat de aanleiding tot verdenking tegen hem deed ontstaan. P. is alhier vrijgelaten en de Belgische jonge vrouw door de zorgen der Middelburgsche politie over de grenzen gezet. Gistera^ond werd alhier door de gemeente- politie aan boord van het Nederlandsche stoomschip //Jenny" gearresteerd, de 25jarige kolentremmer C. S. A. D., geboren te Zutphen, gedomicilieerd te Amsterdam, die als zoodanig te Marseille aan boord van dat stoomschip had dienst genomen. Genoemde D. staat in het Politieblad gesignaleerd wegens desertie bij de marine. Hij heeft reeds een veelbewogen leven achter zich. Toen hij voor 3 jaren te Helle- voetsluis van de marine wegliep (na een zijner superieuren met den dood te hebben bedreigd) was het reeds de derde maal dat hij deserteerde. Hij wist toen in het buitenland te geraken en zwierf een heelen tijd in Italie rond met een circus hij belandde ook in Marokko, bevond zich dit jaar nog op de Alpen in Zwitserland en was zooals wij reeds hiervoren aangaven te Marseille aan boord van de //.Jenny" gekomen. Hi] schijnt er allerminst op gerekend te hebben, dat men hem hier nog zou herinneren aan de rekening die hij in Nederland nog metde marine heeft te vereffenen. Toen men het hem dan ook duidelijk maakte dat hij de politie had te volgen, trachtte hij zich krachtig tegen zijne arrestatie te verzetten. Hij werd echter inge- rekend en heden ter beschikking gesteld van de militaire autoriteiten te Vlissingen. Door den Commissaris der Koningin zijn de periodiek aftredende leden der gezondheids- commissieu alien herbenoemd voor het tijdvak van 1 Juli 1907-1 Juli 1912. In de eom- missien te Ter Neuzen, Hulst en Oostburg werden resp. benoemd de heeren D. Buyze, K. J. A. G. Collot d'Escury en P. van Tiel, de voorlaatste tevens als voorzitter der commissie te Hulst. Volgens mededeeling van den lnspecteur van het Loodswezen is de spitse ton No. 43 in het vaarwater boven Bath opgenomen en is de roode lichtboei No. 42a vernummerd in No. 43. Ligging ongeveer: 51° 21',4 N.b. en 0° 39',1 W.l. (4° 14' O.l. van Greenwich). Verder is het groene, roode en witte licht 100 M. binnen den kop van W.-havendam van Ter Neuzen zichtbaar wit tot tusschen stompe tonnen Nos. 17 en 18 en groen tot even beZ. stompe ton No. 15 met afgeknotten kegel, overigens als aangegeven geeft het merk der lichten Biezelingsche Ham N9R0. ineen geen leiding meer over den rug van Hoedekenskerke en dat van de Magere Merrie N324°0. in Walsoorden niet meer in de bocht van Walsoorden^ is de witte sector van het groeneroode en witte licht op het W.-havenhoofd van Hansweerd over den inloop van bet Zuidergat zichtbaar tot in N355°0. wordt met zonsondergang van 27 Juni 1907 het witte vaste licht met verdnixlerivgen van het baken op de Slikken aan de N.-zijde van het vaarwater in het Nauw van Bath gewijzigd in een gelijksoortig rood eu wit licht, zichtbaar rood van benedenwaarts onder den N.-wal tot ongeveer 40 M. beO. den Stompetonskant in den overloop van Valkenisse naar het Nauw van Bath loopt de lichtenlijn Groenendijk N279°0. even vrij beZ. de stompe tonnen Nos. 36 met afge knotten' kegel tot en met No. 39, die van Bath N74°0. over den toren van Lamswaarde, die van Reigersbergschen polder N359°0., die van Sant- vliet N126''0. en die van de Frederik N149°0., op het benedenste baken van Saeftinge. Zicht- bare wrakken liggen op ongeveer: 51° 23' 19" N.b. en 0° 40' 12" W.l. en ongeveer 51° 22' 50" N.b. en 0° 39' 30" W 1. Ter vergadering van de Classis I.Jzendijke der Ned. Hervormde kerk, Woensdagmiddag te I.Jzendijke gehouden, waren aanwezig 19predi- kanten en 20 ouderlingen. Tot praeses werd gekozen dr. A. Weeda van Cadzand in de plaats van de heer J. Homburg, predikant te Groede, die niet meer wenschte herbenoemd te worden. Met algemeene slemmen werd de scriba en questor herbenoemd. Aan de orde was vervolgens de reglements- wijziging, het vorige jaar door de synode voor- loopig aangenomen, betreffende leertucht, doop en proponentsformule. De wijzigingen omtrent doop (het imperatief stellen daarvan) en leer tucht werden aangenomen respectievelijk met 28 stemmen voor en 11 tegen en 25 voor en 14 tegen. Vooral de proponentsformule lokte veel dis- cussie uit van de zijde der moderne predikanten, wien bij aanneming van die wijziging hunne plaats in de kerk onmogelijk gemaakt zou worden. Hierover was de stemming 24 voor en 15 tegen, zuiver rechtzinnig tegen vrijzinnig. Een voorstel Meuter voor een belasting van predikants-traktemeutenten voor onderlingen bij— stand van weduwen en weezen van predikanten werd voor kennisgeving aangenomen. De voor- steller zelt was afwezig. Men schrijft uit Zuiddorpe Een kras oudje. Dinsdag arriveerde alhier, in het oude vaderland, een vader met zijn zoon uit Amerika. Op zichzelf niets bijzonders, maar wel wordt het vermeldenswaard als men weet, dat de vader in Mei 1.1. 89 jaar geworden is en geen last of hinder van de verre reis gehad heeft. Met vlwggen tred legde hij den weg van station Axel naar Zuiddorpe nog te voet af. Bosclikapelle. Zooals reeds in dit blad gemeld, zijn voor de aanstaande verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad opgegeven 3 candidaten, n.l. de heeren J. Truyman, af- tredend, P. A. StallaertPerdaen en A. Scheele. 't Aftredend lid, de heer C. L. Stallaert, wenschte voor een herkiezing niet meer in aanmerking te komen. Niet minder dan 23 jaar heeft Z.Ed, onai- gebroken zitting gehad en de belangen der gemeente naar best vermogen behartigd. De collecte voor den gewapenden dienst heeft f 3,01° opgebracht. De heer P. B. Mel, wethouder, verkocht deze week aan een mede-ingezetene der gemeente twee merrieveulens van circa 3 maanden oud voor 400. Of de paarden ook duur zijn Bij de Dinsdag gehouden stemming voor leden van de Provinciale Staten, deed zich hier het geval voor, dat het stembureau aan een kiezer een stembillet gaf, en dat deze er geen gebruik van wenschte te maken. Zoodoende werden er 148 stembilletten uitgereikt en toch maar door 147 kiezers aan de stemming deel- genomen. Koewacht. Dinsdagmorgen bemerkten eenige landbouwers in den Kernemelkpolder een schoone vaars, welke als dol door het land liep en aan den oogst veel schade berokkende. Met veel moeite slaagde men er in het dier in eene afge- sloten weide te krijgen. Een paar uur later kwamen er een tiental veesmokkelaars om. Zij hadden zooals ze zeiden dien nacht een tweetal rundereu bij het veesmokkelen verloren, die in verschillende richting weggevlucht waren. Het andere rund werd kort daarna bij een land- bouwer in de Eernemelkpolder niet ver van de grens teruggevonden. Woensdag had ten huiae van den heer E. de Vleeschouwer op het Zand alhier eene vergadering plaats van Stembevoegde Ingelanden in den polder //Nieuw Karnemelk". Uit de rekening en verantwoording van den ontvanger griffier, den heer A. Moerdijk te Zuiddorpe bleek, dat in het dienstjaar 1906/1907 was ontvangen f 1765,29 en uitgegeven f 1182,288 zoodat er een batig saldo was van f 583,005. Yervolgens werd de begrooting over 1907/1908 met inkomsten en uitgaven geraamd op /2032,27. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Besloten werd binnenkort eene buitengewone vergadering te beleggen, waarin het voorstel zal besproken worden van den verkoop van eenig land van den polder aan den landbouwer J. van Regen- mortel. Wijl dit punt niet op de oproepingsbrieven vermeld was, kon het thans niet in behandeling komen. Clinge, 27 Juni. In de heden gehouden raads- zitting werd aan den heer W. Imandt eervol ontslag verleend met ingang van 1 Juli 1907, als onderwijaer met hoofdacte te Nieuw-Namen. Tot onderwyzeres in de nuttige handwerken aan de o. I. school te Kapellebrug, werd be noemd mej. Margr. van Ge'yt aldaar, na drie stemmingen, met 4 van de 8 stemmen. Aan den heer A. van Waterschoot werd toege- staan voorloopig te St. Jansteen te blijven wonen. Een verzoekschrift der telefonisten om ver- hooging der jaarwedde wegens zeer toenemende werkzaamheden werd aangehouden om dit af te doen bij de begrooting. Op een verzoekschrift der onderwijzers om geheele of gedeeltelijke tegemoetkoming in de pensioenbijdrage werd besloten hierover Gedep. Staten te raadplegen. Bij de omvraag wijst de heer Buijsrogge er op, dat door het voortdurend bouwen en dem- pen van slooten er behoefte komt aan roosters en meerdere rioleering. De heer C. L. de Cock wijst op het vuile water, dat tegenover de woningen van Ed. de Munter en de Wed. P. Lansu voortdurend de straat oploopt en geen uitweg vindt. De Voorzitter neemt nota van deze opmerkingen en Burgemeester eu Weth. zullen den toestand onder de oogen zien. Niets meer aan de orde zijnde wordt de ver gadering gesloten. Lamswaarde. Van de op 25 Juni verleende bekroningen aan de //Academie" te St. Nicolaas (Belgie) behaalde de leerling aan de dagschool, P. F. van Dorsselaer Jz. van hier den len prijs Natuurschildering, len prijs Decoratieschildering en 2en prijs Hout- en Marmerschildering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5