A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Kermis of Jaarmarkt No. 5001. Dinsdag 4 Juni 1907. 47e Jaargang. Be mooie Moleaaarster. Bekendmaking. .u -■ PAARDEN- en VEEMARKT FEUILLETON, ABONNEMENT: Per dvie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich by laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Voor 1,321/J en voor alle Boekhande- ADVERTENTIEN: 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Van 1 tot j - -- 0 Bij divecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie worat de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruirate berekend. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG rnaken bekend 1°. dat de gewone jaarlijksche alhier zal gehoudeu worden op Cor.derdag den 4 Jul i 1907, aanvangendedes voormiddags te 9 en eindigende des namiddags te 3 uren. Vanwege de gemeente worden uitgeloofd twaaBf premien, naar welke geene mededinging wordt toegelaten aan de eigenaren van het grootste getal paarden en vee, die daarvoor in het vorige jaar zijn bekroond, alsmede voor paarden en vee wegens welke alhier reeds vroeger eene premie is toegekend en voor paarden en vee na 11 uren aangebracht. Geen liedjeszangers, orgeldraaiers en dergelijlten worden tijdens de markt toegelaten. 2°. dat de in deze gemeente zal plaats hebben op Donderdag den 4 Juli 1907, tot en met Zaterdag den dier maand en dat geene nadagen zullen worden toegelaten. Zaamslag, 4 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. K. DE KRAKER, Wethouder. TER NEUZEN, 3 Jnni 1907. Met ingang van 1 Juli a. s. is verplaatst van Oudewater naar Ter Neuzen de klerk der posterijen en telegrafie 0. Kloosterman. Wegens den regen had het concert dat gisterenavond door het muziekgezelschap »De vereenigde werklieden" tot opening van het seizoen in de ,,Buiten-Societeit" zou gegeven worden, geen voortgang. Tijdens het onweder dat Vrijdagavond over onze gemeente woedde is de bliksem in- geslagen bij den landbouwer F. Dekker, wonen- de in het Nieuwediep. De bliksem nam zijn 4) De jonkman oogde haar na en luisterde, tot- dat hare schreden niet meer te hooren waren. Toen lachtte hij en mompelde ,,Zij moet mij wel voor erg dom houden, wanneer zij gelooft, dat ik niets bemerk. Maar laat het zoo blijven, dan zijn wij vrij- moediger in den omgang. Zij moet niet be- grijpen dat ik haar doorzie. Hoe lief ziet zij er uit in haar verlegenheid W at kleurt zij en hoe hopeloos is dan haar blik Als zij de mijne was Ernst, Ernstwaarheen dwalen je zinnen De vrouw van een ander is heilig voor ieder eerlijk man Hij kreeg zijn papieren bij elkaar, schikte ze in orde en stak ze in zijn borstzak, waarna hij behaaglijk zijn blik in de kamer liet romd- dwalen. Daar stond een naaitafel. Er lag een boek open. Zou hij eens kijken, hoe de titel luidde Daar stond hij reeds aan het venster en hield het boekje in de hand. Hij sloeg het open en las //Aan mijne Christa Maria, bij gelegenheid van haar belijdenis. Hare Moe- der". Daaronder stond met vaste hand ge- schreven//Wees getrouw tot in den dood," en de ouderteekening//Oh. M. Enz." Het boek was het Nieuwe Testament. Dat had zy dus geschreven. Christa Maria weg tusschen den muur en het kozijn van een venster boven in den zijgevel. Het kozijn werd aanmerkelijk versplinterd. De stukken vlogen over den zolder, evenals de kalkbrokken die van den muur werden geslagen. Onder den dorpel van het vensterkoziju nam de vonk weer zijn uitweg naar buiten. Hetzij door een ander deel van de straal of wel door de daardoor ver- oorzaakte drukking, werd de plaat welke de schoorsteen in de keuken der woning van onderen afsluit neergedrukt en het zwart uit den schoorsteen door de keuken verspreidt. Gelukkig kwamen geen verdere ongevailen voor. Het spreekt van zelf, dat de bewoners door het voorval ten zeerste geschrokken waren. -Een executorial verkooping, die Zaterdag- namiddag alhier plaats had, trok om het nieuwe der oorzaak, veler belangstelling. Zij gold namelijk eene veiling van een inboedel, in beslag genomen op verzoek van den directeur der Rijksverzekeringsbank, omdat de betrokken schul- denaar weigerachtig bleef (wegens gemoedsbe- zwaren) de voor verzekering van zijn knecht verschuldigde premie te voldoen. Nadat twee koopen waren geveild die ruim 60 opbrachten was het verschuldigde bedrag bijeen, en werd de verkoop gestaakt, waarna de nieuwsgierigen zich weer verspreidden, in groepjes nog het geval besprekend. Door de liberale kiesvereeniging te Axel zijn in hare vergadering van Vrijdagavond en in door die te Zaamslag in de Zaterdag gehouden vergadering candidaat gesteld de heeren Mr. J. Adriaanse te Middelburg, Ph. J. van Dixhoorn te Axel, J. Vogelvanger te Hulst en A. Wol- fert te Hoek, zoodat deze heeren thans zijn de candidaten van de Centrale Liberale Kiesver eeniging in het hoofdkiesdistrict Hnlst. Wij ontvingen den feestwijzer van de algemeene vergadering der ZeeuwscheLandbouw- maatschappij te Tholen van 1214 Juni a. s. Daaruit blijkt dat Woensdagavond 12 Juni den leden op het Marktplein een muziekuitvoering wordt aangeboden door het fanfaregezelschap Concordia. De rijtoer, die den volgenden dag plaats heeft, zal gaan langs de in 1906 overstroomde polders van Oud-Vossemeer, over Luchtenburg, waar de deelnemers door den vice-voorzitter der Maat- schappij, den heer 0, A. H. Wagtho, zullen worden ontvangen. Hij herhaalde dien naam verscheiden keeren, en vond, dat die zeer mooi klonk. Ook haar handschrift zeide hem veel. Het verried de wilskracht van de schrijfster maar in die lange trekken lag toch ook week- hartigheid. De onderteekening was echter kort en vast. Het was, of hi] haar weer hoorde zeggen z/Hier geldt slechts een wil, de mijne Langzaam legde hij het boek neer en hij stond nog op dezelfde plaats, toen de mole- naarster binnen trad. Een donkerroode kleur overtoog haar gelaat, toen zij hem daar zag staan. Was dit van boosheid of van verlegenheid Hij meende, dat het van boosheid was, en zeide daarom z/Wees maar niet bevreesd, dat ik onbe- scheiden ben geweest jufferIk heb alleen het titelblad gezien van dit boekje, en las daar- op de schoone spreuk //Wees getrouw tot in den dood." z/Ik heb geen geheimen," antwoordde zij. Zijt gij bereid om met mij den rondgang in den molen te doen z/Jawel, juffer." z/Komaau dan. Ik ga vooraan, omdat z/Oradat gij de meesteres zijt, natuurlijk." z/Neen, omdat gij vreemd zijt. Die stads praat moet ge hier bij oris achterwege laten dat geeft niets anders dan ergeruis en verdriet," zeide zij streng, en op hetzelfde oogenblik opende zij deur. Zonder een woord te wisselen liepen zij naast elkander voort en traden door een breede eikenhouten deur den molen binnen Alle machines waren nu in rust. De knechts waren weger was slechts een der leerjongens 's Avonds heeft weder een muziekuitvoering plaats. Voor den dag der tencoonstelling, \rijdag, is een festival uitgeschreven, waaraan door zeven gezelschappen wordt deelgenomen, die op het Marktplein en het terrein der tentoonstellmg zich zullen laten hooren. 's Avonds wordt weder muziek gegeven en tot slot der ieesten zal een groot vuurwerk worden ontstoken, aangeboden door den voorzitter der afdeeling Tholen van de Maatschappij, den heer Jhr. J. van Vredenburgh. Deze stelt Vrijdag verder zijn tuin open voor de leden met hunne dames. Dien dag zullen extra trams rijden in aan- sluiting met de tram te Tholen en den trein te Bergen op Zoom. Van laatstgenoemd station zal te 12.45 's avonds een extra trein naar Goes vertrekken, stoppende aan alle tusschen liggende stations. Men schrijft ons uit Vlissingen Zaterdag is hier het badseizoen geopend. Sinds- het vorige jaar is de badplaats heel wat veranderd en verbeterd tevens. Men tracht tegenwoordig het verblijf hier zoo aangenaam mogelijk te maken en men hoopt op deze wijze dat Vlissingen langzamerhand een eervolle plaats zal kunnen innemen in de rij der Nederlandsohe badplaatsen. Het getal vreemdelingen dat hier des zomers tijdelijk vertoeft wordt ookjaarlijks grooter en de vereeniging tot bevorderiug van bet vreemdelingen-verkeer krijgt vele aanvragen van personen die geschikt pension zoeken. Aan pensions nu is hier werkelijk gebrek en reeds vroeger is hierop gewezen. Met ingang van 1 Juni is de heer I. Hage benoemd tot controleur der badplaats. Sluiskil. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. is door de stoomboot Quentin het remmingwerk aan de nieuwe brug alhier stuk gevaren, waardoor een aanzienlijke averij is ver- oorzaakt. Behalve dat eenige palen en ver- bindingstukken verbrijzeld zijn is ook de brug eenigszins geraakt, zoodat de daaropstaande lantaarn geheel verbogen is Aanvankelijk was de passage door de bruggen voor de scheepvaart gestremd door een ijzeren balk, die, uit het verband gerukt de doorvaart versperde. Men trachtte tevergeefs deze uit den weg te ruimen. Dit werd later door een volgeude stoomboot gedaan, die er met zoo'n kracht tegen kwam, dat de balk naar de andere zijde boog. met den boel op te ruimen en aan nog bezig te vegen. Ernst Mahler ging langzaam vooruit, ter wijl hij met kennersblik alles goed in oogen- schouw nam. Toen zij uit de zuiver- en pel kamer in den eigenlijken molen kwamen, bleef Ernst nog eens staan, keek voor- en achter- waarts en mat met het oog de afstanden Toen volgde hij de molenaarster, die hem bij een maalgang van de nieuwste constructie stond te wachten. Zij keek hem vragend aan. Zonder dat zy sprak, begreep Ernst Mahler, dat zij een woord van goedkeuring of van belangstelling verwachtte. z/Uw man moet Sink met zijn tijd meege- gaan zijn, j utter Ik zie hier veel dingen toe- gepast uit den nieuwen tijd. Hij heeft het ouderwetsche in ons vak tamelijk wel opgeruimd en dat is tegenwoordigplicht voor elken molenaar, die wil blijven bestaan. Het verwonderd me daarom, dat hij alles, wat hier nog ouderwetsch is, niet aan een kant heeft gezet." Zijn goedkeurend woord streelde haardat was gemakkelijk aan haar gelaat te zien. z/Er is nog genoeg te veranderen, om aan de concurrentie het hoofd te kunnen bieden, en die is tegenwoordig zeer sterk", vervolgde hij. z/Dat weet ikmaar alles kan niet zoo opeens gebeuren Zooals het nu is, doen wij reeds veel, en toch is mijn buurman Knoop veel beter ingericht," antwoordde de mole naarster, terwijl zij nakeek, of de machines goed in rust waren gezet, gelijk zij dat verlangde //Is uw man reeds lang van huis z/Waarom vraagt gij dat 1" z/Omdat men kan zien, dat hier het oog van Zaterdagmiddag botste de automobiel van den heer Medaets even buiten Ter Neuzen, metr zoo'n kracht tegen een meerpaal dat de as brak. De chauffeur schijnt het stuur niet meer meester geweest te zijn. Gelukkig dat de as brak, waardoor de automobiel bleef steken. Later leeft men de defecte machine met paard moeten lalen. Persoonlijke ongelukken deden zich bij dit ongeval niet voor. Axel, 1 Juni. Tijdens een hevig onweder sloeg hedenmiddag omstreeks 4 uur de bliksem in de kalkloods van den heer A. de Jonge aan den buitenweg. De aangerichte schade was onbeduidend. Westdorpe. De ten hnize van L. Remery gehouden gewone jaarlijksche vergadering der Boerenleenbank, werd ditmaal door de meeste leden bijgewoond. Uit het verslag omtrent de werking der Bank gedurende het jaar 1906 en haar toestand op 31 Dec. van dat jaar, bleek ons, dat de Bank, hoewel langzaam, dan toch zeker vooruit gaat, wat uit de volgende cijfers mo_e blijken. Gedurende 1906 steeg het aantal leden van 31 tot 38, het aantal van kracht zijnde spaar- boekjes van 26 tot 42, het aantal loopende voorschotten van 1 tot 7, de deposito s van van /II 145,37 tot 22222,09 en de ver- strekte voorschotten van J 100,tot 6135, terwijl door de Bank werd terugbetaald aan spaargeld 3389,20 en terug ontvangen aan voorschotten f 450,De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf met 23851,106 en de balans in actief en passief met 22222.09, terwyl het toekort dat op 1 Januari 1906 138,34B bedroeg, op het eind des jaars werd teruggebracht tot 63,21. Verder werd deZeerEerw. Heer J. D. Kriellaers benoemd tot lid van de Raad van Toezicht, in plaats van wijlen de ZeerEerw. Heer G. van Dijk en de heer Aug. Puylaert tot bestuurslid in de plaats van den WelEerw. Heer Chr. Koen- raads, die, door zijn vertrek naar Oudenbosch ophield lid te zijn, terwijl de aftredende be- stuursleden de heeren L. van Waes en C. H. van Haelst als zoodanig werden herkozen. Tot afgevaardigde naar de algemeeue ver gadering der Cooperatieve Centrale Boerenleen bank te Eindhoven werd benoemd de heerJ. F. Peuleman, wiens salai'is als kassier der Bank den meester, van den ervaren vakman ontbreekt. Ik heb achting voor uw werkzaamheidmaar gij kunt toch niet geheel de plaats innemen van een bedreven vakman. En daarom zult ge het nooit verder brengen dan ge het nu gebracht hebt." Verschrikt keek zij hem aan. „Nooit verder? Wij moeten, Mahler, wij moeten voor Kerstmis gereed zijn met deleve- rantie, anders verval ik in een hooge boete." Hoeveel zakken moet ge leveren En wanneer ,/Den twintigsten December moet ik vijttien- honderd zakken afieveren. ffEn wat is er nu gereed /,Zoogoed als niets. Eerst moest voor andere leveranties gezorgd worden." „Hm, hm Hoeveel maalgangen zijn hier!" z/Drie twee oude en een nieuwe". ,/Hadden wij dat moeilijke en tijdroovende werk met de handen maar niet zei Ernst Mahler peinzend. A1 wat de knechts over- dag doen, zooals het overdragen van hetgezuivei'de koren naar de maalgangen, van het grof ge- malen graan naar de sorteermachines, dat moest door werktuigen gedaan worden. Van het heerlijke stroomende water moest meer dienst gevraagd worden dan alleen voor het ronddraaien van het groote waterrad. Gij, die gewoon zijt aan zulk een bedrijf, wilt ge- woonlijk niet hooren van de nieuwere vindin- gen, die u verre de baas zijn. Dan wordt de arbeid voor het grootste deel door werktuigen verricht, en men bespaart veel tijd en geld, doordien men veel minder knechts noodig heeft voor de bediening (Wordt vervolgd.) TER SECMSCHE COERAAT. BSBwaamaaaia

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1