A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4995 Zaterdag 18 Mei 1907. 47e .laar^aiug. V Q 0 r Gemengde berichten. IPIEIRaDIE BLAD. FEUILLETGN. Het geheim van het Bosch. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: ooi Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,3272 en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonncert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tw eemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 18 Mei 1907. Het Dames-Comite tot steun van het Ziekenhuis alhier ontving voor het fonds tot verpleging vau onvermogende patienten een bedrag van f 50,64, zijnde de netto-opbrengst der in het afgeloopen seizoen gegeven uitvoe- ring van „Carnavalsgrappen" enz. Yoorts werd voor dat fonds nog een gift ontvangen van f 8. Bij de op Woensdag j 1. door het bestuur der waterkeering van den calainiteuzen polder Nieuw-Neuzen gehouden aanbesteding der onder- houdswerken, enz. dienst 1907/1908 werd in- geschreven door K. de Yos te Ter Neuzen, voor 4160,— J. Pijpelink te Ter Neuzen, voor f 4046.79 j D. de Doelder te Ter Neuzen, voor f 4130,— J. van Drongelen te Hoek, voor 4250,— J. de Bree Fz. te Ter Neuzen, voor 4042, aan wien, als minsten inschrijver, het werk werd gegund. De verlofgangers van de lichting 1900 van het 3e regiment infanterie, te Middelburg en te Vlissingen in garnizoen, zullen 12 Augustus a. s. onder de wapenen komen. Zij die krachtens art. 109 der militiewet 1901 onder de wapenen zijn gehouden of geroepen, zullen 24 en de overigen 30 Augustus met groot verlof vertrekken. In de te Hontenisse gehouden raadsver- gadering was een schrijven ingekomen van het lid Fassaert, dat hij, wegens vertrek uit de gemeente, ophoudt lid van den raad te zijn. De jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvauger wenscht de raad op respectievelijk /'1200, 1200 en 500 gehandhaafd te zien. Afwijzend werd beschikt op het verzoek der afdeeling Ter Neuzen van Schuttevaer tot ver- miridering der havengelden te Walsoorden. Men schrijft ons Vanwege het departement van Landbouw Nijverheid en Handel is weer een nummer ver- schenen van „verslagen en mededeelingen van de Directie vau Landbouw over 1907". Dit deel groot 204 bladzijden handelt over het Landbouwonderwijs in Nederland gedurende de jaren 1904 tot 1906. Daaruit blijkt, dat in den winter vau 1904 op 1905 zijn gehouden in Zeeuwsch-Ylaanderen 11 winterlandbouwcursussen en in den winter van 1905 op 1906 ook 11 en wel in dit laatste jaar te Axel, Hoek, Hontenisse, Koewacht, Oostburg, Sluiskil, St. Jansteen, Ter Neuzen, Vrij bewerkt door AMO. 34) //Zoo ver zal het niet komen. Gij en uw kinderen hebt geen deel aan de misdaad van uw man, en bovendien is een groot gedeelte van het geld teruggevonden. Het huis, ja, dat zult ge moeten ontruimen voor den opvolger van uw man maar al het overige zal men u wel laten behouden. En uw brood zult ge wel verdienen, daar kunt ge wel op rekenen. Ik zal mijn best doen, om u Wel, wat is er vroeg hij, toen na een tikje op de deur de beambte van het gerechtsgebouw haastig de kamer binnentrad. Hij bemerkte de vrouw niet, die een beetje achteraf in de kamer zat, en riep //Nu heeft die schoft zich in de gevangenis opgehangen, mijnheer Vliebig wilde hem beletten uit te spreken, doch het was te laat. Vrouw Miele was op- gesprongen en viel toen met een rauwen gil in zwijm. »Ach, God, dat is... dat is wat moois Maar zij moest het toch eenmaal te weten Westdorpe, IJzendijke en Zaamslag. Daarvoor gaf het rijk subsidien ten bedragevan 2967,19. j De landbouw-onderwijzers waren de heeren P. Le Feber en F. C. Zonnevijlle te Axel, H. 1. Bijlevelt te Westdorpe, Fl. Remerij te Koewacht, J. de Meijer te Cadzand en P. J.,Roozendaal te IJzendijke. Te Zaamslag werd bovendien onder leiding van den heer F. C. Zonnevijlle te Axel eene cursus gehouden over tuiubouw en te Oostburg eene onder leiding van de heeren I. J. Steen- hart te Oostburg en J. de Meijer te Cadzand. Te Koewacht, Oostburg, IJzendijke en Zuid- dorpe werden cursussen gehouden voor volwas- senen over bemestingsleer, welke respectievelijk werden bezocht door 18, 16,16 en 34 personeu. Het Rijk gaf voor die cursussen eene subsidie van 216,60. Yanwege de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland werden te Oostburg, Axel, Hontenisse en Graauw cursussen gehouden over paardenkennis. Zij telden respectievelijk 10, 10, 20 en 21 leerlingen. Te Oostburg werden de lessen ge geven door den heer L. Louter te IJzendijke, te Axel door den heer L. Bogaart aldaar, te Hontenisse door den heer J. Kooijman aldaar en te Graauw door den heer L. J. Colsen te Ter Hole. Door de afdeeling Zeeland van het Neder- landsch Rundveestamboek werd te Kloosterzande eene cursus gehouden over Rundveekennis, welke door 19 leerlingen bezocht werd. Donderdag had te Bergen op Zoom eene vergadering plaats van het comite tot het bevorderen der totstandkoming van een ver- bindingsweg tusschen Noord-Brabant en Zeeland, langs den spoordam door de Ooster-Schelde. Op die vergadering waren tegenwoordig de gemeentebesturen van Bergen op Zoom, Woens- drecht en Ossendrecht, de Kamer van Koophandel te Bergen op Zoom en de besturen van ver- schillende polders. Het bovenbedoeld comite bestaat uit de heeren L. D. J. L. de Ram, lid der Tweede Kamer, F. C. O. M. Hombach, lid der Prov. Staten van Zeeland, W. I. F. Juten, lid der Prov. Staten van Noord-Brabant, I. van Gorsel en Moors, resp. burgemeesters van Rilland en Woensdrecht, en Kakebeeke, directeur van den vroegeren Engelschen polder. Axel, 16 Mei. In de heden gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van den polder //Coegors" werd benoemd tot dijkgraaf de heer Jan van Hoeve te Axel, in plaats van wijlen den heer P. van Hoeve. Besloten werd tot het aanleggen van 900 M. keiweg, vanaf de weegbrug aan het kanaal komen. Die gemeene kerel liet zoo'n brave vrouw in den steek, nadat hij haar in het on- geluk had gestort. Het is schande, een schande is het Wat ziet ze bleek, het arme schepsel. De beambte had misschien nog een tijdlang zijn medelijden en zijn ergenis gelucht, maar Yliebig noodigde hem op niet zeer vriendelij ken toon uit om aan te pakken en de vrouw op de sofa te helpen leggen. Het was geen zware last. Haar voorhoofd en handen werden met water afgekoeld, en weldra sloeg zij de oogen op. Eerst keek zij verwonderd rond maar toen zij het bekommerde gelaat van den candidaat zag, begon zij haar troosteloozen toestand in te zien, en luid jammerend bedekte zij het gelaat met de handen. Drie jaren later. z/Heb je den krans vastgemaakt, Johannes? Wij moeten ons haasten. Elk oogenblik kunnen ze hier zijn. De trein is daar straks al aangekomen. Hoe dwaas toch, dat zij niet van het station wilden afgehaald worden z/Ons hebben ze in triomf afgehaald, toen ik zoo verrassend spoedig door de brave inwoners van Goldewitz tot predikant werd beroepen en wij hier ons tehuis vestigden. Ja, Dora, tusschen Sluiskil en de Sassing tot voorbij W. Dfeleman in de Coegorsstraat, en een eind tusschen //Coegors" en //Zevenaar Het dijkgeschot werd vastgesteld op -,59 per II. A. Aan den kantonnier D. van Drongelen weid een pensioen verleend van f 200 sjaars. Zaamslag. In de heden gehouden vergade- ding van ingelanden van den Van Lijndenpol- der werden op de voordracht ter benoeming van een dijkgraaf geplaatst de heeren J. Ver- poorte, Joz. Dees en L. Dees. Sas van Gent, 16 Mei. Bij de heden in het hotel //de Beurs" gehouden aanbesteding der verbouwing van een woonhuis in de Station- straat, voor den heer P. de Vleeschauwer, weid ingeschreven door H. van der V elden te ler Neuzen, voor f 1924,A. Yisser alhier, voor 1886,— en wed. B. J. Pauwels alhier, voor f 1685, Bij deze sommen was het verf- en schilder- werk niet inbegrepen, daar hiervoor geen opgave door de inschijvers kon verkregen worden. Boschkapelle. Bij eenvoudige candidaat- stelling is Donderdag tot lid van den gemeente- raad gekozen de heer P. v. d. Wielen, in plaats van den heer D. L. v. Damme, overleden. Stoppeldijk. Na een smartelijke ziekte van verscheidene maanden is in den ouderdom van 49 jaar overleden de WelEd. heer G. Stroecken, hcofd der school te Pauluspolder. Verleden jaar tot die betrekking benoemd, was de overledene gedurende 10 jaar in gelijke functie te Kapellebrug gemeente Clinge, werk- zaam, na te voreu verscheidene jaren onderwijzer te zijn geweest te Boschkapelle. Slechts eukele dagen heeft de geachte onder wijzer zich op zijne laatste standplaats aan het onderwijs kunnen wijden toen verergerde plot- seling de pijnlijke kwaal, die hem ten grave sleepte en waartegen eene groote ernstige operatie niets vermocht. Niet alleen was de ontslapene een zeer ver- dienstelijk onderwijzer, maar ook pen zeer be- kwaam muziek-directeur. Jaren lang ^9 kapelmeester der fanfare //St. Cecilia te Stoppeldijk en instructeur der lanfare te Graauw en Clinge. Zijne vriendelijkheid en behulp- zaauiheid verwierf hem aller achting. Ossenisse, 12 Mei. Hedenatniddag te ongeveer 5 uur werd hier bij den heer L. G. Hermans de jaarlijksche algemeene vergadering van de boerenleenbank gehouden. - Nadat de notulen der vorige algemeene ver gadering voorgelezen en goedgekeurd waren stelde de voorzitter aan de orde de vaststelling zoo is Lutz nu eenmaal. Altijd bedacht op het welzijn van anderen, en zich zelf op den achtergrond stellende", zei Vliebig, terwijl hij den arm om zijn blondharig vrouwtje sloeg. Met een vriendelijke lach keek zij naar hem op. ,/En jij dan vroeg zij. //Ben jij dan anders Wie heeft gezorgd, dat vrouw Miele hier een behoorlijk bestaan heeft gevonden En wie heeft voor Hulda den weg tot zelfstandig- heid geeffend Wie heeft ,/Stil kind! Wie heeft vrouw Miele in haar lijden getroost, haar vertwijfeld gemoed tot God teruggebracht Wie heeft geheel belangloos voor hare kinderen gezorgd Dat wasmijn Dora, mijn trots, mijn geluk ,/Je m'aakt me verlegen, JohannesWat ik deed kwam voort uit je edel hart. V\ ij behoe'en er geen berouw over te hebben, want God heeft ons huis gezegend. Met jou, mijn lieve vrouw, de moeder van mijn zoon zou er wel grooter geluk denkbaar zijn ;/0 jaHet onze riep Lutz Wollin, die met zijn jonge vrouw ongemerkt. was binnen- getreden. Daar staan ze, die stemmige lui, die al drie jaar getrouwd zijn, en alles vergeten door hun eigen geluk. ,/Daar zijn ze riep Dora, haar echtgenoot loslatende. /GretaOns zoo te overvallen der jaarwedde van den kassier. Die jaarwedde werd met goedvinden van den kassier onveran- derd vastgesteld op f 40. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer P. de Waal en voor den R. v. T. de heer P. J. Hiel. Nadat de heeren van het stembureau door den Voor zitter dank gebraeht was voor hunne verleende hulp werd overgegaan tot het doen van reke- ning van inkomsten en uitgaven over 1906. Wij ontleenen daaraan het volgende Op 31 Dec. 1905 had de Bank 29 leden, in 1906 toegetreden 6, samen 35. Aantal spaarboekjes uitgegeven op 31 Dec. 1905 41, in 1906 9, totaai 50. Spaargelden op 31 Dec. 1905 6550,32, spaargelden in 1906 ontvan gen 10291,56, totaai /16841.88. Terugbetaald in 1906 3720, totaai der spaargelden op 31 Dec. 1906 13121,88. Aantal voorschot- boekjes uitgegeven tot 31 Dec. 1905 13, in 1906 7, totaai 20. Voorschotten op 31 Dec. 1905 2100, voorschotten in 1906 f 6425, totaai f 8525. Terugontvangen in 1906 J 445. Totaai der voorschotten op 31 Dec. 1906 8080. Loopende rekening met de Centrale Bank te Utrecht. Gedeponeerd op 31 Dec. 190o f 2406.06, gezonden in 1906 jF 7997,18. lotaal y"10403,24. Teruggevraagd in 1906 7115,36, gedeponeerd op 31 Dec. 1908 3286,88. Totaai ontvangsten wegens intrest enz. f 320,41. Totaai uitge geven in 1906 f 298,55. Wiust in 1906 21,86. De rekening en balans worden zonder eenige aanmerkingen goedgekeurd. De voorzitter vraagt daarna of iemand nog iets, het belang der bank betreffende in het midden heeft te brengen. Daar niemand het woord verlangt, dankt de voorzitter voor de trouwe opkomst, beveelt de bank bij hare leden ten zeerste aan, opdat zij nog meer en meer in bloei moge toenemen, en sluit de algemeene vergadering. Voor het hof te Arnhem is tegen een persoon die melk, met 60 procent water vei - valscht, als onvervalscht verkocht, bevestiging geeischt van het vonnis der rechtbank waarbij hij tot een maand gevangenisstraf werd ver- oordeeld. Te Makkum was Dinsdagavond juist het laatste huisraad uit de oude woning gehaald en deze door alien verlaten, of daar trofde bliksem den schoorsteen van een huis in de Kerkeburen en vernielde dien totaai, daarbij een gedeelte van het dak mede naar beneden werpende. Ook Ons niet eens de vreugde te gunnen, jelui, aan den trein te ontvangen ,/Daar verlangden jelui niet naar," meesmuilde het jonge vrouwtje. Een seconde later kwam echter haar vroolijke aard boven en sloeg zij de armen om Dora's hals. ,/Wat ben ik blij, dat ik thuis ben! Thuis! Wat een eigenaardige bekoring ligt er in dat woord Vindt je ook niet, Lutz „En toch meende mijn Greta, dat zij niet kon leven zonder het bosch en de kerk, waar de zwaluwen tegen nestelen, nietwaar Een oogenblik betrok Greta's lief gelaat bij die herinnering aan de ouderlijke woning doch zij schudde die gedachte van zich al en reikte haren echtgenoot de hand. ,/Zoo was het, zeide zij openhartig. //Maar toen wist ik niet, waf liefde vermag, kon ik mij niet voorstellen, dat ik mijn ouders zou verlaten om jou naar een nieuw tehuis te volgen. Maar laat ons niet in droevige stemming geraken," sprak zij plotseling op geheel anderen toon ,/dat zou slecht passen in deze vroolijke oogenblikken. Ik zou louter uit vreugde over ons geluk de heele wereld wel willen omhelzen, en in de eerste plaats onzen voormaligen can didaat, wiens komst in Friedersheim voor ons zoo rijk aan zegen is geweest." E I N D E. 5EUZEKSCHE ('01 RUT nit l.l.i.l vt-rsrliijn« MaHndag-, Wwens.l.ty- en V,iJ«l»Savon.t, uitge^nder,! op^rceridW". dc OK SAWi»K te Ter Sfenzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 9