Tar Hsuzensche Courant Gemengde berichten. Dinsdag 23 April 1907. No. 4984 TWIEJEIIDEI BLAD. TER NEUZEN, 22 April 1907. Blijkens bet verslag van den toestand der wVereeniging tot oprichting en instandbouding eener Ambachtsschool" te Hulst over 1906 kon die school beginnen met 33 leerlingen, verdeeld als volgt timmeren 20, scbilderen 8, smeden 5. Hun ouderdom was beneden de 12 jaar 1, van 12 —14 10, van 1416 13, van 16—18 6 en boven de 18 3. Van deze 33 leerlingen waren er 22 die het voile schoolgeld betaalden. 7 betaalden de belft, terwijl er 4 waren vrijgesteld. Van de leerlingen woonden er te Hulst 6, Axel 5, St. Jansteen 2, Ter Neuzen 2, Graauw 2, Hontenisse 7, Ossenisse 1, Koewacht 3, Zaamslag 2, Hengstdijk 1 en Stoppeldijk 2. In de maand November had ook de oproeping plaats van leerlingen voor de aan de ambachts school verbonden avond-vakteekenschool, met het gevolg dat zich hiervoor 51 leerlingen aanmeldden. Hier van trokken er zich 3 terug. Van de 48 overblijvenden hadden er zich opgegeven voor de le klas 27, de 2e 17 en de 3e 4. Toegelaten werden tot de le kl 22, de 2e 16 en de 3e 4 leerlingen, terwijl 5 leerlingen voor- loopig moesten afgewezen worden door onvol- doende kennis van het lager onderwijs. Hun leeftijd was van 14 tot boven de 18 jaar. Van deze leerlingen woonden er 34 te Hulst 4 te Hontenisse, 4 te Koewacht en 1 te Zuid- dorpe. Van de leerlingen betaalden er 22 het voile bedrag van het schoolgeld, 10 betaalden f 5 terwijl 11 werden vrijgesteld. De bouwkosten hebben bedragen 20,958,11 en de inrichtingskosten f 2356,315. De exploitatierekening bedraagt in ontvang en uitgaaf 4602.24. De begrooting voor 1907 wordt geraamd op f 8595, met een post voor onvoorzien van f 63. Uit vorenstaande blijkt dat aan deze nuttige inricbting een druk bezoek van leerlingen ten deel valt. Met het oog op den steun van Rijk en Provincie, die van een daadwerkelijke steun der belanghebbenden wordt afhankelijk gesteld, is door het bestuur eene circulaire verspreid tot het verkrijgen van hoogere particuliore bij drag en. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is het programma van het onderwijs in het machine-bankwerken aan de Ambachtsschool te Hulst goedgekeurd. In zijne vergadering van Maandag der vorige week besloot de gemeenteraad van St. Nikolaas met algemeene stemmen tot het dragen van het aandeel in de studiekosten van de ontworpen tramlijn St. NikolaasHulst geraamd op frs. 200 per K. M. Tot hoofd der te Schoondijke te openen Cbr. School is benoemd de heer A. Wisse te Vlissingen. Op den rechteroever der Schelde, in de bocht van Austruweel, zijn twee groenrood en witte, vaste lichten ontstoken, beide zicht- baar tot op 1 zm., groen van bovenwaarts door Noord tot in N3°0., wit in N3°0. tot in N69°0. en verder beneden waarts rood. De lichten worden, getoond 11 M. boven hoogwater, op palen opgericht buitendijks, 6 M. binnen de aldaar staande bakens, respec- tievelijk, op ongeveer 51° 14' 28" N.b. en 0° 30' 10" W.l. y4° 22' 54" O.l. van Greenwich) en 51° 14' 24" N.b. en 0° 29' 31" W.l. (4° 23' 33" O.l. van Greenwich.) Lichtbron gas. Gebruikte var'e. 15°West. Boschkapelle. Dacht men, dat bij de ont- smetting der woning, waarin de roodvonk 't laatst heerschte, deze ziekte voorgoed was ge- weken, deze meening is niet gegrond geweest. Zaterdag is weer een nieuw geval geconsta- teerd bij een negenjarig jongetje, en wel in heviger graad. De lagere school en de bewaarschool worden deze week ontsmet. Ter Hole. Zondagnamiddag gaf onze fanfare Excelsior eene kranige muziekuitvoering, waaruit bleek, dat het nog jeugdige gezelschap dezen winter flink heeft gestudeerd en goede vorde- ringen heeft gemaakt. 't Voornemen bestaat om dezen zomer meer- dere eoncerten te geven. Clillge, 21 April. Heden werd alhier het gouden huwelijksfeest gevierd van Antoon van Cauteren en echtgenoote. Voor die gelegenheid was een heel aardige optocht geformeerd, bestaande uit eene eerewacht, een muziekkorps en een aantal vereenigingen, die den jubilaris en zijne familie naar de kerk geleidden. Na de Mis werd een dejeuner aangeboden bp L. de Bruijn. Na afloop daarvan trok dezelfde stoet met de jubilarissen door het dorp en bracht hen zoo huiswaarts. Daar werden verschillende gelukwenschen uit- gesproken en de oudjes hartelijk toegejuicht. De feestcommissie had ook gezorgd voor een keurig diner. Het fanfaregezelschap //Weldoen door Ver- maak" bracht in den namiddag eene serenade en maakte eene muzikale wandeling. De buurt was netjes versierd, terwijl voor het buis der jubilarissen een fraaie eereboog prijkte. Als een bijzonderheid dient hier nog bijge- voegd, dat in de Eerewacht een tachtigjarig ruiter meereed, n.l. de oude heer Galle en even flink als de beste. Het feestje verliep in de beste orde. De feestcommissie heeft eer van haar werk. Te Doezum verloor de koopman S. eene portefeuille met f 1150. Later vond hij haar nabij zijne woning terug. Een bedrag van 150 was er evenwel uit verdwenen. De correspondent van het //Volksdagbl." schrijft Twee, n. b. aangetrouwde familieleden, uit den boerenstand, zitten eenigen tijd geleden in een der groote cafe's van Amsterdam de een, een nog jonge boerenzoon, de tweede, een oud, kwaadaardig boertje. De oude boer verwijt aan de kletstafel den ander in het publiek, dat hij ,/rommel" verkoopt, te weten Kefirmelk, in gebruik in verschillende ziekenverplegingen, o. a. het Binnengasthuis, waar behoorlijke controle niets te wenschen overlaat. De jonge boerenzoon tbans directeur van een groote melkleverantiezaak, lacht er een beetje over meer wereldwijs dan zijn oudere collega doch wendt zich tot de bevoegde autoriteiten te Amsterdam, met het verzoek, een onderzoek in te stellen naar den aard en het gehalte van de melk, door 't boertje ge- leverd aan een der grootste melkinnchtingen te dezer stede. Zestien monsters werden genomen, twaalf er van afgekeurd wegens vervuiling of bijvoeging van slootwater Men ziet met belangstelling tegemoet, of deze lasteraar nu vervolgd en veroordeeld zal worden. Uit Amsterdam meldt men Een geweldige slag deed Zaterdagrnorgen de bewoners der Keizersgracht tusschen Reguliers- gracht en Vijzelstraat de huizen uitsnellen om te zien wat er aan de hand was. Spoedig liepen de menschen te hoop voor perceel 686 en aan- schouwden daar een ware ru'ine. Wat was ge- beurd Eenige mannen waren bezig een reuzen brandkast op te hijschen, toen het gevaarte plotseling uit den strop schoot en op de steenen stoep van het bewuste perceel terechtkwam. De stoep werd geheel vernield en hierna kan- telde de brandkast door de benedendeur die danig werd gehavend in den gang. Persoon- lijke ongelukken kwamen niet voor. Zekere d. B., te Dusseldorf, meende ei- genaar te zijn van de in verschillende plaatsen van Nederland gevestigde Berlitz-scholen, en wilde, daar volgens hem de directeur van de Berlitzschool te Arnhem ontslagen is, bezit nemen van de school aldaar. Hij drong het huis binnen, en dreigde den directeur, wanneer deze niet onmiddeilijk het pand verliet, te zullen dooden. Hij kreeg evenwel een pak slaag en stond in minder dan geen tijd op straat. De plaag der dorpen. Men schrijft van den Limburgschen Maaskant aan de Geld. ,/'t Kan verkeeren," zegt Breeroo ten minste als Concience vandaag nog een verhaal moest schrijven onder dezen titel, zou hij geheel iets anders voor de groote plaag aanzien. Onder de plaag verstaan wij tegenwoordig de georga- niseerde bedelaars. In bijna ieder dorp heeft deze gilde haar logement, dat tegen bondsprijzen logies met ontbijt bezorgt aan de globetrotters of ,/aan- nemers," die aangesloten zijn. Daar doen ze de kennis op van locale toe- standen, zoo onontbeerlijk in hun vak. Daar zie je 's avonds heel gemoedelijk den blinde kaarten met den doofstomme, daar bangt de houten poot van den lamme aan den zolder en danst, om uit te rusten van zijn rust, de kromste kromme rond op de harmonikamuziek van zijn confrater den musicus. Ieder uur hebben de Noord-Limburgers een nieuwe verschijning aan bun deur, die zijn z/rechtmatig deel" eischt veelal. Brutale bedreigiug Een der verslaggevers van de Tel., die ge- woonlijk de terechtzittingen bijwoont, werd Yrijdagmiddag op het Oude Kerkplein te Amsterdam lastig gevallen door een paar kwartjes- vinders, die hem, gemoedelijk tusschen zich in-nemend, zich weinig ges.ticht taonden over zijn arbeid eg niet onduidelijk te kennen gaven dat zij zich in hun //eer' en //goeden naam" voeiden aangetast. De verslaggever werd in de allereerste plaats uitgenoodigd zijn werk wij ze te veranderen en nooit of te nimmer de kwartjesvinders meer te benadeelen in hun anders zoo winstgevende professie. Zoo bij aan deze uitnoodiging niet voldeed, zou hij een goeden nacht d. w. z. een donkeren nacht een mes tusschen zijn ribben gestoken zien, dat hij erniet meer van zou navertellen. Wat niet belet, dat hij de heeren kwartjes vinders in geenen deele zal steunen in bun geld-afgetroggel van buitenlui Vrijdagmorgen brandde te Streefkerk ge heel af een woonhuis, waarin broodbakkerij en veestalling. Oorzaak onbekend. Het vee is gered, doch een groot gedeelte van den inboedel van den veehouder is verbrand. Een bond kwam in de vlammen om. De inboedels der beide bewoners waren niet verzekerd. Te Vlachtwedae is Yrijdagmiddag door onbekende oorzaak de boerderij van Hendrik lammes afgebrand. Yijf koeien, tien varkens en de inboedel verbrandden mede. Huis en inboedel waren verzekerd. Doordat de kinderen met lucifers speelden is Yrijdag brand ontstaan bij den landbouwer J. Ballenes te Stroe, gemeente Barneveld. Aan blusschen viel niet te denken, zoodat het woon huis met inboedel geheel in de vlammen opgino-. Het verbrandde was niet zerzekerd. Een gasontploffing had Vrijdagavond 9 uur plaats in een onbewoond benedenhuis in de1 Benthemstraat te Rotterdam. Inbrekers hadden den muntgasmeter opengebroken en looden pijpen afgerukt, maar zijn daarbij vermoedelijk ouvoor- zichtig geweest met brandende lucifers de munt- meter was nog gevuld achtergelaten. De 3jarige Grietje Kooiman, te Kinderdijk, zakte Vrijdag in een beerput. Een ouder zusje greep haar en wist ze met het hoofd boven te houden, regelijkertijd om hulp roepende, totdat enkele buren toesnelden, die het kind uit haar niet benijdenswaardige positie verlosten. Het kind heeft zeer veel geleden, doch men hoopt haar door een zorgvuldige oppassing in het leven te houden. Een oude vrjjer. Nu de Meimaand op til is, gaat een 78jarige Rotterd. weduwnaar nog eens het huwelijksbootje bevaren met een 44jarige schoone. Het paar is thans in ondertrouw. De Rotterd. raad houdt van weinig praten over belangrijke zaken, waarmede duizenden guldens bemoeid zijn. Zouder veel debat is in een klein kwartier het voorstel goedgekeurd van de straatvuil-vei branding, zooals in alle groote steden, vooral in het buitenland geschiedt. Ylissingen is wat van plan Burgem. en Weth. van Vlissingen hebben bij den Raad een voorstel ingediend betreffende aan leg en rioleering en demping van havens. Het voorstel strekt tot het doen aanleggen van een rioolstelsel met waterdoorspoeling en loozing op zee volgens het overgelegde plan met teekeningen en met inachtneming van daarin gebrachte wijzigingen in het voorstel nader omschreven. Verder tot het in verband hiermede dempen van de Pottenkade, Kaaskade en Bierkade en de verhooging van walmuren tot beveiliging der stad tegen hooge zeevloeden en tot het maken van een bemalingsinrichting tot het droog houden van laaggelegen stadsgedeelten bij gebrekkige natuurlijke afvloeiing. De kosten van uitvoering dezer werken worden op circa 390.000 geraamd, waarvoor de gelden uit geldleening moeten verkregen worden. Men schrijft De zeehonden staan bekend als zeer vraat- zuchtig en zijn vooral verzot op bot. Meer- malen kan men ze in de Zeeuwsche wateren zien spelen met groote botten, die ze boog boven het water werpen en weer opvangen, dus er mee spelende als een kat met een muis. Aanhoudende klachten over die roovers hadden tot gevolg, dat in 1900 de premie op het doo den van zeehonden, die in 1857 was afgesehaft, weer werd uitgeioofd. Reeds over 1901 werd gezegd dat dit eenige uitwerking hadde bot- vissehers erkenden reeds dat de zeehonden in de Grevelingen o. a. veel minder voorkwamen, en de botopbrengst, die in 1900 was gedaald tot 10,000 Kg., steeg tot ruim 13000 Kg. De aanmerkelijk grootere botvangst in 1902 werd algemeen toegeschreven aan de vermindering van de zeehondende vangst steeg tot bijna 18.000 K.g. In 1903 beliep de vangst bijna 21.000 K.g., in 1904 reeds 27.000 K.g. er,' in 1905 reeds 33.000 K.g., terwijl, hoewel de officieele opgaven van 1906 nog- niet werden verstrekt, mag worden aaqgenomen dat de vang- sten ook nu weer pget eenige duizenden kilos zijn vermeerderd. Men mag het in een ander opzicht bejam- nieren, dat de typiscfle zeehonden uit de Zeeuwsche wateren verdwijnen, het resultaat der premies is zeer goed. Zag men voorheen honderd en meer stuks zeehonden bij elkaar, nu is dit ver- minderd tot 20, 30, hoogstens 40, die zeer schuw zijn. Zij komen nog bet meest voor in de zeegaten en veel minder dan vroeger hoogerop rivierwaarts. Een der opzichters bij de visscherijpolitie zag hoe een school herders achtervolgd werd door een zeehond niettegenstaande die visschen zeer vlug zijn, kwam na eenige oogenblikken de zeehond boven met een grooten herder in den bek. Als bijzonderheid werd zelfs vermeld dat de weervisscherij te Ouddorp met elk getij bezocht werd door een zeehond, telkens werden er koppen van visschen in de weer gevonden en zalmen gevangen met een heelen hap uit het lijf. Het gat in het hout wees de plaats aan, waar hij binnen kwam, en ofschoon de visscher allerlei middelen beproefde, stroppen van ijzerdraad en bunzingklemmen plaatste de zeehond was hem telkens te slimen als het getij een zekeren stand had bereikt, verdween de roover met gevulde maag, om den volgen- den dag weer terug te komen, zoodat men hem nooit heeft kunnen krijgen. Door dein- voering der premies bestaat nu kans dat de botvisscherij in de Zeeuwsche wateren, ook zon der kunstmatige teelt, een bloeiende tak van nijverheid wordt. Een Engelsche hoenderfokvereenigingheeft voor eenigen tijd een grooten wedstrijd in het eierleggen gehouden, waarvan de resultaten zeer interessant zijn. De wedstrijd duurde zestien weken. Een gouden medaille was be- stemd voor dien hoenderstal, waar in 15 weken meer dan 240 eieren werden geprodueeerd. Dit resultaat werd echter niet bereiktde Buff- Orpintons brachten het tot 230. Gemiddeld werden 156 eieren gelegd, (tegen 150 en 140 in de beide vorige jaren). Vijf stallen kregen een zilveren medaille, daar er meer dan 200 eieren waren gelegd. Het weder was voor de kippen, die vrij rondliepen, niet gunstigde grond was hoog met sneeuw bedekt. Niet tegenstaande dat hadden deze dieren een goede gezondheid, terwijl de opgesloten kippen veel van de koude hadden te lijden. De kippen, die zich in de frissche lucht konden bewegen, overtrolfen haar opgesloten beroepszusters ver in het eierleggen. Gemeent&raad van Ter Neuzen. VAN Vergadering van Donderdag 18 April 1907. (Yeryolg.) 5. Omvraag. De heer Visser wenscht een enkel woord te zeggen naar aanleiding van de door de Maritime Vereeniging toegezonden brochure over uitbreiding der havenwerken. Hij wil niet de kweslie zelve bespreken, al is die belangrijk genoeg en daar- omtrent alleen te kennen geven, dat naar zijne meening het niet op den weg van de Raad ligt om ten voordeele van het daarin voorgestelde plan zich uit te spreken, aangezien in de Kamer van Koophandel met algemeene stemmen inste inning is betuigd met het plan van den Waterstaat. Het zal toch wel in de bedoeling der vereeniging liggen, om voor hun plan steun van den Raad te erlangen. Spreker is echter van meening dat het tegen het belang der zaak zou zijn, daaraan steun te verlsenen, aangezien het niets anders dan oponthoud veroorzaken kan. Voornamelijk is het echter de bedoeling van spreker even te wijzen op eene zinsnede op bladzijde 5 der brochure, waar gezegd wordt dat het plan van den Waterstaat aan den Raad en de Kamer van Koophandel werd ter inzage gegeven en na eene zeer oppervlakkige kennisname, bewonderd en goed gekeurd. Afgezien van de beschuldiging die daarin ligt opgesloten dat de Raad zich zou hebben uitgesproken zonder voldoende op de hoogte te zijn, wenscht spreker te verklaren, dat, voor zoovei hem bekend is, nimmer aan den Raad eenig plan is overgelegd. Hij kan het zich ook niet voorstellen dat zulks gebeurd is. Hij is der vereeniging dankbaar, voor hetgeen door haar is gepubliceerd, want nu weet men er althans iets van. Hij meende echter te moeten protesteeren tegen de beschuldiging dat de Raad zonder voldoeud onderzoek eenig plan zou hebben goedgekeurd. De VoorzitterJa, dat is me ook opgevallen. Er is mij ook niets van bekend, dat aan ons een plan zou medege- deeld zijn. Desgevraagd verklaart ook de Secretaris dat er hem niets van bekend is dat hier ooit een plan in behandeling is ge weest. De heer VisserMet een punt van de brochure kan ik vol komen mstemmen nl. dat de exploitatie aan de gemeente zou moeten worden gegeven en niet aan de spoorwegmaat- schappij, want men weet hoe het thans gaat. Het is ook zeer goed mogelijk dat het andere plan beter zou zijn. Het zal nu echter niets dan uitstel veroorzaken. Ik dacht datde zaak al zoover gevorderd was dat de uitvoering binnenkort kon worden tegemoet gezien, maar nu blijkt ook uit hetge- schnit, dat daarvan nog geen sprake is. De VoorzitterMij is ook verzocht om van gemeente- wege aan dat plan steun te verleenen. Ik ben echter huiverig om daaromtrent nu reeds iets voor te stellen. Het plan komt mij zoo oppervlakkig wel goed voor, maar ik zou nu ook wel eens willen hooren wat van andere zijde voor het andere plan wordt aangevoerd. De heer De Masier Nu moet ik zeggen, dat ik er werkelijk niets meer van begrijp. Ik dacht werkelijk ook, dat de Raad destijds over het plan gehoord was en er volkomen van op de hoogte was. Die meening was zeker gewettigd toen de Raad liet vorig jaar verklaarde het eens te zijn met de Kamer van Koophandel en het verzoek van belanghebbenden om een ander plan te steunen, voor kennisgeving aan nam. Het komt mij voor dat de burgerij toch wel den indruk zal krijgen dat wij niet veel toewijding voor groote belangen gevoelen. De zaak is al jaren aan de orde en nu moet ik hooren dat de Raad er eigenlijk niets van weet, dat de Raad nog niet eens gehoord is. Dan wordt het toch tijd, dat de Raad tracht eens op de hoogte te komen. Het is toch steeds de gewoonte dat bij zulke zaken het advies van officieele lichamen wordt ingewonnen en nu is de gemeenteraad in deze toch wel de eerst belanghebbende. Wanneer het nog niet gebeurd is, zal dat toch wel eens gebeuren, maar zou het niet gewenscht zijn dat de Raad zelf het initiatief nam om te trachten wat te weten te komen De Voorzitter zou er wel op willen ingaan, als er geen twee plannen waren, maar nu acht hij het beter een beetje gereserveerd te blijven, tot er meer van bekend is. De heer DeesDe Raad heeft er vroeger al eens op willen ingaan, maar er werd ons steeds den raad gegeven, dat het 't beste was, in deze af te wachten. De heer De MasierDeze zaak is steeds veel te bedekt behandeld. Men heeft naar het schijnt ook een te groote hoffeiijkheid tegenover autoriteiten willen betrachten, en daarom niets van nieuwe plannen willen weten. En dat is verkeerd. Die autoriteiten staan te hoog, dan dat ze zouden ontstemd zijn, wanneer men voor de belangen der gemeente opkornt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5