Tsr Hsuzsnschs Oourant Zaterdag 30 Maart 1907. No. 4975. JDEIR/DE] BXjA-ipr FE UilTex d*N. Het geheim van het Bosch. Gemengde berichten. TER NEE ZEN, 29 Maart 1907. Aan de Rijksnormaallessen te Axel zijn overgegaan van de eerste naar de tweede voorbereidings- klasse J-. Kolijn en H. de Meijer van Ter Neuzen, C. Pannekoek van Overslag, J. Naessens van Koewaeht, Chr. Weststrate van Zaamslag, in. Boddaert van St. Jansteen en M. Engels van Axel Van de le naar de 2e klasse der Normaal- lessen C. Bakker, J. Kaan en Elizabeth Lansen van Ter Neuzen, P. van Maelsaeke van Zaamslag, A. de Smet van Westdorpe, A. v. d. Veeken van Stoppeldijk, Th. de Voider van Hengstdyk Maria Lambert van Boscbkapelle, Alina Karstel en Ma'jdalena Waelput van Zuiddoipe. Van" de 2e naar de 3e klasse: Janke van Borssum Waalkes van Ter Neuzen, Alida van Karstel van Zuiddorpe, Philomena Boumans van Westdorpe, Fr. Zaman van Clinge en 1 Castenmiller van Stoppeldijk. Van de 3e naar de 4e klasse: Maria Her- rijgers en A. C. Pauw van Ter Neuzen en J. Weststrate, J. P. Eijke van Zaamslag, H. Cas tenmiller van Stoppeldijk en A. J. Steppe van Axel. Blijkens het verslag van den voogdijraad te Middelburg over bet jaar 1906, diende de Raad 5 verzoeken tot ontzetting van de voogdij, 3 tot ontheffing van de voogdij en 1 tot ont- heffing bij de rechtbank in. Onder de personen voor wie het verzoek tot ontzetting werd toegewezen woonde 1 te Hengst dijk en een zonder bekende woon- oi verblyi- piaats (laatste verblijf te Sluis). In alle gevallen op een na werd overeenkomstig de voorstellen van den Voogdijraad de voogdij over de kinderen opgedragen aan Vereemgmgen of Kerkgenootsebappen. Woensdag werd te Oostburg een alge- meene bijeenkomst gehouden van gemeente- veldwachters uit deze provincie. De opkomst was maar gering, buiten bet bestuur was ma.ar een lid van de overzijde der Scbelde aanwezig. De voorzitter de heer A. Bastiaansen, opende de vergadering. Na afbandeling der huishou- delijke zaken werd door bem het doel en stieven van den opgerichten centralen bond uiteengezet. Besloten werd om zich bij dien bond aan te sluiten. Ook de tractements-verbetering werd besproken en de wensch geuit dat het aanvang- salaris zou bedragen 500 met vier jaarlijksebe verhoogingen van f 50. Thans zijn negen der elf provincien bij den bond aangesloten. A Is plaats voor de eerst- volgende algemeene vergadering werd aange- wezen Zierikzee. Het programma en reglement is verschenen van den schietwedstrijd, uitgeschreven door de scbiet- (weerbaarbeid) vereeniging ,/Paul Kruger" te 'tZand bij Middelburg op 30, 31 Maart, 1 en 2 April a. s. De wedstrijd bestaat uit korpswedstnjden Duks en cylinder, personeel, cylinder, voor de leden. personeel, buks voor leden en genoodigden en vrije baan, buks en cylinder. De prijzen bestaan in medailles, kunstvoor- werpen en geld. Hosclikapelle. Een jager onzer gemeente heeft aan 't Hellegat een zeekoet geschoten, Vrij bewerkt door AMO. 18) - Greta, van de pastorie, had bezoek. Met veel drukte liep zij been en weer, terwijl zij bevallig de kollietafel gereed maakte en haar rafelmondje onopboudelijk in beweging was. In den namiddag was zij bezig de fijne wasch in den tuin aan de lijn te hangen, toen baar plotseling de oogen werden dichtgehouden dooi iemand, die acbter baar stond. Het was Dora. Zij was gekomen, om namens haar moeder den predikant te vragen, haar met een bezoek te ver- eeren. Daar zij na den dood van baar man geen voet meer in Friedersheim had gezet, kwam de geestelijke heer baar altijd bezoeken. Nadat Dora baar boodschap hadovergebracht, zei depredikant. „Ga maar eens in den tuin, daar is onze wildzang. Wij bebben u in den laatsten tijd weinig gezien." Hij wachtte niet tot zij antwoordde. maar keerde onmiddellijk tat zijne boeken terug. En nu bad' zij Greta verrast. Die wist niet, wat ze doen zou van vreugde. Zij omhelsde baar oudere vriendin herbaalde malen, en nam baar toen mee naar haar kamertje, waar zy samen heel gezellig met baar thee en koffie zouden drinken. ,/Verbeeld je Dora, onze candidaat is reeds drie dagen weg." Dora's hart bleef bijna stilstaan. een Noorsche vogel, die bier nooit gezien wordt, 'tis een prachtig exemplaar, dat door een vogelliefhebber uit Hulst naar Brussel is ge- zonden om te worden opgezet. Koewaeht. In deze en omliggende gemeenten wordt in de laatste jaren veel werk gemaakt van de paardenfokkerij en rnenig landbouwer heeft daar mee een aardig centje verdiend. Wat een kweekmerrie kau opbrengen, als alles meegaat, heeft de landbouwer P. buijsse op de Kruisstraat ondervonden. Deze bezit een 20jarige merrie van Brabantsch ras, welke hem reeds 14 veulens geschonken heeft. Alle 14 zijn verkocht voor meer dan 1000 iia?L 1 voor zij den leeftijd van 1 jaar bereikt hadden. Binnenkort wordt bet 15e veulen verwacbt. Men schrijft uit Oud-Vossemeer Bij de bewerking der gronden in de ver- dronken polders blijkt thans, dat, hoe we le zoutgebalte der gronden volgens de laatste on- derzoekingen sterk verminderd is, de structuur van den grond van dien aard is, dat weinig goede uitkomsten mogen verwacbt worden van een succesvolle bebouwing dier gronden. p)e Belg v. M. te Maastricht aan- gehouden wegens het uitgeven van valscbe Belgiscbe bankbiljetten, is ontoerekenbaar ver- klaard en zijne opsluiting in het krankzinnigen- gesticht te Medemblik bevolen. Het aantal flesscben, kruiken en rnanden, gevuld met alle soorten drank, door de politie te Rotterdam in beslag genomen en gedeponeerd in de kelders aan de Kantongerechteii, heeft reeds bet getal van 3000 overschreden, en komen er dagelijks nog vele bij. Een 7jarig jongetje werd Woensdagna- middag door de Hollandsche stoomtram nabij bet Frankenslag te Den Haag overreden. Na eerst in de Ziekenverpleging te zijn bmnen- gebracbt, werd het kind naar bet gemeente- ziekenhuis vervoerd, waar hem waarschijnlijk bet linkerbeen zal moeten worden afgezet. Het ongeluk zou geheel aan eigen schuld te wyten zijn, daar de jongen op een der treeplanken wilde springen van de in gang zijnde tram en daardoor zoo noodlottig kwam te vallen. Men schrijft uit Sittard De paardenhandelaar P. Kallen, die Maandag- namiddag bij bet berijden van ponies kwam te vallen en een slag van 't paard ontvmg, is later aan de gevolgen overleden, zonder tot be- wustzijn te zijn gekomen. Eveneens overleed de bierbrouwersknecht Audree die bij bet neerlaten van vaten in een kelder zwaar gewond werd. Men meldt uit Zaandam Donderdagmiddag even na twaaf uur had alhier een ernstig ongeluk plaats. Bij het on- oordeelkundig neerlaten van de brug over de Zuidervaldeursluis in de Oostzijde alhier door een of meer ambachtslieden, die van bun weik kwamen en naar hnn zin wat lang moesten wacbten, sprong de brug uit de ketting. De ba- 1 lans van de brug sloeg toen met bet zware gedeelte terug, tengevolge waarvan enkele schoolkinderen in de klem geraakten. Een hunner werd onnnd- delijk gedood, terwijl drie of vier andere werden gewond, docb gelukkig niet levensgevaarlyk. De sluiswachter staat geheel buiten de zaak. Te Hollandscheveld is een 17jarige jongen onder de stoomtram, waar hij op wilde springen, geraakt. Het hoofd werd bem afgesnedem Men meldt uit Scheveningen Met het fraaie weder der laatste week kreeg de politie van bet Gevers Deynootplein klachten dat een troepje jongens er een spelletje van maakte bet circus aldaar te beklimmen tot aan den nok van den koepel, wat eene gevaarlijke liefhebberij is. Tot dusver gelukte 't niet ze te snappen, daar ze als katten zoo vlug bij bet naderen der politie verdwenen. Woensdag- avond ging 't niet zoo glad en een vijf- a zestal viel bij bet afdalen in banden der agenten. Aan het posthuis ontvingen zij een flinke be- risping en werden vervolgens .onder politie- geleide naar hun ouders gebracht. De jongens noemden de klauterij een de Ruyter-spel, waar- bij 't er om ging. wie 't eerst den nok zou bebben bereikt, van waar zij ook, naar hun op- gave een prachtig uitzicht hadden. Een automobiel te Venders, waarin vier dames gezeten waren, reed op den weg van de Gileppe een wandelaar omver. De getroffene was op slag dood. De dames reden snel voort naar Dolbain Welkedraedt. Maar de telefoon was ben voor en in de laatst genoemde ge meente aangekomen, werd de chauffeur door de gendarmerie aangehouden. Een advocaat te Weenen is van de lijst der balie geschrapt, omdat bij de gewoonte heeft eindjes sigaar langs de straten op te rapen. De advocatenkamer heeft geoordeeld dat zulks inbreuk doet op de eer en het gedrag van heel de balie. Een Bijbeltrust. De Tribune heeft uit New-York bericht gekregen van een Bijbeltrust. Heftige aanvallen worden er in kerkelijke en wereldlijke bladen gericht op bet Amerikaansche Bijbelgenootschap, dat, naar bet heet, op dezeltde manier als de Standard Oil en de suiker-trust, met Engelsche, Schotsche en Canadeesche Bybel- genootschappen een overeenkomst heeft gesloten, waardoor de prijzen van Bijbels zijn gestegen en verscheiden onafhankelijke Amerikaansche vereenigingen opgeheven of in bet groote ge- nootschap opgenomen zijn. Een bijbelgenoot schap in Massachusetts zal het congres verzoeken het invoerrecht van 25 pet. op Bijbels op te heffen. Een koopman van Nancy, die gaarne Montmartre's nacht zou hebben bezocbt, maar niet durfde uit vrees voor de Apachen, maakte kennis in een koffiehuis met een Parijzenaar, aan wien hij zijn vrees verklaarde. ,/Gij hebt gelijk," zeide deze, //maar er is wel een middel om hierin te voorzien. Leg uw geld bij mij thuis en ik zal met u meegaan. Zoo gezegd, zoo gedaan. De koopman depo- neerde 20.U00 fr. bij den vriendelijken man en men ging. In den vroegen morgen verliet de Parijzenaar hem voor een paar uur. loen de koopman bij zijn nieuwen vriend terugkeerde, vond hij hein niet meer. Zijn woning was een eenvoudige hotelkamer, waar de schelrn zich had doen inschrijven als Louis Batardot, reizigei, komende van Lyon. Hij was_'s morgens vroeg vertrokken, zeggende dat hij naar Engeland ging. Batardot zal zeker Mercurius danken, omdat hij dien meer dan na'ieven koopman op zijn weg heeft gevoerd. Een jongeman liet Dinsdagochtend in de Grzybowska-straat te St. Petersburg een bom vallen. De ontploffing verwondde hem hevig, doodde een voorbijganger en wondde vier anderen. De man werd zwaar gewond. Men gelooft, dat hij in hinderlaag lag voor kolonel Uthoff van de gendarmerie, die hij verwachtte, dat door die straat naar zijn bureau zou gaan. Bij Elbing is de spoorbaan langs het Friesche Haff dezer dagen geblokkeerd door ijsbergen. De ongewoon strenge winter heeft het ijs in het Haff zeer dik doen worden. Deze dagen nu is bij geweldigen noordwestenwind het ijs losgeraakt en de kust opgejaagd. De schotsen, ten deele nog een halve meter dik, zetten zich op en over elkaar, zoodat ware ijs bergen ontstonden, voor een deel op de spoorbaan. Het ijs lag daar over een lengte van 200 M. 3 meter hoog. De passagiers der treinen moes ten uitstappen, langs het geblokkeerde gedeelte wandelen om dan de reis voort te zetten. De tocht langs en over het ijs veroorzaakte heel wat moeilijkheid. Het kwaad duurde maar een dag toen waren de schotsen door een aantal arbeiders verwijderd. Dezer dagen werd op de Parijsche boule vards heel wat verwarring veroorzaakt door een kameel. Het majestueuse ,/Schip der woestijn" was het eigendom van een jongen Turk, die het tot vermaak der straatjeugd en der voorbijgangers rondleidde. Maar hij hield het dier niet vol- doende in het oog en dit ondernam een uitstapje op eigen houtje. Eerst verontrustte het eenige omnibuspaarden, die schichtig werden en terzijde sprongen, zoodat de omnibus met een kolen- wagen in botsing kwam. De koleuwagen liep op zijn beurt tegen een handwagen, waarop een menigte wijnflesschen lagen, die gedeeltelijk van den wagen vielen en braken. Het kameel dronk het edele nat, dat uit de flesschen stroomde, terwijl de eigenaar van den wagen naar de politie liep en het kameel met den Turk, die weer boven water was gekomen, liet arresteeren. Op het „schip der woestijn" had de wijn echter een verrassende uitwerking. Zijn kalme, waar- dige gang was verdwenen het dier trilde zwaaide heen en° weer en laveerde door de straten, zoodat het geheele verkeer werd gestremd. Onder een algemeen gelach werd het naar den politiepost gebracht. Maar evenmin als een kameel door het oog eener naald veimag te gaan, evenmin kan het door de enge deur van een politiepost stappen, die slechts voor gewone menschenlijke misdadigers is gemaakt. Het kameel leunde dus tegen den buitenmuur van het gebouw, terwijl eenige politieagenten bezig waren om eene groote deur, die naar het wachtlokaal leidde en sedert langen tijd ge sloten was, open te breken en uit den muur te lichten. Met droevige, waterige oogen zag het beschonken kameel al die drukte der nien- schen om hem heen, maar toen een medelijdend wijnhandelaar hem een flesch wijn onder den neus hield, snoof het begeerig den lievelmgs- geur op en dronk opnieuw met voile teugen. Dit wekte zijn levensgeesten eenigzins op het ging zich te' buiten in eenige lustige sprongen en verlangde nog meer van het weldadige nat. Eindelijk was de deur verwijderd en lang- zaam en vroolijk stapte het kameel nu den politiepost binnen. Vervolgens ging het kalm midden in de wachtkamer liggen en sliep wel- dra den slaap des rechtvaardigen. Noch schreeuwen, noch stooten en slagen konden hem weer wakker maken. Eerst den volgenden morgen ontwaakte hij, geheel ontnuchterd en misschien ook een weinig beschaamd, liet zich o-ewillig op een wagen laden en naar het asyl van zwervende dieren brengen. POLITIE. Aan het bureau van politie alhier is als ge- vonden gedeponeerdeen werkmandje en een sigarenpijp.. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. wWeg stamelde zij. if Maar hij komt terug natuurlijk. Het moet om familiezaken zijn. Dat moeten gewichtige dingen wezen, anders had mijnheer Brente hem zeker geen verlof gegeven. Ja hij is zyn Le veling, maar. Greta lachte. leder ziet hem gaarne en nergens komt hij dikwpls hij geeft "aan niemand eenige voorkeur." ,,Dat is misschien de reden. De Irieders- heimers zijn niet gewoon aan zooveel terug- houding en weten die ook op prijs te stellen. „Maar Dora vHet klinkt hard, maar is het dan met zoo Zeg zelf maar, of men niet de grootste moeite heeft gedaan om hem te vangen. Zijn er met genoeg huwbare meisjes ,/Hij neemt geen van ons alien", verzekerde Greta' met overtuiging, het hoofd in den nek werpende. wWaarom vroeg Dora vroolijk, also! ze niet het best wist van alien, hoe de zaken stonden. i ,/Waarom Wel, omdat hij met is zooals de anderen. w Hij begeert een andere vrouw dan hij dier kan vinden, waar men genoeg weet als men de gemeenteschool verlaat, en waar de meisjes later nooit meer een boek inzieu. Hier leert men niets, wat ons zou kunnen afleiden vail het aanleeren der huishouding. Dat een man van zijn vrouw meer zou kunnen verlangen dan soep koken en verstellen en naaien zooiets is uooit in de hoofd en van onze burgers i ^JeTent vandaag verschrikkelijk boos Greta". De predikantsdochter had zich in een stoel laten neervallen en staarde naar buiten. Omdat het aan den dag komt, sedert de candidaat hier is, hoe verre_ de meisjes hier moeten achterstaan bij andere.' tfDat behoefden zij niet, als zij wilden. Ook ik ;/Jij, ja lieve, maar jij behoort met tot onze soepkokende huishoudstertje, en je ouders waren verstanclige menschen. Maar hier, och mensch hoor eens, hoe het Hulda gegaan is Maar eerst moet je eens proeven van dezen koek dien heb ik zelf gebakken. Zie je, heel gauw zal ik ook nergens anders meer van weten dan van de keuken en de wasch z/Maar iii een verborgen hoekje liggen de Latijnsche oefeningen en de Grieksche verta- ling'en", viel Dora met den vinger dreigend in. Wat had zij een schik over Greta's verwonderd gezichtje ,/Hoe Dora daar wist geen mensch van //Als men iets geheim wil houden, moet men niet beneden bij het raam gaan zitten werken, zoodat de voorbijgangers de titels der boeken lezen.'^ #Vliebig V" vroeg Greta plotseling, terwijl haar wangen purperrood werden. Dora knikte. z/Ik herinner me nog heel goed, dat hy by papa kwam en zoo eigenaardig in het rond keek, alsof hij iets zocht. Toen ik hem zag voorbij- komen, had ik natuurlijk alles weggeruimd. Vraag nu niet verder, op een anderen keer zal ik je alles vertellen maar nu wil ik je van Hulda vertellen. Je weet, dat haar oudeis haar naar Fransch Z witserland hadden gezonden om haar te laten leeren, maar toen zij terug kwam, moest zij uitscheiden met de studie. De boeken werden achter slot geborgen, en daarmee uit. Menig- maal heeft zij hier zitten schreienwat anderen voor hoogmoed hidden, was nie'sdan terughouding en het streven om niet te laten bemerken, wat er in haar binnenste omging. En toen kwam de nieuwe candidaat. Zy zao- hem slechts vlnchtig, toen hij zijn eerste bezoek brachtmaar zij hoorde hem zeggen, j dat vrouwen en meisjes in den tegenwoordigen tijd meer moesten leeren dan het bestuur der huishouding. Hij verklaarde voorstander te j zijn van een gematigde vrouwenbeweging en verlangde, dat iedere vrouw zou kunnen mee- praten" over kunst en letteren. Ja zelfs over de politiek. De tijd was gelukkig voorbij, toen de vrouw niets meer dan een slavin was; als denkend wezen moest zij meer en meer hare plaats innemen. Daarvoor konden de scholen echter niet zorgen dit was de taak der huiselijke opvoeding, en zoo gmg hij voort. Je begrijpt, hoe Hulda met Vliebig dweepte. Hij scheen haar toe als een verlosser uit naamlooze pijn. Doch de vreugde zou niet lang duren. Zij nam boeken uit haar vaders boekenkast." ,/De Keurverwantschappen, niet waar vroeg Dora. ,/Wist je dat?" vroeg Greta zoo verwon derd, dat zij met den mond open bleef zit ten. (Wordt vervolgd.) VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 9