Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Landbouwberichten. Handelsberichten. Gemeenteraad van Axel. Zitting van 22 April 1907. Aanwezigalleledenbehalve den heerP. Dekker. De Voorzitter opent de vergadering en zegt Gaarne wensch ik een woord van dankbare hulde te wijden aan den heer P. van Hoeve, die IB jaar lang de belangen der gemeente met ons heeft behartigd. Een vriend is van ons heen gegaan, zijne plaats wordt helaas thans ledig gevonden. Moge zijne familie sterkte en krachten vinden om in stilte in dit verlies te berusten. De Secretaris doet voorlezing der notulen, die daarna zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Ingekomen stukkeu. a. Mededeeling van het overlijden van den heer P. van Hoeve door zijn achtergebleven weduwe. b. Voorlezing van het antwoord door den Burgemeester uit naam van den Raad aan de overgebleven familiebetrekkingen gericht. c. Mededeeling van den Minister van Water- staat, dat aan het verzoek tot verbetering en verhooging der veiligheid langs het kanaal van Ter Neuzen naar Sas van Gent niet kan worden voldaan, omdat binnenkort het geheele kanaal ten behoeve van de scheepvaart electrisch zal worden verlicht, waardoor de veiligheid zeer zal bevorderd worden. d. Van Ged. Staten, goedkeuring verandering bouwverordening. e. Goedkeuring van af- en overschrijving van posten der begrooting. f. Idem goedkeuring instellen paardenmarkt. g. Rekening en verantwoording van de ge- zondheidscommissie, waaruit blijkt, dat er een goed slot is van 576,935. h. Jaarverslag van de ambachtschool teHulst i. Verzoek van den heer Van Vessem om wegens gezondheidsredenen van 1 Mei15 Aug. verlof te krijgen. Z. h. s. verleend. j. Verzoek van A. Wiemes om 4 arduinen palen te mogen plaatsen. Z. h. s. toegestaan. Voorstel van het college om een oproeping te plaatsen voor een onderwijzer aan de o. 1 school. De heer SmiesHet is toeh zeker de bedoe- ling deze onderwijzer tijdelijk te benoemen De Voorzitter: Ja, in zeker opzicht. Maar het is nog al lang eer de heer Van Vessem weer kan optreden. De heer De FeijterWat is het voorstel van Burg, en Weth. De Voorzitter Die zouden graag een onder wijzer oproepen. De heer De Feijter. Mag ik daar de reden van weten Laatst heeft de Raad beslist geen onderwijzer op te roepen, omdat op 15 Januari het ver- eischte aantal leerlingen niet aanwezig was Ik dacht dat het de bedoeling was een plaats- vervanger te hebben voor den heer Van Vessem, die helaas maar erg ziek is. We hopen dat zijn verlof meehelpen zal tot zijn herstel. Is het echter om een vast onderwjjzer te doen, dan kan ik aan dat voorstel mijn stem niet geven. Het verwondert mij dat we zulk een voorstel krijgen. De heer LamaitreHet doel is een onder- wjjzer op te roepen. Het onderwijs lijdt erg door de afwezigheid van Van Vessem en de heer Van Ruiven staat voor eene klas van een kleine honderd leerlingen. Al herstelt de heer Van Vessem, dan is het toeh nog wenschelijk een onderwijzer meer te hebben. De kinderen moeten goed onderwijs genieten. De heer De Feijter: Ik kan niet instemmen met hetgeen de heer Lamaitre opmerkt. We moeten voldoen aan de wet. We moeten reke- nen met de leerlingen op 15 Januari. Toen hadden we het vereischte aantal niet. We hadden toen dus genoeg onderwijzers. De wet weet beter dan wij hoeveel onderwijzers er noodig zijn. We moeten toeh niet overcom pleet worden. We zijn al overcompleet geweest. Tegenover de openbare school kunnen we drieer- lei maatstaf aanleggen. I. We kunnen op geen geld zien. II. We kunnen doen wat noodig is, wat de wet eischt. III. We kunnen gaan bedillen. Ik zou de gulden middenweg willen bewan- delen, stelt B. en W. voor een vast onderwijzer te benoemen, dan ben ik er tegen en wil zelf een voorstel indienen. De heer Van Ruiven heeft veel werk zegt de heer Lamaitre. Dat gebeurt meer. Dat hij een klas waarneemt, daar is in Axel niets tegen. Ik bezoek de openb. school nooit, maar laatst sprak ik iemand die er wel kwam, en die deelde mij mee, dat er een klas was waar maar 18 leerlingen in zaten. Ik sprak met een specia- liteit op onderwijsgebied en die zei me dat men zoo'n klas best bij een ander onderwijzer kan voegen. Om geen onnoodig geld te moeten uitgeven zou ik willen in de plaats van den heer Van Vessem een tijdelijk onderwijzer benoemen. Het is toeh zoo hier in Axel, dat voor de openbare school steeds groote uitgaven worden gevraagd. In verband hiermee wil ik even de historie laten spreken en meedeelen wat ik van denzelfden invloedrijken katholiek ver- waarvan ik de vorige vergadering sprak. nam, eens voor het geval dat De Raad stond volgens de wet een onderwijzer moest benoemen. Juist was de Roomsch-Kath. school in aanbouw Bij de opening dier school zouden heel wat leerlingen van de openbare school afgaan, en zoo het personeel overcompleet zijn. De invloed- rijke Katholiek sprak met iemand uit ons midden over deze zaak (namen zal ik maar niet noemen) en stelde hem voor een roomsch-katholiek onderwijzer te benoemen, die hij aanwees, dan zouden de Roomschen dezen onderwijzer later overnemen Hierop werd echter niet ingegaan. Het scheen, zoo merkte mijn zegsman op of een katholiek niet goed genoeg is om de belangen der Gemeente te kunnen beharrigen. Lettende op die geschiedenis vind ik dit voorstel van Burg, en Weth. jammer. Ik zal er beslist tegen stemmen. De heer Lamaitre Ik wensch het voorstel van Burg, en Weth. in stemming te zien ge bracht Tegen stemmen de heeren Dregmans, Van Fraaijenhove, Smies, Dieleman, De Feijter, F. Dekker en Oggel. Voor stemmen de heeren Wolfert en Lamaitre Dit voorstel verworpen zijnde stelde de heer De Feijter voor het verlof van den heer Van Vessem te verlengen tot een half jaar en voor dat halve jaar een onderwijzer te benoemen. De heer Lamaitre Zou de heer De Feijter niet kunnen besluiten voor 1 jaar een onder wijzer te benoemen, want voor 6 maanden vindt ge niemand. De heer De Feijter Misschien kan men uit onze streek hulp vinden. In Zaamslag is het personeel overcompleet, ook in den Hoek zoo ik mij niet vergis. De heer DregmansIk maak eenigszins bezwaar tegen het voorstel van den heer De Feijter om het verlof van den heer Van Ves sem tot 6 maanden te verlengen. Laat ons hem geven wat hij vraagt. Is hij beter na 4 maanden dan zou hij liever weer aan het werk willen gaan. Is hij dan nog niet beter, dan zouden we het nog altijd kunnen verlengen. De heer De FeijterIk wil mijn voorstel wel in dien geest wijzigen en stel dus voor een onderwijzer. te benoemen om dienst te doen tijdens de ziekte van den heer Van Vessem Z. h. s. aangenomen. Voorstel van den heer De Feijter B. en W. dienen in een nieuwe verordening tot heffing van schoolgelden, die gebaseerd zij op den Hoofdelijken Omslag, aceoord ga met art. 50 der onderwijswet, en in den geest van de op 25 Juli ingetrokken verordening. De heer De Feijter licht zijn voorstel eenigszins nader toe. Gebaseerd op den H. O. vindt hij het meest billijk. Ter verdediging wil hij nog een kort woord spreken Naast de moreele zijde van dit vraagstuk, is ook een financieele zijde. Vergelijkt men de briefjes van den H. O. van nu met die van 10 jaar geleden, dan vindt men een verbazende stijging. Dit zit hem hoofdzakelijk in de openbare school. Welnu, waar de uitgaven gestegen zijn is het billijk en recht dat ook de inkomsten stijgen. Waar die kunnen ver- hoogen, moet dit ook gebeuren. De heer Lamaitre De heer De Feijter moet niet vergeten, dat verhooging H. O. ook geeft een makkelijk rijden op de Graaf Jans- dijk enz. De heer De FeijterIk vind jammer dat de heer Lamaitre nog afdoet aan de financieele gevolgen van het bouwen der nieuwe openbare school. Van de 53000 schuld die onze gemeente heeft is er 30000 opgenomen alleen voor de openbare school. Daarom durf ik toeh nog volhouden dat de stijging van den H. 0. hoofdzakelijk voortkomt uit het O. L. onderwijs. De heer Lamaitre We zullen maar zwijgen, dat zal wel de beste weg zijn. In stemming gebracht zijnde wordt het voor stel De Feijter aangenomen met 6 tegen 3 stem- men. Voor stemden de heeren Dregmans, Smies, Dieleman, De Feijter, F. Dekker en Oggel Tegen de heeren Van Fraaijenhove, Wolfert en Lamaitre. De Voorzitter: Het zou kunnen zijn, dat we in de volgende zitting er nog niet mee klaar zijn. De heer De Feijter lk wil gaarne vrijheid geven nog een zitting over te slaan. Opnemen kasgeld. Voorzitter: 0m op tijd aan alles te kunnen voldoen zouden we 2500 moeten opnemen. De heer Dieleman Voor hoelang. Voorzitter Voor 6 maanden. De heer Smies Daar zal niet veel tegen te schermen zijn. De heer LamaitreTenzij een der heeien het mocht willen voorschieten. Z. h. s. toegestaan. Regeling jaarwedde gemeente-ontvanger. Ged. Staten doen bericht dat de regeling zegt dat Axel in de 6e klasse is gerangschikt en de ontvanger dus een minimum tractement van/500 en een maximum tractement van 700 toekomt Voorstel van B. en W. het tractement dat nu 450 is, te brengen op f 600. Op voorstel van den heer De Feijter veranderen B. en W. dit in 550. Z. h. s. aldus besloten. Verzoekschrift van den gemeente-bouwmeester om verhooging van traktement. De heer Smies Ik ben overtuigd dat er veel werk aan is. Vooral in den laatsten tijd. Men moet er evenwel mee rekenen dat aan de bouw- woede wel eens een einde komt. lk zou even wel het traktement met 25 willen verhoogen De heer Lamaitre Dat vind ik nog wel wat weinig, ik zou er nog 25 willen bijdoen De heer De Feijter. Ik steun het voorstel van den heer Smies. Men kan hoogen. De heer Dregmans. Ik steun het voorstel van den heer Lamaitre, 25 is toeh te weinig. We hebben geen reden tot klagen over hem. Het voorstel Lamaitre in stemming gebracht zijnde, wordt aangenomen met 5 tegen4 stemmen, voor stemmen de heeren Dregmans, Wolfert, Lamaitre, F. Dekker en Oggel. Tegen de heerenVan Fraaijenhove, Smies, Dieleman en De Feijter. Benoemen stembureau. Voor de Provinciate Staten wordt benoemd Ondervoorzitter Dregmans, le lid Lamaitre, plaatsvervanger Wolfert. 2e lid F. Dekker, plaatsvervanger Smies. 4e lid bij de opening W. Dieleman, plaats vervanger P. Dekker. Voor de Gemeenteraad'. Ondervoorzitter Lamaitre. le lid Smies, plaatsvervanger F. Dekker 2e lid Wolfert, plaatsvervanger P. Dekker. 4e lid bij de opening J. de Feijter, plaats vervanger W. Dieleman. De heer De Feijter Krijgen we nu een of twee kiezingen voor de gemeenteraad. Voorzitter We zouden het liever splitsen Rondvraag. In de nieuwe straat is een sloot waarin een reiziger bij avond bijna verongelukte. Ook met Paschen hebben er ongelukken plaats gehad. Zou de gemeente daar niets aan kunnen doen. VoorzitterWe zullen er naar laten zien. De heer De Feijter Zijn er nog geen plannen omtrent de restauratie van den toren Voorzitter Jawel, we zullen die in besloten vergadering behandelen, om er eens over te spreken. De heer De Feijter Waarom in een geheime altijd nog ver- Bemesting, Hulst, 22 April. KOERS VAN H E T GEL 1). Belgisch per 100 fr. 47,725 a 47,75. Engelsch per 12,- 12,- DAG EN. Voorm. Nam. Donderdag 25 April 12.11 Vrijdag 26 n 0.32 12.52 Zaterdag 27 n 1.9 1.28 Zondag 28 n 1.45 2.4 Maandag 29 n 2.23 2.42 Dinsdag 30 3.1 3.21 IVoensdag 1 Mei 3.41 4.3 Z E E T IJ DIN GE IV. zitting Voorzitter Och, om er zoo maar eens over te praten. De heer De Feijter0 zooveel als een koffiepraatje. Ik ben er tegen om dat in een geheime zitting te behandelen. VoorzitterDe plannen zijn nog niet klaar om openbaar te behandelen. De heer De FeijterDus zijn ze nog niet gereed om in openbare zitting behandeld te worden. De Voorzitter sluit de openbare vergadering die overgaat in eene vergadering met gesloten deuren. 1 Datum. 1 Van 22 tot en met 23 April werden langs de Oostsluizen alhier 22 binnenvaartuigen op- en 24 afgeschutdoor de Westsl. 9 op- en 2 afgeschut. Positie der Stoomschepen. De Voorzitter verklaart dat, hoe langer hi] over de zaak denkt, hij des te meer overtuigd is, dat de zaak is behandeld zooals in de vergadering van Burg, en Weth. is besloten. De heer Van den Hoek weerspreekt dit. Hij heett geen bezwaar tegen het besluit tot ontsiag van den onderwijzer Tazelaar en tegen het besluit tot het doen eener nieuwe oproeping, maar wel tegen het besluit tot op wachtgeld stelling van den onderwijzer Roldanus. Dat is niet door Burg, en Weth. besloten nu reeds voor te stellen. Hij moet daarom in ernstige overweging geven, dat besluit in te trekken. De Voorzitter is het daarmede niet eens. Wat nu de zaak zelve betreft, reeds herhaaldeljjk is de Ra.ad ge- noodzaakt geweest om tegen zijn zin, ten einde te voldoen aan de wet, onderwijzers aan te stellen, wat aan de gemeente veel geld kost. Thans, nu er op grond van de wet een onderwijzer kan verminderd worden, is daartegen toeh ook niets te zeggen. De heer Wieland wijst er op, dat de onderwijzer De Kraker door vermindering van het aantal kinderen toeh ook de voordeelen heeft moeten missen, verbonden aan zijne aanstelling als onderwijzer met verplichte hoofdakte. De heer Van den Hoek stemt dat toe, maar noemt het geheel iets anders. Dat was eene verhooging door eene bijzondere omstandigheid in het leven geroepen, die wecr ophield, toen die toestand niet meer zoo was. De heer Wieland verklaart dat, hoe het ook zij, hij niet meer aan intrekking van dat besluit zal meewerken, er kome dan van wat er van komen wil. Hij heeft er met voile gerustheid aan medegewerkt. De heer Van den Hoek Daar gaat het met om, alleen maak ik thans bezwaar, dat het als afkomstig van Burg, en Weth. is voorgesteld, terwijl ik er niets van weet. De Voorzitter Daar ben ik het niet mee eens. De heer Van den Hoek: Laat de Raad zich dan maar uitspreken. Is die het niet met mij eens, dan moet het in Middelburg maar worden uitgemaakt. Het voorstel van den heer Van den Hoek om het besluit tot het op wachtgeld stellen van den onderwijzer aan school A, den heer Roldanus, wordt alsnu verwor- pen met 6 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren De Koeijer, De Jager, ocheele, Moes, Wieland en Moggrh; voor de heeren Van den Hoek, Visser en De Masier. De heer WielandHet doet me pleizier dat toeh blijkt dat we in onze meening niet alleen staan. De heer Van den Hoek Ik kan aan den Raad mede- deelen dat ik van dat besluit in hooger beroep zal gaan bij Gedep. Staten. Ik had dat willen voorkomen door het ingediende voorstel. De heer De Koeijer: Dat is voor uw verantwoording. De openbare vergadering gaat hierna over in eene met gesloten deuren, tot voortzetting van de behandehng van het kohier van den hoofdelijken omslag. Na het weder openbaar worden der zitting wordt net kohier vastgesteld op een bedrag der oorspronkehjke aanslagen van 25286,68. Daar de opbrengst in de begrooting is geraamd op 27000, wordt met algemeene stemmen besloten ditjaar 8 opcenten te hetfen, waardoor de totale opbrengst een cijfer aanwijst van 27309,61. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. ze II. (>ronil. Bij de bespreking van den grond, zagen wij dat er twee stoffen in voorkwamen, die hoewel geen bestand- deel er van uitmakende, toeh voor de planten van het grootste belang zijn, namelijk water en lucht. Wanneer we nu grond,'van deze beide ontdaan, in een ijzeren voorwerp gloeien dan verbrand er een ge deelte van, namelijk de humus of teelaarde. Dit is het bestanddeel, waaraan de grond zijn donkere kleur te danken heeft. Door humus (teelaarde) verstaat men een vorming van halfvergane stoppels en plantenwortels en stalmest. De teelaarde is voor den grond van het grootste belang. Zij geeft aan den bodem de donkere kleur en maakt daardoor den grond geschikter voor den groei der planten, wijl juist donkere grond meer warmte opneemt en we begrijpen licht, dat grond die zich gemakkelijk verwarmt, in het voorjaar juist eerder geschikt i9 voor de ontwikkeling der planten. Verder laat de grond zich, juist door de teelaarde, gemakkelijker bewerken, terwijl de stikstof van de teel aarde, als plantenvoedsel, ook een groote rol speelt in het leven der planten. Ook bezit de teelaarde de eigenschap om planten- voedende stoffen, die anders door regen en grond water zouden wegspoelen, vast te houden. Het is dus voor den landbouwer noodzakelijk, dat teelaarde vormende bestanddeelen op het land worden aangevoerd en juist is daarvoor de s^ttZmest wel geschikt en kunstmeat niet. Deze laatste meststof toeh geeft alleen a-an de planten voedsel, doch bezit geen teelaarde- vormende bestanddeelen. Noodzakelijk komen wij hier op een punt, dat nadere uitleg behoeft, omdat men anders een verkeerd inzicht in de zaak der bemesting zou krijgen. Praktische proefnemingen hebben bewezen dat kunst- mest den grond soms moeilijker bewerkbaar maakt; doch de stalmest kan weer zorgen, dat dit bezwaar wordt opgeheven en dus behoeft men daarom bijvoor- beeld een chilibemesting niet achterwege te laten, zooals men wel eens doet. Ook door doelmatige bewerking kan de slechte structuur, die door het gebruik van cnili mocht zijn ontstaan, weer verdrijven. Men onthoude du9 wel Van het gebruik van kunstmest afzien omdat het den grond moeilijker bewerkbaar maakt, is geheel af te keuren, omdat er volstrekt geen reden voor is. Wanneer men nu den gegloeiden overblij venden grond onderzoekt, door dezen in een glas water te storten, dan zien wij, dat een gedeelte terstond naar den bodem zakt, terwijl een ander gedeelte nog blijft zweven. Minstens bestaat deze grond nog uit twee cleelen. De zwevende deeltjes nu zijn ^Zdeeltjes, het andere .deel is zand. Deze beide deelen nu komen in alle gronden hier voor, doch natuurlijk niet in dezelfde verhoudingen wat zeer duidelijk blijkt uit een vergelijking tusschen zand- en kleigrond en toeh wat wel verwonderlijk klinkt, bestaat de zwaarste klei nog* uit meer dan de helft zand. Kleideeltjes bevatten nog al wat plantenvoedsel en dus &ev^n zij een natuurlijke vruchtbaarheid aan den grond. Bovendien geven deze deeltjes een grooter vocht- houdend vermogen aan den bodem dan zanddeeltjes. In kleigrond, dus de grond die hier overal haast wordt aangetroffen, komt het grootste deel der planten- voedende stoffen in voldoende hoeveelheid voor, doch een viertal der belangrijkste stoffen soms in te gerinee mate. Deze vier zijn kalk, fosforzuur, stikstof, kali. Middenprijs per 10O K.G. Tarwe f 7,75, Rogge 7,50, Wintergerst 9.25, ZomergerstHaver/7,50, Erwten 10,25, Witteboonen f Bruineboonen f 8,75, Duiven- boonen 9,75, Paardenboonen 8,50, Boekweit Lijnzaa.l fKoolzaad fAardappels 3,50. Boter per kilo f 1, Eieren per 26 stuks f 0,75. Ter weekmarkt waren aangevoerd9 stuks Rundvee, 20 Varkens, waarvan verkocht 5 stuks Rundvee en 12Varkens. U II n VLAG. NAAM. M3. Van en naar- Lading. Voor Ter Neuzen i 23 Noor. s.s. Nordlyret 1344, Moss h. p.p. Van Ter Neuzen 23 Duits. s.s. Saionia 2739 Antwerpen ledig Noor Cieut i 22 Eng. s.s. Dynamo 1425 Hull stukg. idem Nyroca 3664 Manchester idem Deens s.s. Carbonia 4227 Ostende ledig 23 Noor s.s. Dag 1787 Goole kolen Eng. s.s. Ousel 3633 Liverpool stukg. idem Quentin 3606 Leith idem Noor. bark Daggry 1171 Aruba guano Deen s.s. Uranienborg 5591 Riga vlas Van («ent t 23 Noor. s.s Hafnia 2723 Pillau phosph. s.s. HARALD van Algiers naar Stockton on Tees, passeerde 23 dezer St. Catharine's Point, s.s. JENNY vertrok 17 dezer van Tyne Dock naar Algiers, s.s. RICHARD van New-Castle on Tyne naar Pillau, passeerde 23 dezer Elseneur. s.s. ELISABETH te Stockton on Tees te water gelaten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 6