Gemengde berichten. Advertentien. de heer ADRIANUS VAN RIJSWIJK, Telegrafische berichten. Landbouwberichten. Belangstellende inwoners van Ter Neuzen. AANBEVEUNG. Ook voor eene wijziging in de lichten op de havens van Breskens en Hoofdplaat, teneinde een geleide licht te verkrijgen langs denNoor- deroever van Westelijk Zeeuwscb-Vlaanderen, wordt verwezen naardeonderhoudsplichtigen dier lichten, doch onder toezegging dat, wanneer deze eventueel om advies vragen, alle doelmatige medewerking zal worden verleend. De klerk der posterijen en telegafie C. Wolfert, te Axel, is met ingang van 16 Mei in geiijke betrekking overgeplaatst naar Hulst. Voor het van 23 tot 26 dezer te Vlissingen gehouden examen ter verkrpging van het diploma voor polderopzichter, ingesteld door den Bond van vVaterbouwkundige ambtenaren in Zeeland. hadden zich 24 candidaten aangemeld. Daarvan slaagden 13. o. m. ook de heer A. Visser, van Hontenisse. Kracbtens art. 66 van bet reglement voor de calimiteuze polders of waterschappen, zooals dat artikel in 1903 is gewijzigd, hebben Gede- puteerde Staten nieuwe regels vastgesteld voor het pensioneeren van waterbouwkundige ambte naren en andere beambten en bedienden by de besturen der waterkeeringen. De voornaamste verbeteringen bestaan in het bepalen dat diensten by niet calamiteuze polders of waterschappen met uitzicbt op pensioen voortaan medetellen en dat ook aan boden pensioen verzekerd wordt. Verder is bepaald dat het pensioen niet ver leend wordt of ophoudt indien en zoolang de ambtenaar, beambte of bediende wordt geplaatst in eene dienstbetrekking bij een polder of water- scbap waaraan eene bezoldiging is verbonden hooger dan het bedrag van het pensioen. Staat de bezoldiging gelijk met het pensioen dan wordt 1ji van het pensioen uitgekeerd. Is de bezoldiging lager dan het pensioen, dan wordt het pensioen uitbetaald tot zoodanig bedrag dat bezoldiging en pensioen te zamen niet raeer dan l1/* van het pensioenbedrag uitmaken. Rechten verkregen onder de werking van het besluit van 1876 blijven gebandhaafd. Sluiskil. Tot postbode te Hendrik-ldo- Ambacht in Zuid-Holland is aangesteld P. van Drongelen van hier, om met 1 Mei a. s. reeds in dienst te treden. Sluiskil. Vrijdagavond was door de feest- commissie alhier eene vergadering belegd, om het feestprogramma voor 4 Mei, den datum van de opening der voetbrug, vast te stellen. Op deze vergadering bleek, dat voldoenden financieelen steun was verleend, om een flink programma ineen te zetten, wat dan ook geschied- de. Ineens is nu ecbter weer aan alle feest- vreugde een eind gemaakt. Zaterdag is namely k ter kennis van d# commissie gekomen dat, naar aanleiding van onderhandelingen tusschen de directie en den aannemer, de brug op 4 Mei niet zal geopend worden niet alleen, maar dat dit tijdstip tot een onafzienbaren tijd is aehter- uitgeschoven. Der commissie werd zelfs van goed ingeliebte zyde gezegd, dat ze wellicht wanneer ze het feest wilde houden op den datum van de opening der brug, dan nevens de fietswed- strijd, in plaats van den roeiwedstrijd misscbien, ijs en weder dienende, wel een schaatsenwedstryd zon kunnen uitschryven. Dit is een beele tegenvaller, niet alleen voor de feestlievende Sluiskillenaars, maar zooreel te meer voor degenen die verplicht zijn herhaal- delijk van het nu juist niet zoo betrouwbare pontveer gebruik te maken. Misschien was het wel der overweging waard, dat de commissie die zoo ijverig zich heeft uit- gesloofd om de brug in de kom van Sluiskil te behouden, zich thans eens beijverde om eene vlugge opening der brug te bewerken. Dit zou het drukke verkeer aldaar zeer te stade komen. Zy zal, wanneer ze zich aan het werk zet, voorzeker op den steun der autoriteiten kunnen rekenen, maar dat deze, wanneer ze geen wenk van buiten krijgen, zelf de hand en aan het werk zulien slaan, is aan gegronden twijfel onderhevig. Sluiskil. Zaterdagavond jl. maakte het mu- ziekgezelsehap #Geduld overwint", met toestem- ming van den burgemeester, alhier eene muzi- kale wandeling. Jammer echter was het dat door werkzaamheden de beste krachten daarby ontbraken. Om het verschil in 't oog te doen gpringen van 't gaande en staande spelen, werd er een marsch op Oud-Sluiskil gespeeld en met flink succes. Eere aan den vol ij verigen directeur, den heer Paas en aan het jeugdige korps, dat getoond heeft in enkele maanden met lust de muziek te bebben beoefend. De jeugd was daarby natuurlijk goed vertegenwoordigd en't was een aardig gezicht aan alle huizen belangstellenden en nieuwsgierigen te zien staan. Sluiskil. Zaterdagnamiddag 1.1. stood de koopman E. Zegers van de Clinge, met paard en rytuig alhier te wachten om met de pont overgezet te worden, toen een wielrijder onbe suisd kwam aangereden en vlak met het voor wiel terecht kwam tusschen de voorpooten van het paard. Het paard begon te steigeren, zoodat het rytuig tegen aldaar in den grond staande palen botste, de tremen braken, en de zuster van den voerman, die in het rytuig was blijven zitten, er uitviel. Deze bekwam door den val nog al vrij wat kwetsuren aan beenen, handen en boofd. Ook van de in de kar zijnde eieren braken er veel. De fietsrijder liet zich direct met het bootje overzetten en was in een ommezien verdwenen. Jammer genoeg, want daar hij tot nog toe onbekend is, moet de koopman derhalve alleen de schade dragen. Hulst, 29 April. Heden werd alhier door het bestuur van den Stoppeldijkpolder, in het hotel yHet bonte hert" herbesteed werken tot aanleg van een nieuwen weg en bet maken van kei- en steenslagbanen in de gemeente Boschka- pelle en Stoppeldijk. Hiervoor werd ingescbreven door de heeren K. de Yos te Ter Neuzen en E. A. de Waal te Lamswaarde, voor 26.400 en J. F. Adri- aansensPolfliet te Walsoorden, voor j 25.200. Gegund aan <den laagsten inschrijver. Boschkapelle. Zondag jl. hield de R. K. kies- vereeniging eene algemeene vergadering, waarbij met algemeene stemmen (31) bij acclamatie tot candidaten voor lid der prov. staten werden gesteld de aftredende leden nl. de heeren P. F. Fruijtier te Hontenisse, F. Hombach te Hulst, C. Llsebaert te St. Jansteen en P. Moes te Ter Neuzen. Boschkapelle. Sinds eenige dagen raapte een inwoner onzer gemeente enkele eieren minder dan naar gewoontemen dacht aan een wezel. De dief bleek echter de hond te zijn, die Zaterdagmiddag in de schuur werd betrapt, ter- wijl hij een eitje oppeuzelde, waarvan het beest den smaak te pakken scheen te hebben. De afstraffing, die den roover is toegediend, moet hem leeren, dat de eitjes alleen voor den baas zijn. Koewacht. Vrijdagnacht zijn by den beer A. Dierick, bierbrouwer alhier, 23 kippen en 9 kuikems ontvreemd. De daders heeft men tot nu toe nog niet kunnen ontdekken. Lamswaarde. De vorige week kwam hier een vrouwtje bedelen uit St. Gilles (Belgie), dat den ouderdom heeft bereikt van 95jaar. Het besje, dat nog goed ter been is, doch zwak van gezicht en gehoor, was getramd van uit Hulst tot de halte Kuitaart en vervolgens naar hier gekuierd, een afstand van een klein half uur, om bij vele haar bekende ingezetenen, ze komt hier sinds jaren, eene aalmoes in ontvangst te nemen. Een medelydend landbouwer bracbt baar tegen den avond, na haar flink te hebben doen eten per rijtuig naar Kuitaart, om haar daar in een logement te doen overnachten, waarvoor hij ook de kosten betaalde. Het vrouwtje is nog zeer opgewekt en tracht zelfs door gezang tot het geven van een aalmoes op te wekkenin de streek is zy dan ook bekend onder den naam frSies is zat", dien zij te danken heeft aan een harer deuntjes. Middelburg. In een gisteren alhier gehouden vergadering van de besturen der katholieke kiesvereenigingen in Zeeland, is definitief be- sloten tot oprichting van een Zeeuyschen Bond van katholieke kiesvereenigingen. Biervliet. Donderdag jl. is de hofstede in den Beukelspolder, bewoond door den beer J. Leenhouts, groot 23 X 0,44,56 H. A. in drie perceelen door notaris Zijlstra geveild. Koop 1. Hofstede en erve, bouw- en weiland, groot 7 gemeten 175 roeden voor f 3505 plus 2070 overname aan W. Naeye Iz. enF. Ba- byn te Biervliet. Koop 2. Wei- en bouwland, 8 gemeten 32 roeden, voor f 6100 plus f 200, overname aan 0. J. de Beer te Biervliet. Koop 3. Bouwland, 7 gemeten 101 roeden, voor 5433, aan de gezusters Leenhouts te Biervliet. De Amerikaansche novellenschrijver Jack London heeft van San Francisco uit een reis rond de wereld, in een zeilboot, ondernomen. De boot is slechts 15 meters lang. De heer London is vergezeld door zijn vrouw en vier andere personen. Hij zal de eerste maal stil bouden te Hono-lulu. Hij berekent dat de reis zes jaren zal duren. Het zal wel met hem gaan als met zoo veel anderen voor hem men krijgt een bericht van hun vertrek, misschien nog een van hun eerste halte-plaats, maar dan is het uit, zonder ecbter dat men iets hoort van hun dood door een on- geluk. Het vermoeden ligt voor de hand, dat ze zonder gerucht te maken weer naar huis toe Middelburg, 29 April. De Centrale Antirev. kiesvereeniging alhier heeft heden candi aa gesteld voor de a. s. Provinciale Staten-ver- kiezing voor het district Middelburg de heeren Mr. P. Dieleman, aftredend, alhier, L. vaa Yoorthuysen te Domburg en S. Louwerse, te Oost- kapelle, voor het district Vlissingen de heeren P. Merckens, P. J. Siegers, en K. Houterman, alien aftredende leden, te Vlissingen. Bij het heden alhier gehouden onderwijzers- examen slaagden de heerenA. P. J er donck, Hoofdplaat; A. Schjjve, Nieuwvlier J. L. Stofberg, Sluis; J. C. P. Jansen Ver- planke, Hengstdijk J. R- de Jonge, Axel en G. Stoflels, Zaamslag. 's Gravenhage. Bij een overvalling van een beude in Kassa (Celebes en onderhoorigheden) zijn gesneuveld een Europeesche militair beneden den rang van officier en 3 Amboineesche mare- chaussees en zijn gewond 3 Amboineesch# I marechaussees. Het bendehooid sneuvelde met 14 zijner volgelingen, terwyl nog 13 hunner zich hebben onderworpen en 26 vuurwapens werden buitgemaakt. Getrouwd F. D E B R E E M. SLAGBOOM, die, ook namena wederzijdsche familie, bun dank betuigen voor de belangstelliug bij bun buwelyk ondervonden. Amsterdam Bemesting. in. Rittenshofer, een beroemd Berlijnsch rat ten vanger, is van Samoa teruggekeerd na een welgeslaagden veldtocbt van acht maanden ter verdelgmg van de i*atten die daar de kokos- palmen met ondergang bedreigden. De plaag is nu uitgeroeid. Hij begon met blikken schil- den om den voet van de boomen te laten zetten zoodat de ratten niet meer in de boomen konden klimmen en onthaalde bet gedierte daarna vjjf dagen lang op kokosnoten die met een hevig vergif waren behandeld. Vijf dagen lang vierden de ratten orgieen en toen was het men hen gedaan. Wanneer er een zeker iets bestaat, waar wij meer belang in stellen dan in iets anders, dan is dit het een of ander goede bericht, betreftende iemand uit de buurt. Er kan geen beter nieuws zijn en voor menig onzer niet van grooter waaide dan bet onderstaande getuigschrift van een dank- baar Vlissinger. De heer K. Siereveld, wonende Korte Noord- straat 204 te Ylissingen, meldtons Gedurende verschillende jaren heb ik geleden aan een hevige pijn in het benedengedeelte van den rug en in de lendenen, welke zich uitstrekte tot in de linkerzij. Vooral bij bet bukken was dit zeer hinderlyk en het koste mij groote moeite mijn werk te verrichten, ik sliep weinig en gevoelae my steeds vermoeid en terneergedrukt. Myn spijsverteringtoestel werkte zeer ongeregeld en ofschoon ik reeds allerlei medicynen gebruikt had om mijn ziekte te bestrijden, schoot ik toch totaal niets op. Toen ik echter zooveel <roeds hoorde omtrent Foster's Rugpyn Nieren Pillen, ging ik dadelijk tot een proefname hier- mede over en ik heb er thans geen spijt van want nadat ik twee doozen volgens de gebruiks- aanwijzing had ingenomen, kon ik weinig o niets meer van mijn vroegere ziekte bemeiken. Na zulk een voorspoedige genezing zal ik net altijd myn plicht achten Uw weldoende Pillen aan te bevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven- staande waar is en machtig U bet publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. De pijn die gelijkt op een dolksteek in den rug spruit voort uit de nieren en duidt aan dat ze erg aangetast zijn. Het urinezuur hee zich in de nieren zelf gekristaliseerd en de bijtende en snijdende oneffenheden der kristallen veroorzaken hevige pijnen. De bestanddeelen waaruit Foster's Rugpijn Nieren Pillen samen- gesteld zijn, lossen spoedig het urinezuur op en helpen de Nieren in de afvoermg uit het lichaam van dit vergif, welke afvoermg plaats grijpt bij het urineeren. Verzeker U dat men U de echte Foster s Rugpyn Nieren Pillen geeft, dezelfde die den heer Siereveld gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op atteut, dat op iedere doos de handteekening van James Fostervoorkomt. Ze zijn te Ter Neuzen verkrijg baar bij den heer A. van Overbeeke—Leunis, West-kolkstraat. Toezendmg geschiedt franc® na ontvangst van postwissel a 1.7 i voor edn of 10.— voor zes doozen. Ter Neuzen 25 April 1907. Heden overleed zacht en kalm in den ouderdom van 80 jaar onze geliefde Yader, Behuwd- en Grootvader Namens de Familie, G. M. A. STANDAERT. Ter Neuzen, 28 April 1907. Op den 18en April overleed onze ge liefde Zoon, Breeder en Kleinzoon BERNARD ADEIAAN WISSE, in den jeugdigen leeftijd van 18 jaar en 7 maanden. Zwaar valt ons dit verlies, maar de weten- schap dat hij heengegaan is naar den Hemel, troost ons in dezen diepbedroefdeu weg. Passaic (N.-Am.) j A. WI3SE en Ninthstreet 174. Echtgenoote. JOH. DE KRIJGER en Echtgenoote. Ter Neuzen. Wed B RUBEN- Heden overleed tot diepe droefheid van mij*en mijne beide kinderen, in den ouderdom van 40 jaar, mijn geliefde Eehtgenoot de Heer J. VAN BOVEH, le luitt der Artillerie. Utrecht, 26 April 1907. P Hi G. G. VAN BOYEN—Rijnbbndb. Heden overleed onze hartelijk geliefde Zoon Breeder en Behuwdbroeder, de heer J. VAN BOVEN, le luitt der Artillerie, in den ouderdom van 40 jaren. Utrecht, 26 April 1907. Mevr. de Wed. J. Th. A. VAN BOVEN— Bvuzs. Semarang J BERTELVan Boven. P. J. BERTEL. Den Haag: O. C. MAAS—Van Boven. A. MAAS. P. D. NIEVEEN—Van Boven. W. NIEYEEN. Ik verloor onlangs twee waardevolle paarden, nog slechts korten' tyd bij de Paarden- en v*ever*ekerZKSSL schappii te's Gravenhage (opgenchtteZwolle) verzekerd. De schadevergoeding tot 90 pU. werd mij onmiddellijk geremitteerd. Belangheb benden wordt deze maatschappy aaiibiev°le Agent de heer M. J. Stoek Gzn.,St.Maartensdyk. St. Maartensdijk, den 19/4 1907. DAVID GAKEER Az. Kali, wel eens minder juist potasch genoemd (potusch toch bestaat slechts voor een gedeelte uit Kali) kali komt ook wel eens te weinig in den grond voor, doen fcZeigronden zijn over het geheel rijk aan kali. Wordt kalibemesting noodig geoordeeld, dan is daar- voor aan te bevelen patentkali of kainiet. Voor landen, waarop lange jaren aehtereen suiker- bieten, mangelwortelen, roode klaver of aardappelen zijn verbouwd, is een kalibemesting wel eens goed om deu groei te bevorderen. Herhaaldelijk is t voorgekomen dat op een land, waarop eerst aardappelen en bie.en waren geteeld, later erwten en boonen werden gelegd en een kalibemesting gunstige uitkomsten gaf. Voorschriften voor kaligebruik te geven gaat met ge- makkeliik. De landbouwers moeten zelf onderzoeken of er kaligebrek is in den akker, of er dus kali noodig is en dat kan hij doen door bijvoorbeeld op een klein stukje van zijn veld een proef te nemen. Wordt kainiet gebruikt, dan is het gewenscht deze reeds in den herfst uit te strooien, zoodat bepaaldegit- tige stoffen (bijvb. nadeelig voor aardappelen) die er inzitten, reeds in den winter kunnen uitspoelen. Debruikt moet worden 400 a 600 kilogr. per Hectare. Bij gebruik van patent-kali dat is gezuiverde kainiet, dus vrij van giftige stoffen, is 250 a 300 kilogr. per H. A. voldoende en deze meststof kan wel na begin Januari uitgestrooid worden voor zomergewassen. EN Halk en Hali, Dit was een der vier stoffen, welke soms in te geringe mate in den kleibodem ook voorkomen. Dat het eerst deze in bespreking komt ligt niet in hare hoogste waarde, ofschoon de opmerking wel gewettigd is, dat het gebruik er van toch nog veel te gering is. Kalk, reeds onmisbaar voor de ontzuiing van den grond, zooals reeds in den aanvang is gezegd, is ook een belangrijke factor in het leven der planien. Vooreerst zorgt kalk, dat de grond zich gemakkeiijker laat bewerken. Fraaie klei bijvoorbeeld, waar het kouter alleen doorgaat ten koste van veel paardevleesch, wordt handelbaarder na een toevoeging van kalk. Kalk houdt de plantenvoedende stoffen vast, en zorgt dus, dat ze niet kunnen wegspoelen. Kalk maakt de voedende stoffen voor de planten opneembaar. Kalk is plantenvoedsel. Ziedaar dus waarora het gebruik van kalk zoozeer is aan te bevelen. Voor eane ftdWcbemesting kan genomen worden Vooreerst gebluschte kluitkalk. Verder is ook geschikt de schuimaarde uit de suikerfabriekenterwijl ook wel gebruikt wordt de landbouwkalk, een afvalproduct van de kalkovens. Deze laatste stof is uiterst goedkoop, soms om met verkrijgbaardoch niet altijd aan te raden wegens de groote hoeveelheid sintels en steenen die er in voor komen. Bij gebruik is eerst ziften wel aan te bevelen. Voor fcalfcbemesting is noodig, bij gebruik van ge bluschte kluitkalk 4 a 5000 kilogram per Hectare. Bij gebruik van schuimaarde 20 a 50000 kilogram per Hectare. Het behoeft zeker niet uitgelegd, dat men aan zoo een bemesting jarenlang genoeg heeft. Een tweede stof, die bij de bemesting noodzakelijk ter behandeling komt is kali. V. D. OUDBN. SnPGK

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2