Ter Neuzensche Con rant. Zaterdag 20 April 1907. 47' Jaargang. A R K T een Faar&enmarkt Binnenland. No. 4983. TWEBDH BLAD. t e AXEL. Predikbeurten. Telegrafische berichten. VAN Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bij dezen bekend, dat op Vrajdag, den 10 Rflei aanstaande, zal worden gehouden, aanvang nemende des voormiddags ten tien tire. Axel, den 3 April 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. TWEEDE K A M E R. Zitting van Donderdag. Bij de voortzetting van hetCrisis-debat betoog- de de heer Drucker, dat het algemeen belang meer gebaat en de wensch van het voik meer bevredigd wordt, wanneer de Kamer thans, na langdurige stremming in de parlementaire werkzaamheden, weer aan den arbeid teigt, dan langer te discussieeren over het hetgeen tijdens de crisis is voorgevallen. Overigens acht ook de vrijzinnige-democra- tisch'e partij het collectieve ontslag van het kabinet een volkomen juiste daad en eveneens aehtte spr. het volkomen gerechtvaardigd, dat de ministers ten slotte te rade zijn geworden later op hun ontslag terug te komen. Ten aanzien van de vervanging van den heer Staal door Minister Van Rappard behoort men zich neder te leggen bij de stellige verzekering van den Minister De Meester, dat generaal Staal persoonlijk pertinent ongeneigd was zijn plaats in het kabinet te blijven bekleeden. Ook deze spreker concludeerde, dat het vast- staat dat de rechterzijde, die het ontslag van het Kabinet heeft uitgelokt, de logische ge- volgen van haar daad niet heeft aangedurfd en ook zijnerzijds zette hij uitvoerig uiteen, dat het onhoudbaar is te beweren, dat de oppositie in de Eerste Kamer tegen den maatregel in- zake het blijvend gedeelte geen principieele, doch slechts een technische was. Ook verde- digde hij het Kabinet tegen het verwijt van tegenover de Koningin inconstitutioneel te zijn opgetreden. Er is niets onbehoorlijks in, dat de Ministers zich vergewissen of zij voor de gewichtige maatregelen, welke zij beoogen, bij de Kroon steun zullen kunnen vinden. Spreker was overtuigd, dat bij het Kabinet noch de- toeleg, noch de neiging bestaan hebben de rechten van de Kroon aan te tasten. Bij dit Kabinet achtte spreker de rechten van de Kroon even veilig als bij elk ander Kabinet, zelfs bij een Kabinet van de rechterzijde. Ten slotte betoogde spreker met voldoening te hebben vernomen, dat de door Minister Staal gewilde maatregel zoo spoedig doenlijk door zijn opvolger weer zal worden ter hand genomen, zij 't dan ook in anderen vorm, en hij eindigde met evenzeer tot zijn voldoening te constateeren, dat de grondwetsherziening een fiinke stap is gevorderd, daarbij het Kabinet toeroependedenk aan de kortheid van de vierjarige periode waarin uw program moet zijn afgewerkt. De heer Van Doorn had ontbinding der Tweede Kamer de meest gewenschte oplossing der crisis gevonden, teneinde het volk uitspraak te laten doen over de quaestie welke de poli- tieke partijen verdeeld hield. Overigens be- greep spreker niet dat de rechterzijde, na tot tweemalen toe in de gelegenheid gesteld te zijn geweest het Bewind over te nemen, dat niet aandurfde en toch genoegen wil nemen met het huidige Kabinet, dat nog al de prero- gatieven van de Kroon en het veto-recht aan de Koningin aanrandt Maar evenals zoovele andere sprekers, zette ook deze spreker uiteen, dat hier geen sprake was van zulk een ongrondwettige handeling van het Kabinet-De Meester. Zulk een ten- laste legging noemt spreker niet een misvatting, maar een zoeken van spijkers op laag water. Ook spreker achtte het collectieve ontslag vol komen gerechtvaardigd, vooral ook als men zich herinnert op welke scherpe wijze de strijd tegen Minister Staal gevoerd werd, in welken strijd qualificaties gebezigd zijn, welke het Kabinet zich inderdaad niet kon laten aanleunen en waartegenover het verplicht was, na het Eerste Kamer-votum, heen te gaan. Hij bleef zijn voile vertrouwen aan het Kabinet-De Meester schenken en hoopte, dat het zou voort- werken in de tegenwoordige richting. De heer Lohman keurde het af dat hier aanhalingen zijn gedaan uit het advies van den Voorzitter der Eerste Kamer, terwijl dit toch niet geschied is met de adviezen van andere staatslieden, zooals b. v. de Voorzitter der Tweede Kamer. Ook de motieven tot een door den Ministerraad gegeven op te geven advies wor den geheim gehouden. Overigens zag spreker niets bijzonders er in dat de heer Schimmel penninck van der Ooye sprak van een elec- trale meerderheid voor grondwetsherziening. Deze staatsman heeft niets gezegd dan dat in 1905 een programma bestond dat grondwets herziening op den voorgrond plaatste en er steekt niets in, op dien grond de meening uit te spreken dat het thans constitutioneel geen zin zou hebben dat er thans een partij aan de Regeering zou komen die geen grondwetsher ziening in haar vaan voert. Maar afgescheiden daarvan was het advies van den heer Schimmelpenninck een particulier advies en niets geeft den Minister De Meester het recht dit als een partij-advies te beschouwen en mededeelingen te doen omtrent een zaak, welke de Kamer niet aangaat. Spreker ontkende daarna dat de rechterzijde tweemalen in de gelegenheid gesteld was het bewind over te nemen en tot twee malen toe weigerde. Er is slechts een opdracht gedaan en eenmaal geweigerd, en die weigering is verklaarbaar wegens de partijverhoudingen. Een rechts Kabinet zou bij een vereenigd op- treden van de linkerzijde elk oogenblik kunnen vallen, en onder zulke omstandigheden is bet bijna niet mogelijk een titularis voor een portefeuille te vinden. En de rechterzijde is overigens nog niet zoo ver, dat zij geneigd is voor dat Kabinet om 't zoo maar eens te noe- men den boel schoon te maken. Spreker hield nogmaals vol dat de oppositie inzake het blijvend gedeelte geen principieele was en Diet gold het geheele Kabinet. En het gaat niet aan er aan te herinneren dat tegen de politieke gevolgen van het votum gewaar- schuwd was zoodat men daarmede rekening had moeten houden. Op zulk een wijze kau geen mandaat vervuld worden als men onder bedreigingen van een Kabinet met heengaan maar elke maatregel zou moeten goedkeuren. Ten slotte bestreed de heer Lohman voorop- stellende dat de rechten van de Kroon onvoor- waardelijk en onverkort moeten worden gehand- haatd, als die van de meest heilzame instelling voor een Staat, de van de linkerzijde verdedigde stelling als zou het toelaatbaar zijn dat een Kabinet, zijn optreden aan een bepaalde voor- waarde mag verbinden en vooraf van de Koningin een belofte atdwingt omtrent een in te dienen maatregel zonder dat deze nog aan de Koningin is voorgelegd. TER NEUZEN, 19 April 1907. Ter gelegenheid van den jaardag van Z. K. H. Prins Hendrik woei heden alhier de driekleur van openbare en enkele particuliere gebouwen. Het muziekgezelschap ,/De Yereenigde Werk- lieden" is voornemens bij deze gelegenheid hedenavond eene muzikale wandeling door de stad te maken. Bij Kon. besluit is aan den heer A. P. J. de Blieck, secretaris der gemeenten Overslag en Koewacht en ontvanger der gemeente Over- slag vergunning verleend, om zoolang die be- trekkingen door hem zullen worden vervuld, te Koewacht te wonen. Het 2e en 4e bataljon van het 3e regiment infanterie in garnizoen teMiddelburg enVlissingen zullen in dit jaar niet deel nemen aan de schietoefeningen in de Harskamp. Donderdag slaagden te Middelburg voor de akte lager onderwijs de dames J. de Vlieger, Zuidzande, J. van Prooije, Wa- terlandkerkje, E. S. van Overbeeke, Oostburg en G. E. H. A. van den Berg, Aardenburg. De drie eerstgenoemde dames slaagden heden tevens voor de akte gymnastiek. In de provincie Zeeland kwamen in de week van 10 tot en met 16 April 19 ge- vallen van besmettelijke ziekten voor, n. 1. te Clinge 1, Kruiningen 1, Neuzen 1, Ylissingen 3 en Westdorpe 3 van roodvoek en te Axel 1, Goes 1, Middelburg 2, Neuzen 5, Tholen 1 en Zierikzee 1 geval van diphteritis. Sluiskil. Woensdag 1.1. werd een bomscbuit van de heeren Medaets en Declercq tusschen de bruggen alhier door een sleepboot geheel stuk gevaren. De schade daardoor veroorzaakt werd geschat op 700, waarvoor de sleepboot borg moest stellen. De sleepboot zelf bekwam geen averij. Een andere sleepboot, die de aangevaren bom van tusschen de bruggen sleepte, eischte voor die moeite niet minder dan f 200. Axel, 18 April. Heden werd alhier door den notaris Dregmans, ten verzoeke van het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen van Gent, voor den tijd van 9 jaren verpacht 1. 2 h. 60 a. 40 c. a. bouw- en weiland te Clinge, niet verpacht. 2. 4 h. 86 a. 30 c. bouwland te Koewacht aan Johs. van Damme te Koewacht voor 225. 3. 7 h. 20 a. 50 c. bouwland en bosch te Koewacht aan Th. van de Vijver te Koewacht voor f 300. 4. 5 h. 61 a. 90 c. bouwland te Overslag aan Ch. L. van de Yijver te Overslag voor 350. 5. 5 h. 73 a. 20 c. bouwland te Koewacht aan H. Bonte te Koewacht voor 425. 6. 3 h. 92 a. 20 c. bouwland te Zuiddorpe aan J. A. van Hoecke te Zuiddorpe voor 415. 7. 8 h. 3 a. 55 c. bouwland, weiland en water te Axel aan L. Wolfert en P. Dieleman te Axel voor f 720. 8. 98 a. 41 c. bouw- en weiland te Selzaete aan A. van Acker te Sas van Gent en B. Silken te Selzaete voor f 40. De pachtsommen zijn berekend per den hoop en per jaar. Boschkapelle. De ziekte onder de kinderen is gelukkig bijna geheel geweken. Spoedig zal de school ontsmet worden, die nu reeds vier weken gesloten is geweest, de Paasch- vacantie mede gerekend. St. Jansteen. Woensdag ontplofte in een der gebouwtjes in het hoenderpark van den heer C. van Gassen eene petroleumlamp die de warmte ontwikkeld in eene broedmachine. Deze laatste vloog in brand en ook de zolder vatte vlam. Daar het dag was werd het vuur echter spoedig opgemerkt en den verderen voortgang gestuit. De machine is veraietigd en de bijna voldragen (120) kuikens zijn gedood. Assurantie dekt de schade. Middelburg, 19 April. De 31^ verjaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden wordt hier in alle stilte gevierd. Er wordt niet druk gevlagd. Behalve een uitvoering van de militaire gym nastiek en schermvereeniging //Atilla" in de groote zaal van het Schuttershof, die, blijkens de generate repititie voor den troep op gisteren veel beloofd, is geen enkele feestelijkheid op touw gezet. De parade van het garnizoen kon wegens het geringe aantal geoefende manschappen ditmaal niet worden gehouden. Zondag 21 April 1907. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 19 April de volgende vonnissen uitgesproken M. P. R., oud 26 j., h./v. van Bernar- dus Baert, zonder beroep te Hontenisse, is we gens mishandeling veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf. P. J. S., oud 26 j., arbeider te Graauw, is wegens diefstal vrijgesproken. J. T., oud 62 j., schoenmaker en commis- sionair te Hontenisse, is wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde vrijgesproken. Kantongerecht te Tei* Neuzen. 's GraYenhage, 19 April. Tweede Kamer. Bij het heden voortgezet crisisdebat, verwierp de heer Heemskerk voor de toekomst niet het denkbeeld van een gemengd Kabinet, maar be- weerde dat thans den wensch daartoe als niet ernstig gemeend kan worden beschouwd, wan neer men slechts let op de miskenning door de linkerzijde van de wenschen der rechterzijde. Spreker verweet het Kabinet dat het de schuld is van deze onzuivere crisis en van menging van de politiek in allerlei zaken, waardoor het op onverantwoordelijke wijze het land in be- roering brengt. De heer Lohman ontkende gisteren den Mi nister De Meester bij een bode te hebben ver- geleken en verklaarde verwonderd te zijn over de openbaarmakiug van het schrijven van den heer Schimmelpenninck, daar deze aan spreker geschreven had, dat het bewust schrijven van H. M. de Koningin van particulieren aard was en hij zich niet herinnerde ooit toestemming tot publiceering te hebben gegeven. De Minister De Meester antwoordde dat het rapport van den heer Schimmelpenninck hem was ter hand gesteld met de bevoegdheid daarvan gebruik te maken bij het Kamerdebat, zoo hij dit wenschelijk achtte mits de heer Schimmel penninck daartoe toestemming gaf. Daarop heeft men en wie daarmede bedoeld wordt behoefde de Minister niet te zeggen zich van die toestemming verzekerd. Bij de verdere replieken kwam o. a. de heer Kolkman op tegen de beschuldiging, als zou de rechterzijde der Tweede Kamer, met de Eerste Kamer gekonkeld hebben. J.n zijn nader antwoord hield de Minister vol, dat de rechterzijde schuld had aan de crisis en tweemaal in de gelegenheid is geweest de Re- geeringstaak over te nemen. Het debat werd hierna gesloten. Besloten is de wetsoutwerpen betrefiende landbouwverzekering, ziekteverzekering en wij- ziging der ongevallenwet, in handen eener com- missie van voorbereiding van 12 leden te stellen. Dinsdag vergadering der afdeelingen. CORRESPONDENTIE. Door plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt een deel van het Raadsverslag en feuilleton tot het volgend nummer uit te stellen. Red. ZEET1JDIN(tEN. Van 17 tot en met 18 April. Van 17 27 afgeschutdoor de Westsl. 6 op- en 4 afgeschut. jPositie der Stoomschepen. Hervormtle Herk. Ter Neuzen. 9 n. geen dienst en 2 u., Da. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u., Da. J. B. T. Hugenholtz, voorber. H. Avondm. Axel. 9 u. leeskerk en 2 n., Ds. J B. T. Hugeoholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis., Hoek. 9 u., Da. A. Timmerman en 2 u., geen dienst. Sas van Gent. 9 u., Da. H. Akersloot van Houten Boos. Hulst. 10 u., Ds. H. den Boer. l»ereformeerde Kerlten. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 u. en 2 a., Ds. E. H. Broekstra. n II. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., dhr. C. N. Impeta, stud. V. U. H. 9 n. en 2 u., Ds. H. Mulder. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds P. H. de Jonge. <«ereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5^ u., Ds. J. R. van Oordt. Oud-tUereformeertlegemeeute( Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 a., 2 u. en 5£ u., leeskerk. „Lokaal Eben Malizer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 6 u., dhr. J. Straub van Goes. Zitting van Vrijdag 19 April 1907. Veroordeeld zijn: P. C. M., schildersknecht J. M. v. d. H., arbeider, beiden te Zaamslag C. S. G. V., schoenmakersknecht te Ter Neuzen A. M. R., landbouwersknecht te Hoek; J. W., kneckt te Axel, ter zake van het rijden met een velocipede zonder lan- taarn, ieder tot eene boete van 1, subsidiair 1 dag hechtenisG d. V., houthandelaar te Gent; M. D., voermanskaecht te Axel; J. L d. P., landbouwer te Ter Neuzen ter zake van het rijden met te zwaar beladen wagen, ieder tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht.M. D., landbouwer te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van J 10, subs. 5 aagen hecht.; B. v. d. V., visscher te Bouchaute, ter zake van het bevisschen der Schelde, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht A. v. M., koopman te Wachtebeke, ter zake van het onbeheerd laten staan van een paard, tot eene boete f 1, subs. 1 dag hecht. E. L.L. d. B., bierhuishouders te Westdorpe, ter zake van het niet sluiten op tijd, ieder tot eene boete aan 2, subs. 2 dagen hecht B. B. V. T.; H. S.P. J. S.- C. R. Kalien werklieden te Westdorpe, ter zake van het verblijven in een bierhuis na slniticgstijd, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete E. d. M.C. V., arbeiders te Westdorpe, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht.; W. B., koopman te Ter Neuzen, ter zake van spoorwegovertreding, tot eene boete van f 15, subs. 15 dagen hecht. F. v. H., schipper te Philippine; J. H.., matroos te Glasgow, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; P. J. H.P. H., bootwerkers H. J. J. M. J. G. v., varensgezelM. A. v. D., bootwerker, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. F. B. F. S., metselaar; G. K., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder Lot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete. F. D., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht., met vrijspraak van het meerdeie. J. A. B., sjouwerman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij tweede herhaling, tot hecht. van 1 dag. Kntilagen van reclitavervolffinK L. d. S., werkman te Axel, ter zake van overtreding derLeerplicht- wet, tweemaal gepleegd. Vrijsfesjjroken J. H., gezagvoerder van het stoomschip .Hermina," te Rotterdam, ter zake van het invoeren van varkensvleesch. VLAG. B 17 Eng. s.s. idem 18 Duits. s.s. 17 Eng. s.s. idem Belg. 8.8. 18 Eng. s.s. 17 Deen s.s. idem Eng. s.s. Duits. s.s. idem 18 Deen. s i. Eng. s.s. Belg. s.s. Eng. s.b. idem idem 17 Eng. s.s. Noor. s.s. Eng. s.s. idem idem 18 Noor. s.s Eng. s.s. NAAM. MS Van en naar Lading. Voor TerSeuien' Belliver 2137 Miidlesbro River Lagan 2272 Londen Saionia 2739 jWindau Van Ter Seuxen River Thames Cattersty Benmacdui Belliver 2241 1389 1651 2137 Londen Middlesbro Londen Hull Voor Geni Alexy Mary Gracie Hermes Atlas Nexos Truro Gerard Sea Gull Mascotte Calder 3188 1247 3609 3341 2744 2710 3366 399 2762 3115 2004 Rotterdam idem New-Castle Riga idem Reval Hull Oaten de Louden Leith Goole l an Gent i Ralp Creyke Urda Mersey Dynamo Sea Hound Baldwin Harelda 1796 2050 3075 1425 3085 3198 3645 Goole New-Castle Goole Hull Londen New-Castle Liverpool idem stukg. hout stukg. ledig idem idem ledig idem kolen h. vl. idem idem stukg. ledig stukg. idem idem stukg. ledig stukg. idem idem ledig stukg. s.s. HARALD vertrok 12 dezer van Algiers naar Stockton on Tees. s.s. JENNY van Tyne Dock naar Algiers, passeerde 19 dezer Dungeness. s s RICHARD vertrekt heden van New-Castle on Tyne naar Pillau. s s. ELISABETH te Stockton on Tees te water gelaten. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5