CaQdidaatstellingen G^meenteradea. Gemengde beriehten. Vervolgens wordt behandeld het ontwerp tot Rijksopsporing van delfstoffen. De heer De Ram gaf in overweging niet voort te gaan met boringen, als de in uitvoe- ring zijnde boringen geen steenkolenlaag op- leveren op 1000 meters. Waar in Zuid-Limburg uitgestrekte kolenhoudende terreinen liggen op geiinge diepte terwijl we de krachten missen om die te exploiteeren, is er geen aanleiding elders dieper dan 350 meters te gaan zoeken. De heer an Kol acht echter Staatsexplota- tie op krachtige en rationeele wijze gewenscht, om te weten wat in den bodem van Nederland zit. De Minister van Waterstaat sluit zich hierbij aan, waarna het ontwerp wordt goedgekeurd, zoomede een ontwerp tot goedkeuring van onder- handschen verkoop van grond aan L. Das, hotel- houder te Prinsenhage verhooging van het Ie lie hoofdstuk der begrooting van uitgaven van Ned.-Indie voor 1907 conclusie van het ver- slag der commissie omtrent de inlichtingen op het adres van A. Massink, gepensioneerd 0. I. ambtenaar te Soekaboemiwijziging der wet van 1878 betreffende de apothekers-examens nadere voorziening met betrekking tot de tiend- rechten, behoorende tot het Kroondomein. In behandeling komt nu het wetsontwerp met betrekking tot het korps mariniers. De heer erhey kon zich met het ontwerp niet vereenigen, in zoover aan een ook door hem goedgekeurde lotsverbetering van het per- soneel wordt vastgekoppeld de geleidelijke op- heffing van het korps. Spreker dringt er bp den Minister op aan, dat hrj de lotsverbetering van het personeei zal afscheiden van de sluiting van de werving. De heer Duymaer van Twist noemt de hou- ding van dezen Minister, die thans voor op- heffing van^ het korps is, doch voor 6 maanden die ophefling een fout acht, eenig in onze parlementaire geschiedenis. Zijn bezwaren tegen dit ontwerp waren nog grooter dan die tegen het eerste. Er zal geen voldoende per soneei voor de marine zijnde marine zal worden gedesorganiseerd. Daaraan doet spreker niet mee. De heer De Waal Malefijt sluit zich bp dit betoog aan. De Minister heeft zijn vertrou- wen niet. De heer Hugenholtz stelt de volgende (later te behandelen) motie voor: //De Kamer, van oordeel dat aanneming op zeer jeugdigen leef- tijd, van vrijwilligers bij de marine anders dan met voorloopige verbintenis gedurende den opleidingstijd behoort te worden gestaakt, gaat over tot de orde van den dag". De heer an Wassenaer acht opheffing van het korps mariniers ongewenschtde heer Jansen ('s Gravenhage) kritiseert 's Ministers wisselende houding, maar is voor 't ontwerp de heer Thomson sympathiseert met het voorstel. De Minister van Marine betoogt, dat hp niet van beginsel is veranderd reorganisatie van het korps mariniers bleef zijn doel. Maar door het votum over zijn oorspronkelijk ontwerp was hp gedwongen een anderen uitweg hier- voor te zoeken. Spreker vreest niet voor in- compleet bij de marine, en acht het korps overbodig. Na repliek van den heer Verhey stelt de heer De Waal Malefijt met anderen een motie voor, om de lotsverbetering van het korps los te maken van de reorganisatie. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een afzonderlijk wetsontwerp, waarbij de quaestie van het blijvend gedeelte der militie opnieuw aan het oordeel der Staten-Generaal wordt onder- worpen en daaromtrent met volledige toelichting van de zaak, zoowel met betrekking tot het beginsel als tot de wijze van uitvoering, een beslissing wordt voorgesteld in den geest van het Kabinet. Bij dit wetsontwerp wordt in de begrooting roor 1907 de wijziging gebracht, welke nog voor dit jaar noodig wordt tengevolge van de vermindering van het blijvend gedeelte bij de militie tot een getal, waarmede met zekerheid kan worden volstaau, om in de eischen van den dienst, met inbegrip van de kadervorming, te voorzien. Die wpziging is ten deele het gevolg van een vermindering, voor zoover re zij veroorzaakt wordt door het onder de wapenen houden van een geringer aantal manschappen, dan waarop in de begrooting voor 1907 is gerekend, ten deele van eene verhooging, voor zooverre de beschikking gevraagd wordt over een bedrag, noodig tot het treffen van voorzieningen, welke met de beperking van het blijvend gedeelte verband houden. Bij zijn voorstellen tot beperking van het blij rend gedeelte, wordt de Minister van Oor- log, wat het beginsel betreft, geleid door de- zelfde overwegiugen, welke bij zijn ambtsvoor- ganger voorzaten en welke nog eens worden saamgevat. TER NEUZEN, 26 Juui 1907. Maandagavond hield de heer YanDalsum, nota- ris te Hulst, in het //Hotel de Commerce" alhier zijne aangekondigde lezing over de beteekenis zijner candidatuur. Hij schetste zijn strijd tegen de z. i. verkeerde toestanden in het Land van Hulst en noemde zijne candidatuur eene uiting van de ontwaakte volksziel. De heer H. W. R. Kramer van Ter Neuzen, die de vergadering leidde, en te voren had te kennen gegeven dat in geen geval debat zou worden toegestaan, zette uiteen het verschilpunt tus- schen de Katholieken die de candidatuur-Van Dalsum steunden en de R. K. Centrale Kies- vereeniging te Hulst, die weigerde eene alhier bestaande afdeeling met ruim 100 leden als afdeeling te aanvaarden. De vergadering werd door een zeer talrpk publiek van verschillende richtingen bijgewoond en had een bij uitstek ordelijk verloop. Gisteren voormiddag geraakte nabij Sas van Gent een os in het kanaal. Na op de hofstede van den heer P. Ramondt verschillende hulp- middelen te hebben verkregen is het, met behulp van een aantal personen, gelukt het dier weer op het droge te trekken. Dezer dagen had een landbouwer uit deze omgeving zich naar Assenede begeven, om aldaar van iemand eenige biggen te koopen. Aldaar gekomen bood hij voor de biggen 47 cent per kilogram. De ander antwoordde hem //daar kan je mijn paard ook wel voor koopen". De land bouwer hield hem aan zijn woord en verklaarde het paard aan die voorwaarden te willen koopen Hij verkocht terstond het paard weer aan een ander voor 70 cent per kilogram. Toen het op een leveren aankwam, verklaarde de koopman te Assenede zijn paard niet te willen leveren en dat hij dien handel slechts als een grap beschouwd had. Nu, het was voor hem geen voordeeligen handel, want hem was voor dat paard fr. 1800 geboden, terwijl hjj er op de voorwaarde van den verkoop per gewicht te nauwernood fr. 900 zou hebben gekregen. Onze landbouwer was echter met de weigering niet te vreden, en gaf de zaak in handen der justitie. Thans is de zaak geschikt en heeft de land bouwer genoegen genomen met eene schade- vergoeding van fr. 100, hem door den eigenaar van het paard uit te betalen. Zooals reeds in ons vorig nummer werd gemeld is bij kon. besluit benoemd tot notaris binnen het arr. Middelburg ter standplaats Sehoondijke de heer W. 0. de Smidt, candidaat- notaris aldaar. Deze benoeming is geschied in de plaats van den heer W. G. de Smidt, vader van den nieuwen titularis, die van 15 Maart 1867 tot 17 Mei 1907 te Sehoondijke het notarisambt vervulde. Als bijzonderheid dient vermeld, dat nu reeds 90 jaar het ambt van notaris door de familie De Smidt te Sehoondijke werd bekleed. Immers de nu afgetreden heer De Smidt, was opvolger van zijn vader, die in 1817 werd benoemd. Hoek. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer alhier komen voor no. 1 de heer A. C. Abrahamse te Vlissingenno. 2 de heer A. van den Ende te Middelburg. Axel. Door de antirev. kiesvereenising werden voor de a.'s. gemeeuteraadsverkiezing van drie leden gecandideerd de heeren W. Dieleman (aftr.) en J. Weijns. Boschkapelle. Een landbouwer onzer ge- meente had een beste koe, die, een paar jaar geleden, door een jongen dikwijls werd geplaagd en hem dan ook eens verwondde. Sinds was het dier lastig voor vreemden en vie! nu een jongen aan die door hare weide liep zij stiet hem omver en bij, niet goed ter been, zou het er slecht hebben afgebracht, als niet gelukkig in de nabijheid een wegwerker aan den arbeid was geweest, die hem met veel moeite spoedig kon ontzettennu kwam hij met enkele ge- ringe kneuzingen vrij. De landhouwer heeft zijne koe, het beste dier uit zijn stal, aan een veekoopman uit Hulst verkochteen zijner zoons moest echter mede het beest te leveren, om het onderweg te kalmeerenhet dier was onhandelbaar als het hem niet zag en door hem werd toege- sproken. Philippine. Maandagmorgen werd alhier aan de bedroefde ouders Teirlinck bericht, dat het lijk van hun oppassenden zoon, den steun van hun ouderdom, Gustaaf Teirlinck even bo- ven Keulen is opgevischt. Voor zijne mensch- lievende daad om het leven van zijn evennaaste te redden heeft hij zelf het leven moeten in- boeten. Hij is 26 jaren, ongehuwd en was in Philippine algemeen geacht om zijne deugden. Koewaclit. Yrijdagnaraiddag werd in deze gemeente een meisje van 6 a 7 jaar opgemerkt dat blijkbaar niet wist waar het zich bevond. Op alle vragen gaf het geeu antwoord. Daar het zwak en ziekelijk er uitzag werd het door medelijdende menschen op St. Andries in huis genomen en liefderijk verzorgd. Het wilde echter niets gebruiken. De polite werdgewaar- schuwd en deze deed aanstonds onderzoek. Zaterdag den geheelen dag wilde het kind niets nuttigen dan een beetje melk, en men kon er geen geluid uit krijgen, zelfs schreide het niet. Men kon het raadsel maar niet oplossentot Zaterdagavond plotseling de ouders opdaagden om het kind op te eischen. Het waren menschen uit de Hellestraat (gemeente Stekene). De kleine was Vrijdagmorgen naar de kerk gegaan en toen verdwaald. Het kind was Zaterdagavond zoo zwak, dat het per as naar huis vervoerd moest worden. Provinciale Staten van Zeeland, Gedeputeerde Staten stellen aan de Provinci ale Staten voor aan den heer M. B. G. Hoger- waard, overeenkomstig zijn verzoek, met ingang van 1 October 1907 op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen uit zijne betrekking van hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Zeeland, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, gedurende meer dan 25 jaren aan de provincie bewezen. Met den aftredeudeu hoofdingenieur zijn Ged. Staten van gevoelen, dat het het meest in het be- lang der provincie Zeeland te achten is, de keuze van zijn opvolger te beperken tot de drie thans sedert vele jaren dienstdoende Provinciale ingenieurs, die geheel bekend zijn met den Zeeuwschen waterstaatsdienst en bij wie naar zijn steilige overtuiging de betrekking aan veilige en bekwame handen zal zijn toevertrouwd. Zij bieden daarom de Provinciale Staten de volgende voordracht aan 1. J. A. J. Sibmacher Zijnen. Geboren 13 Aug. 1853. Op 8 Febr. 1883 bij den Provin cialen Waterstaat ir dienst getreden als opzichter. Sedert 1 Januari 1888 werkzaam als ingenieur te Ter Neuzen. 2. Ch. C. Coomans. Geboren 9 Mei 1860. Op 1 Febr. 1892 bij den Provincialen Water staat in dienst getreden als opzichter. Sedert 1 Juli 1895 werkzaam als ingenieur te Goes. 3. F. A. Kloppert. Geboren 20 Nov. 1861. Op 15 Juli 1895 bij den Provincialen Water staat in dienst getreden als opzichter. Sedert 10 Dec. 1896 werkzaam als ingenieur te Zierikzee. De aangegeven volgorde der candidaten is in in overeenstemming met het advies van den aftredenden hoofdingenieur. Ged. Staten stellen voor dat de aanvangs- jaarwedde voor den Provincialen hoofdingenieur voortaan bepaald worde op 4500, met twee tweejaarlijksche verhoogingen van 250. De gemeenteraad van Ossenisse verzoekt een renteloos voorschot uit de provinciale fondsen tot de helft van de op p./m. 18000 ge- raamde kosten, voor de verbetering van eenige wegen. De raad wenscht het begrinde gedeelte van den Lagenweg en het eveneens begrinde op den Zoutlandschen dijk gelegen gedeelte van den grindweg naar Hontenisse door het aan- brengen van eene keibestrating te verbeteren en verder eenige in de kom van het dorp gelegen wegen ten deele te beklinkeren en ten deele te begrinden. Ged. Staten moeten de inwilliging van het verzoek ontradeu. In 1864 werd uit de provinciale fondsen een renteloos voorschot aan de gemeente Ossenisse verleend voor de begrinding van de wegen, welke men thans wil bestraten. Herhaaldelijk, het laatst bij besluit van 13 November 1903 no. 6, zijn door de Staten aan- vragen afgewezen om renteloos voorschot voor de tweede maal tot verbetering van denzelf- den weg, terwijl de Staten blijkens besluit van 10 Juli 1891 met Ged. Staten van oordeel zijn, dat eene gemeente zelf behoort te zorgen voor verbetering van wegen in de kom. De gemeenteraad grondt. zijn verzoek op.de meening, dat de grindweg niet in voldoend bruikbaren staat kan worden onderhouden, doch de Hoofdingenietir van den Provincialen waterstaat acht dit wel mogelijk. Wel is waar erkent die Hoofdambtenaar, dat ten gevolge van het drukke vervoer over den weg een be- hoorlijk onderhoud van dezen als grindweg vrij aanzienlijke offers zal eischen en dat kei bestrating de voorkeur verdient, doch hij schrijft den tegenwoordigen slechten toestand van den weg toe aan het feit, dat aan het onderhoud te weinig wordt ten koste gelegd en de grind, welke er op wordt gebracht, veelal ondoel- matig wordt verwerkt. Het aangrenzend gedeelte van den grindweg. dat bij de gemeente Hontenisse in onderhoud is, waarop hetzelfde vervoer plaats heeft, ligt in veel beteren staat. Eindelijk meenen Ged. Staten er nog op te moeten wijzen, dat de Gemeente zich bij het aanvaarden van het renteloos voorschot in 1864 verbonden heeft tot behoorlijk onderhoud van den grindweg. Zij stellen voor het verzoek af te wijzen. Ter Neuzen. Voor de verkiezing van 4 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld T. van Borssum Waalkes, R. Drost, M. van Hoek (aftr.), A. C. Lensen, P. Moes (aftr.), H. J. van'den Ouden, G. van der Peijl en R. Scheele Dz. (aftr.) Stemming 5, eventueele herstemming 16 Juli. Axel. Voor de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld C. Ph. van de Bilt, P. Dees, W. Dieleman Pz. (aftr.), P. van Fraaijenhove (aftr.), A. E. C. Kruijsse, D. J. Oggel (aftr.) en J. Weijns. Stemming 8, eventueele herstemming 22 Juli. i Boscliliapelle. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld A. Scheele, P. A. Stallaert—Perdaen en J. Truijman (aftr.) Het aftredend lid 0. L. Stallaert is niet gecandideerd. Stemming 6, eventueele herstemming 13 Juli. Graauw. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn benoemd verklaard P. A. Baart en P. A. van Campen, aftr. leden. Hengstdijk. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn benoemd ver klaard L. Kerckhaert en P. van Kroonenburg, aftr. leden. Hoek. Bij de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld: J. de Feijter (aftr.), F. Kaan (aftr.) en D. Scheele Pz. Stemming 5, eventueele herstemming 16 Juli. Hontenisse. Bij de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad zijn benoemd ver klaard Al. Adriaansens en Jos. Hiel, aftr. leden, eh T. C. Serrarens. Hulst. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld A. C. M. Poppe, B. H. Reuling, H. M. F. Yer- wilghen (aftr.) en H. H. M. Wauters (aftr.) Stemming 5, eventueele herstemming 16 Juli. ICoewacht. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld Ch. L. Bonn, Th. Persijn (aftr.) en Jac. Pieters (aftr.) Stemming 2, eventueele herstemming 16 Juli. Philippine. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld E. J. Dumoleijn, E. A. de Mul (aftr.), J. F. Rammeloo Nz. en J. F. Taalman (aftr.) Stemming 1. eventueele herstemming 8 Juli. Sas van Gent. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld J. M. Carpreau, Ch. P. A. Pauwels (aftr.). G. Yersluijs (aftr.) en P. F. de Vleeschouwer. Stemming 4, eventueele herstemming 16 Juli. St. Jansteen. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld J. Yael (aftr.), G. de Buck, C. G. Bleijenbergh, en P. C. van Gassen. Stemming 9, eventueele herstemming 18 Juli. Westdorpe. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn benoemd ver klaard C. van Waes en P. van Waes, aftr. leden. Zaamslag. Bij de verkiezing van 4 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld Joh. de Feijter. J. Platteeuw, J.de Putter Cz. (aftr.), P. de Putter Pz., J. van de Ree (aftr H. M. de Regt, C. Wllhelmus (aftr.), C. W. de Vos en P. J. Wortman (aftr.) Stemming 5, eventueele herstemming 16 Juli. Zuiddorpe. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn benoemd ver klaard C. van Waes en B. C. Puylaert, aftr. leden. Biervliet. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad ziju candidaat gesteld Th. Buysse (aftr.), M. Wadde van Roon, wet- houder (aftr.) en J. Bliek. Zondag was de gemeente Diemen in rep en roer. Eenige militairen van het regiment vesting- artillerie te Naarden, van de lichting 1904, welke voor herhalings-oefeningen onder de wapenen waren geroepen, reisden per Gooische stoomtram van Amsterdam naar Naarden. Onderweg gedroegen eenigen van hen zich in Watergraafsmeer zoo baldadig in de tram, ze sloegen onder andere een groote ruit stuk, dat de conducteur ze niet verder wilde meenemen. Deze haakte op de wisselplaats te Diemen de twee achterste wagens van den trein een- voudig los en liet die met hun rumoerigen inhoud achter. Het voorste gedeelte tram vervolgde de reis. De aehtergebleven soldaten gingen nu als dollen te keer. Sommigen gingen zwemmen in de Keulsche Yaart, waaruit ze door meer nuchtere makkers weer op hei droge gehaald werden. Anderen begonnen kloppartijtjes met de burgers, zoodat onze eenige politie-agent de handen vol had. Dit werd nog erger, toen de meeste achter- geblevenen hun reis wilden vervolgen en hun dit door den controleur der tram geweigerd werd. Ze vulden de voor- en achter'oalcons en moesten daarvan door de politie verwijderd worden. Toen ze niet goedschiks gehoorzaam- den en hemzelve te lijf wilden, heeft deze van zijn sabel gebruik gemaakt en er een paar buiten gevecht gesteld. Zij werden, de een met een hoofdwonde, de andere aan de hand gekwetst, door Dr. Der Kinderen verbonden, waarbij deze eerst van een der woestelingen ook nog een klap bekwam. De ergste belhamel werd gearresteerd en achter slot gezet. Eenigen tijd later verscheen er een patrouille van de vesting-artillerie uit Amsterdam, welke het slagveld verlaten vond en met den arrestant naar Amsterdam terugkeerde. De beide verwonden en nog een paar anderen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2