Ter Neuzensclie Courant. Zaterdag1 13 April 1907. 47e Jaargang. a. Openbare Verkooping. Belasting op het honden Yap Honden. Gemengde berichteo. Advertentien. No. 4980. lets wat iedereen betreft en speciaal n zelf. TWE.BDE BXjA.3D. TER NEUZEN, 12 April 1907. Bij het gisteren te Middelburg gehouden onderwijzers-examen zijn o. m. geslaagd de heeren J. Herrebout van Ter Neuzen ert C. van Alten en A. A. Nederband te Hoek. Bij Kon. besl. van 8 dezer is aan E. Beirnaert, wegwerker bij de Spoorwegmaat- sehappij Mechelen Ter Neuzen, wonende te Axel, verlof verleend tot het aannemen van 1°. de herinneringsmedaille van de Regeering van Leopold II 2°. de burgerlijke medaille 3de klasse hem door den Koning der Belgen gescbonken. Bij Kon. besluit is aan V. Verrosste, te IJzetidijke, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1907, eervol ontslag verleend als gezworene van den Clarapolder. Op bet werk der heeren Medaets en De Clercq te Sas van Gentkreeg Woensdagnamiddag, bij het aanleggen van een vlot, een Belgiscb werkman een bouten paal tegen den rechter- benedenvoet. In de directiekeet werd het ver- bonden. Het been is gebroken. De man werd per spoor naar zijn woonplaats, Stekene, vervoerd. Woensdagmorgen is te Schoondijke op den tragel de arbeiderswoning van P. d. B. afgebrand. De kinderen, die met lucifers speel- den, hebben den brand veroorzaakt en konden slechts met moeite gered worden. Het is voor den bewoner, die volstrekt niet met aardsche goederen is gezegend, een groot verlies. In de provincie Zeeland kwamen in de week van 3 tot en met 9 April 33 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. te Grijps- kerke en St. Maartensdijk 1 van typhus en febris typboidea te Biervliet 1, Clinge 2, Graauw en Langendam 3, 's Gravenpolder 2, Kruiningen 1, Middelburg 3, Ter Neuzen 6, Schoondijke 2, Stavenisse 1, Vlissingen 1, Westdorpe 2, Zuid- zande 1 van roodvonk, Ter Neuzen 4 en Zierik- zee 2 gevallen van diphtheritis. Boschkapelle. Een jongetje, dat in een landbouwschuur van een snijmolen viel, ver- wondde zich aan de messen zoodanig de linker- hand, dat pink en ringvinger bijna totaal werden afgesneden en het waarschijnlijk den pink zal moeten missen. Koewaclit. In de laatste twee weken zijn weer verschillende personen uit deze gemeente naar Duitschland vertrokken. Enkelen, vooral jong- gehuwden, trokken naar Noord-Holland, waar ze samen gaan werken in den Haarlemmermeer- of IJpolder, 's nacbts bij een of anderen boer in de schuur slapen en van den winter met een aardige cent terugkomen. Als de laatsten dit een paar jaar doen, kunnen ze gewoonlijk een eigen buisje bouwen en wat meubels koopen, waarna ze niet meer wegtrekken. RECHTSZflKEM. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank beeft in hare zitting van 12 April de volgende vonnissen uitgesproken C. J. S., oud 15 j., koewacbter te Axel, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 boete of 1 dag tuchtscbool. J. C. D., oud 25 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. In zake F. C. v. G., oud 40 j., h/v. van P. D., herbergierster te Ter Neuzen, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij zij wegens overtreding der drankwet werd veroordeeld tot f 20 boete, subsidiair 20 dagen hecbtenis, is het vonnis van den eersten rechter bevestigd. Het gerechtshof te's Gravenhage vernietig- de gisteren, wegens een gebrek in den vorm, bet vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij Th. d. 0., werkman te Axel, werd veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gev. straf met aftrek van bet ondergane voorarrest wegens mishande- ^n§' gepleegd in een herberg te Zuiddorpe. Het Hof, opnieuw rechtdoende, veroordeelde beklaagde tot dezelfde straf doch bepaalde dat bet voorarrest niet in mindering zou komen. Het stoomschip Brussels", van Harwich naar Antwerpen, strandde Woensdagavond door den dikken mist nabij Harwich. Het ligt op zacbten bodem en ongevaarlijk, en zal vermoedelijk bij vloed loskomen. Sleepbooten namen de passagiers over. Te Berlijn is een advocaat Simon, 33 jaar oud, gestorven door verstikking. Een stukje noot was hem in de keel blijven steken, blijk- baar terwijl bij optpen sofa ingesluimerd was. Op de tafel, die naast hem stond, lag een noot. In bet Belgische dorpje B*firle staat of liever stond een reuzenboom zoa groot, dat hij het denkbeeld beeft opgewekt er een plaats aan te geven op de tentoonstelling ran Brussel in 1910. Men heeft, om niet te laat te komen, den boom reeds voorzichtig uitgegraven en hij is nu voor zijn reis naar de hoofdstad gereed. Hoeveel paarden er noodig zijn om dezen kolos van 23,000 kilo's te vervoeren, is nog niet bekend. De Barelaars zijn weemoedig bij bet vertrek van bun oudsten ingezetene. Ieder stelt, zoo schrijft bet /,Hand. v. Antw., zicb met bang voorgevoel de vraag of deze oude buitenjongen nog wel, op zijn jaren, in Belgie's hoofdstad zal kunnen wennen IVleclische en hygienische praatjes. Verkondheid. Verkoudheid is een der meest ergerlijke vormen van ziekzijn. Hoe ellendig men zich er onder voelen moge, zoolang de verkoudheid met geen andere verschijnselen dan de gewone gepaard gaat, heeft men in eigen oogen maar vooral in die van anderen heelemaal geen recht zicb zi^k te achten. Voor hem of haar, die 't toevallig treft, en dat zijn we zoowat alien is zulks ver- bazend onpleizierig, voor ons dokters echter niet. Verbeel-je, dat om dezen tijd van 't jaar, als de kille, gure nevels, de sterke temperatuurs- wisselingen, bijna iedereen op een kwaden dag verkouden maken, elk slacbtolfer van 't kou- vatten zich op ons spreekuur vertoonen kwam, of, nog erger, ons bij zich aan buis liet komen. We hebben heusch al genoeg van doen met de ernstige of verondersteld ernstige nevenver- scbijnselen der verkoudheid. Want inderdaad is deze ziekte juist door haar aigemeenheid zoo gevaarlijk, niet om haarzelve, maar wijl ze bet licbaam belangrijk weerloozer maakt tegen de vaak virulente ziekteverwekkers, die we in bacillen en coccen steeds met ons meevoeren. Nog altijd is men het er niet over eens, waar- door verkoudheid ontstaat en er zijn rnedici. die het bestaan van verkoudheid als zelfstandig ziekteverschijnsel bestrijden, die al haar dan zoogenaamde verschijningsvormen aan bacterieele werkingen toeschrijven. Maar vrij algemeen deelt men bet standpunt, dat een weerzijdsche werking toeschrijft aan het door kou-vatten abnormale, dus zieke lichaam en de ziekte verwekkers daann. Een feit is het dat de veer- kracht van ons bloed tegen schadelijke orga- nismen bij afkoeling in vele gevallen belangrijk vermindert. Op die wijs worilt een //gewone" verkoudheid oorzaak van ernstige ziekten. Kan men zich echter beveiligen tegen kou- vatten Ik geloof bet niet. Noch de men- schen, die er zich zoogenaamd tegen harden, noch zij, die zich op alie wijzen er tegen wape- nen, ontkomen op een kwaden dag de plotse- linge of langzame licbaamsafkoeling, die noodig is om een verkoudheid op te doen. Koude of natte voeten zijn immers al voldoende, om de huiveringen op te wekken die het eerste ver- schijnsel van kou gevat hebben zijn. Bij het verlaten van een warm vertrek, een warme concertzaal is er eveneens maar weinig noodig om het temperatuursevenwicht zoo te verstoren, dat men een kou of de kou ons te pakken heeft. Beter is dan ook de vraag hoe kom ik weer van een verkoudheid af? Hoeveel antwoorden ziju er niet op deze vraag Ik geloof dat de leeken in bet algemeen er nog beter raad op weten, dan wij, artsen. Ik tenminste ondanks mijn kennis van allerlei middelen scbrijf ze liefst zoo weinig mogelijk voor. De oeroude zweetkuur bij verkoudheid, catarrh, en zoo beeft zeker verbazend goede eigenscbap- pen, maar men moge ze toepassen met behulp van medicamenten of allerlei kruidenthee, zooals kamillen, vlier, lindenbloesem of wel met be hulp van primitieve of goed ingerichte stootn- baden, in het eerste geval bederft men zich de maag en in bet andere ontstaat een nooit totaal te verhelpen vatbaarheid. Waar de verkoudheid dan ook niet heel erg is, geef ik in de gevallen, waarin't me gevraagd wordt, steeds den raad drink warme citroen- limonade als je bepaald iets van dien aard heb ben wilt, maar nog beter is het, als je zonder drinken naar bed gaat. Ik gaf dien raad op grond van mijn eigen ondervinding. Maar toevallig vond ik geruimen tijd geleden een voorschrift van een Engelscb dokter omtrent een zoogenaamde droge kuur tegen verkoudheid. De Engelschman vertelde hoe hij opgemerkt had, dat het drukkende ge- voel, boven de oogen, een der gewone verkoud- beidsverschijnselen, toenam als hij dronk, ter wijl bet //water" hem uit oogen en neus liep. Dat bracht hem op het idee, bij verkoudheid alle vocbt zooveel mogelijk te vermijden, met 't gevolg dat zoo hij al verkouden werd de vroeger daarvan ondervonden hinder zoo goed als verdween, terwijl bij een eenigszins geregeld volbouden van zijn droog dieet de verkoudheid zelf binnen vier-en-twintig a zes- en-dertig uren verdween. Ik heb, toen ik dat gelezen bad, de kuur geprobeerd, in verscheidene gevallen heel goede resultaten gebad met deze methode, al is de door den Engelschen dokter aangegeven tijd wat kort en kan men den tijd, tot volkomen gehezing noodig, gerust op tweemaal vier-en- twintig uren stellen, in bevige gevallen nog wel wat langer zelfs. Maar bet voordeel dezer behandeling blijft, dat men er niet voor behoeft tbuis te blijven, ja, dat een vertoef in de openlucht er in de de meeste gevallen aan ten goede komt. Doch er zijn verkoudheidsgevallen van zoo venijnigen en langdurigen aard, dat het siacbt- offer er maanden mee sukkelen blijft. Waar komt dat nu door Hier komt de vraag naar besmetting op de proppen. Besmetting is n. 1. bij verkoudheid zoo algemeen waargenomen, dat ze door den strengsten theorist moeilijk ontkend kan worden, al staat de oorzaak dier besmetting niet vast. Men zij daarom uiterst voorzichtig met de af- scbeidingsproducten van de slijmhuid, zorge voor voortdurend reine zakdoeken en zorge er ook voor deze zooveel mogelijk op nog ongebruikte plaatsen te benutten, anders bestaat er kans op een soort zelfbesmetting, die de verkoudheid uitermate slepende kan maken. Met het oog daarop dan ook is de Chineesche methode om papieren zakdoekjes voor eenmalig gebruik in den zak te dragen nog zoo kwaad niet, al is bet achteloos wegwerpen van deze bevuilde papiertjes minder gewenscht. Heel veel zou er nog over verkoudheid te zeggen zijn, maar belaas weinig zekers. Daar om, wie een gewoon en gezond gestel beeft, be;chouwe verkoudheid als een meer lastige dan gevaarlijke ongesteldheid. Doch daarnevens ware het onverantwoordelijk van me, als ik aan het einde van mijn praatje niet nog eens wees op de groote gevaren, die aan haar nevenver- schijnselen verbonden zijn. Wie dan ook, nevens de gewone verkoudheidsverschijnselen, of zonder die, verschijnselen opmerkt, die bij niet ver- klaren kaD, die raadplege onmiddellijk een dokter. Zelfs al ziet deze de zaak minder zwaar in, dan blijve men op zijn eigen lichaam letten en nauwkeurig op de verschijnselen acht geven. Dat zal indien men zich niet spoedig beter gevoelen en dus weer den arts opzoeken gaat dezen in staat stellen zijn diagnose scherper te stellen. Nog altijd denkt bet publiek te veel, dat een arts een soort van belderziende is, die op grond van de meest onvolledige gegevens een niet alleen juist, maar ook volledig ziekte- beeld ontwerpen kan. Dat dit misgedacbt is, beboef ik eigenlijk niet te zeggen. Maar daarom is het dan ook zaak, dat ieder, die ziek is, den dokter zijn bevindingen zoo volledig mogelijk mededeelt. En dan liefst zoo beknopt mogelijk, want bet ontbreekt veel patienten minder aan woorden dan aan duidelijkheid in bun mede- deelingen. (R. Nwsbl.) ZEETIJDINGEN, Van 10 tot en met 11 April. Van 10 tot en met 11 April werden JPositie der stoomschepen. Een inwoner van Ylissingen geeft het onder- staande bericht ten nutte van anderen. Wij beschouwen de inwoners van deze stad als onze buren en dit getuigschrift, gegeven door een aldaar wonend persoon zal dus voor ons van belang zijn. Mejuffrouw Schunselaar, wonende lange Zelke 144 te Ylissingen, meldt ons Sedert geruimen tijd werd ik gekweld door een onuitstaanbare pijn in de rug en in de lendenen ook sukkelde ik veel met hoofdpijn en dikwijls schemerde mij alles voor de oogen en werd ik zoo duizelig, dat ik er bij moest gaan zitten. Meermalen waren mijn voeten dik opgezwollen en zelfs mijn gezicbt was pafferig, de eigenlijke oorzaak van mijn ziekte was mij niet bekend en ik wist niet wat ik moest gaan beginnen toen men mij sprak van uw Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Na deze een paar dagen te hebben ingenomen, kon ik reeds eene groote beterschap bespeuren en ua verloop van drie weken kon ik verklaren dat mijn ziekte bijna geheel geweken was. Ik kan uw uitstekend geneesmiddel niet genoeg roemen en zal dit steeds gaarne aan nierlijder* aanbe- velen. Ik ondergeteekende verklaar dat bet boven- staande waar is en macbtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. De kritieke periode. Dit tijdperk in bet leven eener vrouw brengt immer onaangename en dikwijls gecompliceerde omstandigbeden met zicb mede. De natuurlijke krachten verminderen en de afscheiding gescbiedt niet zoo goed als voorbeen, daar een gedeelte der af te voeren stoffen tbans in het lichaam blijft. Het is dan dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een bijzon- der genezende waarde hebben en dat zij de natuur behulpzaam zijn om de doorgangen schoon te houden, terwijl zij het gestel verlichten van de onreinheden, welke zich daarin opgehoopt hebben. Yerzeker U dat men TJ de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die mej. Schunselaar gehad beeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Ze zijn te Ter Neuzen ver- krijgbaar bij den heer A. van OverbeekeLeunis, Westkolkstraat. Toezending gescbiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor een of f 10.— voor zes doozen. langs de Oostsluizen alhier 31 binnenvaartuigen op- en 23 afgescbutdoor de Westsl. 6 op en 6 afgescbut. De Notaris P. Dregmans te Axelzal ten verzoeke van ANTONIUS DE COCK, land- bouwer te Sint Jansteen, op Donderdag 25 April 1907, verkoopen des namiddags 2 uur precies, op zijn erf Cbais, Zeeuwsche Ploeg, Hand- egge, Zwingelmolen, Vlasbreker, Snijpaard, Stroomolen, Raap- molen, Windmolen, Trekhond met Kar en Tuig, Fornuis, 2 Vlasreepen met banken, Bascule met Gewichten, Graanmaat, 2 Ladders, Kruiwagen, Beerkuip, Spaden, Rieken, Vorken, Mesthaken, 2 Lantaarns, Vleeschkuip, Kaarn, Melkkuip, Teeltuin, Baktrog, Boterbak, 2 Kasten en 2 Tafels, 15000 Kg. Voederbeeten, een partij Tarwe-, Gerste- en Haverstroo, 400 Takkebossen en mij ten Bakkersfaceel. bdes namiddags 4 ure, in de her- berg ,De Eendracht" te St. Jansteen en bij C. L. Buijs en Aanhoorigheden, Erf en Tuin, in de gemeente St. Jansteen (polder Wildelanden) aan den Keiweg van de Helle- straat, kadastraal bekend sectie D no. 118 en 119 groot 26 aren 50 centiaren, zijnde de grond cijnsgrond, eigendom van Camilus, van Ackbr te St. Jansteen; jaarlijksche cijns 4,82. In gebruik bij den verkooper en te aanvaarden bij de betaling der koopsom. Betaling koopsom 1 Juli 1907. Met toestemming der eigenaren zullen onge- veer 3 bectaren (7 gemeten) land in pacht blijven volgen. Inmiddels uit de hand te koop en te bevragen bij den heer A. Th. Rottier, administrateur te Sint Jansteen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis, dat bee kohier van de belasting op bet kouden van Honden No. 1, in deze gemeente, voor 1907, in afschrift, gedurende vijf maanden, op de secre taire der gemeente, voor een ieder ter lezing is neder- gelegd. Ter Nenzen, 12 April 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Datum VLAG. NAAM. MS Van en naar. Lading Voor Ter Meuieni 10 Eng. s.3. River Lagan 2272 Londen stukg. Van r«V r Meuzeu: 10 Eng. 8.8. River Thames 2241 .Londen stnkg. 11 idem Saxon Britton 5783 ;Grangem. ledig Voor (went i 10 Duts. s.s. Wilh. Behrens 4232 Windau hout 11 Eng. s.s. Frankford 3268 Goole stukg. Ned. s.s. Mascotte 3115 Leith idem Eng. s.s. Truro 3366 Hull idem Van (Jen* 10 EDg. 3.8. Wark worth 1862 New-Castle stukg. ledig Deen. s.s. Fredensborg 4437 Sunderland Eng. s.s. Raw Cliffe 2540 Goole stukg. Belg. a.s. Bernard 399 Ostende ledig Eng. s.s. Polo 1441 Hull stukg. idem Sea Hound 3085 Londen idem 11 Rus. 8.8. Graf Schuwalow 4995 Bleyth ledig Van Seliaele 10 Eng. s.s. Alchymist 1079 Londen ledig 8.3. HARALl) vertrok 12 dezer van Algiers naar Stocktou. s.8. JENNY in lading te Tyne Dock voor Algiers. 8.8. RICHARD in lossing te Gent.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5