A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4991. Donderdag 9 Mei 1907. Binnenland. Het geheim van het Bosch. 476 Jaar^ang. ABONNEMENT: Per drie tnaanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor ISlederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/2 en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirectenren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Y W E E O E ft A E IFfe. Vergadering van Dinsdag. Het Tiend-afschaffingsdebat wordt voortgezet en wel over de door de Regeering aangebrachte wijziging, strekkende om te bepalen dat belang- hebbenden tegen besluiten van de schattings- comxnissie en van de commissie van beroep kunnen opkomen bij den burgerlijken rechter. De heer Patijn diende nog een amendement in om het on twerp in den oorspronkelijken vorm te handhaven en deze voorziening bij den burgerlijken rechter niet toe te laten. Daarentegen achtte de heer Tydeman het door de Regeering voorgestelde een verbetering van het ontwerp, terwijl ook de heer Van Idsinga en de Minister het amendement bestreden. Na verder langdurig debat werd bovenbedoeld amendement Patijn verworpen met 34 tegen 25 stem men. Deze Regeeringswijziging werd goedgekeurd. Voorts werd nog bepaald, dat de vrijkomende pachter als verhooging van de pachtsom zal hebben te betalen 7/10 van de zuivere tiend- opbrengst en niet, gelijk het Regeeringsontwerp aanvankelijk wilde, 3/5 van het bedrag der onzuivere opbrengst. In discussie kwam nog een amendement van de commissie van rapporteurs, strekkende om, teneinde den afkoOp van tienden te bevorderen, te bepalen, dat, zoo de tieudpliehtigen zulks verlangen, de Staat het geld voor den afkoop zal betalen tegen vergoeding van een tiendrente van 5.44, in plaats van de gewone tiendrente van 5.55. De heer Van Citters stelde hierop een sub- amendement voor, bedoelende om den pachter van tiendpiichtigen grond, waarvan de tiend- plichi is afgekocht, gedurende den nog loopen- den pachttijd aan den verpachter niet 5 pet., doch slechts S1^ pet. van het bedrag van den afkoopprijs te doen betalen als verhooging van de pachtsom. De heer Van Wijnbergen drong bij de Re geering aan op het doen uitgeven van een po- pulaire uiteenzetting van de wijze waarop men tot vrijwilligen afkoop van tienden kan komen. Nadat de commissie van rapporteurs het sub- amendement van den heer Van Idsinga overge- nomen had, verklaarde de Regeering dit gaarne te willen doen en nam ook het amendement van deze commissie over. Vrij bewerkt door AMO. ,/Dan compromitteer ik u ook, mevrouw Ik zal daarom heengaan ik God, mijn God, wat moet ik doen Toon mij een uit- weg Ik bezoedel hen, die met mij in aanra- king komen waar ik kom zaai ik ongeluk. De candidaatook hij moet er onder lijden hij, och mevrouw ik bezweer u wat moet ik doen Ik zou het niet kunnen verdragen als hij om mijnentwille ach, wat is er aan mij gelegen en aan de hoop, die ik voed Ik ben geboren om te lijden en te ontberen wist ik maar een uitwegja, een uitweg Als waanzinnig keek zij in het rond, als iemand die zich ergens moet verschuilen, en sloeg toen de handen voor 't gelaat, terwijl zij op een stoel nederzonk. Zoodra zij hare aandoening een weinig be- dwongen had, keerde ook haar wilskracht terug en verdween de moedeloosheid, die zich van haar had meester gemaakt. Zij stond op en zeide ,t Dat gerucht is leugenachtig, mevrouw Ik sta tot Vliebig even weinig in nadere betrek- king als Hulda, ofschoon zij dikwijls genoeg met hem in het bosch was. J a, ik wil het u wel bekennen, maar slechts aan u alleen, dat hij mij niet onverschillig is gebleven, en dat ik by onze laatste ontmoetiugzijn woorden lieten geen andere uitlegging toe Alle overige artikelen werden daarop goed gekeurd. De eindstemming zal op een nader te bepalen dag plaats hebben. Hierna kwam aan de orde de aanvullingsbe- grooting van Buitenlandsche Zaken voor 1907 bevattende een krediet van f 100,000 voor de ontvangst van de tweede Vredesconferentie. De Minister van Buitenlandsche Zaken, het ontwerp verdedigende, wees er op dat, waar deze eonferentie eeen goed omlijnd progam heeft, het te verwachten is dat de beraadslagingen een vruchtdragend resultaat zullen hebben. Omtrent de instructies, aan de Nederlandsche afgevaar- digden verstrekt, kon de Minister geen mede- deeliugen doen. Het verheugde hem, uit het afdeelingsverslag te hebben kunnen constateeren, dat een groot deel der Tweede-Kamerleden de gunstige meening, welke de Regeering om trent den uitslag der eonferentie koestert, deelt. Het denkbeeld van een blijvend kunstwerk als herinnering aan deze eonferentie, zal de Regee ring overwegen. De heer Schaper bestreed het krediet. Het hoofddoelde ontwapening, waarvoor de eon ferentie aanvankelijk was bijeengeroepen, is op niets uitgeloopen. En wat erger is men heeft het uit de uitlatingen van den Duitsehen Rijkskanselier kunnen bemerken deze con ference zou nog misschien aanleiding tot een oorlog kunnen geven. Sprekende over den Tsaar, die het initiatief nam tot deze eonferentie, verweet spreker de Russische Regeering, dat zij op beestachtige wijze de onderdanen be- handelt. De Voorzitter zei, deze uitdrukking niet te kunnen toelaten. De heer Schaper wil dan spreken van de Russische bureaukratie, die de Russische on derdanen op beestachtige wijze behandelt. Met een fiasco der eonferentie in het vooruit- zicht, willen de sociaal-democratisehe Kamer- leden niet meedoen zij zullen dan ook tegen het ontwerp stemmen. De heer Thomson vroeg o. m. den Minister, of het niet mogelijk is op de eonferentie de vraag te doen voorleggen om te komen tot het demokratisch denkbeeld verkorten oefeningstijd, in afwachting tot het peil der besehaving zoo- danig rijst, dat de legers geheel kunnen worden afgeschaft. Na verschillende door interrupties onderbro- ken replieken verklaarde de Minister te zullen Maar ge weet hetde liefde is wonder- lijkDe liefde doet verlangen ontstaan om te bezitten, maar ook is de liefde alleen in staat om afscand te doen als er gevaar dreigt voor den persoon die men bemint. Ik zou dit nooit aan hem zelf bekend hebben, want op mij drukt de vloek van een misdaad en nu komt er nog bij, dat hij door mij zou worden gehinderd in zijn loopbaan, dat mag niet zijn, dat kan mijn hart niet dulden z/Wat wilt ge dan doen, kind? Doe niets in overhaasting," viel de predikantsvrouw haar in de rede. Het goede mensch was ontsteld door de uitdrukking van onbuigzame vastbe- radenheid, die zij op Dora's inarm erwit gelaat bemerkte. z/Ik weet het nog nietik moet eerst met mij zelven Hoe langer Dora sprak hoe onzekerder haar stem klonkdoch plotseling stond haar een gedaante voor oogen die haar scheen toe te roepen //Kom tot mij, dan heb je rust." Dat was Lutz Wollin. Dat beeld joeg haar een rilling door de leden haar gemoed verzette zich tegen den dwang die men haar wilde aandoen, maar wat hielp het Hij was in gevaar, voor hem moest zij zich opofferen en omdat .het om hem was zou het een zoet offer zijn. Haastig. alsof zij zich zelve niet vertrouwde, sprong zij op en nam haar hoed en handshoenen. »Ik ga heen mevrouw ik moet alleen zijn z/Ik zal Greta laten roepen, dan kan zij een eind weegs met u meegaan z/Neen, neen, dat nietniemand mee. "tiverwegen of hij op het denkeeld van den heer Thomson de aandacht van onze gedelegeerden ter Vredesconferentie kan vestigen. Het krediet wordt daarna toegestaan met 64 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de sociaal-democraten en de teeren Thomson en Nolting. Zonder stemming wordt hierna goedgekeurd het wetsontwerp tot wijziging van de Hinder- wet, strekkende om de bepalingen dier wet toepasselijk te maken op het electrisch bedrijf. Bij de behandeling van de wetsontwerpen betreffendende de spoorwegen GoudaSchoon- hoven, 's GravenhageVoorburgLeiden en GoudaOudewater, oppert de heer Treub er bezwaren tegen, dat de Staat een oude maat- schappij, die in niet al te beste financieele omstandigheden schijnt te verkeeren, financieel gaat steunen. Verder wraakte spreker de berekeningen in deze van de Regeering, en wijst h ij op de concurrentie van de te verwachten elektrische tramexploitatie den Haag—Voorburg. TER NEUZEN, 8 Mei 1907. Zooals door ons was aangekondigd bracht Z.Exc. de Commissaris der Koningin in Zeeland op jl. Maandag een bezoek aan de gemeenten Stoppeldijk, Boschkapelle, St. -Jansteen en Hulst, alwaar hij overnachtte, terwijl gisteren een be zoek werd gebracht aan de gemeenten Koewaclit, Axel, Zaamslag en Ter Neuzen. Omstreeks het bepaalde uur arriveerde Z.Exc. alhier voor het stadhuis doch reed door naar het //Hotel des Pays-Bas", om een lunch te gebruiken. Ook de burgemeester met den se- cretaris begaven zich naar genoemd hotel. Z.Exc. was vergezeld van den hoofd-commies ter Prov. griffie, den heer Hartman. Te ongeveer half drie ure werd Z.Exc. door het gemeentebestuur op het raadhuis ontvangen, waar toen met het oog op de audientie reeds verschillende autoriteiteu aanwezig waren, die later nog door meerderen werden gevolgd. Tot het voordragen van eenig belang meldde zich geen enkele particulier aan. Na afloop der audientie werd door den Commis saris, begeleid door den burgemeester een bezoek gebracht aan de openbare school B en aan de Chr. school in de Jozinastraat, waarua nog een bezoek werd gebracht aan de electrische centrale en aan de Gereformeerde en de Hervormde kerk. De R.-K. kerk kon niet worden bezocht, Ikik zou het niet kunnen verdragen. z/Het doet mij van harte leed, dat ik het juist geweest ben, die z/God zjj dank, dat gij het waart, mevrouw, van anderen zou ik het niet verdragen hebben er is niemand, die medegevoel be- »itzonder erbarmen verdrukken en verdoe- men alien de ziel van hur. medemensch. Vaar- wel, mevrouw, mijne groeten aan Greta; zij moet mij niet geheel vergeten ik kom hier niet meer terug." Voordat de predikantsvrouw hierop kon ant- woorden, was Dora weggesneld. In veel minder tijd dan gewoonlijk had zij Tannenrode bereikt. Buiten adem bleef zij voor het post- en telegraafkantoor staan. Een laatste aarzeling toen trad zij binnen en schreef het volgende telegram aan Lutz Wollin z/Kom hier, ik zal uwe wenschen vervullen." In zichtbare haast gaf zij het papier over, be- taalde het gevorderde bedrag en daarop verliet zij langzaam het postgebouw. Onderweg zocht zij hare gedachten in geregelden gang te brengen dit was haar echter onmogelijk, slechts een gedachte stond haar duidelijk voor den geest z/Ik ben de oorzaak, als hij lijden moetik ben de steen, waaraan hij zich gestooten heeft. Zou hij ook die geruchten reeds gehoord hebben Het schaamrood vloog haar naar de wangen. Was de menschen dan niets meer heilig Moesten zij dan elk gevoel voorstellen als te komen uit onreine bron Had de nijd alle gemoederen zoodanig in zijn macht, dat zij tot zulke lage wraak werden aangezet. //Dora wat zie je er uitriep haar moeder wegens daaraan plaats hebbende herstellings- werken, terwijl voor een voorgenomen bezoek der kanaalwerken geen tijd meer beschikbaar bleef. De heer Dijckmeester vertoefde ook nog even ten huize van den burgemeester en vertrok daarna met de Prov. stoomboot van ongeveer 5 ure terug naar Middelburg. De heer Doorenbos, gemeente-bou wmeester alhier, staat nommer 3 op de voordracht voor gemeente-architeet te Enkhuizen. Er waren 152 sollicitanten. De Noorsche stoomboot //Farmand" is met hare reizen op het kanaal alhier niet ge- lukkig. Werd door haar de vorige maal toen zij van Gent afkwam aanzienlijke schade toe- gebracht aan de spoorbrug te Sluiskil, die juist denzelfden morgen in gebruik was genomen, toen zij gisteren de Westsluis gepasseerd was, om naar Gent op te varen, voer zij tegen de in het kanaal in reparatie liggende Noorsche stoomboot //Aladdin", aan de boeg van welk stoomschip eene schade werd toegebracht die geraamd werd op acht a negenhonderd frank. Volgens een telegram uit Grimsby is het vandaar naar Ter Neuzen bestemde Belgisch stoomschip Ben Macdui in aanvaring geweest. Het heeft echter de reis voortgezet en van schade is niets bekend. Heden werd alhier in het logemeut//s Lands Welvaren", door den notaris Van der Moer, ten verzoeke van den hypothecairen schuld- eischer geveild.: een huis met toebehooren en erf, aan de Tholensstraat te Ter Neuzen, groot 64 centiaren, bewoond geweest door den eigenaar Jan van de Wege. Hiervan werd kooper de heer P. A. van de Velde te Middelburg voor 860. Vervolgens werd door genoemden notaris ter zelfder plaatse, ten verzoeke van den heer Marinus de Feijter Janszoon, winkelier te Ter Neuzen, geveild een nieuw gebouwd woonhuis, waarin winkel, met erf enz., aan de Noordstraat te Ter Neuzen, groot 1 are 2 centiaren, be woond door den verkooper. Geboden werd tot 5900, waarop de veiling gestaakt werd. Men schrijft ons Maandag 1.1. kwam onder de gemeente Hoek een ongeval voor dat goed is afgeloopen, doch een treurige ontknooping dreigde te hebben. en sloeg beide armen om haar kind. //Wat heeft men je nu weer aangedaan Het meisje barstte in tranen uit en haar geheele lichaam schokte door het hevige snikken. Liefkozend streelde hare moeder haar langs de wangen, en viel haar niet in de rede, toen Dora al haar kommer en lijden voor haar uit- stortte. Zij was een eenvoudige vrouw, uit het volk voortgesproten, misschien was het daaraan te wijten, dat zij het rechte begrip niet had vau de boosheid der wereld. Zeker was het, dat zij zich gemakkelijker daar over heen kon zetten dan haar dochter. z/Laat ze praten, lieve Dora! Als je hart slechts rein iser zijn menschen, die niet ge- lukkig zijn, als ze zich niet met andermans zaken kunnen bemoeien. Wij zullen ons boeltje pakken en hier vandaan gaan. Had je Wollin het jawoord maar gegeven. Dora Zoo'n flink jongmensch, en hij had-je zoo lief." Dora sloot de oogen. Naast het knappe lachende gelaat van Lutz kwam een ander met ernstige trekken haar voor den geest. Een paar donkere oogen keken haar verwijtend aan en een stem sprak //Zoo weinig is de liefde van een meisje waard zoo weinig kent zij de ware getrouwheid." Zij snikte luid en drukte de handen op het hart. z/Moeder ach, moeder ik heb Lutz komt een telegram Haar tanden klapperden, haar lichaam beefde. Hare moeder versehrikte. (Wordt vervolgd.) nit blad verschijot tlaanda^-, Woensdag- en Vrijdngavond, uitgexoDdecd op Feestdagen, bij de l^irma 1". J. VAI OK SAHIIK te Ter leuien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1