No. 5003. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 8 Juni 1907. 47c Jaargang. tremmin. Binnenland, Gemengde berichten. TWBBDE BIj-AJD. T W E E D E K A M E R. Vergadering van Donderdag. Onderzoek naar het vaderschap. De beraadslaging wordt voortgezet nog steeds over artikel 4. Nadat de beer De Visser bestreden heeft het amendement-Van Veen, om het onderboud tot den 18jarigen leeftijd te doen plaats hebben, bestrijdt de Minister van Jnstitie nader uit- voerig de verschillende amendementen, en stelt de spreker nog eens radrukkelijk in het licht dat, waar tot dusver in onze wetgeving het onderzoek naar het vaderschap absoluut ver- boden was, het onderhavige wetsontwerp dat onderzoek wel toelaat, zij 't dan ook uitsluitend als grondslag voor de actie tot onderhoud van het natuurlijke kind. Daarom nioet in dit wets ontwerp het woord vader behouden blijven. Familiebanden worden daardoor echter niet gelegd. L>e heer Van Karnebeek stelt nog een ainen- dement voor, om te bepalen dat de actie tot alimentatie kan worden afgewezen indien de rechter niet in gemoede overtuigd is dat de rnoeder het kind heeft ontvangen uit de ge- meenschap die zij, volgens het geleverd be«ijs, met den verweerder heeft gehad. De heer Van Wijnbergen (die eerst het woord krijgt, na verwerping met 56 tegen 21 stem men van een voorstel-Lieftinck, om hem voor de derde maal niet het woord te verleenen), be- toogt dat, nu de Minister pertinent verklaard heett dat het onderzoek naar het vaderschap is toegelaten, zij 'took alleen betreffende de ali- mentatie-actie, bij met een ander ontwerp had moeten komen. Ten slotte komen de verschillende amende- menten op 't artikel in stemming. Zij worden alle verworpen, en met 59 tegen 17 stemmen wordt daarop het Regeeringsartikel aangenomen, zoodat thans beslist is het volgende //De vader van een natuurlijk kind, dat niet door hem erkend is, is verplicht, door een uit- keering, in het onderhoud en de opvoeding van het kind gedurende de minderjarigheid te voor- zien. /•/Vader wordt vermoed te zijn degene, die met de moeaer gemeenschap heeft gehad tusschen den 30ln en den 379n dag, voorafgaande aan dien, waarop het kind is geboren. *De regtsvordering tot voorziening in het onderhoud en de opvoeding wordt afgewezen, indien de verweerder bewijst, dat de° rnoeder binnen den in het voorgaande lid bedoelden termijn met een of meer anderen gemeenschap heeft gehad, tenzij uit deze gemeenschap het kind onmogelijk kan zijn ontvangen of in het algemeen, indien de regter in gemoede over tuigd is, dat de verweerder niet is de vader van het kind." Bij bepaling dat de alimeutatie-actie wordt in- gesteld voor de rechtbank in de woonplaats van het kind, en dat bet vonnis tot toevvijzing der vor- dering inhoudt een veroordeeling tot betaling van een geld.som, uit te keeren aan den voogd van het kind, (de rechtbank kan, zoo mogelijk onder waarborgen voor de zekerheid van de betaling, bepalen dat de schuld in termijnen, wekeliiksche, maandelijksche of driemaandelijksche, kan worden gekweten), hebben de heeren Limburg, Smidt en an Deventer een amendement voorgesteld om ae actie niet voor de rechtbank, doch voor den kantonrechter te doen instellen, teneinde, gelyk de heer Limburg tot toelichting van het amendement zei, de procedure korter, eenvoudiger en praktischer te makeu. Voorts licht de heer Limburg amendementen toe om bet kind van rechtswege aanspraak op kostelooze procedure te geven, en om het vonnis uitvoerbaar bij voorraad te verklaren. De heer Van Styrum licht een amendement toe om^ de actie tot alimentatie te laten ver- jaren, 5 jaren na de geboorte van het kind, et kan toch zei spreker in zijn toelichting et geluk van een geheel gezin verwoesten, mdien nog lange jaren na de geboorte van het kind de actie wordt toegestaan. De heer Van Veen stelt een amendement voor dat beoogt het vorderingsrecht te doen veivallen na verloop van 5 jaren, te rekenen letzy van den dag der geboorte van het kind, netzy van den dag waarop het laatst een uit- keering heeft plaats gehad. De heeren Van Idsinga en Lohman lichten amendementen toe, ook namens den heer Van Wassenaar, strekkende lo. om mogelijk te maken dat de vordering ook kan worden ingesteld bij een rechtbank, niet in de woonplaats van het kind gelegen 2°. om de vordering te ontzeggen, indien de rnoeder weet dat de verweerder gehuwd was, toen zij met hem gemeenschap had 3". om de vordering te ontzeggen, wanneer de rnoeder voor de bevalling een erkend ontuchtig leven leidde. De heer Lohman, die het sub 2°. bedoelde amendement toelicht, zegt dat dit speciaal dient om de heiligheid van het huwelijk hoog te liouden tegenover de kinderen, die zelfs nadeeli- gen invloed van echtscheiding ondervinden. Spreker zet onder meer uiteen, dat het wettig huwelijk moet bevorderd en gehandhaafd worden door den wetgever, die het wettige huwelijk niet behoort te ondermijuen, geiijk tegenwoor- dig al te zeer reeds gedaan wordt door zebere schrijvers, die het wettige huwelijk bespottelijk maken en declineeren. De heer Van Vuuren bestrijdt de arnende- menten-Van Styrum en Van Veen, dit laatste in hoofdzaak omdat het kind de dupe zal worden, door het amendement-Van Styrum zal het huwelijksgeluk niet bewaard blijven. Spreker bestrijdt ook het amendement om de vordering te ontzeggen aan de vrouw, die een erkend ontuchtig leven leidt. Het amendcment-Lohman vond spreker wreed tegenover de vrouw, die gemeenschap pleegt met een man, van wien zij weet dat hij ge huwd is. Zij behoeft toch niet steeds onzedelijk te zijn, als zij gaat leven met een man, die een ongelukkig wettig huwelijk heeft en die zich tot haar meer aangetrokken gevoelt, door ver schillende harer eigenschappen. De heer Heemskerk bestrijdt het amen dement-Limburg, dat tegenover het procedure- stelsel van het ontwerp een geheel nieuw proces-systeem stelt. Voor 't derde amende- ment-Van-ldsinga voelt spreker veel. Nadat de heeren van Styrum en Limburg nader bun amendementen hadden verdedigd. werd de vergadering verdaagd tot Vrijdag- morgen 11 uur. Besloten is om a. s. Dinsdag te half 2 uur in de afdeeiingen te onderzoeken de Oorlogs- begrooting 1907, en Woensdag te 11 uur de Verzekeringswetlen en nog verschillende andere ontwerpen. TEit NEUZLN, 7 Juni 1907. De zigeunersvrouw, die ter zake van diefstal Woensdag naar Middelburg werd getransporteerd, ter beschikking van den officier van justitie, is op diens last in vrijheid gesteld, en met hare familie over de grenzen gebracht. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie omtrent de landbouwtentoonstelling te Tholen, waarover wij in ons nummer van jl. Maandag reeds een en ander .mededeelden. Door den raad van Schoondijke is tot onderwijzeres aan school A benoerad mej. S. de Vlieger te Zuidzande, met 4 stemmen. 3 stemmen waren uitgebracht op mej. J. van Prooijen te Waterlaudkerkje. Op de voordracht kwamen ook voor de dames J. G. Broeke, Middelburg, J. van de Putte te Vlissingen en M. de Huliu te Biervliet. Uit Oostburg schrijft men Sedert Dinsdagmorgen wordt hier een 16jarig meisje vermist. Over de oorzaak van deze vermissing loopen vreemde geruchten. De ouders hebben van de vermissing aan de politie kennis gegeven. Men schrijft ons uit Vlissingen Donderdagavond kwam het Kon. Engelsche jacht //Victoria and Albert" op de haven alhier en meerdg-aan de zuidelijke ponton. De kruisers //Antrim," //Dermshire," //Natal" en ,,0ohrane" kwamen op de reede ten anker. Het Deensche Koningspaar zal heden (Vrijdag) middag om 4,51 per extra-trcin liier aankomen. Bij de aankomst zal het Kon. echtpaar namens onze Koningin verwelkomd worden door Hr. Ms. vertegenwoordiger, Baron Sirtema de Grovestins. Na inscheping der bagage zal het jacht de haven verlaten en dan gevolgd worden door bovengenoemde bruisers. Axel, 6 Juni. Woensdagavond viel alhier een jongen, M. K. genaamd, thuis op den vloer en brak een arm. Geneeskundige hulp moest verleend worden. Rustwat Fer Hole). Een paar zonderlinge gevallen hadden deze week hier plaats in betrek- king tot den handel. Een slager uit Zaamslag had van iemand te Schelfoutshoek een varken gekocht per K. G. leveren te Rustwat. Het beesr werd aldaar gewogen en haalde 151 K. G. De verkooper wilde nu echter zijn krulstaart niet afstaan of hem moest 160 K. G. betaald worden, en toen de slager dit niet wilde nam hij het mede naar huis terug. Natuurlijk gaf het geval op dit drukke punt een heele herrie. De slager wil den ontrouwen verkooper gerechtelijk tot leveren dwingen. Een dag later zou hier door een paarden- handelaiir een paard in ontvangst worden genomen van een landbouwer van Stoppeldijk. Ook dit zaakje liep bij lange na niet kaim af, omdat de koopman met alle geweld het paard nog wilde doen draven voor het te betalen, waartegen de verkooper zich verzette, omdat het dier op stal was gekocht zooals het daar stond. Ten slotte betaalde de koopman. Koewacht. Dinsdag had ten huize van den heer E. de Vleeschouwer alhier de jaarlijksche vergadering plaats van de stembevoegde inge- landen van den polder Oud Beoostenblij. Uit de rekening en verantwoording van den ontvan- ger-griffier bleek, dat in het dienstjaar 1906/1907 was ontvangen f 2609,43 en uitgegeven f 1596,37®, zoodat er een batig saldo is van 1013,05®. Aan de orde kwam een ingekomen verzoek- sehrift tot den aanieg van een keiweg in de Klapstraat en Koestraat. Dit verzoekschrift werd ondersteund en warm verdedigd door den heer C. de Blieck, die in het breede de noodzakelijk- heid van den aauleg aantoonde en een berekening gaf van de kosten daaraan verbonden. Eene levendige discussie volgde, die meer dan een uur duurde. Ten slotte werd voorgesteld de zaak uit een financieel oogpunt nog eens nader te beschouwen, een nauwkeurige begrooting der kosten op te maken en te berekenen, welk dijk- geschot zal moeten geheven worden. De tegen- standers wilden daama de behandeling verdagen tot de volgende jaarvergadering, de voorstanders wilden binnenkort eene buitengewone vergadering bijeenroepen. Het laatste werd aangenomen met 20 tegen 14 stemmen. Stoppeldijk. Woensdagmiddag speelden een zoontje en dochtertje van den wagenmaker P. v. Uitenhove bij een diepe sloot, waar het ventje in viel. 't Meisje liep naar huis om het te vertellen, waarop de vader terstond met eene rijf toesnelde, die na lang zoeken zijn zoontje, dat gezonken was, omhoog kon halen. Ieder meende, dat de kleine dood was, want hij had minstens tien minuten onder water gelegen. Een paar ingezetenen begonnen echter met de kunstmatige ademhaling op den drenkeling toe te passen en met succes. Want na ruim een half uur er mede bezig te zijn geweest, begon hij teekenen te geven, dat de levensgeesten niet geweken warenmen hield aan, het knaapje kwam steeds meer bij en was daags nadien weer zoo frisch als voor het ongeval. Totdat de vacature, ontstann door het overlijden van den heer G. Stroeckeu, hoofd der school te Pauluspolder, is aangevuld, zal een tijdelijk onderwijzer worden aangesteld. De gemeenteraad heeft het salaris van den heer J. A. Claessen3, onderwijzer aan de school bij de Veerstraat, met 25 's jaars verhoogd als blijk van waardeering bij diens 25jarig jubihum als onderwijzer in de gemeente. Bosclikapelle. Met de werkzaamheden ter verhardir.g van den weg op den dijk tusschen het gehucht Campen en het Ruischende Gat is men tot de wijk Keijzerrijk gevorderd, ter wij 1 het kerkpad langs het kerkhof reeds afdoende is verbeterd. Binnenkort zullen dus voertuigen en voet- gangers van Campen, Keyzerrijk en Schapers- hoek steeds langs goeden weg de kom van het dorp kunnen bereikeneene lang gewenschte verbetering. Bosclikapelle. Niettegenstaande herhaalde oproeping heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld voor onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school alhier. Om in de vacature te voorzien zal nu opge- roi-peu worden tegen een salaris van f 50 boven he'- minimum, door de wet bepaalcT. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 Juni het volgende vonnis uitgesproken A. T., oud 46 j., timmerman, vroeger te Sint Jansteen, laatst te Berchem in Belgie thans te Middelburg in hechtenis, is wegens frauduleus bankroet veroordeeld tot 4 maanden gevangenis- straf met mindering van het voorarrest. Op een geheimzinnige en onrustwekkende wijze is een meisje van 21 jaar uit Gent, een dienstbode bij een apotheker, verdwenen. Zondag voor acht dagen is zij uitgegaan, zeggende dat zij des avonds zou teruggekeerd zijn. Zij had slechts een pakje bij zich, bevat- tende eenig oud speelgoed, dat bestemd was voor het kind eener vriendin. Een paar dagen later ontvingen de ouders een brief van bun dochter uit Brussel. Zij zei erin dat zij een verkeerden trein genomen had en dat zij in Frankrijk was terecht geko- men, dat men haar vervolgens weer naar Brussel gebracht heeft, alwaar zij na negen uur's avonds is aangekomen. Voorts schreef ze dat zij in slechte handen gevallen was en liet verstaan dat zij niet vrij was terug te komen zij zei geen centiem meer te bezitten, ofschoon het bewezen schijnt dat zij bij haar vertrek meer dan 20 f'r. bezat en eindelijk dat haar ouders haar nooit meer zullen terugzien. Het meisje was bekend als van zeer goed gedrag. De politie in Brussel heeft dadelijk tal van verdachte huizen onderzocht, maar men heeft geen spoor van het meisje gevonden. Te San Francisco is Woensdagmiddag te 12 uur 27 een aardschok waargenomen, die lO seconden aanhield. De beweging ging van het Noorden naar het Zuiden. Er wrerd geen schade aangericht. Te Tromso, in het Noorden van Noor- wegen, was het Zondag nog Poolweer. Het sneeuwde er alle dagen. Trouwens te Kristiania moet het evenmin zomer zijn. De bladen aan de boomen zien zwart. Zulk weer om dezen tijd is daar iets ongekends. Nabij Emden heeft men in een moeras, zooals er zich verscheidene aan de Oostzeeknst bevinden, het lijk van een vrouw gevonden, dat nog geheel gaat is en waarvan zelfs de kleederen in den oorspronkelijken toestand zijn gebleven. Aan die kleederen en enkele sieraden, welke eveneens op het lijk gevonden zijn, heeft men opgemerkt, dat het afkomstig moet zijn uit de 4e eeuw. Het water in deze moerassen is kalkhoudend en bezit daardoor een groote bederfwerende kracht. In deze moerassen heett men tot dusverre 22 lijken gevonden, die uit vroegere eeuwen afkomstig zijn. Groot opzien baart in Italie een artikel van de Mattino, waarin wordt verklaard, dat de politie te Napels met de Cammora (een groote rooverbende) onder een hoedje schuilde en medeplichtig is geweest aan al de diefstal- len, moorden en andere schanddaden, waaraan dit geheim genootschap zich heeft schuldigge- maakt. De schrijver beweert zelfs, dat het leeuwenaandeel van de opbrengst der diefstallen in de zakken der hooge politie-ambtenaren is gevloeid en dat de politie tijdens het onderzoek in zake den moord op het echtpaar Cuoculo, waar- bij de karabiniers 104 personen in hechtenis namen, alle mogelijke moeite deed om het onderzoek te bemoeilijken. Zelfs werd den schuldigen een schuilplaats In de bureaux der politie verschaft en werd hun de vlucht ver- gemakkelijkt. Het bovenvermelde zal natuurlijk in de Kamer ter sprake worden gebracht en de justitie te Napels is reeds begonnen met het instellen van een onderzoek. Jeugdige afdreigers. Het Beuthensche landgericht behandelde Dinsdag j.l. een eigen- aardig geval, welks voorgeschiedenis vooral groot opzienbaarde. Ten tijde, dat het centrum in den Rijksdag nog de doorslaggevende partij en zeer gezien was, bood een der bekende centrumleiders uit Opper-Silezie, de stadsraad Hakuba te Beuthen, een self-made-man, die hen van omnibuskoetsier tot multi-millionair gebracht heeft, de stad Beuthen een stand- beeld van den huidigen keizer als geschenk aan. Op een wenk uit Berlijn werd van het voornemcn om een standbeeld van den tegen- woordigen monarch op te richten, afgestapt en Hakuba gaf de stad nu een standbeeld van Frederik den Groote ten geschenke. Kort na dit voorval ontving Hakuba eeu met rooden inkt geschreven brief, waarin stond/.Door het internationale, revolutiouaire verbond zijt gij wegens uw keizersgezindheid ter dood ver oordeeld. Gij zult door een dolkstoot of een revolverschot gedood worden en wel voordat de feesten ter gelegenheid van de onthulling plaats gehad zullen hebben. Indien u ons echter binnen twee etmalen een sorn van 36000 gulden uitbetaalt. zal hot doodvonnis niet vol- trokken worden." De stadsraad Hakuba betaalde de sotn echter niet. Twee dagen later ontving hij een tweeden brief. De brief was onderteekend door//Halle- jew, vcmrzitter van het verbond." Hakuba gaf beide brieven aan de politie. Na langdurige onderzoekingen gelukte 't aan de politie de briefschrij vers te vinden. 't Waren drie jongelieden van een jaar of achttien, alien woonachtig te Beuthen. Zij hadden hot plan opgevat om eens een leuke, interessante reis in het buitenland te maken. Het geld ontbrak echter en daarom poogden zij het door het verzenden van dreigbrieven te krijgen. Kubitza, een kantoorklerkje te Beuthen, was het hoofd der samenzwering. Ilij had zijn mede-sameuzweerders zelfs met de revolver be- dreigd, zoo zij ooit iets aangaande hetcomplot vertelden. Dit gevaarlijk jouigmensch werd veroordeeld tot een jaar, zijn makkers Piechatzek en Staffeluis respectievelijk tot zes en drie maanden gevangenisstraf. De studenten van Oxford, die als over- winnaars terugkeerden van den roeiwedstrijd, Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengeu ter kennis van de ingezetenen dat voor het uitvoeren van herstellingswerken aan den bovenbouw van de brag no. 11 over de oostelijke rijkswaterleiding, het gedeelte van den weg no. 47 van den ligger der wegen en voetpaden in deze gemeente, waarin de brug ligt, voor het verkeer zal zijn afgesloten van 3 tot uiterlijk 29 Juni 1907. Ter Neuzen, 3 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5