A I g e m e e n ieuws- en Advertentieblad voor eeuwsch-Vlaanderen. ABONNEilENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,— Franco per poW: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,32 en vooi bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich by alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushoudeis. Telefoon No. 2 5. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 fegels 0,40. Voor elken regel meer °,1°- Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzellde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der-uitgave. 1»E SASHK te Ter Seuien. b,.a VCT.C,.U„. -- P' TER NEUZEN, 22 Mei 1907. De heer J. R. van Oordt predikant bij de Geref. geraeente (Vlooswijkstraat) alhier heeft het beroep naar de oud-Geref. gemeente te Middelburg aangenomen. Met de Pinksterdagen hebben we ondervon- den dat deze feestdag, die door velen wordt gebruikt voor een uitstapje, zich daarvoor alles behalve leende, althans het weer was verre van aangenaam om op reis te zijn en men zon eer o-eneigd zijn geweest om zich te koesteren bij den warmen liaard, dan zich te ontspannen in de vrije natuur. Uit berichten van verschillende streken blijkt dat de vorst groote schade aan den tninbouw heeft berokkend en ook in deze streken zijn de gevolgen van (Men vorst merk- baar. De met Paschen zoo vroeg ingezette zomer, is nog gevolgd door zeer gnre winter- dagen. De programma's voor de Pinksterdagen waren echter eenmaal opgemaakt en ze zijn zoo goed en zo6 kwaad als het ging uitgevoerd. In de eerste plaats gingen velen op reis. Door het Heilsleger waren op den tweeden Pinksterdag (Maandag) groote muzikale samen- komsten uitgeschreven waarbij het muziekkorps en de zangbrigade uit Middelburg hunne mede- werking verleenden. Des namiddags werd op de hoeve van den heer 't Gilde aan den Baandijk eene open- lucht-meeting gehouden, die door velen werd bijgewoond. Na afloop ti*ok men in optocht naar de stad, voorafgegaan door het muziek. Deze ommegang met muziek werd benut om aan den burgemeester eene ovatie te brengen. Dinsdag werd in den tuin van den heer Joz. de Feijter aan het station gehouden het derde zomerfeest der gezamelijke Christelijke ver- eenigingen. Dit feest werd door ongeveer 700 personen bezocht. Ofschoon het over het al- gemeen goed verliep, had het feest ook in den namiddag te lijden van een malsche regenbui, die den bezoekers drong in de nabijheid zijnde lokalen beschutting te zoeken. Bet openingswoord werd uitgesproken door den heer Ds. G. van Dis van Zaamslag. Yer- volgens sprak de heer P. Joelants, evangelist in Mechelen, over ,/Deevangelisatiein Mechelen". In de pauze werd door het muziekgezelschap /Excelsior" van Ter Neuzen eene muziekuit- voering gegeven, welk muziekgezelschap ook het zingen begeleidde. Ds. B. Tichelman van Vlissingen sprak over z/Onze levensregel" Ds. G. Doekes van Nienw- dorp over //Het eerste artikel van Davids huis- wet" Ds. R. J. Molenaar van Middelburg over z/Vaderlandsliefde" in plaats van Ds. J. van den Berg, die zou spreken over //Opvoeding' doch verhinderd was, trad op Ds. L. Bouma van Middelburg. terwijl het slotwoord werd uitgesproken door Ds. E. Raams van Hoek. Op het Zwaantje en Driewegen, waar met de Pinksterdagen de traditioneele zooge- naamde kermis gevierd wordt, gingen die dagen niet zonder verstoring der orde voorbij en was de politie genoodzaakt eenige belhamels in arrest te nemen. De vooruitzichten van den aanstaanden aardappeloogst, zijn zeer ongunstig. De soort watjes, staat, enkele partijen uitgezonderd, slecht, zoodat reeds partijen zijn omgeploegd, en het land met bieten bezaaid. Ook van de blauwe aardappelen is de opkomst op enkele akkers eveneens slecht. Door het Bestuur van de Naamlooze Vennootschap stoomtram HulstWalsoorden is aan de verschillende betrokken gemeente - en polderbesturen het volgende adres verzonden Door onze vennootschap is aan de Regeering en aan H. R. Gedeputeerde Staten van Zeeland concessie gevraagd tot het aanleggen en in exploitatie brengen van eene stoomtram loopende van Terhole (tramemplacement) door de kom der gemeenten Stoppeldijk, Boschkapelle, Zaam slag, Axel en Westdorpe naar het spoorweg- station te Sas van Gent. Bij die aanvraag verklaarden wij ons bereid, om desverlangd die lijn voort te zetten tot de Belgische grens, indien van daaruit op Belgisch gebied een verbinding met het station Selzaete zoude worden tot stand gebiacht. Medegedeeld werd door ons verder, dat indien aan het comite voor het tot stand komen eener tram verbinding van Hontenisse Selzaete ver- leende concessie een beletsel zoude zijn om oim het gevraagde in zijn gelieel toe te staan, wij verzoeken ons te verleenen 1. Concessie voor de wegsgedeelten a. Sas van Gent—Drie Schouwen en b. Terhole nabij Stoppeldijker Veer en 2. mede gebruik over het wegsgedeelte Stoppeldijker VeerDrie Schouwen. De noodige opmetingen en voorbereidingen^ hebben alle reeds plaats gehad, .zoodat wij by onze aauvraag de volledige plannen, teekeningen en berekeningen voor de ontworpen lijn hebben overgelegd, terwijl wij U de verzekering kun- nen geven, dat, zijn de noodige concession en subsidies verkregen, alles, ook wat de kapitaal- kwestie betreft, zoodanig geregeld is dat wij onmiddellijk tot leggen kunnen overgaan. Zoodra mogelijk, in alle geval dadelijk nadat de concessie ons verleend is, zullen door ons de noodige stappen gedaan worden totverkrijging van renteloos voorschot van Rijk en Provincie, terwijl wij dan tevens zoo vrij zullen zijn ons tot de betrokken polders, gemeenten en andere belanghebbenden te wenden, met verzoek ons eene subsidie te verleenen, iets wat een der voorwaarden is waarop de Provincie steun verleent. Wij stellen ons voor, om, zoodra wy iets omtrent de te verleenen concessie weten, Uw Bestuur, met andere belanghebbende Besturen uit te noodigen tot eene bijeenkomst, waarin dan bij onderling overleg eene regeling omtrent het bedrag der eventueel te verleenen subsidies zoude kunnen worden getroffen en waarin clan door ons alle vereischte inlicbtingen zouden kunnen worden gegeven. Hoewel wij dus nog niet met een bepaalde aanvraag kunnen komen, komt het ons gewenscht voor Uw Bestuur reeds nu met den stand onzer pogingen in kennis te stellen. In het vertrouwen, dat U het geheel met ons eens zult zijn,. dat een tram verbinding over Sas van Gent de voorkeur verdient boven een lijn, die alleen naar Selzaete gaat en Sas van Gent laat liggen, nemen wij de vrijheid ons plan ten zeerste bij U aan te bevelen. Beleefd verzoeken wij Uw Bestuur 10. ons schrijven aan de vergadering van ingelanden over te leggen, en 2°. te bevorderen dat die vergadering in zake het verleenen van subsidie aan tram-comite s geen besluiten neemt voor dat ons de gelegenheid geschonken wordt onze subsidie-aanvraag te kunnen toelichten. Tevens is aan bovengenoemde gemeente- en polderbesturen verzonden onderstaand adres De ondergeteekenden hebben de eer UEd. bestuur mede te deelen, dat zich een Comite gevormd heeft, om alle pogingen te steunen, die worden verricht om eene tramverbinding met Sas van Gent tot stand te brengen. Dit Comite bestaat uit de heeren C. van Waes, burgemeester van Westdorpe H. W. Yollenhoven van Daalen te Sas van Gent, secretaris-penningmeester der cooperatie- ve beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent P. van Waes, wetbouder van Westdorpe W. Dieleman Pz. te Axel, lid van den ge- meenteraad en grondeigenaar F. de Ruijter te Zaamslag, lid van den ge- meenteraad, voorzitter van verschillende water- schappen W. Scheele te Zaamslag, dijkgraaf van den polder Willem III en den Catharinapolder P. L. de Waal, wethouder van Stoppeldijk, gezworene van den Stoppeldijkpolder P. Mel, wethouder van Boschkapelle P. Wauters, burgemeester van Sas van Gent D. van den Berg, wethouder van Sas van Gent P. Malotaux, directeur der naamlooze ven nootschap beetwortelsuikerfabriek Sas van Gent te Sas van Gent; V. Boeding, wethouder van Stoppeldijk, dyk- graaf van den Stoppeldijkpolder J. Jacobs, directeur der Spiegelglasfabriek te Sas van Gent V. Verschaffel, directeur der Stoommeeliabnek te Sas van Gent K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Honte nisse, voorzitter van de cooperatieve beetwoitel- suikerf'abriek te Sas van Gent die den eerst ondergeteekende tot voorzitter en den tweeden ondergeteekende tot secretaiis hebben gekozen. Een deputatie uit ons Comite bracht een be- zoek aan Zijne Excellentie den Heer Ministei van Waterstaat en wees bij die gelegenheid op de groote belangen, welke eene tramverbinding naar Sas van Gent en Westdorpe zoude hebben. Duidelijk werd daarbij uiteengezet, dat reeds steun door de regeering gegeven aan eene stoom tram, die met voorbijgaan van Sas van Gent uitsluitend Daar Selzaete zoude gaan, de Neder- landsche belangen bij de Belgische zouden worden ten achter gezet. De Minister overtuigd van het groote belaug der gevraagde vei binding, beloofde Sas van Gent niet te zullen veigeten en ons zoo mogelijk te helpen. Bij eene door ons met het comite ter bevor- dering van de totstandkoming van een stoomtram van Hontenisse naar Selzaete gevoerde corres- pondentie bleek, dat dit in de gegeven omstan- digheden niet bereid was om naar Sas van Gent te gaan, terwijl de Stoomtram Hulst W alsooi- den zich bereid verklaarde eene tramlijn naar Sas van Gent te leggen en die zoo noodig tot aan de Belgische grens door te trekken. In de laatste dagen gewerd ons bovendien van tei zijde mededeeling van een verzoek om concessie voor eene verbinding naar Sas van Gent door de IJzendtjkscke Stoomtraniwegraij. Daar het ons Comite volmaakt onverschillig is, door welke maatschappij de lijn zal gelegd worden, komen wij niet tot Uw Bestuur met eene aanbeveling van een der CoiHites. Wij nemen evenwel de vrijheid uw Bestuur beleet delijk te verzoeken om te bevorderen, dat door die vergadering geen besluit wordt genomen om een der Comites subsidie te verleenen, indien het niet vaststaat, dat de verbinding met Sas van Gent of gelijktijdig met dien naar Selzaete of in de eerste plaats zal geschieden. Een veehandelaar van Belgisch Overslag die door den smokkelhandel in goeden doen aeraakt was, was ten slotte in Belgie veroor- deeld tot een boete van 400 fr. en naar by meende tot vier maanden gevangenschap. Hy verliet daarop zijn vaderland en vestigde zich te Rijssel. Voor zaken begaf hij zich van tyd tot tijd naar de Zeeuwsche grens. Pas had hy die v'erleden week te Overslag overschreden ot hij werd tot zijn schrik aangehouden en naar Moerbeke gevoerd, waar hem zijn vonnis werd voorgelezen. Tot zijn groote vreugde hooide hij, ^dat de gevangenschap van vier maanden slechts voorwaardelijk was opgelegd. Oogen- blikkelijk betaalde hij de boete en tot laat in den nacht onthaalde hij zyn bitterste vijanden, die hem voor het eerst van zijn leven een hoogst aangename tijding hadden gebracht. Axel, 17 Mei. In de heden gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van den polder °Capelle" is besloten om in den loop van dit jaar over te gaan tot het begrinden van een gedeelte van den Zaaidijk beginnende van af den platten dijk tot aan den eersten opril van de hofstede nu het eigendom van den heer J. de Putter Jz. te Axel, onder voorwaarde dat de polder Beoostenblij benoorden de helft in de kosten van begrinding bijdraagt en zich verplicht om jaarlijks voor het onderhoud van dien weg aan den polder //Capelle' bij te dragen eene som van een honderd gulden. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 5 per hectare. Axel, 20 Mei. De landbouwerskneeht J. v. D. alhier, die Vrijdag als verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met een minderjarige naar Middelburg ter beschikking van de Justitie werd overgebracht, is Zaterdag d. a. v. op vrije voeten gesteld. Philippine, 20 Mei. Op initiatief van den secretaris alhier zal men trachlen een iantaie- corps op te richten. Zaterdag a. s. zullen be- langsteliendeu daarvoor worden opgeroepen. Koewacht. Vrijdag had hier onder voorzitter- schap van den heer C. P. J. Dierick, buige- meester, eene openbare vergadering van den gemeenteraad plaats. legenwoordig waien alle leden, behalve de heer C. de Blieck, die wegens familieomstandigheden met kennisgeving at- wezig was. De secretaris, de heer Alph. de Blieck, geett lezing van een paar ingekomen stukken 1°. Schrijven van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring verleend wordt aan het besluit van den Raad tot aankoop van den grond voor het bouwen van een gemeentehuis. 2°. Schrijven van idem, waarbij verlof vei- leend wordt het gebouw aan te besteden onder de ingezetenen der gemeente. Beide worden voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van Burgemeester en W'ethouders worden enkele posten van de begrooting van 1906, die overschreden waren, aangevuld. Na eenige discussie wordt met algemeene stemmen besloten een onderhandsche geldleening aan te gaan tot aankoop van den grond en het bouwen van het gemeentehuis waarvan het bedrag later zal worden vastgesteld. Tenslotte wordt het bestek van het gemeente huis definitief goedgekeurd, zoodat de aanbe- steding weldra zal plaats hebben. Sas van Gent. In den nacht van Zondag op Maandag is bij den visscher Oh. L. van den Abeele tusschen deze plaats en Driekwart, cir ca 30 K. G. visch meerendeels paling ontvreemd uit een vischbeun dat voor zyn woning in het kanaal lag. Yolgens uit de sporen kon worden afgeleid, moet deze diefstal met paard en kar geschied zijn. Ins denzelfden nacht is een der twee paar- den van den boopman P. Bockstael loopende in eene weide achter den nieuwen kanaaldijk m de richting Selzaete, door baldadige handen ergerlijk mishandeld. Het dier was den kop van voren letterlyk opengesneden, zoodat de stukken vleesch er by hin<ren. Door de zorg van deii veearts 11a- merlink van Selzaete werden de wonden uicge- wasschen en dichtgenaaid. Daar de omheimng der weide verbroken was, vermoedde de eigenaar dat men de paarden had willen stelen, en uit wraak ze niet machtig te kunnen worden, alzoo gehandeld heeft. Westdorpe* F-i landbouwer alhier, beliep dezer dagen een onbeduidend wondje boven het oog, door zich te stooten. 's Anderen- daags zwol het hoofd op en de ongelukkige is heden na een hevig lijden aan de gevolgen van bloedvergiftigiug overleden. Westdorpe, 16 Mei. In de heden gehouden raadsvergadering waren tegenwoordig deAoor- zitter en leden met den secretaris met uit-zonde- ring van den heer Ch. Steijaert. Yoor kennisgeving werden aangenomen iimekomen berichten van de heeren Fr. van Acker en A. C. Puijlaert dat zij hunne be- noeming als lid van het Burg. Armbestuur aan- nemen. en het proces-verbaal vau kasopname bij den gemeente-ontvanger op 14 Mei j. 1. wamieer boeken en kas aan den nieuwbenoemden w'erden overgedragen. Overeenkomstig een ingekomen verzoek van de Commissie die zich heeft gevormd om de totstandkoming te bevorderen van een stoom- tramlijn op Sas van Gent, wordt besloten aan geen comite steun te verleenen tenzij eene lyn door deze gemeente worde aangelegd of tegelyk met eene mogelijke lijn naar Selzaete, ot vooi die lijn. Van den aanslag in den Hoofdelyken Omslag 1907 ter name Mej. Wed. .1. P. Kieboom wordt weo-ens overlijden overeenkomstig een inge komen verzoek ontheffing verleend over tien

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1