A I g e m e e n ieuws- en Advertentiehlad voor eeuwsch-Viaanderen. No. 4998. Binsdag 28 Mei 1907. 47e Jaargarig. 61MBBSTBBAAD. Kamer Yan Koopliandel en Fabrieken Openbare Vergadering Binnenfand. FEU IL L E T 0 N. U© mooie UoU&a&rst®?. Voor ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. VToor Amerika 1,32T/2 en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Tolefoon No. '25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: 4 rebels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Van 1 tot By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. te Ter* fieurzen op Binsdag 28 Mei 1907, 's nam. 7 x/2 nur. De Voorzitter, J. A. VAN ROMPU. De Seeretaris, H. J. VOOREN. E E S T E EC i E Vergadering van Zaterdag. In terpella tie-Van Ho u ten over de crisis. De Minister van Financien verklaart in de eerste plaats, dat bij in de Eerste Kamer geen mededeeiing deed van de oplossing der crisis, omdat de Regeering dit volkomen doelloos vond na baar verklariug in de Tweede Kamer. Dat indertijd bij de behandeling van de Oorlogs- begrooting in de Eerste Kamer het geheeie Kabinet aanwezig was, geschiedde geenszins om te inpressioneeren, maar om klaren wijn te schenken, nl. om ondubbelzinnig blijk te geven dat, indien het groot.e begiusel waarom 't bij de jongste Oorlogsbegrooting ging, veroordeeld werd, de Regeering zich in haar geheel die veroordeeling aantrok. De Minister ontkende dat, door het opnieuw op den voorgrond stellen van de kwestie van het blijvend gedeelte, een nieuwe strijd ge- opend wordt, zoodat door de crisis geen op lossing is gebracht. De Regeering is tot vol- ledige samc-nwerking bereid. Beslist komt de Minister er tegen op dat de Regeering de.Eerste Kamer in de politiek zou kebben gesleept en ook maar een enkel oogenblik zou hebben getornd aan de hooge positie dier Kamer. Intusschen valt het nict weg te cijferen, dat de Regeering in de Eerste Kamer een gevoelig echec heeft geleden, dat. haar door die Kamer een klap is toegebracht. Er volgt debat, waarbij een der sprekers verklaart 't te betreuren, dat de Minister van z/Heertjes kunnen wij niet gebruiken op den Enzmolen", voegde zij er kortaf bij. //Mag ik den molenaar mijne papieren laten zien VVeer kleurde een fijn rood de wangen der molenaarster en zij ontweek den blik van den jonkman. z/De molenaar... ikde molenaar is af- wezig", stamelde zij, doch onder het spreken werd haar stem vaster. //Als ge iets verlangt, moet ge het met mij afhandelenals u dat niet bevait dan kunt ge Maar kom binnen, het is hier bitter koud." Zij keerde zich om, ging hem voor en liet de deur voor hem open. Toen de vreemde- ging haar niet dadelijk volgde, keerde zij terug. Op hetzelfde oogenblik kwam hij over den drempel en zeide zij op de gewone Duitsclie manier van die landstreek //God zegene uw binnentreden in mijn huis Die woorden klonken zoo plechtig, dat het hem goeddeed aan het hart. De kamer was niet groot en ook niet voor- zien van een zoldering. Voor de vensters Oorlog niet in deze vergadering aanwezig is. De Minister van Financien antwoordt datde Minister van Oorlog om gezondheidsredenen heden hier niet aanwezig kon zijn. Maar er bestaat ten aanzien dier gezondheidsredenen geen verband tusschen de berichten, welke te dezer zake eenigen tijd geleden in de pers de ronde deden. De Minister hondt verder, ook na de discussies, vol, dat de Regeering niet anders kon handelen dan zij deed. Hij constateert met voldoening. dat de Kamer blijkens het debat in de toekomst we] welwillender honding zal aannemen. De heer Van Houten merkt in zijn repliek nog op, dat, indien bij bet te verwachteu ontwerp niets in de plaats wordt gesteld voor de afsehaffing van het blijvend gedeelte, hij weder tot de krachtige tegenstanders zal behooren. TER NEUZEN, 27 Mei 1907. In de op Donderdag a. s des voormiddags te 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol- gende punten in behandeling Ingekomen stukken bezwaarschriften tegen hetvergunningsrecht; verordeningenbeerrniming. Gistercn werd alhier vanwege de hand- boogmaatschappij //De Wester-Schelde" eene gaaischieting gehouden, waaraan door 43 schut- ters werd deelgenomen. Werd de schieting in den beginne door fraai weer begunstigd, de imniddels opkomende hevige wind, verminderde de trefkansen ten zeerste zoodat het niet gelukte met' de pijlen de prang van de vogels te zniveren, zoodat er tenslotte moesten worden verloot. De hooge vogel werd in de laatste ronde geschoten door den heer H. Verhelst van Axel, terwijl de zijvogels werden geschoten door de heeren E. de Moor te Sas van Gent en C. N. van Dijke te Ter Neuzen en een der kallen door den heer Jac. van Bouchaute te Assenede. De andere kal viel bij loting ten deel aan den heer De Guytenaere te Westdorpe. Gisteren werd alhier door de doelboog- maatschappij „De Vrede" hare jaarlijksche koning-en prijsschieting onder deleden gehouden. De prijzen werden behaald door de heeren le prijs (tevens koning) C. T. Vermast, 2e prijs 0. N. van Dijke, 3e prijs H. van der Velden, 4e prijs J. van der Velden, 5e prijs P. J. Ver- sluijs, 6e prijs W. 't Gilde, 7° prijs C. 't Gilde, 8e prijs A. A. E. Vermast, 9e prijs J. de Jonge, 10e prijs Jan 't Glide, lie prijs K. Hamelink, 12e prijs J. F. de Cooker, 13e prijs A. van Hauwen. Een bijzonderheid is dat het koningschap hingen witte gordijnen, op de vensterbanken prijkten een rij hyacinten in vollen bloei en de gear daarvan vermengde zich met de lekkere reuk van gebraden appels. Een groote oven- kachel nam bijna geheel den linkerwand in, en daarvoor stond een fraai besneden bank, waarop een kat zat te spelen. De mopshond, die mee in de kamer gekomeu was, legde zich onder de bank neer en liet zijn verstandige oogen op den vreemde rusten. Nu en dan bewoog hij den staart, als ware hij tevreden, over hetgeen er tusschen zijn meesteres en den vreemde besproken werd. Meubelen wareu er niet veel aanwezigeen tafel in het midden by het venster een naaitafeltjeverder op, tusschen twee ramen, een tafel met koperen beslageenige stoelen ziedaar alles. Geen sofa, geen ieuningstoel, niets dat bij- zonder aan gemak deed denken, maar ook niets dat de aanwezigheid van een .man vended. Geen pijp, geen aschbakje, geen pautoffels, ook aan den wand, zooals in andere woon- kamers van molenaars, geen weggestoven meel, geen enkel graankorreltje als het geklap- per van den molen niet had geklonken, die molensteenen niet buiten lagen, en de met meel bestoven knechts niet over de plaats badden geloopen, dan had hij kunnen gelooven dat hij in de kamer van een stadsmeisje was, zoo lief en bevallig en smaakvol waren de veinige 'thans behaald werd met hetzelfde aantal punten, als waarmede net vorig jaar een ander schutter als zoodanig werd geproclameerd. Vrijdag deden zich verdachte verschn- selen voor bij den hond van den heer O. H. alhier, waarom het raadzaam werd geacht het dier af te maken, wat door de gemeentepolitie geschiedde. Naar we vernemen heeft de Zaterdag door den districts-veearts en den waarnemenden districts-veearts, den heer Boogaert van Axel, gehouden sectie aangetoond, dat in dit geval geen sprake was van dolheid. Bij het 3e regiment infanterie komen dit jaar de navolgende lichtingen voor de herhalings- oefeningen onder de wapenen Van de lichting 1901, zij, die krachtens art. 109 der militiewet van 1901 onder de wapenen zijn gehouden of geroepen, van 12 Augustus tot 24 Augustus, de overigeu van 12 Augustus tot 30 Augustas van de lichting 1902, eerstbedoeldeu van 9 September tot 28 September, de overigen van 2 September tot 28 September van de lichting 1904, eerstgcnoemden van 9 September tot 28 September, de overigen van 2 September tot 5 October. Heden is de groote stoorubaggermolen van de firma I. van de Velde P.Az. begonnen met baggeren in het kanaal, ongeveer ter plaatse waar de nieuwe arm in het oude kanaal zal uitmonden. Met deze baggermolen, die, geheel nieuw, alhier voor het eerst gebruikt wordt, zal binnen enkele dagen de doorsnijding in den kanaaldijk gegraven worden, en zal dan, tot de brug over den nieuwen kanaalarm vol- tooid is, het verkeer langs die zijde, zoowel voor voertuigen als voetgangers enz. slechts mogelijk zijn langs den hulpweg. De in het kanaal uitgegraven grond wordt met groote bakken aangebraeht bij den in de nieuwe vjorkaven liggenden zandzuiger, welke den grond met water vermengd en spnit in de groote kom naast den westelijken havendam, alwaar een plateau moet worden aangelegd. Volgens mededeeiing van den Inspecteur van het Loodswezen is de diepte in het Schaar van Oud-Everingen, vaarwater tusschen de Slikken van Everingen en de plaat van Baarland, Wester-Schelde a. op den W.-li]ken drempelaan den spit- setonskant 3L d.M., aan den stompetons kant 38 d.M., middenvaarwaters 35 d.M. b. op den O.-lijken drempelspitsetonskant, d. i. 100 M van stompe ton No. 4 met afgeknotten kegel, 29 d.M., stompe- tonskaut 27 d.M. middenvaarwaters, d. i. 50 M. van stompe ton No. 4 met af geknotten kegel, 40 d.M. meubelen geplaatst. In den rechterhoek naar voren bemerkte hij ook nog een kleine Japansche parasol, waaronder een etagere stond, die met een portret prijkte. De molenaarster schoof den jonkman een stoel bij. Zij kon het niet van zich verkrijgen, den net gekleeden vreemdeling te laten staan, zooals zij gewoou was met de molenaarsknechts. Toen nam zij ook plaats. z/Wel, wat wenscht ge hier nu?" begon zij thans. Werk, juffrouw Ik ben gewoon te werken, en flink aan te pakken maar een betrekking als meesterknecht of baas zou mij toch beter bevallen." z/De baas ben ik z/lk dacht zoo, dat in een bedrijf als hier, waar dagelijks vijftig a zestig zakken vermalen worden, een manspersoon het bestuur moest voeren. Als uw man er niet is, neem mij dan in dienst." //Vijftig a zestig zakken? Hoe weet ge dat Hebt ge soms van te voren iulichtingen ge- vraagd Hij sehudde het hoofd. z/Voordat ik hier kwam, wist ik niet dat er een Enzmolen op de wereld te vinden was, juffer Het was slechts schatten, en het doet me genoegen, als ik goed geschat heb." Het gelaat van de molenaarster verhelderde. z/Het is veel, nietwaar Doch wij werken Toen de schipper Leopold Kindt te Nieuw Namen Donderdag aan boord de kacbel wilde aanmaken, ontplofte opeens een bus petroleum. In minder dau geen tijd stonden zijne kleeren in voile vlam. Hij sprong.onmiddellijk in zee toch zijn zijne beeuen en handen met vreese- lijke brandwonden overdekt. De landbouwer D. in den Angelinapolder onder Biervliet kocht dezer dagen op een Mei- koopdag in een naburige gemeente drie varkens. Toen hij ze op zijn erve liet loopen met de andere varkens, gingen de drie er van door den polder nit en den dijk over naar de Belgische grens, waar de onbeheerde dieren opgemerkt werden door de Belgische douanen, die ze als een welkomen buit in beslag namen. Varkens mogen Belgie niet in en van daar niet in Nederland binnen. De boer heeft zijn eigendom nog niet terug. Tegenover het Boschhoofd teOud-Vosse- meer ligt nog steeds drijveude, tengevolge van den watervloed van het vorig jaar, het zooge- naamde Rampoldertje. De eigenaar, de heer De Ram, schijut weiuig lust meer te gevoelen deze gronden opnieuw te beverschen en dagelijks stroorat het zilte nat door den op versckillende plaatsen gebrokeri zeedijk. Voor de acbter- liggende polders is het dus zaak deachterliggende dijken weder als voorheen in waterkeerenden staat te brengen. Zaamslag. Vrijdag werd alhier door het bestuur der waterkeering van de calamiteuze Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragt- polders in het logement van den heer De Visser aanbesteedhet herstel, de vernieuwing en het onclerhoud tot 30 April 1908 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken, aan de waterkeering van bovengenoemd calami teuze watersckap, raming 7015. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. C. van der Hooft te Ter Neuzen voor 7913, P. J. Visser te Hontenisse voor 7360, Joh. de Jonge te Middelburg voor f 7334, A. Wiskerke te Ellewoutsdijk voor 7134, Job 0. Wolfert te Hoek voor f 7052, R. Verschel- ling te Ter Neuzen voor 6990, J. F. Adri- aausens PAz. te Hontenisse voor 6940, J. Cambeen te Hontenisse voor 6880, J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 6785, K. de Vos te Ter Neuzen voor f 6775, A. Tholens Dingz. te Ter Neuzen voor f 6680, A. Tholens Danz. te Ter Neuzen voor f 6670 en D. de Doelder te Ter Neuzen voor f 6663. Bosclikapelle. Zaterdagavond had in't cafe van den heer H. Claeys eene vergadering van ingezetenen plaats ter bespreking van de feeste- ook dag en nacht, om op tijd de leverantie aan de militaire magazijnen te kunnen doen. Het heeft moeite genoeg gekost die leverantie te krijgener waren er genoeg, die er ook naar dongen"." z/Zoudt ge het met mij willen beproeven, juffer? Zoo niet, dan vertrek ik weer," zei de vreemdeling, terwijl hij haar diep in de oogen keek. z/lk heb geen werk voor u ik heb reeds vijf knechts aan het werk en nog drie leer- jongens een zesde ,/Kunt ge het van uw gemoed verkrijgen my weg te zenden Het is mij, of God mij den weg hierheen gewezen heeft. Als uw man terugkorat, kan ik vertrekkentwee mannen zouden te veel zyn voor het bestuur van de zaak." z/Hoe spoedig wordt een mensch toch on- tevreden met zijn lot," dacht zij. Nognauwe- lijks een uur geleden dacht zij volstrekt niet aan al die last en moeite. Welgemoed verrichtte zij haar huiselijke bezigheden, hield de boekhouding bij en leidde de werkzaamheden in den molen. Zij was overal er gebeurde niets, dat zij niet voovaf bevolen of goedgekeurd had. Zoo was het reeds vijf jaren gegaan, zonder dat zij daarin verandeving had gewenscht (Wordt vervolgd.) Hit b!««l verscliijut Vlnamlng-, Woensdag. ea l'rijdagavondi, uitgesomircd op Feesfdagen, bij de Firiaia F. J. VAS HE 8ANDE (e Ter Semen. Db Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Hunderdag den 3« Mei ISMfS, des voormiddags te 10 ure. Ter Nenzen, den 27 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. 2) mmmmm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1