Ter Neuzensche Courant ir-ccio s n. 3i, 3, r s t s r i Telegrafische berichten. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Zaterdag 22 Juni 1907, No. 5009. ~T~) Ht-V^TDIH] BLAD. FETJILLETON. Predikbeurten. TER NEUZEN, 21 Juni 1907. Naar wij vernemen is door den heer Hoofd-ingenieur-Directeur van 's Rijks-Water- staat te Middelburg een schrijven gericht aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, waarin deze zich, in overeenstemming met den Minister, tot de Kamer wendt, om nadere in- lichtingen, in verband met het schrijven door de Kamer dd. 3 dezer tot Z.Exc. gericht. (Dit schrijven is opgenomen in het raadsverslag in dit nummer). Na herinnering over het ontstaan der ver- schillende plannen, meent Z.Ed, dat men na veel gehaspel weer terugkeert tot de beginselen die aan plan B (het maken eener hout- en eene steenhaven) ten grondslag lagen, nl. dat de haven of havens te Ter Neuzen behooren te liggen liefst naast en buiten het kauaal, en zoo dicht mogelijk bij Ter Neuzen zelf. De vertragingen in de uitvoering zijn alleen veroorzaakt door invloeden uit Ter Nenzen zelf. Het wordt waarlijk tijd om bij de Regeering niet telkens met nieuwe denkbeelden aan boord te komen, maar zich te houden aan een plan, dat zooveel mogelijk aan bovengenoemde hoofd- vereischten voidoet en dat voor uitvoeung vatbaar is. Naar Z.Ed's meening voidoet plan B daaraan het beste. Het terrein voor de havens ligt dan dicht bij Ter Neuzen en spoorverbinding is gemakkelijk te krijgen. De steenhaven kan daar vervallen, nu besloten is tegenover het eiland eene opslagplaats te maken waar steen, die te water komt kan worden opgeslagen, terwijl dat desnoods ook nog zooals tegen- woordig aan den kanaaldijk kan geschieden. Het geheel voor plan B bestemde terrein, ge- legen aan deze zijde der staalfabriek, kan dus voor een of twee houthavens met opslagplaat- sen worden benut. Eene haven van de lengte als de Maritime Vereeniging verlangt zal dan niet kunnen worden verkregen, maar dit is ook geen afwijsbare eisch. Dat is ook niet noodig, wanneer de kade voor diepgaande schepen langs het kanaal wordt gemaakt, zooals steeds het plan is geweest. Z.Ed, meent dat een naar de tegenwoordige omstandigheden gewijzigd plan B bij de Re geering wel voor uitvoering in aanmerking zou komen en is bereid daaraan zooveel mogelijk mede te werken. Immers, in het algemeen zal men het wel met hem eens zijn, dat dan alleen sprake kan zijn van het stichten van havens op grooten afstand van het centrum der stad, wanneer de gelegenheid in de nabij- heid ontbreekt. Z.Ed, zou gaarne nader door de Kamer om- trent hetgeen zij verlangd, worden ingelicht. In de gisterenavond gehouden vergaderiug van de anti-revolutionaire kiesvereeniging alhier zijn voor de verkiezing van 4 leden van den gemeenteraad op 25 dezer candidaat gesteld de 12) Het zooals aftredepde leden de heeren P. Moes en R. Scheele Dz., benevens de heeren H. J. van den Ouden en G. van der Peijl. Het is bekend, dat verschillende vereeni- gingen alhier gewoonlijk geen hoogen ouder- dom kunnen bereiken en na korter of langer tijd verdwijnen. Dit is echter niet met alien het geval, en ook allerminst met het zieken- fonds alhier. Morgen, Zaterdag 22 Juni, is het 25 jaar geleden, dat de alhier gevestigde vereeniging tot bevordering van de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen besloot het Ter Neu- zensch Ziekenfonds op te richten. Bij de op- richting werden ingeschreven 256 leden. In 1889 bedroeg dat aantal 480. Het is gestadig toegenomen en bedraagt op dit oogenblik bijna 1100. Het heeft met vrucht gewerkt voor velen, die, met een bescheiden inkomen moetende leven en die wanneer ze voor zichzelf of in hun gezin met ziekelijke dagen getroffen werden, nu met gerust gemoed de hulp van geneesheer en apotheker konden inroepen, terwijl in tegen- overgesteld geval een niet voldane vordering, die wegens het ontbreken van de geldmiddelen met geen mogelijkheid kan voldaan worden, ten zeerste doet schromen de zoozeer noodige geneeskundige hulp opnieuw te vragen. Voor zeker heeft de vereeniging die dit fonds stichtte een nuttig werk verricht. De uitkomsten bewijzen dit. Moge het bestuur daarvan nog lang voldoeDing genieten. De St. Ct. van gisteren bevat de statuten van de schippersvereeniging Zeelandia te Ter Neuzen. Zij stelt zich ten doel a. om door onderlinge samenwerking den toestand der binnenschippers zedelijk en stoffe- te verbeteren b. het trachten te verkrijgen, het regelen en het handhaven van betere bevraclitingsvoor- waarden c. het beteugelen van willekeur van de zijde der bevrachters en transportondernemers. Zij tracht dat doel te bereiken langs wet- tigen weg en wel door 1°. alle schippers, leden der vereeniging, te helpen aan goede, duidelijk opgemaakte charterpartijen en vracht- brieven, ook voor lichtreizen2°. het ver- leenen van rechtskundigen bijstand aan zijne leden, wanneer naar aanleiding van het eerste gedeelte van dit artikel de leden dat noodig moesten hebben, zoover de kas dit toelaat 3°. het houden van vergaderingen en lezingen voor zoover die in verband staan met den handel en het scheepvaartverkeer. leder schipper, gezagvoeder van een vaar- tuig bestemd voor goederenvervoer en niet ge- dreven d-oor stoom of electriciteit, en varende op Nederlandsche havens, kan lid worden van deze vereeniging, mits den leeftijd van 20jaar bereikt hebbende. Tot onder wij zeres aan de dir. school te Sluis is benoemd mej. C. J. Zonnevijlle te Aar- denburg. 'S Gravenhage, 21 Juni. Blijkens een uit Nederlandsch-Indie ontvangen telegram, overviel Kapitein Christoffel op 17 dezer opnieuw de schuilplaats van den priester-vorst Singamanga Radjah. Deze sneuvelde met 2 zijner zoons en 4 volgelingen. Blijkens uit Nederlandsch-Indie ontvangen telegram werd 20 dezer Grun, onder een Euro-" peesch sergeant in Marschbivak, te Keumakara Ja (Atjeh en onderhoorigheden), aangevallen door een groote overmacht, bestaande uit vij- andelijke benden vereenigd met kampongleden. De vijand maakte twee geweren, model '95, buit en liet vijftien dooden liggen. Gesneuveld zijn twee, zwaar gewond vijf en licht gewond een, terwijl onbeduidend gewond waren twee inlandsche militairen beneden den rang van officier. Tweede Kamer. Aan de agenda is toe- gevoegd de suppletoire Marine-begrooting, waar in is vervat eene reorganisatie van het korps mariniers. Voortgezet werd de behandeling van het wetsontwerp op het onderzoek naar het vader- schap. Ondanks de bestrijding door den heer Van Vuuren werd gehandhaafd de bepaling, dat het ontwerp geen terugwerkende kracht heeft. De Minister diende, ter ondervanging van de bezwaren, geopperd tegen de gisteren aangeno- men bepaling omtrent provisioneele uitkeering aan kind en moeder nadere wijzigingen in. De heer Sasse van Ysselt, hierin ziende rea- geeren tegen een kamervotum laakte's Ministers houding en stelde verdaging van het debat voor tot Donderdag. Dit voorstel werd verworpen. De heer Sasse van Ysselt stelde op de Regeerings- wijziging een amendement voor, hieitoe strekken- de, dat de kantonrechter alleen dan bevoegd is voorloopige uitkeering toe te kennen indien de verweerder erkent en de kantonrechter niet twijfelt. Aan de toewijzing der vordering volgens de regeeringsredactie is een dezer twee motieven voldoende voor provisioneele uitkeering. Het amendement van den heer Sasse van Ysselt is met 40 tegen 37 stemmen. Zondag 23 Juni 1907. moest ditmaal een Kerstfeest worden zij nog nooit beleefd had Hij zag in zijn verbeelding haar reeds met verheugd ge- laat onder den Kerstboom staan - Daar kwam een ruiter in flinken draf de straat in. Ernst werd opeens uit zijn droomen opge- schrikt. Die ruiter was Knoop met een duivelachtigen grijnslach en hoonende beleefdheid nam hij den hoed diep af voor Ernst, die langzaam voortliep. Mahler verwaardigde den schandelijken lasteraar met geen blikmaar het zien van dien man bedierf toch zijn goede luim. Voortdurend peinzende, hoe hij de boosaardige praatjes van Knoop onschadelijk kon maken, trad hij de gelagkamer van ,/De Kroonprins" binnen, en ging vandaar in de aangrenzende kamer, waar Valentijn een sigaar aanstak. //Eindelijk bromde de knecht doch Ernst scheen dit niet te hooren. Terwijl hij zijn mantel aan den volijverigen ober-kellner in handen gaf, zeide hij Breng mij postpapier, enveloppen en schrijf- gereedschap". ,/Jawel, mijnheer." De reeds ontvangen fooi en het uitzicht op nog zulk een meevallertje deden den ober-kellner buigen als een knipmes. Valentijn zat er vol verbazing met groote oogen en den mond wijd open naar te kijken. Verduiveld mompelde hij. //Dat moet ik eens naderbij zien." Hjj stond op, stak de handen in de broek- zakken, schoof de sigaap met de tong naar links en kwam langzaam nader. Hij bleef staan voor de tafel, waaraan Ernst zat en waarop de oberkellner het verlangde juist had geplaatst. ,/Verlang je iets vroeg Ernst. z/Neen." ,/Blijf dan op je plaats, en hinder mij niet", gebood hij op barschen toon. Hij ergerde zich over den zonderlingen glimlach, waarmede Valentijn hem aankeek. ffJ.a, ja, ik won Hij bleef steken en trad terug toen Ernst plotseling opstond om eenige papieren uit zijn mantel te halen. /Wanneer rijden wy naar huis ,/Dat zal je vroeg genoeg gezegd worden. Je kunt wel naar de paarden terugkeeren." vVervloekt, waarom heb je mij dan hier laten komen viel Valentijn ruw uit. vDat is mijn zaak. Ga heen Valentijn keek hem met groote oogen aan. Alle uitdrukking van list en geslepenheid was uit zijne blikken verdwenen de verwondering, die er nu uit sprak, grensde aan ontsteltenis. „Ben jij gek of ik vroeg hij langzaam. Ernst Mahler lachte op die vraag. //Wees maar gerust", antwoordde hij. //Jij bent niet gek, en ik evenmin maak je niet bezorgd om niemendal. ik had er mijn redenen voor, waarom je hier moest eten en niet ginder daarmee .is het uit. Ga nu heenik heb nog gewich- tige zaken af te doen. Houd je gereed om elk oogenblik met den wagen hier voor te komen ik zal je wel een boodschap zenden". De knecht mompelde iets en schudde het hoofd maar toch ging hij zonder tegenspreken heen. Ernst schreef ijverig en zette in groote trekken zijn handteekening onder den brief vervolgens schreef hij vlug nog eenige woor- Boekhouden voop Landbouwers. den op een ander papier en schelde toen den ober-kellner. z/Och, laat dit telegram en dezen brief op staanden voet naar het post en telegraafkantoor brengen," zei hij. „Hier is het geld om de kosten te voldoen. Zoodra er antwoord komt, moet ik gewaarschuwd worden." z/Zeer goed antwoordde de bediende, en on- derwijl las hij vlug het telegram //Zend on- middellijk per telegraaf tweeduizend mark, poste- restante. Ernst." Het was gericht aan een bekend bankier te Berlijn. Die laatste omstan- digheid en de hooge som boezemden den ober- kellner zooveel eerbied in, dat hij zijn plicht vergat en den gast een oogenblik aanstaarde, totdat deze hem nogmaals het geld aanbood en zeide z/Breng me nog een kop koffie en eemge nieuwsbladen". Met den grootsten ijver vervuld, liep de man heen, gaf den kruier van het hotel het telegram en den brief ter bezorging, bestelde de koffie en fluisterde zoo spoedig mogelijk den kastelein in het oor, welk een rijke gast hij onder zijn dak had. Ware de vreemde niet op den Enz-molen werkzaam geweest en met het rijtuig daarvan hier gekomen, dan had de ober-kellner stellig geloofd, dat een verkleede prins hier zijn intrek had genomen. Hij was ook zoo voornaam en daarbij toch zoo minzaam. De verbeeldingskracht van den bediende sleepte hem geheel mee of was hem de fooi van 10 mark in het hoofd geslagen Onder den linkerarm een half dozijn couranten klemmende, in de rechterhand eenige porte- feuilles met tijdschriften en op de linkerhand bet presenteerblad met de koffie dragende, kwam hij na een korte poos bij Ernst Mahler terug, die bij het venster stond en in de schemering naar buiten staarde. De schildersknecht K., uit Yiauen, werk zaam aan de schipbrug, viel Donderdagmorgen in de Lek. Door den fellen stroom werd hij medegesleurd en doordat men hem niet bereiken kon, zonk hij. Zijn lijk is nog niet gevonden. Een ernstig ongeluk is te Leiden Donder- dagnamiddag op de Turfmarkt voorgevallen. Een knaapje van vier jaren werd door een ge- schutwagen der veld-artillerie aangereden, waarbij het aan hoofd en borst werd gekwetst. Yooraf moet de jongen nog zijn gewaarschuwd om voorzichtig te wezen en op zij te gaan In bedenkelijken toestand is hij naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. z/Kerstboomen mompelde hij. //Wel zijn we al zoo ver in dit jaar heen De kellner meende, dat die vraag tot hem gericht werd, en gaf ten antwoord z/Wel zeker, mijnheer welzeker, over veertien dagen hebben we Kerstmis. Alle winkels bebben het nu druk. Dat is de beste tijd, want uit de omstreken komen de menschen hier hun inkoopen doen. Er zijn hier mooie winkelsin Berlijn zijn ze niet mooier te vinden. ,/Ei eiHoe groot is dit stadje wel z/Dertigduizend inwoners, mijnheer Ernst U is hier zeker vreemd U moest het markt- plein eens zien en de Colonnaden Daar heeft men electrisch licht het ziet er daar toover- achtig mooi uit, en men kan alles koopen, wat het hart begeert. Men behoeft daarvoor wer- kelijk niet naar Berlijn te gaan." Ernst keek eens op zijn horloge. Inziende, dat de telegrafische geldzending eerst na ver- loop van twee a drie uren zou kunnen aan- komen, en het daarenboven in de ledige gelag kamer niet gezellig vindeude, zeidehij glimlachend. z/Nu, ik zal eens kijken of ge niet over- dreven hebt. Hier is de fooi, die ik u beloofd heb. Kwam de knecht dadelijk ffDe huisknecht trof hem in gezelschap van Knoop in „De Zwaan", en bracht hem dade lijk mee. Mijnheer Knoop wilde hem terug- houden." z/Knoop? Zoo, mijn vermoeden was dus juist," zei Ernst verrast. //Meer onheil dan hij reeds in de stad gesticht heeft, zal hij met den knecht niet veroorzaakt hebben. Ik heb Valentijn in mijn macht, en ik ben stellig binnen een uur terug." De kellner deed hem uitgeleide tot voor de deur, en wees hem den naasten weg naar de markt. (Wordt vervolgd.) VAN Hervorimle lierk, 9 u. en 2 u., Ds. A. Tin/merman. 9 u., Ds. Hugenholtz. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9, u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 9J u. en 2 u., Ds. Raams. 9 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 10 u., Ds. H. den Boer. Ter Neuzen. Sluiskil. Axel. Hoek. Sas van Gent. Hulst. Gereforineerile Ii.erlten. Ter Neuzen. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. Si. 9 u. en 2 u.. Ds. R. v. d. Kanip. Zaamslag A. 9 u., Ds. J. v. d. Berg van Ter Neuzen en 2 u., leeskerk. U. 9 u. en 2 u., Dhr. H. A. Munnik, stud. V. U. Amsterdam. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. L. Bouma van Middelburg. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u.. 2 u. en 5J u Ds. J. R. van Oordt. OKtl-Gerefot meertle jemeenle (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5| u., leeskerk. Het boekhottden is, zoowel voor landbouwers en veebouders als voor handelaars de zekerste waarborg van welslagen in hunne ondernemingen. Hoe jammer echter, dat het nog altijd zoo verwaar- loosd blijft. Het goede toezicht meenen de meeste landbouwers is al ruim voldoende. 'tis al veel ja, doch lang niet alles. Wie niet geregeld boekhoudt, kan nooit zuiver zijne werkzaamheden overzien hij kan niet met voldoenden grona oordeelen over wat hem winste gaf en war hem verlies aanbracht. Vele voordeelen zijn aan een goed boekhouden ver- bonden, waarvan er eenige meer onder de aandacht worden gebracht. 1. Het boekhouden stelt den landbouwer gerust het schenkt hem kracht door zelfbetrouwen. Het leert hem, welke uitgaven winst en welke verlies opleveren het stelt hem in staat de eene uitgave oordeelkundig uit te breiden, de andere te bekrimpen, een derde af te schaffen als schadepost. 2. Het boekhouden toont hem aan, wat er aan een of ander stelsel ontbreekt, wat er bij deze of die cultuur overbodig, wankelbaars of onzekers is. 3. Het draagt er toe hij om hem meer met den ouden sleur te doen breken om zoo tot het nieuwe en betere te komen. 4. Het werkt zij het al niet reehtstreeks mede om de resultaten van den landbouw te bevorderen de landbouwer kan door de aanteekeningen van op- brengsten een oordeelkundig gebruik der hulpmeststoffen verkrijgen, de winsten overzien, welke de kracht- voeders geven, bijzonder wat de boterproductie betreft enz. Zoo voeit hij zich meer aangezet om de nieuwe verbeterde landbouwwerktuigen te gebruiken, welke hem toelaten meer en beter werk te verrichten, het spoediger te voltrekken. 5. Het noopt tot orde en regelmaat. Wanneer een landbouwer op een richtige wijze wil boekhouden van al hetgeen er op zijn boerderij omgaat dan moet hij eerst beginnen met een inventaris op te maken, dat is al de waarden welke eenig kapitaal voorstellen op te nemen en te schatten. De inventaris stelt vooreerst het kapitaal vast, hetwelk de landbouiwer in zijn bedrijf steekt. Telkeu jare worden van den eenen kant de schulden, van den anderenkant de baten opgenomen geld in huis of uitgezet, waarde van beesten, voorraad in schuur of mijt, wagens, land bouwwerktuigen enz. Wat hij bezit in goed of naar schatting is zijn actief, wat niet van hem is, zijn verbruikt geld en zijn schulden is zijn p a s s i e f Door de balans wordt op staanden voet ingezien hoe het met de zaken staat, of er verlies dan wel winst is. Die inventaris kan op het dagboek overgebracht of afzonderlijk opgeschreven worden als men dezen geheim wil houden. Nu weten vele landbouwers niet, hoe zij ereigenlijk voorstaan. Zij meenen, omdat zij misschien een stuk land, een paar effecten konden koopen, enkele aandeelen nemen, of wat vernienwingen aan stallen, schuren, woonhuis aanbrengen, dat zij .//boven Jan" zijn. Soms is dat geheel anders. Wat zij zeker r.iet weten is, hoeveel zij op dit of dat product wonnen of verloren en op welke wijze daaraan te verbeteren valt. Men hooit, men peet, teelt aardappelen, vlas, haver, vet weidevee, neemt van allerlei aan de hand en bij het eind van zaken weten velen niet, welke de teelt, de handel was, die winst dan wel verlies bracht en waar dit in stak. Een kortbondig boekhouden, gepaard met het alle jaren opmaken van een zooveel mogelijk nauwkeurigen inventaris zal den belanghebbenden in alles klaar doen zien en zeer dikwijls tegen -/slechte" jaren behoeden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 9