A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4999 Oonderdag 30 Mei 1907. H E R IJ K. FETlLLTTONr Be mode MoU&aarster. Rinnenland. 47e Jaargang. A 13 0 N N E M E N T Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederiand J 1,10- Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f l,321/2 en voor bet overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zicb bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en I3rievenbushouders. Tel efoon No. 2 5. ADVERTED TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. EIEi^STE] BXj-A-P. te nemen en zich zelve een weinig rust Toen hij van haar man sprak, keerde de molenaarster het hoofd om en zeide r/Ge hebt gelijk." Zij kon er niet toe besluiten hem te laten heengaan in dien korten tijd had hij met zijn eerlijke bruine oogen reeds een plaatsje in haar hart veroverd. Het was, of de zon zou onder- gaan, wanneer hij vertrok. En ach, haar leven had zoo weinig zonneschijn Het was waar, op haar schouders rnstte veel last en moeite het was zoo kwaad niet een hulp te gunnen. En nu kwam daar die jonge man, flink van gestalte, met goede manieren, een knap gelaat en mooien knevel en daar werd zij onte- vredeu door hem, dien zij volstrekt niet kende, van wien zij volstrekt niets wist Onwillekedrig sprak zij dielaatstegedachteuit: //Als men iemand niet kent De vreemde sprong op van zijn stoel. ,/Neen me niet kwalijk, juffer, dat ik zoo ver- geetachtig geweest ben. Ik heetErnst Mahler, een zoon van een molenaar van kinds- been af ben ik op den molen werkzaam geweest." Hij voegde daar echter niet bij, dat hij dit slechts voor tijdverdrijf had gedaandat zijn vader zoo rijk was, dat hij knechts genoeg kon houden. foch had hij het vak volgeus den T W E E B E K A ffl E SI. Vergadering vau Dinsdag. De heer Van Wijnbergen wees, bij de voort- zetting van het algemeen debat over het ont- werp betreffende het vaderschap, op de groote en niet kunstmatig opgewekte belangstelling, welke in het land voor deze regeling bestaat, aan welke hij volgaarne zijn stem zal geven, omdat aan een bestaand onrecht een einde zal worden gemaakt. Vastgehouden wordt aan het beginsel dat de familie wortelt in het huwelijk. Het kind, hetzij dan in of buiten huwelijk ge- boren, heeft recht op het leven, en uit het recht vloeit voort de plieht het te voeden, op te voeden en te onderhouden. Spreker bestreed in dat verband. de rede van den heer van Doom. Spreker ontkende voorts, dat door dit wets- ontwerp het wettig huwelijk wordt aangetast. Er wordt geen familieband geschapen en het onechte kind wordt niet gelijk gesteld met het in wettig huwelijk verwekte. Verder ontkende hij dat door dit ontwerp de zedelijkheid zal worden aangetast en dat het gebruik der Nieuw-Malthusiaansche middelen zal toenemen. De heer Hugenholtz juichte het ontwerp toe als een daad van recht tegenover het onechte kind, dat al te lang reeds rechteloos aan het noodlot is overgelaten. En of nu het aantal rechtelooze kinderen zooals de heer Van Doom beweerde meer of minder groot is, doet weinig ter zake. eisch willen leeren. Men had dit zeer prijzens- waardig in hem gevonden, en toch was het niet anders dan de gezonde begeerte zijn leven niet in lediggang te verslijten. In vervolg "van tijd werkte hij ook op andere molens en vroec even- als elke andere knechts een getuigscbrift.° Deze papieren gaf hij nu met zekere-n trots aau de molenaaster ter inzage. Zij bladerde daarin, las hier en daar een stuk, keek ten slotte ook in zijn reispas, en vergeleek het signalement, Een litteeken op het voorhoofd vroeg zij. terwijl zij hem onderzoekend aankeek. "l)at zie ik niet." Ernst Mahler streek met de hand de haren van zijn voorhoofd weg. z/Hier is het litteeken, juffer! Ik ben eens dicht bij de raderen gekomen, en draag dit teeken nog als een aandenken." De hlanke handen die ge hebt, zou menige jongejuff'rouw u benijden". ,/Denkt ge dat Of wilt ge er mee zeggen //Ik moet er een nacht over slapen ik neem niet gaarne een overhaast besluit, ik ben ver- antwoordelijk voor hetgeen hier gebeurt. Ge kunt hier van nacht blijven een goed bed en een avondmaal heb ik wel voor u". Zij zeide dit op den toon, waarmee men een bedelaar een aalmoes toezegt. fit krenkte hem. Hij stond op en zeide trotsch nO, daarop maak ik volstrekt geen aanspraak er zal hier in de buurt wel een logement wezen, waar ik voor mijn geld een onderkomen vindt. Ik ben niet gewoon een aalmoes aan te nemen, juffer Ook deze spreker meende, dat dit ontwerp zal leiden tot mindere prostitueering der vrouw. Spreker erkende dat er sehande over de familie kan gebracht worden, maar dit bezwaar mag niet wegen tegenover het belang dat het hier geldt. Spreker zette nog uiteen, dat van dit wets- ontwerp een groote preventieve werking zal uitgaan. De man toch zal, bedacht voor de gevolgen, zich thans meer in acht nemen, wat den huwelijkshand ten goede zal komen. De heer De Visser betoogde, tegenover de cijfers van den heer van Doorn, dat het aantal niet-erkende kinderen wel groot is. Ook deed spreker uitkomen dat de erkenuing voor het alier- grootste deel geschiedt door de moeders. Tegen over 78 pCt. der moeders in 1903, die haar kinderen erkenden, stond in dat jaar 1 pCt. der vaders. Dit bewijst dat wij ons met dit ontwerp op den goeden weg bevinden. Ten aanzien van het argument van de on- bewijsbaarheid van den eisch tegen den verwek- ker van het kind, deed spreker een beroep op de rindingrijkheid van dejuristen, die steeds be- weren, dat voor elke zaak een juisten rechtsgrond is te vinden, om ook in deze een rechtsgrond te ODtdekken. Spreker noemde dit ontwerp ten slotte de sluitsteen van het gebouw der Kinder- wetten. De heer Lohman bestreed de regeling van welke dit ontwerp uitgaat, als een geheel ver- keerde. Hij wil bescherming van de vrouw, niet van het kind. Het gaat niet aan personen, die zich aan ontucht hebben schuldig gemaakt, te dwingen tot erkenningdernatunrlijkekinderen. Hier wordt niet gegeven een actie tot onderzoek naar het vaderschap, maar een actie tot invor- dering van de schuld tegen dengeen, die met een vrouw gemeenschap heeft gehad. Spreker betoogde nog, dat de onderhavige regeling het onechte kind privilegieert boven het wettige, welke laatste bv. geen actie tegen de ouders kan instellen bij verwaarloozing en gemis aan onderhoud. Hoogstens kunnen de ouders uit de ouderlijke macht ontzet worden. En als gevolg van een en ander zal ook de ongehuwde moeder een voorrecht krijgen boven de gehuwde. Spreker noemde vrouwen, die het vrije huwelijk verdedigen, dwazen, die haar eigen belang niet beseffen, want zij missen de waar- borgen, die het wettig instituut van het huwe lijk schenkt. De heer Blooker bestreed het ontwerp, dat z/Kom, dat is dwaasheidTwee uren in den omtrek is er geen logement te vinden. Ge moet dus hier blijven of naar de stad terug- keeren. Van een aalmoes was geen sprake, en dan wil ik u ook zeggen, dat men het in de wereld niet ver brengt, wanneer men zoo kort aangebonden is, vooral niet in den Enzmolen. Hier geldt slechts een wil, de mijne Denk daar wel aan Hebt ge nu nog lust bij mij in dienst te treden, Ernst Mahler //Nog meer dan te voren", antwoordde hij //omdat ik bereid ben mij naar uw wil te schikken". Er lag zeker in zijn blik iets, dat vreugde of triomt aanduidde, althans de molenaarster sloeg de oogen neer, waarin hij zoo goed had gelezen, dat zij behagen in hem schepte. z/Welnu dan zal ik het met u beproeven. Ik vertel u echter nogmaals, dat ik flink aan- pakken verlang en dat ik geen fijne heeren- manieren kan dulden". z/Maar wie geleerd heeft flink aantepakken, kan toch wel goede manieren hebben, juffer Ik dank u voor het vertrouwen, dat ge in mij steltge zult er geen berouw van hebben". z/Het loon stellen we morgen vast. Zoo dadelijk houden de knechts op met den arbeid, en dan doe ik mjjn rondgang. Yervolgens wordt het avondmaal opgedischtdaarbij zal ik u aan de knechts voorstellen". //Met het loon is geen haast juffer. Zie liever eerst, hoe ik mijn plicht vervul en of het in uw voordeel is. En geef mij nu een stel daagsche kleeren van uw man en ook een werkpakje, dan leeren de knechts mij kennen als werkman". z. i. grooter nadeelen voor de gemeenschap op- levert dan het voordeelen brengt voor het natuurlijke kind. Ook deze spreker toch ver- wachtte van dit ontwerp toeneming van de vruchtafdrijving en van de prostitutie. Wat dit laatste betreit wees hij er op, dat de door deze wet bedreigde man zal trachten de vrouw, met welke hij omgang had, ook in gemeenschap met andere mannen te brengen, ten einde aan het gevaar te ontkomen dat hij, na het ver- strijken van den termijn, als verwekker van het kind wordt beschouwd. De heer Heemskerk betoogt de aannemelijk- heid van dit ontwerp en bracht hulde aan den ontwerper, oud-minister Loeff. Yrees voor can- tage behoeft z. i. niet te bestaau, aangezien voor het bewijs in deze allerlei omstandigheden zullen moeten worden bijgebracht. De heer Van der Zwaag verdedigt het ont werp met nadruk. Hij verwachtte vooral ver- mindering van het aantal kindermoorden. Want de meeste moeders brengen haar kinderen om uit vrees voor de toekomst dier stumperdjes. Ook vermindering van abortus verwacht spreker. De heer Schokking wil in geen geval in deze materie een familieband scheppen. Ook spreker wijst op de preventieve kracht van het toelaten van het onderzoek. De heer Marchant zet uiteen dat op den verwekker naast materieele plichten ook redelijke verplichtingen rusten. Spreker sprak verschillende aangevoerde ar- gumenten tegen, en betoogde dat, door het stellen van de gewrongen bewering dat de ver wekker niet de vader is, men tot allerlei ver- keerde conclusies komt. TEU NEUZEN, 29 Mei 1997. Hedennamiddag had in het //Hotel de Commer ce" de aangekondigde vergadering plaats van be- langstellenden in de oprichting eener Rijks Hoogere Burgerschool in Zeeuwsch-Vlaanderen. De opkomst was matig, onder de aanwezigen bemerkten wij enkele heeren van gemeenten uit de omgeving. Na bespreking der zaak werd besloten eene commissie te benoemen die voor de zaak pro paganda zal trachten te maken en die zich tot de verschillende gemeentebesturen van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zal wenden, met verzoek de pogingen tot verkrijging eener Rijks Hoogere Burgerschool te willen steunen. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren M. van den Hoek, te Ter Neuzen, L. J. Geelhoedt, te Zaamslag, A. Wolfert te Hoek, J. A. P. Geill, te Ter Neuzen en Over- boseh, te Hulst. Deze commissie is gemachtigd zich leden uit andere gemeenten toe te voegen. z/Mijn man ikmijn die is veel kfeiner dan gij. Blijf maar zooals ge nu zijt morgen kunt ge toch uw bagage laten halen". Daar werd geklopt. Een bejaarde dienstmeid stak het hoofd door een kier van de deur. z/Juffrouw, zoo dadelijk luidt de bel, wilt ge de worst en het bier uitgeven z/Ik kom", antwoordde de molenaarster, ter wijl de oude na een onderzoekenden blik op Ernst Mahler de deur dichttrok. z/Wilt ge mij hier waehten en den rond gang in den molen met mij doen, terwijl de knechts zich wasschen en hier komen om te eten //Zooals gij beveelt, juffer Zij had zich reeds naar de deur gewend zij keerde zich om, doch de woorden die haar op de lippen lagen, hield zij binnen. Zij knikte slechts even met het hoofd en ging het vertrek uit. (Wordt vervolgd.) iefze CMRAST. Dit blad verschijnt naaodag-, Woeusdag. en Vrijdagavoml, uitgezonileril op Feestdagen, bij tie Firma X*. J. VAX DE IAKIIE te Ter A'eiuen, De Burgemeester en Wethouders van TER N EUZEN, Gezieri het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van de Pro'dncie Zeeland, van den 7 December 1906, no. 11 Alsmede de missive van den IJker, chef van dierist te Middelburg, van den 25 Mei 1907, no. 15/42, •loen te wetent dat tot den Herijk van de Maten en gewichten (.Tijdvak 19061907) voor deze gemeentc zal worden gevaceerd, in het Vereenigingsgebouw Donze-Visserstraat 116, den 17 Juni 1007 van 912 uur voorm en van 14 unr nam. voor de verkoopers van nieuwe maten en gewichten en voor de apothekers, goiul- en zilversmeden enz. (fijnere weging), den IS Juni 1007 van 912 uur voorm. en van 14 unr nam. voor de bewouers der wijken A, B en C (omvattende de Heerengiacht, Brugpad, Tuinpad, Vischsteeg, Kandeelstraat, de Jonge- straat, de Blokken, dc Zandstraat, de Molengang, de Hoegsteeg, het Schoolplein, de Markt de Iiersstraat, de Bakkerijstraat, de Brouwerijstraat, de Havenstraat, de Smidswal, de Waigang, de Noordstraat, Molenzicht en de Arsenaalweg), den 10 Juni 1007 van 9 12 uur voorm. en van 14 nur nam. voor de bewoners der wijken E, F en G (omvattende de Nieuwstraat, de Dijkgang, de Westkolkstraat, de Roeiersgang, de Dijk- straat, het Achterom, bet Nieuwediep, de Kerksteeg, de straat achter het Nicuwediep en de Lange Kerkstraat, de Pelmolengang, de Elleboog, de Dwarsstraat, de Vlooswijkstraat en de Schoolweg), den 20 Juni 1007 van 912 uur voorm. en van 14 usr nam. voor de bewoners der wijken D, H, I en K (omvattende de Korte Kerkstraat, de Lange Kerkstraat, de Smalsteeg, de Donze- Visserstraat, de Verbindiugstraat, de Tholen9straat, de Grenulaan, de Klaassenstraat, de Jozinastraat, de Van Bovenstraat, de Korte Djjkstr..at en de le en 2e Korte- straat), den 21 Juni 1007 van 912 uur voorm en van 14 uur nam. voor de bewoners der wijken L, M, N en O (omvattende de Oostkant, de Javastraat, de Kazernestraat, het Kazerneplein, de Rosegracht, de Sohuttersh of w eg, de Schoollaan, de De Doelderstraat, de Dr. Buijzestraat, de Steenkamplaan, de Walravenstraat, de Stationsweg, de De Feyterstraat, de 2e De Feijter- straat, de Kerkhotlaan, de iiekkerstraat en het gedeelte der gemeente, dat Westwaarts gelegen is van den Provin- cialen weg tot bij de MofTeschans, de Baandijk. deStaal- briek, het gehncht Drieweger, en overigens 't gedeelte van de gemeente Ter Nenzen 't welk Oostwaarls van het kanaal is gelegen en niet begrepen is onder vorige letters) en den 22 Juni 1007 van 9—12 unr voorm. en van 13 nam. voor de bewoners der overige wijken; dat de herijk van ten verkoop bestemde, in magazijnen en winkels voorhanden voorwerpen dan alleeu zal ge- schieden, wanneer die stnkken zich in goeden staat be- vinden zooals voor nieuwe maten en gewichten betaamt en geschikt zijn om te worden geverifieerd dat alleen behoorlijk schoon en droog gemaakte maten en gewichten konneu worden onderzocht dat lengtematen, voorzien van merkteekenen of aan- wijzingen van onwettige maten moeten worden afge- heurd en ten alien tijde in beslag genomen knnnen worden dat belanghebbenden zich bij terugontvangst hunner voorwerpen moeten overtuigen of deze duidelijk het wettige goedkeuringsmerk dragen, daar beroep op ver- zuim, dat bij den Herijk mocht zijn begaan, niet zal ontslaan van recbtsvervolging dat na het einde van den termijn van Herijk (1 Sep tember 1907) het gebruiken of voorhanden liebben van maten en gewichten niet voorzien van het goedkeurings merk q verboden en strafbaar is dat het laatst geldende goedkeuringsmerk gedurende minstens twee jaren ongeschonden moet bewaard blijven en dat voorwerpen, waarvau dit inerk onduidelijk wordt, andermaal tot den Herijk moeten worden aangeboden, waartoe belanghebbenden zich knnnen wenden tot den IJker, chef van dienst te Middelburg dat de onderdeeleu van het Gram, {Milligram-gewich- ten) uitsluilend aan het I.Jkkantoor te Middelburg knnnen worden geverifieerd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 29 Mei 1907. De Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEAIAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1