Gemengde berichten. f 25 en twee leden, die ieder 10 vergoeding ontvangen. Door de afdeeling Tholen werd voorgesteld drie commissies te benoemen, Wanneer daaraan 135 zal uitgekeerd worden, moeten vooraf de statuten gewijzigd worden. Die wijziging werd door het hoofdbestuur voorgesteld. De afdeeling Axel meent dat aan de veeartsen geen hoogere vergoeding behoort te worden toegekend dan aan andere deskundigen. Het dag. bestuur is van oordeel dat het in 't algemeen belang goed zou zijn drie commissies te benoemen en ook drie veeartsen. Het meent echter dat in de belooning geen verandering dient gebracht te worden. Wei wil het dag. bestuur de thans uitge- trokken f 50 voor de veeartsen en de f 40 voor de andere ledeu der keuringscommissie brengen op 75 en 60. De verdeeling van die f 60 wenscht het dag. bestuur over te laten aan de afdeelingen. In het vervolg zullen de afdeelingen een voordracht doen van veeartsen. Dit is een afwijking van de tegenwoordige regeling. Van wege de afdeeling Axel werd het denk- beeld om alle deskundigen gelijkelijk te be- loonen verdedigd. Het dag. bestuur bleef bij de meening dat de belooning voor de veeartsen hooger moet zijn, omdat deze in den regel twee dagen uit bun praktijk afwezig zijn en zich moeilijk kunnen doen vervangen. De afgevaardigde der afdeeling Hulststemde daarmede in. Het voorstel van het dag. bestuur werd daarop goedgekeurd. Hierna werd overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling van het huishoudelijk reglement. Omtrent de tentoonstellingen bepaalt art. 10 ,/Oe tentoonstellingen kunnen alle voorwerpen bevatten, welke op den landbouw en de veeteelt betrekking hebben. Bij de afdeelingstentoonstel- ling kan door het Afdeelingsbestuur de inzending van werktuigen toegelaten worden, welke echter vanwege de Maatschappij niet worden bekroond, evenmin als geiten, konijnen en pluimvee." Het huishoudelijk reglement werd ten slotte in zijn geheel zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daarna werd door het dag. bestuur voorge steld de begrooting voor 1907 te wijzigen door men post uit te trekken om de statuten en het huishoudelijk reglement te laten drukken en verspreiden. Noodig werden geacht 3000 exemplaren. wat ongeveer. 150 zal kosten. Hiertegen bleek geen bezwaar te bestaan. Tentoonstelling Tholen. Medegedeeld werd verder dat de tentoon stelling te Tholen zal gehouden worden Dinsdag, Woensdag en Donderdag 11, 12 en 13 Juni. De afgevaardigde van Kruiningen wees er op, dat 11 Juni de stemming voor de Provinciale Staten plaats heeft en hij vroeg of het niet gewenscht zou zijn de vergadering een dag te verzetten en te bepalen op 12, 13 en 14 Juni. Er werd aan berinnerd dat den lien de ver gadering van het hoofdbestuur's avonds aanvangt zoodat de meeste leden daarvan toch aan de stemming kunnen deelnemen. Ook was het festival reeds uitgeschreven op den 13en, wat moeilijk is te verzetten. De afgevaardigden van Tholen meenden dat het festival wel tot Vrijdag kon verzet worden, waar zij van oordeel waren dat nog slechts weinig inschrijvingen waren ontvangen. Goedgevonden werd het dag. bestuur te machtigen naar bevind van zaken te handelen. De punten ter behandeling op de algemeene vergadering werden vastgesteld. De heer Vosterman van Oyen heeft zich bereid verklaard in te leiden (/Paardenfokkerij in Zeeland". De heer Zwagerman wil spreken over //Vee- houderij in verband met melk en zuivelproduc- tie in Zeeland". Als afgevaardigde naar het botercontrolesta- tion, wegens periodieke aftreding van den heer Mr. P. 0. J. Hennequin, moest een keuze ge- daan worden, wijl de heer Hennequin bencht heeft gezonden voor een herbenoeming niet in aanmerking te willen komen. Door het dag. bestuur werden daarvoor aan- bevolen de heeren G. Zuidweg, J. Polderdijk en M. Bogerd. De heer Zuidweg deelde mede dat hij ver- zocht niet in aanmerking te komen. Benoemd werd de heer J. Polderdijk met 13 stemmen. Op den heer M. Bogerd werden 6 stemmen uitgebracht en op den heer Zuidweg een stem. Een briefje was bianco. De heer Polderdijk nam de benoeming aan. Daarna werd overgelegd de rekening en ver- antwoording van den algemeenen penningmeester over het jaar 1906. Zij beloopt in ontvang 22.818.965, in uit- gaaf 20.725.89 en levert dus een voordeelig saldo op van 2093.076. De rekening werd goedgekeurd. De begrooting voor 1907 beloopt in ontvang f 23.561.145 en in uitgaaf 22.952.82. Er is dus een post voor onvoorzien van 608.325. De begrooting vond bij de vergadering geen bezwaar. Van Ged. Staten is bericht ontvangen dat zij hunne goedkeuring hechten aan de voor- gestelde wijziging in het reglement op het ver- leenen van aanhoudingsbijdragen enz. De afdeeling Axel heeft verzocht aan de cur- sussen in paardenkennis nog twee lessen te willen toevoegen. Dit verzoek is, blijkeus mededeeling van den voorzitter, in strijd met het reglement. Verder wenscht de afdeeling nog aan de regelingscommissie voor de paardenfokkerij te vragen om intijds op in het oog vallende wijze kennis te geven wanneer de tijd van aangifte voor de keuringen verstreken is. Aan dit verzoek zal voldaan worden. Verder werden overgelegd de verslagen omtrent de werkzaamheden van den zuivel- consulent. Van verscbillende onderwijzers aan landbouw- cursussen waren brieven ingekomen over de uitbetaling van de subsidien aan die cursussen. Voor de oud-leerlingen aan wintercursussen is 200 uitgetrokken. De vereenigingen hebben zich te wenden om subsidie tot het dag. bestuur, ten behoeve harer bibliotheken. Dit werd van de bestuurstafel gezegd naar aanleiding van ingekomen verzoeken om subsidie. In elk geval mag dit subsidie alleen gebruikt worden voor aankoop van boeken en moet van de ontvangen som verantwoording worden gedaan. Van den heer H. A. Hanken is een schrijven ontvangen waarin hij medewerking verzoekt om bij de provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland aan te dringen op eene centrale keuring van een dubbeltal paarden, die voor de premien in aanmerking komen. De heer Vorsterman vap Oyen vond het idee niet zoo kwaad, maar een bezwaar zijn de kosten en een ander, of de landbouwers genegen zouden wezen hun paarden naar het centrale punt te zenden, vooral in ae maand Febiuari, wanneer de keuringen plaats hebben. Door verschillende afgevaardigden werd over het denkbeeld van den heer Hanken het woord gevoerd. Vrij algemeen achtte men dit aanbevelens- waard, omdat men beter vergelijking zou krijgen waaruit wat te leeren is. De ligging der provincie en de tijd van het jaar, en het feit dat de meeste dieren per boot zouden vervoerd moeten worden, waren echter de groote bezwaren om het idee, hoe wensche- lijk verwezenlijking ervan ook moge wezen, te steunen. Die bezwaren, door den heer Mulock Houwer in den breede uiteengezet, werden ook door het dag. bestuur ondersehreven. De heer De Feijter opperde het denkbeeld, in zijne afdeeling besproken, om door de be- staande vereenigingen in de maand Juni een centrale keuring te laten houden. Aan den heer Hanken zal worden bericht dat de vergadering het denkbeeld uitstekend vindt, maar dat de provincie Zeeland zich voor ver wezenlijking ervan niet leent. Door den heer Kakebeke werd gevraagd of er nog rammen zullen aangekocht worden. De heer Vorsterman van Oyen deelde mede dat tot den aankoop van twee rammen besloten is, een voor de afdeeling Oostburg en een voor Walcheren en Zuid-Beveland. Door den afgevaardigde van Noord-Beveland werd de wensch uitgesproken dat de rijks-keu- ringen voor hengsten eenige dagen zullen ver- laat worden, opdat ook bij v. de te Bergen op Zoom aangekochte dieren kunnen aangegeven worden. Door den heer Vorsterman van Oyen werd medegedeeld dat Zaterdag over acht dagen te 's Hage e'en vergadering wordt gehouden van de regelingscommissie in het land, waarop die kwestie besproken zal worden. Er werden nog eenige besprekingen gevoerd over de inrichting van den almanak der maat schappij. Bij de uitgave voor het volgend jaar zal daarmee rekening worden gehouden. De vraag werd gedaan of het invoerrecht op draineerbuizen ten behoeve van den landbouw niet zou kunden worden afgeschaft. Er worden in Nederland ook wel draineerbuizen gefabriceerd, maar die zijn belangrijk duurder dan in Belgie. Het dag. bestuur wilde de zaak wel over- wegen, maar verwachte weinig resultaat van een verzoek in dien geest. Wijl niemand meer het woord verlangde, sloot de voorzitter daarop de vergadering. Men schrijft van Texel aan het Hbl. In den vroegen morgen, te ongeveer halfzes, werd Donderdag boven de zee een luchtballon opgemerkt, die door den krachtigen Oostenwind snel werd voortbewogen. De ballon dreef zoo hoog in de lucht, dat niet kon worden gezien of zich personen in 't er onder hangende schuitje bevonden. Een eind touw sleepte er onder mede. Hoogstwaarschijnlijk zal de ballon in de Noordzee terecht komen. Men meldt uit Monnikendam De hotter MK 8, van de gebroeders Teerhuis. die met een anderen botter aan het haring- sleepen was, werd dezen middag ongeveer half een door het rijksopleidingschip Pollux, voor de matrozen overzeild, met zulk een kracht, dat de botter onmiddellijk zonk. Een der bree ders, die in de roef lag te slapen, kwam niet meer boven en is verdronkeu. De andere, Jaap Teerhuis, klemde zich nog aan den mast vast en kon zich eenigen tijd boven water houden, waardoor de andere botter gelegenheid kreeg om hem te redden. Rotterdam wacht morgen (Zaterdag) een Koninklijk bezoek. H. M. Koningm Emma arriveert des middags te circa 1 uur aan het Centraal- Station en bezoekt achtereenvolgens de Doofstommen-inrichting aan de Ammanstraat, het Sofia-kinderziekenhuis aan den Westersingel, de portretten-tentoonstelling in den kunstkring aan de Witte de Withstraat, de Rijks-serum- inrichting en de nieuwe Koninginnekerk aan den Boezemsingel. Rijtoeren van het westen naav het noorden der stad zijn hierin begrepen. Na het kerkbezoek gaat de stoet vanaf Boezemsingel naar Oosterkade, Boompjes, Park- laan en terug langs Mauritsweg, Kruiskade, naar het Centraal-Station. H.M. vertrekt te circa half 6 naar den Haag. Te Rotterdam is kort na elkaar overleden in den hoogen leeftijd van 86 jaar het eerbied- waardig Israel, echtpaar Van den Bergh. De oude heer Simon v. d. Bergh was de grond- legger van de kolossale boterfabriekte Feijenoord. Heel tragisch is dit sterfgeval, omreden na de begrafenis van den vader, de zoons hunne moeder stervende vonden. Heden werd deze brave vrouw ter aarde besteld. De Rotterd. Rechtbank heeft behandeld het gruwelijk misdrijf te Dirksland. Een 20jarige jonge vrouw had zich te verantwoorden haar dochtertje op den dag der geboorte 9 Januari 1.1. van het leven te hebben beroofd, door het levend te verbranden in de kachel. Beklaagde bekende het kind in een zak te hebben gestopt en buiten in de winterkoude te hebben laten liggen, maar van verbranden wist zij niets van. De eisch is vier jaren gevangenis. Men meldt uit Veeuendaal aan de N. Amh. Ct. Bij de Dinsdag alhier gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad heeft zich een zeldzaam incident voorgedaan. Een kiezer wierp, voor het stembureau komende, zijn op- roepingsbiljet op de tafel en antwoordde ont- kennend op de vraag van den voorzitter van het stembureau, of hij het hem niet ter hand kon stellen. Op dit antwoord zeide de voorz. (Burgem.) tot den kiezer, dat hij hem dan ook niet het stembiljet kon uitreiken en hem dus ditmaal van de stemming uitsloot. Als strijdende tegen den beleefdheidsvorm is de houding van den kiezer algemeen afgekeurddoch de vraag is ferezen, of men hem daarom het stemrecht an onthouden. Art. 75 der kieswet zegt woordelijk: »De kiezer overhandigt aan het stembureau de kaart, vermeld in art. 55", terwjjl art. 76 eveneens woordelijk zegttfDe kiezer ontvangt daarop uit handen van den voorz. enz." Art. 76 bepaalt dus uitdrukkelijk, dat de voorzitter persoonlijk het biljet aan den kiezer moet overhandigen, terwijl art. 75 meer alge meen zegt. dat de kiezer zijn oproepingsbiljet moet overhandigen aan het stembureau. Heeft nu de kiezer daaraan voldaan, door 't biljet op tafel te werpen De zaak is hier in drukke bespreking en in onderzoek. Spoorwegongelukte Roosendaal. Men meldt uit Roosendaal Woensdagavond omstreeks half elf is de laatste personentrein van Rotterdam nabij de remise op het station Roosendaal, geloopen op den laatsten trein naar Breda. De botsing was verschrikkelijk. Een groot aantal wagens zijn vernield, terwijl ook de machine van eerstge- genoemden trein in elkander is gedrukt. Er zijn geen passagiers gekwetst. Alleen de hoofd- conducteur Miedema is ernstig gewond aan het hoofd. Den geheelen nacht is men reeds bezig ge- weest met het opruimen der vernielde wagens, waartoe extra ploegen werkvolk uit Tilburg en Breda zijn overgekomen. Twee hoofdsporen zijn nog versperd, doch het verkeer wordt onderhouden. Spoedig hoopt men de lijnen vrij te krijgen. De oorzaak van het ongeluk moet zijn dat de trein naar Breda te ver was opgetrokken. Met welk een kracht de botsing is aange- komen, kon men Donderdag ter plaatse duide- lijk bemerken. De machine toch van den Bre- daschen trein was een eind teruggestooten en werd geheel uit de rails geworpen, daarbij is de machine van den Rotterdamschen trein als een wig in het frame van eerstgenoemde inge- schoven, waarbij de voordeelen van beide ma chines geheel vernield werden. Bij de pogingen om de machines uit elkaar te trekken brak Donderdagmorgen tot tweemaal toe een stalen tros en een ketting, zoodat de lijnen vermoedelijk gisteren nog niet vrij zouden komen. Het verkeer heeft over een hoofdlijn plaats. De verwonding van den hoofdponducteur blijkt niet zoo ernstig te zijn als aanvan- kelijk werd gevreesd. Omtrent de oorzaak van de botsing vernemen wij nog, dat de trein voor Breda te ver is op getrokken en op den wissel stond. De schuld zal dus aan een der rangeerders liggen. Nader meldt men nog Bij het spoorwegongeluk zijn vernield een bagagewagen geheeldrie bagagewagens, een postrijtuig en een derde klasserijtuig gedeeltelijk. Dat er geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd, is bloot toeval, daar de weinige rei- zigers in de achterste wagens zaten. Het op- ruimingswerk vordert goed. Door een dolle kat gebeten. Dezer da gen had op de peperkoekkermis op de Place de la Nation te Parijs een verschrikkelijk voor- val plaats, dat de grootste consternatie en een ware paniek onder de talrijke bezoekers ver- oorzaakte. Onder het publiek, dat de verschil lende kraampjes bezocht, was ook een man, wiens gedrag in hooge mate de aandacht trok en weldra was hij het middelpunt van vele nieuwsgierigen. Zijn oogen traden bijna uit hun kassen en hij schokte over al zijn leden, alsof hij alle zelfbeheersching had verloren en elk oogenblik scheen het of hij zich op iemand wilde werpen. Plotseling viel hij neer, draaide nog eenige malen om, terwijl het schuim hem op den mond stond. Een politieagent, die ter hulp was gekomen, werd den middelvinger afgebeten. Met behulp van andere agenten gelukte het den waanzinnige naar de wacht te brengen. Hier bleek het, dat men met een slacbtoffer van dolheid had te doen. De man, Leonard Pelletier, een dertigjarig arbeider, was ongeveer tien maanden geleden door zijn dol geworden kat gebeten. Hij had zich dadelijk in de inrich ting van Pasteur laten opnemen waaruit hij nu veertien dagen geleden als genezen werd ontslagen. Nu echter was de dolheid opnieuw bij hem uitgebroken en hij is thans nogmaals in het instituut Pasteur opgenomen waar ook de gewonde politieagent ter verpleging werd gebracht. Men schrijft Europa wordt met een nieuwe plaag bedreigd de fouograaf- en grammofoonplaag. Heelemaal nieuw is ze eigenlijk al niet meer te noemen, maar de plaag dreigt nu algemeen en ontzet- tend te worden. Te Zurich zal een interuatio- nale maatschappij met een aandeelenkapitaal van eenige millioenen francs worden opgericht, die over Europa een vloedgolf van fonografen en grammofonen wil laten gaan. Zwitserland, Duitschland en Oostenrijk zullen er't eerst aan moeten gelooven. De maatschappij wil, om te beginnen, in deze landen 100,000 toestellen plaatsen. Men ontvangt het toestel voor niemen- dal, onder de verplichting evenwel, dat men binnen een bepaalden tijd van de maatschappij vijftig rollen of platen betrekt. Zoodat er althans op eenige afwisseling in het blikken- monster-rumoer gehoopt mag worden. De Paus zal de gouden roos der deugd uitreiken aan Koningin Victoria van Spanje. Het laatste is deze roos in 1893 uitgereikt door Paus Leo XIII aan Koningin Henriette van Belgie. Thomas Beecham, de man van de pillen is Zaterdag op 86jarigen leeftijd te Southpost in Engeland overleden. Hij begon met op de markt zijn pillen aan boeren en buitenlui aan te praten. Die kunst verstond hij goed en bracht hij later voor een grooter publiek door middel van adverteeren in toepassing. Een jaar of twaalf geleden deelde hij aan verslag- gevers mede, dat zijn firma het zaakje was een maatschappij geworden jaarlijks voor 1,200,000 adverteerde. Misschien was het noemen van die groote som niets dan reclame, maar dat hij er een fermen duit aan ujtgaf staat vast. De mensehen die dergelijke middelen koopen maken ten slotte alle onkosten goed. Een bericht van den 8en April spreekt van een vreeselijken orkaan, die sedert 48 uur over New-Foundland woedt. Men vreest voor de visschersvloot. Wegen en spoorlijnen zijn ingesneeuwd. 't Verkeer ondervindt groote ver- tragingen. Telegrammen kunnen niet verzonden worden. In den nacht van Dinsdag op Woens dag brandde te Lissabon een door 18 gezinnen bewoond huis, nabij de centrale markt, ge heel af. Er zijn verscheidene dooden en gewonden, voornamelijk onder de' bewoners der 4e en 5e verdieping. Tijdens den brand sprongen 2 meisjes uit een venster der 5e verdieping en verpletterden zich op de straatsteenen. 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 11