Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 18 Mei 1907. 47' Jaargang. No. 4995. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Wij kunnen een Ylissingsche gelooven. Advertentien. TWBBDB BLjAD. Morgen zal een DEEDE BLAB van dit nummer verschijnen. PROVINCIALE STATEN. Predikbeurten. VEJRKIEZING dat op Dinsdag den 4e» Juni aanstaande, Zondag 19 Mei 1907 (le Pinksterdag.) TER NEUZEN, 17 Mei 1907. Door de politie is Woensdagmiddag in verzekerde bewaring gesteld J. v. D. te Axel, rerdaeht van het plegen van onzedelijke han- delingen met een minderjarig meisje. Heden is hij naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Bij den Provincialen stoombootdienst zijn tegenwoordig kaarten verkrijgbaar van Vlissin- gen naar Gent en terug, geldig op den dag van afgifte en drie volgende dagen, tegen den pros van le klasse 2,85, 2e klasse 2,20 en 3e klasse 1,45. In de provincie Zeeland kwamen in de week van 8 tot en met 14 Mei 32 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n. 1. te Boschkapelle 1, Clinge 3, Koewaeht 1, Kruiningen 2, Mid delburg 2, Neuzen 2, Schoondijke 2, Zuidzande 2 van roodvonk, en te Axel 1, Boschkapelle 1, Goes 1, Neuzen 3, Oostburg 1, Vlissingen 1 en Zierikzee 9 gevallen van diphtheritis. Door ingelanden van den calamiteuzen Hoofdplaatpolder is Dinsdag tot Dykgraaf be- noemd, in de vacature ontstaan door bet over- lijden door den heer J. L. I. de Bats, de beer Iz. Verplanke te Hoofdplaat met 16 stemmen. De beer H. Temmerman verwierf er 10. Verder werd nog voorzien in de vacature De Bats als lid van deu dijkraad door de be- noeming van den heer H. Temmerman met 22 stemmen. De periodiek aftredende heeren C. Verplanke te Hoofdplaat en P. Zijlstra te lJzendijke wer- den als leden van den dijkraad herkozen. Maandag 20 Mei 1907(2ePinkster dag.) Kantongerecht te Ter Neuzen. Verdronk Maandagavond te Koudekerke een zevenjarig boerenmeisje, Dinsdagmiddag trof eveneens ouder die gemeente een achterneef van haar, L. G genaamd hetzelf'de lot. Hij leed al sedert jaren aan vallende ziekte, waarvan bij nu het slachtoffer is geworden. Onder Zwanenburg aan 't werk zijnde, kort in de nabyheid van anderen, is hij ongemerkt in de sloot gevallen, waaruit men hem slechts leven- loos te voorschijn kon brengen. Zijn bejaarde moeder, wier kostwinner bij was, zal zeer veel in hem verliezen. Op 3 Januari j.l. was een soldaat der koloniale reserve te Nijmegen gedeserteerd en tot heden wist hij aan de politie en de patrouilles te ontkomen. Hij bewoonde op zijn eentje een kamertje in de Keumegas eu wanneer hij zicb daarop bevond had hij de deur aan den binnen- kant gesloten, bovendien was er een gat boven in het dak waar hij door vluchten kon om verder over de daken te ontkomen wanneer er onraad was. De marechaussee van een en ander in kennis gesteld, bad Dinsdagmorgen, toen hij nog te bed lag, zijn schuilplaats zoodanig afgezet, dat hij niet vluchten kon. De dear, die natuurlijk gesloten was, weigerde hij eerst open te doen, doch inziende dat dit met geweld zou gebeuren, deed hij ze maar open, waarna hij werd ge- boeid en overgebracht naar bet korps. Eigenaardige combinaties. Op de rol der civiele terechtzitting van kanton I te Rotterdam komt voor Ham contra Spiegeleier, terwijl op die van kanton II iemand Tabak heeft gedag- vaard tot betating van geleverde sigaren. Te Elst (Betuwe) geraakte Woensdagavond de rangeerder A. J. B. onder een goederen- wagen, waardoor hem den linkervoet werd afgereden. Hij werd terstond naar het Diaco- nessenhuis te Arnhem vervoerd. Een inbraak, die van zeldzame vakkennis en bandigheid getuigt, is Donderdagnacht ge- pleegd bij de firma De Laet, van Glabbeek Co., wisselagenten te Antwerpen, in de Pelikaan- straat recbts van het hotel Terminus. De voordeur kon men 's morgens niet open krijgen, en toen men van uit het hotel door een raam naar binnen kroop, bemerkte men dat alles over hoop was gehaald. In het slot der voordeur staken twee bijzonder gemaakte spelden, met zooveel kennis geplaatst, dat het voor ieder onmogelijk was de deur te openen. De inbreker of vermoedelijk waren het er drie bad al zijn gereedschap achtergelaten, zoodac men nu kon nagaan hoe hij gewerkt heeft. Boven het kantoor ligt een logeerkamer van het Hotel Terminus. De man heeft die kamer weten te krijgen, en beeft een gat in bet plafond gemaakt, eerst een klein gat, waardoor bij een parapluie stak, die hij daaronder opende en aan een touw neer liet om de neervallende kalk enz. op te vangen en zoo bet geluid te dempen. Voorts vond men al wat tot het meest prak- tische inbrekersgerief kan behooren, onder andere verschillende boren, kleine fijne tot sterke grove toe, breekijzers, beitels, drie electriscbe lam pen, een groote acetyleenlamp van bijzonder maaksel, een tiental meters caoutchouc-slang enz. enz. Het alles was nieuw en veelervan te Antwerpen zelf aangekocht, gezien bet briefje met den prijs van het gereedschap dat er nog opplakte. De acetyleenlamp was zoo ingericht dat de vlam, die er onder groote drukking uitkwam, een geweldige bitte veroorzaakte, en daarmee is het slot der brandkast als het ware uitgebrand. Op sommige plaatsen van bet aan het slot ge maakte gat is bet ijzer letterlijk gesmolten. Hetzellde deed de man met een ander slot, dat verschillende vakkeu in de brandkast zelve sloot. Om niet verraden te worden door bet sterke licht dat de vlam verspreide, bad bij twee groote dekens meegebracht, die alles waar maar eenigs- zins licht kon door heengaan, bedekten. Al de papierenwaarden en 't geld, in de brand kast voorbanden, lagen nu maar voor te grijpen. Totaal is er voor ongeveer 100.000 fr. meege- nomen. De man heeft 's ocbtends te vier uur het hotel verlaten, en is vermoedelijk met den eersten trein naar Holland vertrokken. Maar tevens zijn nog twee andere logeergasten van het hotel verdwenen, die men als medeplichtigen beschouwt. Onderzoekingen in den Himalaya. Dr. Bullock Workman, die met zijn vrouw groote ontdekkingstochten in het Himalaya gebergte ondernomen beeft, en thans te Parijs is terug- gekeerd, deelt over zijn oudervindingen het een en ander mede. Deze koene reiziger, die geen genoegen kan viuden in het drukke, gejaagde groote stadsleven en met heimwee terugdenkt aan de grootsche eenzaamheid der geweldige gletschers, vertelde dat zij den vorigen zomer bun leger hadden opgeslagen op eene hoogte van 21,300 voet, het hoogste punt, waarop ooit door menschen iets dergelijks was ondernomen. Het was in de tot Moenkoen-bergketen in de provincie Soeroe in Kas-mir. »Van uit deze sneeuwvlakte, zijn wij gestegen tot een hoogte van 22.720 voet, waar ik halt liet maken om fotografische opnamen te doen, daar de nevel steeds dichter dreigde te worden, terwijl mijn vrouw intusschen den top van den berg beklom. die een hoogte bereikt van 23.300 voet. Slechts weinigen kunnen zich er een voorstelling van maken, wat dit beteekent. In de laatste dagen van onze tocht was de lucht zoo ijl, dat wij niet in slaap konden komen en des nachts zonk de thermometer tot 20 graden onder nul. Wij waren met een gids, zes Italiaansche dragers en koelies opgebroken 14 dagen lang gestegen, waarbij wij vijf en armen van de Soeroerivier overtrokken, toen wij de hoogte van 19,000 voet bereikten, waar onze koelies halt hielden. De hoogste top lijkt onbeklimbaar, daar hij naar alle zijden lood- rechte wanden heeft. Daarom bepaalden wij ons eerst tot den op een na boogsten top, en ook deze bleek buitengewoon moeilijk te beklim- men, daar de met ijs en sneeuw bedekte hellingen een hook van 60 tot 70 graden vormden en dus trede voor trede moesten worden uitgehouwen. Daarlangs donderden lawines neer, waarbij die in de Alpen slechts kinderspel zijn. De rotsen zijn erg brokkelig en herbaaldelijk storten dan ook steenklompen omlaag. Enkele der lawines, die wij zagen, hadden een breedte van een halve Engelsche mijl en rolden met zulk een lawaai omlaag, dat bet veel had van een reusachtig onweer. Zoo iets maakt een ontzettenden en blijvenden indruk. Op een hoogte van 10,000 voet vonden wij nog menschen, waarschijnlijk Mongolen, die rogge, tar we, haver en boekweit verbouwden, en zelfs op een hoogte van 12,000 voet ont- dekten wij een klein dorp, waar menschen en dieren gemoedelijk bijeenhuisden. Ofschoon deze menschen er erg dom en onnoozel uitzagen, toonde bun werk toch eenig vernuft. Ter hoogte van 16000 voet zagen wij enkele korhoenders en alpenkraaien. Wij vernamen ook, dat sneeuwluipaarden tot op een hoogte van 16,000 voet voorkomen, maar persoonlijk hebben wij er geen gezien. Boven die hoogte hield echter elk teeken van leven op. Dinsdag is te St. Petersburg een kind overreden door een rijtuig, waarin de Keizerin- Moeder gezeten was. De Keizerin liet stil houden, verliet bet rijtuig, hief het kind op en gelastte dat men het naar een dokter zou brengen. Het kind werd daarop naar een ziekenhuis gebracht, waar geconstateerd werd, dat het geen letsel bekomen had. Toen de Keizerin later naar Gatsjina vertrok, was het kind met zijn vader aan het station. De commissie, belast met het onderzoek over de overgave van Port-Arthur, heeft geen gegevens ten gunste van den generaal kunnen vinden. Hij capituleerde, zonder dat daarvoor de noodzakelijkheid bestond en verdient dus de doodstraf. Zooals men weet, luidde het advies van den krijgsraad evenzoo. De com missie besloot den Czaar bet laatste woord in deze kwestie te geven. Een mijnwerker te Billmerich, in West- phalen, die door rheumatitche pijnen werd ge- plaagd, wreef zijn licbaam met petroleum in, kwam toen te dicht bij een vlam en raakte in brand. Spoedig daarna is hij aan de brand- wonden gestorven. Dinsdagmiddag is een Londensch hotel een juwelier voor J 20,000 aan kostbaarheden ontstolen. Hij was daar op uitnoodiging van een onbekende met zijn schatten gekomen, meenende goede zaken te zullen maken met den eigenaar van't hotel, bij wien de onbekende hem bracht. De onbekende liet na eenigen tijd de twee anderen alleen de eigenaar van 't hotel vvoeg of hij de sieraden even aan zijn vrouw mocht laten zien, en verdween er voor goed mee. Het was natuurlijk de eigenaar van 't hotel niet. 's Gravenhage, 17 Mei. Tweede Kamer. Aangenomen werd met 49 tegen 10 stemmen het wetsontwerp betreffende de tijdelijke voor- ziening ten aanzien van het invoerrecht vooi sucade, na verwerping met 35 tegen 26 stemmen van een amendement van den heer Van Vuuren die bet Kon. besluit van Juli 1906 ook toe- passelijk wilde verklaren op ben die tusschen 13 en 31 Juli transactien aangingen en die ben dus 18 in plants van 3 gulden invoerrecht per 100 Kg. wilde laten betalen. Voorts werd ongewijzigd goedgekeurd de berziening der tabei der gemeenten voor de personeele belasting en eenige andere kleine wetsontwerpen. Zenuwacbtigheid, rugpijn, gele kleur, slape- loosheid, prikkelbaarheid, slechte eetlust, ruste- loosheid zijn alle teekenen van niergift in het bloed. Foster's Rugpijn Nieren Piiien geven hulp en kracht aan de nieren, zoodat ze met alleen die vergiften wegvoeren, maar het bloed volkomen en regelmatig tiltreeran en zoodoende een terugkeer der kwaal voorkomen. Daaiom joist geven Foster's Rugpijn Nieren Pillen een blijvende genezing. Mejuffrouw Scbunselaar, wonende Lange Zelke 144 te Vlissingen, meldt onsSedert geruimen tijd werd ik gekweld door een on- uitstaanbare pijn in den rug en in de lendenen ook sukkelde ik veel met boofdpijn en dikwijls scbemerde mij alles voor de oogen en werd ik zoo duizelig. dat ik er bij moest gaan zitten. Meermalen waren mijn voeten dik opgezwollen en zelfs mijn gezicht was pafferig, de eigenlijke oorzaak van mijn ziekte was mij niet bekend en ik wiet niet wat ik moest gaan beginnen, toen men mij sprak van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Na deze een paar dagen te hebben ingenomen, kon ik reeds een groote beterschap bespeuren en na verloop van drie weken kon ik verklaren dat mijn ziekte bijna geheel ge- weken was. Ik kan Uw uitstekend genees- middel niet genoeg roemen en zal dit steeds gaarne aan nierlijders aaubeveleu. Ik ondergeteekende verklaar dat bet boven- staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn de pillen, die U zullen genezeD, laat U niet overhalen iets anders te probeeren. Zij zijn te 4 er Neuzen verkrijgbaar bij den beer A. van Overbeeke— Leunis, Westkolkstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a l,7o voor een of f 10.voor zes doozen. Op Donderdag 23 Mei as. hoOpt onze vader eu behuwdvader, den heer G. G. Gr A L< L E, rustend landbouwer te Zeeuwscb-Clinge, zijn 80sfen jaartlag te herdenken. Namens de familie, B. C. L. VAN W1EMEERSCH. Ter Neuzen, Mei 1907. Getrouwd L. G. VAN BREEN MAGDALENA S. DONZE, die, ook namens wederzijdsche familie, hun dank betuigen voor de belaugstelling bij hun huwelijk ondervonden. Delfzijl Ter Neuzen 16 Mei 1907. I VOOE DE De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt hiennede teropenbare kennia, zal plaats hebben de verkiezing van vier leden van de Provinciale Staten van Zeeland, in het kiesdistrictllULST, waartoe deze gemecnte behoort; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie bij den Burgemeester der gemeente flulst (hool'dplaats van bet Kiesdistrict) kmilieu worden ingeleverd Oi'OAVEV VAM CASDIIIATES, als bedoeld in art kel 51 der Kieswet en artikel 8 der Provinciate wet. Deze upgaven moeten inhouden den naam, de voor- letters en de woonplaats van den candidaat en onder- teekend zijn door ten minste veertig kiesers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezeropgaven moetgeschieden persoonlijk door een of meer der personen, nie de opgave hebben onderleekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst atgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos veikrijgbaar vi beden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt kierbij in berinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van kaudteekeningen van personen, die met bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die kandleekeningen geen voldoend aantal voor een wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstrnf van ten boogste drie maanden of een geldboete van ten boogste honderd tivintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft bij, die wetende dat bij met bevoegd is, tot deelnemirig aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave bedoeld bij artikei 51, beeft onderleekend. Ter Neuzen, 17 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd J. A. P. GEILL. K. F. v. P., borstelkoopman te Ter Neuzen. ter zake als voren bij herlialing tot hecbt. van 3 dagen A. K., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkenschap, bij tweede herhaling, tot hecbtenis van vijf dagen. Uervnrinili* Herk. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerinan. 9 u., Ds. Hugenholtz van Axel. 9 u. leeskerk en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 n. en 2 u., Ds. G van Dis. 9J u. en 2 u., Ds. Raams. Sas van Gent. 9 u., Ds. H. Akersloot van Houten Boos. Hnlst. 10 u., Ds. Den Boer. Ter Neuzen Slniskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Eereformeerde HerUen. Ter Neuzen. 9 n. en 2 u„ Ds. J. v. d. Berg. Azel A. 9 u. en 2 u„ Ds. E. H. Broekstra. H. 9 u. leeskerk en 2 u., Ds. B. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u., Ds. B. v. d. Kamp v. Axel en 2 u., leeskerk. B. 9 u. en 2 u Ds. H. Mulder. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. P. H. de Jonge. Aiereforineerile Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5$ u„ Ds. J. B. van Oordt. Und-Gereformeerde geineenle (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., Ds. M. Buben. „(soUaal KbeiiliiiJj«er" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5| u., Dhr. J. J. Kense. Ilervoruiile Berli, Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman. Slniskil. 9 u., geeu dienst.* Axel. 9 u., Ds. J B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9| u., Ds. Raams. Sas van Gent. 9 u., Ds. H. Akersloot van Houten Boos, llulst. 10 u., Ds. H. den Boer. Gercforineerde Kerben. Ter Neuzen. 9 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 u., Ds E H. broekstra. B. 9 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u., B. 9 u., Ds. H. Mulder. Hoek. 9 Ds. P: H. de Jonge. Zitting van 17 Mei 1907. Aeroonleeid zijn -. S. B., voerman te Zaamslag, ter zake van een dier vervoeren op eene noodeloos pijnlijke of kwellende wijze, tot eene boete van J 5, subs. 3 dagen hecht.; P. F. S., brouwersknechtE. J. S.B. D., arbeiders alien te Axel, ter zake van het zoeken van kievitseieren zonder vergur.ning, ieder tot eene boete van J, subs. 1 dag hecbt. voor elke boete; M. P. Z., visscher te Axel, ter zake van het visschen in gesloten viscbtijd, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht,, met verbeurdverklaring van bet in beslag genomen net en visch T. Sschipper te Bouchaute, ter zake van bet bevisschen der Schelde, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecbt.; D. C., koopman te Axel, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licbt, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht A G., zadelmaker, E. A., knecht, beiden te Sas 'van Gent en E. A. C., landbouwer te Ter Neuzen, ter zake van bet rijwielen zoDder licbt, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. M. V., schipper te Ter Neuzen en J. C. D., arbeider te Hoek, ter zake van Leerplicbtwetovertreding, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; L. V., arbeider; D. d. F., winkelier beiden te Axel, ter zake als voren bij herhaling ieder tot boeie van f 2, sttbs. 2 dagen hecht.; P. S. V., winkelierster te Axel, ter zake als voren, tot boete van 5, subs. 3 dagen hecht.; C. L. d. B., werkiuan te Sas van Gent; A. v. E., koopman te West- dorpe, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot boete van 1, subs. 1 dag hecht. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., Ds. J. B. van Oordt. Oiiil-GSerefomieerrlis (gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., Ds M. Bnben. EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5