Ter Neuzensche Courant _--?iiYrrETQr Zaterdag 8 Juni 1907. No. 5003. zdei:r,jd:e bij-AJdT Predikbeurten. De mooie Molenaarster. Landbouwberichten. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 7 Juni 1907. Gisteren werd alhier door den notaris Van der Moer, in het logement van den heer I. S. Standaert, voor de erfgenamen van den heer A. van Rijswijk, in leven te Ter Neuzen, in het openbaar geveildEen huis met scbuur en toebehooren, erf en grond, aan de Vlooswijk- straat te Ter Neuzen, groot 3 aren 82 centiaren. Hiervan werden koopers Van een deel van den grond groot pi. m. 25 centiaren met een gedeelte van den opstal daarop, mej. de weduwe A. Solleveldde Blinde te Ter Neuzen voor f 600. Van een deel van den grond, groot pl.m 1 are 80 centiaren, met een gedeelte van den opstal daarop aan de wed. Solleveld voornoemd, voor f 2320. Van een perceel grond, groot pl.m. 1 are 97 centiaren met een gedeelte van den opstal daarop, den heer J. A. Klaassen te Ter Neuzen voor zijn lastgever voor f 2200. Zaamslag, 7 Juni. Per rrjtuig reden gisteren verschillende bruiloftsgasten van het dorp naar het huis der bruid. Onder het rijden brak zeer waarschijnlijk een riem van een der paarden, waardoor het voertuig met gezelschap er in achterover tegen den grond sloeg. Gelukkig bleef het paard staan en werd geen noemens- waardig persoonlijk letsel ondervonden. Het rijtuig was erg beschadigd. St. Jansteen. Yrijdagochtend werd de gedenk- steen geplaatst in de R. K. jongensschool. De plechtigheid werd bijgewoond door het kerkbestuur, waaronder de pastoor en een viertal maagdekens, terwijl de wethouder v. d. Pluim de plaatsing verrichtte. Zondag 9 Juni 1907 Ofschoon de wagen, die zijn bagage haalde, nog lang niet terug was en hi] zijn fraaie reiskleeding nog had moeten aantrekken, was Ernst Mahler den volgenden dag vroeg in den molen aanwezig. De jutfrouw had hem nog gezegd, dat hij liever zoolang moest wachten I doch Ernst liet zich niet terughouden. Het j werk begon, zeide hp, en wanneer hij later dan de anderen kwam, maakte dit op hen zulk een slechten indruk, dat zij met het begin van 1* zijn nieuwen werkkring reeds alle achting voor hem zouden verliezen. I Daarin moest de jutfrouw hem gelijk geven, dat erkende zij met een tevreden glimlachje. Alles wat hij zei, kwam zoo met eigen inzichten overeen het leek wel, of hij reeds jaren lang met hen naast haar had gewerkt. Alleen wilde zij maar niet begrijpen, dat zij te haastig en niet verstandig gedaan had met het aannemen van die groote leverantie voor het leger. Of begreep zij het toch En wist zij die rechte woorden niet te vinden om hem op te helderen, waarom zij buarman Knoop voor wilde komen Hoe zou zij die verklaring ook kunnen geven aan hem, die met zijn heldere oogen in haar hart kon lezen Wat pakte hij alles op de rechte manier aan Het was een lust, te hooren, hoe bedaard en goed overlegd hij zijne bevelen gaf, te zien, hoe hij hier schikte, daar veranderde, wat kon strekken om den arbeid spoediger gedaan te krijgen. Met bewondering zagen de jongeren van het personeel tot hem op. Valentijn volgde zijne handelingen met verbeten woede, en antwoordde hem zoo kortaf en zoo onbeleefd, dat Ernst Mahler deed alsof Valentjjn er niet wasals Is de guano een volslagen mest De arbeider B., te Winschoten, is Woens- dag in de jenever gestikt. Hij laat vrouw en kinderen onverzorgd achter. Omtrent het ongeluk te Goor meldt de Zw. C. De vrouw van den seinwachter Wijnbergen, die met dezen bewakingspost belast is, ontwaarde dat het kind van haar schoondoehter tusschen de rails liep en wilde dit terugtrekken, met het gevolg, dat ze door den trein overredem werden, het kind op de plaats dood bleef en zij spoedig overleed. Men meldt uit Arnhem Donderdagavond halfnegen ontstond er in het magazijn van manufacturen, fournituren enz. van den heer H. Logger, in de Koning- straat, een hevige uitslaande brand. Bij het aansteken van het gaslicht vatten de licht brandbare stoffen in de uitstalling vlam en in minder dan geen tijd sloegen de vlammen uit. De dochter des huizes, die het gas aanstak, hij iets te vragen had, richtte hij zich tot den volgende van de oudere knechts. Valentijn schuimbekte van woede. Moest die nieuweling hier in den molen komen om hem zijn zelfstandigen werkkring te ontnemen Welk een heerlijk leventje had hij hier tot dusver gehad Tusschen de maalgangen en de zuiveringsmachines wandelende, bestrafte hij hier een leerjongen, bromde ginder tegen een knecht hij zelf keek toe, hoe de anderen den arbeid verrichtten, genoot daarvoor de achting der andere knechts, deelde in het ver- trouwen van de molenaarster, en ontving een ruim loon. Dat loon bleef hij behouden maar het overige ging voor hem verloren dat zag aij reeds in het eerste uur. Doch hij zou roet in het eten werpen, dacht hij, en bukte zich als Ernst in zijn nabijheid kwam, opdat deze niet zou zien, hoeveel haat er uit zijn oogen sprak. Ernst behoefde er niet op uit te gaan om kennis met buurman Knoop te maken. Een poosje voor twaalf.uur was hij op den meel- zolder om den inventaris op te maken. Het groote luik in den buitenmuur stond wijd open en zoo kon de jonge man tamelijk ver het land zien. Het was niet zoo koud als den vorigen dag, maar het was toch wel zoo frisch, dat Ernst en de jongere knecht, die bij hem was, nu en dan met de armen klopten om zich een weinig te verwarmen. In zulk een oogenblik van rust zag Ernst een man te paard door den tuin rijden en aan de achterdeur stilhouden. Zooveel wist hij alreeds, dat dit niet de gewone toegang voor bezoekers was. Hij verwonderde zich echter nog meer, toen Yalentijn kwam toeloopen en het paard vasthield, terwijl de vreemde afstapte en onder het nazien van gebit en teugels haastig met den oudsten knecht sprak. De vreemde fronste het voorhoofd, ook stampvoette hij eeu- maal het was zeker iets onaangenaams, wat had nog juist tijd om uit het brandende huis te Snellen. De heer L. en zijn vrouw waren op het oogenblik, dat de brand uitbrak, niet in het huis aanwezig. Groote schrik werd verspreid door het ge- rucht, dat er nog kinderen zouden zijn in het brandende perceel. Het bleek, dat er op een der bovenverdiepingen een kind sliep, dat ge lukkig kon worden gered. Politie en brandweer bluschten in betrekkelijk korten tijd den brand. Alleen de winkel is totaal uitgebrand. De heer L. was verzekerd doch laag. Uit Amsterdam meldt men Dinsdagnacht omstreeks kwart voor vieren, zag een schipper, met zijn vaartuigliggendein deKrom- me Waal, dat drie mannen zich op verdachte wijze toegang hadden verschaft tot een bovenhuis in de nabijheid. Onmiddellijk waarschuwde hij de politie, en gingen een inspecteur en een re- chercheur, vergezeld van een smid, derwaarts doch het mocht niet gelukken de buitendeur te openen, waarom de politiemannen met behulp van een ladder door een raam van de le etage biunen klommen. Daar bleek hun dat alle kasten waren opengebroken, terwijl de daders inderhaast de vlucht schenen te hebben genomen. Aangezien de bewoonster van het bovenhuis uitstedig is, kon nog niet worden opgegeven wat er gestolen is. -Een reuzenspin. In het insectarium van z/Artis" te Amsterdam is een vogelspin ten- toongesteld. Het fraaie ruigbehaarde exem- plaar meet met uitgespreide pooten ongeveer anderhalven decimeter. De vogelspin weeft geen web, ze bespringt haar prooi. Te Apeldoorn had een 7jarig jongetjebij ongeluk een kram, die hij ergens wiide inslaan, ingeslikt. In het begin had hij erge pijn, maar weldra liield dit op, toen men hem zich te goed liet doen aan koek, met het gunstige gevolg, dat de kram langs natuurlijken weg zijn lichaam heeft verlaten, zonder voor zoover men kan nagaan hem eenigszins te hebben geschaad. Een handelsagent te Rochdale, bij Man chester, Fejan, is slechts op een haar ontsnapt aan het gevaar, levend te worden begraven. Verleden week werd de heer Fdjan ziek en Zaterdag constateerde de dokter zijn dood. De familie maakte de noodige toebereidselen, gaf het overlijden aan en deed den begrafenisonder- nemer roepen. Deze kwam om de maat van de kist te nemen en begon met de hoofdkussens weg te trekken, die het hoofd van den overledene steunden, toen hij bemerkte, dat diens borst zich op en neer bewoog. Hij meende echter met een ge- zichtsbedrog te doen te hebben en wilde met zijn werk doorgaan. Eensklaps echter zag hij dat een der oogleden knipte. Ditmaal was er geen twijfel meer mogelijk. De man waarschuwde de familie. Een arts kwam toesnelleii, diende de pseudo-doode een opwekkend middel toe en deze kwam langzamer- hand weer tot bewustzijn. Hij was eenvoudig in onmacht gevallen Volgens een telegram uit Smyrna aan de Daily News is de hocfdman der rooverbende, die onlangs baron Yan Heemstra nabij Smyrna hij besprak of vernam. Ernst was stellig niet ver de plank mis, toen hi] dacht, dat dit alles in verband stond met zijn komst in den molen en met zijn optreden bij het werk. ,yDaar is die valsche Knoop ook weer," zei de jongere knecht. //Als de juffrouw dien man maar van den vloer wilde houden. In haar gezicht is hij vriendelijk, maar achter haar rug nu, zie maar eens, hoe dikke vrienden hij met Valentijn is". Inderdaad drukte Knoop den knecht de hand en ging toen ijlings het huis binnen. Ernst antwoordde niet op hetgeen de knecht had gezegd, maar zijn gedachten waren voort- durend bezig met wat hij had gezien. Zou Valentijn misschien zoo weerbarstig tegen hem geweest zijn, omdat hij vreesde dat zijn ontrouw aan het licht zou komen Ontrouw, met Knoop gepleegd, tegen zijn goede meesteres Intusschen was buurman Knoop in den molen gegaan en na vluchtig aankloppen de woon- kamer van de juffrouw binnengetreden. Christa Maria vloog van haar stoel op, alsof zij op een slechte daad betrapt werd zij kon haar verlegenheid niet geheel verbergen. ,/Zoo vroeg reeds op weg, buurman Knoop vroeg zij, en voor de eerste maal sedert zij hem kende, rustte haar oog met mishagen op de breed geschouderde gestalte van den buur man, op zijn grof gelaat, waaruit een paar kleine zwarte oogen haar listig aankeken. floe voordeelig kwam Ernst Mahler daarbij uitBij hem zat alles knap, de kleeren hingen niet zoo ruim om het lijf als bij Knoop. Met zijn eerlijke oogen keek hij iemand openhartig en recht in het gelaat, terwijl Knoop nooit kon uithouden dat men hem goed in de oogen keek. En toch was hij tot heden haar vriend en haar vertrouweling ja, zij had zijn ondubbelzinnige huldiging niet geweigerd, daar zij geloofde hem daardoor beter voor hare belangen te kunnen winnen. Zij was tameljjk goed op de hoogte oplichtte, in het dorp Axar gevangen genomen. Hij had nog 1080 pond sterling in zijn bezit. De andere leden van de bende worden krachtig achtervolgd. De Nederlandsche legatie te Constantinopel heeft reeds aan de Porte een nota overhandigd waarin terugbetaling gevraagd wordt van het losgeld dat betaald is geworden voor de vrij- lating van baron Yan Heemstra, die den 3en Juni te Constantinopel aankwam. De zwarte hand. Strenger dan de Siciliaansche Maffia, onbarmhartiger dan de Gamorra, in Italie, treedt in de Vereenigde Staten de geheimzinnige //Zwarte Hand" op en eischt van de aldaar wonende Italianen hun leven ofde dikwijls zuur verdiende dollars. Den een of anderen dag vindt men een brief in zijn bus, onderteekend met een sinistere //Zwarte Hand en wee dengene, die geen gehoor geeft aan de uitnoodiging tot een samenkomst om aldaar te hooren, voor welke som men zijn leven koopen kan. De meest eigenaardige dingen lekken hierover zoo nu en dan uit. Als typisch voorbeeld halen we de zaak Saitte aan. Den negenden Januari jl. verdween het zes- jarig zoontje van veen zekeren Saitte, die ge weigerd had aan de eischen van de //Zwarte Hand" te voldoen, welke hem 't bescheiden sommetje van 10.000 dollars wenschte af te persen. Twee maanden lang doorzochten de meest volleerde detectives tevergeefs de geheele stad tot eiudelijk op een goeden morgen Saitte met zijn zoontje aan de hand, verscheen. Hoe hij het kind gevonden had, waar het gedurende dien tijd vertoefde, niemand die er iets van wist. De //Zwarte Hand" weet haar slachtoffers door de meest vreeselijke dreigementen voorgoed ongevaarlijk te maken. Een ander geval Eenige maanden geleden ontving een bakker te New-York, den volgenden brief: Amice Buffardo. Gij zijt rijk, wij arm. Koop uw leven voor 15.000 dollars, want we zijn van plan u een kogel door den rug te schieten en vervolgens uw hals af te snijden." Buffardo stelde de politie den brief ter hand. Het eenige resultaat was, dat hij een nog heviger dreigbrief ontving. De bakker kreeg het zoo benauwd, dat hij met de eerste de beste gelegenheid de nieuwe wereld verliet en zich in de baurt van Genua vestigde. Drie dagen later vonden zijn buren hem dood op den drempel zijner woning. Een kogel was door zijn rug geschoten en zijn hals was doorgesneden. Op de deur was met houtskool onheilspellend groot een //Zwarte Hand" ge- teekend. De Amerikaansche politie doet alles, wat in haar macht is, om aan dit schrikbewind een eind te maken. Haar pogingen worden daarom echter zoo bemoeilijkt omdat iedereen, die met de z/Zwarte Hand" in aanraking komt, uit vrees voor de gevolgen, zwijgt als het graf. Een raadselachtige ontvoeringsgeschiede- nis. Zeven jaren geleden werd in het Silezisch district Ratibor een 12jarig meisje ontvoerd. Hedwig Tittelbach genaamd. Alle nasporin- gen bleven vruchteloos en algemeen was men van meening, dat het kind door Zigeuners was met het molenaarsbedryf, maar reeds lang had zij ingezien, dat haar de scherpe wilskracht van den man ontbraken. z/Kom ik te vroeg naar uw zin, juffrouw?" vroeg hij spottend. //Ja, ja, als men zich de weelde kan veroorlooven een fijnen meesterknecht te nemen dan is men goed af. Ik tref u zeker daarom ook hier op een uur, dat ge anders in den molen doorbracht z/Ik ben blij, dat ik nu een beetje vrijen tijd heb. Het was mij in de laatste weken te druk, en mijne ouders willen reeds lang..A' z/En daarom neemt ge den eersten den besten jonkman, die hier komt aanwaaien, omdat hij zich mooi weet voor te doen en in zijn Zon- dagspak rondloopt z/Ik zou kunnen zeggen dat gaat u niets aan. Ik ben meesteres in mijn eigen huis en kan in dienst nemen, wie ik wil maar gij zijt reeds jarenlang mijn vriend en daarom zeg ik u, dat de papieren van Ernst Mahler alle in orde zijn, dat hij een degelijke leerschool heeft doorloopen en goede aanbevelingen bezit daarmee is de zaak afgeloopen." z/Dat denkt ge zoo met uw vrouwenverstand, juffrouw; maar er valt daarbij nog op vele andere dingen te letten en de hoofdzaak is dat hij voor uwe belangen moet optreden." #Dat zal hij kunnen riep zij zoo levendig, dat Knoop met de handen diep in de broek- zakken en zacht fluitend heen en weer liep. z/Het is zeker een knappe, mooie jonkman, dat ge dadelijk zoo vuur vat Dan wordt het een mooie zaak hier op den Enzmolen, als de vrijer met de juffrouw onder een dak woont Met een sprong stond Christa Maria voor den grijnslachenden man. Zij werd door toorn en afkeer zoozeer over- meesterd, dat zij geen woord kon uitbrengen. Maar langzaam hief zij de hand op en wees hem de deur. (Wordt vervolgd.) VAN Hervormde Herk. Ter Neuzen. 9 u., geen dienst en 2 u., Ds. Hugenholtz van Axel. Sluiskil. 9 u., en 2 n., geen dienst. Axel. 9 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz en 2 u., leeskerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9J u. en 2 u., Ds. Raams. Sas van Gent. 9 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 1 Hulst. 10 u., Ds. Den Boer. •Sereforineerile Herken. Ter Nenzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg, Bed. H. Avondm. Axel A. 9 u. en 2 u Ds. E. H. Broekstra. B. 9 u., Ds. R. v. d. Kamp en 2 u., leeskerk. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., Ds. K. R. JJ. Hummelen van Kapelle Biezelinge. B. 9 u. en 2 u Ds. H. Mulder. Hoek. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp van Axel. •Sereformeerile Bemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5$ u., Ds. J. R. van Oordt. Oiiil-Gereforineerilegeineente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 n. en 5J u., leeskerk. „IsoUaal Kbenliaezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., Dhr. J. J, Kense. 6) I Aldus werd mij gevraagd. En hoewel 'tantwoord (maar de vrager heeft de sehuld) wel wat te laat komt, om er nu nog van te profiteeren, meen ik toch dat, 't geen hieronder volgt, wel waarde heeft voor later. Wanneer men deze of gene mest beoordeelt naar wat hij bevat aan plantenvoedsel, dan dient men dit steeds goed te weten, dat stikstof, phosphorzuur en kali in de eerste plaats voor planten noodig zijn. Of beter nog, dat men, wat aangaat het genoemde drietal, aan- vulling van den boaemvoorraad steeds betrachten moet. Want of van stikstof, of van phosphorzuur, of wel van kali, of van twee, soms zelfs van alle drie komt onze bouw voor vast te kort voor 't leveren van een goeden oogst, als we niet steeds bedacht zijn op 't aanvullen van den voorraad. Waar 't stikstof geldt, kan dit ge- schieden door middel van chilisalpeter of zwavelzuren ammoniak, b. v. phosphorzuur brengt men in den grond met „super" en met thomasslakken kali verstrekt men door kai'niet te bezigen, chloorkalium, patentkali enz. Maar geen der opgenoemde hulpmeststoffen is dan ook volledig. Want alle leveren slechts een soort planten voedsel aan den grond. Dus noemt men ze eenzijdig. Wil men ze met succes gebruiken, niet enkel nu, doch ook in het vervolg, zoo dient de eene naast de andere te komen. Door proeven in 't klein kan het de landman leeren, waar zijn bodem stikstof vraagt, waar phosphor zuur, waar kali, waar er behoefte is aan twee, of wel aan alle drie. En wien 't dan gaat als vrager, wie dus van alles wat wil geven, die kan guano nemen. Doch hij vergete niet, dat daarin naar verhouding maar heel weinig kali zit. Slechts 2 ten honderd. Wanneer men daarbij nu bedenkt, dat tal van planten heel wat kali noodig hebben 'k lieb hier vooral het oog op aard- appelen, op welke men nog al heel vaak guano bezigt in veel streken dan zal men inzien, waarom ik wel een klein beetje huiverig ber,, guano een yvolslagen" mest te noemen. Wel is 'teen feit, dat het de drie voorname stoffen, die men met den mest den planten geeft, bevat, doch van de kali naar verhouding vast te min. Vooral op kaliarmen grond dient naast guano wel een enkel baaltje kalimest te komen. De vrager die vertelde ook van kalimest op zijne bieten aardig resultaat te zien, zal ongetwijfeld op zulk land guano niet volledig mogen achten. Daarvoor bevat het wis te weinig kali. 'k Zou dus hen, die guano graag gebruiken, wel in overweging geven, een volgend jaar een proef te nemen in den zin van 't bovenstaande. Ze bemesten dan hun land op de gewone wijze met guano, doch (laat ons zeggen 10 are) krijgt vooraf, liefst maar wat vroeg, 100 K.G. kai'niet, wanneer het bieten en 50 K.G. patent- kali, wanneer het aardappelen geldt. Te gelegener tijd hoop ik aan 't bovenstaande nog wel even te herioneren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 9