Ter Nsuzsnsche Couraru Donderdag 25 April 1907. No. 4985. T'WISIEnD^El BLAD. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 24 April 1907. Bii Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Hoofdplaat, de heer P. F. Thomaes. De kapitein H. G. Eraser van het 2de bataljon 3de regiment infanterie te Middelburg, is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot majoor bij het 2<ie regiment infanterie. Maandagvoormiddag is te Sas van Gent de werkman I. van Hoecke, arbeidende aan de baggerwerken, bekneld geraakt tusschen een der baggerbakken. Na aan den linkerhand deerlijk en aan het hoofd minder ernstig ver- wond te zijn, werd hij door de kracht van den bak in het kanaal geworpen. Medearbeiders haalden hem spoedig op het droge. In de di- reetiekeet werd hi] door een geneeskundige behandeld. De holte der hand was letterUjk doorboord. Maandag bracht te St. Jansteen een zeug 18 levende biggen ter wereld. 't Is voor rae- nigen varkenshouder om van te watertanden. Te Borssele werd Zaterdag aan den oever een rijzen zinkstuk van 1300 M2 neer- gelaten op eene vrij groote diepte. Zooals gewoonlijk bij het zinken het geval is, heerschte ook hierbij eene groote drukte. Een stoomboot, vier tjalken, zes hoogaarsen en ongeveer 80 werklieden waren in dienst van den aannemer. Kort na de zinking kwam een deel van het stuk naar boven, zoodat het werk niet gelukt is. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is tegehwoordig zeer veel leven in den paarden- handel. Yooral jonge dieren zijn zeer gezochtvoor goede 18 maanders wordt van 400 tot 600 betaaldpuike veulens, pas gespeend, gelden tot 250. Naar verluidt zijn enkele beste dieren gekocht om naar Noord-Amerika te worden verzonden. Sluiskil. 't Is als 't ware of de plaats der nieuwe bruggen hier 't plekje is van averij te maken. Zoo werd Zondag j.l. de nieuwe rijks- telegraafkabel, die ruim 1,5 Meter onder den bodem van 't kanaal ligt door een sleepboot stuk gevaren, wat een nogal vrij aanzienlijke schade kan genoemd worden. De sleepboot werd daarvoor aansprakelijk gesteld. Sluiskil. Nogmaals zijn er alhier deze week pogingen gedaan om de opening der voetbrug f'eestelijk te vieren en het is thans gebleken dat de belangstelling der burgerij van Sluiskil daarvoor toeneemt. Men hoopt dan op Zaterdag 4 Mei a. s. des namiddags feest te vieren. Naar- mate de medewerking der bewoners van Sluiskil vermeerdert, zal het progamma zich uitbreiden. Yoorloopig staat op't programma't trakteeren der schoolkinderen, fietswedstrijden, brugver- siering en verlichting en zoo mogelijk volksspelen en een roeiwedstrijd. Het jeugdige fanfare-korps „Geduld overwint" zal dan ook voor 't eerst hare opwekkende tonen voor het publiek doen hooren. De Commissie vergadert Vrijdag a. s. opnieuw om dan alles definitief te regelen. Zelfs landbouwers uit de gemeente Axel hebben hunne medewerking voor eene feestviering toe- gezegd. Hulst, 22 April. Heden werd alhier door den notaris H. A. van Dalsum in de herberg van den heer A. J. de Kort bij verblijf geveild een woonhuis met erf en schuur, gelegen aan de Groote Markt te Hulst, groot 234 centiaren. Het perceel werd op 2620 opgehouden. Walsoorden. Bij M inisterieele beschikking is met ingang van 1 Mei benoemd tot postbode dienst WalsoordenVlake P. J. Neve, in de plaats van J. F. Andriessen, thans brief- en telegrambesteller te 's Gravenland. Omtrent een Zondagavond te Arnhem op een milicien gepleegden moord wordt het vol- gende gemeld De twee miliciens waren samen uitgeweest. De vermoorde had getracteerd, wilde op tijd thuis zijn en verliet daarom zijn kameraad, een kermisreiziger van beroep, waarschijnlijk na een twist. Toen hij in de kazerne kwam, ging hij onmiddellijk naar bed, de opmerking makende dat de kermisreiziger als hij thuis was wel ruzie zou maken. Toen deze de kamer binnentrad, trok hij dadelijk zijn bajonet, ging op zijn makker af en stak dien het wapen in het hart. Als een bewijs hoe groot gebrek er op het oogenblik aan onder wijzers bestaat, kan dienen dat in een vakblad 120 oproepingen voorkomen voor on der wijzers bij het openbaar en 135 voor het bijzonder onderwijs. Zondagavond is te Yriescheloo, gem. Bel- lingwolde (Gr.), de boerderij van de erven Kremer door onbekende oorzaak afgebrand. Drie koeien, vijf varkens en eenige biggen kwamen om. Alles was verzekerd. Men meldt uit Amsterdam Toen een alleenwonend man in den nacht van Zondag op Maandag 1.1. zijne woning in de Dijkstraat binnentrad, werd hij onverhoeds door een onbekend persoon, die zich in de woning bevond, aangevallen. Hij weet nog alleen dat hem een laken over het hoofd werd geworpen en daarna zakte hij bewusteloos ineen. Weder bijgekomen, ontdekte hij dat een linnen- kast was opengebroken en daaruit een bedrag van f 25 ontvreemd. De 34jarige zoon Arie van den landbouwer M. te Klaaswaal stichtte Zaterdagavond 10 uur brand in de woning zijner ouders. Gelukkig kon zijn bejaarde moeder 't nog tijdig blus- schen. waardoor geen groote schade ontstaan is. De zoon liep nu het huis uit en kwam bij den uachtwaker Yan Essen, wien hij vroeg, eens mede te gaan om te zien hoe hij brand zou stichtenwerkelijk zag deze dat M. een bos stroo aanstak tegen het huis zijner ouders. Ook nu kon de brand door den nachtwaker ge- bluscht worden. Als reden voor zijn daad gaf M. op, dat hij in de gevangenis wilde komen. Aldus zal nu geschieden. Als onverbeterlijke dronkaard stond hij in het Oldambt bekend. Hij was een van de beklagenswaardige typen, over wie de groote menschen bijna medelijdend het hoofd schud- den en de kinderen zich vroolijk maken. Als handlanger was hij op een veerschip in dienst, maar de schipper had niet veel aan zulke helpers. Een dochter van hem diende in Groningen en zoo eens om de veertien dagen bezocht zij haar familie. Maar wanneer zij zoo over den straatweg van het dorp liep, dan was het haar alsof zij met den vinger werd aar.ge- wezen en eens had zij iemand hooren zeggen zie, daar heb je Jantje ook, de dochter van dien zuiplap. Toen stond haar besluit vast. Zij wilde haar vader niet meer bezoeken. En zij had hem ook duidelijk het waarom van dit besluit gezegd, maar eerst had hij het niet recht begrepen, wat al die drukte beteekende. Doch toen hij den volgenden morgen wakker werd, zijn roes had uitgeslapen, toen drong het tot hem door, wat Jantjes bedreiging voor hem inhield. Zij wilde nooit meer hem komen bezoeken, omdat hij een zuiplap was, omdat zij zich voor hem schaamde. Hij begon het bijna als een misdaad te gevoelen, aan zijn kind begaan. Nu zou hij toch eens toonen dat zijn dochter zich niet voor haar vader be- hoefde te schamen. En in hem was gerijpt het vaste voornemen, den drank voor goed te laten staan. Dan zou Jantje wel weer bij hem op bezoek komen. Nu spreken de menschen in zijn omgeving bijna met verbazing over zijn bekeering en hij vertelt vol trots aan ieder die het hooren wil, dat hij in vier maanden geen druppel drank gebruikt heeft. En Jantje komt weer geregeld haar veertiendaagsch bezoek brengen. (N. Gron. Ct.) Nabij Antwerpen heeft iemand, die de gast was van een bewoner van den dijk van Eeckeren, diens hond uit de aardigheid den staart afgesneden, en het dier toen op de vlucht gejaagd. Het was nog wel een kostbare hond, zoodat de eigenaar een groote schadevergoeding eischt. Bovendien zal de rechtbank den dader nog wel iets te vertellen hebben over dieren- mishandeling. Een dame te Antwerpen ging Zondag door de Onderwijsstraat met haar dochtertje dat 's morgens haar eerste communie had ge daan. Straatjongens vermaakten zich met vuur- pijltjes af te steken. Een dezer gevaarlijke voorwerpen viel op het kind en de kleederen vlogen in brand. Het stond in een oogwenk in laaie. Yoorbijgangers kwamen toegesneld en doofden de vlammen. Het kind is echter erg verbrand naar het hospitaal van Stuyven- berg overgebracht. De arme moeder kreeg een hevige zenuwcrisis. Hinterrisz, in het Karwendelgebergte (Opper-Beieren) is, door de geweldige sneeuw- massa's, nu reeds zeven weken van de buiten- wereld afgesneden. Met geen enkel middel van vervoer is de plaats te bereiken. Er begint nu, naar getelegrafeerd is geworden, gebrek aan levensmiddelen te komen, en koffie en thee zijn er niet meer te krijgen. De menschen kunnen er alleen nog water en brandewijn drinken. Te Altenrath, bij Keulen, werden schiet- oefeningen door de artillerie gehouden, en plotseliug kwam een granaat midden in het dorp neer en sprong. De stukken vlogen tegen de huizen. Toen een tweede volgde, vloden de bewoners in een wilde haast. De officier, die de leiding van de schiet- oefening had, verklaarde dat de granaten slechts half geladen waren. Hoe het kwam dat ze in het dorp gevallen waren, wist hij niet te zeggen. De eerste Alpentoeristen zijn reeds het seizoen begonnen, maar met treurig gevolg. Een ingenieur uit Zurich en vier anderen, die van Chamonix uit een tocht door het hoogge- bergte ondernamen, zijn door slecht weder overvallen, op een dwaalspoor geraakt en op den terugweg van een hoogte van eenigen hon- derden meters in een ravijn gestort. Uit Amerika schrijft de heer T. J. van Outeren aan de ,/Arnh. Ct." Bijgeloovigen, die waarde hechten aan voor- spellingen, hoe ongerijmd en zot ze ook wezen mogen, maken zich al vast ongerust over het lot, dat New-York in Augustus 1908 wacht een wereldgebeurtenis die de ramp te San- Francisco in de schaduw stelt. De profeet, en kruidenier Lee J. Spangler, uit York, Pend- sylvanie, voorspelt namelijk, dat genoemde stad dan door een geweldige aardbeving geheel ver- woest zal worden op een gegeven oogenblik zal de grond onder het Manhattan-eiland open- scheuren en de Hudson-rivier daarin in een ommezien verdwijnen dientengevolge zal zich een opeenhooping van stoom vormeu, die een ontploffing veroorzaakt, welke geheel New-York doet verdwijnen. Wie het weet, moet het zeggen, doch wie het zegt moet het ook weten, en de millioe- nen inwoners van genoemde wereldstad zullen zich niet over deze dwaze voorspelling onge rust maken. Dezelfde Spangler voorspelde de uitbarsting van den vuurspuwenden Mont Pellee, de ver- kiezing van president Roosevelt en nog eenige andere opzienwekkende gebeurtenissen, voegt de schrijver er echter bij. Een voddenraper vond op de place du Trone te Parijs het lijk eener vrouw, met af gesneden hals. Hij waarschuwde de politie, die een onderzoek instelde, waaruit bleek, dat de vermoorde is de 38jarige Jeanne Marie Tal- lotte, geboren Guerin en wonende in de rue Edouard - Robert. Haar man is electricien aan het tram-depot van Saint-Mande en zij heeft 2 kinderen. In de buurt staat het echt- paar Tallotte zeer gunstig bekend, man en vrouw leefden in volkomen eensgezindheid. De vrouw vond een bijverdienste als huishoudster bij een familie in de rue Rottembourg en was van daar den vorigen avond laat huiswaarts gekeerd, nadat zij bediend had aan een familie- diner, bij gelegenheid der communie van een der kinderen. Omtrent den moordenaar heeft men geen enkel spoor en ook ligt de drijfveer van de misdaad nog geheel in het duister. Een klein bedrag aan geld vond men nog op het slachtoffer, zoodat diefstal niet de aanleiding kan geweest zijn. Uit de omstandigheid dat het lijk, behalve den afgesneden hals, geen verdere kenteekenen van geweld droeg, maakt men op, dat de ongelukkige plotseling is aan gevallen en zich niet heeft kunnen verweren. Een dame te Beaulon, die lang aan rnaag- krampen leed, is dezer dagen van een salamander van 12 c M. lengte en 21j2 c.M. dikte bevrijd. Zij had den vorigen dag een bruiloft bijgewoond en daar voor het eerst van haar leven een glas madera gedronken, wat waarschijnlijk de ver- drijving van het dier tengevolge gehad heeft. De dame wandelt dikwijls in de bosschen en heeft ongetwijfeld door het drinken van water, waarin salamanders voorkomen, een onvolwassen dier ingeslikt, dat zich in haar maag verder ontwikkeld heeft. Papieren melkemmers. Papieren rnelk- emmers zijn 't allerlaatste, allernieuwste op sanitair gebied voor de levering van zuivere melk in Londen en andere groote steden. Die emmers mogen of kunnen maar eens gebruikt worden en de melkleverancier zal dus bevrijd zijn van de kosten der sterilisatie van kannen en flessehen. De emmers worden gemaakt van papierpap en zullen gesteriliseerd worden onder een warmte van 500 graden Fahrenheit. Zoodra ze met melk gevuld zijn, worden ze door een deksel gesloten en als ze leeg zijn, kunnen ze dienst doen om 't vuur mee aan te maken. Gemeenteraad van Ter Neuzen, VAN Vergadering van Maandag 22 April 1907. Voorzitter de heer P. Moes, wethouder. Verder aanwezig de heeren Van den Hoek, Wieland, Visser, Moggre, He Masier, De Koeijer, De Jager en Scheele. Afwezig de heeren Dees, Van Dale en Verbrugge. Een vacature. De Voorzitter was er oorspronkelijk niet op voorbe- reid dat thans nog een zaak in openbare vergadering aan de orde zon behoeven te komen. Hij was van meening dat het adres van den heer W. Bedet reeds was afgehandeld, anders zou hij dit reeds Vrijdag op nieuw ter tafel hebben gebracht. In de verslagen der couranten wordt evenwel vermeld dat het Donderdag was aangehouden tot den anderen dag. De verslagen zijn eenstemmig, dus zal het wel zoo zijn, ofschoon hij het zich niet kan herinneren. In elk geval brengt hij het nu opnieuw in behandeling. Hij heeft voorgesteld om het af te wijzen, daar aan adressant op het oogen blik geen vergunning kan worder, gegeven om te bouwen zooals hij wenscht. Het verzoek was echter tweedledig en er werd ook gevraagd om de verordening zoodanig te wijzigen dat hem vergunning zou kunnen worden verleend. Dit zou kunnen geschieden, wanneer de ver ordening alleen den eisch van open ruimte handhaafde voor woningen, maar niet voor gebouwen, zooals er thans staat. Die verandering is het vorige jaar in de vergade ring van 17 Mei door den heer De Masier voorgesteld en met groote meerderheid verworpen, er waren maar 2 stemmen voor en 8 tegen. Ook de heer, Dees, die zich nu zoo voor de wijziging verklaarde, was er toen tegen. De heer De Jager: De burgemeester heeft die wijzi ging toen bestreden, op grond dat men dan later van pakhuizen woonhuizen zou kunnen maken en dat er dan geen open ruimte zou zijn, terwijl men er zich dan op beroepen zou dat het een bestaande toestand is. De Voorzitter: Voor dat motief gevoel ik ook wel iets. De heer De Masier wijst er op dat de bouwverorde- ning in de bepaiing van art. 12 toch de macht geeft om daartegen te waken, daar dit voorschnjft dat geen gebouw in gebruik mag genomen worden als woning, tenzij dit is goedgekeurd. Er zou dus geen woning kunnen worden goedgekeurd, wanneer niet was in acht genomen de bepaiing van art. 28. De Voorzitter meent dat er eventueel van het hand- haven dier bepaiing niet veel meer zou komen. Men weet hoe dat gaat. Het is nu bij Bedet eenig verschil, omdat die zijn pakhuis naast zijn woning wil bouwen, maar als het op een afzonderlijk terrein gebouwd wordt, is het geheel wat anders, dan schiet er in het geheel geen open ruimte over. De heer Van den Hoek verklaart dat hij er in elk geval tegen zou zijn om ook pakhuizen te laten bouwen zonder eenige open ruimte. De werklieden behoeven toch niet genoodzaakt te worden om steeds in het pak huis te blijven en er moet toch voor urinoir en privaat ook plaats zijn. De heer De Masier ziet die noodzakelijkheid voor pakhuizen niet in en wijst er op, dat in de vroegere verordening die bepaiing geheel ontbrak. Waarom wil men thans den eisch van open ruimte handhaven tot zelfs voor pakhuizen De heer De Jager acht voor het onderhavige pakhuis open ruimte geheel overbodig. De aardappelen die daar geborgen moeten worden, zullen toch de tering niet krijgen De heer Van den HoekMaar in een pakhuis ge borgen artikelen kunnen toch stank veroorzaken. De heer De Masier: Het bergen van zulke zaken zou toch nooit toegestaan worden. Het was echter beter om de verordening te wijzigen. Daarin worden thans strenge eischen gesteld, maar het komt herhaaldelijk voor dat, wanneer er een verzoek komt om afwijking van de verordening toe te staan, men dan de menschen wil ter wille zijn. Dan was het beter de bepalingen eenvoudig te veranderen, dan zijn die voor iedereen gelijk. De Voorzitter stelt voor om in elk geval thans het voorstel af te wijzen. De heer De Jager: Dat wil zeggen, dat er dan later een voorstel zal gedaan worden om de verordening te wijzigen De Voorzitter kan dat niet beslist toezeggen. Wordt zijn voorstel aangenomen dan kan elk lid nader over- wegen wat hem te doen staat. Ieder kan dan een voorstel doen, De heer Van den Hoek meent dat het in deze beter is dat er een voorstel komt uit den boezem van den Raad, men kan dan desnoods overleg plegen met Burg, en Weth. De heer Wieland hoopt dan inmiddels het terrein wel eens te gaan verkennen. Achter het terrein van Bedet blijft toch ook altijd liggen de gang van de gemeente ter breedte van 1 M. Het verzoek van den heer Bedet wordt hierna z. h. s. afgewezen. De heer an den Hoek vraagt hierna het woord over het Donderdag, toen hij niet aanwezig was, genomen besluit tot opheffing eener onderwijzersbetrekking aan school A. Hij wist Vrijdag nog niet, hoe die zaak was behandeld, maar nu hij dit wel weet, moet hij er tegen protesteeren dat namens Burg, en Weth. is voorgesteld dat besluit te nemen. Het is in de vergadering van Burg, en Weth. wel besproken om het te doen, maar naar aanleiding van door spreker hiertegen aangevoerde motieven, werd besloten dat voorstel nog niet te doen, daar dit later altijd nog kon geschieden, terwijl nu de .mogelijkheid niet was uitgesloten, dat door de vacature aan school C een detacheering van den onderwijzer Roldanus daarheen, al de administratieve omhaal, aan op wachtgeld stelling verbonden, kon worden vermeden. Nu is door den Voorzitter niettegenstaande dat besluit toch het voorstel namens Burg, en Weth. gedaan en daar protesteert spreker tegen. Waar dit een onderwijs- zaak geldt, waarin hij bijzonder belang stelt, was dit toch nu hij afwezig was evengoed met het oog daarop aan te houden geweest als de adressen van Dekker en Bedet. Spreker vermoedt dat de Voorzitter door eene nadere bespreking met den Burgemeester er toe gekomen is om het voorstel te doen, maar hij weet er niets van af. Tot dat vermoeden komt spreker omdat het reeds meer voorgekomer, is dat de Voorzitter in de vergade ring van Burg, en Weth. geheel anders ovei eene zaak sprak, dan hij, na een nader onderhoud met den Burge meester, later in de Raadszitting zich verklaarde. Bijvoorbeeld was hij er ook in de vergadering van Burg, eu Weth. tegen om het onderhoudswerk der ge meente in eigen beheer uit te voeren en heeft dit, nadat hij door den Burgemeester bepraat was, in de raads zitting sterk verdedigd. Spreker moet den Raad ernstig in overweging geven het genomen besluit tot op wachtgeld stellen van den onderwijzer Roldanus, in te trekken. De Voorzitter merkt op dat hij zich wel laat over- tuigen, maar niet bepraten. Wat nu de door den heer Van den Hoek gegeven voorstellirig van de behandeling der onderhavige zaak in het college van Burg, en Weth. betreft, daarvan kan hij zich niets herinneren. Hij meent dat vaststaand besloten is het voorstel te doen, zooals dit door hem aan de vergadering is voorgedragen. Er is besproken den onderwijzer Roldanus op wachtgeld te stellen en gezegd dat deze dan kon solliciteeren naar school C. De heer Van den Hoek betwist dit, er is gezegd te zullen afwachten hoe dit zou alloopen, en dan kon men nog altijd zien of dat besluit wel noodig was. Buitendien, nu het besluit genomen is om den onder wijzer Roldanus als wachtgeld zijn voile salaris toe te kennen, vloeit daaruit voort dat deze zich gedurende 5 jaar aan eene particuliere betrekking zou kunnen wijden, en dat hij toch van de gemeente het bedrag van zijn salaris trekt. Dan is het toch alles behalve financieel voordeel. Het zal ook het vertrouwen der or.derwijzers schokken om naar hier te solliciteeren want men zal zeggen, als het getal kinderen even daalt wordt men op straat gezet. Laat onszegt spreker het voorstel intrekken, dan voorkomen we een massa papieren omslommer. De Voorzitter kan zich niet anders herinneren dan dat besloten is het voorstel te doen. De heer De Masier herinnert dat hij er ook nog op heeft gewezen, dat er bij den Voorzitter, bij het doen van dat voorstel, wel van eenige aarzeling bleek. De Raad zal toch wel voornamelijk met dat besluit zijn meegegaan, uit overtuiging dat Let een voorstel was van Burg, en Weth. -De Voorzitter: Toch ook wel uit overweging dat er zooveel minder leerlingen waren. De heer Wieland stemt dat toe. Toen er nog maar sprake van was dat er slechts 8 leerlingen te kort waren, stond het bij hem nog niet zoo vast dat hij er voor zou stemmen, maar nu later bleek, dat er met April reeds 27 te kort waren, was hij vast besloten. Hij heeft met voile gerustheid er voor gestemd, te meer, omdat de Raad zich als het ware reeds zedelijk verbonden heeft, den onderwijzer van school A aan C te benoemen. Dat is toch ook een blijk van goeden wil? De Raad kon zich ook geheel vrij beschouwen. Spreker kan daarom niet stemmen voor intrekking van dat besluit. De heer De KoeijerKan dat ook zoo maar inge- trokken worden, zonder dat de andere leden daar iets van weten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5