A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5010. Hinsdag 25 Juni 1907. 47e Jaargang. HINDER WET. Kamer van Koophandel en Fabrieken Gemengde berichten. Openbare Vergadering Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Auierika f 1,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERT'EN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf-van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EBRSTEl BLAD. te Ter Neuzen. op Woensdag 26 Juni 1907, 's nam. dlj2 uur, De Voorzitter, J. A. VAN ROMPU. De Secretaris, H. J. VOOREN. TER NEUZEN, 24 Juni 1907. Gisteren Werd alhier in „De Buiten- Societeit" een concert gegeven door het muziek- gezelscbap „Vaderlandsliefde" uit Gent, directeur de heer A. Cannoot. De tuin was door de leden, maar bovenal door vele vreemdelingen, druk bezocbt. De stoomboot ,/Reine des Plages" had met het muziekgezelschap een 600tal vreemdelingen aangevoerd, en maakte in den voortniddag ook nog een tocht op de ,/Wester- Schelde", die zich wegens het ruwe weer niet ver kon uitstrekken. De verschillende nummers die door het muziekgezelschap werden uitgevoerd verkregen over het algemeen de toejuichingen der hoorders. Gister bevond zich te Zaamslag op een der openbare wegen, een fietsrijder, die in een verregaanden staat van dronkenschap ver- keerde. Telkenmaal dat de man pogingen deed om op zijn rijwiel te stappen, sloeg bij tegen de straatsteenen. waarop hij ten slotte bleef liggeni om niet meer op te staan. In bet late avonduur werd hij door bewoners in die omgeving opgemerkt, verzorgd, en onderdak gebracht, tot den daaropvolgenden morgen, waarna hij met eenige huidwondjes aan handen en aangezicht, zich naar zijn woonplaats in Belgie begaf. Ook klaagde de man over pijn in de borst wat waarschijnlijk een gevolg was van opgedane kneuzingen. Hoogst voldaan bedankte hij zijn verzorgers, welke hem waarschijnlijk voor ver- drinken hebben bewaard, aangezien de man bij de Othenesche kreek lag. Zaamslag, 22 Juni. Heden bield de heer H. A. van Dalsum uit Hulst zijn aangekondigde rede over ;/De beteekenis van mijne cacdidatuur" De zaal was goed bezet. Eenige bewoners van Hulst en uit de omgeving waren ook tegen- wooi dig. Nadat de heer an Dalsum zijne rede beeindigd had, vroeg de heer Jos. van Waes- berghe het woord, waarna hem werd te kennen gegeven dat geen gelegenheid tot debat bestond. Hierop kondigde de heer Van Waesberghe aan, dat hij, na verkregen toestemming van de logementhoudster zelf eene vergaderinc be- leggen zou. Die toestemming werd verkregen, waarna de heer Van Waesberghe eene rede hield, waarin bij voornamelyk het door den beer Van Dalsum aangevoerde bestreed. Aervolgens werd ook nog het woord gevoerd door den heer Van Zeyl, redacteur van //Zelandia". Daarop werd nog het woord verleend aan den beer Van Dalsum en aan den heer Kramer uit Ter Neuzen, welke laatste zich voornauielijk richtte tot den heer Van Zeyl. Het talrijke publiek toonde door handgeklap, getrappel en geschreeuw dat zij zich met het verloop van deze vergadering uitstekend arnu- seerde. Bij tijden spraken meerderen tegelijk en het verloop werd zeer rumoerig, tot iemand uit het publiek het woord verkreeg, welke er op wees, dat dit geen manier was, om tegen elkaar op te treden. De heer Van Dalsum bleef onder dit alies zeer kalm, maar heeft zich niet doen kennen als een redeuaar. Of door deze vergadering en door het optreden van de heeren Van Waesberghe en Van Zeyl de kansen van den heer Van Dalsum alhier veel zijn gedaald, wordt door sommigen betwijfeld. De stembus zal dit Dinsdag uitwijzen. Sas van Gent, 24 Juni. Zaterdagmiddag ging een span paarden met wagen van den heer Ch. Wauters op hoi. Bij het afryden der brug schoten de planken waarmede de wagen beladen was eenigszilfs vooruit, waardoor de paarden schrikten en het op een loopen zetten. Op de Oude sluis sprong de knecht die de paarden niet meer houden kon er af. Aan de Coopera- tieve fabriek waar de wagen bij het nemen eener draai tegen een heining tereeht kwam en kantelde, geraakten de paarden los en holden voort naar de hofstede. Aan de wagen die bijna geheel uit elkander lag en waarvan vele deelen gebroken waren is nog al veel schade. De knecht verstuikte bij het afspringen een der handen die door den dokter verbonden werd. Walsoorden, 22 Juni. Heden werd alhier door het bestuur van het calamiteuze water- schap Walsoorden" aanbesteedhet maken van werken tot dijksverbetering aan voornoemd waterschap. (Raming 31096,431/2). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. Saman te Ammerstol voor j 30284, A. de Jong te Ammerstol voor 30096, C. Saman voor f 29996, A. Foudraine te Goes voor 29975, P. Dronkers te Kapelle voor 29850, 0. de Joug; te Amtnerstoi voor f 29666, J. P. Pannij te Krabbendijke voor "f 29650, H. Jansen te Middelburg voor f 29622, H. Keulemans te Middelburg voor f 29485, J. de Jonge te Middelburg voor f 29222, P. J. Dubbelmau te Dordrecht voor f 28920, B. den Exter van den Brink te Krabbendijke voor 28260, P. J. Boogaart te Ossenisse voor f 27800, A. Lodder te Oud-Beijerland voor J 27400, J. B. Koch te Hansweert voor f 27380, A. de Waal en J. Cambeen te Hon- tenisse voor 2730Q, P. J. Warrens en P. J. Hermans te Ossenisse voor f 27287, H. de Kluiver te Sliedrecht voor f 26974, J. Broek- huizen te Vlaardingen voor /26900, Job Wolfert te Hoek voor f 26800, J. Lindenbergh te Wemeldinge voor f 26800, G. J. Balkenstein te Ter Neuzen voor 25800, A. Hageman te Amsterdam voor f 26285, en A. Tholens Dingz. te Ter Neuzen voor f 24200. Het werk is behoudens hoogere goedkeuring aan den laagsten inschrijver gegund. H E R IJ K. Wij herinneren onze lezers dat de heryk van de maten en gewichten dit jaar zal plaats hebben in de navolgende gemeenten en op den tjjd, daarbij vermeld Westdorpe, 26 Juni. Sas van Gent, ook voor Philippine, 27, 28, en 29 Juni des voormiddags. Gelijk recht voor beide handen. Een sociale ontrechtvaardigheid is 't niet, maar een onrechtvaardigheid is't en blijft't, dat de mensch, die twee handen heeft van gelijken bouw en gelijk samenstel, de eene alle eer en onderschei- ding doet genieten, haar alle voorrechten gunt en de andere slechts zoo af toe eens te hulp roept wanneer de bevoorrechte't moeilijk alleen f kan Wat wordt den mensch in zijn jonge zwaarder aangerekend dan linksheid in yaren den letterlijken zin Waardoor wordt de moe- derweelde ernstiger getroffen, de vadervreugde dieper geschokt dan door het gemis aan onder- scheidingsvermogen bij beider trotsche glorie ten aanzien van het mooie en het leelijke handje 't Is de hevigste zonde tegen den goeden vorru, 't is in strijd met den toon, wanneer het menschje in dop het verschil tusschen goed en kwaad nog niet blijkt te kennen. De gevolger, van die onrechtmatige voortrekking van rechts boven links, blijven niet uit. Door de onvoldoende oefening van de linkerhand, zij we op later leettijd veel ,/linkseher" dan noodig is, dan het geval zou wezen wanneer beide handen gelijk- matig geoefend en ontwikkeld waren. Ware het nu nog een loutere onrechtvaar digheid zonder meer, dan zou men er misschien in berusten, om de traditie van zooveel eeuwen niet te verstoren, maar de gevolgen van de verwaarloozing der linkerhand, zijn werkelijk ernstig. Nu is er in Engeland, waar men prak- tisch is en handelt wanneer praten niet baat, een vereeniging gevormd, welker doel en streven is de gelijkmatige ontwikkeling der beide handen, der linker- zoowel als der rechterhand, ten grondslag te nemen voor een nieuw opvoedings- stelsel. Om te beginnen, heeft de vereeniging schriften laten maken, waarvan de bladzijden beurtelings met de rechter- en met de linkerhand beschreven moeten worden. Het eigenaardige is, dat het met de linkerhand door pasbegin- nende leerlingen geschrevene volstrekt niet minder is dan het met de rechterhand geschrevene. Het schrift aan beide zijden is steil, niet schuin. Dr. Noble Smith wijst op verschillende voor- deelen der /,tweezijdigheid", in de eerste plaats een betere houding bij dekinderen, ter verkrijging waarvan bij zoogenaamde rechtsche kinderen heel wat moeite moet worden gedaan. Bij tweezijdige kinderen zal niet alleen het lichaam maar zullen ook de hersenen en alle Sndere levenscentra meer gelykmatig ontwikkeld worden. Zelfs is hy van oordeel, dat iichamelijke mis- vormingen door de tweezijdigheid niet alleen voorkomen kunnen worden (in hoogere mate zelfs dan door lichaamsbeweging) maar dat de reeds ontstane misvormingen er door verbeterd worden tevens. Het automobiel-ongeluk te Cajanello, waar bij vijf menschen het leven verloren, vond plaats met een //Deimler"-wagen. Wei werd erhard gereden, maar er moet iets aan de machinerie in 't ongereede geraakt zijn, waardoor de wagen den weg af en tegen de rotsen reed in voile vaart. De wagen was het eigendom van markies Luigie Zavalos, prins van Pescana, vice-presi dent der Italiaansche Automobielen-Club. Hij zelf, de hertog Santo-Angelo, markies Nunzi- ante en markieziu Carelli-Gereni alsmede de chauffeur, alien wonende te Napels. waren dade- lijk dood. De lrjken waren vreeselyk verminkt en de auto werd geheel vernield. Op het meer te Segeberg in Sleeswijk Holstein sloeg gisternamiddag een zeilboot om met vier leerlingen van het seminarie. Drie der jongelui verdronken. In de Portugeesche fabriekstad Covilha is Zondag der vorige week een geweldige dyna- miet ontploffing geweest. Dertig menschen kwamen er bij om, vele anderen werden zwaar gewond en een gedeelte van de stad werd ver nield, o.a. zestien van de voornaamste gebou- wen. Waarschijnlijk heeft men met een wraakoefening van ontslagen werklui te doen. Bij het geding tegen de brandstichtende brandweer van Siebeniehn, in Saksen, is ge- bleken dat de burgemeester de eigenlijke boos- doener was. Hij had een plan ontworpen om het oude bouwvallige plaatsje in een nieuw dorp met mooie breede straten te veranderen, maar het geld was er niet voor. Hij besloot toen propaganda te maken voor het denkbeeld dat de rijke verzekeringsmaatschappijen maar inoesten hloeden. Zijne gemeentenaren waren gemakkelijk over te halen. Het gemeentebe- stuur hielp hem, met ambtelijke certificaten, verzekeringen boven de waarde van hun huizen sluiten. In nog geen tien jaren tyds kwamen in het kleine nest 43 branden voor waarbij 65 huizen betrokken waren. De brandweer bluschte bij al die gelegenheden enkel voor de leus, inderdaad wakkerde zij de vlammen aan en hield zij drinkgelagen op kosten van dengene wiens beurt het was, om waf te branden". Pas korten tijd geleder. kwamen de schandalen uit toen een schoenmaker in een brandstich- tingszaak onder eede als getuige gehoord werd. De eerste groep van brandstichters is reeds tot zware stralfen veroordeeld. Bij de tweede groep, die nog voor moet komen, is de burge meester. Twee beklaagden hebben zelfmoord gepleegd. 's Gravenhage, 24 Juni. Tweede Kamer. Aan de agenda zijn nog toegevoegd eenige wetsontwerpen, onder meer de oorlogsbe- grooting en de wijziging der Drankwet. De heer Scbaper bepleitte inplaats van deze wijziging het schipperswetje te behandelen, maar de Voorzitter handhaafde zijn voorstel, waarna dienovereenkomstig werd besloten. Her vat werd de vroeger geschorste beraad- slaging over het ontwerp tot bevordering der voltooiing van den spoorweg Gouda Schoonhoven en de verzekering eener geregelde exploitatie van de spoorwegen's GravenhageVoorburg Leiden en GoudaOudewater. De heeren Van Styrum en Treub bestreden op principieele gronden het ontwerp. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris te Schoondijke de heer W. C. de Smidt, candi- daat-notaris aldaar. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Gelieve onderstaande in uw blad van heden te willen opnemen. Gezien eenige advertentien in uw blad waarbij tot vergaderingen wordt uitgenoodigd met het doel, onze geeerbiedigde Koningin, bij haar bezoek alhier eene waardige ontvangst te be- reiden, o. a. door versiering van straten enz., wil ik in overweging geven of daartoe niet iets kan worden uitgedacht en uitgevoerd met een bijdrage uit de gemeentekas, dat ook voor het nageslacht als een aandenken van dat vorstelijk bezoek zou prijken in onze stad, bijvoorbeeld een muziektempel onze dierbare Koningin met name toegevoegd. Dit zelfde is geschied, als ik mij niet vergis, te IJzendijke, zonder bezoek, maar als aandenken Harer Kroning. Hopende dat er meerderheid in de vergaderingen zal gevonden worden om tot dat doel te geraken, dank ik u Mijnheer de Redacteur voor de plaatsing. Ter Neuzen. T. Mijnheer de Redacteur In uw blad van 22 Juni lees ik in het ver- slag van de gemeenteraadszitting een afschrift van een schrijven van de Kamer van Koophandel aan den Minister van Waterstaat betrelfende de plannen van de Maritime vereeniging alhier. Daar ik het voorrecht had die plannen met begrooting nauwkeurig te bestudeeren bleek mij, dat het bezwaar dat vroeger bestond tegen binnen- dijksche havens steeds was de duurte en wel van wege de onteigening van gronden, die eene bepaalde bestemming hadden. Doel van de Maritime vereeniging was dan ook om gronden te vinden, die voor onteigening minder koxtbaar zouden zijn. Het plan door de Maritime vereeniging aangegeven zoowel als de bijgaande begrooting wees dit duidelijk aan. Vandaar juist dat het plan der Maritime vereeniging niet te duur was en de andere wel te duur waren. Nu komt mij in dit schrijven zeer vreemd voor dat wel gewezen wordt op binnendijksche havens die te duur waren en die nu weder op nieuw worden aangevraagd terwijl het cardinale punt, dat het plan der Maritime vereeniging TEH KEUZESSCHE COURMT. Pit blad veracliijnt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uHgexouderil op FeestdageD. l»ij de Firms P. J. VAST IIK MVDE #e Ter Kenien. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no.2'22 van 1896) maken bekend: dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van ABRAHAM PIETER LIJBAART, molenaar, wonende te T e r Neuzen, om vergunning tot het plaatsen van een zuiggasraotor, in zijn tegen- woordigen molen, plaatselijk gemerkt Q 60 en gelegen te Sluiskil. kadastraal sectie G deel van no. 1729 en dat op Maandag 8 Juli 1907, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 24 Juni 1 07. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1