Tsr Neuzsnschs Courant Donderdag 13 Juni 1907. No. 9005. TWBBDB JBXjAJJD. Uuitenland. FETJILLETON. Gemengde berichten. In Zuid-Frankrijk begint de anarchie. De alarmklok van het verzet is geluid en de stedelijke besturen leggen hun betrekkingen neer. Zoo ia Narbonne, Montpellier en Perpig- nan, waar de burgemeesters en de gemeente- raden huis toe zijn gegaan. De Fransche vlag is gestreken en de zwarte vaan van den opstand wappert van tovens en tinnen. Bovendien hebben de burgers opge houden belasting te betalen. Te Toulon besloten 15,000 wijnbouwers naar Parijs op te rukken, indien de regeering geen maatregelen neemt tegen de wynvervalschers, die den wijnbouw in een zeer treurigen toestand hebben gebracht. Intusschen is de Earner van afgevaardigden begonnen met de behandeling van de wet tegen de wijnffnijverheid." Het debat kenmerkte zich niet door bijzondere voorvallen. De Fransche Ministers Briand en Dujardin Beaumetz waren Zaterdag te St. Etienne het middenpunt van een betooging tegen het Ka- binet. Zij waren daar als vertegenwoordigers der regeering bij de onthulling van een gedenk- teeken van den oud-afgevaardigde Girodet. Een paar honderd sociaal-demokraten brachten I een menigte van eenige duizenden personen op de been. Van de Arbeidsbeurs trok de stoet I naar den prefect, bp wien de Ministers ver- j toefden. Daar werd een betooging gehouden j tegen Briand's politiek. Nadat men de Car- magnole had aangeheven, dreef de politie de menigte uiteen. Om een uur des nachts was de orde hersteld. De 10e Juni zal voor de Oranje-Vrijsta- ters om ze zoo nog maar eens te noemen een beteekenisvolle dag zijn. Gister is nl. aan i de Oranjerivier kolonie een Grondwet verleend die geheel overeenkomt met die van Transvaal, j De Vrij staters zullen dus ook zelfbestuur krijgen. De Russische Doema heeft gister het door de arbeiderspartij ingediende wetsontwerp nopens het verleenen van amnestie besproken. De Minister van Justitie verklaarde, dat aangezien volgens art. 23 van de. Grondwet het verleenen van amnestie een bijzonder voor- recht van den vorst vormt, de regeering niet bevoegd is ten aanzien van een wetsontwerp als het nu in behandeling zijnde, een bepaalde houding aan te nemen. De kadetten stelden voor, het ontwerp naar een bijzondere commissie te verwijzen, die onder- zoeken zal, of het verder in behandeling zal worden genomen of niet. Dit voorstel werd met 260 tegen 165 stemmen aaugenomen. De bijeenkomst had een zeer opgewonden en storm - achtig verloop. Vrijdagavond had te St. Petersburg een buiten- gewone ministerraad in het Winterpaleis plaats, om te beraadslagen over het lot van de Doema. Men besloot, den Ozaar de ontbinding der Doema voor te stellen. wanneer deze het annestie-ont- Mahler gevoelde grooten lust om dien man eens te vertellen, met wien hij te doen had. Hij onderdrukte echter deze opwelling, keerde den woedenden molenaar den rug toe en vroeg aan Christa Maria z/Kan ik iets voor u doen?" z/Hier blijven," fluisterde zij hem toe, en luid voegde zij er bij //Ge zijt nog niet lang genoeg hier om te weten, dat buurman Knoop mij dit voorjaar een som van twee duizend mark heeft geleend om graan te koopen. De tijden waren slecht, het geld kwam niet bin- nen. Daar hij nu echter zelf het geld noodig heeft, verzoek ik u dadelijk de boeken na te zien en de noodige maatregelen te nemen om hem te betalen." Hoewel zij bedaard had gesproken, kon zij toch niet verhinderen, dat haar oogen de angst en zorg verrieden die haar vervulden. Knoop balde de vuisten en wierp blikken vol haat naar beide personen, die zijn aan- wezigheid geheel schenen vergeten te hebben. bWanneer ge dat wenscht, kan ik daarmee dadelijk beginnen", antwoordde Ernst en stapte een weinig ter zijde, daar Knoop wilde heen- gaan. //Ik zie dat ik hier te veel ben, juffrouw Een vrouw, die om iederen jongen melk- baard haar vrienden verlaat, is niet veel waard". //Pas op uw woorden, Knoop riep Ernst uit. //Zwijg, vervloekte hond 1" barstte Knoop werp zou aannemen. Na de Doema-zitting van Zaterdagavond vereenigden zich alle Ministers in Peterhof, om, onder voorzitterschap van den Czaar, Ministerraad te houden. De Minister- president Stolypin hield een redevoering, waarin hij pleitte tegen de ontbinding, aangezien de Doema in het amnestievraagstuk, zoowel als in de argrarische kwestie nog geen beslissing ge nomen had. Yoorloopig werd daarom van een ontbinding der Doema afgezien. De kadetten hadden in de Doema een motie ingediend, om de her vorming der rechtspleging op de agenda te plaatsen. De uiterste linkerzijde deed nu het voorstel, op de agenda voor Zaterdag de afschaffing der doodstraf en het amnestie-ontwerp te plaatsen Het voorstel der uiterste linkerzijde werd door de rechterzijde gesteund in de hoop, dat een eventueele aanneming van het amnestie-ont werp de ontbinding der Doema tengevolge zou hebben. Het voorstel, om de afschaffing der doodstraf op de agenda te plaatsen, werd met 194 tegen 165 stemmen verworpen, maar met 193 tegen 173 stemmen (die van de kadetten en de Polen) werd besloten, het amnestie-ontwerp Zaterdag te behandelen. De leider der rechterzijde, Kropensky, riep daarom triomfantelijk in de richting van de perstribune//De kadetten hebben het spel verloren Waarop geantwoord werd //En de Doema ook Er wordt iets openbaar omtrent de intriges der aan den kant gezette hofkliek tegen den rijkskanselier Von Biilow. Onder de leus Biilow is ziek en zijn opvolger moet als rijkskanselier ook de bevoegdheid van adjudant-generaal hebben, ontstond dezen herfsl het plan, om de benoeming van Helmuth von Moltke, den chef van den generalen staf, niet de thans ontslagen Kuno von Moltke, tot rijks kanselier bij den Keizer voor te bereiden. Helmuth von Moltke, een openhartig en op- recht soldaat, liet men onkundig omtrent de voornemens ten aanzien van zijn persoon. In parlementaire kringen kreeg men te rechter tijd de lucht van die kuiperij en verijdelde haar met behulp van een ontijdige openbaarmaking in de pers. Von Moltke, de chef van den gene ralen staf, kon toen dienaangaande met een ge- rust geweten verklaren, dat hij volstrekt niets afwist van zijn bedoelde candidatuur als rijks kanselier. De keizer was er ten zeerste over ontstemd, dat voorvallen uit zijn omgeving, die reeds lang een publiek geheim waren, voor hem opzette- lijk verzwegen werden. Eerst het openlijke mannelijke woord van jonge officieren, die den kroonprins inlichtten, weike daarop geheel den Keizer op de hoogte bracht, bewerkte den val der nevenregeering. TER NEUZEN, 12 Juni 1907. Dinsdag werd alhier ten bureele der genie aanbesteedhet doen van voorzieningen aan uitwateringswerken te Ter Neuzen, behoorende tot het kanaal van Ter Neuzen. (Raming 1835.) Hiervoor werd ingeschreven door de heeren M. A. Verschelling voor 1911, G. J. Bal- kenstein Sr. voor 1819, A. Tholens Danz. voor f 1797 en J. van der Yelden voor 1740. los. //Ik zal jou wel hier vandaan krijgen. Het zou wel aardig wezen, als jij hier van de straat komt aanwaaien en dan zoo gemakkelijk in zoo'n warm nest kon blijven zitten, he z/Er uitWeg Meer kon de molenaaster niet uitbrengen zij stond daar als een toornende godin voor den molenaar en wees hem nu ten tweede male de deur. z/Dit uur zal u berouwen, juffrouw Maar dan, als het te laat is", zeide hij. z/Er uitwas haar eenig antwoord. Hij ging, doch op den drempel keerde hij zijn door woede verwrongen gelaat nogmaals om en dreigde met de vuist. Met een smak viel de deur achter hem in het slot. Het was, alsof de molenaarster bij het hooren van dit geluid alle wilskracht eens- klaps verloren had. In schreien losbarstende, zonk zij op den naastbijstaanden stoel neer en verborg het ge laat in den arm, dien zij op de leuning liet rusten. //Juffrouw laat mij uw zorgen en kommer helpen dragen", smeekte Ernst Mahler, terwijl hij dichter bij haar kwam. Zij hief het hoofd op en keek hem aan, terwijl de tranen haar langs de wangen biggelden. z/Alles is uit, alles zeide zij snikkend. z/De molen zal moeten verkocht worden en ik ik //JuffrouwSta ik u dan niet ter zijde Hebt ge mij dan niet in dienst genomen om u de zware lasten van de schouders te nemen Ziet ge nu, dat zelfs de flinkste vrouw eenmaal gevoelt, dat haar kracht ten einde is. Zeg mij nu eens nauwkeurig In Zeeland kwamen gedurende de maand Mei de volgende gevallen van besmettelijke veeziekten voor vlekziekte van varkens 1 geval te Hontenisse, te Kapelle en te Zaamslag. Over het geheele rijk kwamen gedurende die maand voor: 195 (19) gevallen van mond- en klauwzeer, 10 (5) van kwadedroes, 81 (14) van schurft, 22 (7) van rotkreupel, 43 (28) van vlektziekte, 32 (32) van miltvuur en 2 (2) van hondsdolheid. De tusschen haakjes gestelde cijfers duiden het aantal eigenaren aan. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 16 Juni 1907 in de buitenhavens van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert en teWemeldinge lichten worden ontstoken. Hansweert. Een groen en rood, vast licht wordt ongeveer 5,5 M. boven hoogwater ge- toond aan een op den kop van den halftij's dam opgericht lichtbaken, met cilinder als topteeken. Het is zichtbaar groen van uit de Wester-Schelde en rood van uit de haven. Ter voorkoming van schade moeten geen vaartuigen tusschen het lichtbaken en het meer binnenwaarts gelegen licht- huis op het uiteinde van den hoogen Oosthavendam doorvarentusschen deze punten bevinden zich staaldraden ter be- weging van de lantaarn. Wemeldinge. Een rondom zichtbaar groen, vast licht wordt ongeveer 6 M. boven hoog water getoond aan een mast op den kop van den Oosthavendam. Axel. Het bestuur van de Chr. School (Molenstraat) alhier, heeft van de leden machti- ging verkregen, over te gaan tot het bouwen van eene nieuwe school met onderwijzerswoning wegens uitbreiding van het aantal leerlingen. Bosclikapelle. Een voerman onzer gemeente, die Maandagmorgen zeer vroeg naar Walsoorden moest rijden, miste zijn paard in de weide. Hij ging zelf op zoek, en stelde er tevens de politie mede in kennis, die het beest vond in een stal van een landbouwer te Zaamslag. Deze had het paard opgevangen, daar hij natuurlijk begreep, dat het door den eigenaar zou gezocht worden. Hoogstwaarschijnlijk is het Zaterdagavond of nacht door eenige baldadigen meegenomen, die van het installatiefeest te Boschkapelle kwamen, omdat ook het hek der weide vernield was. Stoppeldijk. De heer P. J. de Wael heeft op zijn installatiefeest als burgemeester in elk der 27 herbergen van de kom der gemeente voor zijne rekening een halve ton bier doen z/afloopen" en in elk der 20 herbergen van de buitenwijken 80 glazen bier doen schenken. 't Was op den installatiedag wel warmmaar als men weet, dat Stoppeldijk slechts ruim 1700 inwoners telt, dan moet er toch dien dag een erg slordig glaasje gerstenat zijn verschalkt, indien de geheele royale gift van den nieuwen burgervader afgewerkt is kunnen worden. Op een stijgenden weg zoo verhaalt de //Nijm. Ct." werd een wagen door vier paarden voortgetrokken. Het rijtuig was vol reizigers. Een van de paarden viel. De voer man probeerde het met zijn zweep te doen opstaan. Toen begon hij te vloeken. Maar z/Daar zijn de boeken", zeide zij snikkend, terwijl zij naar een kast wees. //Zie het zelt maar na O, die man die verschrikkelijke mam z/De boeken nu te gaan inzien dat zou te veel tijd kosten. Het scbijnt mij toe. dat hier spoedig gehandeld moet worden, juffrouw Zeg mij maar rond voor de vuist, hoe de zaken staan". z/Ge hebt toch gehoord, dat ik twee duizend mark moet betalen, en ik heb de helft daar- van niet in kas. En als ik dat geld uit mijn handen geef, houdt ik niets over voor bedrijfs- kapitaal, voor loon van de knechts, dan heb ik geen geld meer om brood te koo.pen en z/Maar, juffrouw, daarom moet ge toch den moed niet zoo spoedig laten zakkenLaat ons overleggen, hoe er moet gehandeld worden. Tk ben hier nog te kort in dienst, ik weet nog te weinig, dus moet ge zelf raad schaffen anders komen wij niet tot een goed einde". Dat hielp. Ernst had de rechte snaar aan- geroerd hij had haar wilskracht weten op te wekken, zoodat zij haar zwakheid overwon. Zij droogde haar tranen en stond op. z/Ge lacht om mij, Ernst Mahler, omdat ik een domme vrouw ben, niet waar Ik zit maar te huilen in plaats van raad te ver- sehaffen". Yergun mij een vraag, juffrouw. Hoe kwaamt ge er toe geld te leenen Ik meen toch, dat de molen hier genoeg winst op- levert, en //Zoo is het inderdaad, Mahler. Ik had al het beschikbare geld aan koren besteed, toen Knoop kwam om mij aan te sporen tot nog .hjj stapte niet van den wagen af, om dat arme dier, dat niet kon opstaan, te helpen. De menschen, die in het rijtuig zaten, keken het maar geduldig aan en schenen te denken dat zij er niets aan konden doen. Plotseling stapte een dame uit en sprak tot den koetsier op bevelenden toon //Geef mij die zweep". De koetsier overbluft, gaf heel gehoor- zaam de zweep over. Als je het paard weer aanraakt" sprak de dame, /,zal ik je eens laten voelen hoe het is, als de zweep met kracht op je schouders neerkomt. Stap nu dadelijk af, maak het tuig los en help het paard opstaan." De koetsier staarde haar aan. De vrouwen in het rijtuig lachten, de mannen voelden zich beschaamd. z/Kom er dadelijk uit", zei de dame, terwijl zij den koetsier met de zweep dreigde. De man gehoorzaamde onwillekeurig. Het tuig werd losgemaakt en het paard opgeholpen. De dame gaf ieder van de paarden een klontje suiker de uitwerking daarvan was verrassend de moe- delooze uitdrukking van hun oogen werd ver- vangen door een van hoop en dankbaarheid Toen stapte de dame bleek, maar even vastberaden als Jeanne d'Arc weer in den wagen. De mannen keken nog maar altijd zwijgend voor zich. Te Yerseke kreeg Yrijdag een koopman, die ook in fietsen handelt, iemand uit eene naburige gemeente bij zich, die wel eens com- missionairsdiensten voor hem verricht, en vroeg hem samen naar Wolphaartsdijk te gaan, waar hij meende een fiets te kunnen plaatsen. Terwijl de koopman zich voor den tocht gereed maakte, sprong de ander op een motor- fiets en sneed er van door. Natuurlijk ver- ontrustte dit den koopman niet weinigzijn zonderlinge helper had bovendien nog een andere fiets van hem onder zijn berusting. Er werd nu allerwege in Zuid-Beveland aan de politie geseind, en des avouds had men den haastigen sub-agent te Goes al te pakken. Den volgenden dag kwamen de beide fietsen ter rechte plaats terug. Maandag is naar men uit Vlake, aan de M. C. schrijft een aanvang gemaakt met de werkzaamheden voor de te maken tweede doorvaartopening in de spoorwegbrug alhier. Een ploeg polderwerkers van ongeveer twin- tig personen hier uit de omgeving is voorloopig begonnen met het grondwerk, terwijl daaren- boven nog deze week twee stoomheistellingen, die reeds aangekomen zijn, in dienst zullen worden gesteld. Ook begint morgen (Dinsdag) de aanvoer van den benoodigden grond, waartoe dagelijks voor loopig twee extra treinen van uit Roosendaal zullen loopeii. Behalve een tweede doorvaartopening, die uit den aard der zaak alleen te gebruiken is wanneer de brug is geopend, zal de thans be- staande vaste brug worden verlengd en dienstig worden gemaakt voor geregelde passage van schepen, die er met gestreken mast of schoor- steen onderdoor kunnen. Het werk, dat hier natuurlijk een ongekende drukte en bedrijvigheid veroorzaakt, wordt uit- gevoerd door de aannemersfirma Van Hattum en Blankevoort uit Beverwijk, en staat onder voortdurend toezicht van den adjunctingenieur der //Maatschappij tot Exploitatie van Sraats- spoorwegen," den heer Ch. Driessen uit Utrecht. grootere aankoopen. Hij wist juist een mooie gelegenheid, maar het was voor hem te veel, en het zou toch jammer zijn zulk een mooie kans te laten voorbijgaan. En toen z/En toen hebt ge u laten bepraten, niet waar vroeg Ernst Mahler, toen zij bleef steken. z/Jaen nog meerHij draagt er de schuld van, dat ik de leverantie heb aange- nomen, ofschoon de tijd daarvoor mij te kort voorkwam. Maar hij wist mijn bedenkingen weg te ruimen en haar keel werd bijna dichtgesnoerd, //en nu zal ik te kort schieten in mijn verplichtingen en ten slotte wordt hij eigenaar van dezen molen. Hij heeft het al eens gezegd de Enzmolen beboort bij den Thalmolen, moet er mee vereenigd worden". z/Maar wat denkt uw man daarvan Ge kunt hem toch om raad vragen Christa Maria vloog het bloed naar de wan gen. ffLaat mijn man er buiten blijven. Ik ik alleen heb te beslissen". z/Zooals ge wilt, juffrouw. Ik dacht alleen maar, dat de eigenaar van den molen //Die ben ikmijn oom heeft hem aan mij vermaakt". z/Dat i3 wat anders, dan is het nog ge- makkelijker om te handelen. In de eerste plaats moet er nu gezorgd worden voor de te- rugbetaling van het geleende geld. Wilt ge mij uw vertrouwen schenken, dan zal ik u twee duizend mark bezorgen. Ik sta in zeer goede betrekking met den eigenaar van den Kruismolen te Lindenberg". De molenaarster keek hem aan, alsof zij haar eigen ooren niet vertrouwde. (Wordt vervolgd.) VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5