A I g e m e e n en Advertentiehla voor sch-Vlaanderen. No. 5007. Dinsdag 18 Juni 1907. 11II JLt 8EMIBHTBBAAD. Buitenland. aeol® Meleaaarstcr, Be Rinnenland. S- 47e Jaargang. F E U X L L E T 0 N. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1.10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,321/2 en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. T e 1 o f o o n N o. 2 5. ADVEETEE TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. 10) De molenaarster vermeesterde haar zwakheid rnaar ze was nog erg bleek, toen zij in de woon- karaer kwain, waar zij weldra den wagen zag wegrijden. Op den bok gezeten, groette Ernst Mahler met de zweep zoo voornaam als een offieier in burgerkleeding en al stond zijn gelaat ernstig, zjjn oogen gaven geheel iets anders te kennen. Nu trad Ghrista Maria dicht aan het venster. Mahler's gelaat helderde op en hij had den moed haar vriendelijk toe te knikken, hetgeen door haar werd beantwoord. In de stad aangekomen, stapte Ernst af aan een der voornaamste hotels. //Wij, van den Enz-molen, stallen in ;/De blauwe Zwaan," zei Valentijn. //Dat kun jij doen," antwoordde Ernst bedaard, zonder om te zieu naar den knecht, die achter hem zat. //Maar ik stap in //De Kroonsprins" at. De wagen gaat naar ,/Ue Zwaan" en over twee uren komt ge mij hier halen." </En wat moet ik in dien tusschentijd doen Voor tijdverdrijf ben ik niet hier". //Of je hier rondloopt dan wel in den Enz- molen is precies hetzelfde. Je liebt geen recht te oordeelen over hetgeen je meesteres en ik besloten hebben." z/Denkt ge dat vroeg de knecht hoonend maar hij zette onmiddellijk het paard aan en Naar Het Yolk mededeelt luidt het advies van het bestuur der S. D. A. P. in zake de herstemmingen voor de Provinciale Staten aldus Het Partijbestuur is van oordeek dat, nu de vraag van de samenstelling der Eerste Kamer, bij eerste stemming is beslist, het politieke element in deze verkiezingen, niet van een zoo overwegend belang is dat het een algemeen geldend advies van het P. B. vereischt. De Staten-verkiezingen zijn geheel gekomen in de steer van het gewone provinciale belang. Het P. B. dringt er daai'om bij de partijge- nooten ernstig op aan om al onze in herstem- ming komende kandidaten te handbaven en al het mogelijke te doen om aan hen de overwin- ning te bezorgen. Yoor wat betreft de herstemmingen in die districten waar onze kandidaten uitvieien, laat het P. B. de partij-organisatios vrij hun stand- punt te bepalen, ook met het oog op plaatse- lijke en provinciale belangen. Het staat dus die organisaties vrij diegenen onder de in herstemming komende kandidaten, welke van voldoende demokratische gezindheid blijk hebben gegeven, te steunen. wachtte niet, totdat Mahler hem hierop ant woordde. //Die 'adder!" mompelde Ernst. //Anders heeft zij toch zoo'n helderen blik en dat zij toch niet zag, hoe Knoop haar wilde vangen in het net dat hij voor haar had gespannen. Alle dagen had zij dien Valentijn in hare nabij- heid en toch bemerkte zij niet, dat //Wat blieft, mijnheer Verwonderd keek Mahler op. Waarlijk in gedachteu verdiept was hij de gelagkamer van //De Kroonprihs" binnengegaan, had zijn jas uitgetrokken en bij een tafel plaats geno men. Het lokaal was geheel ledig. Gedurende den middag houden de burgers hun gemak thuis en vreemdelingen kwatnen er in dezen tijd van het jaar slechts zelden. //Kunt ge mij spoedig iets te eten bezorgen //Zeker, mijnheer Wij hebben hazen, gans, kaJfskarbonade antwoordde de kellner en begon ijverig voor den gast te dekken. z/Geef me haas, en een halve flesch wijn. maar spoedig hoor Nauwelijks vijf minuten later stond het ge- vraagde op tafel. z/Waar is hier het kantoor van de proviand- magazijuen vroeg Ernst, terwijl hij een glas wijn inschonk en half leegdronk. z/Niet ver hier vandaan, om den hoek van de eerste straat, mijnheer." z/Wanneer ,zijn de heeren op het kantoor?" z/ln dezen tijd van het jaar van 's morgens tien uur tot 's namiddags drie uur." z/Wel bedankt. Ik zal u dadelijk betalen hoeveel ben ik scbuldig V" TKR NEUZEN, 17 Juni 1907. In de op ruorgen (Dinsdag), des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken verordening op de heffing en invordering van loon voor het van gemeente- wege ruimen van privaatputten eu -tonr.en benoemen stembureaux verkiezing raadsleden idem deskundigen voor schatting huurwaarde vergunningsrecht. De tegen hedenavond geannouceerde ver gadering der Kamer van Koophaudel en Fa- brieken alhier, is wegens onvoorziene omstan- digheden verdaagd. Zaterdag jl. was het veertig jaar geleden dat de Z.Eerw. heer F. A. Kerstens, pastoor alhier, tot priester werd gewijd. Overeeukom- stig het door Z. Eerw. te kennen gegeven ver- langen ging deze dag als onopgemerkt voorbij en bleef elke huldebetuiging achterwege. Gisteren werd door het muziekgezelschap wDe Vereenigde W erklieden" alhier voorde leden en donateurs met hunne familie een concert gegeven in den tuin der pastorie, aangeboden aan den Z.Eerw. heer Kerstens, pastoor alhier naar aanleiding van den steun dien dit gezel- schap bij voortduring van Z.Eerw. ondervindt. Ten aanhooren van velen werd in den lommer- rijken tuin door de muzikanten een goed gekozen programma op flinke wijze afgespeeld. De uitvoering slaagde buiten verwachting en het muziekgezelschap oogstte na ieder nummer een algemeen applaus in. Den directeur, de heer A. Eeckhout, werd een bouquet aangeboden. Na afloop werden de muzikanten door Z.Eerw. op guile wijze onthaald. -- Yoor het Kantongerecht te Ter Neuzen, stond j.l. Yrijdag 14 Juui terecht A. R. v. L., ter zake dat hij als bediende bij de brandweer te Ter Neuzen in den namiddag van 10 Mei j.l. bij de destijds gehoudene oelening niet is tegenwoordig geweest. Door den heer Ambt. van het openbaar Mi- nisterie werd schuldigverklaring van het ten laste gelegde, en veroordeeling tot eene geld- boete van f 3 subsidiair 3 dagen hechtenis gevraagd. Beklaagde die zich zelf verdedigde voerde. o. m. aan dat hij vrijstelling van dienst bij de brandweer had gevraagd en wel om reden dat z/Twee mark, vijftig." „Hier is uw geld. Mocht de koetsier van den Enz-molen binnen twee uren hier voor- rijden, dan moet hij wachten, tot ik kom. Geef den man een glas grog, het is zoo koud." //Neem mij niet kwalijk u is zeker de nieuwe heer van den Enz-moleu vroeg de oberkellner, terwijl hij de ruime fooi met een diepe buiging opstreek. z/De nieuwe heer? Wat bedoelt ge De Oberkellner lachte fijntjes. z/Nu, het is toch geen geheim meer, dat juf- frouw Enz niet langer staande kan blijven". //Zoo z/De eigenaar van den Thal-molen - ik spreek van hooren zeggen heeft hier het gerucht verspreid, dat de Enzmolen verkocht wordt of reeds verkocht is, dat weet ik niet precies." //En daarom dacht ge z/Ik niet, mijnheer De geheele stad spreekt er over." „Sedert wanneer z/Reeds vroeger maar vandaag was i,... was Knoop hier?" vroeg Mahler. Verduiveld, dat had ik toch niet van hem verwachtPlotseling een beslait nemende, scheurde hij een blad uit zijn aanteekenboekje, schreef haastig eenige regels en reikte het papier aan den kellner over. //Laat dit op staanden voet naar //De Zwaan" brengen. De knecht die mij gereden heeft, moet oogenblik- kelijk hier komen. Hij moet op mij wachten als het mogelijk is, in een kamer, waar hij ge heel alleen zit. Geef hem eten, bier en sigaren als hij zich verveeit. De hoofdzaak is, dat hij de indeeling niet op wettige wijze zou zijn geschiedt, daar 2 van artikel 1 van de ver ordening op de Brandweer te Ter Neuzen voor- schrijft, dat de diensttijd bij de brandweer aan- vangt op 1 Januari na het jaar waarin het 30ste jaar is bereikt of waarin de vestiging in de kom heeft plaats gehad, en daar beklaagde in 1905 in deze gemeente is komen wonen had de indeeling moeten geschieden op 1 Januari 1906 en niet zoo als is geschied op 1 Januari 1907. Op deze en meerdere gronden vermeende beklaagde niet dienstplichtig te zijn, dus geen overtreding van artikel 32 der des- betreffende verordening te hebben gepleegd, en verzocht hij te worden ontslagen van rechts- vervolging. Uitspraak 28 Juni a.s. Na afloop eener Zaterdagavond in het cafe van den heer P. de FeijterBliek gehou- den vergadering, ontstond tusschen enkele per- sonen, naar aanleiding van een in die vergade- ontstaan geschilpunt eene ruzie, die in een vechtpartij ontaardde. De kastelein, zijn ameu- blement in gevaar achtende, trachtte tusschen- beide te komen en de vechtersbazen buiten het lokaal te krijgen. Het gevolg zijner pogingen was, dat hij ten slotte zelf mishandeld en ver- wond werd en eenige ruiten van het cafe het moesten ontgeldeu. De politie kwam ten slotte tusschenbeide en proces-verbaal zal voor een drietal personen het gevolg zijn van dezen avond. Op Zou dag 7 Juli a. s. zal alhier door de soc. vereenigingen te Middelburg en Vlissin- gen eene openluchtmeeting worden belegd in den tuin van den heer Joz. de Feijter in de De Feij terstraat. De muziekvereenigiug „De Proletaar" en de zangvereeniging //De Vrije Zangers", beidevan Ylissingen. en de zangvereeniging //Excelsior" van Middelburg, zullen de meeting opluisteren. Het muziekgezelschap //Yolharding" van Zaamslag zal deelnemen aan het Woensdag a. s. te Vlissingen te houden festival. Benoemd tot buitengewoon opzichter bij het maken van een los- en laadsteiger aan het kanaal van Sluis naar Brugge, de heer J. C. Groenendijk te Breskens. De heer A. van der Pluijm, lid van den raad van St. Jansteen, zal zich, wegens gezond- heidsredenen niet meer herkiesbaar stellen. Hij werd in Juli 1877 als zoodanig gekozen en in 1893 tot wethonder. met niemand spreekt, behalve met u. Kan ik daarop rekenen Ook dat ge met hem over niets spreekt, dan wat betrekkiug heeft op eten en drinken of het weder Niets over den Enzmolen, niets over de koopers Het zal u geen schade zijn. Hier op afrekening, als ik terngkom, krijgt ge nog eens zooveel. Aan den knecht bemerk ik dadelijk, of ge woord ge- houden hebt." Daarbij gaf Ernst hem een vijfmarkstuk, nam zijn manteljas en hoed van den kleerenstandaard en verliet haastig het hotel. Een beetje verbluft keek de oberkellner hem na en las vervolgens het briefje. Kom dadelijk naar ,/De Kroonprins", laat het paard en wagen in //De Zwaan" tot later. Ik moet je spreken." Wat Ernst wi'de voorkomen, was echter reeds gebeurd. Knoop en Valentijn zaten bij elkaar in „De Zwaan" en spraken zacht samen. z/Hij is niet, wat hij schijnt. Baas, baas neem u in acht," waarschuwde de knecht. z/Och kom, ik heb mijn maatregelen goed genomen ook hier degeheeit stad spreekt er over Waarover, baas z/Dat de molen verkocht moet worden." V erduiveld, baas, dat is een sterk stuk Ik griezel er van. W7ie een kuil graaft voor een anderhad ik mij maar niet met a ingelaten z/En de vele fooien, die ik je gaf, waren die ook te verachten vroeg Knoop met een loerenden blik. Valentijn krabde zich achter de ooren. z/Ik wou EVZE I»it bind verschijnt MBandsg-, H'oensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd up Feeildagen. bij de Firma I". «B. f AX HE SAXDE *e Ter Xeuzen. Da Burgemeestev der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Geuieenteraad is belegd tegen Eliiisiltig den IS Juni BJHfJ, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 15 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, P. MOES L°.-B. Emstige tijdingen kumen er uit Rusland. Stulypin heeft niet meer of minder aan de Doema nieegetleeld, dat 7i van haar leden medepiichtig zijn aan een samenzwering tegen den Czaaren zijn regeering. Uit de kolemmen-lauge telegrammenreeks deelen we het volgende mee Viijdagmiddag om lien minuten voor tvveeen kreeg de Doema-voorzitter, Golowin, een eigenbandig geschie- ven brief van Stolypin, ltennis gevende, dat lnj aan de Doema mededeelingen te doen had, die geen uitstel konden lijden. Hij verzocht den voorzitter hem on- middellijk na de openiiig van de bijeenkomst der Doema het wooed te verieenen en op grond van artikel 44 de openbaarheid der bijeenkomst op te hetfen, daar er af- gevaardigden deel nitmaakten van de revolutionaire, etrijdeude organisatie, zoomede omdat zij betrokken wareu bij de voorbereiding van een gevvapenden volks- opstand. De geheime vergadering der Doema had plaats. In den loop der bijeenkomst verklaarden naar veiluidt de sociaal-demokraten en de Polen zich tegen het regeeringsvoorstel. Van de kadetten was het grootste deel er voor, het kleinsto er tegen. De minderheid ver- klaarde zoo noodig uit de partij te willen treden. Stolypin eischte in de vergadering de onmiddellijke gevangenneming van 16 sociaaL-demokrati-che afgevaar- liigden, zoornede de toestemming om het grootste deel der overige sociaal-demokraten ongeveer 55 ge- rechtelijk ter verantwoording te roepen. De^middag-zitting verliep, zonder dat men tot een besluit k warn Na een pauze van twee nren werd des avonds om 9 uur de bijeenkomst der Doema voortgezet. Bij den aanvang verklaaide Stolypin, dat ten aanzien van de aoor hem gestelde vraag onmiddellijk in de Doema een beslissing moest worden genomen. Wanneer gevveigerd weed, de aangeklaagde 16 afgevaardigden onverwijld te laten wegvoeren, zou de regeering dit opvatten als een verklaring, dat de Doema niet verder met haar wil samenweiken. De regeering wees elke verantwoorde- lijkheid voor de veiligheid van den Staat af, als de aangeklaagder. niet dadelijk in hechtenis werden ge nomen. De kadetten stelden voor, het voorstel der regeering naar een commisssie te verwijzen de rechterzijde en de Octobristeu stemden daar tegen. De besprekingen droegen een uiterst stormachtig karakter. Men verweet den sociaal-demokraten landverraad en de zvvaarsie mis- drijven. Tenslotte werd het voorstel der kadetten aan- genomen met de toevoeging, dat de 22 leden der com- missie gekozen zullen worden. Daar de audere partijen weigerden deel uit te maken van deze commissie, zal zij slechts uit kadetten en leden der Iinkerzijde bestaan. Daardoor wordt verwerping van het regeeringsvoorstel waarschijnlijk en schijnt de ontbinding der Doema aun- staande Om half twaalf's avonds was de verkiezing der com miss e nog niet gedindigd. Het paleis der Doema is voortdurend door eene sterke afdeeling troepen, gendarmen en politie omgeven De burgers worden aangemaand, door te loopen. De onverwachte gebeurtenissen maken een geweldigen indrnk te Petersburg. De stad is echter kalna. Het '1 ransvaalsche parlement is weer bijeen. In zijn mededeelirlg over de politiek der regeering zei Botha in het Lagerhuis, dat hij besloten heeft de Chineezen onmiddellijk na afloop van hun contracten naar huis te zenden. De overeenkomaten met de Chineezen beginnen deze maand ten einde te loopen, terwijl dit met 16,000 voor 31 December bet geval is. Er is" druk op de regeering geoefend om een wijziging van de Grondwet voor te stellen, teneinde een tijdelijke veruieu wing dier contrac ten m> gelijk te maken, maar de regeering had besloten zulk een wetgevenden maatregel in dit wetgevende tijdperk niet in te dienen. Zij werd daaruij niet alleeu geleid door de ovcrtuiging, dat de aanwezigheid der Chineezen in de hoogste mate strijdig is met de be- langen van Transvaal, maar ook door de overweging, dat het aanbod van Kafferarbeiders een tijd lang de vraag overtrof Wat zullen de randmijnmanuen spinnen Inmiddels bebben 11,000 aandeelhouders in de Rand- fontein-mijnen besloten, om acht tnijnen te openen en te ontginnen met gebrtiikmaking van zooveel mogelijk blanken. De Chineezenpartij, die slechts 300 aandeel houders achter zich had, heeit dus een nederlaag geleden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1