i A I g e m e e n ieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5009 47e tlaargang. _bsrstbblad. Gemengde beriehten. Zaterdag 22 Juni 1907. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/2 en voor bet ovenge Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. T e 1 ef o on No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij divecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit 3 biaden. Rechtszakf. n. Arrondisfcvments-rechtbank to Middelburg. De rechtbank beeft in hare zitting van 21 Juni de volgende vonnissen uitgesproken M. S., oud 62 jaar, zonder beroep G. v. F., oud 24 jaar, landbouwer J. v. D., oud 51 jaar, jager en P. J. v. D., oud 44 jlandbouwer, alien te Axel, zijn wegens overtreding der jacht- wet, met bevestiging van het vonnis van het Kantongerecht te Per Neuzen, ieder veroordeeld tot 50 cent boete subs. 1 dag hechtenis. De meestoof //De Koe" onder Haamstede zal eerstdaags onder den hamer komen. Dit is op een na de laatste stoof, die nog bestaat van de vele, welke eertijds in Schouwen werden aangetroffen. Iemand te Amsterdam, die vermoedelijk nog te kort bewoner der hoofdstad is eerst een jaar geleden is hij van Rotterdam daarheen verhuisd is Maandagmiddag het slachtoffer geworden van een drietal kwartjesvinders. Dezen reden in de buurt van bet Central- station rond, quasi ora getuigen te zijn van de inhaling der reunisten, boden den ander, dien daar rondslenterde, een plants in hun bakje aan, welke uitnoodiging werd aangenomeu. Men reed wat rond, plotseling springt een der //gastheeren" er uit en de ,/gast" bemerkt, dat hij zijn gouden borloge met ketting en een bankje van f 10 uit zijn vestzak mist. Hij haalt de politie er bij, deze rekent den weglooper op aanwijzing van den bestolene in, doch vindt geen spoor van bewys dat hij den dader zou zijn en laat hem dus los. De anderen weten natuurlijk van niets, bij hen werd trou- wens niets verdachts gevonden en de bestolene kon hcengaan, minzaam uitgelachen door zijn gastheeren. In t rijtuig zjjn nog een paar schakels van de gestolen ketting gevonden, maar voldoende materiaal om de heeren vast te houden levert dit blijkbaar voor de politie niet op. ^en nibuw soort van oplichterij is te Maastricht in practijk gebracht Een onbekend persoon kwam bij een tweetal hotelhouders en bestelde er een diner voor 12 personen, ten behoeve eener te Yalkenburg ogeeiende farnilie. Daar de onbekende den o elhouders dit niet te versmaden bnitenkansje had bezorgd, was het ook, volgens hemzelven, nie meer dan bilhjk, dat hij provisie genoot voor zijn bemoeiingen. Met 20 francs 10) was hij tevreden. De hotelhouders maakten evenwel geen 12 peisoons diner, keerden den ijverige geen provisie uit, doch stelden de politie met de nienwe pogingen tot oplichting van den sinjeur in kennis, die jjverig door baar gezocht wordt. De heer D. Luijten, te Lekkerkerk, was gisteren met zijn echtgenoote van huis geweest en kwam des avonds eer thuis dan het plan was. De heer Luijten belde doch kreeg geen ge- oor, belde nog eens en nog eens doch zonder gevo g en toch moest het dienstmeisje binnen zijn Nu werd men ongerust en daar het huis nudden in het dorp aan den dijk staat, ontstond ei at spoedig een volksoploop. Na noo- eens ge te hebben, deed het dienstmeisje eindelijk open en terwql de heer Luijten binnen wil'de stappen, sprong uit het zolderraam de vriier van de meid. -- Omtrent de hevige vechtparti] te Ossen- drecht wordt aan het Dgbl. v. N.-Brab. gemeld egen 10 uur waren Maandagavond ongeveer -5 personen van de bantvlietsche heide in het dorp gekomen, blijkbaar met't doel ter gelegen- heid van de kermis om eens af te rekenen met de politie, waarmee deze personen al geruimen Jd °P gespannen voet leven. Eerst maakten zij zich aan allerlei baldadigheden scbuldig en op verschillende plaatsen werden ruiten ioge- worpen. loon zij politiebeanibten merkten keerden de woede der bende zich tegen dezen. Er waren 4 beambten, n.l de brigade-commandant Postma, de brigadier Elst, de marechaussee Bakker en de veldwacbter Dingemans. Oogenblikkelijk vielen alien tegelijk ben aan, zoodat de politie geuoodzaakt was de sabels te trekken ter zelf- verdedigiug. YVijl de marechaussees te voet waren, droegen alien korte sabels en een dezer, n.l. die van de marechaussee Bakker, was spoe dig door een der vechtersbazen bemachtigd. Weldra lag de brigade-commandant Postma overmand op den grond. Yijf man zaten boven op hem en met de bemachtigde sabel werden hem verschillende houwen toegebracht. De algemeene vechtpartij duurde inmiddels voort. Men legde't er op aan de politiebeanibten \an hunne revolvers te berooven. Dit mislukte echter, en eindelijk slaagde Dingemans er in den brigadier te ontzetten. Dit had echter tot stadium van ernstige voorbereiding in een gekomen. De toestemming is reeds door het parlement verleend en de noodige geldmiddelen zullen beschikbaar zijn. De raming is ongeveer 10 millioen gulden, waarvan 41/2 raillioen voor drie groote veerbooten. Deze zullen 400 voet lang zijn en door turbines worden gedreven met een vaart van 23 knoopen. Aan beide einden worden electrische heftoestellen gebouwd, elk in staat een gewicht van 400 ton te tillen. Het voornemen bestaat drie keeren over dag en een keer des nachts van elke zijde te varen. De jaarlijksche uitgaven zijn op ongeveer 2 millioen 'sjaars begrootde ontvangsten op bij iia het dubbele. gevolg, dat de woede der veehtlnstigen zich nu op Dingemans zelf keerde hij werd neerge- smeten en vastgehouden op den grond. Dok hij kreeg verschillende schrammen op t gezicht en eene boofdwonde door de sabel. Bijna bad men de revolver te pakken, doch de man had in een onopgemerkt oogenblik de tegenwoordigheid van geest zijn revolver weg te werpen, zonder dat dit door de belhamels werd bemerkt. Intusschen werd door de audere marechaussees van hunne vunrwapeuen gebruik gemaakt. Blijk baar was ook de tegeupartij van vuurwapenen voorzieu, wauit drie schoten kwameu van hunne zijde, toen plotseling een der belhamels in den buik werd getroffen. Het moet zijn een zekere abus, wonende onder Santvliet. Hij riep Ik sterfToen werd hij door zijne makkers weggedragen. De brigadier Postiiia was door bloedverlies buiteu gevecht gesteld, terwijl de marechaussee Bakker ook niet meer kon, wegens de vele slagen, die hem waren toegebracht. Het gelukte Dingemans na het vallen dier schoten los te komen en te vluchten, om zijn levolver te gaan oprapen. Voorts werd nog door de belhamels met steenen geworpen, zoodat een pei soon uit Ossendrecht, die de politie ter hulp was gekomen, eenige steenen tegen het hooid kreeg, waardoor .hij werd gekwetst. Heihaalde malen werd door brigadier Elst aan de Ossendrechters toegeroepen achteruit te gaan daar er zou worden geschoten. Ondanks deze waarschuwing, kreeg een hunner, zekere bebiegts, een schot in de rechterzij, zoodat de kogel, naar later bleek, de lever kwetste. Eindelijk gelukte het aan den brigadier Elst en den veldwachter Dingemans de belhamels teiug ie drijven, wat. onder het werpen met steenen plaats voud, zoodat de politie noo1 menig keitje tegen het lijf kreeg. Ten slotte echter tiokken zij af naar de Belgische grens, met medeneming van den gewonde en zonder dat het gelukt was een der daders in handen te krggen. Eeist hierna kon men er aan denken de ge- wonden op te zoeken. He vechtersbazen liebben den gewonde Cabus pei kiuiwagen naar de Belgische grens vervoerd. Ayn toestand moet ernstig zijn. De kogei, waardoor Sebregts werd getroffen, is uit de wonde verwijderd en, naar verklaring van don dokter, is er geen gevaar voor het even van den man. Wat den brigadier Postma betreff, van hem kon de dokter nog niets zeg- gen, de oogen zijn zeer opgezet, en behalve hooidwonden, heeft hij nog een liouw over den neus bekomen. De overige gewonden deden wederom gedeeltelijk dienst. Een glasblazer te Henegouwen heeft zich te midden zijner duiven in het hok opgebangen uit. wanhoop omdat zij in den laatsten tijd geen pryzen meer gewonnen hadden. De plaunen om tnsschen Dover en Calais een dienst in te richten van veerbooten, waarop een geheele trein wordt overgebracht, zijn nu Gemeenteraad van Ter Neuzen. blail ver.chijnt Uaanflag., Weeasdag. en Vrijds&tgavond, uiisezorderd op Feesldagen aww—"a—nw—b—h—i""a—mthm l»ij de Firnm P. S. V Vergadoriug van Dinsdag 18 Juni 1907. (V E R V O L G). i. De V'oorzitter doet mededeeling van eene circnlaire van de burgemeesters in Zeeland, van het Zierikzeesche Comite tot, het bevoraeren van de aanslaiting bij den Midden-Euro- pceschi-n tijd, waarin wordt verzocht, aan den Raad voor te stellen aan de Tweede Kamer een adrea in te zenden, waarin wordt aangedrongen op aanaeming van het door de Regeering ingediende wetsontwerp en daarmede een belangrijke stap te doen in de richting die aan het Nederlandsche volk tegen 1 Mei 1908, naast het voordeel van lijdseenheid, ook de bijznndere voordeelen (voorlvloeiende nit onze geografisclie ligging met de Noordzee in het Weaten) van het Midden- Europeesche uur verschaft. Onder herinnering dat de Raad zich vroeger ook voor in- voonng van den Midden-Europeeschen tijd heeft verklaard, deelt de Voorzitter mede dat hij deze zaak bij Burg, en Weth. heeft ter sprake gebracht. Hij moet echter tot zijn spijt erkennen, dat, hij de groote voordeelen verbonden aan do invoering van de Midden-Europcesche tijdregeling, niet kan vatten. De wethouders gevoelen er evenmin wat voor, waarom wordt voorgesteid het adres niet te verzenden, maar eerder pogingen aan te wenden dat eene tijdsregeling verkregen wordt die overeenkomt met de zon, dat is de Amsterdamsche tijd, die hier ook nog a] tijd is aangehouden. 7. h, s. wordt beslot, n geen adres te vefzenden en ook geen verzoek te doen voor eene andere tijdregeling. j. De rekening van het Bestuur der Brandwecr over 190il, bedragende in ontvangsten 635. in uitgaven 660,91 alzoo een kwaad slot opleverend van 25,91. Deze rekening zal later worden behandeld. Ii. Een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in antwoord op het verzoek van den gemeente raad, om het gevoelen der Kamer te mogen verncmen om trent het plan tot laad- en losgelegenheden alhter, aangege- ren in den door de in dezo gemeente gevestigde Maritime Vereeniging uitgegeven brochuro, van Maart 1907, waarbij wordt boricht dat de Kamer besloten heeft aan den Raad toe te zenden een ,,Eensluidend afschrift" van haar missive aan Z.Exc. den Minister van Waterstaat, welke missive uitdrukte het gevoelen der Kamer in znke het ctnderwerp waaromtrent door den Raad haar gevoelen wordt gevraagd. Het afschrift luidt als volgt Naar aanleiding van een schrijven van den Gemeenteraad van 1 er Neuzen d d. 17 Mei 1907, waarin ons gevoelen wordt gevraagd, omtrent het plan tot los- en laadgelegen- heden alhier. aangegeven in de door de in deze gemeente gevestigde Maritime Vereeniging, uitgegeven brochure van Maart 1907 hebben wij de eer Uwe Excellence als het ge voelen der Kamer kenbaar te maken, dat zij van meening is, dat het gewenschter is, met het oog op de groote scheepvaart, dat er van Rijkswege worde gemaakt een haven binnendijks, met mime opslagplaats, en zulks zoo dicht mogelijk bij de kom der gemeente. De Kamer is van meening dat een haven op be- trekkelijk verren afstand van de koto der gemeente, bezwaren zal opleveren. Daaroin hoopt zij dat het Uwe Exc. moge behagen een' onderzoek in te stelien naar de meest ge^chikte plaats voor eene haven van ongeveer dezelfde afmeting als door de Maritime Vereeniging is voorgesteid. De Kamer neemt de vrijheid Uwe Exc. nog mede te deelen, dat zij, hoewel zij vroeger, om de daurte, meonde haar wensch naar havens binnendijks te moeten laten varen, tot de over- tniging is gekomen dat havens binnendijks hier wel de gewensehte zijn. In de hoop dat het Uwe Exc. mogelijk zal zijn aan den wensch van de Kamer, waarin ook opgesloten ligt den wensch vail alle be'anghebbenden, te kunuen voldoen, spreekt zij den wensch nit. dat zoo spoedig mogelijk de hand aan den ploeg ge-lagen zal worden, om de zoo dringend noodige uitbr. i.ling der havenwerken vcrwezenlijkt te zien. De heer Visser: Het ligt waarschijnlijk in de bedocling van Burg, en Weth. een adres van adbaesie te verzenden aan den Minister? De Voorzit er verklanrt dat Berg, en Weth. hieromtrent geen voorstel liebben. Het is een brief met wetischen, terwijl de Raad eene beoordeeling had gevraagd van het plan der Maritime Vereeniging Nn is de vrang wat wenscht de Raad te doen Spreker zou niet op de bespreking van eenig plan willen in gaan, daar geen der leden duarover met kennis van zaken kan oordeelen. Hij zou alleen aan den Minister willen vragen belpt Ter Neuzen. f)e heer an den Hoek is van een ander gevoelen. Hij zou aan den Minister willen te kennen geven wat wo weneehen. Dat we gaarne zouden zien dat hij Ter Neuzen helpt, weet de Minister al lang. De heer Visser gelooft dat de Kamer van Koophandel wel op het plan der Maritime Vereeniging zou willen ingaan als de ontworpen haven niet zoo ver van de kom gelegen was. Misschien dat het echter ook wel mogelijk is dat de haven naderbij kan worden gemaakt. De oorzitterWenscht u dan adhaesie te betuigen aan het plan der Maritime Vereeniging De heer Visser Dat niet, omdat het zoover is, en ik dat niet in het belar.g ackt. De Voorzitter: Wat dan? Da heer Van den HoekIk meen dat we moeten te kennen geven wat we wenschen. Als alleen gevraagd zou worden help ons, dan kunnen we het wel laten en sparen dan ook nog de kosten van het zegel. Ik zou willen vragen het maken eener haven van de lengte zooals door de Maritime Vereeniging is aangegeven. Dat de hreedte wat zon afwijken, komt er naar ik meen minder op aan, daar het toch geen zwaaihaven behoeft te worden. Met eene breedte van 55 a 60 Meter zou naar ik meen ook kunnen worden volstaan. De haven te maken zoo dicht mogelijk bij de kom. De VoorzitterDat is dan toch ook geen aigeronde vraag, daar geen plaats wordt aangewezen en ik zie geen kans dat die haven dichter bij zou kunnen gemaakt worden. De heer Van den HoekDat is nog de vraag. Als de Minister het zou willen doen in het terrein van de Staal- fabriek was het naderbij. De Voorzitter: Ik moet zeggrn dat ik gaarne zou zien dat de Raad zich onthield van de bepaling van plaats en een vraag omtrent de wijze van inrichting. De heer Van den Hoek: En ik ben van meening dat we den Minister er een dienst mede zonden bewijzen, als we ons bepaald uitspraken. De Vcorziter: Maar u wijst geen plaats aan. De heer Wieland wijst op een terrein van ongeveer 25 gemeten gelegen tusschen de spoorbaan, den Baandijk en de De Feijterstraat. Dat terrein is dichtbij gelegen. Het is naar hij meent voor een biliijken prijs te verkrijgen. Hij denkt zoo, dat dit eon goede gelegenheid zou zijn, maar het kan gebeuren dat de leden der Kamer van Koophandel en de Maritime Vereeniging er anders over denken. De heer De Masicr wijst cr op dat dan een deel van het tegenwoordig opslagterrein, aan het spoor behoorende, zon moeten worden doorgegraven en dat er dan ook een spoorbrug zou moeten worden gemaakt, die veel geld kost, terwijl daar- voor dan ook weer bedienend personeel moet zijn. De heer Wieland: De bediening zou naar ik denk niet zoo erg zijn, want zoo druk zou het in de haven toch niet loopen. Als de brug eens gcmiddeld eenmaal per dag gedraaid moest worden, zou het op zijn. Het zou hier toch niet zoo druk loopen als in Antwerpen of te Rotterdam. De bediening zou dan toch wel door een van het personeel van de spoor- wegmaatschappij kunnen geschieden. De Voorzitter: Ik geloof dat wij niet aan den Minister mogen voorstellen, doet dit of dat. De heer Moes is ook van gevoelen, dat, waar de gemeente er niets in betalen zal, bescheidenheid in deze moet betracht worden. De heer Van den Hoek acht het noodig dat de Raad zich beslist nitspreekt. De heer Wieland had liever gezien dat de Kamer van Koop handel dat gel aan had. De heer MoesWij hebben van de Kamer van Koop handel eene uitspraak gevraagd, maar die niet ontvangen. Ik weet niet wat ik er van zeggen moet. De heer Van den Hoek oppert het denkbeeld de zaak nog eens aan te houden, waarmee de Voorzitter instemt, waarna aldus wordt besloten. Een adres van F. I. H. Speetjens alhier van den volgenden inhoud dat hij met belangstelling kennis genomen heeft van het verhandeide in Uwe zitting van 30 Mei jl. dat hij, groot voorstander van verbetering op het gebied van rulmen der privaatputten en vervoer van faecalien langs openbare wegen, niettemin zijn leedwezen moet betuigen over den inhoud der voorgestelde verordening op de heffing van i o o n voor het van gemeentewege ruimen van privaat putten enz dat toch, zooals uit de toelichting blijkt de kosten voorde gemeente per put van gemiildeid J M3. slechts bedraagt 0,40, terwijl in rekening wordt gebracht tot zelfs 6,per put van hoogstens 1 j MS. dat eene dergelijke vergoeding niet meer is ,,loon," doch eene directe inkomstenbelasting en wel eene die slechts drukt op een gedeelte der gemeentcnarcn en dan nog zeer oneven- redig dat toch, wat hem persoonlijk betreft, de jaarlijksche last zou bedragen f 14,a f 15,daar de bij hem in gebruik zijnde put per jaar vijf inaal geruimd moet worden dat de cijf rs in de toelichting of begrooting althans ten deele onjuist zijn daar o. m. gerekend wordt op een hoeveelheid beer van 2178 Ion, terwijl voor verkoop slechts 2000 ton in aanmerking wordt gebracht dat de kosten voor personeel, voerman en paard, zijnde J 3000 geraamd, zoo hung zijn dat het niet denkbaar is of particulieren willen het Wc-ik met de door de gemeente te verstrekken gereedschappen en op de voorgestelde wijzs voor beduidend lager bedrag verrichten. Redenen waarom liij beleefd verzoekt 1. alsnog (e willen nagaan of het niet den voorkeur verdient zoo noodig voor een of twee jaar op proef, een en ander tegen nadere voor- waarden en onder toezicht van gemeentewege door particulieren te lati n verrichten en 2. in eik geval een zoodanige regeling te treffen dat het ruimen van een put van IJ M8. niet hooger kan klimmen dan 1,voor elke minting. Op voorstel van den Voorzitter wordt beslolen dit adres in aanmerking te nemen als aanstonds de heffirigsverordening ter sprake komt. mi, Een adres van J. Scheele, als gemaehtigde van de Gebr. Van Weely te Rosendaal, om de rooilijn ie willen bepalen tegenover het posikantoor langs den ioegangsweg naar do aanlegplaats der Prov boot. De Voorzitter deelt mede dat dit adres nog niet door Burg, en Weth. is behandeld. Htt zal dus noodig zijn, het voor onderzoek naar dat college te renvoyeeren. Na enkele opmerkingen wordt aldus besloten. it, De Voorzitter ste't nantens Burg, en Weth. voor het kohier der schoolgelden voor het tweede kwartaal 1907 vast te stelien op een totaal bedrag van f 1078,72J. Aldus wordt z. h s. besloten. o. Een adres van A. A. Eekman alhier, welke verzoekt hem voor het bouwen eener woning op perceel sectie G no. 1206 afwijking toe staan vau art. 28 der bouwverordening. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth. voorstellen het verzoek in te willigen. Het is een oude toestand, adres- sant kan aehter zijne woning geen open ruimte houden, maar houdt op zijde voldoende terrein over. Z. h. s. wordt besloten het verzoek in te willigen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1