Tsr Neuzensche Courant Donderdag 6 Juni 1907. No." 0002. Binnenland. TWEEDB BLAD. E UILLKXON. TWEEDE K A HI E R. Vergadering van Dinsdag. Bij het voorfcgezet debat over het wetsontwerp betreffende oprichting van een departement van Gouvernements-bedrijven ill Indie wordt dat ont- werp kraehtig verdedigd door den heer Bos, die eveneens bepleit een flinke bezoldiging van de leiders der verschillende bedrijven. Ook wijst spreker op de wenschelijkheid van het instellen van commissies van toezicht of bijstand. De leiders moeten zelfstandig zijn, en niet gesteld worden onder een directeur-generaal. De Minister van Kolonien verdedigt het ont- werp als noo'dzakelijk, wil men een einde maken aan de huidige, gedes-organiseerde regeling. De Minister bestrijdt den bij het debat geuiten wensch naar een Regeeringscommissaris voor de bedrijven, in plaats van een departement. Der- gelijk ambt zou in strijd zijn met het Indische Regeeringsreglement. Men meent een geschikt man voor hoofd van het nieuwe departement te zullen vinden. Met verschillende wenken, gegeven door de heeren Van Kol en Bos, zal de Minister trachten rekening te houden, o. a. het toekennen van een winst- aandeel aan de ambtenaren. Ook zal te over- wegen zijn het denkbeeld, om het nieuwe depar tement dienstbaar te maken aan de belangen van de industrie der inlandsche bevolking, b.v. door inriehting van een atelier voor inlandsche nijverheid. Na eenige replieken wordt het wetsontwerp zonder stemming goedgekeurd. Voortgezet wordt hierop de beraadslaging over het ontwerp betreffende het onderzoek naar het vaderschap, en wel over art. 2 van het ontwerp, bedoelende om art. 343 B. W. zoodanig te wijzigen, dat voortaan zal zijn toegelaten de rechtsvordering tot inroeping van staat op grond van beweerd moederschap (m. a. w. verplichte erkenning van een natuurlijk kind door de moeder). Een door den heer Limburg op dit artikel voorgesteld amendement wordt door den voor- steller ingetrokken. Over het artikel zelf spre- kende, ontwikkelt de heer Limburg daartegen enkele bezwaren, voornamelijk tegen het uitsluiten in het algemeen van den beslissenden eed, waar- door de Regeering zichzelf den pas afsnijdt om dien eed te doen toepassen daar, waar ze moet strekken tot afwijzing van de actie. Op dit en andere bezwaren antwoordt de Minister van J ustitie, dat de eed is een vorm van transactie, en dat over den staat van een kind geen transactie kan worden toegelaten. Maar in speciale omstandigheden, in den loop der procedure ontstaan, en niet betrekking hebbende op den staat van het kind, zal de dicisoire eed wel toegelaten kunnen worden. Art. 2 wordt goedgekeurd. De behandeling van art. 3 Wordt tot nader aangehouden, aan- 5) //Juffrouw, alien zijn bij elkander aan tafel." Misnoegd keek Christa Maria om. vBen jij het, Valentijn Kom eens hier, dan zal ik je den nieuwen meesterknecht voor- stellen. Dat is Valentijn, de eerste knecht. Aan hem behoeft ge slechts te vragen, als ge iets weten wilt." Ernst Mahler kreeg een onaangename ge- waarwording bij het zien van dien man met zijn leelijk gelaat, die hem met boosaardigen blik aankeek en daarbij spotachtig de onderlip krulde. Meesterknecht Ge hebt al zoo lang het bestuur hier in handen gehad, juffrouw zei de knecht haastig, en voegde er nijdig aau toe //Die daar staat zal u zeker het werk niet lichter maken z/Maar hij zal zorgen, dat jelui den eerbied niet vergeet, dien je aan je meesteres verschul- digd bentriep Mahler met fonkelende oogen, terwijl hij zich hoog oprichtte. //Wat het besluit van je meesteres betreft, je hebt geen recht daarop iets aan te merken, al was je hier ook tot nu toe de voornaamste knecht." Hoe kalmer Ernst Mahler voor Valentijn stond, hoe kwaadaardiger deze werd. Hij trachtte volstrekt niet zijn toorn en haat te verbergen, en maakte spoedig, dat hij wegkwam, terwijl hij een verwensching tusschen de tanden prevelde. z/Ik vrees, dat gij hem tot vijand hebt ge- maakt," zei de molenaarster onder het voortgaan. Zij wilde hem niet laten blijken, hoe gevleid gezien de Minister hierin een wijziging aanbrengt, waarover de commissie van rapporteurs zich op dit oogenblik nog niet kon uitspreken. Daarom komt thans in behandeling artikel 4 met een groot aantal daarop voorgestelde amendenjenten. Dit artikel bedoelt invoeging in het B. W. van verschillende nieuwe be palingen ter zake van het vaderschap. De Minister licht de bedoeling van dit artikel toe. De beweerde gemeenschap tusschen de 6e en lOe maand voor de bevalling berust op een vermoeden natuurlijk. De verweerder kan zich daartegen verzetten. Slaagt de verweerder niet in het bewijs, of kan hij niet aantoonen dat gedurende de 6e en lOe maand ook andere personen gemeenschap met de vrouw hebben gehad, dan nog kan de actie worden afgewezen, indien de rechter niet overtuigd is van de waarde van de beweerde afstamming. Boven- dien geeft het artikel nog een anderen waarborg tegen chantage, nl. deze dat de rechter, die niet precies overtuigd is van de afstamming, de vordering kan toewijzen tot een lager bedrag dan in andere gevallen wordt toegekend. De heer Van Limburg heeft bezwaar er tegen dat, indien uit verschillende omstandigheden (brieven, inwoning, verstrekking van geld, enz.) op voldoende wijze kan worden aangetoond dat een bepaald persoon de vader is van een natuur lijk kind, de actie van de moeder desniettemin kan worden ontzegd, indien de van het vader schap verdachte persoon slechts kan bewijzen dat de vrouw binnen den gestelden termijn gemeenschap heeft gehad met een ander. Om dit te voorkomen heeft spreker met de heeren Van Deventer en Smidt een amendement voor gesteld om voor den rechter de mogelijkheid te openen ook in dit geval de alimentatie-actie toe te staan. De heer Van Styrum licht een amendement toe strekkende om te bepaler. dat iemand tegen wie een alimentatie-actie wordt ingesteld, zich zal kunnen beroepen op een vonnis, waarbij de actie tegen een ander is toegewezen. Voorts strekt het amendement om te voorkomen dat over een reeds erkend kind nog een ander tot vader kan worden aangewezen. De heer Van Veen, er op wijzende dat in normale omstandigheden het kind in den regel op 18jarigen leeftijd tot eigen onderhoud be- kwaam is, licht een amendement toe om het bij de alimentatie-actie bedoelde onderhoud tot den 18jarigen leeftijd te doen duren. De heer Van Idsinga licht een amendement toe, waardoor ten opzichte van de alimentatie- actie niet gesproken wordt van den vader, die verplicht is tot onderhoud, maar bepaald zal worden Ieder is verplicht te voorzien in de kosten van onderhoud en opvoeding, gedurende de minderjarigheid van zijn kind, al is dat buiten huweUjk verwekt en niet gewettigd of wettiglijk erkend. De heer Blooker wijst er op, dat in het ont werp een langere termijn voor mogelijkezwanger- schap wordt aangenomen als in verschillende andere artikelen van het B. W. Daar het moeilijk is een bepaalden termijn voor de zwangerschap aan te geven, gaf hij in overwe- ging den geheelen termijn weg te laten. De heer Van Vuuren bestrijdt het amende ment Van Veen. De rechter, die het bedrag der uitkeering bepaalt, kan den duur der uit keering vaststellen. Spreker verdedigt daaren tegen het amendement-Limburg. De heer Van Doorn acht 't onbillijk, dat slechts aan het kind een actie wordt gegeveii tegen den vader, maar niet tegen de moeder, en ook onbillijk is het, dat 't kind, geboren uit een prostituee, geen actie zal hebben. De consequentie brengt mee, dat alle personen, die gemeenschap met de vrouw hadden, als verwekkers van 't kind worden aangewezen en aansprakelijk gesteld voor het onderhoud. De heer Schokking verdedigt het amende ment-kan Veen, omdat het een bevoorrechting van het onecbte kind zou zijn den onderhouds- plicht tot den 21jarigen leeftijd op te leggen. Spreker bestrijdt voorts het Regeerings- artikel zelf, omdat de gedwongen erkenning blijft uitgesloten. De heer Van Karnebeek bestrijdt het amen dement-Limburg. De actie is gegrond op een vermoeden dat een bepaald persoon de ver- wekker is en nu zou 't een juridisch monstrum zijn, wanneer men, wetende dat de vrouw met andere personen gemeenschap had, toch slechts een persoon als verwekker aan te wijzen. De heer Hugenholtz verdedigt het amendement- Limburg. strekkende om misbruik te voor komen bij het bewijzen, dat de vrouw met meerderen gemeenschap had. Voorts bestrijdt hij den heer van Idsinga in diens vrees voor het woord vader in dit ontwerp. De heiligheid van het huwelijk wordt door dat woord, in verband met de materie die het hier geldt, niet aangetast. De heer Van Idsinga verdedigt zijn amende ment nader." zij was door zijn optreaen voor haar gezag. Het leek haar toch wel mooi, zoo'n flink man naast zich te hebben, die haar de lasten hielp dragen. Daarbij kwam het volstrekt niet bij haar op, dat haar alleenheerschappij daardoor in gevaar werd gebracht. //Bang ben ik niet, juffrouw, en over het andere spreken wij nog wel." Weinige minuten later voerde Christa Maria den nieuweling in de groote kamer, waar de tafel was gereed gemaakt. De knechts, de leerjongens, de huishoudster en de dienstmeiden, alien stonden achter hun stoel en wachtten op de juffrouw, naast wier plaats voor Ernst Mahler was gedekt Op de tafel lag een helder wit kleed. Voor ieder persoon stond een glas bier, daarnaast een bord met een flink stuk worst, terwijl het midden van de tafel werd ingenomen door groote schotels met goed besmeerde boter- hammen. Voordat het gebed gedaan werd, zei de juffrouw z/Aan alien heb ik te zeggen, dat de man hier naast mij van dit oogenblik af mijn meester knecht is. Gij alien hebt zijn bevelen op te volgen, alsof ze de mijne waren hij vertegen- woordigt mij." Verwonderd keken de meeste lieden hem aanalleen Valentijn grinnikte boosaardig in zich zelf. De jongste leerling sprak een kort gebed uit, ieder zei//smakelijk eten en men begon. Onder het eten werd zelden gesproken zelfs de juffrouw gaf slechts een wenk met de oogen, wanneer zij de huishoudster iets te beduiden had. Over het weidc in den molen sprak zij nooit aan tafel, en nog minder met iemand van haar ondergeschikten. Volgens haar inzicht moest men bij het aan tafel gaan alle zorgen TER NEUZEN, 5 Juni 1907. Door B. en W. is bepaald dat de candi- daatstelling voor de verkiezing van Gemeenfe- raadsleden wegens de periodieke aftreding zal plaats hebben op 25 dezer. Te Hontenisse, buurt Noordstraat, brand- den Maandagmiddag het schuurtje en woonhuis van den landbouwer J. F. Neve af. Vee en huisraad werden tijdig gered. Alles was ver- zekerd, terwijl de oorzaak onbekend is. In een uitvoerig rapport wordt door het bestuur der visscherijen op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen de besmetting der oesters geweten aan de vervuiling van de haven en de daaraan grenzende oesterputten. Daar de oorzaken der besmetting in de naaste toekomst wel niet zullen kunnen worden wegge- nomen acht het bestuur het wenschelijk, dat°de putten te Bergen op Zoom zullen worden gesloten om clandestieoe verzending te voorkomen. St. Jansteen. Zekere Koster, een timmerman uit Axel die aan de schuur van den heer P. Vael werkzaam was, viel Zaterdag van het hooge gebouw op den kant van een regenbak. Hij werd voor dood opgenomen en is nog in gevaar. Koewacllt. Vrijdagavond omstreeks 9 uur ontlastte zich boven deze gemeente een zwaar onweder vergezeld van een hevigen stortregen. Twee Belgische ambtenaren, die in de nabij- heid dezer gemeente, op dienst waren, zagen een bliksemstraal voor zich heen schieten. Een der beambten werd getroffen en moest door zijn ruakker huiswaarts geleid worden, daar hij niet zien kon. Men vreesde, dat hij blind zou zijn doch den volgenden morgeu was hij zoo goed als hersteld. Twee boomen waren mede in op zijde zettenzelfs in dringende gevallen week zij van dien regel niet af. hrista Maria zat aan een der smalle zijden van de tafel, rechts naast haar zat de huis houdster en aan haar linkerhand Ernst. Heden maakte zij een uitzondering op den regel, en daarover waren alien zoo verwonderd, dat zij haar met open mond aanstaarden en vergaten het gekauwde brood door te slikken. z/Ge zult het wel anders gewoon zijn," sprak zij tot Ernst Mahler. Zoodra die woorden haar over de lippen waren ergerde het haar dat zij ze gezegd had, omdat er uit bleek, dat zij hem hooger stelde dan zichzelve en de anderen". Er lag iets in zijn optreden, dat haar bijna dwong de opmerking uit te spreken. z,Nu ik hier ben, schik ik mij natuurlijk -naar de orde van dit huis, die ik nog niet ken," antwoordde Ernst bedaard. Hij at zijn stuk worst en dronk zijn bier met hetzelfde genoegen, alsof hij in een der beste restauratie's iets zat te gebruiken. Hij was gewoon zijn plicht streng te scheiden van zijn genoegen. //Die zal ik u later wel mededeelen," zeide zij, terwijl zij een boterham van den schotel op haar bord legde. loen de maaltijd geeindigd was, stonden de ondergeschikten op en zeiden //Goeden nacht," terwijl Christa Maria aan de huishoudster last gaf om Mahler zijn kamer aan te wijzen. z/lk verwacht u daarna nog hier terug", zeide zij, en ging toen naar de keuken. Ernst Mahler sloot de deur achter de oude dienstmeid en bleef peinzend midden in de kamer staan. //Is het goed gehandeld de rust van deze jonge vrouw te verstoren vroeo- hij zich zelven af. En toch gebeurde dit zonder zijn toedoen. I ot de bekoorlijke molenaarster had hij zich hunne onmiddellijke nabijheid getroffen, zonder dat zij het gemerkt hadden. Koewacht. Maandagmorgen had hier op het gemeentehuis eene openbare vergadering van den gemeenteraad plaats, waarbij alle leden tegenw oordig waren. Na lezing der notulen werden door den secre- taris den heer Alph. de Blieck, voorgelezen a. Schrijven van Ged. Staten om namens den Minister van Binnenlandsche Zaken bijzon- der de aandacht te vestigen op den aanlegvan kunstwegen voor internationaal verkeer, wijl de legeling daarvan soms met groote bezwaren gepaard gaat. b. Kennisgeving van Ged. Staten, dat de kosten van verpleging van krankzinnigen ten laste dezer gemeente bedraagt 308,75. c. Mededeeling van idem, dat storting 1906 renteloos voorschot ontvangen is. d. Mededeeling dat de bijdrage van het Rijk /To2 9 if herhalingsonderwiis 1906 bedraagt y erder worden voorgelezen de volgende brieven van de Gezondheidscommissie van Hulst 1 e. Dat uit een bezoek van de commissie gebleken is, dat de woning bewoond geworden door S. Rombout door en door slecht is, waar- om de commissie voorstelt ze onbewoonbaar te verklaren. De voorzitter deelt mede, dat S. Rombout deze woning heeft verlaten en het huisje op het oogenblik onbewoond is. Enkele leden meenen, dat het niet aangaat eene woning onbewoonbaar te verklaren, die onbewoond is. Daaromtrent zal advies van gezondheidscommissie worden ingewonnen. 2e. Dat uit een bezoek van de commissie gebleken is, dat de woning van de wed. Kerf wijk no. 74 in zulk een desolaten toestand is, dat ze onbewoonbaar dient verklaard te worden. Commissie stelt voor dit te doen onder toepassing van art. 29 en 33 der Woning- wet, wijl aan de bewoners een onderkomen moet bezorgd worden. Daaromtrent zullen eerst nadere inlichtingen ingewonnen worden voor antwoord te verstrekken. 3e. Dat aan de school St. Andries eenige herstellingen moeten verricht worden. Burge- meester en ethouders zullen daaromtrent een onderzoek instellen. In behandeling komt thans een schrijven van Ged. Staten, waarin zij mededeelen, dat zij hare goedkeuring moet onthouden aan het raadsbesluit van 17 Mei 1.1. omtrent de geld- leening. Een aflossing van 40 jaar vinden zij veel te lang, hoogstens mag dit zijn 25 jaar. Met algemeene stemmen wordt besloten de leening in 25 jaar af te lossen, ieder jaar f 280. De voorzitter deelt aan den Raad mede, dat a. s. Zaterdag om 4 uur de aanwijs zal plaats hebben van het te bouwen gemeentehuis en dat de aanbesteding zal geschieden op Woensdag 12 Juni a. s. om 3 uur. Bij de rondvraag bespreekt de heer C. de Blieck den slechten toestand van den steenweg naai Axel en vraagt, wanneer men zal beginnen met de verbetering van den weg. De voorzitter zegt, dat reeds eenigen tijd de wegwerkers ge- i aagd zijn, doch wegens drukke werkzaam- heden elders nog niet gekomen zijn. Hij zal op spoed aandringen. De heer E. L. Plasschaert vraagt hoe het staat met de verloskundige hulp, waaromtrent in eene vorige vergadering reeds gesproken is. dadelijk aangetrokken gevoeldmaar hij was veel te eerlijk om gebruik te maken van den goeden indruk, dien hij op haar had gemaakt. De verhouding tusschen haar en haar afwezigen man mocht wezen zooals die was, hij moest in haar de vrouw van een ander eerbiedigen, en haar bewijzen geven van zijn achting en aan- hankelijkheid. Zoo heen en weer stappende, liet hij zijn gedachten gaan over den toestand van den molen. Vijttienhonderd zakken graan moesten in zulk een korten tijd vermalen worden, anders werd een zware boete toegepast. Maar was het wel mogelijk zooveel werk in zoo weinig tijd te verrichten Kon al het vooibereidende werk wel met menschenhanden gedaan worden Hij keurde het in de molenaar- stei af, dat zij uit praalzucht wilde wedijveren met b uur man Ktioop, die zeker betere werktuigen ter beschikking had. Nu, hij zou zijn best doen, en hij zou ook een bezoek brengen aan dien buurman om zijn werkkracht te kunnen nagaan. Hij blies het licht uit en ging terug om aan het verlangen van Christa Maria te voldoen. Voor dat hij de deur bereikt had, bled hij weder staan om een opkomende gedachte verder uit te spinnen. A oetstappen op de krakende trap riepen hem tot de werkelijkheid terug. Hij moest zich eerst bezinnen, hoe hij hier gekomen was, en keek tamelijk nuchter naar buiten, waar het vriendelijke maantje met haar stralen den tuin en het bosch bescheen. Daarbij draaide het molenrad met licht ge- druisch, het water plaste zoo zacht, als wist het, dat de vlijtige bewoners van dit huis rust noodig hadden, klip klap, klip klap. Een der dienstmeisjes kwam hem roepen om bij de juffrouw te komen. (Wordt vervolgd.) VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5