Tsr NGUEsnschs Courant Dinsdag 11 Juni 1907. No. 5004, Gemengde berichten. B® mooie Holeaaarster. T"W"ZE3IE3ZDHi BLAD. PEUILLETON, TER NEUZBN, 10 Juni 1907. Door het hoofdbestuur der schippers- vereeniging //Schuttevaer" werd aan den Minister van Waterstaat een adres gericht, houdende verzoek het instellen van kamers van scheep- vaart en arbitrage-commissien of welk ander middel ook wel te willen overwegen en zoo mogelijk het daarheen te leiden, dat scheepvaart- geschillen op vlugger en gemakkelijker wijze dan thans kunnen worden berecht. Bosclikapelle. Begunstigd door schoon weder had Zaterdag de feestelijke installatie plaats van den W.Edel.Achtb. heer Jos. Truijmauals burge- meester, die omstreeks half tien aan de grens der gemeente werd afgebaald door een schoonen stoet en toegesproken door den voorzitter der feestcommissie, den voorzitter der fietsclub //De Zwaluw" en den kapitein van het vaartuig uit den stoet, die bestond uit1. Commandant der eerewacht met ordonnance 2. Eerste afdeeling der eerewacht3. Schip met bemanning4. Fietsclub5. Praalwagen met bruidjes6. Schoolkinderen 7. Feestcommissie8. Leden van het armbestuur9. Leden van den ge- meenteraad10. Burgemeester in rijtuig11. Tweede afdeeling der eerewacht. Na optocht door de prachtig versierde kom der gemeente, waar talrijke eerebogen prijkten, arriveerde men aan 't gemeentehnis, waar het burgemeesters-insigne werd aangeboden, en de plechtige installatie geschiedde en Z.Ed.Achtb. werd toegesproken door 't hoofd der school. Hierna trok de stoet naar de versierde school, waar feestliederen werden gezongen en de jeugd werd onthaald. Des namiddags om half twee trok de stoet door een ander deel der gemeente, en werd omstreeks 4 uur ontbonden, waarna volksspelen en fietswedstrijden werden gehouden. 's Avonds was de kom der gemeente zeer schoon verlicht. Aan de woningen waren mooie versierselen aangebracht en talrijke eerebogen waren opgericht. Yoorzeker kan getuigd worden, dat het feest naar wensch is geslaagd. Er was zeer veel volk op de been. Stoppeldijk. Vrijdag had de feestelijke instal latie plaats van den heer P. L. de Wael, als burgemeester dezer gemeente. Donderdagavond werd het feest reeds geopend doorkanongebul- der en eene wandeling door het dorp van eere wacht, fanfare //St. Cecilia" en de feestcommissie. Om circa 10 uur werd Z.E.Achtb. aan de grens der gemeente afgebaald en nam, na ge- complimenteerd te zijn door den commandant der eerewacht, plaats in den stoet, die als volgt was samengesteld. 1 commandant der eerewacht met zijn ordonnance2. eerste afdeeling van de eerewacht3. fanfare //St. Cecilia" 4. maag- dekens, dragend een kussen, waarop het burge- meester-insigne5. stoet maagdekens6. De schoolkinderen 7. Handboogmaatschappijen //De Marezaten" van Rapenburg en //Nooit Gedacht" van Pauluspolder8. Duivensocieteiten //Ons Vermaak" te Rapenburg en //De Snelle Duif" te Pauluspolder9. Hanboogmaatschappij z/Willem Tell" te Polderdijk 10. Ambachts- gilde //St. Crispijn" 11 Fietsclub Albatros" 12. WelEd.Achtb. heer burgemeester met wet- houder en twee raadsledeu in rijtuig13. Raadsleden, leden burgerlijk armbestuur en feestcommissie in rijtuigen 14. Tweede afdee ling eerewacht. Bij aankomst werd Z.E.Achtb. toegesproken door den wethouder en hem het Burgemeesters- insigne door dezen aangeboden. Hierna zongen de schoolkinderen een jubel- iied, toespraken door den Voorzitter der feest commissie en van de corporaties in den stoet tegenwoordig, werd een bouquet aangeboden door de fietsclub ,/Albatros" en een vlucht duiven losgelaten. Nu trok de stoet naar 't dorp en was om streeks half een aan't prachtig versierde gemeen- tehuis, waar 't hoofd der school eene toespraak hield, een schoolkind een bouquet aanbood en feestliederen werden gezongen, waarnade plechtige installatie bij openbare raadszitting geschiedde. Des namiddags van 34 uur gaf //St. Cecilia" op de versierde muziekkiosk een concert, en luisterde de volksspelen op, die van 5 tot 7 uur gehouden werden. Het geheele dorp was zoo prachtig getooid en talrijke eerebogen versierden den weg. De verlichting slaagde naar wensch en alles toonde hoezeer de keuze van Hare Majesteit ook is de keuze van alle gemeenteambtenaren, die van harte wenscheu den W.E.Achtb. heer P. J. de Wael lange jaren als burgemeester te bezitten. St. Jansteen. Naar 't weer informeerende bij een paar landbouwers, waren beiden er nog al' over te spreken al had het volgens den een acht dagen vroeger moeten regenen voor't vlas op de schrale zandgronden. Beiden verklaarden de vooruitzichten op een flinken oogst gunstig en wie zal niet hopen, dat hunne goede verwachtingen bewaarheid mogen worden, met het oog op de berichten over slechte oogsten elders. Een van hen had notitie gehouden van tem- peratuur wisselingen, neerslag enz. en wist mij te zeggen dat wij zwaren regen gehad hebben begin Mei evenals nu begin Juni, waaraan hij voor een deel den gunstigen stand der veldge- wassen toeschreef, terwijl hij tevens de voor- spelling deed, dat bij een dergelijken grooten regenval begin J u 1 i niet alleen de aardappels zullen mislukken, maar ook vlas en haver en zelfs een deel van het wintergraan. Om verzekerd te zijn van een rijken oogst mogen we van nu af tot Augustus toe geen zware regens meer krijgen. Opmerking ver- dient nog dat de eene boer wind verlangde opdat het vlas niet spoedig zou gaan bioeien en kort blijveu, terwijl de andere stil weer begeerde voor de bloeiende korenaren. fl. M. de Koningin-Moeder bezocht heden Maandag de expositie der Ambachtsschool te Utrecht en de Voedings-tentoonstelling aldaar. De Prins van Bentheim Steinfurt is in hooger beroep gekomen van het vonnis, waar- bij hij failliet is verklaard. Te Rotterdam heeft Zaterdagnacht een hevige brand gewoed in een pakhuis aan de Koornstraat bij den Goudschen Singei, een drukke volksbuurt. Het benedengedeelte was in gebruik bij een Kramenverhuurder, en de drie verdie- pingen waren ingei'icht voor een bergplaats van goedkoope meubelen. Een paar markt- lieden hadden in het pakhuis hun goederen geborgen o. a. stond er een wagen met oude boeken. Het benedengedeelte is bijna geheel uitgebrand. Assurantie dekt gedeeltelijk de schade. In den Baardwijkschen Overlaat te Baard- wijk is een automohiel tegen eenige liggende planken gereden. Een juffrouw en een heer werden er uitge- slingerd en braken armen en beenen zij werden terstond naar Waalwijk vervoerd, waar zij onder geneeskundige behandeling werden gesteld. Een uitgever te Groningen deelt mede, dat onder de goede oplossingen van de prijs- raadsels, voorkomende op zijn humoristischen scheurkalender, een was van Frans Rosier, welke de ontoerekenbare van uit het krankzinnigen- gesticht te Medemblik heeft toegezonden. Het toeval wilde tevens, dat aan Frans daarvoor een prijs werd toegekend, een boek getiteld Op verboden paden. Vrijdagavond is te Stompwijk nit den Westvliet opgehaald het lijk van den 79jarigen S., wonende aldaar, die sedert j.l. Zondag ver- mist werd en waarschijnlijk door duisternis te water is geraakt. stemd voor een Tripolitaanschen smokkelaar, die de oase van Zoeara bewoont. Men denkt dat de gezagvoerder van hetge- heimzinnige schip zijn wanhopig besluit geno- men heeft, om de nationaliteit van het vaartuig, dat onder zijn bevelen stond verborgen te houden. Volgens een nader bericht aan de Temps ziin bij de ontploffing ook de matrozen van de Fransche wachtpost van Zaras omgekomen. De luchtdruk was op een afstand van 100 kilometer voelbaar. De Terns zegt dat de smokkelhandel op dit deel der kust sinds lang op groote schaal wordt gedreven en dat tot dusver het toezicht onvoldoen- de is geweest. Knoop lachte luidkeels doch inwendig had hij er spijt van, nu hij zag, dat hij te ver was gegaan. z/Handelt men hier op zoo'n manier met zijn vrienden, juffrouw Ik denk er niet aan gevolg te geven aan die vingerwijzing. Onze vriendschap kan wel spoedig verbroken worden, maar die wordt niet zoo spoedig weer hersteld. Ik geef u slechts in bedenking, dat het voor zulk een meisje niet past om een nu laten wij zeggen een meesterknecht naast zich te hebben". Christa Maria had zich nu van hem afgekeerd en zei nu //Hij weet niets anders dan dat ik getrouwd ben z/En hoe lang zal hij dat gelooven Meent ge dan, dat hij niet spoedig de waarheid zal bemerken of misschien van een der knechts vernemen." z/Mahler, houdt geen praatjes met de anderen, allerminst met Valentijn en die alleen weet, dat ik den molen van mijn oom Job heb overge- nomen." z/Dat mag wezen, zoo het wil, maar het gaat niet. Geef mij het recht u te beschermen laat mij de plaats innemen van dien aangewaaiden kerelWordt mijn vrouw, dan is alles ten beste geschikt." z/Denkt ge er zoo over?" vroeg zij, terwijl zij hem haar verbleekt gelaat weder toekeerde. z/Nu ik bedank voor die eerEen man die schimpt op de vrouw, die hij ten huwelijk begeert, kan mijn echtgenoot niet worden. Ik zou hem moeten verachten z/Neem u in acht, juffrouw Drijf de zaak niet te ver." >/Ik ik meen, dat ge zelf vergeten hebt, wat u past 1" z/Een dwaze scherts z/Met zulke zaken schertst een fatsoenlijk mensch niet." //Nu goed, laten wij daarover zwijgen. Ik De groenteverkoopers op de weekmarkt te Almelo, die anders Donderdags een drukken handel drijven, hebben Donderdag het werk gestaakt, omdat hun in den laatsten tijd van wege de politie op het marktplein staanplaatsen werden aaugewezen, die zij niet in het belang van hun handel achten. Intusschen hebben zij aan Burg, en Weth. verzocht, aan hunne klacht tegemoet te komen. Te Meppel is na een ziekte van eenige dagen overleden de scheepstimmerman F. Voor eenige dagen had de man een wondje aan zijn been, waarop hij een stukje papier legde van een tabakszak. Het gevolg hiervan was bloedvergiftiging, waaraan de man overleed. ben ook alleen gekomen om te vragen hoe het met de leverantie staat, waar ge zoo bezorgd over waart z/Hoe het met de leverantie staat herhaalde zij, terwijl plotseling de argwaan in haar hart post vatte. //Wel natuurlijk goed Zij sloeg Knoop nauwkeurig gade en haar blikken door wantrouwen gescherpt zagen, hoe in zijn oogen een straal van zijn valsch- hartigheid en ergernis flikkerde. z/Hebt ge dan hulp gevonden vroeg hij verder. z/Het schijnt zoo." Waarom zij t ge zoo kort aangebonden Tegenover een oud vriend, die u zoo dikwijls geraden en geholpen heeft //Die vriendschap heb ik zoo pas leeren kennen. En wat uw raadgever aangaat daaraan zou ik het te wijten hebben dat ik niet op tijd de leverantie kon volbrengen. En uw hulp Ge hebt my niet zonder bedoeling aangemaand z/Wat ge daar zegt, heeft de bedoeling mij den mantel eens uit te vegen z/Dat kan wel zijn. Huichelen kan ik niet." Knoop wilde opstuiven onwillekeurig deinsde Het moordproces te Boise-City, in den Amerikaanschen staat Idaho, brengt afschuwe- lijke feiten uit. Orchard, een beroepsmisdadiger, met wien de bestuurders van de Vereeniging van Mijn- werkers in vaste betrekking stonden en die voor hen een aantal moorden, ontploffingen, brandstichtingen enz. uitvoerde, heeft verklaard dat, toen hij niet betaald was voor het veroor- zaken van een ontploffing in een mijn, hij uit wraak aan de overheid een plan verried om een trein in een afgrond te laten storten. Voorts heeft hij meegedeeld, dat hij op verzoek van het bestuur het station Independance in Colo rado in de lucht heeft laten springen, wat het leven koste aan vijftien menschen, alleen om een scheiding in de partij te voorkomen want er zou aan het station een trein aankomen met niet bij de partij aangesloten arbeiders, op ver zoek van het bestuur legde Orchard een paar honderd pond kruit bij het station en toen de trein aankwam, joeg hij er een electrischen stroom door, zoodat de heele zaak in de lucht vloog. Deze en dergelijke dingen vertelde Or chard met ijzingwekkende kalmte hij vond er hoegenaamd niets bijzonders aan. INGEZONDEN ST UK KEN. Woensdagnacht zijn te Midwolde van een schaap en eenige lammeren van den landbouwer Glas de pooten stukgeslagen. Wijl een zoon van den heer Glas werkt bij een landbouwer te Finsterwolde, omdat de veld- arbeiders aldaar staken, wordt vermoed, dat tusschen dit een en ander verband bestaat. Ge- noemde zoon is daarom naar zijn ouders terug- gekeerd. -Liefhebbende moeder. Woensdagavond bleef, na den tijd van afhalen, aan de creche aan het Damsterdiep te Groningen een jongetje van twee jaar. De directrice bleef wachten, maar toen om 10 uur nog niemand was komen opdagen om den kleine naar huis terug te voeren, werd er geinformeerd aan de slaapstee, waar de ouders van het kind verblijf houden. Daar kreeg men echter geen gehoor, zoodat men genoodzaakt was het knaapje dien nacht in de creche te houden. En ook later heeft de moeder het kind niet weggehaald. Op een avond in de kermis heeft de moeder het kind op een stoep aan het Zuiderdiep neer- gezet en is zelf gaan kermis vieren. Toen ze daarna door de politie werd opgespoord was ze zoo beschonken, dat men haar het kind niet weer durfde toevertrouwen, terwijl de vader, die het aanvankelijk had aangenomen, het den volgenden dag terug zond met de boodschap, dat hij er niet meer voor zorgen kon. De vrouw heeft acht jaren geleden ook reeds een meisje van een jaar te vondeling gelegd. Te Londerzeel, een dorpje bij Mechelen, werd voor een mouterij een nieuw gebouw gezet, en daarmee werden Donderdag weerstands- proeven genomen. Langzamerhand werd het gewicht verzwaard, toen plotseling het geheele gebouw schudde en onder een geweldig gekraak ineenstortte. Het bleek spoedig dat acht arbeiders onder de puinhopen bedolven waren. Drie ervan werden er uitgehaald, waarvan een dood en een hopeloos en een zwaar gewond. De andere vijf verwacht men niet meer levend terug te vinden. In een bericht uit Tunis worden de vol- gende bijzonderheden gemeld over de geheim- zinnige geschiedenis met het in de lucht ge- vlogen zeilschip. Een flink zeilschip, waarschijnlijk een Grieksch, naderde Woensdag de kust van Tunis in de buurt van Bilban, op eenige kilometers van de grens van Tripolis. Het schip wierp weldra het anker uit en loste zijn lading, bestaande uit kruit en oorlogswapenen, alles contrabande. De commandant van het gebied van Zarsis be- merkte het zeilschip en liet 's nachts het ver- dachte vaartuig door 24 sloepen, bemand met 90 inlanders omsingelen. De kapitein van het zeilschip begreep, dat hij niet kon ontko- men. Bij het krieken van den dageraad had een verschrikkelijke ontploffing plaats. Het omsingelde vaartuig was in de lucht gevlogen, met verscheidene van de sloepen, die het om- ringden. De knal werd tot op verren afstand gehoord. De zee is bedekt met wrakhout. Een onderzoek is te Tunis ingesteld, doch de nationaliteit van het zeilschip heeft men niet kunnen vaststellen. Men weet alleen, dat het 500 vaten kruit bevatte en een groote hoeveelheid wapens, be- Mijnlieer de Redacteur Christa Maria voor zijn boosaardig gezicht terug. Opeens werd er op de deur geklopt en onmiddellijk daarna trad Ernst Mahler binnen. z/Neem mij niet kwalijk, juffrouw, datikon- geroepen kom. Er werd mjj gezegd, dat u mij verwachtte." //Al is dat ook niet zoo, dan komt ge toch recht van pas om u buurman Knoop den eigenaar van den Thal-molen, voor te stellen." En zich tot den buurman wendende, zeide zij //Ernst Mahler, sedert vandaag mijn meesterknecht en de beschermer van mijne be- langen." Hare stem beefde nog en haar wangen waren nog bleek van de aandoening. Ernst zag dit en bad gaarne de reden daar- van geweten. Ook het gelaat van Knoop was bleek van aandoening, maar het drukte iets gemeens, iets kwaadaardigs, iets listigs uit. Eirnst voelde afkeer van dien man. //Al te veel eer, juffrouw! Met een knecht maakt men niet zooveel complimenten," zei Knoop zonder Ernst met een blik te verwaar- digen. (Wordt vervolgd.) VAN Met de opname van onderstaande regelen zult U mij zeer verplichten en wellicht anderen een dienst bewijzen. In Uw verslag dan van de laatste gemeenteraads- zitting waar sprake is van de verordening op de heffing van loon (ik cursiveer) voor ket van gemeentewege ruimen van privaatputten enz. lees ik bij den aanvang dat de voorzitter er op wijst, dat bij de bepaling van dat loon rekening moet worden gehouden met hetgeen de gemeente er voor uitgeeft. Die redeneering vond ik zeer logisch en waar ik nu iets verder lees dat elke put, van gemiddeld M3. aan de gemeente 40 cent kost, dacht ik voor mijzelven dat is heusch een koopje. Spoedig moest ik echter tot een andere conclusie komen, want ziet, wat men noemt loon blijkt geen loon doch een verkapte i nko nis tenbe las ting te zijn die niet op alien, doch slechts Op een deel der gemeentenaren drukt. De verordening draagt een valschen naam, onder valsehe vlag wordt zij binnen de veste gebracht. Het feit dat ik bij aanneming per jaar pi. m 15. zal moeten betalen, voor iets dat de gemeente slechts 2.kost, ontstemde mij en gaf mij aanleiding de begrooting eens nader onder de oogen te zien, te meer daar mij al dadehjk was opgevallen dat hier met cijfers gegoogeld wordtmen rekent op 21,787 H. L. beer, dat is 2178 ton terwijl men er slechts 2000 verkooptdat klopt niet, die 178 ton vertegenwoordigen een waarde van 178 daalders of f 267. Voor personeel wordt. uitgetrokken 2000. Voor paard en voerman1000 dat is samen 3000 gulden. Stel ik het paard op 500 gulden en de gemiadelde salarissen van bedienend personeel ook op 500 gulden, dan kom ik op 5 man schrikt niet lezers I Wagen met paard enz. voor de deur en vijf man, daarbij een ton water aanvoeren om het materieei te reinigen, het is geen kleinigheid en dat midden op den dag. Maak ik de berekening a. v.: Schipper met een jongen samen f 750, Voerman 500,— een vaste man bovendien500, Totaal j 1750,— dan is dat 750 gulden minder dan de officieele raming en met de fout zooeven genoemd van 267 maakt 1017. Uit het bedrag der rente ad 360, kom ik er toe het kapitaal dat noodig is voor materieei, te bepalen op /9000; bij een aflossing van /250 'sjaars neemt men dus aan dat het materieei 36 jaren dienst zal doen, meer dan een menschen leeftijd. Voor aflossing in plaats van 250 gulden 550 nemende blijft nog bijna 700 gulden over. Nu moet de schuit pi. m. 30 reizen maken per jaar, elke reis op 3 dagen nemende tZondagen er buiten ge- rekend) dan blijkt dat 2 man en een paard 90 dagen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5