g e in e e n s- en Advertentieblad No. 4990. Binsdag 7 Mei 1907. Binnenland. Gemengde berichten. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: \oor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika l,327s en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert. zicb bij alle Boekhande- laars, Postdireetenren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. De leden der Eerste Katner ziju bijeenge- roepen tegen a. s. Vrijdag 10 dezer. des namid- dags 2 ure. Naar men verneemt maakt. het bij den Minister van Oorlog een punt van ernstige over- weging uit om de kwestie van het blijvend ge- deelte op te lossen door de 8 maanders in 2 gedeelten op te roepen. TER NEUZEN, 6 Mei 1907. Bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen is ingetrokken de verplaatsing van den commies 2C klasse A. Beun van Per Neuzen naar St. Maartensdijk. Heden voormiddag wilde de bargeschipper A. de Meijer zijn voor een kar gespannen paard, aan de Axelsche brug staande, laten driuken en deed daarvoor het dier het hoofdstel af. Door een of andere omstandigheid schrok het paard en sloeg op hoi. Door het ontbreken van het gebit was er geen houden aan. Het dier holde de Heerengracht over en reed daar- bij rakelings langs een broodkar, verder langs de Blokken, tot de kar eindelijk stuitte tegen de stoep van den heer H. Sonnevijlle. Door den schok viel de kar om, waardoor ook het paard met de pooten in de lucht rolde. In dien hulpeloozen toestand was het dier nu spoedig bemeesterd en wTerd het weer ingespan- nen. De huismeubelen die op den wagen waren geladen, vertoonden begrijpelijker wijs de ge- volgen van dien holder-de-bolder-rit doch overigens liep alles gelukkig zonder ongeluk- ken af. Zaterdag is door den inspecteur van po- litie met de alhier Vrijdagavond, zooals wij onder laatste berichten meldden, gearresteerde vrouw van den reizenden circus op verschillende plaatsen in de omgeving, waar zij ook vertoefd hadden, een onderzoek ingesteld, om na te gaan of aldaar ook oplichterij was gepleegd. Ofschoon bleek dat de vrouwen zich ook aldaar met de bekende geldwisselarij hadden bezig gehouden en op sommige plaatsen zelfs zeer brutaal waven opgetreden, kwam geen feit aan het licht, dat elders geld vermist was. De vrouw is daarop in vrijheid gesteld. De woonwagens met bevolking enz. zijn nog Vrijdagavond uit onze gemeente vertrokken. Men zij bij voorkomende gelegenheid in elk geval voor dat volkje op z'n hoede. Zondagnamiddag jl. had een zekere Jac. I de B. van Ter Neuzen het ongeluk met zijn rijwiel de heer B. uit Ter Neuzen op den kanaaldijk alhier tegen het lijf te rijden met dat gevolg, dat de fietser op eene allesbehalve zachte manier keunis maakte met den weg. Erg geschonden aan gelaat en handen en met eene detecte fiets kon de wielrijder zijn terug- reis te voet maken. Zaterdag werd ten huize van F. Dieleman op de Knol, door den notaris De Ridder in het openbaar verkochteen nieuw gebouwd woon- huis en erf, te Hoek, Goesschenpolder, groot 185 centiaren, bewooud door Johs. de Feijter. Hiervan werd kooper de heer Johs. de Feijter te Hoek voor f 525. Als kantoren waar de Nederlandsche pas- munt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de nik- kelen en bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens, zijn aaimewezen de Nederlandsche Bank te Amster- dam, de kantoren der betaalmeesters en de volgende kantoren der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen in Zeeland te Axel, Goes, Hansweert, Heinskenszand, Hontenisse, Hulst, Sas van Gent Ylissingen (directe be lastingen en accijnzen), Vlissingen (invoerrech ten en accijnzen), IJzendijke. Yerder ook in het kantoor der registratie en domeinen te Oostburg. In de provincie Zeeland kwamen in de week van 24 tot en met SO April 12 gevallen van besmettelijbe ziekten voor, nl. te Vlissingen 2 van typhus en febris typhoidea, Oudelande 1, Schoondijke 1, Yerseke 1 en Zuidzande 1 van roodvonk, en Clinge 1, Goes 1, Ter Neuzen 1, Schoondijke 2 en Zierikzee 1 geval van diphtheritis. Zaamslag, 6 Mei. Toen dezer dagen een visscher zich op weg begaf om zijn fuiken te gaan lichten, voud hij noch visch noch fuiken. 6 van die vischtuigen waren hem ontstolen. Daders zijn tot dusver onbekend. Lamswaarde. Begunstigd door prachtig weder de voorgaande dagen beloofden weinig goeds had heden, 5 Mei, het fietscoucours plaats, uitgeschreven door onze fietsclub //Wilhelmina." Er was veel belangstellend publiek op de been, zoodat de cafe's goede zaken maakten. Het aantal deelnemers aan de verschillende wedstrijden bedroeg 87 de premie voor de grootste vereeniging werd behaald door de club van Graauw, die voor de verstkomende club door de club van Boschkapelle. Voor elke afdeeling waren 4 prijzen uitgeloofd n.l van 4, 3, 2 en 1Ze werden behaald, na iiiteressanten kamp, als volgt Ringrijdenle prijs Jac. Herman, Bosch kapelle 2e pr. Jos. Kerckhaert, Stoppeldijk Be pr. A. Goossen, Kloosterzande 4e pr. Alph. Scheers, Lamswaarde. Vogelpikle prijs J. Kint, Boschkapelle; 2e pr. Jos. (lammaert, LamswaardeBe pr. Id. Heyens, Boschkapelle; 4e pr. Alph. v. Jole, Kloosterzande. Lepel- en Eierrijdenle prijs J. Bal, Lamswaarde 2e pr. P. Lievens, Lamswaarde 3e pr. J. Neeteson, Kloosterzande 4e pr. Alph. Roel, Kuitaart. Poppengooien le prijs P. Everaert, Bosch kapelle 2e pr. C. Goossen, Lamswaarde 3e pr. P. de Waal, Kuitaart; 4e pr. Th. Verhoeven, Kuitaart. Het bestuur van //Wilhelmina" mag met vol- doening op dit concours terugzien, dat de aan- dacht trok door zijne goede regeiing. Oostburg. In de gisteren gehouden verga- dering van de liberale kiesvereeniging werd besloten het woord //liberale" in den naam, te vervangen door //vrijzinnige." Met 56 tegen 7 stemmen werd besloten het lidmaatschap van de liberale Unie op te zeggen. Tot candidaten voor de Prov. Staten werden gesteld de aftredende leden, de heeren H. G. Hammacher, J. Erasmus en G. A. Vorsterman van Oyen. Biervliet. In de eerste Mei week hebben wij twee Meikoopdagen gehad. Donderdag voor de erven De Bats, Zaterdag voor de erven Doens. Telkens was er weinig publiek aanwezig, waartoe het booze weer aanleiding gaf. Voor vee en inspan werd telkens ongeveer tienduizend gulden gemaaktbij de Bats voor de paarden 5300 gld. bij Doens 4600 gld. of bij den laatste ruim 100 gld. per stuk meer, wijl daar 5 paarden minder waren. Telkens werd gedanst in de meeste herber- gen, doch het weinige bezoek van elders en de geringe verdiensten voor den werkman in de laatste dagen gaven aanleiding tot een kouwe- lijke drukte. Er waren te veel dansgelegenheden. Borssele, 4 Mei. De gemeenteraad be- noemde heden tot ouderwijzeres mej. E. Drogtrop te Kruiningen met 4 stemmen. Mej. C. M. Goemans te 's Heer Abtskerke verkreeg 2 stem- men. Het toezicht op de verbouwing der school werd opgedragen aan den heer A. J. A. Hoogvliet te Baarland. Ylissiugen. De op de Kaloot gestrande Russische driemastschoener Mikus" is gebroken. Men is begonnen de lading in lichters over te laden. De berging is opgedragen aan de gebr. Van den Heuvel te Breskens. Het Bjarig dochtertje van den spekslager A. C., te Sprang, viel Donderdag in een ketel kokend vet. Overladen met vreeselijke brand- wonden werd het kind er uitgehaaldkort daarna overleed het. Aangezien op bet eilaud Schouwen op menigen akker de wiutertarwe zoozeer van de strenge vorst had geleden, dat het gewas weinig of1 niets beloofde, is dit uitgereden en zijn in de plaats daarvan suikerbieten gezaaid, zoodat daarmee thans een veel grootere oppervlakte bezaaid is dan anders het geval zou zijn geweest. Te Hurwenen had Donderdag aan't veer een ongeval plaats, dat betrekkelijk goed is af'geloopen. De veerman met zijn broeder zou- den een passagier brengen aan de Nijmeegsche schroef'boot, en kwamen door den stroom zoo- danig tusschen deze boot en een geladen schip bekneld, dat de veerboot in elkaar werd gedrukt. Gelukkig werden de inzittenden gered door op de boot te klimmen. Alleen de fiets dreef met het wrak der veerboot weg, maar werd ook nog door de Rossemsche visschers opgepikt, waarna de roeiboot zonk. Dezer dagen is te den H elder op 67jari- gen leeftijd overleden de heer C. Bot, een eenvoudig visscherman, die in zijn leven niet mfoder dan ongeveer 180 menschen van in nood verkeerende schepen gered heeft. In 1876 word hem ook de bronzen medaille voor het redden van menschen toegekend. Wijlen koningin Victoria van Engeland vereerde hem om de- zelfde reden een zilveren medaille, en in 1877 werd hem door de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij een getuigschrift met bronzen medaille uitgereikt. De appelen en peren die uit de Betuwe naar O. Indie zijn verzonden per s.s. Rembrandt en heel zorgvuldig verpakt waren, zijn in zulk een goeden staat aangekomen, dat reeds con- tracten zijn afgesloten, om in den oofttijd ge- regeld vruchten naar Indie te zenden. Blijft Indie goede prijzen betalen, dan is de handel wederom verrijkt met een nieuw export- artikel. Een dure klok. De gemeente Rotterdam plaatst een electrisch verlicht, uurwerk in den toren der Herv. kerk te Kralingeu hetwelk een uitgave vordert van 500 per jaar. Uit Tilburg meldt men Op den Goirle'schen weg is Donderdagavond de voerman van den graanhandelaar M. van de kar gevallen, met het gevolg dat de wielen hem over den rug gingen, waardoor zjjn rugge- graat brak. Binnen weinige oogenblikken was de man dood. Hij laat een vrouw met een kind achter. De smid K. v. d. Berg, uit Stedum, die Vrijdag bij het Lloendiep van het balcon van den locaaltrein is gevallen, is des avonds negen ure in het ziekenhuis overleden. Te Capelle is volgens de N.-Brab. Donder- dagmiddag gedurende een kort maar hevig onweer. dat vergezeld ging van zware hagelbuien, de bliksem ingeslagen in een huisje, dat aanstonds in brand stond en geheel afbrandde. Ook werden op verschillende plaatsen koeien door het hemelvuur gedood. De werkman W., van de centrale werk- plaatsen der staatsspoor te Zwolle is Vrijdag met zijn borst tusschen de buffers bekneld ge- raakt en aan de gevolgen bezweken. Een brandmeester, die voor de rechtbank te Amsterdam terecht- heeft gestaan wegens het veroorzaken van den dood eener oude vrouw door het onvoorzichtig rijden met een auto- brandspuit, werd vrijgesproken, op grond dat het wettig en overtuigend bewijs van zijn sehuld niet was geleverd. Door de politie te Utrecht is een spiritus- drinker, die in door en door verliederlijkten en vervuilden toestand verkeerde, aangehouden. Aan galgenhumor ontbrak het den man niet. Als ant woord op de vraag naar zijn beroep, beweerde hij althans //rijksaannemer" te zijn, hetgeen zooveel wil zeggen als bedelaar. Hij bleek te Utrecht nog 3 weken en te Hoorn nog 1 jaar te goed te hebben. Een kleine restauratie voor het uitgeputte lichaam mag dan ook wel. Zelfs in nuchteren toestand kon hij nauwelijks op zijn beenen staan. Men schrijft aan de Zw. Ct. 't Zal ongeveer zes jaren geleden zijn, dat twee verliefde jongelui door het huwelijk werden ver- eenigd. Voor beiden waren de vooruitzichten gunstig, beider ouders hadden een goed boerde- rijtje, niets ontbrak bun, want zij hadden elkander innig lief. Toeu geruimen tijd na hun huwelijk een spruit werd geboren, waren zij overgelukkig, maar: 7/Niet steeds is de liefde bestendig van duur." Zoo ook hier. De jonge vrouw, die bij hare schoonouders was ingetrokken, werd ziek. Zij kreeg dikke beenen, zoo erg, dat zij niet meer kon loopen en bijna geen werk meer kon verricbten. Wat was nu met zoo iemand te beginnen Daarvoor was de jonge man toch niet getrouwd om een vrouw te onderhouden z/waar het werk af was" Het besluit is spoedig genomen de vrouw wordt op den wagen gezet en de man rijdt er mede naar haar ouders. Aldaar aangekomen zegt hij /7Hier breng ik oeu dochter weer, ik hebbe der niks meer an, zij kan niet meer loopen, ik bin er mee be- dreugen Toen de vader zeide, dat hij, toen hij vroeger kwam vrijen toch wel zou gezien hebben, dat zijn dochter flink ter been was, antwoordde de schoonzoon//Ik hebbe ze vroeger nooit bij daglicht ezienNa de opmerking van den vader, dat hij vroeger ook wel met zijn dochter had schaatsen gereden, was het antwoord „0, toen was ik nog maar een snotlippe De ouders van het meisje wilden van het weder in huis nemen hunner dochter niets weten, terwijl de dochter niet genegen was van den wagen af te stappen. De schoonzoon was dus genoodzaakt zijn vrouwtje weder te vervoeren naar de echtelijke woning. Bovenvermeld geval is historisch en had dezer dagen plaats op ongeveer een halt uur afstand van een dorp in de provincie Overijssel. Vrijdag is te Leeuwarden door de politie gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht een Duitscber, leeraar aan de Berlitzschool alhier, een zekere M., zich noe- mende Freiherr von M., die zich in zijn land moet hebben schuldig gemaakt aan ettelijke misdrijven, die onder het bereik der Duitsche strafwet vallen. Waarschijnlijk zal uitlevering volgen. Donderdagmorgen heeft te Brugge een voorbijganger aan de deur der woning van het kamerlid Gilles de Pelichy een blikken doos gevonden, waaraan een lont bevestigd was. De lont brandde. De man doofde ze dadelijk uit en bracht de doos naar het politiebureau. Men zal onderzoeken of men hier een ern- stigen aanslag wilde plegen of een grap wilde uithalen. Te Podewils, in Silezie, moet een vrouw 't is haast niet te gelooven haar driejarig jongetje een hand hebben afgehakt, omclat zij boos was op haar man, die op een avond voor de tweede maal was uitgegaan. Van de 81 huizen, waaruit het gehucht Guerins in Bretagne bestaat, zijn er 68 afge- brand. De bewoners konden nog tijdig vluchten, zoodat er geen menschenlevens te betreuren zijn. maar de schade bedraagt 50,000 francs. Vrijdagmorgen brak brand uit in de wijk Stein Waerden, te Hamburg, 'waar zich vele pakhuizen bevinden. Eenige groote pakhuizen zijn verwoest, waarbij 10,000 balen katoen ver- loren gingen. De stad Nadworna, in Oost-Gallicie, staat in brand; meer dan 100 huizen zijn reeds door het vuur verwoest. Het volgende verhaal van Russisch bu- reaucratisme blijft voor rekening van den cor respondent te Petersburg van de Information KBHBiHnnaH iV. blad verscUiJnt Woensdag- en Vrijdagavond, uitgeaonderd op Feestdagen, bij de I ir.no I». J VAS 99 K SAHDE <e Ter A'euzen. o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1