J l rnera. T. VAN BORSSUM WAALKES. R. DROST. M. VAN DEN HOEK. A. C. LENSEN. voor uwsch-V!aanderen. No. 5012. Zaterdag 29 *1uni 1907. 47e Jaargang. Vele ingezetenen voor wie het belang van Ter Neuzen het zwaarste weegf. Algemeen is de klaeht over malaise in Terneuzen en terechtde feiten bewijzen het iminershoeveel gezinnen zijn er wel naar Amerika vertrokken hoeveel bootwerkers hebben hun heil moeten zoeken in Gent, Brugge en Rotterdam Is niet het aantal schepen voor onze haven ontzettend achteruitgaande Er wordt niets verdiend, maanden lang is in menig huishouden stille armoede geleden, winkeliers en bakkers moeten tegen wil en dank maanden lang crediet geven en worden met ondergang bedreigd. De bevolking van Terneuzen heeft haar toppnnt bereikt, het aantal personen dat onze gemeente verlaat, is beduidend veel grooter dan dat der vestiging daardoor dalen de huizen veel in waarde, de huurprijzen eveneens Terneuzen gaat niet achteruit, het vliegt achteruit, en wat doet men Men kibbelt of er in den Raad een lid van deze kerk dan wel van die kerk moet gekozen worden, men weet niets anders dan den Kiezers voor oogen te houden dat de nienwe Candidaten nog zumiger zullen zijn dan de vorige en intusschen laat men het getij verloopen tot het te laat is, tot er niets meer te redden valt. Daarom Kiezers, weg met de politiek uit den Raad en kiest vrije onafhankelijke mannen. Het is meer dan tijd dat men den treurigen toestand hier onder de oogen ziewij hebben mannen noodig in den Raad die verder onheil weten te verhelpen met uitzondering van den boerenstand moet Terneuzen bijna geheel leven van de scheepvaart, daarom kiest mannen in den Raad, die veistand hebben van scheepvaart, havenwerken, loskaden, spoorwegverkeer enz. Wij moeten mannen hebben, die weten wat bootwerkers zijn en weten welke behoeften het volk heeft wij moeten mannen in den Raad hebben, die niet behoeven te zeggen tot de regeeringwij zijn leeken, maar die met degelijke argumenten bij de regeering de belangen van Terneuzen kunnen bepleiten. Wij moeten mannen in den Raad hebben, die maatregelen weten te beramen om nenngdoenden te vrijwaren voor oneerlijke concurrentie, en de inwoners niet de dupe laten worden van goedkoope maar vervalschte levensmiddelen. Wij moeten mannen hebben in den Raad, die zonder opvoering van belasting toch de inkomsten voor de gemeente zullen doen stijgen, en dat kan Kiezers, mits men maar mannen heeft die verstand hebben van scheepvaart en handel. Daarom Kiezers, vraagt niet in de eerste plaats tot welke kerk behooren de candidaten, dat heeft geen nut, kerkvervolging hebben wij hier niet, strijd in den Raad over kerkelijke vraagstukken is er ook niethier geldt in de eerste plaats het belang van Terneuzen, kiest dus mannen van wie men verwachten kan dat zij onze gemeente voor verderen achteruitgang zullen behoeden en kiest met ons de heeren ADVERTEN TIEN: 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. e opgaaf van.driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de tweemaal berekend. .etters worden naar plaatsruimte berekend. j der uitgave. rcomire Weru gevormu: voorziner ue ourgemeester, secretaris de heer Doedens, peiiningmeester de heer Zijlstra. Besloten werd tot deelname aan het feest en wel door een stoet te voruien, voorstellende de verschillende volksspelen in die streek, bijzonderlijk IJzendijke. Aan de gemeente zal oui finantieele steun worden gevraagd. Philippine. In de Gemeenteraadszitting van 25 Juni j.l. bracht de burgemeester het voorstel ter tafel, om by gelegenheid dat H. M. de Koningin een bezoek zal brengen aan Ter Neuzen op 14 Sept. a. s., II. M. bij genoegzame deelneming met de visschersvloot van Philippine in het voorbijvaren op het einde van den Braak- den dag zijn, hadden twist gekregen. Toen de mannen, waarmee zij leefden, en die's avonds met elkaar aan 't drinken waren geweest, om- streeks tien uur thuis kwamen, had een van hen, zekere WK., zicli met dien twist be- moeid, waarop de ander, een berucht individu, d. L. geheeten, K. had bij de keel gegrepen, buiten het hofje gesleept, en hem daar een aantal steken en sneden toebracht, waarvan een in het onderlijf. Ook de vrouw van d. L. moet K. eenige stompen en trappen hebben toegebracht. Onder den uitroep Je steekt me zeeg het slachtoffer ineen. Geruimen tijd heeft de vreese- lyk verwondde in den hevigen stortregen op de rdat de politie werd n diens vrouw arre- overbracht naar het gecoustateerd werd, stig is. or den heer Olivier, in de Iste afdeeling, justitie gesteld. De ir leefde, is op vrije ner begonnen. Dat hevige windvlagen, n de wegschuilende neer op het afscheid 'J; begin. Toch is 't eest dan nu hieraan ons door een lezer b van Lennep maakte j jaar 1855 igste dag. komen, waar ik zag, rnomen. ;en blad, ?en, sens had, ven. (Zutph. Ct.) del en Fabrieken euzen. j de Firma P. jr. VAS »E IAABE de Ter Xeuaen. 3aaiu uc uiuc v tin sdag 26 Jnni 1907. q Rompu. de heeren Tholens, Lensen, ramer. worden gelezen de notulen e kleine wijziging worden gd den Voorzitter een uit- rdamsche Courant, waarin Kamer van Koophandel te in adhaesiebetuiging dezer lorstel tot het steuner. met ijn op Zuid-Amerika. Dat »n deze Kamer op zijn voor- blijkens de notulen besloot. irzitter geeft de secretaris [arner verzonden schrijven, de Kamer alhier besloot tcrwijl voorts de motieven sluit hebben geleid. dat hieruit dus voldoende t is, of op een misverstand oe en verklaartzich voldaan. r gedaan van een schrijven Kramer, Lensen en Drost e vergadering der Kamer te Juni. dat deze vergadering reeds eger.s omstandigheden weer 3ij heeft echter zoo spaedig lieu we vergadering belegd, aer thans bijeen is. Als bij mschte men deze vergadering hrijven van den heer Bekaar ,n 's Rijkswaterstaat. It toestemmend. De vergade- ndere heeren gevraagd, naar at een deel van den inhoud ider dagteekening van 3 Juni adres aanleiding gaftoteen res wordt wel gesproken van wordt gesproken van havens, aakt, dat zijdelings goedkeu- et oude plan B. ipreker geen havens, maar ig het plan van de Maritime dat we het daarover in de n is tot vaststelling van het ijwel eens waren. Toen van vas is nog in overweging ge- opdat geen twijfel zou kunnen tot de afmetingen als door de s -„ngegeven, maar toen hebt u, mijnheer de Voorzitter, voorgesteld om te spreken in den enkelvoudigen vorm. Aangezien nu echter blijkt dat onze bedoeling toch nog misverstaan wordt, stel ik voor om nog een nader adres aan den Minister te zenden, opdat duidelijk blijker. zal, dat we wenschen een maar niet havens. Ik geloof, mijnheer de Voorzitter, dat we dit doel doel tamelijk duidelijk uiteen zetten, wanneer we het volgende schrijven nader ter kennis van den Minister brengen De Kamer van Koophandel te Ter Neuzen neemt de vrijheid de aandacht van Uwe Excellence nogmaals te vragen voor eene toelichting op haar adres van 3 Jnni 11. Uit een door haar van den heer Hoofd-lngenieur- Directeur in de llde directie ontvangen schrijven dato 18 Juni 11. blijkt toch dat de inhoud van dat adres aanleiding heeft gegeven tot misverstand, het voortbe- staan waarvan zij in verband met het slot van dat adres zeer zou betreuren. De bedoeling van haar adres is geen andere geweest iTiariiiiuc dan te erkennen, dat een haven, als door de Mariiime Vereeniging voorgesteld, volkomen io de behoeften van den '•handel van Ter Neuzen zou voorzien en voldoet aan de wenschen van alle belanghebbenden, wat van de uitvoering van vroegere plannen niet te verwachten is; maar dat voor de belangen van een deel der bnrgerij niet onverschillig wordt geacht de plaats waar die haven zal worden gemaakt en indien de mogelijkheid bestond die haven dichter bij de kom van Ter Neuzen te maken dit de voordeelen van dat werk nog zou verhoogen. Op die gronden verzocht de Kamer, in het aangehaalde adres, Uwe Excellence »een onderzoek te doen instellen „naar de meest geschikte plaats voor een haven van „ongeveer dezelfde afmetingen als die door de Maritime Vereeniging voorgesteld Waar nu de Hoofd-Ingenieur Directeur te Middelburg, naar aanleiding van bovengenoemd adres, meent, dat eene uitvoering van het zoogenaamde plan B aan den wensch der Kamer voldoet, veroorlooft deze zich er Uwe Excellentie op te wijzen, dat dit niet het geval is, maar dat de uitvoering van dat plan der Maritime Vereeniging, zoo mogelijk dichter bij de kom der gemeente, haar gewenschter voorkomt, dan eenig vioeger plan. De Voorzitter: Als ik den heer Lensen even mag antwoorden, dan moet ik opmerken, dat het slot van onzen brief niet zoozeer op het in den brief zelve be- handelde onderwerp, als wel op vroegere toestanden spreekt. Nu de Kamer zich neerlegt bij het denkbeeld om eene haven binnendijks te wenschen, moest toch een motief aangevoerd worden, waarom de Kamer nu veranderd is, hoewel zij eerst met een ander plan is meegegaan nl. dat tot het maken van losplaatsen langs het kanaal in eene rechte lijn. Het spreken van havens sprak dus niet op het thans aan de orde zijnde plan. De heer Drost: Het is daarom jammer, dat ons adres verkeerd schijnt te worden gelezen. De VoorzitterEr moet niet uit het oog verloren worden, dat we ons tot een autoriteit wenden met eea verzoek en dat de Minister altijd vrij blijft om een ander ontwerp uit te voeren, dan dat hetwelk wij wenschen. De heer Dro9t stemt dat toe, maar meent dat er ook geen bezwaar tegen kan zijn, om, wanneer, zooals thans blijkt de Hoofd-Ingenieur iets anders uit onzen brief leest dan wij er mede bedoelen, wij er nog eens nader op terugkomen. De Voorzitter: Het concept van onzen brief, zoeals die door de Kamer is goedgekeurd, is hier nog ter tafel er is niets aan veranderd. De heer DrostDat wordt ook niet beweerd, we vinden het alleen jammer, dat we blijkbaar nog niet duidelijk genoeg geweest zijn en wenschen ons daarom nader te verklaren. De heer Tholens: Wanneer we dat schrijven ver- zenden, verklaren wij wel dat we de haven zoo dicht mogelijk bij Ter Neuzen wenschen, maar dan moet die met het oog op de afmetingen, in elk geval komen ten zuiden van de Staalfabriek. De heer DrostDat is ook in de vorige vergadering besloten. Er is woordelijk gezegd, eene haven in den geest als het plan der Maritime Vereeniging. Die kan men niet maken aan de noordzijde van het terrein der Staalfabriek. De heer Tholens is van meening dat met havens aan deze zijde der Staalfabriek ook aan hetgeen men wenscht ware tegemoet te komen, men krijgt daar wel geen haven van 600 M, maar toch twee van een paar honaerd Meter. De heer DrostDat noem ik geen havens, maar haventjes en daarmede is Ter Neuzen niet gebaat. De heer Tholens: Naar mijne meening is Ter Neuzen daar wel mede geholpen maar niet met eene haven op zoo verren afstand der kom. In het belang der gemeente is dat niet, misschien in dat der expediteurs, dat is mogelijk. De heer Blankers Wanneer plan B wordt uitgevoerd zooals dit vroeger is ontworpen, komen de havens voor een groot deel op het terrein dat thans voor opslagplaats gebruikt wordt en gaat er dus daar var, af. Wij zeggen nu laat het bestaande zooals het is, en maakt iets geheel nieuws, daar krijgen we dan uitbreiding en modernisatie. De heer TholensDan wordt er aan het bestaande niets gedaan, dit is toch ook wel noodig. Het komt mij voor dat er te dien opzichte toch wel eenige con- cessie zou behooren gedaan te worden. Als de haven zoo ver van Ter Neuzen komt, zal er niet veel te doen zijn. Er is den gerueenteruad op gewezen dat het daar een tweede Feijenoord zou worden, maar ik denk, dat het in een minimum van tijd eerder een Vlissingen zal zijn. De heer Blankers: Denkt u dan dat die haven hier eventueel door eene maatschappij zal worden geexploi- teerd evenals dat van de haven te Vlissingen door de maatschappij »De Schelde" geschiedt De heer Tholens: Neen, maar ik bedoel dat er niets te doen zal zijn. Er zal daarvan alleen voor een' hout- haven gebruik van gemaakt worden en om daarvoor alleen eene haven te maken acht ik niet gemotiveerd. De heer Drost: Wil u het hout hier dan weg jagen De heer TholensIk voorzie dat het opslagterrein dan spoedig zal vol gelegd worden met hout en dat dit daar jaren zal blijven liggen. Dan is er weer ge- brek aan plaats. De heer DrostIs u er dan bang voor dat het ter rein spoedig zou vol liggen met hout? Ik meen dat dit een goed teeken zou zijn, want dat hout moet hier toch niet blijven, doch verder worden vervoerd en dus ook weer verwerkt worden. Wat nu overigens uwe opmerking betreft, dat het alleen eene lioutbaven zou zijn, wil ik onder het oog brengen, dat daar evengoed als thans aan de bestaande kaden alle goederen zouden kunnen worden gelost en geladen. We willen ook juist het tegenwoordige emplacement van te grooten toevoer ontlasten. De heer Lensen Er wordt nergens gezegd dat die haven, zooals de Maritime Vereeniging die voorstelt uitsluitend eene haven voor het lossen van hout zou zijn. Overigens is het mijne meening, dat, wanneer de regeering kans ziet om de haven veel dichter bij de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 6