Gemengde berichten. Yoor f 370, ran het tweede het R. K. Armbe- stuur voor f 100. By den landbouwer Th. v. d. Y. werden de vorige week plotseling eenige runderen on- gesteld. Twee daarvan stierven kort na elkaar. De andere wist de veearts te redden. Men vermoedt, dat de ziekte ontstaan is door het grazen in eene weide, onlangs met chilisalpeter bestrooid. St. Jansteen. Zekere de Block uit St. Jansteen is Zaterdag te Sinaij zoodanig gestagen en ge- stoken, dat men voor zijn leven vreest. St. Jansteen, 10 Mei. Heden werd alhier eene Raadszitting gehouden waarbij vier van de zeven leden tegenwoordig waren. Yoor kennisgeving werd aangenomen een brief van Ged. Staten van Zeeland inhoudende goedkeuring van het kohier Hoofdelijken Omslag 1907 en het proces-verbaal der jongste opname van boeken en kas van den gemeente-ontvanger. In verband met de algemeene herziening der tractementen van burgemeesters, seeretarissen en ontvangers in Zeeland besloot de Raad tot verhooging te adviseeren en de tractementen der tegenwoordige titularissen te brengen op 950, 950 en f 400 een en ander ter oorzake van toename bevolking en overeenstemmende jaarwedden in andere plaatsen. Benoemd werden nog leden van het stembureau voor de Juniverkiezingen en besloten eene bij- drage te geven in de kosten van projectie stoomtram HulstSt. Nikolaas. Graauw. Het seizoen schijnt voor de bij- enhouders in onze omgeving zeer gunstig te zijn. Yele korven zijn zoo overvol met honig, dat sommigen de korven gedeeltelijk hebben moeten ledigen. Zaterdag jl. werd er door een bijenhouders 80 Kg. uitgenomen. De N. Arnh. meldt In de buurt van Schaarsbergen was Woens- dag by een landbouwer, V. genaamd, een koe, vermoedelijk aan miltvuur gestorven, 't beest was dood en om 't zoo maar in den grond te stoppen was wel wat erg. Diep in den nacht komen twee niannen uit Arnhem, H. en B., de eerste een schacheraar, de tweede een stage rtje by de doode koe. Zij worden het spoedig eens over den prijs en voor een appel en een ei gaat 't beestje in hunne handen over. Den ge- heelen nacht waren H. en B. druk bezig om 't doode koebeest te villen en zooals zy meenden, door niemand gezien, want hun werk schuwde 't daglicht. Beiden hadden echter buiten den waard, of beter gezegd buiten den agent van politie van Schaarsbergen gerekend, want deze had hen zien komen en wetende, dat de koe dood was, waakte hij thaus over de naar worst enz. snakkende magen zijner medemenschen en wachtte op een donkere plek in het bosch, geduldig af de dingen, die komen zouden. Eindelijk, by het krieken van den dag, waren de mannen gereed. De huid en de tong van 't doode koebeest werden op een karretje ge- laden, want de rest zou later komen en thans ging men huiswaarts, 't was te laat geworden om zoo'n heel beest te vervoeren. Nu werden zij echter aangebouden, huid en tong in beslag genomen, de heeren hunne namen genoteerd, de keurmeester gewaarschuwd, deze keurde natuurlijk 't geheele zoodje af, constateerde den dood miltvuur en liet nog Donderdag nabij Moscowa een brandstapel oprichten, alwaar 't geheele doode koebeest aan de vlammen werd prijsgegeven. Boer en vilders krygen nu proces- verbaal en, hopen wij, een voorbeeldige straf. Men verzoekt ons mededeeling van het volgende Het Centraal-Comite tot het bevorderen van de aansluiting van Nederland by de Midden- Europeesche tijdregeling. hetwelk voor vijftien jaren optrad, teneinde te verhinderen dat de Greenwichtijd zou ingevoerd worden, heeftdezer dagen zijn werkzaamheden weder hervat. De plaatselij ke comite's in AmsterdamArn hem Assen, Breda, Brielle, Delft, Dokkum, Dordrecht, Edam, Groningen, Den Haag, Haarlem, Hattem, Hengeloo, 's Hertogenbosch, Leeuwarden, Leiden, Meppel, Nijmegen, Roermond, Rotterdam, Schiedam, Schoonhoven, Sittard, Ter Neuzen, Utrecht, Venlo en Zierikzee, zijn thans bezig zich opnieuw te organiseeren, //teneinde aan de volksvertegenwoordiging de overtuiging teschen- ken in hoe breede kringen der bevolking het door de regeering aanhangig gemaakte wetsont- werp tot invoering van den Midden-Europeescben tijd in Nederland met warme instemming is begroet". (N. R. C.) Geen Kopenick. Toen dezer dagen de le luitenant H., te 's Hertogenbosch in garni- zoen, zich op een der dorpjes in de nabijheid dier plaats bevond, om met het hoofd der ge meente over dienstzaken te spreken, gaf deze hem niet onduideiijk te kennen, dat hij hem aanzag voor een anderen kapitein van Kopenick en niet den minsten lust gevoelde om hem te woord te staan en zich op die manier om den tuin te laten leiden. Het toeval wilde echter, dat een burger-inwoner van Den Bosch, zich ook ter plaatse bevond, die aan het verzoek van den luitenant om hem wel bij den burge- meester te willen introduceeren, gaarne vol- deed, waarop deze den luitenant daarna wel en toen met de meeste vriendelijkheid te woord wilde staan. Te Leiden gingen Vrijdagmiddag een twee- tal jongens van 13 en 14 jaar van hun werk naar buiten om zich in het water te verfrisschen en wel naar de Molensloot aan den Maredijk. Een der jongens was nog pas te water of hij ging naar de diepte. Blijkbaar kon hij slecht zwemmen en was het water dieper dan men vermoed had. De andere knaap deed pogingen om zijn kameraad te redden doch ging ook naar de diepte. Inmiddels toegeschoten hulp kwam te laat. Toen de jongens op het droge waren gehaald poogde Dr. Meuleman de levensgeesten nog op te wekken wat echter niet meer gelukte. Zaterdagmorgen om kwart over elf is op den Huizer straatweg, by het tolhuis van Huizen een losse locomotief van de stoomtram, rijdende van Huizen naar Bussum, gederailleerd en om- gevallen. De condueteur geraakte onder de locomotief en werd door het kokende water ernstig aan het onderlijf verbrand. De machinist bleef ongedeerd. Volgens de Pro v. Gron. Ct. is het uit Winschoten gezonden bericht, volgens hetwelk, in verband met uitlatingen van een vrouw, eenig licht zou zijn ontstoken in het nog altijd on- opgeloste raadsel van den moord op den politie- agent Van Vliet, voor zeven jaar gepleegdonjuist. Een opgeschoten jongen van 18 jaren ver- maakte zich Donderdagmiddag achter de graftom- be van generaal d' Estombe te Maastricht met pistoolschieten en had tot mikpunt gekozen de petten van eenige aldaar spelende jongens een der laatsten K. genaamd, zijn pet willende grijpen, kreeg ongelukkigerwijs een kogel in zijn pols. Hevig bloedende werd hij door een der buren verbonden, welk verband later door een dokter werd veranderd. Van het geval is aangifte gedaan bij de politie. In den Haag is in het Diaconessenhuis Bronovo na een operatie overleden de heer M. E. de Wildt, een bekend en geacht oud-Nederlander, die vele jaren geleden als ingenieur der N. Z. A. S. M. naar Transvaal vertrok. Na den oorlog vestigde hij zich als civiel-ingenieur te Pretoria. Hoe gezien hij aldaar onder zijn landgenooten was, blijkt o. a. uit de omstandigheid, dat een groot deel van de Nederlandsche kolonie aldaar indertijd aan de Nederlandsche regeering een petitie zond, om den heer De Wildt tot consul- generaal, als opvolger van den heer Domela Nieuwenhuis, te benoemen. Sedert een maaiid was hij hier te lande, om herstel van gezondheid te zoeken, hetgeen hij helaas niet heeft mogen vinden. Te Culemborg is Vrijdag uit de rivier de Lek opgevischt het lijk van een man, vermoede lijk L. uit Wijk by Duurstede, sedert 1 Nov. van het vorig jaar vermist. Zaterdagnamiddag omstreeks half vijf is naby het station te Zutphen door de stoomtram ZutphenHengelo overreden het 7jarig zoontje van den arbeider Leideritz. Het kind is waar schijnlijk op de treeplank gesprongen, terwijl de tram in beweging was. Het kind was direct dood en werd vreeselijk verminkt opgenomen. Men meldt uit Delft Met de arrestatie van den rijwieldief, die Maandag j.l. op heeterdaad gegrepen werd, toen hij zijn slag sloeg in een der gebouwen van de Technische Hoogeschool alhier, zag onze politie hare groote moeite, om een eind te maken aan de tallooze rijwieldiefstallen ten nadeele van studenten, rijkelijk beloond. Drie weken lang had een hoofdagent-rechercheur zich verdekt opgesteld, tot de vogel eindelijk geknipt was En thans eerst is-gebleken hoe mooi deze vangst was. De man wilde eerst geen enkele inlichting geven en simuleerde krankzinnigheid. Met de uiterste moeite is het gelukt hem te fotografeeren en op dit portret heeft de Amsterdamsche politie hem herkend als J. G., 25 jaar, diamantslijper te Amsterdam. Na drie dagen gezwegen te hebben, heeft de dief toegegeven dat hij werkelijk de aange duide was. Hij zal zich nog te verantwoorden hebben wegens rijwieldiefstallen te Amsterdam Alfen a/R., Bussum en Apeldoorn. Hij werkte met nog drie rijwieldieven in vennootschap Ieder hunner sloeg zijn slag. De karretjes werden te Amsterdam, door middel van eeu kruier. onder valschen naam beleend. Zaterdagavonc liep een der vennooten te Amsterdam in de fuik en even later de derde te Utrecht. Naar het vierde en laatste lid van deze diefstal-firma wordt nog gezocht. De Kon. handboogschutterij //De Bata- vieren" te Rotterdam heeft op 1 Juni 60 jaar bestaan en zal alsdan een concours geven. Het Kon. Huis schonk fraaie medailles. Te Rotterdam is in het Graanbedrijf de elevator-quaestie nog niet van de baan. Zooals niet algemeen bekend, zijn deze nieuwe machi nes alleen dienstig voor schepen, die eene zelfde partij graan aan boord hebben, terwijl bij de booten van Ruslaud en den Donau meestal ver- schillende party en graan in een ruim zijn sa- mengevoegd, welke partijen door matten zijn afgescheiden en bij elevator-lossing door elkaar gezogen zouden worden. De Elevator-Maat- schappij zoeht steun bij de Rotterd. importeurs en onstond eenig verzet van het wegerscorps, zoodat een 50tal Gorinchemsche arbeiders, tuk op die groote verdiensten thans dienst doen in de Rotterd. haven en door politie beschermd worden by de lossing van graanbooten. Men schryft: Wie zyn kippen, eenden, duiven, enz. geheel of bijna geheel vrij wil houden van ongedierte, kan dit op een gemakkelijke en goedkoope wijze doen met kalk of kalkstof. Een paar keeren per week, nog beter dage- ijks, werpt men een paar handen vol hiervan tegen de zoldering en de wanden van den stal. Een deel van de kalk zet zich in de reten, gleuven en vernietigt daar alle dierlijk evende rest valt op den bodem, waar het denzelfden dienst doet. De mest met de kalk kan enkele minuten na de bewerking naar een roek van een stal verplaatst worden, tot het tijd is, deze stof geheel te verwijderen. De kalk werkt bovendien nog zeer gunstig voor den mest. Te Namen had een eigenaardig ongeluk plaats met een stoomboot, waarop een gezelschap van 240 personen zat. Daar de regen der laatste dagen de Maas zoo sterk heeft doen wassen, dat de rivier 1 meter hooger stond dan het normale peil, was de stroom zoo kraclitig dat aan de brug van Jambes de boot er niet tegen op kon. Zij werd meegesleept door de draai- kolken, gevormd door de peilers, en onder den derden boog gewrongen. Het metalen tentdak boven het voordek raakte den arduinen boog en werd met groot gekraak neergebogen op de passagiers. Men begrijpt de paniek, welke er onder die liedeu ontstond. De boot, door den schok te- rugspringend, vloog pijlsnel naar den boulevard de la Meuse, waar hij kon worden tegenge- houden. Daar kon men de arme toeristen, die ge- vangen zaten onder het ijzeren dak en de ge- bogen steunsels, verlossen; vijf hunner, waaronder twee vrouwen, waren erg gekwetst. Twee hadden den schouder gebroken, een had een arm verbrijzeld, een het been gekneusd en van de laatste waren verscheiden ribben gebroken. Een //natuurverschijnsel" dat geen natuur- verschijnsel is. Van de Bretonsche kust komen berichten van een onderzeesche vulcanische uit- barsting. De bemanning van een visschers- vaartuig uit Lorient, dat Woensdag in de haven terugkeerde, maakte melding van een verschijn- sel, dat men slechts aan zulk een onderzeesche uitbarsting meent te mogen toeschrijven. Het vaartuig was op een afstand van 44 mijlen ten zuidwesten van Croix en 60 mijlen ten Westen van Belle-Isle aan het visschen, toen de manschappen op een afstand van om streeks vijf mylen een dichten zwarten rook opmerkten. Denkende, dat een schip in brand stond, naderde men de plek om hulp te bren gen, maar zag niets dan rook en vlammeD, die uit de golven opstegen. Zorg voor eigen veiligheid dwong hen terug te gaan. 's Nachts vertoonde het schouwspel zich nog veel schooner en zag men groote vlammen opstijgen. Ongelukken heeft het verschijnsel voor zoover bekend niet veroorzaakt. Visschers, die later dezelfde plaats nader- den, namen hetzelfde verschijnsel waar, maar zij kwamen wat dichter bij en vonden daar- door de verklaring van hetgeen eerst zoo raadselachtig scheen. Het was een wrak van een groot zeeschip, blijkbaar door de beman ning verlaten, dat brandend op de zee rond- dreef. Waarschijnlijk is dit wrak van het Engelsch benzine-schip //Silverlip", dat dezer dagen in de Golf van Biscaye in brand ge raakte, tengevolge van een ontploffing en waarvan zoo als men weet de beman ning, helaas nadat er 5 in de vlammen waren omgekomen, door een ander Engelsch schip werd opgepikt en te Plymouth aan land gezet. Sedert eenige dagen had men de echtge- nooten Authemac, die een hoeve bezitten even buiten Xyeres, niet gezien en ongerust gewor den verschaften de buren zich toegang tot hun woning. Vruchteloos doorzochten zy alle ver- trekken. Reeds wilde men onverrichterzake weer heengaan, toen men op het denkbeeld kwam eenste kijken in een groote wijnkuip, die in een schuur achter de hoeve stond. Daarin vond men 4 lijken de ec'atgenooten Authemac en de arbeiders Negrel en Richard. De justitie is gewaarschuwd, die een onderzoek instelt naai den geheimzinnigen dood dezer 4 menschen. Men sehrijft uit Gent aan het Hand. v. Antw. Sinds eenige dagen spreekt men in een der aangrenzende gemeenten van Gent veel over erge vergiftigingen, die zich in stallen voordoen en bijna altijd den dood na zich slepen. Tot nu zijn er meer dan twintig stalbeesten gestorven en anderen zijn nog ernstig aange- daan. Mogelijk is het, maar dat moet bewezen worden, dat hier bestaat een door microben veroorzaakte smetziekte. De algemeene roep nochtans is dat de vergiftiging te wijten is aan het gebruiken van bierdraf als voedingsmiddel. Een wettelijk onderzoek zal zeker wel daar- over het laatste woord weten te zeggen. In alle geval rijst de vraagKan het ge- bruik van bierdraf slechte gevolgen hebben bij het voederen van beesten Waarschijnlijk ja. Vroegere in Frankryk bewezen feiten laten toe aldus te besluiten. De vergiftiging zou hier aan de onregel- matige vorming van alcohol moeten toege- schreven worden. Indien het zoo ware, bestond er geen ander middel om zulks in de toekomst te vermyden, dan het uitsluitelijk gebruiken van in groote hitte gedroogden draf. De vraag is gesteld. Wellicht is het den bevoegden man gegeven die op te lossen. Een proces over niersteenen is aanhangig voor de rechtbank te Miinchen. Aldaar had een dokter een patient geopereerd en 2 steenen uit zijn nier gebaald, zoo groot als duiveneieren. De dokter zond naderhand zijn rekening, maar deze scheen den patient niet mee te vallen, die nu zijn niersteenen terugeischte. De dokter had ze niet meer en daarop stelde de patient een tegenvordering van gelijk bedrag als de rekening. Natuurlijk was de dokter hiermee niet tevreden en men ging procedeeren. Yoor de rechtbank betwistte de dokter den patient het eigendomsrecht op de steenen. Zij be- hoorden hem toe, zoolang ze in zijn lichaam waren, maar nu, meende de dokter dat zij de vrucht van zijn werk waren en dus hem toebe- hoorden. De patient voerde daartegen aan, dat, wanneer hij het werk van den dokter betaalt, hij ook recht heeft op de //vrucht' van dat werk. Men weet nog niet hoe de rechter in deze zal beslissen. Erkent hij het eigendomsrecht van den patient dan zal nog uitgemaakt moeten worden, welke waarde niersteenen hebben. In het Saargebied tusschen Dudweiler en Sulzbach, is een berg, waardoor een steen- kolenader loopt, die reeds sedert bijna twee eeuwen brandt. In 1770 werd deze berg door Goethe bezocht en een verfraaiingscommissie heeft er een geienksteen aan dat bezoek doen plaatsen met een aanhaling uit de werken van Goethe, waarin hy van dezen berg zegt»Men ruikt er kolendamp, die opstijgt uit de rotsspleten in sommige dier spleten kan men op den bodem gloeiende kolen zien en op menige plaats voelt men onder de voeten dat de berg heet is. Ongeveer dezelfde verschijnselen neemt men ook nu waar. Wel ziet men geen vuur meer in de rotsspleten, maar de lucht, die er uit opstygt, is zoo heet, dat men er de hand niet in houden kan. Yoor eenige maanden werd de gevolmachtig- de Minister van Korea aan het hof te Petersburg Yong Y door zijn attache Chin-Chang-Ciang in een gang van het Hotel de France overvallen en gewond. Yong Y kreeg een revolver- schot in de borst en een messteek in het hoofd. waarbij een punt van het mes in de wond bleef zitten. Ondanks de zware kwetsuur genas Yong Y vrij spoedig. De pleger van den aanslag werd gevangen- genomen en moest zich voor den strafrechter verantwoorden. Voor de reehtbank bleek dat Chin-Chang-Ciang zich had laten leiden door politieke overwegingen. Yong Y was namelijk, voordat hij gezant werd, driemaal met een minis- terieele portefeuille belast en had zich dezen last tot een lust gemaakt door het land uit te buiten en zijn zakken te vullenvooral in de periode van den hongersnood voor vijf jaar, had hij zich ten koste van het hongerend volk op schandelijke wijze verrijkt, verzekerde Chin-Chang Ciang. Verder bleek dat Yong Y volkomen anaipha- beet was en zijn positie had te dauken aan om- kooperij Yong Y was niet ter terechtzitting verschenen maar had een attest gezonden dat hij intus- schen overleden was. Maar ook dit bleek onwaar. Het gerechtshof vond blijkbaar dat hin- Chang-Ciang niets strafwaardigs gedaan luG door zyn aanval op Yong Y en sprak Chin- Chang-Ciang vrjj. Overtroefd. Dat de gennge titel soms een hoogeren rang kan aanduiden, daarvoor werd onlangs bij gelegenheid van het jubile van een beroemd tooneelspeler, over wiens kwalificatie als grootste kunstenaar der stad, van het geheele land of van zyn tyd, men het niet goed eens kan worden, door het volgende voorval het bewijs geleverd. In New-York woonden in een en dezeltcie straat drie suikerbakkers, waarvan de een zich op zijn winkelruit de beste suikerbakker der Vereenigde Staten noemde. De ander, nog verwaander noemde zich den besten suikerbakker der gebeele wereld. De derde echter, de wyste van alien schreef op zijn winkeldeur De beste suikerbakker van deze straat. Slachtoffer van het bijgeloof. Dat het ongeloof nog altijd lang niet nit de wereld is, blijkt wel ten duidelykste uitdedonkeie volks verhalen van Rusland, waarin wordt verteld, dat de afgehouwen arm van een menscb, een dief onzichtbaar kan maken waardoor hy onge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2