Gemengde berichten. Vereeniging tot Ziekenverzorging z/Zelandia" meent dat aan dat bericht niet meer waarde mag worden gehecht dan aan een proefballon, daar de drie aftr. Kath. leden en het aftr. antirev. lid zich, voor zoover bekend. opnieuw herkiesbaar stellen zoodat er geen ruimte is voor des heeren Yan Dalsum's can- didatuur, tenzij men scheuring zou willen bren- gen in de Kath. partij en de Christelijke coalitie in gevaar wil brengen. Het blad meent dat de heer Van Dalsum evenwel te hoog staat, om zich tot dergelijk spel te laten gebruiken. z/Zelandia" verneemt verder dat van liberate zijde gepoogd zal worden voor deze verkiezing in dit district candidaat te stellen de heer Mr. J. Adriaanse, advocaat te Middelburg. Uit Goes schrijft men aan de M. C. Sedert eenige weken woont hier zekere P.. geboren te Neuzen, vroeger winkelier te Hoek. Deze persoon had zich uitgegeven voor iemand in bonis, kocbt land, liet plannen ontwerpen om daarop huizen te zetten, kocbt een woonhuis, waarvan eerst de levering kon geschieden als de kinderen van den eigenaar verweesd waren kortom deed zaken met verschillende winkeliers, alles te betalen wanneer zijn kapitaal Ios kwam. Maar dat kapitaal schijnt niet te bestaan en zal dan ook nooit los komen. Die rol heeft hij ruim drie maanden gespeeld maar de politie heeft er nu de lucht van en spoort alles na om den vermeenden kapitalist in den val te krijgen. Voorts worden door haar alle winkeliers in Goes voor dien persoon gewaarschuwd, en het kan zijn nut hebben ook anderen buiten Goes voor de praktijken van dien persoon te .waarscbuwen. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen zijn de volgende wijzigingen gebracht in de betonniug der Schelde nabij Bath a. roode lichtboei No. 38 is verlegd in 69 d.M. water, op ongeveer 51" 23' 46" N.b. en 0° 41' 29",5 W.l. (4" 11' 34",5 0.1. van Greenwich. b. van spitse ton No. 34 is het topteeken afgenomen. Deze ton is verlegd in 76 d.M. water, op ongeveer 51° 23' 15",5 N.b. en 0« 42' 41" W.l. c. spitse ton No. 33 is voorzien van een bol als topteeken en verlegd in 55 d.M. water op ongeveer: 51°23'3" N.b. en 0°43'16" W.l. d. spitse ton No. 37 is opgenomen. Het topteeken is van spiste ton No. 39 afge nomen. In verband hiermede, is het witte, roode en jroenevaste lage lieht van Rilland, op de Schor. beZ. het dorp, gewijzigd, zoodat het thans zicht- baar is wit van benedenwaarts onder den N.-wal tot nabij spitse ton No. 33 met bolrood tot over roode lichtboei No. 36 wit tot ongeveer 200 M. beW. roode lichtboei No. 38groen tot over roode lichtboei No. 38overigens ongewijzigd. Ligging ongeveer 51° 24',4 N.b. en 0° 41',5 W.l. (4° 11',6 0.1. van Greenwich.) Ook is het witte, roode en groenevaste, lage licht van den Reigersbergschen polder gewijzigd, zoodat dit thans zichtbaar is rood van benedenwaarts onder den N.-wal tot 100 M. beZ. het baak met gasreservoir beW. Bath groen tot ongeveer 80 M. beN. roode lichtboei No. 38 wit tot over roode lichtboei No. 38 overigens ongewijzigd. Ligging ongeveer: 51° 24' N.b. en 0«40',7 W.l. (4°, 12'4 O.l. van Greenwich.) Hulst, 10 April. Maandag werd alhier door de Commissie van beheer van den grintweg (thans gedeeltelijk keiweg) ^Stoppeldijk" aanbesteed 1". de levering van 100 Ms Pruisische onder- houdsgrint, 2 6 c. M., vrij voor den wal te Walsoorden. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Leendert Hoogendoorn te Hardinxveld voor 2,55 en A. de Jonge Dz. te Ter Neuzen voor f 2,18 per M3. Gegund aan laatstgenoemde 2°. Het vervoer van dien grint. Hierdoor werd ingeschreven door de heeren Alph. Yermeulen voor 69 cent, N. Blommaert voor 73 cent en A. Antheunis voor 69 cent per Ms. Gegund aan laatstgenoemde. 3°. Het vervoer van 150,000 Kg. steenslag, van het emplacement van den stoomtram //Hulst- Walsoorden" te Ter Hole of Rustwat naar voornoemden weg. Hiervoor werd door voornoemde heeren in geschreven, voor de massa als volgtVermeulen 63, Blommaert 59 en Antheunis 59 Eveneens gegund aan Antheunis. Overslag. Een landbouwer onzer gemeente werd dezer dagen voor een bekalfde vaars 725 francs geboden. Slechts voor 775 francs wilde hij het prachtige dier van de hand doen. St. Jansteen. Vrijdagnamiddag had de knecht van den heer C. B. alhier het g'eluk een kind van een wissen dood te redden. Ter- wijl hij zich in de Wilheliiiinastraat bevond, zag hij in de diepe sloot naast den weg een kindermutsje drijven. Hij ging er heen, en greep het mutsje. Hij schrok eerst hevig toen hij ontdekte dat het mutsje het hoofd van een kind dekte, dat in het water lag en waarvan oogenschijnlijk de levensgeesten reeds geweken waren en dat hij ten spoedigste op het droge bracht. De schrik verkeerde echter weldra in blijdsehap, toen de levensgeesten weer konden worden opgewekt en het kind na een korte behandeling aan de beangste ouders kon worden overgegeven. Ylissingen, 10 April. In het jaarverslag der vereeniging //De Zeevaartschool" over 1906 alhier, wordt melding gemaakt dat door het besluit van het nationaal De Ruyter-comite het vooruitzicht wordt geopend dat de vereeniging eerlang in het bezit zal komen vap een eigen gebouw, waardoor aan het nijpend gebrek aan ruimte, dat de uitbreiding der school belet, zal kunnen worden voorzien. De hoop wordt uitgesproken, dat de gelden zoo ruim zullen vioeien, dat het niet noodig zal zijn opnieuw een beroep te doen op financieelen steun van het rijk, provincie en gemeente om het gebouw waarvoor Prins Hendrik den eersten steen heeft gelegd, binnenkort te voltooien. In het verslag wordt verder nog gemeld, dat alle voorbereidende stappen gedaan zijn om op 1 Mei a. s. den machi- nistencursus te openen. te Ter IVeuzen- In de gisterenavond gehouden vergaderinL van bovengenoemde vereeniging, in het //Hote" des Pays-Bas", waren 24 leden tegenwoordig. Door den secretaris, den heer J. 0. Heijblom, werd uitgebracht het verslag over het derde boekjaar, loopende van 1 Sept. 1905 tot 1 Jan. 1907. Daarin wordt geconstateerd, dat, waar in den loop van dat jaar nog al eens donkere wolken over de vereeniging heendreven, het zeer aan- genaam is te kunnen opmerken, dat men bij het einde van het jaar gekomen is tot een toe- stand, die, hoewel nog niet schitterend, toeh bevredigend kan genoemd worden. Het aantal in het ziekenhuis opgenomen pa tienten was grooter dan vorigejaren, wat maar al te duidelijk wijst op de behoefte aan derge- lijke inrichting en het nut dat deze alhier sticht, ook voor de omliggende gemeenten. De meeste patienten mochten genezen en dankbaar het huis verlaten. Het aantal ver- pleegden bedroeg 48 met 1053 verpleegdagen. 26 personen die eene operatie moesten onder- gaan bleven korter of langer tijd in de inrich ting 22 daarentegen konden onmiddellijk naeene kunstbewerking huiswaarts keeren. Bij enkele gevallen konden de verpleegsters in de wijken hulp verleenen. Het ledental was op het einde van het jaar 318. Dikwijls kwam het voor dat voor eene ver- pleegster de werkzaamheden te veel waren, en werden particuliere verpleegsters aangenomen. Groote uitgaven waren daarvan het gevolg, waarom het bestuur besloor, met 1 Mei een tweede verpleegster aaa te stellen, voorloopig voor een half jaar. De verdere exploitatie deed evenwel zien, dat eene tweede verpleegster niet kan gemist worden. De tweede verpleegster werd daarom voor goed aan de inrichting ver- bonden. Op 't laatst van het jaar verzocht dedirectrice Zuster Hazenberg, ontslag uit hare betrekking, wat haar tegen 5 Jan. eervol werd verleend. Door wijlen Jac. Lamaitre werd aan de ver eeniging een legaat van 500 geschonken, Het bekende Dames-Comite deed ter afdoening van de schulden der vereeniging die op het gebouw rusten een bedrag toekomen van 500. Verder werden ontvangen van mevr. Grenu boeken, van mevr. Geill kersen en wafelen, van mevr. Eijke wafelen, van vrouw Willemsep en vrouw De Feijter groenten, van den heer Kwikkenberg vruchten en van de heere.n Reeling Brouwer, dokter Spruitenburg e* dokter Buyze boeken. Uit het financieel overzicht blykt dat de in- komsten hebben bedragen f 5149,55 en de uit gaven /5691,66, zoodat meer uitgegeven is dan ontvangen 492,38. Uit het verder verloop van de vergadering bleek, dat deze uitgaven alien zijn geschied en deze door den penning- meester, den heer Verbrugge. zijn voorgeschoten. Onder de ontvangsten is ook begrepen het legaat ad 500 van den heer Lamaitre, terwijl onder de uitgaven ook is opgenomen het na- deelig slot van het vorig jaar ten bedrage van 808,13i/2. Yoorts werd ontvangen aan jaarlijksche bij- di'agen 1277,40, aan verpleeggelden 2442,50, voor het' gebruik der operatiekamer 114, hulp bij operation, wijkverplegiug en gebruik warme baden 32,50, busje ziekenhuis 44,73, subsidie gemeente Ter Neuzen f 300, diverse ontvangsten 320,86. Aan buitengewone ontvangsten werd nog ontvangen aan giften f 74,63. Onder de uitgaven komt voor onderhoud van vaste goederen 222,14, onderhoud en aan- schaffing van meubilair f 134,04, linnengoed, waschloon enz. f 62,14, verwarming, verlichting en2l. 455,74, voeding f 1240,5375, verband- stoffen, verplegingsartikelen enz. 48,40, sala- rissen enz. van het personeel 1069,09 idem van het tijdelijk personeel 306,02, rente en aflossing van geldleeningen 520,75, belastingen en assurantien y 47,41J/2, diverse uitgaven 682,1874 en drukwerken en administratie- kosten f 95,07. Blijkens den bijgevoegden staat van de ver pleegdagen, blijkt, dat er van de 48 verplefeg- den waren 1 dag van f 5, 87 van 4,50, 33 van y 4, 3b van y 3,50 106 van 3, 118 van 2,50, 395 van f 2, 220 van 1,50, 49 ran f 1 en 8 van 0,75. 7 patienten waren voor rekening der rijks- verzekeringsbank, 1 voor rekening van het departement van oorlog, 8 voor rekening van reederijen, 3 voor rekening van een burgerlijk armbestuur, 1 voor rekening van een Duitsche ziekenkas, de overigen voor eigen rekening. Het Bestuur voegt hieraan toe, dat naar hare meening overjhet afgeloopen jaar weder duidelijk is gebleken, hoe groot de behoefte aan een ziekenhuis alhier is en hoeveel nut zulk een inrichting sticht. Onnoodig is het nog te vermelden, dat de financieele toestand nog niet rooskleurig is, doch minder bezorgd zou het bestuur de toe- komst tegemoet zien, wanneer meerderen het voorbeeld van wijlen den heer Lamaitre mochten volgen. Genoemden heer blijft het steeds er kentelijk voor zijne belangstelling in de in richting. Mochten in vergelijking met vorigejaren minder geschenken zijn ontvangen hoogst erkentelijk wordt weder het Dames-Comite genoemd, waar van, behalve verschillende meubelstukken en linnengoed werd ontvangen de bovenvermelde gift van 500, zijnde de opbrengst der ver- loting van dameshandwerken en huishoudelijke artikelen, in de maand October 1906 gehouden. Van een nog overig deel der gelden is door het Comite een fonds aangelegd om daaruit jaarlijks eenige on en minvermogenden gratis of tegen geringe vergoeding in het ziekenhuis te verplegen. Voor het jaar 1907 konden daartoe al de geneesheeren alhier beschikken over een 25- a 40tal gratis verpleegdagen. Het bestuur vertrouwd dat het Dames-Comite gevormd door de dames GeillGeill, Eijke Yan der Swan, HeijblomWaeijhaert, Van Borssum Waalkes en VerbruggeVan der Hooft, in hare pogingen om de minst bedeelden zooveel mogelijk te doen deelen in het nut der inrichting, krachtig zullen worden gesteund en aarzelt daarom niet dit fonds krachtig aan te bevelen. Allen zijn volgaarne bereid om daar- voor steeds giften, hetzij groot of klein, in ontvangst te nemen. Evenals vorige jaren werden alien, die nog geen lid der vereeniging waren, uitgenoodigd tot het lidmaatschap toe te treden, of de ver eeniging met eene gift te steunen. Het bestuur meent dac het haren plicht is hier er met na- druk op te wijzen, dat het zeer in het belang van de bevolking is, om toe te treden tot het lidmaatschap, en wel om tweeerlei reden. Men helpt da'ardoor de vereeniging in stand te blijven en mocht men voor zichzelf de in richting niet noodig hebben, wat op zichzelf al een geluk is, dan zal men door het offeren eener jaarlijksche gift het genoegen smaken, te hebben bijgedragen tot herstel of tot verzachting van veel ellende van hen die niet zoo gelukkig waren. Maar men heeft ook zelf belang bij het instandhouden van het zieken huis. Men krijgt door het lidmaatschap bij eventueele noodzakelijkheid om van de inrichting gebruik te moeten maken, het recht op de goed- koopere tarieven. In gezonde dagen kan het toch voor niemand een bezwaar zijn jaarlijks voor de instandhouding van het gebouw een gulden bij te dragen. Echter kan het wel tot bezwaren aanleiding geven, wanneer de nood ons tot opname in dat huis dringt, in plaats van de gewone tarieven vijftig procent meer te moeten betalen. Volgens de laatste regeling, de tarieven be- treffende, wordt vereischt dat men een half jaar lid zij, alvorens men van de tarieven, voor de leden vastgesteld, gebruik kan maken. Het komt helaas maar al te dikwijls voor, dat het bestuur getuige is van de groote moeilijkheden, verbondeu aan het bijeenbrengen der noodige verpleeggelden, alleen om dat men verwaarloosde als lid toe te treden. Met nadruk worden daarom zij, die dit nog niet deden, uitgenoodigd dit alsnog te doen. Erkentelijk voor de subsidie ad 300 van wege de gemeente Ter Neuzen voor het jaar 19U7 verleend doet het aan het bestuur leed. dat op het verzoek om verhooging daarvan afwijzend werd beschikt. Het bestuur betwijfelt echter niet, of, zoo het de gemeente voor het jaar 1908 mogelijk is, zal zij aan het verzoek tot verhooging der subsidie wel gehoor willen geven. Aangezien ook van de omliggende gemeenten nu en dan de patienten worden opgenomen, bestaat het voornemen, ook die gemeenten te rerzoekeu de inrichting jaarlijks zooveel moge lijk te willen steunen. Ten slotte wordt daDk gebracht aan alien, die in het afgeloopen jaar op eenigerlei wjjze van hunne belangstelling voor de inrichting hebben doen blijken. Overeenkomstig de cpmmissie welke de reke ning en verantwoording van den penningmeester heeft onderzocht en daarover rapport uitbracht, werd deze onder dankbetuiging voor het ge houden nauwkeurige beheer, met algemeene stemmen goedgekeurd. In plaats van den heer J. Huijssen, die als zoodanig ontslag had genomen, werd tot be- stuurslid gekozen de heer J. C. de Masier. Dezen niet ter vergadering aanwezig, werd daarvan bericht gedaan en tijdens de vergade ring kwam bericht in, dat de benoemde de functie aanvaardt. Vervolgens werd goedgekeurd het concept- contract voor de overname van het gebouw van het Comite en werden verschillende plannen bespro- ken voor versterking der gewone geldmiddelen. Hieromtrent werd ten slotte besloten, wanneer daarvoor van het gemeentebestuur de noodige toestemming kan worden verkregen, maandelijks langs de huizen der ingezetenen eene bus- collecte te houden. Ook werd besloten, tevens met het oog op het voeren van propaganda, het jaarverslag voor rondzending aan de leden en terverspreiding te doen drukken. Die is goed In een gemeente bij Amsterdam behoort tot hen, die van de kiezerslijst moeten worden weg- gelaten wegens het niet of intijds betalen der rijks-belastingen de deurwaarder der ge- meente-belasting Toen in de nieuwe R.-K. kerk te Schoten (bij Amsterdam) de zitplaatsen aan de meest- biedenden werden verkocht, deed zich volgend niet onaardig geval voor Een der zitplaatsen werd ingezet op 5, waarop door twee personen, een heer en een juffrouw, steeds meer werd geboden, elkander op deze wijze de plaats betwistende. Te langen leste werd de plaats dan verkocht voor de opgejaagde som van 10,25. Toen nu de naam van den kooper moest blijken, bleek bovendien, dat beide koopers voor een en dezelfde persoon werkzaam waren geweest De persoon in quaestie had zeker den een niet vertrouwd en daarom voor alle zekerheid den ander in den arm genomen, maar werd bij slot van rekening zelf de dupe van de historie Te Wageningen is Maandag door de politie in arrest genomen de 17jarige dienstbode M. v. W., die ten nadeele van haar meester een biljet van 200 had ontvreemd uit een geslo- ten lessenaar. Bij haar aanhouding had zij nog ruim 135 in haar bezithet overige is uit gegeven aan allerlei zaken. Zij wordt voor loopig in arrest gehouden. Dinsdagnacht is er op ongehoord brutale wijze ingebroken in het sigarenmagazijn van den heer Schilte op den hoek Groenmarkt en Nieuwstraat te 's Hage. Omstreeks twee uur werd een bewoner der laatstgenoemde straat gewekt door het geluid van vallende glasscher- ven en zag hij, dat een man zich door de stuk- geslagen ruit naar binnen werkte. Onmiddel lijk waarschuwde hij per telefoon de politie een politieagent klom toen ook naar binnen en arresteerde daar een man, die later bleek een goede bekende der justitie te zijn en die ver volgens werd overgebracht naar het politie- bureau aan de Riviervischmarkt. Een tweetal messen zijn in beslag genomen. Aan een kast in den winkel waren sporen van geweld zichtbaar, doch door de spoedige komst der politie heeft de inbreker geen gelegenheid gehad zich van iets meester te maken. Er zijn goede gronden, om te gelooven, dat meerdere leden van het inbrekersgilde bij deze inbraak zijn betrokken, doch de gearresteerde ontkent dit. Hij is na een voorloopig verhoor door den commissaris van politie der le afdeeling ter. beschikking van de justitie gesteld. Maandagmiddag kregen in een onbewaakt oogenblik twee verpleegden in de rijkswerkin- richting te Hoorn een geschil, waarbij de een zoo driftig werd, dat hij den ander dood sloeg. De landbouwer A. H., te Raalte, die in het begin der vorige week bij het boomen vellen door een boom getroffen werd, is Zater- dag in het ziekenhuis aldaar overleden. Bij een grooten bosch- en heidebrand, die in de afgeloopen week in Zuid-Limburg woedde, hadden twee knapen van 10 jaar een flesch jenever weten machtig te worden, en zich aan den inhoud te goed gedaan. Door den drank bedwelmd had zich een der jongens op het veld te slapen gelegd en zoude daar zeker dooi het vuur bereikt zijn, had met een der brandgasten hem tijdig ontdekt en in veiligheid gebracht. De and'ere knaap werd eerst laat in den avond teruggevonden. De ware kiezerspitBij de stemming voor een hoofdingeland en zijn plaatsvervanger van het waterscbap Rijnland, deze week te YVaddings- vean gehouden, kwam gedurende de drie uren, dat het stembureau zitting hield, slechts een (zecrge een) kiezer zijn plicht vervullen. In elke stembus dus een briefje. Toen de tijd was verstreken. werden de bussen plecntig verzegeld en naar het hoofdbureau (Hazerswoude) opge- zonden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2