Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 22 Juni 1907. 47* Jaargang. Gemengde berichten. No. 5009. Buitenland. Binnenland. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. TWEBDB BH1A.ID. TWEEDE KAMER. Vergadering van Douderdag. Bij de voortgezette behandeling van het va- derschaps-ontwerp lieht de Minister van Justitie toe, waarom hij artikel 344// ter heef't gesplitst in 4 artikelen. Hij heeft thans o. in. den kantonrechter de gelegenheid gegeven bij de beuoeming van een bijzonderen vertegenwoor- dtgei voor het kind, tevens vergunning te ver- ieenen tot kostelooze procedure. De beer Van Idsinga steit een amendement voor, om het proces niet toe te laten als ten genoege van de moeder voldoende voor het kind door den verwekker wordt gezorgd, en de heer Van Sasse van IJsselt een, om den kanton rechter alleen de bevoegdheid te geven oin gratis-procedure te gelasten, in geval de proce dure voor hem wordt gebracht, Door den Minister, evenals door den heer Heemskerk, wordt het amendement-Van Idsinga best.reden, dat de uioeder een ongewenscht medezeggenschap verleent in deze procedure. De Minister wijzigt voorts het artikel 344^ ter in dien zin dat de aanwijzing van een advocaat of procureur zal geschieden door den president der rechtbank, op vertoon der besehikking van den kantonrechter. De heer Van Sasse van Ysselt trekt hierop zijn amendement in. De heer Van Idsinga wijzigt ingevolge een wenk van den heer Schokking zijn amendement in dien zin, dat de bijzondere vertegenwoordiger niet wordt aangewezen, indien den kantonrechter blijkt dat door den verwekker voor het kind voldoende is gezorgd op een wijze, waarmee ook de moeder genoegen neemt. Aldus wordt het amendement goedgekeurd met 39 tegen '33 stemmen, waarna art. 344^ ter werd aangeuomen. Artikel 344p quater, volgens hetwelk de vermoedelijke vader door den kantonrechter bij voorraad kau veroordeeld worden tot uitkee- ringen, indien hij oordeelt dat de toewijzing der alimentatie-uctie niet den geringsten twijfel lijdt, wordt bestreden door de heeren Van Sasse Van Ysselt en Heemskerk. De Minister van Justitie zegt in antwoord op de tegen het artikel ingebrachte bezwaren, dat de in dat artikel neergelegde gedaclite af- komstig is van zijn voorganger. Het artikel betreit slechts gevallen waarin het absoluut zeker is dat de vordering later zal worden toe- gewezen. Dan mag men het kind niet wel- licht jarenlang laten hongeren. Na re- en duplieken verklaart de heer Heemskerk, dat de minderbeid der conimissie van rapporteurs is voor het artikel. Het wordt daarop met 33 tegen 32 stemmen verworpen. (Van links steuiden tegen de heeren Blooker en De Beaufort.) lu verband met deze beslissing neemt de Minister artikel 344/t terug. Bij artikel 344/ibis, volgens hetwelk de kantonrechter keunis neemt van de vordering, als het geschil alleen loopt over het bedrag der uitkeering, verklaart de heer Heemskerk dat de meerderheid der conimissie van rappor teurs tegen het artikel is, waarop het wordt aangeuomen met 34 tegen 33 stemmen (links tegen rechts). De verdere beraadslagingen over het wets- ontwerp worden tot morgeu verdaagd TER NEUZEN, 21 Juni 1907. De heer A. Hamelink alhier is met ingang van 1 Juli a. s. benoemd tot tijdelijk bureei- ambtenaar bij de Bijks-waterstaat te Leeuwarden. J. F. Cortvriendt, onbezoldigd gemeente- veldwachter te IJzeudijke, is benoemd tot gemeenteveldwachter te Montfoort. Gedurende de week vail 12 tot en met 18 Juni zijn in Zeeland voorgekomen, 8 geval len van roodvonk, 4 te Biervliet en 4 te Schore, en 3 van diphtheritis, 2 te Axel en 1 te Vlissingen. Doiiderdagnamiddag ontving de familie St. Teirlinck te lJhilippine het bencht dat hun zoou August, die stuurman is op een der Rijn- schepen bij Emmerik, is verdrouken, bij eene poging die hij deed om het kind van den kapitein, dat over boord was gevallen te redden. Bij de afzending van het bericht waren de lijken nog niet gevonden. Boschkapelle. Deze week bood de EdelAchtb. heer J. Truyman een feestavond aan, aan de leden van den gemeenteraad en aan de feest- commissie ter viering van zijne benoemmg tot burgemeester der gemeente. Bij die gelegenbeid offreerde de feestcom- missie aan Z.EdelAchtb. een zeer prachtig bloem- stuk, als blijk van hoogachting en als duurzame herinnering aan het welgeslaagde installatiefeest. Koewacht. In de afgeloopen week is hier en in de omliggende gemeenten een belangrijke handei in vlas te velde gedreven. Dagelijks liepen tal van Belgische kooplieden de velden rond, zochten de goede partijen op en kochten aanzienlijke hoeveelheden aan hooge prijzen. Er is nogj tot 450 francs per gemet besteed. Het is te voorzien, dat binnen enkele dagen al het goede vlas verkocht zal zijn. Hengsttlijk. In jaren is er niet zooveel visch op /.de \ogel' geweest als dezen zomer, vooral baars en karper huist er in overvloed. Als een klein staaltje diene, dat een henge- laar binnen een uur trjds met een hengel tien flinke karpers bemachtigde, waaronder twee zeer groote. Geregeld komen hier Belgische visschers de door hen beminde vischsport beoefeuen. Ter Hole. Naar wij vernetnen zal binnen niet al te lang tijdverloop hier een kapel worden gebouwd, te bedienen door een kapelaan uit Hulst. Later zal de kapel vervangen worden door een kerk met eigen geestelijken. 't Zal voor de bewoners der wijk en der omstreken een heel gemak zijn, daar zij nu een uur ver ter kerke moeten naar Hulst, Lamswaarde of Stoppeldijk. Biervliet. Woensdag werd door het bestuur van de Groote en Kleine Zwartepolders aanbe steed de levering en het leggen van een straatweg met keien, waarvoor iuschrijvers waren de heeren A. van Male, Schoondijke, Quenast 10 bij 16 4996 en 10 bij 12, Lessinesche, f 4480 J. Maes, Biervliet, 5128 en 4587 J. de Ruyscher, Biervliet, 4771 en 4526; E. G. Hoevenagel, Biervliet, /5120 en 4597 C. J. de Smit, Breskens, 4700J. de Bree, Ter Neuzen, f 4535 W. Woittiez, Breskens, 4490 A. du Burck, Breskens, 4950 en 4780P. C. van der Hooft, Ter Neuzen, 4798 en 4563 J. M. H. van de Sande, Breskens, Lessinesche 10 by 12 voor 4469 wien 't werk gegund is als laagsten inschrijver. Een prijs van f 1000. Het geld is alien meuschen even na, doch niet even nutdat bewees ook een prachtig driespan, dat te Haarlem een prijs van f 1000 uit de Staatsloterij had getrokken. Ze waren met z'n drieen blijde als kinderen die een stuk speelgoed kregen en men besloot, 's avonds na achten den prijs in ontvangst te gaan nemen. Spoedig was het drietal op pad en na het noodige met den collecteur der Staatsloterij te hebben afgedaan, toog men op weg om r/een dear open te gooicn", zooals tr zich een uitdrukte. Doch van een kwamen er twee en meer, het werd eindelijk een echte ,/pan". De tijd echter stond ook niet stil en hoe later in den avond, hoe //blauwer" ze werden. Een van het drietal had den //last" en was siilletjes //afgezakt". Dit was tenminste nog een wijze //dronkemansstreek" doch de andere twee zetten hun pleizier //voort". Zoo trokken zedandoordestraten, schreeuwend, tierend, brullend, zooals men dat wel meer ziet, als //het dierlijke in den mensch zegeviert". Een werd wat flauw in z'n mond en sloeg voor //een hartig stukje" te consumeeren, waar op beiden de Paariaarsteeg binnen laveerdeu. Tot zoo ver ging alles nog goed, doch in deze nauwe straat was het een /,gebonk" van het eene huis tegen het andere, totdat eindelijk een van hen inplaats van in den winkel, in een ruit terechtkomt en er doorheen laveert. Op het rumoer snelde zelfs de politie eens toe, die onzen „prijsverteerenden vrienden" een plaatsje bezorgen wilde, waar ze over //hun pret" konden nadenken. Dit girg echter niet gemakkelijk. Het werd een worstelwedstrijd, een geweld, dat telkens vermeerdering van politie-ageuten noodig maakte. Dp het laatst zag men zich nog genood- zaakt de sabel te trekken om den //vriend" op eeu behoorlijken afstand te houden, die daarbij zoo'n opstopper ontving, dat hij des nachts om halfdrie op het politie-burean moest verbonden worden„z'n neus hing er zoowat bij" ver- telde hij Dit nu waren de gevolgen van de prijs- winning. Geld op, proces-verbaal, verband om het hoofd, per //ongeluk" opgeloopen, //maar" snoefden zij des anderen daags, //iol heb ben we gehad". Een ongeveer 9jarige knaap viel Donder- dagmiddag van de Koningsbrug in het water aan de Prinsengracht te 's Hage. Na veel moeite werd de jongen in bewusteloozen toe stand op het droge gebracht, doch de pogingen om de levensgeesten op te wekken mochten niet slagen. Aan een arrae woning te Sint-Gilles zag een voorbijganger Maandag een knaap aan den vensterknop hangen. Hij snelde naar binnen en in minder dan een halve minuut had hij het touw doorgesneden. Toen de knaap het bewustzijn herkregen had, .vertelde hij dat zijn vader een jaar geleden vrouw en kinderen verlaten had. De moeder maakte toen kennis met een leurder maar toen deze laatste tot een gevangenisstraf werd veroordeeld, trok de moeder naar Erankrijk, zonder zich nog om haar 6 kinderen te be- kommeren. Vier en twintig uren bleven de arme schapen zonder eten, toen eindelijk de oudste zuster besloot, hulp aan de buren te gaan vragen. De jongen van 13 jaar, aan wien zij had bevolen op dejongeren te passen, was gedurende de afwezigheid der oudere zuster zoo wanhopig geworden, dat hij zich wilde ophangen. De politie heeft nu de kinderen onder dak gebracht. Een automobiel kan nuttig zijn voor veler- lei doeleinden. Toen j. 1. Zondag het gezin van een rijken boer te Jericho in den staat New- York naar de kerk was geo^.an, kwam een automobiel op de woning aansnorren. Voor het huis gekomen stapten een paar mannen uit den auto, gingen naar binnen, plunderden de brandkast en verdwenen weer even snel als zij waren gekomen. Buit 1000 dollar. De heeren snorden weg in den pracht-auto die hen had gebracht. Een 22jarig meisje te Schaarbeek wonend met haar zuster, was verloofd met een 29jarigen handschoenmaker. Maar zij had de betrekkingen afgebroken en de jonge man wendde alles aan om een verzoening te be werken. Daar zijn pogingen vruchteloos waren, werd hij jaloersch en wilde liij zich wreken. Dit meisje wist dat en durfde haar woning schier niet meer verlaten. Terwijl haar zuster afwezig was, kwam Leopold Dinsdag morgen in de kamer, waar zijn meisje met twee leerlingen werkte. Hij zond deze been en toen hoorde men een hevige woordenwisseling, gevolgd door revolver- schoten en hulpgevoep. Het meisje, dat door twee kogels getroffen was, kon nog de trappen af en den winkel van het benedenhnis binnen vluchten. Daar viel zij neer om niet meer op te staan. Boven in de kamer van het meisje lag de moordenaar in een bloedplas. Hij was ook dood. Hij heeft zijn misdaad vooraf beraamd. Dit blijkt uit het feit dat in het huis, waar hij woont, de beddelakens met kogels doorschoten zijn. Dit toont aan dat hij zijn wapen onder zijn dekens heeft beproefd. Omtrent den rooverhoofdman Andreas, wiens laatste heldendaad was het ontvoeren van onzen landgenoot baron Van Heemstra, wordt door den correspondent van Het Vad. te Kon- siantinopel Let volgende gemeld. Hij is gebo- ren te Lamba in Griekenland, vermoordde met oijlslagen, twaalf jaar geleden een zijner ooms iti een twist over een erfenis, vluchtte naar Smyrna en vestigde zich te Boudja. Zeven jaren ater verloofde hij zich met een joug meisje maar in een geschil met haar zwager, over eenige uldens, doodde bij ook dezen en vluchtte toen naar de bergen. Bij verstek tot 15 jaar dwang- arbeid veroordeeld, stelde hij zich aan het hoofd van een bende, die de schrik werd van het geheele district Smyrna, bedreigde de rijkste inge- zetenen en zette hun op allerlei wijze geld af. In het jaar 1905 vermoordde hij een Albanees, Salih genaamd. Kort daarna overrompelde hij een huis, verwondde een jong meisje en stal 250 pond. Voor een weggevoerde houtvester kreeg hij daarna 600 pond. Thans ligt hi) in het hospitaal te Smyrna zwaar gewond, maar dood is hij nog niet. ZEETUDINGEN. Van 19 tot en met 20 Juni. Van 19 tot en met 20 Juni werden langs de Oost- sluizeti alhier 32 binnenvaartuigen op- en 27 af- geschutdoor de Westsl. 9 op- en 19 ufgeschut. 1'ositie der StoomscJiepen. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 22 Juni 10.41 11.10 Zondag 23 u 11.39 Maandag 24 0.4 12.28 Dinsdag 25 0.51 1.15 Woensdag 26 1.39 2.2 Donderdag 27 n 2.26 2.51 Vrijdag 28 u 3.15 3.40 Het gaat er iiU spanned in Zuid-Frankrijk. De 1 egeering lieel't ingrijpende maatregeieu getroffen qui aan den toestand eeu einde te maken. Clemeneeau en Hennion, directeur van den veiligkeidsdienst, blijven op het ministerie overnackten zelfs wordt reeds genield, dat Alaneiin Albert en Ferroul, de burgemeester van Fur bonne, eergister gevangen geuomen zijn en naar Montpellier werden overgebracht. net aftreden van het kamerlid voor Narbonne, Sarraut als onderminister van Hi unenlandsche zaken, heeft grooten indruk geniaakt in de politieke wereld. In de kamerzitting van eergister lieerschte groote spanning. Aldy, een der afge.aardigden uit het Zuiden, wilde de regeering interpelieeren over de door haar te netnen maatregelen ter onderdrukking van'de beweging. Hij dringt aan op de onmiddellijke inbehandelingneining van zijn interpellatie. De Minister-president, Clemeneeau, verzette zich daar- tegen. Op zenuwachtige manier zette bij uiteen, dat de regeering de wet moet doen eerbiedigen." Erzijn, zeide de Minister-president onwettige liandelingen gepleegd, laten de menseben uit bet Zuiden zeggen wat zij willen, en niet enkel roepen vWij willen onzen wijn ver- koopen, verklaart u." //De justitie heeft de opdracht gekregen, op te treden tegen menseben, die misdrijven bebben gepleegd (Ue- weging in de Earner). Men riep VVelke opdracbl en tegen vvie //Dat is" antwooidde de Minister- president de zaak der regeering en der justitie. De regeering wenscbr, dat de beliandeling der interpellatie zat worden uitgesteld tot Vrijdag" Jaures, die bierop bet woord nam, protesteerde er tegen, dat de regeering tracht aan de Kamer de tuede- verantwoordelijkbeid te outnemeu, zonuer dat zij zegt, waarvoor. Ook Lasies protesteerde. Ribot, daarentegen, steunde de regeering, zicb evenwel bet recbt voorbeboudend, baar later ter veruntwoording te roepen. Toen kwam ouder groote spanning, Sarraut zelf op de sprekers-tribune. Onder algeineenc aandacbt werd naar bem geluisterd. ilij begou met eeu betuiging van innige verknoehtbeid aan Clemeneeau, en hij erkende dat deze regeering meer voor bet Zuiden doet ilan eenige andere. Ze doet ook tbans wat ze doen moet. Ais Fransebman gaf bij Clemeneeau gelijk, maar zij tegen wie de stieugbeid der wet zal werken, zijn zijn kameraden en vrienden. In deze oinstandigbeden meende bij, niet de noodige vrijbeid te bebben en was van oorueel dat zijn ontslag als onder minister van Binnenlandsehe Zaken een vrede- .brengenden invloed kail bebben. liij zal dan betei in de gelegenbeid zijn, zijn vrienden en landgenooten te zeggen: »llebt vertruu/ven in de Rcpubliek en treedt weder in de wettelijke banen." liij vroeg nog aan de Kamer de in bebandeling zijnde wet legen de »ver- snijdiug" en franduleuse versuikering aan te nemen. Sarraut s rede maakte een grooteu en goeden indruk, en de Kamer bes.oot, de interpellatie tot Vrijdag nit testellen. In de wandelgangen besprak men zeerrumoerig den toestand. De vertegeu woordigers uit bet Zuiden zieu den toestand duister in, orndal bet zulk een unanieme volksbeweging is, waarmee men te doen beeft. Wat de wijnbouwdistricten zelf aangaat, valt te ver- melden, dat groote troepenmassa's uit Lyon, Bordeau, Adge en Toulon in de centra van verzet worden saam- getrokken. De zestien sociaal-democratische leden der 2e Russiscbe Doema, wier uitlevering gevraagd was, zijn thans in becbtenis genomen Zij zijn voor den recbter van instructie gedaagd en moesten de verbintenis teekencn, dat zij Petersburg niet zullen verlaten. Te Petersburg hebben 700 arrestaties plaats gebad. Ook de onder-Voorzitter der Doema was in becbtenis genomen, maar bij werd later weer op vrije voeten gesteld. De orde is tot dusver niet verstoord. Wei bebben in de arbeiderswijkon eenige protest-meetings tegen de Doema-ontbinding plaats gebad, maar ougeregeidbeden zijn daarbij niet voorgekomen. in de stad beerscht een zenuwachtige spanning. Dat bleek Maandag, toen een zwaar onweer over de stad trok bij een hevigen dondcrslag vlucbtten veleu uit bun huizen de straat op, uit angst, dat er een bom- aanslag gepleegd werd. Te Moskou be^ft de Doema ontbinding groote op- scbudding verwekt en de bevolking toont openlijk, maar zonder tot daden van wanoi deover tegaan,haar afkeuring. In Odessa beett bet Verbond der ware Russen de ontbinding der Doema feestelijk gevierd. Er werd ook een optoelit gebouden, waarop een dankdienst in de kathedraal volgde. Intusschen zijn van de linkerpnrtijen een 300 leden in hechtenis genomen. In alle groote steden vieren de //ware" Russen feest. De president der vroegere Doema, Golowin, is naar Moskou vertrokken. Het beett, naar men meldt, eenig opzien verwekt, ba( de Czaar aan den president van bet reactionaire Verbond der ware Russische mannen, Dobrowin, een telegram zond, waarin dank uitgesproken werd voor de wijze, waarop bet verbond getoond bad tronw aan den Czaar te blijven en bereidwiliig om den troon te blijven oienen. De Czaar verklaarde overtnigd te zijn, dat alle waaracbtige zonen van Rusland zich aaneen zouden siuiten, om samen te weiken toteen kracbtigcr opbloeien van bet rijk. Do Czaar eindigde met eeu aansporing om vertrouwen in zijn bewind te stellen. De nieuwe Doema zal een zeer reaetionair licbaam zijn; de kadettenpartij zal, naar baar leider Makbalof meent, in die 3e Doema niet meer dan 15 leden tellen. Hi de ontbonden Doema telde zij 91 afgevaardizden. Er is dan ook sprake van, dat de kadettenpartij zich voorloopig geheel uit het parlement zal terugtrekken. En dan VLAG. NAAM. MS. Van en naar. Lading 20 19 Eng. s.s. Eng. s.s. idem Deen. s.s. idem Rasss.s. Eng. sch. Deen. s.s. idem Duits. s.s. Noor. s.s. Eng. s.s. Eng. s.s. idem Belg. s.s. i«or Ter Neuzen i River Thames 2241 Londen 1'mi Ver Neuzen Prudhoe Castle River Lagan Noor (aeut i 2310 Grimsby 2272 Londen Amalienborg Clara Natalie Hebe Frisia Vordingborg Holstein Karma- a Wyoming Sea Gull Ron an Marie Louise Zweed. s.s. Eng. s.s. Noor. s.s. Deen. s.s. 20 Eng. s.s. 3803 Borga 3048 Rafto 4955 Windau 069 Fowey 4812 Riga 3884 St. Petersb. 3742 R ga 3924 Li bail 1690 |Goole 2762ILonden 3390 Leith 399 Ostende Van slukg. ledig stukg. hout idem idem pijpaarde hout idem h. vl. hout kolen stukg. idem ledig Kamma Sea Hound Munter Dagny Humber 4285 Stettin phosph 3085 Londen stukg. 2128 Christiania ledig c084 Stolpmunde phosph. 2894 Goole jstukg. s.s. HARALD in lading te Hull voor Kroonstadt. s.s. JENNY vertrok 19 dezer van Tormo nair Ter Neuzen. s.s. RICHARD vertrok 19 dezer van St. Petersburg naar Ter NeuzeD. s.s. ELISABETH verlrekt heden van Ter Neuzen naar Blvth. V ii ii

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5