Gemengde berichten. m Ook den wethouder Yan Peenen sprak den nieuwen burgemeester hartelijk toe. De heer Gratama, daarop het woord nemende, bracht eerst dank aan H. M. de Koningin voor zijne benoeming, om vervolgens de sprekers te bedanken voor de welwillende wijze waarop zij hem hebben toegesproken. Hij gaf de verklaring er prijs op te stellen een goed Burgemeester te worden en ook een goed Oostburger. Na afloop en sluiting der vergadering hield de burgemeester in de raadzaal, het beursge- bouw, receptie, die door verscheidene notabelen werd bezocht. Ijzendijke. Thans zijn de uitnoodigingen rerzonden voor het internationaal festival voor harmonieen en fanfaren dat op Zondag 11 Augus tus zal worden gegeven door het muziekgezel- schap ,/Geduld Overwint" met toestemming van het gemeentebestuur ter gelegenheid van het 70jarig bestaan. Behalve eene herinneringsmedalje worden de volgende premien uitgeloofd 1 premie a 50, 3 premien a 30, 3 premien a 20, 3 premien a 10, terwijl 1 premie extra a 10, zal toegekend worden aan de verstkomende societeit en 1 premie van 10, aan die met het grootst aantal werkende leden. Des avonds om 9 uur zal een schitterend vuurwerk afgestoken worden. Schietoefeningen. De majoor, commandant van het 4e bataljon 3« regiment infanterie te Vlissingen, daartoe gemachtigd door Zijne Excellentie den Minister van Oorlog brengt ter kennis, dat tot verhooging van s lands weerkracht, de gelegenheid zal worden opengesteld tot beoefening van het schieten. Aan deze schietoefeningen kunnen deelnemen le. Alle kader-reservisten. 2«. Miliciens met verlof. 3e. Deelnemers aan het voorbereidend militair onderricht en zij die reeds met gunstigen uit- slag aan dat onderricht hebben deelgenomen, mits niet ouder dan 30 jaar. 4e. Mannelijke ingezetenen van 1630 jarigen leeftijd die ten genoegen van den officier ter plaatse met de leiding van vorenbedoelde schietoefening belast, bij den aanvang daarvan doen blijken, van voldoende bedrevenheid in het voorbereidend schietonderricht. De oefeaingen worden bij genoegzame deel- name in de eerste plaats gehouden elken Zater- dag n. m. gedurende de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus, in Mei en Augustus tot 7 uur, in Juni en Juli tot 8 uur 's avonds. Zij die aan vorenbedoelde schietoefeningen wenschen deel te nemen, of inlichtiDgen daar- omtrent wenschen te.ontvangen worden verzoeht zich vo9T 20 April aanstaande schriftelijk of in persoon aan te melden bij den commandant voornoemd (bureel Oranjestraat 4 te Vlissingen). De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd dat in den vervolge bij de uit- reiking van een der bewijzen van militaire bekwaamheid en liehamelijke geoefendheid dan wel van militaire bekwaamheid alleen, in het bij- zonder op de geoefendheid in het schieten zal worden gelet. Jongelieden die aan de daarvoor gestelde eischen niet voldoen en die ter geschikter plaatse aan vorenbedoelde schietoefeniugen hadden kun nen deelnemen, zal de tekortkoming in het voldoen aan de voor schietvaardigheid gestelde Hij was de pastorie genaderd en voor hem verhief de oude kerk zich in haar majestueuze lijnen. Een steenen trap leidde naar de hoofd- deur, de herstelde toren verhief zich in de lucht. Hier zag en hoorde hy voor de eerste maal het meisje, aan wie hij steeds weder moest denken, en aan wie hij zich door innige liefde verbonden gevoelde. Hij wist, dat ?ij hem ge- negen wasdat had hij in haar oogen gelezen, voordat hy Lutz ontmoette en uit zijn mond de gelukkig makende daadzaak vernam. Hij had het vernomen uit elken toon van haar lieve stem en gelezen uit geheel haar houding, uit alles wat ze zeide, uit de deelneming, die zij hem betoonde, de belangstelling die zij voor hem en zijn ambt gevoelde. Ach, wat een heerlijk leven zou dat zijn, als zij voor altyd aan zijn zijde was, als haar trouwe oogen aan zijn huiselijken haard waakte //Mynheer Mijnheer riep Greta hem lachend toe. Telt ge de venstertjes in den toren, of wilt ge eens zien, of de zwaluwen den boel daar weer zoo vuil maken Vliebig keerde zich langzaam naar het meisje toe als iemand, die voor een oogenblik niet weet, waar hij zich bevindt. Zijne gedachten waren veel verder weg dan het meisje dat daar in het venster leunde. //Sedert wanneer zijt ge terug? Vandaag pas gekomen Ah zoo En nu zijt ge zeker op weg Js u w papa misschien thuis viel hij haar in de lede, teneinde tijd te winnen, om na te denken. #Neen, mama is wel thuis. Wilt ge niet binnenkomen »Dank u, juffrouw Gretaik zou vandaag geen onderhoudend gezelschap wezen". (Wordt vervolgd). eischen van het eventueel verkrijgen van de 1 hiervoren bedoelde bewijzen uitsluiten. Als regel wordt aan het einde van het schiet- jaar een wedstrijd georganiseerd, waarbij ver- schillende prijzen zullen worden uitgeloofd tot een gezamelijk bedrag van een gulden per deel- nemer aan den wedstrijd. Men meldt aan het Dgb. v. N.-Brab. Naar wij vernemen is door drie in Duitsch- land werkende arbeiders uit Oosterhout, genaamd C. v. E., oud 18 jaren, J. A. v. E. oud 17 jaar (twee broers) en M. v. B., oud 20 jaren, een te Venlo thuis beboorend persoon, die met hen op hetzelfde werk arbeidde dezer dagen door messteken verwond, wat den dood tengevolge had. Het stuk snijden van fietsbanden moet de aanleidende oorzaak tot dezen moord zijn geweest. De gebroeders v. E. zijn in Duitschland ge- arresteerd, doch M. v. B. is naar ons land gevlucht. Een wandelaar heeft Donderdag bij Den Haag een houten koffertje gevonden, dat kost- bare kanten bevatte. Het was gewikkeld in i een Fransch dagblad van September 1906 en in den grond gedolven. Men denkt dat het daar verborgen werd door dieven, om het later te komen terughalen. Vrijdagnacht is het huis, bewoond door den timmerman Kip te Ambt-Doetinchem, tot den grond toe afgebraud. De bewoners werden gewekt door het blaten van een geit, toen ze nog juist tijd hadden zich te redden. Verzeke- ring dekt de schade. Vrijdag heeft er te Glanerburg onder Lonneker een hevige boschbrand gewoed. On- geveer 7 hectaren dennen zijn een prooi der vlammen geworden. De brand is veroorzaakt door een lOjarigen jougen, die in het bosch met lucifers speelde. Te Sneek zijn twee 16jarige jongens van welgestelde burgers zonder voorkennis hunner ouders de wijde wereld ingegaan. Voor hun vertrek hebben zij een brief gepost, waarin werd meegedeeld, dat alle nasporingen naar hen vruchteloos zouden zijn. De kantonrechter te Amsterdam veroor- deelde mevrouw Schechter, die in haar werkplaats aan de Nieuwe Keizersgracht aldaar de meisjes had laten werkeh in onvoldoend of in het ge heel niet verwarmde lokalen, tot een boete van 60 gulden, subs. 10 dagen hechtenis. Voor het kantongerecht te Rotterdam hadden zich te verantwoorden de I7jarige Frieda en de 18jarige Bertha, wegens het' ,te zamen en in vereeniging" op een verboden uur een vloermat uitkloppen. Het O. M. eischte tegen ieder /I boete, bij Frieda te vervangen bij niet-betaling door een week tuchtschool. Op de vraag van den kantonrechter, of Frieda daartegen iets in te brengen heeft, antwoordde //het kind", dat ze het zoo gek viudt, nu ze al bijna een jaar getrouwd is, nog naar school te moeten. De kantonrechter is dat met haar eens en zegt nu /,Ja, mevrouw, er zal niets opzitten dan dat u dan de boete betaalt". Zaterdagmorgen geraakte aan de Raam te Delft de veertigjarige vrouw T. te water. Niettegenstaande zij betrekkelijk spoedig op he't droge gebracht werd, bleek zij reeds over- leden. Te Ochten is Vrijdag het vierjarig zoontje van den heer J. D. onopgemerkt in een slooc geraakt. Toen het gevonden was, konden de levensgeesten niet weer opgewekt worden. Te Wageningen is Vrijdagmiddag het 3jarig zoontje van J. R. bij het vischjesvangen in een sloot gevallen en verdronken. Te Baardwijk was een zesjarig knaapje achter het huis zijner ouders, waar het hon- denhok staat, met een grooten waakhond erin, aan het spelen. Eensklaps rukt de hond zic^ los, schiet op het ventje toe en bijt het zoo hevig, dat de hersens uit het hoofdje puilden. Toen het ongeval werd opgemerkt, kon men het woedende dier slechts met moeite van het kindje afkrijgen. Meer dood dan levend werd het opgenomen en aanstonds onder genees- kundige behandeling gesteld, maar men vreest het ergste. Maastrichtsche Aprilvisschen. De Limb. K. had gemeld dat op Maandag (1 April) de niet winners in de Staarloterij hunne loten voor de helft konden inleveren aan 't gebouw der Staar. En ziet, schrijft het blad nu, daar liepen ze er met massa's in. In't gebouw der Staar was men ook niet van gisteren, en zond de lief- hebbers naar de Cooperatieve Landbouwbank in de Jodenstraat. Toen men deze gesloten vond, begon men zich langzamerhand te herinneren dat't 1 April was en men droop af. Een eehter, een boertje van buiten, was zoo woedend, dat hij naar een advocaat gespurt is om natuurlijk daar niet veel troost te krijgen. En een dame uit den beteren stand, die al haar loten reeds verscheurd en in de snippermand had gedeponeerd, heeft ze na lezing van de Aprilmop er uit op gediept en is ze, met het geduld van een marmot in den winter, gaan aan elkaar plakken. Nadat deze mozaiekproef volbracht was werd de dienstmeid er mede naar 't Staargebouw ge- stuurd. Deze kwam spoedig terug om te vertellen dathet 1 April was. Ook mevrouw was wild liep echter niet naar een advokaatscheurde veeleer de loten nu in zulke microscopische snippers, dat geen Aprilvisch ter wereld haar weer tot aanplak- kerijen zou kunnen brengen. En de heertjes die met nikkels op 1 April voor de sinds weken gesloten deuren van de Emulatie stonden om ze a 51/3 cent in televeren, die waren ook niet weinig op hun teenen ge- trapt, toen zij scheefloopend van de nikkelvracht, den terugweg weer moesten aanvaarden. Maar wie ter wereld begrijpt er dan niet, dat een vereeniging hare vervallen loten niet meer aan halve prijs kan gaan terugnemen of dat waar de betaalmeester maar 4y2 cent voor een nikkeltje geeft, de gesloten Emulatie niemand op 51/, cent zal tracteeren Zulke dingen zijn immers zelfs op 1 April onmogelijk. Vrijdagmorgen ongeveer 7 uur had in de kandijfabriek aan den Verlengden Westersingel te Sneek een ongeval plaats, dat behalve mate- rieele schade gelukkig zonder persoonlijke on- gelukken is afgeloopen. In een ketel met een zeer groote hoeveelheid onbewerkte suiker, men spreekt van duizehden kilo's, sioeg door onbekende oorzaak (vermoe- delijk zwaren luchtdruk) met hevigen knal een gat, waaruit de stroopachtige massa zoo krach- tig wegspoot, dat ruiten van de fabriek er door werden vernield en de stroop zelfs op de erven, aan de fabriek grenzende terechtkwam. Dat is een taaie dienstbode In de Guldenstraat te Groningen viel een dienstbode, bij het reinigen der ruiten, uit de derde verdieping, ter hoogte van 8 meter, naar beneden. Zij kwam op een met steenen bevloerde binnen- plaats tusschen emmers en ander vaatwerk terecht en bleek in 't geheel geen letsel te hebben bekomen. Heel spoedig was zij dan ook weer den schrik te boven. De O. H. Ot. schrijft De bekende Breimachine My. Thomas H. Whittick Co., exploitante van de snelbrei- machines //Miramar", heeft haar bedrijf hier te lande gestaakt, hoofdzakelyk naar aanleiding van het onderzoek ingesteld door de Kamer van- Arbeid voor de Confectiebedrijven te Haarlem. De'Mij., dit onderzoek waarschijnlyk vreezende, heeft haar we'rksters haar a.s. vertrek naar den vreemde medegedeeld met de voor haar teleur- stellende opmerking, dat zij nu een anderen af'zet voor haar goederen moeten zoeken. Daar de op de Miramar vervaardigde goederen alleen geschikt zijn voor het eigen gebluik der My., zijn de machines nu voor alien waardeloos. Burgemeester-organistDe burge meester van Hemmen, de heer G. de Hartog, vierde Vrijdag een zeldzaam feestzijn 50jarig jubileum als organist bij de Herv. gemeente aldaar. Vroeger was de heer De Hartog gemeente- ontvanger en toen er in de kleine gemeente Hemmen niemand te vinden was, die 't orgel kon bespelen, bood de heer De Hartog zich daarvoor geheel belangeloos aan. Toen hy voor eenige jaren burgemeester werd, bleef hij uit liefhebberij zijn ambt als organist bekleeden. Een merkwaardig voorbeeld van de tbo- neelen, waartoe de Russische toestanden kun nen leiden, geeft het volgende verhaal Een tweetal politieagenten te Warschau, die de ronde deden, ontmoetten een tweetal politie- speurders en daar de laatsten een min of meer verdachten indruk maakten, naar de meening der dienaren van den openbaren veiligheidsdienst richten de laatsten, onbekend natuurlijk met de kwaliteit van de anderen, tot dezen het in War- schou volstrekt niet ongewone bevel de haoden op te steken om zich te laten onderzoeken. Er volgde, nogal onverstandig, een weigering, de revolvers werden te voorschijn gehaald en onmiddellijk floten de kogels door de lucht, een vrouw, die juist voorbyging, doodelijk treffend en de beide deteetives ernstig verwondend. Een moderne Ark van Noach. Hagen- beck, de wereldvermaarde dierenhandelaar te Hamburg, die vertakkingen heeft in alle uit- hoeken der wereld, heeft op 't oogenblik in voorbereiding een expeditie van niet minder dan honderd-en-vijftig dieren en wel naar China, ten behoeve en ten bate van den te Peking tot nut en rermaak der bevolking op te richten Dierentuin. De verpakking van de zending geeft heel wat zorg en moeite, vooral daar't er met de onderlinge vreedzaamheid sinds de dagen van Noach ook al niet beter op geworden is. De meeste dieren gaan paarsgawyze, van elke soort een mannetje en een wyfje. Door een pijpensteel gedood. Te Was- mes maakten vier dronkaards ruzie in eene herberg, omdat de waardin hun geen drank meer wilde geven. Zij beleedigden de vrouw, zoodat haar echt- genoot, die in eene naburige kamer was, meende te moeten tusschenkomen. Nu vielen de drinkebroers den baas zelven aan. Deze wilde, om zich gemakkelijker te ver- dedigen, de steenen pijp, waaruit hij rookte aan zijne vrouw overhandigen maar juist deed een der twisters, Bouchez eenen aanval op hem, met dit gevolg dat de steel van de pijp in het oog van den aanvaller terecht kwam. Dit feit deed het gevecht nog verergeren, toen eensklaps Bouchez, te midden van het ge- woel in elkaar zakte. Men snelde hem ter hulp, maar hij was reeds dood. Daar zijn zoo voor en na heel wat schatten op den bodem der zee terecht gekomen. Ook op de Zuid-Afrikaansche kust zijn rijkbeladen schepen uit Indie vergaan. Sommige wrakken liggen zoo dicht aan den wal dat het waar- schijnlijk wel de moeite zal loonen ze uit te graven. De Zuid-Afrikaansche bergings-mij. heeft er nu een schip op uitgezonden om te zien wat er van terecht te brengen is. Uit een Hollandsch schip, de ffMiddelburg," zijn reeds een hoeveelheid oud porselein en een paar kanonnen opgehaald. (Het Ned. Zeewezen.) Een muggebeet als bedrijfsongeval. Een bediende in een verf- en lakfabriek te Augsburg werd tijdens zijn arbeid door een mug gestoken, tengevolge waarvan de arm opzwol en bloedvergiftiging dreigde. De aanspraak op uitkeering, die hij heeft laten gelden, werd in hoogste instantie erkend 45 pCt. rente wer den toegewezen. Het vonnis overwoog dat, zoowel wegens den aard van het bedrijf als om de ligging in de nabijheid van een meststoffen- fabriek, een muggebeet in dat bedrijf een bedrijfs ongeval moet geacht worden te zijn. Twee jaren geleden verdween te Munchen spoorloos een jongmensch van rijke familie, Hendschl genaamd en alles wat nien deed om hem terug te vinden, bleef vruchteloos, totdat dezer dagen een jongmensch, Niederhofer ge naamd, te Munchen een kostbaren ring verkocht, die herkend werd als aan Hendschl te hebben toebehoord. Niederhofer, die de zoon is van een circus-directeur, erkende dadelijk, dat de ring van Hendschl wasdeze was zijn vriend en hij had den ring van hem ten geschenke gekregen. Inderdaad werd bewezen, dat er vriendschapsbetrekkingen tusschen Hendschl en Niederhofer bestaan hadden en deze werd los- galaten, doch daarop meldde zich een machinist van den circus aan, die aan de justitie meedeelde, dat hij destijds, toen de circus Niederhofer in een tent te Munchen speelde. op last van den directeur een diepen kuil had gegraven achter in den stal en dat den volgenden dag die kuil weer dicht was. Hij wees nauwkeurig de plaats aan, waar hij den kuil gegraven had, men groef den grond op en vond inderdaad de overblijfselen van een lijk, terwijl in de bagage van Nieder hofer en zijn zoon verscheidene kostbaarheden werden gevonden, die als het eigendom van Hendschl werden herkend. Yader en zoon werden daarop gearresteerd en weldra bekenden zij, dat zij den jongen man hadden doodgeschoten en hem van zijn kostbaar heden beroofd. De instructie tegen hen heeft voorts aan het licht gebracht, dat zij nog een misdaad hebben gepleegd. Te Innsbruck werd op Nieuwjaarsdag 1906 een jonge vrouw vermoord Frieda Franks genaamd, by wie eveneens een aanzienlijke waarde aan diamanten werd gestolen. De daders werden niet gevonden, maar thans zijn er bijzonderheden ontdekt, die alien grond geven om den jongen Nierderhofer eveneens van dezen moord te verdenken. Een noodlottig Paaschei heeft aan een man in een dorp bij Venetie het leven gekost. Hij wedde in een tappenj, dat hij een hard- gekookt ei geheel inslikken zou. Ofschoon zijn dochter hem waarschuwde, deed de man de proef, met het gevolg dat het ei in zijn slok- darm bleef zitten. Binnen enkele minuten was de man gestikt. Een half, of in 't geheel niet leesbare handteekening te schrijven staat //gekleed", denken velen. Want wat kan er uit blijken? Dat de schrijver 't geweldig druk in zaken heeftdat hij uauwelijks den tijd kan vinden voor zijn naamteekening. Gekleed staat 'tdus; maar een last geeft 't aan anderen, die deae handteekening, hun toch dikwijls onbekend, krijgen te ontwarren. In Frankrijk is nu een bond opgericht, die ook hier te lande vertakkingen zal trachten te verkrygen, en die een strijd zal voeren tegen onleesbare handteekeningen en slecht schrift in 't algemeen. Hij richt zich speciaal tot de rijksambtenaren. Het motto van den bond is geestig gevonden. Het luidt: „Elkeen, die zijn vaders naam kent en die niet verminkt is, is verplicht een lees bare handteekening te gebruiken" Een moord voor zeven frank. Te Veldegem, naby Brugge, had zekere Ed. Declercq de gebroeders Richard en Karel de Ryde in een herberg getrakteerd De de Ryde's ver- trokken, zeggende naar huis te gaan doch toen v

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2