Is dat een reden? Handelsfaerichten. Telegrafische berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. strooiden vier meisjes de kist van den grooten doode met bloemen. Mr. De Kruyff had in zijn ruime kantoorlo- kalen der Centrale Werkgevers-Risocobank een interessante colleetie De Ruyter-curiosabij een- gebracht, die daarna bezichtigd werd. Zij be- vat onder meer een zooveel mogelijk kompleete verzameling muziekstukken, ter eere van De Ruyter in den loop der tyden versehenen, de Engelsche en Deensche adelsbullen enz. Dinsdagochtend geraakte zekere W. d. K. schoenmaker te Middelburg, gehuwd en vader in het kanaal. Hp werd door de politie uit het water gehaald en per brancard naar het gasthuis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds overleden te zijn. De politie te Amsterdam heeft een be- rucht huis op den hoek van Kolksteeg en Spuistraat opgeruimd. Nadat zij reeds meer dan eenmaal de bewoners bekeurd had wegens Drankwetovertreding, deed zij, voorzien van een machtiging van den burgemeester op grond van art. 54 der Drankwet, in den nacht van Zaterdag op Zondag half drie een inval. Waar de toegang ook na herhaalde sommaties ge- weigerd werd, sloeg ze de ruiten in, kroop door de aldus verkregen openingen naar bin- nen en vond daar vijf personen. Er volgde proces-verbaalbeslag werd gelegd op eenige flesschen met sterken drank en op een aange- slagen biervat. De inrichting had verlof, noch vergunning. Het huis is reeds verlaten. Men meldt uit Utrecht Maandagnacht is de machinefabriek van de naamlooze vennootschap Hillen Co., door een geweldigen brand aangetast en bijna totaal verwoest. Om kwart voor twaalf had de portier de ronde nog gedaan, zonder eenig onraad te be- speuren. Nog geen 5 minuten later echter stond alles reeds in lichte laaie. Razend snel grepen de vlammen om zich heen en de vuurzee was weldra tot ver in den omtrek zichtbaar. De oorzaak is waarschijnlijk aan verregaande nalatigheid te wijten. Om 12 uur zou de nacht- ploeg in dienst treden, waarop voor het vullen der lampen petroleum uit een groot vat werd opgepompt. Men schijnt hierbij eenigszins on- voorzichtig geweest te zijn, althans op een gegeven oogenblik kringelden vlammetjes op de gevaarlijke vloeistof. Misschien had men de ramp nog met natte zakken kunnen bezweren, indien het vat in de verwarring niet omge- worpen was. Toen was er natuurlijk geen redden meer aan. De brandende petroleum verbreidde zich zoo snel, dat tegelijkertijd het aan de fabriek gren- zende woonhuis van den chet-opzichter, zekeren A., aangetast werd. Daarmede was meteen aan de bewoners, man, vrouw en vijf kinderen, bene- vens drie Belgen, en een nachtbaas de pas afgesneden. Het gaf een benauwd oogenblikje docb door middel van een ladder wisten alien nog bijtijds buiten te komen. De nachtbaas, zekere D., ging daarop echter weer naar binnen om nog wat van zijn have en goed te redden, hetgeen hij met den dood heeft moeten bekoopen. Hij is waarschijnlijk door den rook bewusteloos geworden en toen door de zoldering heen getuimeld. De nieuwsgierigen konden het verkoolde lijk duidelijk van den weg af, te midden van den verzengenden vuurgloed zien liggen. Een ver- schrikkelijk schouwspel. Intusschen breidde het werk der vernieling zich meer en meer uit, zonder dat eenige brand- weer op kwam dagen. Het ongeluk wilde, dat de fabriek juist onder de gemeente Jutfaas ligt, waardoor de Utrechtsche brandweer niet uit kon rukken, dan na het ontvangen van bijzon- dere orders. De brandweer van Jutfaas was natuurlijk onmachtig om iets te doen. Einde- lijk kwam een stoombrandspuit uit Utrecht en toen kon het vuur met succes worden bestreden. Veel te redden was er echter niet meer, want de fabriek, vroeger een houtzagerij geweest zijnde, lag reeds bijna geheel tegen den grond. Eenige loodsen zijn eveneens vernield. Ten slotte is alleen de walsfabriek, die eenigszins op een afstand was geplaatst, blijven staan. Men schrijft uit Enschede Maandagmiddag omstreeks 3 uur had op de steenbakkerij van Hulshof, staande op den Losscherschen weg, nabij Enschede, een inser ting plaats van het gewelf eener in aanbouw zijnde steenoven. Hulshof zelf, diens 14jarig zoontje en de arbeider J. H. Klein Heerenbrink, kwamen onder de vallende steenen terecht en werden door de inmiddels toegeschoten arbeiders met moeite te voorschijn gebracht. Heerenbrink bleek niet alleen den rechterarm op twee plaatsen te hebben gebroken, doch hac tevens ook een ernstige wonde aan het rechter oog bekomen. Vader en zoon Hulshof bekwamen verwon- dingen aan armen, hoofd en beenen. Heerenbrink werd per rijtuig naar het R.-K. Ziekenhuis vervoerd. Maandag geraakte het kind van den bode op Gouda Mik, dat met nog twee andere kinderen nabij Schoonhoven aan den waterkant speelde, in een sloot. De beide anfore kinderen liepen hard weg, zoodat zeker hetwind zou zijn ver- dronken, indien zekere R. uit Schoonhoven, die toevallig passeerde, het ongeval niet had bemerkt en door zich te water te begeven den drenke- liug, die reeds zinkende was van een wissen dood wist te redden. Iemand te IJmuiden, die f 1 bedrijfsbe- lasting moest betalen, vond dit onnoodig en weigerde het te doen. Na de gebruikelijke ceremonien van aanmaningen, dwangbevelen en dergelijke dingen werd bij deurwaarders-exploit een gedeelte van z'n inboedel verkocht, en uit de opbrengst z'n schuld aan den fetaat -j- de vervolgiugskosten samen tot een bedrag van ongeveer f 40 voldaan. Te Parijs was dat iets heel bijzonders, toen de eerste vrouw den bok van een fiacre besteeg om als cochere dienst te doen. Te Utrecht, zegt het U. D., reed Zondag- avond ook een rijtuig in de stad, een gewone huur-vigelante, bestuurd door een meisje met hangend haar, op het oog niet veel ouder dan 16 jaar. De voorbijgangers keken wel even vreemd op, maar zoo heel erg ongewoon sche- nen zij het tocb niet te vinden. De toren, die aan de Herv. Kerk te Krimpen a. d. Lek staat, is zoo bouwvallig, dat men er de vlag niet meer van kan uitsteken Door de politie te Middelburg is proces- verbaal opgemaakt tegen drie jongens, die zich Donderdag 1.1. schuldig hebben gemaakt aan diefstai van voorwerpen, toebehoorende aan verscheidene marktventers. Zaterdagmorgen zou te Menaldum eene vrouw, die vaak lijdt aan duizeligheid, bij haar huis in de vaart een doek afspoelen. Terwijl zij daarmee bezig was, verloor zij het evenwicht en raakte halverwege te water. Zij werd er echter uitgeholpen, doch is weinige oogenblik- ten daarna, door den schrik bevangen, gestorven. Te Ulsda (Gr.) is de landbouwerszoon I'akens in een eg gevallen. Dinsdag is hij reeds overleden. Te Ulsda (Gr.) geraakte Dinsdag de knecht van den landbouwer Ten H. met paard en wagen op hoi. De ongelukkige werd van den wagen geslingerd en was onmiddelijk dood. Ontploffing. Bij de oefeningen met granaatkartetsen aan de munitiefabriek aan de Hembrug had een hevige ontploffing plaats, waarbij de werkman W. J. van den Berg, van Amsterdam, onmiddel- lijk werd gedood. Luitenant Schuurman be- kwam over bijna het geheele lichaam ernstige wondenhoewel alle gevaar niet geweken is, was zijn toestand naar omstandigheden later gunstig. Een derde persoon werd licht gewond. Vier doctoren waren spoedig ter plaatste om hulp te verleenen. Het ongeluk werd, naar gemeld wordt, ver- oorzaakt door het springen van een in beproeving zijnd projectiel, dat men in bet sashuis bezig was te vullen. Door de kracht van de ontploffing leed ook het gebouw ernstige beschadiging de pannen vlogen van het dak, de ruiten sprongen en de weinige aanwezige meubelen werden zoo. goed als geheel vernield. Toch had de ramp niet zulke ernstige gevolgen als had kunnen ver- wacht worden, eerstens omdat toevallig weinig personeel aanwezig was en ook omdat in het gebouw nog een aantal granaten zich bevond. De vorige week zijn tengevolge van dik- ken mist, op de zuid-westkust van Engeland twee groote Engelsche mailstoomers verongelukt. De ,/Suevic" van de White Star line, van Australie naar Plymouth bestemd, strandde op de Stagrotsen, nabij den vuurtoren van Lizard en de #Jebba" van de firma Elder Dempster Co., van West-Afrika naar Liverpool, leed schipbreuk op de kust van Devonshire bij Sal- combe. Neemt men in aanmerking dat de zee ruw was en meer dan 600 menschenlevens in ge vaar verkeerden, doch alien zonder ongelukken gered konden worden, dan mag zeker van 'n wonder goeden afloop gesproken worden. Met waardeering maken de Engelsche bladen melding van het moedige gedrag van passagiers de bemanning, wier kalmte de redding zeer verge- makkelijkte. Toch zijn, zooals licht te begrijpen is, bange uren doorleefd. De redding der 400 passagiers van de Sue vie" geschiedde door de reddingsbooten van het schip zelf en uit de buurt van het tooneel van de ramp. Er waren zeer vele kinderen bij, die door de bemanning in de booten gedragen werden. De redding der opvarenden van de ,/Jebba" ging met veel gevaar gepaard. Door de ruwe zee konden de reddingbooten het schip niet naderen en aanhoudend sloegen zware golven over het dek. Daarbij kraakte en werkte het schip gewel- dig, zoodat men elk oogenblik vreesde, flat het op zou breken. Gelukkig kreeg men na verloop van enkele uren verbinding met den wal door een lijn, die door het vuurpijltoestel over het schip was geschoten en in een bootmansstoel werden nu successievelijk de 70 passagiers, voor 't meerendeel soldaten en invaliden, benevens eenige missionarissen, gered, terwijl daarna op dezelfde wijs de bemanning aan land werd gebracht. Een der geredden verhaalt, dat alien doornat aan land kwamen. Wel hadden alien zich angstig getoond, terwijl de zeeen over het schip heensloegen en enkele passagiers hingen aan elkaars lijf, maar van verwarring was geen sprake. De salon sloeg door een der overko- mende golven vol water, doch een dei inissio- narrissen ging naar de piano en speelde liederen, terwijl hi] met de beenen in 't water zat Natuurlijk is het geldelijk verlies, door deze schipbreuken veroorzaakt, zeer groot. De ,/Suevic" is een fraai viermaststoomschip in 1900 te Belfast gebouwd. Zij is 12500 ton en loopt gemiddeld 13 knoopen. De gezag- voerder bevaart de zee sedert 39 jaar, waarvan 17 jaar als kapitein. Het was zijn laatste reis en op den vooravond van het ongeval werd hem, tot afscheid, door de bemanning een adres van huide aangeboden. Het schip is door den Morgan-trust, die voor alle schepen eigen risico loopt, in het daarvoor gecredeerde fonds voor 200000 pd. st. verzekerd. De lading die be- staat uit vleesch, wol, boter, koper, enz. is voor ongeveer 300000 pd. st. geassureerd. De ,/Jebba", die totaal verloren wordt be- schouwd, is bij Liverpool en Lloyds voor 36000 p.st. verzekerd. De waarde der lading, bestaande uit palmolie, palmpitten, koffie, cacao en fruit, is nog niet bekend, doch in elk geval zeer groot. Het Engelsche driemastschip vMonk- barns", kapt. Parry, van San Francisco naar Antwerpen, dat de vorige week bij Rammekens is cestrand, is gisteren met assistentie van sleepbooten vlot gekomen, nadat eerst een ge deelte der lading in lichters was overgeladen. De ,/Monkbarns" is vervolgens naar Antwerpen gesleept. Maandagochtend is er voor de haven van Dover een aanvaring geweest tusschen de I lin- cesse Henriette, van de lijn Osteude—Dov«r, en de Lord Warden van de lijn DoverCalais. Beide schepen werden beschadigd, de Lord Warden moest in het dok. De Belgische boot had 20 reizigers, de andere 41 aan boord. De hersenvlies-ruggemergs-ont&teking houdt in Belfast nog niet op. an Zaterdag tot Maandag stierven er daar vijf zieken aan en kwamen er twaalf nieuwe gevallen bij. an het begin af, zijn er daar 215 gevallen geweest, waarvan er 113 met den dood eindigden. Een vrouw te Wortegem had een bank- biljet van 1000 fr. aangenomen en even op de tafel neergelegd. De vrouw was echter juist bezig met reuzelblijkbaar was daarvan iets aan het papier blijven kleven. Althans, een kat die er bij kwam, besnuffelde het en at het op. In de badplaats St. Moritz was onlangs iets niet in orde met de werking der oude St. Mauritius-bron, Bij een onderzoek naar den toestand van het metselwerk in de monding werden een paar uitgeholde boomstukken ge- vonden, welke blijkbaar als watervaten hadden dienst gedaan. In een dier vaten werden oud- Romeinsche voorwerpen aangetroffen, van ver- moedelijk buitengewoon hoogen ouderdom. Men vond een degengevest, - bronzen, welke als munten kunnen hebben gediend en hoofdver- sierseleo Een hoeveelheid opgedolven materiaal, kan eerst later worden onderzocht als de dooi dit mogelijk maakt. Wat tot dusver reeds door deskundigen is bestudeerd, dateert naai het heet van nog voor 1500 v. C. In Frankrijk schijnt in de laatste tijden de dronkenschap toe te nemen vandaar de hevige strijd, welke tegenwoordig tegen de ab sinth, denFranschen volksdrank, wordt gevoerd, en de pogingen om bereiding zoowel als ver- koop daarvan bij de wet verboden te krijgen. Daarenboven heeft Clemenceau de Minister- President, aan de prefecten een schrijven ge- zonden om hen aan te manen het kwaad krach- tiger tegen te gaan, het schijnt nl. dat de wetten tegen dronkenschap veel te slap worden toe- gepast. Zoo kunnen byv. de gemeenteraden verbieden, dat de herbergen te dicht bij elkander zullen zijn of in den omtrek van sommige in- richtingen zooals scholen. Maar bijna geen ge- meenteraad maakt daarvan gebruik. Clemen ceau kondigt ook aan dat hij de drankzucht wenscht te bestrjjden. Koop 3. 60 A. 80 c.A. (409 roeden) wei- land. Ingesteld op 600. De koopen 1, 2 en 3 werden gecombineerd toegewezen aan Ferdinand yan Driel te Axel, voor de som van f 577o. 's Gravenhage, 27 Maart. Het bestuur der Carnegiestichting heeft nu het bouweu van het Yredespaleis definitief opgedragen aan den heer L. M. Cordonnier uit Rijssel volgens het ge- wijzigd plan, onder medewerking van den heer J.'A. G. van der Steur, architect-ingenieur, en onder toezicht eener bouweommissie welke be- staat uit 3 bestuursleden en de heeren C. Mujjs- ken, voorzitter der commissie voor de grafelijke zalen, en D. E. C. Knutte, rijksbouwmeester. Hnlst, 25 Maart. KOERS YAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,77" a f 47,80. Engelsch per u 12,u n 12, DAGEN. Yoorm. Donderdag 28 Maart Yrijdag 29 Zaterdag 30 Zondag 31 Maandag 1 April Dinsdag 2 Woensdag 3 1.7 1.24 1.43 1.59 2.16 2.32 2.50 3.7 3.25 3.43 4.4 4.21 4.41 5.2 Stoppeldijk, 27 Maart. Heden werd alhier door den notaris Dumoleyn, ten verzoeke van de erven van den heer P. J. Yerdurmen, in leven molenaar en landbouwer, by E. lruyman te Rapenburg, definitief geveild Koop 1. Een staakwindkorenmolen met woonhuis enz. en erf, tuin, boomgaard en bouwland, groot 1 H. A. 12 A. (2 gemeten 156 roeden), alles te Steppeldijk, Pauluspolder. Ingesteld op 1800. Koop 2. 1,96,90 H. A. (4 gemeten 126 roeden) bouw- en weiland. Ingesteld op /2100. Wanneer een vrouw getrouwd is mag dat nog geen reden zijn dat zij haar goed uiterlijk ver- waarloost. Vrouwen die voor zich zelven geen zorg dragen, hebben er geen voor andere zaken en maken haar huis ongelukkig Gij moet de bewondering van uw man, van uwe kinderen, van uwe vriendinnen afdwingen. Maak uw haar met zorg op, maak uzelve aantrekkelijk, zorg voor uwe huid. Zie er vooral goed uit. De Pink Pillen maken dat gij er altijd goed uit ziet. Zij bezorgen aan de vrouw de schoonheid der gtzondheid. Zij geven rijk en zui- ver bloed en het is een rijk en zuiver bloed dat kleur geeft aan de wangen en aan de lippen, dat de oogen schitterend, den gang veerkrachtig maakt. De Pink Pillen geven eetlust en beguns- tigen de spijsvertering. Prijs f 1,75 de doos, 9 per 6 doozen. Yerkrijgbaar bij Snabilie, Steiger 27, Rottei- dam, hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Ter Neuzen en emstreken bij Job. de Roos, K 157, Ylasmarkt, Middelburg. Men eische steeds de Pink Pillen met het strookje, waarop staat Snabili^, Steiger No. 27, Rotterdam. Te Ter Neuzen alleen verkrijgbaar by A. YAN OYERBEEKELETJNIS. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 8,—, Rogge ft, Wintergerst 9.25, Zoraergerst 8,75, Haver 6,75, Erwte* f 10,—, Witteboonen 14,25, Bruineboonen f 9,25, Duiven- boonen f 9,50, Paardenboonen 8,50, Boekweit f— Lijnzaad 13,50, Koolzaad Aardappels 3,—. Boter per kilo f 1,25. Eieren per 26 stuks ,80. Ter weekmarkt waren aangevoerd20 stuks Rundvee, aw Varkens, waarvan verkocht 11 stuks Rundvee en 19 Varkeni.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2