Hoogwatergetij te Ter Neuzen. van Waddingsreen en de wethoudev, by wien de arbeider Van Kempen werbzaam is, met een en ander in kennis gesteld. De nummers der bankbiljetten werden geno- teerd, Van Kempen zelf behield het geld. Zaterdag heeft de politie Tan Waddingsveen gevischt naar de door de kinderen weggeworpen doosjes, doeh zonder resultaat. Die doosjeskonden, zoo dacht men, eenige aanwijzing geven. Men vermoedt, dat het gevonden geld van diefstal afkomstig is en dat het daar in yerlegenheid is neergelegd of verstopt. Ook wijst alles er op, dat de doos er nog niet lang gelegen kan hebben. Het Meinachten. Men schrijft uit Zeeland Tot de niet meer in eere gehouden wordende gewoonten in deze provincie is het Meinachten en wat voor een kwart-eeuw misschien er nog van overgebleven was, moet beschouwd worden als een satire, op een eenmaal verheven idee van natuurvereering. Voor vele eeuwen bluschte men in den Mei-nacht alle vuren uit, om des morgens weer nieuwe te ontsteken. Waarom werd dit gedaan De Meimaand, de wonne- of vreugdemaand van ons voorgeslacht, is de schoonste maand van het jaardan verandert en vernieuwt de gansche schepping haar gelaat, dan tooit moeder Aarde zich elken dag met nieuwe bloemen en geeft tevens den land- bewoners het vooruitzicht op milden overvloed uit haren vruchtbaren schoot. In dat vooruit zicht bouwen de vogels hunne nesten, paart alles wat adem heeft, en zouden die wenken der Natuur verloren gaan voor den mensch Een onzer oudheidkundigen zegt daarvan Neen, die wenken werden door de V aderen op- gevangen. Zij stelden de schoonste der maanden vooraan in de rij der dagen, en begonnen met haar den nieuwen tijdkring. Daarom moest alles nieuw, alles gereinigd worden. Dejonge- ling zocht de geliefde, ^meide" (d. i. versierde) haar met bloemen, waardoor zij zijn (/meisje" werd, en bekranste de woning waarin zij hun verblijf zouden nemen, met jeugdig groen, op- dat zij hare huishouding of //tneisenye" met vroolijke gewaarwordingen beginnen mocbt. Het oude Meifeest was het begin van een nieuwen jaarkring op den feestdag der Natuur en der Liefde, de dag van Nehalennia en als zoodanig de dag der maagden en der moeders. Nog lange jaren nadat men niet meer aan Natuurvereering dacht, zag men op den eer- sten Meimorgen de huizen met groen versierd en tot voor weinige jaren misschien thans nog wel op enkele plaatsen brachten de jongelingen aan de aardigste en liefste meis- jes kransen, en aan de minder geliefden stroopoppen. Met wat angst werd op die boe- rendorpen, die eerste Meinacht door sommige meisjes afgewacht, in het bewustzijn dat de meisjesjaren reeds verre achter den rug waren en met angst, dat een of ander onbarmhartig jongeling dit na Meinachtsmorgen door het plaatsen van een stroopop grievend zou doen gevoelen, tot schande van familie en tot het geven van stof voor weken lang gesprek in arbeidershut en boerenwoning. Men moet ze kennen die dorpsintriges, met minnenijd! Maar overigens heerschte alomme vroolyk- heid, en het voorvaderlijk liedje der rondedansen klonk heinde en verre De geboorte van Mei gaat dit jaar in heel Europa wel met ruwe voorjaarsvlagen ge- paard. We mogen hier nog erg tevreden zijn. want we hebben alleen te mopperen gehad over een guren wind en wat hagel, terwijl elders de sneeuw over het land is gestoven alsof het midden in Januari was. In Luxemburg, in de Ardennen, in den Eifel is het Zaterdag bar weer geweest. Te Aarlen lag de sneenw 15 a 20 centimeters dik. De fruitoogst is erg beschadigd. Van honderden boomen werden de takken gebroken en deze, die in bloei stonden, zijn gedeeltelijk verloren voor den oogst van dit jaar. Telegraaf- palen werden door den storm vernield. Ook over het land van Philippeville, meldt men, sneeuwde het overvloedig. Te Coburg, Neurenberg, Karlsruhe, Metz, Stuttgart enz. ging de sterke sneeuwval gepaard met hevigen wind de schade is allerwege groot. De bergen van Thtiringen liggen onder de sneeuw de Brocken maakt ook weer een winter - achtigen indruk met een meterhooge sneeuwlaag. In het departement Vogezen, te Piemiremo voornamelijk, is Zaterdagnacht veel sneeuw ge- vallen, samengaand met hevig onweder. Te Reims heeft 't Zaterdag urenlang gesneeuwd bij vinnige koudete Pary's en in de omgeving eveneens, samen met veel wind. Te Londen is 't ook heel ander weer dan Woensdag, toen 't er volop zomer was en in Inverness-shire en Locharber is Vrijdag en Zaterdag veel sneeuw gevallen. De oudste vrouw in Belgie is madame Anna Versluys, weduwe Lauwers, wonende in de gemeente Breedene, in West-Vlaanderen, waar zij ook den 25en September 1803 geboren werd en waar zij nn nog een' kleine, nette boerderij bewoont. Anna Versluys huwde op haar 17e jaar. en heeft 17 kinderen ter wereld gebracht, waarvan twee, een zoon van 77, en een dochter van 76 jaar in leven zijn. De oude vrouw is nog zeer kras, is in het bezit van al haar verstandelijke vermogens en stelt nog belang in alles wat de boerderij betreft. Dr. Parker, de vorige predikant van de City Temple te Londen, schijnt eens in een preek gezegd te hebben, dat de dag, waarop een op- volger van hem niet meer Christus Godheid en zijn opstanding verkondigde, boven de deuren der City Temple wel het woord Ikabod (ffwaar is de eer!") 1 Sam. IV, 21 geschreven mocht worden. Donderdagochtend om 6 uur kwamen twee jongelui met een ladder voor den City Temple, zetten die tegen den gevel en, terwijl de een de leer vastbield, klom de ander er in, en met groote letters schreef bij in krijt Ikabod boven de deuren. Eenige voorbi]gangers zagen het aan. Twee uren later wiesch de koster de letters weg. Dr. Campbell, wiens nieuwe theologie blijk- baar niet in den smaak van de twee jongelui is gevallen, heeft nu alvast een onderwerp om over te preeken. Waar is de eer Een verschrikkelijk ongeluk, toe te schrijven aan onvoorzichtigheid, gebeurde nabi] de grenzen van het groothertogdom Luxemburg, te Roonerange. Daar maakte een herbergier een veekoopman zijn motorfiets schoon. Iweezijner kinderen, 8 en 11 jaar oud, stonden er bij. De man goot benzine in den vergaarbak, doch rookte daarbij. Plotseling viel de brandende sigaar in de benzinekruik en deze ontplofte. De herbergier werd zoo vreeselijk verbrand aan het gelaat, dat zijn beide oogen onherroepelijk verloren zijnbij is blind. Ook zijn oudste zoontje werd erg verbrand aan voorhoofd en armen het jongste zoontje is aan zijn brand- wonden overleden. De moeder en echtgenoote is zoo geschokt door de ramp, dat men voor haar verstand vreest. Zaterdagmorgen heeft een vreeselijk on geluk plaats gehad in de Staalfabrieken der Belgische marine te Homecourt. Een bak gesmolten staal van 15000 Kg. is omgeslagen door het breken van een as. Twee werklieden, 30 en 35 jaar, zijn gedood. Drie ernstig en verscheidene andere licht gekwetst. Onder den rook van Brussel woont een boer, die voor eenigen tijd in nijdige stemming thuis kwam en zocht naar iets of iemand op wien hij zijn dronkenmanswoede kon koelen. Dien avond vond hij niets anders dan zijn ouden dooven en blinden hond, die hem jaren lang met trouw gediend heeft. Dat beest heeft nu lang genoeg geleefd, schreeuwde de kerel, sneec het dier den nek af met een bot mes en wierp het dan op de tnestvaalt. Laat in den avonc leefde het nog, maar de beul duldde niemanc op zijn erf om het uit zijn lijden te verlossen, bewerend heer en meester te zijn over zijn goed. En 's morgens, den volgenden dag, leefde 't beest nog, maar toen liet de politie 't door den veearts afmaken. Nu had de politie- rechtbank den beul veroordeeld tot twintig fr. boete voorwaardelijk, maar in hooger beroep ingevolge appel van het openbaar ministerie, kreeg de kerel drie maanden gevangenisstraf zonder opschorting, dadelijk te aanvaarden, wat geen uur te veel is. Een gewichtige vrouw overleden. Me- vrouw William Maurer, die haar aardsch bestaan in den vorm van 420 pond aan vleesch en been voortsleepte, is te Chicago overleden, haar treurenden echtgenoot, een detectieve, die zelf 350 pond woog, in den diepsten rouw achter- latend Hoe deze heer zijn ornvang en zwaarte in overeenstemming bracht met zijn vlugheid eischenden werkkring, vermeldt het bericht niethet beeld van een door een schoorsteen kruipend gevaarte van 350 pond b.v. schijnt eenigszins bizar. Mevrouw Maurer was sedert 7 jaren niet op straat geweest, om de even eenvoudige als afdoende reden, dat ze de deur harer woning niet meer uit kon. Om het stoff'elijk overschot uit het huis te krijgen, was het noodig de vensters uit te bre ken en zich van een takel en hyschinrichting te bedienen, als waarmede men brandkasten, en piano's pleegt te behandelen. Tien mannen waren noodig om de kist te laden op een platten meubelwagen, met zwarte draperieen behangen. In het klooster Gora bij Lobsens, in de provincie Posen, een bekende Poolsche bedevaart- plaats, zijn 's nachts bij een brand een kostbaar altaar, een heiligenbeeld ter waarde van 50,000— 60,000 mk. en ander dure reliquieen te loor gegaan. Maandagmorgen doorboorde het houweel van een der mijnwerkers, in de mijn ,/Angleus' by Luik, bij het slaan op de kolenlaag, een verraderlijk achter den wand stroomende water- ader, een z. g. //poche d'eau", en onmiddellijk overgolfde een ware stortvloed de galerijen. De 140 mijnwerkers, die op die plaats werkten, ijlden naar de lift en de reddingsladders. Toen niemand meer op den beganen grond kwam, Aeken er, na gehouden appel, 16 mannen te ontbreken. Onmiddellijk begon het reddingswerk. Drie ploegen van 10 man wisselen elkander onop- roudelijk af. Om tien uur gisteren waren 6 ijken gevonden. Het water wies toen nog steeds en de derde uitloozingspomp hield op te werken, daar de haard van de machine onder water kwam. Te Warschau is aangehouden de zoon van den Peterburgschen millionair Prokoljef, wegens vervalsching van wissels op naam van zijn vader, tot een bedrag van 400,000 roebel. Twee politiebeambten te Berlijn kwamen bij nacht in een slecht befaamde kroeg, waar zij een misdadiger hoopten te vinden, die er echter niet was. Zij werden herkend door een aantal bezoekers, die, toeu de beambten naar buiten gingen, hen volgden en omsingelden. De aanvallers waren omstreeks 30 in getal, zoodat zij een sterke overmacht hadden, maar de politiemannen losten revolverschoten, waarop verscheidene agenten in uniform toesnelden. Er ontstond nu een geregeld gevecht, waarbij de dieven zich van stokken en boksbeugels be- dienden en de politie van de vuurwapens. Een der aanvallers, die reeds meermalen wegens diefstal was veroordeeld, werd doodgeschoten, waaiop de bende het hazenpad koos. Alle politiebeambten hadden verwondingen bekomen. De secretaris van het Amerikaansche departement van landbouw, heeft openbaar ge- maakt een raadgeving voor dikkerds, om ma- ger te worden, althans meer normale afmetin- gen te verkrijgen. De patient, die van't goede te veel heeft, en al te zware verleiding zou wezen dus voor menscheneters met vegetari- sche neigingen, moet geen vocht tot zich nemen, onverschillig van welken aard, een uur voor en een uur na zijn maaltijden, beter nog twee uur. Zijn ontbijt moet bestaan of juister mag hoogstens bestaan uit eieren, geroosterd brood en koffie of chocolade zonder suiker. Zyn lunch of twaalf uurtje mag hoogstens zijn samengesteld uit een stukje vleesch of een kop bouillon of een weinig vruchten, niet bijster copieus dus. Zijn middagmaal mag bestaan uit een of andere vleeschsoorf, maar geen andere groente dan spinazie, tomaten of komkommers. Brood of boter is verboden waar. Thee mag gedronken worden, een enkel kopje, maar dan zonder suiker. Yoor kijvende menschen. Te Zurich bestond voor een paar eeuwen een zonderling gebruik. Echtgenooten, die tengevolge van huiselijke oneenigheid wilden scheiden, werden gedurende eenige weken samen opgesloten in een kamer in het stadhuis. Daar waren een tafel en een stoel^ het eten werd gebracht voldoende voor twee personen en zeer goed, maar een bord, een vork, een lepel, een mes, koffie en bier met een kop en een glas. Zoo werden de twee spaltige echtgenooten genood- zaakt eensgezind te zijn. De kroniek zegt, dat het middel meestal gunstig werkte en de twistenden meestal de gevangenis verlieten zonder op echtscheiding aan te dringen. Ze hadden geleerd, elkaar te verdragen. Snel trouwen. Een merkwaardig staaltje hiervan was een huwelyk, nog heel onlangs in Oakland gesloten, schrijft de ffArnh. Ct." Een jongmensch bracht een avond bij een vriend door en ontmoette daar voor de eerste maal de heldin van zijn merkwaardige, typisch Amerikaansche huwelijksvoltrekking. Het ge sprek kwam heel toevallig op het sluiten van engagementen en het al of niet raadzame van langdurige kennismaking, alvorens tot het aan- gaan van een huwelijk over te gaan. De jonge dame beweerde, dat zij een engagement in het geheel niet noodzakelijk achtte, wanneer de ware Jozef onverwachts kwam opdagen. Hierop vatte de held van het verhaal vuur en vroeg of zij er wel zin in zou hebben met hem in den echt te treden, wanneer hij bleek aan de door haar gestelde verwachtingen te voldoen. tfLaten wij maar dadelijk een akte gaan halen en van avond nog trouwen," antwoordde zij. Zoo gezegd, zoo gedaan, de klerk werd in een automobiel van zijn woning naar het stadhuis gekard, dit was omstreeks 9 uur, waar de akte werd opgemaaktmet dezelfde machine ging het in allerijl naar een der rechters, in wiens salon, in het bijzijn van twee jongelui, die eveneens den avond in het gezelschap door- brachten, het huwelyk voltrokken werd. Met hun vieren begaven zij zich daarop naar een der voornaamste restauraties, waar de aangegane verbintenis lustig gevierd werd. Er is door de Duitsche regeering een wetsontwerp opgemaakt, dat beoogt de zindelijk- heid in bakkerijen te regelen. In het ontwerp wordt in de eerste plaats gestreefd naar afschaffing der zoogenaamde kelderbakkerijen, door de bepaling, dat in den regel de vloer van de bakkerij niet lager dan een halven meter beneden den grond mag liggen. De Regierungspresident kan van deze bepaling een afwijking toelaten, wanneer door doelmatige isoleering van den vloer en voldoen den lucht- en lichttoevoer aan de door de gezondheidsleer gestelde eischen wordt voldaan. Verder moeten de werkplaatsen minstens 3 meter hoog zijn en een voldoend aantal vensters hebben, met uitzicht op de straatvoor iederen arbeider moet gerekend worden op een ruimte van 15 kub. M. Met het oog op de noodzakelijk- heid van uiterste zindelijkheid moeten er behoor- lijke waschgelegenheden zijn, waar de werklieden handen en armen flink kunnen wasschen, alvorens met den arbeid te beginnen. Uitvoerige voorschriften geeft het ontwerp op het schoonhouden van de verschillende ge* reedschappen, die in het bedrijf worden gebruikt. Personen, lijdende aan besmettelijke ziekten, mogen in bakkerijen niet worden toegelaten ook is het rooken, snuiven en pruimen tijdens den arbeid verboden, evenals het spuwen op den grond. En ten slotte wordt een einde gemaakt aan de blijkbaar in Duitschland nog veel voorko- mende gewoonte om het deeg met de voeten te kneden. Handelingen in strijd met bovengeuoemde bepalingen worden gestraft met een boete van 60 Mk. subsid. gevangenisstraf. Vermoedelijk door ondergraving, verkeert het dorp New-Toon nabij Oradley Heath in een gevaarlijken toestand. Yele huizen zijn inge- zakt, enkele zijn drie meter diep weggezakt. De bedding van een beek is zoodanig gewijzigd, dat het water over het aangrenzeude land stroomt. Het dorp maakt een treurigen in druk. -Een heer, die naar Parijs reisde, begon, nadat de treih Bergen voorbij was en weldra de grenzen zou bereiken, uit zijn valies een menigte pakken sigaren te nemen en die in zijn zakken over te laden. Maar daar hij geen zakken genoeg had om al die pakken te bergen, vroeg hij een nledereiziger of deze ook een paar pakken in zijn overjas wilde bergen, slechts tot men de grenzen over was, zeide hij. Ik vraag niet beter dan u dezen dienst te bewijzen, was het minzame antwoord, maar het zou mij niet gemakkelijk zijn, uw sigaren terug te geven. Hoe dat vroeg de reiziger. Ik ben inspecteur der douanen. De Stroraboli, de eeuwig werkende vul- kaan op het eilandje ten noorden van Sicilie, is nu weer eens bij zonder hevig aan den gang. Zaterdagavond begon hij met een zwaren slag en een uitbarsting van steenen. Door de aard- schokken, waarmee deze uitbarsting vergezeld ging, ontstond er eerst een paniek onder de bevolking van de omliggeude dorpen, maav zij kent den berg en het bleek spoedig dat de verdere uitbarsting niet gevaarlijk was. De schade aan de velden is echter groot, en men vreest dat eenige vermiste wijngaardwerkers onder de lava zijn bedolven. In de grensstad Bocholt is Zondagnacht de fabrieksopziehter W. Genting na eene kleine woordenwisseling door den fabrieksarbeider Stump op straat met een mes doodgestoken. i 4 j i r i i: Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerdeen hakmes, een kin- derpetje, een sleutel, een portemonnaie met geld, en een fietspomp. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. ZEETIJDINGEN. Van 29 tot en met 30 April. a Van 29 tot en met 30 April werden langs de Oostsluizen alhier 25 binnenvaartuigen op- en 28 afgeschutdoor de Westsl. 5 op- en 4 afgeschut. JPositie der stoomsehepen. DAGEN. Voorm. Donderdag Yrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag W oensdag 2 3 4 5 6 7 8 Mei 4.25 5.13 6.10 7.21 8.47 10 12 11.21 4.48 5.40 6.43 8.2 9.31 10.+9 11.49 Hei 't was in den Mei, zoo blij Hei 't was in den Mei Er liep een patertje langs den kant Hei 't was in den Mei "3 Q VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Seuien i 29 Eng. s.s. Harelda 3645 Liverpool stukg. Voor Went 29 Eng. s.s. Avocet 3984 Manchester stukg. idem Lizzie 3368 Llanelly ijzergr. idem Emden 2226 Goole stukg. Zweed s.s. Viking 2397 Windan hout Deen. s.s. Klampenborg 5052 Riga h vl 30 Rus. s.s. Gen. Gurko 4468 idem idem Eng. sch. Swift 357 Par pijpaarde s.s. HARAL1) in lossing te Stockton on Tees. s.s. JENNY in lossing te Algiers. s.s. RICHARD in lading te Windau. s.s. ELISABETH te Stockton on Tees te water gelaten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 6