Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 11 Mei 1907. 47" Jaargang. No. 4992. TiFlLLEToF"" Het geheim van het Bosch. Gemengde berichten. Predikbeurten. (X,"W"IE3EJIDIEj IBT ■AJD. ter NEUZEN, 10 Mei 1907. Op 8 en 9 Mei j.l. werden te Ter Neuzen en te IJzendijke vergaderingen gehouden van de besturen der gemeenten, betrokken by bet bekende groote plan van tramaanlegin Zeeuwsch- Vlaanderen, waarvoor concessie is aangevraagd door de IJzendijksche Stoomtramwegmaat- schappij, in vereeniging met het Comite voor den nan leg en exploitatie van stoomtratnwegen in Zeeuwscb-Vlaanderen. Algemeen werd met bet plan sympathie betuigd en besloten een adres van adhaesie te zenden aan den Minister van Waterstaat. Onder toekenning van eervol ontslag als sluisknecht aan de Westsluis te Ter Neuzen, is D. Verhelst benoemd tot brugwachter aan het kanaal door Walcheren te Middelburg. Eveuals vorige jaren hadopHemelvaartsdag in het vereenigingsgebouw der ,/Vereenigde Handwerkslieden" de tentoonstelling plaats van teekeningen in den afgeloopen cursus, vanwege de vereeniging tot veredeling van het ambacht gegeven, door de leerlingen vervaardigd. In de twee lokalen van het gebouw vulden de verschillende teekeningen de wanden. Van 2 tot 5 uur was het gebouw voor bezoekers opengesteld. De belangstelling was werkelijk groot. Een druk bezoek had in den namiddag plaats. Onders van leerlingen en een aantal autoriteiten be- zichtigden met aandacht het tentoongestelde. Ook vele vrouwen, voorai moeders van leer lingen kwamen een kijkje nemen. Wie den invloed der moeder in bet huisgezin niet onder- schat, zal dit als een verblrjdend verschijnsel begroeten. De tentoonstelling was dan ook een bezoek waard. Onder het tentoongestelde was werkelijk goed werk. Zoowel de plaat- en blokteekeningen in de laagste 2 leerjaren, als de eigenlijke vakteeke- ningen van de hoogste 2 afdeeiingen gaven blijken van ernstig wiUen. A1 zal de critische blik van kenners meer dan eene onvolkomenheid nog weten aan te wijzen, ongetwijfeld zullen alle bezoekers met een gevoel van waardeering het gebouw verlaten hebben. Tusschen 4 en 5 uur hadden ook verschillende leerlingen zich in het gebouw verzameld, om te vernenien, aan wie de prijzen zoyden ten deel vallen, die dit jaar volgens een besluit in het begin des jaars genomen, zouden worden toe gekend. In tegenwoordigheid van bestuur, commissie van toezicbt, onderwijzers en belangstellenden sprak de Voorzitter der commissie, de heer Eijke, een harteiijk woord van dank voor de belangstelling door zoovelen getoond. Hij hoopte dat de hedenmiddag ontvangen indruk er toe zou leiden, dat nog velen het goede doel der vereeniging zouden steunen. Door de thaus genoten subsidies kan de ver eeniging het onderwijs aan toekomstige am- bachtslieden nog meer tot zijn recht doen komen. Om te komen echter, waar we wezen willen om nog beter aan het doel te beant- woorden riep hij den steun van meerderen in. Deze woorden werden met applaus begroet. Daarna werd overgegaan tot het uitreiken der prijzen, waarbij goed werk en trouw bezoek van den cursus de keuze hadden doen vallen. Met een toepasselijk woord werden deze aan de winners uitgereikt. Voor iedere afdeeling waren 2 prijzen be- schikbaar gesteld. Yrij bewerkt door AMO. 31) //Kind! Wat heb je gedaan vlk ik vertrouwde mij zelve niet Voordat hij 's morgens heeft hij school en 's middags zal Wollin hier zijn... zoo ver- moed ik Ach, was ik maar weg ver weg!" Dora's verwachting werd niet vervuld. Den volgenden morgen was zij in den tuinzij zaaide spinazie en was daarmee zoo ijverig bezig, dat zij niet eerder op hare omgeving acht sloeg, voordat er iemand naast haar stond en zeide »Hier ben ik weer, ik breng goede tijding.' Dora richtte zich op en staarde doodsbleek in het vroolijke gelaat van den candidaat. En toen ging zij stap voor stap achteruit naar huis, terwijl zij met de hand een gebaar maakte als wilde zij hem afweren. Vliebig's gelaat veranderde. //Dora!" Hoe smeekend, hoe hartstochtelijk klonk dat enkele woord Haar hart kromp ineen. Zij had gedacht, dat de strijd in haar binnens.te in den afge loopen slapeloozen nacht was uitgestreden. En nu stond hij voor haar, beminuelijker dan ooit te voren. Zonder strijd vielen al hare besluiten Van de 4e (hoogste) afdeeling bekwam den eersten prijs, een fraai waterpas J. Ivijnberg Pz., den 2e eene fijne trekpen C. J. v. d. Hooft. In de 3e afdeeling viel de U prijs, eveneens eene trekpen, ten deel aan J. Kolijn. de 2e een teekenhaak aan W. Nieuwelink van Hoek. In de 2e klas waren de prijzen twee drie- hoeken en een teekenhaak. De winners waren A. Schirris en G. J. v. d. Bent. In de le klas kreeg J. Cense als le prijs eene doos met tuben en P. v. Vijven een doezel- boekje met verschillende andere teekenbenoo- digdheden. Wij meenen, dat de vereeniging op den goeden weg is en durven haar met gerustheid in den steun van velen aanbevelen. Gisteren (Hemelvaartsdag) speelden de Ter Neuzensche voetbalclub //Hercules" en een lis- singsch elftal alhier een wedstrijd. Reeds dade- lijk zetten de gasten goed op en gesteund door den vrij hevigen wind in hun rug, bestookten zij het doe! hunner tegenstanders, met het ge- volg dat de rust inging met 4 doelpunten te hunnen voordeele. Na de rust kreeg //Hercules" de wind in haar voordeel, doch wist daarvan geen partij te trekken, terwijl ook de Vlissingers hun goals niet meer konden vermeerderen. Toen de scheidsrechter tijd floot, had het Vlissingsche elftal dus een welverdiende overwinning met 40 behaald. Iloewel de Ter Neuzensche vereeniging ook ditmaal verloor, kon men toch vooruitgang in haar spel bemerken. Toen de wedstrijd afgeloopen was besloten de elftallen gezamenlijk onderling nog een half uur door te spelen, waaruit zeker voldoende bleek de zeer goede verstandhouding der spelers, gedurende den wedstrijd, welke een zeer aange- naam verloop had. Het was evenwel duidelijk te bemerken, dat de wind aan het spel veel af- breuk deed. Maandagavond te elf uur is te Westkapelle bij het nog af te maken nieuwe plankierhoofd met succes gezonken een zinkstuk, lang 45 M., breed 20 M. en dik 0,43 M. Dinsdag werd door den hevigen wind de tjalk van schipper Pikkaart uit Ter Neuzen op de steenglooiing van den Westkappelschen dijk geslagen. Zij was geladen met hout voor West- kappei en wordt nu gelost. Door het hevig slingeren geraakte zij lek. De hulp van een sleepboot zou waarschijnlijk noodig zijn om het vaartuig vlot te doen komen. Des avonds van dien dag kreeg een drjk- werker bij het lossen van palen uit genoemde tjalk een takelblok langs het hoofd, waardoor een gapende wonde ontstond. De gemeente-geneesheer verleende dadelijk geneeskundige hulp. Zaamslag, 9 Mei. Dit jaar zijn aan de beurt van aftreden als leden van den gemeente- raad de heeren P. J. Wortman, C. Wilhelmus, J. van de Ree en J. de Putter. De twee eerst- genoemden hebben te kennen gegeven, zich niet meer opnieuw herkiesbaar te stellen. Heden werd door een 60tal Gentenaars, waaronder was Ds. Nieuweuhuis, een bezoek gebracht aan onze gemeente. Met de trein tot Koegorspolder gekomen werden zij van daar gedeeltelijk in rijtuigen afgehaald. terwijl het grootste gedeelte den weg te voet aflegde. Om ongeveer 9 ure voorm. arriveerde de hoofdstoet op net dorpsplein, terwijl alien zich begaven naar de consistorie bij de Ned. Herv. kerk, alwaar zij op koffie en broodjes onthaald werden. Daarna werd door hun de Godsdieustoefening in die kerk bijgewoond. Gedurende den dag als puinhoopen in elkaar bij de smartende en toch heerlijke zekerheid //Hij heeft mij lief." z/Dora," sprak hij en trachtte hare hand vast te houden, /,waarom ben je zoo veranderd Eenige dagen geleden weet je nog daar- ginds aan den rand van het bosch #Stil, ik mag niet naar u luisteren, mijn- heer Ik ge weet mijn vader //O, dat beteekent niets Dat kun je toch niet helpen Heb ik niet gezegd, dat ik goede tijding breng? En je vraagt mij niet eens. wat voor tijding dat is. En toch is het de schoonste die je ooit kunt ontvangen, want je hebt je vader liefgehad. En zou nu alle tegen - stand niet overwonnen worden De dief is gevonden, Dora, en ook een deel van het geld, dat hij gestolen heeft. Het zal niet lang meer dureu, of ze zullen je alien om vergiffenis vragen voor hetgeen ze je hebben aangedaan ze zullen //Dora had slechts dit eene verstaan //De dief is gevonden." Op de plaats waar zij stond, was zij neergeknield en vouwde de handen. „0 God, ik dank U Yliebig naderde haar en zeide zacht z/En welke boodschap heb je nu voor mij Dora Wil je nu eindelijk je hart laten spreken? Wil je mij bekennen Dora leed onder die zachte, liefde ademende woorden, als waren het geeselslagen. Lang- zaam had zy zich opgericht, en daar stond ze werden zij alien bij verschillende ingezetenen kosteloos gevoed, en werd het dorp bezichtigd. Hoogst voldaan keerden zij des avonds huiswaarts. In de namiddag-Godsdienstoefening dankte Ds. Nieuweuhuis voor het gastvrije onthaal. Axel, 10 Mei. Yoor de tweede maal in dit jaar werd alhier markt gehouden van Zeeuwsch- Belgische paarden. Deze maal was de aanvoer niet zoo groot als de vorige. Ook werden weder zoowel door inlandsche als vreemde kooplui flinke prijzen besteed zelfs tot 1800 frcs. Boschkapelle. Een trouwe hond is zeker die van een onzer voerlieden. Deze reed na,ar Walsoorden en verloor op Kloosterzande zijn paardendeken. Fox ging er op zitten en bewaakte den schat, tot zijn meester enkele uren later terugkwam. De baas verhaalt met genoegen, dat hij eenigen tijd geleden zijn fiets zette bij de deur van een cafe. De herbergier, die foevallig buiten was, had groote moeite om binnen te komen, want de hond meende, dat hij, den deurknop willende vatten, naar de fiets greep, wat de hond krachtdadig wilde beletten. Zoo'n beest is voor een liefhebber heel wat waard. Boschkapelle. De verwachting, dat het rood- vonk geheel geweken was, heeft zich niet bewaar- heideen tienjarig meisje is er deze week door aangetast, terwijl nog sprake is van eenige ver- dacht ziektgevallen. Tevens is deze week een ouder meisje levens- gevaarlijk door diphtheritus aangegrepen. Onze gemeente kan dit jaar wel meepraten over kinder- ziekten. St. Jansteen. Dinsdagavond brandden schuur en wagenhuis van J. van Hoije ouder deze ge meente (Hellestraat) tot den grond af. De ge- bouwen zijn tegen brandschade verzekerd, als- mede eene partij vlas daarin geborgen en in rook opgegaan. Onverzekerd zijn verschillende andere verbrandde zaken, o. a. drie zwingel- molens, een beukmolen en een bollenbreker. Koewaeht. Donderdag gaf de wielryders- vereeniging //Excelsior" een groot wielrijders- feest ter gelegenheid van haar lOjarig bestaau. Er waren zeer vele vreemdelingen die of aan den wedstrijd deelnamen of met belangstelling den karnp volgden. Het aantal deelnemers aan de verschillende wt.Istrijden bedroeg 280. 0. m. waren tegen- woordig de club Vrij en Blij' van bt. Pauwels met 22 leden, „De Zwaluw" van Boschkapelle met 19 leden, vDe Werklieden" van Moerbeke met 19 leden, VVielerclub" Ter Neuzen met 16 leden, »De Vrede" van Zwijndrecht met 15 leden, //Hand aan Hand" van Moerzeke met 12 leden, Vritodenkring" van Kloosterzande met 12 leden, ,/Albatios" van Stoppeldijk met 10 leden en ,/Nooit Genoeg" van Hoek met 8 leden. De le premie voor de grootste vereeniging werd behaald door de veloclub //Vrij en Blij" te St. Pauwels en de 2e premie door //De Zwaluw" te Boschkapelle. De premie voor de verstkomende club viel ten deel aan die van Moerzeke. Bij de spelen werden de pryzen behaald door de volgende personen Ringrijden le prijs J. Kerckhaert te Stoppel dijk 2e pr. A. van Hooijland te Meerdonk 3e pr. A. de Cooker te Westdorpe 4e pr. J. Bruinings te Sas van Gent. Poppengooien le prijs J. Willemse te Ter Neuzen 2e pr. E. Pieters te Ter Neuzen 3e pr. H. v. d. Vijver alhier; 4e pr. J. de Blieck alhier. Yogelpik le prijs W. Colsen te Ter Hole; 2e pr. A. Baert alhier; 3e pr. P. Herman te Boschkapelle 4e pr. C. Borgt alhier. Het rijwiel werd gewonnen door Th. Aelbrechts te Kruisstraat (Moerbeke). De fanfaremaatschappij „De Eendracht" alhier luisterde het feest op door het geven van eenige muziekstukken. Alies liep in de beste orde af. Deze week werd door de rechtbank te Dendermonde de zaak behandeld vai) smokkelarij van een lOtal koeien in de nabijheid dezer gemeente waarbi] een vaars in handen der ambtenaren viel. Een lOtal personen van de grens zaten op het bankje der beschuldigden. In den loop van het getuigenverhoor heeft de ambtenaar van het Openbaar Ministerie een aanklacht ingesteld tegen de 2 getuigen Ch. b. oud 78 jaar en de lSjarige jonge dochter M. B. verdacht van bet geven van valsche verklaringen. De zaak van het veesmokkelen werd geschorst en tegen de twee getuigen werd rechtsingang verleend. Zondag 12 Mei 1907. voor hem, met een onuitsprekelijk treurige uit- drukking op het lieve gelaat. En toch deed zij moeite om hare wilskracht terug te krijgen. Met een klanklooze stem zeide zij ,/Ik weet geen woord te vinden om u te bedanken, vriend. Hoe zullen wij u ooit onze schuld kunnen betalen //Vriend Schuld vroeg Vliebig op smar telijken toon. //En wat zie je mij vreernd aan Heb ik dan vroeger in je oogen niet een on uitsprekelijk geluk gelezen Dora, is dit alles wat je mij te zeggen hebt Alles wat je hartmij geven kan Zij sloeg den blik neer en fluisterde ,zAlles!" Zij dacht, dat zij in dat woord stikken moest, en toch sprak zij het uit. En daarmede verpletterde zij het hart van den man, dien zy innig liefhad, die zoo manlijk streed tegen zijn smart en zijn toprn, die alle hoop, alle verlangen ffDan heb ik hier verder niets te doen," zei de candidaat op doffen toon en keerde zich van kaar ,z Johannesklonk het. Hij bleef staan. vGa zoo niet van my heen als je nadenkt, nioet je inzien, dat ik niet anders kan. Met' een jubelkreet sprong hij toe en sloot haar in zijn armen. „Ik wist het, ik wist het, Je oogen liegen niet. Je hebt me liefOntken het eens, als je durft. En zou ik dan tevreden zijn met Men schrijft uit Bussum aan De Tijd Wie nooit een nachtegaal vernomen heeft, slaaude zijn heerlijken maatslag in het nachte- lijk uur, verzuime niet thans van de gelegenheid gebruik te maken. Ach ter in 't Spieghel te Bussum in de omgeving van de Boschlaan liggen nog vele boschjes van eikenkreupelhout, door berken en abeelen afgewisseld. Daar is het tornooiveld van de nachtegalen. Gisteren- avond tegen 6 uur begonnen de zangers daar waren er, die nog met op dreef waren, doch de zuivere slag, het reine, klare geluid was op zichzelf reeds een genieting voor 't oor. Dan, tegen 10, 11 uur kwamen de oude, be- proefde zangers. Als werd er tegen kristallijne vazen al sneller en sneller geslagen, zoo wier- pen de zangers bij Gods genade hun melodieen in de ruimte vier, vijf misschien meer dan een dozijn in de verschillende boschjes, kampten om den eereprijs. Zij letten niet op de menschen, die eerbiedig luisterden, zij vuur- den elkaar aan, elk zingend zijn eigen lied van verwachting en liefde. 't Wilt vogelkijn dat zingt, daar't onbekmpt is ,/Al d' ope lucht is mijn Menschen bewaar uw boschjes, geen tuinaan- leg hoe schoon verlangen de nachtegalen Na- tuur, roepen zij uit, onaangerepte natuur vriendschap alleen Zeg het maar, dat je mij lief hebt." „Laat mij loshet kan met zyn, het mag niet maak het mij niet moeielijker," smeekte zij met een teederen blik. GisteravoncD heb ik een ander mijn woord gegeven." n Ah Hij liet haar los en tuimelde achtermt. ,/Datdat had ik niet verwacht. Sta mij toe, dat ik u mijne geluk wen schen aanbiedt, en tevens myn bewondering uitdruk voor het mooie komediespel. Jammer, dat de brave Frieders- heimers u niet gehoord hebben Hoe kwamen zij zonder reden toch aan dat praatje, dat u en mij Daar kon zij niet langer zwijgen. z/Dus ge weetge En toch zijt ge hier ,/Omdat ik veel, veel beter over u denk, dan zij. Dora, ik bemin je zoo als men slechts eenmaal in zijn leven beminnen kan. Dacht je dan, dat de booze lastertaal, dooi Miele uitgestrooid en door anderen ijverig verder ver- spreid, op mij zelfs maar een oogenblik invloed kon hebben Is de ware liefde niet tegen zulk een stootje bestand Ha, met een ander verloofd Het is nog pas vier dagen geleden toen ik heenging en toch toch z/Het is beter zoo, geloof mij Later zult ge mij er dankbaar voor zijn (Wordt vervolgd.) Hervormde IierU. Ter Neuzen 9 n. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u. en 2 a., geen (Penst. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9J u. en 2 n., Ds. Raams. Sas van Gent. 9 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. Den Boer. Gereforineerde Herken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 u. en 2 u,, Da. E. fl. Broekstra. H, 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Ramp. Zaamslag A. 9 u. en 2 u.. Ds. F. W. Grosheide. II. 9 u. en 2 u Ds. H. Mulder. Hoek. 9 u. en 2 u., Da. P. H. de Jonge. Gereformeerde Gemeente (V loos wij kstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., Ds. J. R. van Oordt. Ond-CSereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u„ 2 u. en 5£ u., Ds. M. Ruben. nLokaal Ebenliaii«er'» (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u.. Dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5