Ter Neuzensche Courant Dinsdag 25 Juni 1907. No. 5010. TWBBDB BLAD. Rinnenland. Verkiezing Provinciale Staten. FEUILLETON. Landbouwberichten. Men kan veilig zeggen zoo wordt aan het Hbl. geschreven dat welke ook de einduitslag moge wezen van de beraadslagingen der tweede Yredesconferentie, vermoedelijk, ja bijna zekei-, een der vruchten daarvan zal zijn, dat de toe- passing van de vreedzame beslechting van inter national geschillen een eind verder zal worden gebracht. Er is een sterke strooming ten gunste van de verplichte arbitrage in een aantal nader te omschrijven gevallen. Van deze gedachte gaat een voorstel uit, dat van de zijde van Denemarken is te verwachten. Uenemarken wil aan een internationale commissie opdragen de studie van de gevallen waarin en van de regelen naar welke de verplichte arbritage is door te voeren. bracht 7230 stemmen hiervan behaalden N. van Hinte (s. d.) 647, E. P. de Monchy (1.) 2582, P. van der Pols (a. r.) 3696 (gekozen), H. Spiekman (s. d.) 1123, J. van Stolk (1.) 2403. ROTTERDAM V. Uitgebracht 4888 stem- men. Hiervan verkregen de heeren Jhr. Mr. C. G. A. van Asch van Wijk (a. r.) 2735 Mr. A. R. Zimmerman (1.) 2151 stemmen. Gekozen is dus de heer Van Asch van Wijck. Bij de stemming van 11 Juni werden uit gebracht 4549 stemmen. Hiervan behaalden Jhr. Mr. Van Asch van Wijck (c. h.) 2137, K. Ter Laan (s. d.) 615, Mr. A. R. Zimmerman (1.) 1769. DORDRECHT. Uitgebracht 5422 stemmen. Hiervan verkregen de heeren W. H. van Bilderbeek (1.) aftr. 2414N. P. Jongkindt (1.) aftr. 2535, Z. Van Schelt (a. r.) 2670 en Dr. Th. Stoop (s. d.) 546 stemmen. Gekozen werden dus de heeren Jongkindt en Van Schelt. De uitslag der herstemmingen in ZUID- HOLLAND, die we Vrijdagavond door aan- plakking aan ous bureau, hebben gepubliceerd, is als volgt ROTTERDAM 1. Uitgebracht 6803 stemmen. Hiervan verkregen de heeren H. Spiekman (s. d.) 2755, Jac. van Vessem (c. h.) 4048 stemmen. Gekozen is dus de heer Van Vessem. Bij de stemming op 11 Juni werden uitge bracht 6930 stemmen, hiervan behaalden Dr. J. H. Jennes (1.) 1560, H. Spiekman (s. d.) 2045, Jac. van Vessem (c. h.) 3287. ROTTERDAM II. Uitgebracht 3696 stemmen. Hiervan verkregen de heeren Mr. S. J. L. van Aalten Jr. (v. d.) 1817, C. van Dorp (1.) 1879 stemmen. Gekozen is dus de heer Van Dorp. Bij de stemming van 11 Juni werden uit gebracht 7336 stemmen hiervan behaalden Mr. S. J. L. van Aalten (v. d.) 2549, C. van Dorp (1.) 2417, P. J. Helsdingen (s. d.) 781, H. Spiekman (s. d.) 1189, Dr. W. B. van Staveren (a. r.) 3679 (gekozen). ROTTERDAM III. Uitgebracht 3978 stem- men. Hiervan verkregen de heeren C. H. van Dam (1.) 1945, Mr. M. J. C. M. Kolkman (r. k.) 2033 stemmen. Gekozen is dus de heer Kolkman. Bij de stemming van 11 Juni werden uitge bracht 3888 stemmen hiervan behaalden C. H. van Dam (1.) 1729, H. B. van Kol (s. d.) 332, Mr. M. J. C. M. Kolkman (r. k.) 1795. ROTTERDAM IV. Uitgebracht 1820 stem- men. Hiervan verkregen de heeren E. P. de Monchy Rz. (1.) 514, J. van Stolk Az. (1.) aftr. 1306 stemmen. Gekozen is dus de heer Van Stolk. Bij de stemming van 11 Juni werden uitge- 13) z/Mijnheer kan bijna niet misloopen. Een paar honderd schreden verder zal het heldere licht u vanzelf den weg wel wijzen. Het marktplein ligt aan de linkerzjjde, als u deze straat volgthet is niet groot, er staat een gedenkteeken, een echt kunststukwerk, dat u jammer genoeg in het donker niet kan bewonderen. De Colonnaden vormen een zijde van het plein u zal het wel kunnen vinden. Wie in Berlijn goed bekend is, vindt in onze stad gemakkelijk den weg," voegde hij er aan toe, in de hoop den gast aan het praten te krijgen, en zoodoende iets nieuws omfrent hem te ver- nemen. Ernst Mahler deed hem dit genoegen echter niethij glimlachte slechts en had er Schik in, dat de ober-kellner zoo nieuwsgierig was en zoo ijverig zijn best deed om te vernemen, wie de guile gast toch was. Ernst had veel te veel gereisd om dien man niet te doorzien. Hij was in Amerika en Australia geweest, er waren slechts weinig landen in Europa, dien hij niet bezocht had. Overal had hij de menschen nieuwsgierig be- vonden, overal waren zij overdreven gedienstig, wanneer er fooien te halen waren. Hij had ook in dit opzicht door reizen zijn kenms ver- meerderdhij verstond de kunst om op het gelaat van anderen te lezen, wat er in hun hoofd omging, en ook doof te zijn als dit noodig was. Na een vluchtigen groet ging hij de straat in. Ontelbare sterren fonkelden aan den hemel, zoo helder, alsof zij wedijveren wilden met het electrische licht, dat zijn schijnsel tot in de stille straat wierp. Er waaide een scherpe noordoostenwind. Ernst sloeg den kraag van 's GRAVENHAGE. Uitgebracht 21746 gel- dige stemmen. Hiervan verkregen de heeren Mr. W. Dolk (1.) aftr. 11014, E. Edersheim (1.) aftr. 10554, B. Janse (lij aftr. 10351, W. B. van Liefland (r. k.) 9383, Mr. H. J. M. Patijn (1.) aftr. 10375, Dr. W. P. Ruysch (1.) aftr. 10109, Ds. A. S. Talma (a. r.) 9476, K. Ter Laan (s. d.) 2121, Mr. P. J. Troelstra (s. d.) 1933, Von Weiler (chr. h.) 9304 stemmen. Gekozen zijn dus de heeren Dolk, Edersheim, Janse, Patijn en Ruysch. (Het laatste stembureau, Van Swindenstraat, was eerst tegen half elf gereed.) GORINOHEM. Uitgebracht op Mr. V. G. A. Boll (1.) 3135, Jhr. Mr. N. C. de Gijzelaar (c. h.) 3030. G. de Vor Hz. (c. h.) 2859, W. de Vries Robbe (1.) 2025 stemmen. Gekozen dus de heeren Boll en De Gijzelaar, beiden aftredenden. OUD-BE1ERLAND. Uitgebracht werden op de heeren J. L. Verhoeven (a. r.) 2592, G. A. Diepenhorst (a. r.) 2458. P. S. Overwater (1.) 2544, J. Vlielander (1.) 2533 stemmen. Gekozen dus de heeren Overwater en Ver hoeven. Voor deze verkiezingen was de stand 3646, de liberalen verloren zes zetelsRotterdam I, III en V, Dordrecht, Leiden en Schiedam), zij wonnen er een (Rotterdam II), zoodat nu de stand is geworden 31 liberalen en 51 anti- liberalen. Vanaf denzelfden datum zullen op de lijn Hans weertW alzoorden abonnements-kaarten worden afgegeven geldig gedurende een maand en kostende 15,— per lekajuit, 10,—per 2e kajuit, in welke prijzen de steigerrechten zijn begrepen. Met de booten van de Provinciale Stoom- bootdienst op de Wester-Schelde werden op de lijnen VlissingenBreskensTerNeuzen Hoedekenskerke in 1906 in het geheel vervoerd 163.834 passagiers. Het grootste aantal werd vervoerd van Vlissingen naar Breskens, nl. 38.977 in omgekeerde richting 38.613. Van Vlissingen naar Ter Neuzen 34.424 en omee- keerd 33.152. Over het geheele jaar werden op bovenge- noemde lijn vervoerd 163.834 passagiers, ver- deeld als volgt: Januari 8514, Februari 7524, Maart 10.105, April 12.267, Mei 11.372 Juni 17.520, Juli 23.238, Augustus 28.138, Septem ber 18,543, October 10,522, November 7959 en December 8132. TER NEUZEN, 24 Juni 1907. In de Vrijdagavond te Axel gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging //Algemeen Belang" zijn candidaat gesteld voor leden van den gemeenteraad de heerenP. Dees, P. van Fraaijenhove (aftr.) en A. E. C Kruijsse. Met ingang van 1 Juli zullen aan boord der booten van den Provincialen Stoombootdienst van Ter Neuzen en Breskeus naar Vlissingen rechtstreeksche biljetten naar Amsterdam van beide eerstgenoemde plaatsen verkrijgbaar zijn, terwijl ook te Amsterdam biljetten voor Ter Neuzen en Breskens afgegeven zullen worden. zijn manteljas omhoog en trok de pellerine dicht. Rustig vportstappende, had hij weldra de markt bereikt, die werkelijk een fraaien aan- blik bood. Evenals bijna alle marktpleinen was het een rechthoekigen vierhoek, geheel door huizen ingesloten. Aan de noordzijde, tegenover het gedenkteeken, waren de huizen echter met colonnaden voorzien, waaronder zich een groote menigte menschen langs de winkelramen voortbewoog. Wie staan bleef, werd door den stroom meegesleept of zoodanig gedrongen, dat hem niets overhleef dan den stroom te volgen. Tegen den stroom in te gaan, daaraan viel niet te denken. Ernst Mahler had die drukte eenpoosje aan- gezien. Als een wachter stond hij in onbe- weeglijke houding bij het gedenkteeken, slechts nu en dan een trekje aan zijn sigaret doende. Toen de wind nog sterker begon te blazen, en het wel leek, of hem kleine ijspaalden in het gezicht sloegen, verliet hij zijn waarnemings- post en begaf zich onder de menigte. Met belangstelling beschouwde hij de win- kels, die in bonte rij elkaar opvolgden, en waarin aanlokkelijke pracht was uitgestald van alles, wat de mensch kan begeeren. Ernst was er verbaasd overzoo groot steedsch had hij het hier niet verwacht. En omdat hij ruim de tijd had, ging hij hier en daar een winkel binnen om inkoopen te doen. Voor een goudsmidswinkel bleef hij lang be- sluiteloos staan. Hij wilde iets koopen om Christa Maria er mee te verrassen. Hij had haar wel willen overstelpen met het kostbaarste wat hij kon vinden, maar ten slotte behielden zijn verstand en overleg toch de overhand. Hoe mocht hij er toe komen, zijn meesteres zulke geschenken te geven zou men immers vragen. Hij glimlachte, toen hij haar in gedachten zijne meesteres noemde. Ja, zij was zijne meesteres in tweeerlei beteekenis, en in het - Tijdens het bezoek van Prins Albert aan Mechelen deed Napoleon Praet, visscher te Nieuw Namen, mede aan den gondelwedstrijd. Donderdag berichtte men hem, dat de *2e prijs hem ten deel was gevallen. - Bij de Vrijdag te Oostburg gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad vacature wijlen den heer M. M. Meier, werden 218 biljetten ingeleverd. Hiervan verkregen de heeren I. J. Andriessen 28, I. J. van Houte- Tromp 53, M. Lucieer Sr., 45 en M. Risseeuw 84 stemmen 8 biljetten werden van onwaarde verklaai-d. Volstrekte meerderheid 106. Alzoo herstemming tusschen de heeren Van Houte- Iromp en Risseeuw, welke herstemming 2 Juli plaats heeft. Aldaar werden Vrijdagnamiddag van een timmermansknecht Anth. B. bij den timmerman Oh. v. P. een paar vingers zijner linkerhand afgezaagd. le feint Kruis (Eiland) is een knaapje van zekeren M., oud 7 jaar vermoedelijk door het eten van vergiftige bessen, na een smartelijk lij den van een half uur overleden. Zaamslag. Voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel hebben zich dit jaar alhier slechts 14 personen aangemeld. Zeer waarschijn- lijk zullen deze oefeningen dit jaar niet worden gehouden. Zaamslag, 22 Juni. Bij de molenaar J. Geelhoedt hebben een paar koolmeesjes hun nest gemaaktin een aarden kruik, welke een doorsnede heeft van ongeveer 20 centimeter en die ligt op een afdak of kippenren. De eitjes worden thans gebroed en de vogels blijven;rustig in de kruik zitten als deze wordt opgenomen en be- zichtigd. De kruik is onbeschadigd en de hals dient hen voor in- en uitgang. Axel, 22 Juni. Heden werd alhier door het bestuur van den polder Coegors c. a. aanbesteed het leggen van 900 M. keibestrating in voor- melden polder. Hiervoor werd ingeschreven door de heereo Joz. Hofman en L. Herrebout te Ter Neuzen, voor 8370 J. de Bree Fz. te Ter Neuzen, voor 6345 R. Verschelling en K. de Vos te bijzonder meesteres van zijn bart. Hoeveel schoone vrouwen had Ernst reeds leeren ken- nenReeds menigmaal had hij geloofd, dat het de rechte liefde voor het gansche leven was, die hij voor de eene of andere dame gevoelde. Nu wist hij beter. Wat hij destijds voor liefde hield, was slechts een voorbijgaande zins- begoocheling geweest. Het was in werkelijkheid voor de eerste maal, dat de ware liefde zijn hart overweldigde, in storm veroverd, op het oogenblik toen Christa Maria uit den molen naar buiten kwam en de heldere zonnestralen haar lief gelaat verlichtten. Deze liefde was het, die hem jaloersch maakte op de liefkozing, welke aan den leerjongen ten deel vieldeze liefde was het, die hem drong bij de molenaar- ster in dienst te treden alleen om in haar na- bijheid te kunnen zijn deze liefde was het, die hem aanspoorde om zich te begraven in het afgelegen dal, waar het molenrad zijn bekende wijsjes zong en de woudbeek de muziekbege- leiding leverde. Wie zou dat een week geleden gedacht heb ben, toen hij zich nog te Berljjn bevond en in den schouwburg tusschen fraai gekleede dames zat Dat stond hem zoo duidelpk voor den geest, dat hjj zich kon verbeelden, dat hij den boschviooltjesgeur rook welke van die dames uitstroomde. //Bochviooltjes frissche boschviooltjes", klonk er plotseling een fijn stemmetje naast hem. Hij keek ter zijde en bemerkte twee licht- blauwe oogen, die uit een graven, om het hoofd gestagen doek op hem gericht waren. z/Laat eens zien meisjeZijn je viooltjes werkelijk frisch sprak hij. ,/Wel zeker, mijnheer", antwoordde het kind onmiddellijk, en toch scheen het haar moeilijk die woorden uit te spreken, omdat zij door de koude bevangen was. Ernst streek'haar met de hand over de wang, schoof toen den doek voor haar mond en zei TerNeuzen, voor /6330; Ch. Pauwels te Sas van -ient, voor j 6276 G. J. Balkenstein te ler Neuzen, voor 6146 en door Abr. Tholens Damelszoon te Ter Neuzen voor 6097. Aan den laagsten inschrijver gegund. Clinge, 22 Juni. Gisteren had alhier ten gemeentehuize de aanbesteding plaats van den verbouw der o. 1. scholen te Clinge en Nieuw- Namen. De uitslag was als volgt Voor verbouw te Clinge A Bol te Clinge, voor 3460 E. de Munter te Clinge, voor 3446A. v. d. Walle te Hulst, voor f 3350J. Schopman te Hulst, voor 3340en P. J. Wisse en D. Kaijser te Zaamslag, voor 3175. Voor verbouw te Nieuw-Namen A. v. d. Walle te Hulst, voor 9350 J. bchopman te Hulst, voor 9300 A. de Munter te Kieldrecht, voor 8760 P. Duyvesteijn te Zaamslag 8395 P. J. Wisse en D. Kajjser te Zaamslag voor 8375. Het werk werd gegund aan de laagste in- schnjvers behoudens hoogere goedkeuring. oor de vacature van onderwjjzer aan de o. 1. school te Clinge heeft zich na herhaalde oproeping geen enkele sollicitant aangemeld. - De voordracht voor onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de o. 1. school te Kap- pellebrug bestaat uit: Mej. A. v. d. Vijver, Kapellebrug, mej. M. de Potter, Clinge, mej. M. van Geijt, Kapellebrug. Voor de Juni-keuringen van paarden in Zeeland werden in de afgeloopen week aange- geven en voorgebracht Merries van 4 8 jaar: te Kruiningen 17 en 13, Goes 11 en 8, Cortgene 10 en 9, Zierikzee 17 en 15, St. Philipsland 6 en 7, St. Maartensdijk 9 en 8 merries geb. in 1904 Middelburg 3 en 3, Kruiningen 14 en 12, Goes 2 en 2, Cortgene 8 en 7, Zierikzee 9 en 9, St. Philipsland 2 en 2 en St. Maartensdijk 9 en 7 hengsten geb. in 1905 Middelburg 1 en 1, Kruiningen 1 en 1, Zierikzee 2 en 1, St. Maartensdijk 2 en 1hengsten geb. in 1906 Middelburg 1 en 1, Kruiningen 2 en 2, Cort gene 1 en 1, Zierikzee 2 en 2 en St. Philips- land 1 en 1 merries geb. in 1906 Middelburg 5 en 5, Kruiningen 18 en 14, Goes 20 en 17, Cortgene 6 en 2, Zierikzee 15 en 12, St. Philips- land 6 en 6 en St. Maartensdijk 9 en 8. In het geheel werden aangegeven en voor gebracht te Middelburg 10 en 10, Kruiningen 52 en 42, Goes 33 en 27, Cortgene 25 en 19, Zierikzee 45 en 39, St. Philipsland 15 en 15 en St. Maartensdijk 30 en 24. lu de Staatscourant wordt een overzicht gegeven van den stand der zomer-landbouw- gewassen. ten opzichte van onze provincie wordt ge schreven- De stand van haver is overal goed of zeer goed. De gerst heeft meer van de koude en de //Niet spreken. Ga maar vooruit naar //De Kroonprins" ik kom achteraan". De helderblauwe oogen keken hem verwon- derd aan, alsof het meisje hem niet had be grepen. '/J a, ga maar zeide hij en duwde haar dwars door de menigte, tot zij op het markt plein buiten het gedrang waren. »Zoo, maak nu dat je gauw in de warme kamer komt je bevriest hier". Voor het hotel stond de kleine stil en wachtte. Ernst legde zijn hand op haar schouder en bracht haar zoo in het lokaal. z/Breng dit kind zoo spoedig mogelijk een bord soep," riep hij den keller toe, en deze verdween vlug, voordat de gast nog goed uit- gesproken had. Ernst maakte nu den doek los, zoo zacht en voorzichtig als een moeder slechts kon gedaan hebben, legde dien ter zijde en zette haar op een stoel aan de gedekte tafel, waarnaar zij met groote, verwonderde oogen keek. Haar mandje met bloemen hield zij nog steeds vast en zjj was niet te bewegen het uit haar handen te geven, voordat Ernst haar een thaler had gegeven. vMijn moeder heeft mij verboden de bloemen over te geven, voordat ze betaald zijn", zeide zij ter verontschuldiging. „Een straatjongen nam eens bloemen van me, en liep weg zonder te betalen." z/Je hebt gelijk hoorzei Ernst om haar gerust te stellen. z/Hoe heet je //Christa Maria Het bloed vloog Ernst naar de wangen. z/Mijn peettante beet ook zoo." z/Je peettante vroeg Ernst. z/JuSrouw Enz, van den Enz-molen. Het is zoo'n goede tante //Ah (Wordt vervolgd). VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5