A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 4994. Ronderdag 16 Mei 1907. Voorbereidend Militair QnderrlcM. Buitenland. Het geheiin van het Bosch. 47e Jaargang. feu ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32V„ en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zicb bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending vdn advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. advertentien Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Vrij bewerkt door AMO. 33) TER NEUZEN, 15 Mei 1907. keerden zij alhier te Middelburg de heer Middelburg weet hoe goed ik het haastig. z/En toch Dorage meen, hoe ik voor u alle ongemak uit den weg zou willen rnimen waarom dat strakke gelaatge beeft Mijn God, zijt gij dan zoo bang voor mij Dan zal ik heengaan". Hij keerde zich omdoch nu kwam er be- weging en leven in haar. ,/Blijf bier, Lutz, ik ,/Waar is Johannes?" vroeg hij //Waarom is hij niet hier Een zacht rood kleurde hare wangen. //Hij Zij stokte een paar malen, doch kon geen woord uitbrengen. Haar moeielijke toestand, waarvan hij uiets begreep, deed zijn hart pijnlijk aan. Toen Dora nu haar gelaat met beide han- den bedekte, was het gedaan met zijn zelfbe- heersching. Hij sloot haar in zijn armen en zei hartstochtelijk vWat heeft hij je gedaan A1 is hij mijn beste vriend, hij zal er voor boeten Maandag arriveerde Jbr. E. M. L. van Geen, particulier se- cretaris van H. M. de Koningin. Deze werd aan het station ontvangen door den Commissaris der Koningin in Zeeland, den heer Mr. H. J. Dijckmeester, bij wien hjj ook zipi intrek nam. Dit bezoek schijnt in verband te staan met het door H. M. de Koningin te kennen gegeven voornemeu om met Z. K. H. Prins Hendrik in September aanstaande naar Zeeland te komen. Dinsdagmorgen zijn de Commissaris der Koningin en Jhr. Van Geen te half negen per rijtuig van Middelburg naar Yeere vertrokken, om met de aldaar gereed iiggende stoom- boot //Wester-Schelde" van den Provincalen stoombootdienst verder te reizen naar Zijpe. Zij werden op die reis vergezeld door de heeren De Casembroot en Yan Rompu, leden van Gedep. Staten, H. J. G. Hartman, hoofd- commies ter Pro v. griffie van Zeeland, A. A. Bekaar, hoofd-ingenieur directenr van den Rijks- waterstaat, en den heer Van Renterghem, directeur van den Prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde. Van Zijpe reed het gezelschap naar Zierikzee. Vandaar weder per rijtuig teruggekeerd, bracht de //Wester-Schelde" hen naar het Katsche veer aan den Zuid-Bevelandscben wal, vanvvaar per rijtuig naar Goes werd gereden. Per spoor keerde het gezelschap uit Goes te terug. Hedenmorgen werd van Vlissingen met de //Wester-Schelde" gevaren naar Breskens. van- waar het bovenvermelde gezelschap per extra- tram naar Oostburg reed. Per zelfde gelegen- heid teruggekomen, vertrok de //Wester-Schelde" met het gezelschap aan boord te 11,30 van Breskens, voer langs den Zeeuwsch-Vlaanderen- schen wal en arriveerde alhier te 12,25 ure op ongeveer het bepaalde tijdstip. Aan de ponton stouden 2 rijtuigen gereed, z/Wat?" vroeg Dora ernstig. //Dat ik misleidde, dat ik u mijn woord gaf en het weinige uren later reeds ontrouw werd z/Je ijlt, meisje Dora glimlachte pijnlijk. Zij bemerkte nau- welijks, dat hij op zoo'u vertrouwelijken toon had gesproken. z/Misschien was dat het beste. Maar ik moet u vergiffenis vrageu, omdat ik z/Gij vergiffenis vragen aan mijDora, be- zondig je nietWie kan de gevoelens van zijn hart gebieden En dat je hem liefhebt, begrijp ik, want ik houd zelf zoo innig veel van hem." ffMaar het telegram en nu vatte Dora moed en vertelde hem alles hoe het gekomen was, dat zij hem den vorigen avond te hulp had geroepen en hoe Johannes haar overmeesterd had. Zij liet aan hem het oordeel over. Wollin's hart werd met bitterheid vervuld. Zij had hem dus het jawoord gegeven, alleen met het doel den ander te redden. Moest hij nu niet alle achting voor haar verliezen Doch neen, hare daad was een gevolg van grooten zielsangst, van die groote liefde, welke geen eigenbelang zoekt. Met gebogen hoofd wachtte Dora haar vonnis. Daar streek Lutz Wollin haar over het blonde haar en zeide en werden de heeren verwelkomd dooi onzen burgemeester, den heer Geill. V an de ponton werd gereden naar het stadhuis, waar eenigen tijd werd geconfereerd. "Vervolgens reden de heeren naar het station, om met den trein van 1,28 te vertrekken naar Hulst. Met den trein van 4,12 keerden zij terug. De rijtuigen stonden weder gereed en met den burgemeester werd thans nog een bezoek gebracht aan de sluiswerken. Te 5,30 ure keerde het gezelschap met de //Wester-Schelde naar Vlissingen terug. Deze reis wordt naar men vermoedt onder- nomen om te onderzoeken welke tijden voor een bezoek van H. M. de Koningin aan de verscbillende deelen van Zeeland kunnen worden vastgesteld. Hieruit kan echter nog niet worden afgeleid dat al de thans door den particulieren seeretaris van H. M. bezochte plaatsen, in de van haar bezoek zullen deelen. Dit kan pas vast staan, zoodra H. M. eene definitieve beslissing heeft genomen. Bij Kon. besluit van 1 Mei is bepaald dat de Militieraad in de provincie Zeeland ook zitting zal houden te Ter Neuzen. Gisteren voormiddag werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. C. A. Wissel, in leven rijkshavenmeester al hier. Met de familie waren daarbij tegenwoordig de ingenieur en opzichter van den rijkswaterstaat alhier, en de sluismeesters en verder personeel van den waterstaat te Ter Neuzen en Sas van Gent. Door den oudsten zoon van den overledene, werd dank gezegd voor de eer den overledene bewezen. Gisteren vierden C. E. Kaijser en zijne echtgenoote S. van Wijck, wonende in de buurt Driewegen, hun gouden huwelijksfeest. Het ontbrak het krasse echtpaar niet aan algemeene belangstelling, zoo uit de buurt als ook van elders. Voor de woning was een fraaie eere- poort opgericht en van vele huizen woei de driekleur. Des avonds bracht het muziekgezel- schap ,/De Vereenigde Werklieden" aan de waardige oudjes, omringd door hunne familie, eene serenade. Eene talrijke menigte nieuws- gierigen was daarbij tegenwoordig. Hetspreekt vanzelf dat dit bezoek van het muziekgezelschap aan Driewegen daar een groote drukte teweeg- bracht. Heden werd alhier in het cafe van den heer F. de BakkerVoerman door den notaris De Ridder ten verzoeke van den eerst inge- scbreven hypothecairen schuldeischer in het openbaar geveild een goed onderhouden woon- huis, werkplaats en het recht van erfpacht op 75 centiaren grond der gemeente Ter Neuzen, bewoond „Ik wist, dat je hem liefhadt, niet mij, Dora en daarom heb ik je oproeping alleen opgevat zooals die bedoeld washelp mij tegen mij zelven, help mij om de hinderpalen op te rnimen die mijn eigen dwaas hart aan mijn geluk in den weg legt. Niet waar, is het zoo niet En dat wil ik doen, als het noodig is." Ontroerd als zij was kon zij niet dadelijk antwoorden daarom greep hij hare hand, en vroeg dringend ,/Je hebt Johannes lief niet waar Dora richtte het hoofd op en keek hem aan met een blik, die hem bijna zijn zelfbeheersching deed verliezen. z/Dan is alles in orde." z/Schenk ge mij vergiffenis, Lutz /Dwaas kind, waarvoor moet ikje vergiffenis schenken Geen mensch kan zijn hart bieden. Je geluk gaat mij te veel ter harte, om je daarbij in den weg te staan. Hef gerust en vroolijk je hoofd op, Doraopen je< hart voor de liefde en het geluk, die heden je deel zijn, en tracht in te halen, wat je in de laatste jaren te kort bent gekomen. Bij al je geluk hoop ik, dat je mij niet geheel zal vergeten Op hetzelfde uur stond Viiebig tegenover de diep onder haar leed gebogen vrouw van den boschwachter. staande nabij de R. K. kerk, vroe door P. van Jole. Hiervan werd kooper de heer J. A. van Rompu te Ter Neuzen voor f 1800. De aanvankelijke hoop dat de 4jarige Roosje van Cleemputte, die onlangs zooals door ons werd gemeld aan den Baandijk zulke ernstige brandwonden bekwam, zou herstellen, is niet vervuld. Gisteren nacht is het kind in het ziekenhuis overleden. Maandag vertrok het meuw gebouwde stoomschip //Elisabeth", voor rekening van de Zuid-Nederlandsche Stoomvaartmaatschappij te Ter Neuzen, bij de heer<m Craig Taylor Co. Ltd. te Stockton on Tees gebouwd, van deze laatste plaats naar zee, tot het houden van den proeftocht. Dit stoomschip, lang 280 voet, breed 38 voet, op een diepgang van 17 voet 7^ duim 3000 tons ladende, is onder speciaal toezicht van Lloyds gebouwd, en in de hoogste klasse van die vereeniging opgenomen. Verder is het schip gebouwd volgens het deep-frame systeem, met extra spanten, en zwaardere platen dan gewoon- lgk voor deze soort schepen worden gebezigd. met het oog op het ertsvervoer. Het is voorzien van patent stoom ankerspil, stoomstuurtoestel, vijf stoomlieren, paalmasten met gaffels en dirken, en al de laatste verbete- ringeD tot het vlug laden en losseu. De luiken zijn van bijzonder groote afmetingen, zijnde 28 voet lang bij 16 voet breed. Electrisch licht is het geheele schip door aangelegd. De ver- blijven voor gezagvoerder en officieren zijn in dekhutten midscheeps, die voor de machinisten in dekhutten naast de maehinekap, en die voor de overige bemanning in het achterschip, en hebben alien stoomverwarming. De machines van het Triple Compound System, zijn bij de North Eastern Marine Engineering gebouwd, met cylinder van resp. 19, 31 en 51 duim diameter, met 35 duim slaglengte, met twee groote stalen betels, werkende onder een druk van 180 lbs. Tevens heeft het schip een hulpketel van bijzonder groote afmetingen. Waterballast wordt medegevoerd in den daarvoor ingerichten dubbelen bodem, en voor- en achter- tanken, die van langscheepsschotten voorzien zijn. Gedurende den proeftocht, welke werd mede- gemaakt door de heeren Baron van Imhoft, Mr. P. Dieleman, Jos. van Waesberghe-Jansseus, A. C. Lensen, Herbert Taylor, W. C. Carter, met hunne dames. H. Weir en M. Mein, werkten de machines zonder eenige stoornis, en werd een vaart behaald van 111/^ mijlen per uur. Daarna werd koers gezet naar Biyth, waar het schip van de bouwers werd overgenomen, en waar het onmiddellijk voor Kroonstad begon te laden. De Elisabeth zal worden gevoerd door kapitein H. K. van der Goot. Op tot den ingenieur van's Rijkswaterstaat alhier gerichte verzoeken ontving de afdeeling Ter Neuzen der Schippersvereeniging //Schutte- Een onaangenaam gevoel bekroop hem, toen zij bij hem werd aangemeld. Doch nu zij voor hem stond, geheel in het zwart gekleed, waar- door haar bleek gelaat er nog ellendiger uit- zag, nu kwam het oude medelijden weer ooven en hij reikte haar vriendelijk de hand. Aarzelend legde zij de hare daarin. z/Wel, wat is er van uw verlangen, vrouw Miele Waarmee kan ik u van dienst zijn z/Waarom is mijnheer niet gekomen? Ik mijn man ach, wat een schande, wat een schandebarstte zij wanhopig uit, en verborg het gelaat in haar voorschoot. ,/Ik kan niet bij u komen, beste vrouw Miele, en dat wil ik ook nietik zelfheb uw man Ja, dat weet ik, mijnheer. De goede God kiest zicb een werktuig, heeft onze predikant gezegd, en daarom kan ik niet boos op u zijn. Maarwat zal ik beginnen met mijn kinde- ren Ik zal uit het huis gezet worden, zeggen ze, en dan dan waren'wij tot den bedelstaf gebracht(Slot volgt). TER AEUZEASCHE COERAST. «le F"irina I". J* l)it biad v epschijn* Waandlag-, W«>e»i»il»g- en Vrijcla»avom«»ilse»<»ndcn op IV.si.S liij VAX BE iAA'DK «e Ter Neuzen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt onder de aandacht van de jongelieden van 16 tot 24jarigen leeftijd in deze gemeente, die in den aanstaanden winter wenschen deel te nemen aan liet voorbereidend militair onderricht, dat zij zicb daartoe voor S .Iniii a,, s moeten aanmelden ter gemeente- secretarie, alwaar nadere inliehtingen zijn te bekomen. Ter Neuzen, 13 Mei 1907. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL. Minister Briand heel't in de Fransc.he Earner de poli tick der regeering verdedigd in zake de vakveieenigingen en de onderwijzersstaking. Hij betoogde, dat bet best uur van het ,/Alg'emeen Veroond van Vakvereenigingen in anarchistische kanden was. Een vereeniging van werk- Jieden en Deambten in een verbond noemde hij bedrog de bearnbten mogen niet staken. Voorts zeide de Mi nister dat de regeering den onderwijzers niet kon toe- staan dergelijke vereenigingen te vormen en verdedigde bij bet ontsliig van den onderwijzer Negre. Inheteind van zijn rede dreigde Briand, dat de regeering niet aan bet bewnid zou blijven, indien zij niet bet recht bad de aansprakelijke personen te straffen. De redevoering, die door vorm en inhoud zeer veel indruk maakte, werd luide toegejuicht. In de Russische Doema deelde Golowin een aantal ingekomen wetsvoorstellen mee, o. a. vraagt de Minister van Financien een krediet, om Japan 600,00,000 te betalen voor bet onderhoud der Russisebe krijgsge- vangenen. Dat is een van de oorlog9-naweeen. Daarna is de regeering geinterpelleerd over bet geval-Borschelmann. Horscbelm'ann, gouvernenr-generaal van Moskou, ver- nietigde nl. bet vonnjs van den veldferijgsraad, waarbij eenige personen, die een moord pleegden op een politie- agent, tot dwangarbeid veroordeeld werden, en verwees de zaak naar een anderen krijgsraad, die de vier moor- denaars toen ter dood veroordeelde. Door de regeering werd meegedeeld, dat de eerste krijgsraad onbevoegd was geweest om in de bedoelde zaak recht te spreken. De afgevaardigde Malakof vond deze verdediging niet voldoende. Hij verweet Stolypin, dat deze zijn belofte niet nakwam om een wettelijken toestand te scheppen, daar bij de misdaad van Hiirschelmann ongestraft liet. Hoewel de Doema zich tevreden stelde met de regee- ringaverklaring, werd tocb met bijna,algemeene stem men een rnotie aangenomen, waarin Horschelmanji schuldig wordt verklaard aan overtrading van ambtsgezag en aangedrongen wordt op het vonnissen van zijn handel- wijze. In het Engelsche Lagerhuis is de opstand in Engelsch- Indie ter sprake gekomen, waarbij het in hecbtenis nemen en verbannen van den geestdrijver in Lahore zonder recbterlijk vonnis, wordt gegispt. De Minister meende, dat men de Indische regeering geen wapen uit de hand mocht nemen, waarmede de opstand onderdrukt zou kunnen worden. Wanneer de opstand zich uitgebreid had, zou men alle hoop op hervormingen bebben moeten laten varen. Waar in Lahore de-rust hersteld is, is dit noglang niet het geval in Oost-Bengalen. Oorzaak is de gespannen stemming tusschen de Hindoes en Mohammedanen, betreffende den boycot van buitenlandscbe goederen. De Chineesche consul-generaal te San-Francisco be- schuldigt de scheepsofficieren van een Britsch stoom- scbip, een dnizendtal Chineesche koelies uit Wladiwostok te bebben ontvoerd. Deze lieden waren bestemd voor Hongkong; maar toen zij eenmaai goed en wel aan boord waren, werd bun belet, zicb weer aan wal te begeven. Het schip vertrok niet naar Hongkong, maar naar Mexio, waar de koelies zullen worden onfcscheept om aan den arbeid te worden gezet bij spoorwegwerken. De consul generaal maakt nog bekend, dat de wreed- heid der scheepsofficieren er toe leidde dat deChineezen aan het muiten sloegen. Vijf en twintig hunner wer den bij die gelegenbeid neergescboten, waarna de lijken werden over boord gegooid. Over de haven van Antwerpen heeft Minister Delbeke in den Belgischen Senaat gezegd dat de regeering bet overbodig achtte te verklaren, dat zij de aangenomen wetten zal doen uitvoeren, namelijk wat Antwerpen betreft. Daar een vertegenwoordiger voor Antwerpen in den Ministerraad zetelt, acbtte zij bet nutteloos om te verzekeren, dat de bewuste ontweipen zoodra mogelijk zullen uitgevoerd woiden. Het ontwerp tot het graven van nieuwe zijdokken, waarvoor de wetgeving kredieten verleende, is nog niet klaar gemaakt. De regeering wil het mogelijke doen om zulks te be- spoedigen. Met bet delven kan ecbter eerst begonnen worden nadat de noodige naasting gedaan is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1