f e urrnYoN. f Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 4 Mei 1907.47" Jaargang. Binnenland. No. 4888. JAGHT EN VISSCHERIJ. Het geheim van het Bosch. TWBBDB BXj-AJD. TWEEDE K A M E R. Yergadering van Donderdag. Het debat over de tiend-afschaffing wordt voortgezet. De Minister Veegens neemt thans over het amendement-Tydeman, strekkende om indewet te bepaien dat jaarlijks twee of meer verplichte vergaderingen van de voorzitters dertiendcom- missies of een harer leden zullen gehouden worden onder voorzitterschap van den minister, of een door dezen aan te wijzen persoon, ten- einde de uitvoering der wet te bespreken, inzon- derheid ter bevordering van een gelijkmatige toepassing van de voorschriften betreifende de bepaling van de zuivere tiendopbrengsten. Bij bet artikel betreifende de aangiften be- pleit de heeren V an Doorn o. m. een langeren termijn dan 90 dagen. De Minister echter acht den termijn lang genoeg. Op een vraag van den heer V an "V een, of wanneer bij een massale gerechtigdheid op schadeioosstelling een der gerechtigden verzuimt aangifte te doen, dan voor alien de aanspraak vervalt, of slechts voor dien eenen, antwoordt de Minister dat slechts de verzuim-pleger de aanspraak verbeurt. De heer Van Doorn stelt nu voor om te bepaien dat, by massale tienden, medegerech- tigden ook aanvragen tot schadeioosstelling voor andere deelbebbers kunnen doen. De be- raadslaging over deze kwestie wordt echter, wegens de moeilijkheid om de beteekenis en de gevolgen zoo dadelijk juist te overzien, tot uader aangehouden. Zeer langdurig wordt gediscussieerd over een amendement van den heer Van Doorn, be- doelende om de bescheiden en kaarten, noodig by een aangifte, terstond na de uitspraak van de tiendcommissie aan den rechthebbende terug te geven. De slotsom der discussie is de aan- neming met 40 tegen 20 stemmen van dat amendement. De heer Van Doorn heeft een amendement voorgesteld, o. a. om het verhoor voor de Tiendcommissie van de aangevers en de recla- manten tegen de aangifte contradictoir te doen plaats hebben, als een eisch van onpartijdigheid. Maar de heer Heemskerk wenscht dat niet, en dient een sub-amendement in, om het woord hcontradictoir" te doen vervallen. Het wordt aangenomen met 29 tegen 27 stemmen. Het amendement-Van Doorn, dat nog enkele andere wijzigingen bevatte, wordt daarna aan genomen met 48 tegen 6 stemmen. Voorts wordt nog na langdurige discussie be- paald, dat men tegen een besluit van de Tiend commissie kan opkomen bij het gerechtsbof, en worden nog eenige veranderingen aangebracht, o. a. een verruiniing van den termijn van dag- vaarding. Te Bergen op Zoom worden door een com- missie uit de provincie Zeeland en Noord-Brabant plannen gemaakt tot een verbindingsweg langs den spoordam. Door den ingenieur van den Waterstaat in Zeeland werden ontwerpen ge maakt, die aan de goedkeuring van den Minister van Waterstaat zullen worden onderworpen. TER NEUZEN, 3 Mei 1907. Hedenmorgen viel, bij het water scheppen in de Westhaven alhier, een dienstmeisje van de steenen trappen in het water. Gelukkig werd dit opgeraerkt door H. Pieters, die daar in de nabijheid werkzaamheden verrichtte, en die haar spoedig op het droge bracht. Maandag jl. was alhier wegens het storm- weer de haven binnengeloopen schipper de Keyzer, bevarende het ijzeren aakschip //Haring- vliet" met eene lading grint voor Breskens bestemd. Daar het weder gisteren wat beter leek en de wind voor het bereiken der bestemming gunstig was voer genoemde schipper gister- morgen uit, om de reis te vervolgen. Op de reede brak evenwel de mast, beneden het want, waardoor ook het tuig overboord ging. Aan hier uit werd het ongeval bemerkt waarop de in de haven liggende sleepboot Johannes" er heen stoomde en het vaartuig opsleepte naar Breskens, waar men zonder verdere ongevallen arriveerde. Te Kloosterzande geraakte Dinsdagavond de weduwe F. door aan de verkeerde zijde uit de tram te stappen in de vrij diepe sloot langs den weg. Gelukkig wist een schipper haar spoedig op het droge te trekken, waarvoor een flinke belooning zijn deel was. Bij kon besluit is aan den heer W. C. de Smidt, op zijn daartoe gedaan verzoek eer- vol ontslag verleend als notaris te Schoondijke, met ingang van 17 Mei e. k. Woensdag vergaderden te Biervliet de iugelanden van den Elizabethpolder. In die bijeenkomst moest ook een ontvanger- griffier benoemd worden in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer De Bats. Met 25 van de 30 stemmen werd de heer P. W. Maarleveld benoemd. De heer V. Hendrikse, die verzocht had geen stemmen bp hem uit te brengen, deed nog een poging om de jaarwedde te verhoogen wegens de meerdere werkzaamheden, ook voor den ontvanger, in een aan zee grenzenden polder. De meerderheid handhaafde echter de gewone jaarwedde. Daarna vergaderden de ingelanden van den Beukelspolder. Met algemeene (32) stemmen werd tot gezworen in de vacature De Bats gekozen de heer Th. Buijsse, die ook, en wel met 27 stemmen, tot afgevaardigde bij den dijkraad van den Hoofdplaatpolder benoemd werd. Woensdag viel te Vlissingen eer. 2jarig meisje van den boulevard in het z.g. kogelpark. Aanvankelijk was het kind bewusteloos, doch bleek, later bijkomende, weinig letsel te hebben bekomen. Woensdagavond viel te Vlissingen een lljarige jongen te water, bij de aanlegplaa van het wachtschip. Hij was reeds zinkendj doch werd gered door den heer C., die zi gekleed te water begaf, t<^wijl de ma 29) Vrij bewerkt door AMO. „Hij had mij eens verteld, hoe zwaar hem die drukten. Het waren slechts twee menschen maar die hadden zelf niet veel, naar hij zei.de, en daarom zou hij ze graag betaald hebben, als hij maar had geweten hoe aan het geld te komen. Dat herinnerde ik mij, toen ik het geld natelde. Moet hij er voor boeten, dan zullen ten mins.fe die schulden betaald worden, dacht ik, en daarcm stuurde ik het geld op zijn naam." „Wist je dan niet, dat je daarmee den armen man in zijn goeden naam benadeelde, ook bij diegenen, die hem tot dusver voor een eerlyk mensch hadden gehouden ,/Neen, zoover dacht ik niet naom mijn geweten een beetje verlichting te geven, wilde ik iets goed doen met het geld." z/Zonderling menschEn toch kon je het dulden dat de houtvester zich doodschoot, dat zijn vrouw en zijn dochter uit de samenleving werden gestooten, en in den laatsten tijd hielp je nog mee om ze nog meer het vuur aan de scheenen te leggen." *De dochter was mij in den weg zij koesterde argwaan tegen mij ofschoon zij geen be wijzen tegen mij kon aanvoeren. Zij en die zwartrok Ik haatte hem uit den grond van myn hart. Reeds de eerste maal dat ik hem eenjj iat£ van een Nederlandschen loodsschoener die aan de andere zijde lag, dadelijk met een sloep hulp boden. De levensgeesten konden aan boord vail een der loodsschoeners door Dr. Merckens worden opgewekt. De knaap werd door zijn redders verwarmd en later huiswaarts gebracht. Korten tijd daarna viel ook aan de vVijnbergscbe kade een jongen te water, die gelukkig ook gered is geworden. Hoek, 2 Mei. Heden werd alhier van wege de vereeniging ,/Doelmatige Samen werking aanbesteed de levering van 66,500 Kg. chili- salpeter ta Mauritsfort en 15,600 Kg. te ler Neuzen, samen 82,100 Kg. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. van der Welle te Othene voor f 12,41, P. J. Scheele te* Ter Neuzen voor f 12,29, A. Wieland te Ter Neuzen voor 12,28 en D. Scheele Az. te Ter Neuzen voor 12,28, Bij loting gegund aan den heer D. Scheele Az. Zaamslag, 2 Mei. Niettegenstaande het zeer o igunstig weer, was heden bij de verkooping ■van de landbouwinspan van den heer P. van Tatenhove heel wat volk op de been. Het vee werd voor hooge pryzen verkocht. Een paard met veulen werd verkocht voor f 900, met on- kosten er by gerekend dus ongeveer 1000. Koeien werden verkocht tot f 315. Boschkapelle. Bij een landbouwer dezer gemeente was deze week een vijftiental wieders en wiedsters uit Stekene, van verschillenden leeltijd, in 't vlas werkzaam. Door den regen kon de arbeid niet voort- gaan, en ging men in de schuur, waar eenige kleinere jongens een 17jarig meisje, dat niet wel bij hoold scheen, plaagden. Zij greep onverwachts haar mesje en sneed een jongen van een jaar ol twaalf zoo geducht over drie vingers, dat bij een er van het staal tot op het been doordrong. De knaap verloor veel bloed en kan de ge- wonde hand vooreerst bij het wieden niet ge- bruiken. Op de verkooping bij de wed. D. Ferket werden voor biggen, 6 a 7 weken oud, J 13 en 14 betaald. Rekent men hierbij nog de onkosten, dan moet toegegeven worden, dat de krulstaarten een zeer hoogen prijs hebben opgebracht. Koewacht. Donderdagmorgen had hier op het gemeentehuis eene openbare vergadering van den gemeenteraad plaats. Tegenwoordig waren alle leden. Voorzitter was de heer 0. P. J. Dierick, secretaris de heer Alph. de Blieck. Ingekomen was een schrijven van den Secre taris van het comite voor stoomtramver- bindingen in Zeeuwsch-Vlaanderenwaarin deze kennis geeft, dat op 8 Mei a. s. te Ter Neuzen eene vergadering zal plaats hebben van boven- genoemd comite ter bespreking van de tram- plannen, waarop alle Burgemeesters en Wet- houders der belanghebbende gemeenten worden uitgenoodigd. Daar de gemeente Koewacht geen rechtstreeksch belang heelt bij het totstand- komen der tramlijnen naar Ter Neuzen, Honte- nisse— Selzaete en Zuiddorpe—Moerbeke wordt besloten het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Burgemeester en Wethouders bieden den Raad het uitvoerig, beredeneerd verslag aan over den toestand der gemeente in 1906 ook wordt verslag uitgebracht over de gedane op- name van wegen en voetpaden door Burgemeester en Wethouders. Tot leden van het stembureau voor de a. s. zag, had ik hem liefsl^met mijn handen ge- worgd. De houtvester m al lang dood, over die zaak is gras gegroeia, geen haan heeft er naar gekraaid maar hij hjj „Je hebt gisteravond je zelf verraden. Mijn- heer Vliebig kwam toevallig daarlangs. nadat hij in den loop van den namiddag van Colde- witz was teruggekeerd. Naar ik heb ver.nomen, ben je daar ook geweest om een erfenis te ontvangen." 'k Miele begon laid te lachen. ,/Een mooie erfenis Heelemaal slechts twee- hon'derd mark Het was de moeite niet waard." HDaar .lion je ten mins^e niet zoo verkwistend van leVeni als je gedaan hebt. Maar genoeg Je Ispkent je dus schuldig aan de ten laste ge- •fcgde misdaad #Ja", antwoordde Miele op vasten toon. tfOnderteeken dan dit proces-verbaal. Deze openhartige bekentenis zal in je voordeel wezen." Na de onderteekening gaf de rechter met een handgebaar te kennen dat Miele kon weg- geleid worden. wMijnheer mijn vrouw ,/.Je vrouw heeft bericht ontvangen van mij. Als het gerechtelijk ondezoek is afgeloopen, mogen je vrcftm en kinderen bij je toegelaten worden. Wil je een advocaat hebben om je te verdedigen z/Neen, die helpt me toch niet. Verzachtende omstandigheden kan ik zelf wel pleiten bij onzen Heer verkiezing van 4 leden van Provinciale Staten werden benoemd de heer C. PJ. Dierick, Voorzitterleden de heeren J. Pieters, Th. Persijn en J. Kips. Plaatsvervangende leden de overige leden van den Raad. Worden benoemd tot leden van het stembureau voor de a. s. verkiezing van twee leden van den gemeenteraad de heer C. Dierick. "V oorzitter, leden de heeren J. Kips, E. de Vleeschouwer en C. de Blieck. Plaatsvervangers de overage leden van den Raad. Aan den Raad wordt ter kennisse gebracht, dat ingekomen is de mededeeling, dat^ Z.Exc. de Commissaris van de Koningin in Zeeland a. s. Dinsdag deze gemeente zal bezoeken. De leden van den Raad worden door den Voorzitter uitgenoodigd bij de ontvangst van Z.Exc. op bet gemeentehuis tegenwoordig te zijn. Den ingezetenen zal verzocht worden de vlaggen uit te steken. Westdorpe, 1 Mei. In de heden gehouden raadsvergadering wai'en tegenwoordig de ooi- zitter, alle leden en de Secretaris. De notulen der vorige vergadering woiden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is het volgende 1. Af- en overschrijving van de begrooting over 1906 van het Burg. Armbestuur. 2. Aan de beurt van periodieke aftreding als lid van het Burg. Armbestuur zijn de heeren Fr. van Acker en Aug. Puylaert. Met algemeene stemmen worden genoemde heeren herbenoemd. 3. De borgtocht van den gemeente-ontvan- ger wordt vastgesteld op J 1500. 4. Verzoekschrift van den heer Fr. Stubbe te Sas van Gent, inhoudende eervol ontslagaan- vrasre als secretaris onzer gemeente op heden den lsten Mei. De Voorzitter stelt den Raad voor het ge- vraagde ontslag op de meest eervolle wyze te V6rl(iGDGD. Nadat de heer Stubbe eervol ontslag verleend is brengt de Voorzitter in kernachtige woorden de grootste hulde en dank aan den heer Stubbe voor al de diensten welke hij aan onze gemeente heeft bewezen. Als blijk van waardeering voor zijn bewezen diensten, werd hem door den Raad tot een blijvend aandenken aangeboden een prachtig inktstel met alle toebehooren. Hierna dankte de heerStubbe in mooie woorden, zichtbaar aangedaan door de groote eer welke hem heden te beurt viel. Spreker gaf te kennen dat hy steeds in Westdorpe met waar genoegen had gewerkt daar hij altijd in en buiten den gemeenteraad de grootste eensgezindheid bij de leden vond. 5. Verzoekschrift van den heer N. Steyaert, inhoudende eervol ontslag-aanvrage als gemeente- ontvanger. Wordt eveneens op de meest eervolle wyze verleend. Alsmede ontslag-aanvrage van den beer Ch. van Haelst als ambtenaar van den Burg. Stand. Wordt ook hier eervol ontslag verleend. 6. 'Ber.oeming Secretaris. WArdt met algemeene stemmen benoemd de beeifR. Kieboom. 7. Benoeming gemeente-ontvanger. Wordt met algemeene stemmen benoemd de heer R. Kieboom. 8. Benoeming ambtenaar Burg. Stand. Wordt met algemeene stemmen benoemd de heer R. Kieboom. Hierna wordt de nieuwbenoemde in zyn ver- schillende functies als zoodanig beeedigd. Dora was werkelijk naar de pastoi-ie gegaan. Zij vond Greta niet thuis, en toen de vrouw van den predikant haar verzocht om een poosje te blijven, voldeed zij aan dat verzoek en hielp aan het schoonmaken van boschbessen, die inge- maakt moesten worden. Dora was met haar hoofdje niet geheel bij het werk. Haar gedachten waren bezig met den c^ndidaat, die moest teruggekomen zijn, daar zij zijn stok had gevonden. Zij had ge- hoopt van Greta iets naders te hooren, doch dat liep nu mis. ,/Komt onze candidaat u dikwijls te Tannen- rode bezoeken, Dora?" vroeg de zachtzinnige predikantsvrouw plotseling, terwijl zij Dora aan- keek. Zij bemerkte zeer goed, hoe het meisje kleurde en daardoor nog meer in verlegenheid raakte. Maar zij had geen kwaad gedaan zij sloeg dus de oogen op en zeide ,/Hij is slechts een keer bij ons geweest, niet langer dan een kwartier." ,/Hebt ge elkaar dan niet op andere plaatsen dikwijls gezien of gesproken ^Dikwijls? NeenSlechts nu en dan, antwoordde Dora geheel naar waarheid, niet vermoedende, wat die vragen moesten beduiden. Nu liet de predikantsvrouw de handen in den schoot rusten en zeide z/Missehien is het wel goed, dat Greta niet thuis is, want ik wilde eens vrij met u spreken lieve Dora, omdat ik het goed met u en met den candidaat meen. Ge weet, dat hij predi kant wil worden maar misschien weet ge niet, dat het voor zyn welslagen zeer nadeelig is, wanneer er op zijn leven of zijn zedelykheid ook maar het gei'ingste valt aan te merken. Nu worden in de laatste dagen uw naam en de zijne veel samen genoemd, men spreekt vermoe- dens en beschuldigingen uit, omtrent den omgang tusschen u beiden. Ik ben ten voile overtuigd dat die omgang rein en onschuldig is geweest maar er wordt een uitlegging aan gegeven die u en Vliebjg veel nadeel doet. Wie het gerucht heelt verspreid, weet ik niethet is al voldoende, als het van mond tot mond en van huis tot huis gaat en het ergste, dat men er gelool aan hecht. Tk weet, wat u in den candidaat heeft aangetrokken zyn ernstig karakter past bij het uwemaar voorzichtig hebt ge beiden niet gebandeld. Dora was zeer bleek geworden. Zij hield de handen in elkaar geslagen en zag er vreese- selyk neerslachtig uit. Tevergeefs trachten haar droge lippen een woord uit te brengen eerst eenige oogenblikken later kon zij spreken toen zeide zij vWie... wie heeft het gedaan? O God hebben wij dan nog niet genoeg geleden De eerlijke naam van mijnen vader met roekeiooze hand door het slijk gehaald, en nu^ ook de mijne en mijn eer, het eenige wat mij onver- kort toebehoorde Zij brak in snikken uit, doch hare oogen werden niet met tranen gevuld maar opeens sprong zij op. (Wordt vervolgd.) i i i i i De Burgemeester vau TER NEUZEN, brengt door deze ter kennis van de belanghebbenden in deze ge meente dat op de weikdagen in Mei 1907 van des roorrniddags 9, tot des nainiddags ten 6 ure, op de gemeente-secretarie alhier voor een ieder verkrijgbaar zijn gesteld bianco verzoekschriften, ter bekoming van Jacht- en Vischakten, alsmede aanvragen ter bekoming van kostelooze vergunningen tot uitoefening der Via- scherij met een vischtuig voor het aanstaande seizoen 1907/1908. Ter Neuzen, den 3 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5