A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5008. De mooie MoUnaarster, Donderdag 20 Juni 1907. 47e Jaargang. JSE3RSTS BLAD. FEUILLETON. ABONNEMENT drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Per Nederland 1,10. Voor Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32a/2 en voor het overige Buiteuland f 1,65. Men 'abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTED TIEN: Van 1 tot 4 regelsj 0,40. Voor elken regel meer /'0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letter's worden naar plaatsruinrte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van Axel doen te weten, dat de aai). vjijs van het oieF'Stelwfer'k aan den be- staanden taren op het gemseniehuis K3ET op Zaterdag 22 Juni e.k. doeh op een later te bepalen dag zal plaats hebben. Axel, den 18 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. TER NEUZEN, 19 Juni 1907. Gisteren werd in de vergadering van den gemeenteraaad officieel mededeeling gedaan van de komst van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik op Zaterdag 14 Sept. a. s. Voor verdere bijzonderheden daaromtrent verwijzen wij naar het raadverslag in het bijvoegsel van dit nummer. Voor deelname aan het dit jaar alhier te houden voorbereidend militair onderricht hebben zich 82 jongelieden aangemeld. Het uitvoeren van keibestratingen op de dijken van het kanaal van Ter Neuzen, op 29 Mei j.l. aanbesteed, is gegund aan den heer A. Tholens Dingz. alhier voor de som van f 9290. Heden werd alhier in het Nederlandsch logement door het bestuur van den calamiteuzen polder Nieuw Neuzen aanbesteed het verhoogen en verzwaren van den zeedijk van dien polder over eene lengte van 720 M., met het onderhoud daarvan tot 30 April 1908. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. Kareise, Borssele, voor f 8120, J. Wolfert, Hoek, voor /8115, G.J. Balkenstein, TerNeuzen, voor f 7750, P. A. Warrens, Ossenisse, voor f 7539, D. de Doelder, Ter Neuzen, voor f 7500, R. Verschelling, Ter Neuzen, voor f 7350, J. de Jonge, Middelburg, voor 7221, j. Pijpe- link, TerNeuzen, voor 6910, J. Lindenbergh, Wemeldinge, voor f 6596, J. de Bree Fz., Ter Neuzen, voor 6382, J. van Drongelen, Hoek, voor 6200, K. de Vos, Ter Neuzen, voor 5980. De Nederl. bevat het volgende bericht Naar wij vernemen is door den heer J. J. F. van Zeyl, redacteur van het kath. blad Zelandia te Hulst, eene aanklacht wegens smaadschrift ingediend bij den officier van justitie te Middel- 11} Vijf minuten later stond Valentijn voor den oberkellner. „Waar is hij dan //Mijnheer komt dadelijk. Ik zal u wat te eten brengen, dan verveelt ge u niet." En de kellner snelde heen. n Verduiveld Dan had hij me wel daar ginder kunnen laten blijven. Zoo'n onbeschaamde kerel Hi) laat me hier koinen, en nu ik hier ben, is hij weg." //Kijk eens hier, een lekker stuk kaltsvleesch en een versch broodje is toch ook niet kwaad," zei de kellner, toen hij terugkeerde. Valentijn, die heen en weer had gestapt, vergastte zich aan den heerlijken geur van het gebraden vleesch en bleef aarzelend bij de tafel staan. r/Heerlijk vleesch Zoo krijg ik het niet in z/De Zwaan" daar krijgt men hoogstens pekel- vleesch," zeide hij, voortdurend den geur van het vleesch opsnuivende. z/Ziezoo, hier is het bierEet nu maar smakelijk. //Ik weet nietmijn meesteres betaalt dat toch niet vroeg Valentijn aarzelend. z/Dat geloof ik nietmaar mijnheer burg, tegen de soeialistische Zeeuwsche Koerier te Sas van Gent, welk blad in een artikel ter verdediging van de vooruitstrevende katholieke candidatuur-Van Dalsum uitdrukkingen heeft gebezigd van beleedigenden aard en tegen de Ter Neuzensche Courant te Ter Neuzen, welk blad het artikel uit de Zeeuwsche Koerier als advertentie heeft afgedrukt. Sas van Gent, 18 Juni. Nadere bijzonder heden omtrent den moord. De verdachte is niet ten huize zijnermoeder gearresteerd, doch op weg van daar naar het station om zich naar zijn werk te begeven. Het paiket van Gent kwam gisterenmiddag te Assenede aan, alwaar eenige personen ge- hoord werden, ook de verdachte die onmiddellijk bekende den moord te hebben bedreven. Na zijue bekentenis schreide hij hevig. Gisteren- avond zes uur werd hij gevankelijk naar Gent overgebracht. Dat de moordenaar met voorbedachte rade te werk is gegaan, blijkt uit de omstandigheid, dat hij in den vooravond een mes heett getoond met de uiting, die aan mij komt, steek ik den buik open, ook heeft hij in de herberg van F. van den Berge naar P. de Dekker gevraagd. Hoewel Van Hamme in Assenede met goed gedrag bekend staat,. bleek hij dien dag toch erg moordlustig te zijn. De verslagene stond algemeen bekend als een twistzoeker en vechters- baas. Hij heeft voor een jaar of tien ook nog in onze gemeente gewoond. Dat de moord een gevolg is eener vroegere veete tusschen den moordenaar en zijn slacht- offer, blijkt hieruit dat zij vroeger samen hebben gewerkt in een waterleiding en daarbij twist hebben gehad. 19 Juni. Hedenmorgen kwam de officier van justitie uit Middelburg Mr. Turk alhier aan, tegelijkertijd ook het parket uit Gent bestaande uit zes heeren, om de lijkschouwing van den vermoorde De Dekker te verrichteu. Bij het sectie onderzoek bleek, dat door de steek in het onderlijf niet alleen de ingewanden door- stoken waren maar ook een slagader daaronder. Het mes, een ponjaard, was tot in h^t achter- gedeelte van het lichaam doorgedrongen. De steek in de borst was door de ribben heen tot op het hart doorgedrongen. Benevens nog een steek in den arm werden nog verwondingen aan een der beenen geconstateerd. Na de sectie werd*het lijk in de kist gelegd en deze volgens Belgisch gebruik verzegeid. De kleederen van den vermoorde werden ingepakt en door de Belgische heeren medegenomen, als overtuigingsstukken. Hedenuamiddag zal het lijk worden begraven. De knecht wierp het hoofd in den nek en lachte luid. //Mijnheer Mijnheer?" sprak hij op spot- tenden toon. //Weet ge. wie hij is Een knecht, evenals ik hij wordt meesterknecht genoemd, dat is allesMijn meesteres heeft altijd zelf de zaak gedreven, maar om nu, ik wil niet te veel zeggen maar die kerel, zoo opgepronktmet manchetten en dikken horlogeketting Ik wil er niets van zeggen, maar geheel in het reine is de zaak niet." Terwijl hij zoo sprak, was Valentijn gaan zitten en had zich van de spijzen bediend. Alsof hij het voorafgaande gesprek geheel ver- geten had, stak hij het eene hapje na het andere in den mond. Ten teeken, dat het hem goed smaakte, smakte hij met de tong en spoelde toen vergenoegd alles met het bier naar beneden. //Zoo Maar hij is daar zeker nog niet lang, want ik heb hem te voren nog nooit gezien z/Dat geloof ik gaarne", zei Valentijn lachend. z/Hij is gisteren pas bij ons komen aanwaaien. Met den hoed in den nek kwam hij te voet aan den molen, onder het zingen van een deuntje. En onze meestereswat zette die groote oogen, haha Zoo'n jonge knappe man, geloof ik, past haarHij keek op en bemerkte, hoe nieuwsgierig de oberkellner het oog op hem gericht hield. //Kijk me maar niet zoo Provinciate Siaten van Zeeland. Uit het overzicht van den provincialen stoom- bootdienst op de Westerschelde, over 1906 blijkt dat de ontvangsten van de lijn VlissingenBres- kens Ter Neuzen Hoedekenskerke hebben be- dragen 119,243,50, deuitgaven L 16.797,671/3 het goed slot alzoo f 2,445,821/2. De lijn Walzoorden—Hansweeit wijst een kwaad slot aan f 3,373,67 de ontvangsten bedroegen nl. f 21,270,35 en de uitgaven 24,644,02. Bij besluit der Prov. Staten van Zeeland van 14 November 1906 werd in handen van Ged. Staten gesteld, teneinde daarover in de aan- staande zomerzittiug een voorstel te doen, een adres van den gemeenteraad te Krabbendijke om een subsidie van een derde gedeelte der op f 10,000 geraamde kosten van herstelling der haven en havendijken in die gemeente, tot een maximum van f 3300. In het adres wordt uiteengezet dat de be- grooting der gemeente niet met deze uitgave kan worden bezwaard. In verband met de aan de gemeente Krabbendijke verleende subsidies in de gewone kosten van het lager onderwijs blijkt, naar Ged. Staten meeuen, voldoende, dat de gemeente niet in staat is rente en aflossing van een leening voor de havenverbetering op zich te nemen. Met het oog verder op de omstandigheid, dat de haven niet alleen voorziet in de behoefte van de gemeente Krabbendijke, maar van meer algemeen belang is, daar ook voor een deel der •Aangrenzende gemeenten Rilland-Bath, Waarde en Kruiningen de landbouwproducten in die haven worden verscheept, zijn Ged. Staten van oordeel, dat hulp door de provincie gerechtigd is, waardoor teveus, blijkens toezegging van de regeeriug, uitzicht verkregen zal worden op een Rijksbijdrage. Ged. Staten maken echter bezwaren om de Prov. Staten voor te stellen die hulp in den vorm van een subsidie te ver leenen, doch geven de voorkeur aan een rente- loos voorschot, evenals de laatste jaren voor den aanleg en de verbetering van havens is verleend. Ged. Staten stellen dan ook voor aan de ge meente Krabbendijke voor het bovenomschreven doel een renteloos voorschot te verleenen tot een bedrag van ten hoogste f 3800. Daartoe gemachtigd door het bestuur der Afdeeling Zeeland der Vereeniging tot bevor- dering van de pluimveehouderi] en tamme ko- nijnenteelt in Nederland, bebben de voorzitter en secretaris zich tot de Prov. Staten gewend met het verzoek, om aan die afdeeling uit de provinciate kas een jaarlijksche subsidie van f 100 te verleenen. aan nu zeg ik het juist niet", zei hij tame- lijk barsch. vDat is niet noodigik weet er misschien veel meer van dan gij," sprak de ander met trotsche houding, en daarmede overblufte hij den knecht zoodanig, dat deze geen woord meer sprak, todat Ernst Mahler met haastigen tred de kamer binnenstapte. Aan zijn gelaat was wel te zien, dat de zaken niet zoo geschikt waren, als hij gehoopt had. Hij had de heeren van het proviandmagazijn op hun kantoor getroffen, maar zij waren niet genegen geweest den termijn van levering te verlengen. De tijd was reeds zoo lang mogelijk gesteld, en wanneer de eigenares van den Enz- molen niet binnen den bepaalden termijn kon leveren, had zij de leverantie niet op zich moeten nemen. Zij zouden dan noodzakelijk van elders moeten laten aanvaren, en daardoor zouden de vracht- kosten zoo aanmerkelijk stijgen, dat zij van hooger hand daarover verwijten zouden moeten hoorenals het daarbij nog maar bleef. »Wel, heeren, juist omdat ge dit voorziet, zou het zoo erg niet zijn, als ge slechts vier weken uitstel wildet geven. Dat zou voldoende zijn." Doch de heeren haalden de schouders op en zeiden, dat zij eerst daartoe vergunning zouden moeten vragen en niet op eigen gezag mochten beslissen. Zoo werd het gesprek gerekt, totdat Waar het werkelijk nut, dat deze vereeniging voor de pluimveehouderij en tamme konijnen- teelt in Zeeland oplevert, Ged. Staten voorals- nog niet groot voorkomt, stellen zij aan de Prov. Staten voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Aan de gemeente Graauw en Langedam werd bij besluit der Prov. Staten van 7 Juli 1887 eene toelage van 150 verleend, om te voor- zien in verloskundige hulp, welke toelage, ten gevolge van het vertrek der vroedvrouw en het aanbod van een arts om zich ter plaatse te vestigen, bij Uw besluit van 13 Juli 1899 no. 7 werd ingetrokken onder toekenning van f 200 van een geneeskundige. Daarvan werd gebruikge- maakt tot 1 Juli 1905, toen de geneeskundige de gemeente verliet, om zich te Westkapelle te vestigen. Sedert is gebleken, dat voor de opengevallen betrekking niemand te vinden is en dat het dringend noodig is, dat aithans in de behoefte aan verloskundige hulp door aanstelling eener vroedvrouw worde voorzien. Dienteugevolge heeft de gemeenteraad de aanvrage tot de Prov. Staten gericht om eene jaarlijksche toelage van 150 van de Provincie. Op een verzoek om gelijke toelage van het Rijk is door Ged. Staten aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een gunstig advies uitgebracht. De Hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid heeft te kennen gegeven, dat hij, met den Inspecteur voor dien tak van dienst en de Ge- zondsheidscommissie te Hulst, de bedoelde aan stelling volstrekt noodig acht. Ged. Staten stellen daarom aan de Prov. Staten voor het verzoek in te willigen. Bij adres vraagt Th. Weemaes te Nieuw Namen (gemeente Clinge) voor zijn wagen- dienst tusschen Hulst en Nieuw Namen een subsidie uit de Provinciate fondsen van 100 per jaar. Volgens het oordeel van het gemeentebe- stuur van Clinge zou het zeer wenschelijk zijn, dat de wagendienst blijft bestaan. Naar Ged. Staten meenen, bestaat er aan- leiding om aan adressant een subsidie te ver leenen voor een tijdvak van 11/s jaar, ingaan- de 1 Juli 1907, tot een bedrag van 70 per jaar, onder voorwaarden als tot dusver bij het verleenen voor subsidien voor wagen- dieusten werden gesteld. Ged. Staten stellen daarom aan de Prov. Staten voor het verzoek in te willigen. Algemeen Reglement voor de polders. Ged. Staten van Zeeland hebben nu aan de Provinciale Staten het volgende schrijven ge richt Ter voldoening aan de door uwe vergadering Ernst Mahler zijn hoed greep en in woede wegstormde. Er moest haar te helpen den molen te redden, want de boete bij niet tijdige levering was zoo hoog, dat bij toepassing daarvan, de verkoop van den molen onvermijdelijk scheen. Het zou voor hem een kleinigheid geweest zijn haar het geld voor de boete te geven, maar zou hij als onderge- schikte haar zoo vernederen En zou zij zich dan' niet enkel uit dankbaarheid aan hem over- geven Zou zij dan niet denken, dat hij haar alleen verlangde als loon voor zijn hulp Neen, neen, dat kon in geen gevalhij moest raad schaffen, een ander middel vinden als het niet anders kon haar een beetje misleiden om haar te helpen maar hij moest zorgen te verhinderen, dat zij onder zorgen ge- bukt ging, en haar mooie oogen rood weende. Bij voorbaat verheugde hij zich reeds over het wederzien, over haar welkomstgroet met woord en blik. Het werd hem warm om het hart, en liefst zou hij dadelijk in vollen drat naar huis ge- reden zijn. Doch zijn kalm overleg hield hem daarvan terug. Eerst moest hij zjjn plicht ten einde toe vervullen, en dan liefde, geluk en vreugde (Wordt vervolgd.) een middel gevonden worden, om ter vki mm COERAAT Slit hind verscliijnt H»and«s-, Woensdag- en Vrijdagavond, uilgeicndrrd op Feesfdagen. l>ij de Firina 1*. J. I 'r Ti r ^"enzejnn^ ■III III I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1